.WEER BERTCHT Instelling van ondernémingsraden Overal waar meer dan 25 werknemers zijn Wat er in Indië gebeurt Met een enkel woord 87ste Jaargang ZATERDAG 3 JULI 1948 No. 26428 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Geen tweede Muenchen Hoeveel er ook,op de wereld plaats vindt, dat op zich zelf alleszins waard is om nader te worden bekeken, (als voorbeelden mogen dienen Palestina en de presidentsverkiezingen in Amerika) het is niet meer dan natuurlijk, dat alle belangsteling zich concentreert op de controverse tussen Oost en We$t. Wie nog een ogenblik gedacht heeft aan een wijken der Westelijke mogend heden, zal zijn zienswijze nu wel heb ben gewijzigd, daar de leidende per soonlijkheden in Amerika en Engeland zich thans ook in meest krasse vorm hebben uitgesproken, dat het Westen in Berlijn is en blijft. De uitlatingen der militaire bevelhebbers zijn door Mar shall en Bevin volkomen gehonoreerd! De Westelijke mogendheden zijn niet van plan Berlijn in 1948 het Muenchen van 1938 te maken. Zij zullen niet, ge lijk toen, wijken voor de dictatoriale drang. Muenchen heeft hun een les ge leerd en een dergelijke capitale fout, die de dictatuur slechts in de kaart speelt, zal zich niet herhalen. Slechts een krachtig optreden, zodat de tegenpartij weet. waaraan zij toe is, kan de vrede nog redden. Men mag het in zeker op zicht een paardenmiddel noemen, de omstandigheden dwingen daarvan ge bruik te maken. Het Westen wil geen oorlog. Trou wens, de volkeren zijn er geheel niet op in gesteld en zij beslissen. Dat is het grote voorrecht van een ware democra tie, waarin geen belangrijke beslissin gen kunnen worden genomen tegen de wil van het volk in. Ook al geeft de re gering uit de aard der zaak leiding In Rusland is het slechts één man, die beslist over het wel en wee van het ganse volk: Stalin! Zijn wil is wet en hij kan over de wereld brengen de ramp van een derde wereld-oorlog als hij daar- toe zou besluiten, gelijk eens Hitier. Dat is het grote verschil en het grote gevaar, de dictatuur eigen. Dat Stalin het echter daartoe zal wil len -laten komen, wij geloven het altijd nog niet, maar dan zal er toch spoedig iets moeten gebeuren, dat ten minste de" kans op een compromis opent, want de gebeurtenissen nemen langzamer hand een dergelijke loop, dat een lang uitstel meer dan gevaarlijk begint te worden. Er wordf momenteel met. vuur gespeeld Zoals gezegd, het Westen is vastbe sloten, niet te wijken en legt daarvan op niet te miskennen wijze getuigepis af. Nu alle verkeer op Berlijn overland en over water is lam gelegd, bleef slechts de mogelijkheid van het luchtverkeer over en het Westen heeft een „lucht brug" naar de Duitse hoofdstad ge opend, die vriend en vijand verbaast. Zelfs steenkool zal voortaan met vlieg tuigen worden aangevoerd. Van alle zij den worden transportvliegtuigen inge zet, zodat de ravitaillering van Berlijn, al zal zij niet geheel op peil zijn te hou- ren, toch niet het wahhopige beeld biedt, dat velen zich voor ogen hadden gesteld. De Berlijners zullen niet direct gevaar lopen te worden uitgehongerd Intussen aarzelen de Westelijke mo gendheden terecht niet, om de Sovjets verantwoordelijk te stellen voor de gang van zaken en vermoedelijk zal in een gemeenschappelijke nota daarvan op ondubbelzinnige wijze worden getuigd. De Russen hebben zich de mogelijk heid van een terugtocht open gelaten door-het voor te stellen alsof de „blok kade" een gevolg is van technische sto ringen. Deze zijn ten alle tijde te' ver helpen en zodoende kan de weg terug steeds gevonden worden. Jammer ge noeg, lijkt het ogenblik daartoe nog niet gekomen, naar het schijnt en wordt nog doorgezet, al zeide Bevin het onomwon den. dat Engeland's zenuwen niet „ka pot" zullen gaan. Een bewijs van de Russische onverzettelijkheid mag men zien in de aankondiging, dat het vier- mogendheden-bestuur der Duitse hoofd stad als geëindigd wordt beschouwd. Hetgeen, waar de Westelijke landen im mers in Berlijn blijven, in de eerste plaats de Berlijnse gemeenteraad in grote verlegenheid zal brengen. Mis schien zal dit zelfs Wel leiden tot het zotte beeld van twee gemeenteraden, een voor de Russische zone en een voor de Westelijke sectoren. Vroeger zou dit een onmogelijkheid zijn genoemd, maar thans schijnt alles mogelijk De Westelijke mogendheden hebben eveneens ernst gemaakt met hun voor nemen, om Wëst-Duitsland een eigen bestuur te geven. Met ingang van 1 September zullen de elf- landen, die onder toezicht van het Westen staan, een eigen parlement kunnen organise ren, dat zal optreden voor geheel West- Duitsland als een voorpost voor een ver enigd Duitsland. Men heeft de Duitsers zeer tegemoetkomend behandeld, ook *al zouden zij zelf natuurlijk nog meer vrijheid gaarne hebben gezien. Voor de Russen belooft dat een nieu we tegenslag te worden, die zijn weer slag in de Oostelijke zone ongetwijfeld zal hebben en die zij des te minder zul len kunnen verstuwen, waar het inwen dige conflict in de Sovjet-structuur van Oost en Zuid-Oost-Europa voor Moskou ook niet bepaald gunstig verloopt. Het laat zich immers maar al te zeer aan zien, dat Zuid-Slavië, hoezeer het vef- zekert Moskou trouw te zijn, niettmin zich achter maarschalk Tito zal scha ren! ZUID-WESTELIJKE WIND. De Bilt verwacht tot Zondagavond: Meest zwaar bewolkt met voorname lijk in het Noorden van het land plaat selijk enige regen. Aanvankelijk zwakke, maar morgén matige Zuid-Westelijke wind. Iets hogere temperatuur dan van daag. 4 JULI." Zon op: 4.26 uur; onder: 21.02 uur. Maan op: 1.50 uur; onder: 19.06 uur (L.K.). Hoogwater te Katwijk te 1.16 en 13.46 uur. (5 Juli 2.05 en 14.33 uur). Dit nummer'bestaat uit acht pagina's Bjj de.' Tweede Kamer is ingediend 't reeds aangekondigde wetsontwerp, houdende regelen omtrent ondernemingsraden. DE GRONDSLAG VAtf HET ONTWERP. Grondslag van het onderhavige ont werp van wet is de overtuiging, dat een orgaan van samenwerking in de onder neming slechts aan zijn deel kan be antwoorden, indien deze samenwerking zich afspeelt tussen de ondernemer en zijn personeel. Hieruit volgt onmiddellijk, dat in de ondernemingsraad geen buitenstaan ders zitting kunnen hebben. Het toomt de regering gewenst voor, wat de sa menstelling der ondernemingsraden be treft, aan het georganiseerde bedrijfs leven een zekere bevoegdheid toe te kennen in die zin, dat het recht tot candidaatstelling in eerste instantie toekomt aan de door de bedryfscom- missie aangewezen organisaties van werknemers. DE FUNCTIE VAN DE ONDERNEMINGSRAAD. De functie van de ondernemingsraad brengt mede, dat zijn terrein beperkt blijft tot de sfeer der zuivere onderne mingsaangelegenheden. Het ligt voorde hand, dat de kans op overschrijding van bevoegdheid aanmerkelijk gerin ger is, indien de leden van een onder nemingsraad via de candidaatstelling een zeker contact onderhouden met de organisaties van werknemers dan wan neer zulks niet het geval is. Voorkomen -moet worden, dat tegenstellingen of na ijver zouden ontstaan tussen de onder nemingsraden en de vakverenigingen. De regering meent, dat overleg in alle ondernemingen geboden is en dat in beginsel de verplichting moet wér den vastgelegd tot het instellen van ondernemingsraden in alle ondernemin gen, waarin 25 of meer werknemers werkzaam zijn. Deze wettelijke ver plichting neemt een aanvang op een tijdstip, dat door de Kroon wordt be paald, en dat voor de onderscheidene takken van bedrijf verschillend kan zijn. Ontheffing van deze verplichting is mogelijk. In dit verband ware te den ken aan de overheidsinstellingen. DE BEVOEGDHEDEN VAN DE RAAD. De bevoegdheden van de onderne mingsraad worden als volgt omschre ven: a. Het behandelen van uit het perso neel ter kennis van de ondernemings raad gebrachte wensen; bezwaren en opmerkingen, voor zo ver deze van belang zijn voor de posi tie van de werknemers in de onderne ming; b. Het plegen van overleg inzake het vaststellen van vacantietfjden, werk- roosters, ploegendiensten en schafttij den, voor zover dit overleg en deze vaststelling niet bedrijfstaksgewijs plaats vindt; c. Het houden van toezicht op de na leving van voor de onderneming gel dende arbeids voorwaarden d. Het houden van toezicht op de na leving van de wettelijke voorsohriften ter bescherming van de werknemers in de onderneming, alsmede op de inrich tingen in het belang van de veiligheid, gezondheid en hygiëne en op de schaft en kleedgelegenheden; e. Het deelnemen in het beheer van instellingen, ten behoeve van de werk nemers aan de onderneming verbonden, indjen en voor zover daarin niet bij of krachtens de wet op andere wijze is voorzien; f. Het advisereh en het doen van voorstellen omtrent maatregelen, die tot verbetering van de technische en economische gang van zaken in de on derneming kunnen bijdragen. VERPLICHTINGEN VAN DE WERKGEVER. Hét hoofd of de bestuurder van een onderneming wordt krachtens dit ont werp verplicht: a. aan de ondernemingsraad alle me dewerking te verlenen en in het bij zonder alle inlichtingen te verstrekken, welke de ondernemingsraad behoeft voor de uitoefening van de hem toege kende bevoegdheden b. periodiek aan de ondernemings raad mededeling te doen omtrent de economische gang van zaken in de on derneming c. overleg te plegen met de onderne mingsraad, alvorens een arbeidsregle ment vast te stellen, te wijzigen of aan te vullen, als. bedoeld in de artikelen 1637 j tot en met 1637 m van het Bur gerlijk Wetboek. DE SAMENSTELLING VAN DE RAAD. Het volgende is bepaald omtrent de samenstelling van de raad: ongerekend de voorzitter of diens plaatsvervanger telt de ondernemings raad in een onderneming met 25 tot 50 werknemers 3 leden; met 51 tot 99 werknemers 5 leden; met 100 tot 199 werknemers 7 leden; met 200 tot 399 werknemers 9 leden; met 400 tot 599 werknemers 11 leden; met 600 tot 999 werknemers 13 leden; en vervolgens voor elke 1000 werkne mers meer telkens 2 leden, tot een maximum van 25. INSTELLING VAN BEDRIJFS- COMMISSIES. Er wordt voorzien in de instelling van bedrijfscommissies, welke de taak van de publiekrechtelijke bedrijfsorga nen op zich nemen, zolang deze laatste er in het betrokken deel van het be drijfsleven (nog) niet zijn. De bedrijfs commissies worden bedrijf staksgewij ze ingesteld door de sociaal-economische raad. Deze raad regelt verder de sa menstelling en de werkwijze der be- drij f scommissies. Nog 5000 Nederlanders in Republikeins gebied ZOMEDE 2000 JAPANNERS EN 200 DUITSERS! Het communiqué van de Commissie van Goede Diensten van gisteravond meldt, dat de Veiligheidscommissie de evacuatie en het uitwisselen van krijgs- gevangenen heeft besproken. De repu- I blikeinse vertegenwoordiger deelde mee. I dat ongeveer tienduizend familieleden j van de T.N.I. zich in West-Java bevin- den. Hij hoopte, dat de tijdslimiet van 15 Juli (de datum waarop de1 evacuatie voltooid .zou zijn) onbeperkt verschoven zal kunnen worden. De Nederlandse vertegenwoordiger schatte, dat nog ongeveer 5000 per sonen uit republikeins gebied geëva cueerd moeten worden. Voorts is er nog geen voortgang ge maakt aangaande de kwestie van de ongeveer 2000 Japanners en 200 Duit sers, die zich in republikeins gebied bevinden, welke kwestie Nederland in verband met haar internationale ver plichtingen zeer belangrijk acht. Oostenrijk's kanselier te Bern De Sovjets spelbreker. De Oostenrijkse kanselier, dr Leopold Figl, heeft te Bern een rede gehouden. „De politieke moeilijkheden, waarmee het Oostenrijkse volk te kampen heeft, worden veroorzaakt door het Oosten," zei hij tijdens een receptie op het Oos tenrijkse gezantschap. Figl beschuldig de de Scvjet-Unie van belemmering van 'het totstandkomen van een vredes verdrag voor Oostenrijk. Ook eiste de ^Sovjet-Unie de Oostenrijkse productie op zonder er voor te betalen. Verder maakte Figl melding van de Joego-Sla- vische eisen ten aanzien van grondge- bied en herstelbetalingen. Figl verklaarde, dat Oostenrijk elke territorial tis van Joego-Slavië inKa- rinl'aiê zou oedrijien Ook heeft Joe- gr'-SlaU..1 vorens 'mm geen recht her stelbetalingen te ve angen, daar Oos tenrijk dit land v. lm mei de oorlog heeft verklaard. Hij vn*ia'aröe voorts, -dat in j Oostenrijk ae communistische pang i thans „onbelangrijk is en geen aanzien geniet of leden heeft." De communisti sche pers is fel tegen de regering ge- I kant, maar Figl houdt dit voor een I bewijs van zwakte. Figl was ten aanzien van Oostenrijk's 1 herstel „zeer optimistisoh". Bilaterale overeenkomst tussen Ver. Staten en Nederland getekend Het Delftse studentencorps gaat zijn 20ste lustrum vieren. De toekomstige ingenieurs en technici uiten hun vindingrijkheid in de versieringen, die zij in de straten aanbrengen. - Boven een der grachten wordt dit schrikaanja gend monster opgehesen. Foto ANP-de Wt. Z.K.H. Prins Bernhard hééft als voorzitter van de Nationale Demobilisatie- raad een bezoek gebracht aan het demo bilisatiecentrum van het Koninklijk Ned. -Indische Leger in de kazernes van het K.N.LL. te Nijmegen. De Prins onder houdt zich in het hospitaal met de gewonde militairen. - Foto ANP-de Gr. Om Palestina Graaf Bernadotte, de bemiddelaar der V.N. voor Palestina, heeft tijdens een persconferentie te Jeruzalem ver klaard, dat hij aan de Arabieren en Joden had gevraagd, antwoord op zijn vredesvoorstellen te geven voor het af lopen van het bestand op acht Juli. Bernadotte heeft nog geen verlen ging van het bestand voorgesteld, daar hij eerst de mening der partijen wilde weten over de vredesvoorstellen. Hij deelde mede, dat hij Trygve Lie, secretaris-generaal der V.N., had ge zegd, dat hij zijn bemiddelingspogingen hoogstens zes maanden (van 21 Mei j.l. af) zou voortzetten. Engeland heeft de regering van Is raël verzocht de twee Jodise immigra tieschepen „Pan Crescent" en „Pan York" naar Cyprus te zenden om de 14.000 Joden, die niet tot de- weerbare manschappen behoren, naar Palestina te brengen. Engeland herhaalt in de officiële verklaring zijn standpunt, dat onmiddellijk na het aannemen van de wapenstilstandsresolutie door alle par tijen werd aanvaard en volgens het welk onder militair personeel worden gerekend alle mannen tussen 18 en 45 jaar, die niet lichamelijk ongeschikt zijn. De regering van Israël zegt in een communiqué, dat de houding der Brit ten op geen wettelijke grondslag berust en onverenigbaar is met de beslissing, die de Veiligheidsraad op 29 Mei heeft genomen. Zij tekent protest aan tegen „de willekeurige opsluiting in de kam pen op Cyprus van 11.000 onschuldige personen." DE FRANSE ZEELIEDENSTAKING. Men vreest, dat de zeeliedenstaking te Marseille ten gevolge zal hebben, dat de verbindingen met Noord-Afrika en Corsica volledig verbroken zullen worden. Geen enkel schip heeft gisteren de haven verlaten. De stakers hielden een protestvergadering en eisten 20 pro cent loonsverhoging. Ook de zeelieden te St Nazaire legden het werk neer uit solidariteit, evenals te Sète. BINNENLAND Te Utrecht is opgericht het werkver band Katholiek Amateurtoneel, onderver deeld in vijf diocesane districten. Voor het herstel van oorlogsschade aan het Koninklijk Paleis en het domein het Loo, welke werkzaamheden worden uitgevoerd door tussenkomst van de Rijks gebouwendienst, is in toflhal benodigd een bedrag van f. 150.000. Dezer dagen heeft de minister van Sociale Zaken de commissie geïnstalleerd, welke tot taak heeft op een aantal prin cipiële punten advies uit te brengen in zake „het vraagstuk ln hoeverre door wet telijke maatregelen de spreiding van het bezit over de grote massa des volks en een redelijke verdeling van het inkomen over de verschillende groepen der bevolking dient te worden bevorderd". Gistermorgen is op de spoorlijn nabij het Muiderpoortstation te Amsterdam de 51-Jarlge ploegbaas van de Nederlandse Spoorwegen, door een electrlsche trein ge grepen en op slag gedood. Op de Mirakelbrug nabij het Westerpark te Amsterdam ls een 63-Jarige havenarbei der door een tralier met een oplegger over reden, Ook hij was vrijwel op slag dood. Maandag 12 Juli a.s. zal het 50 Jaar geleden zijn, dat de N.V. Expl. van J. A. Luycks' Fabrieken en Inleggerljen te Am sterdam werd opgericht. BUITENLAND De Amerikaanse legerluchtmacht heeft bekend gemaakt, dat de oefenvlucht van 16 Lockheeds met straalaandrijving naar Engeland en Duitsland tot. ongeveer 14 Juli ls uitgesteld. De sneltrein Barcelona-Madrid ls op 20 K.M. van de Spaanse hoofdstad op een goederentrein gereden. 5 personen kwamen om het leven en 15 werden lichtgewond. De Oostenrijkse regering heeft het verdrag voor bijstand van de V.S. ln het kader van het Europese hulpprogramma getekend. De Amerikaanse minister van finan ciën, John Snyder, heeft bekend gemaakt, .dat het begrotingsoverschot over het be lastingjaar 1948 8.419 469 843 dollar be draagt, het grootste begrotingsoverschot, dat ooit in de geschiedenis der V.S. ls voor gekomen, 3 mlllioen zal beschikbaar worden ge houden voor uitgaven ten behoeve van het Europese herstelprogramma. Vanaf 14 Juli zal voor alle goederen, die van Canada verscheept worden naar de meeste Europese landen en het Midden- Oosten. een uitvoervergunning nodig zijn. Engeland en zijn koloniën alsmede de koloniën van Europese landen zullen van deze maatregel uitgesloten zijn. Men ver wacht niet, dat het moeilijk zal zijn een vergunning te kragen. De Italiaanse Senaat heeft met 184 tegen 67 stemmen het programma van de Italiaanse premier, De Gasperl, goedge keurd- Vier leden onthielden zich van stemming. In de Kamer van Afgevaardigden hebben 346 leden vbór gestemd en 167 tegen. De wederzijdse overeenkomst betref fende de economische samenwerking tus sen de Verenigde Staten en België ls gis termiddag ondertekend door Spaak, eerste- minister en minister van buitenlandse za ken en door admiraal Alan Kirk, ambas sadeur der Verenigde Staten te Brussel, In de voormalige fabrieken van de I G Farben-Bayer. te Leverkusen, nabij Keulen ,is, op bevel van het Britse mili taire bestuur, op 30 Juni de productie van synthetische rubber stopgezet. Hetzelfde geldt voor de Goetze-'fabrieken te Opladen. De Sovjet-unie heeft aan Noorwegen medegedeeld dat geen NOorse experts meer nodig zijn bij de Sovjet-Russlscne walvis vangst en walvisindustrie. Te Coopertown (New York) zal van 13 tot 23 Augustus een internationale con ferentie van meisjesleidsters en vrouwelijke padvinders gehouden worden. Ook Neder land zal vertegenwoordigd zijn. Een caféhouder te Kajang, 16 kilo meter ten Zuiden van Koeala Loempoer ln Malakka, heeft om een shilling het leven verloren. Hi) riep twee Chinezen terug, die zonder hun koffie te betalen wegliepen. Zijn aanmaning werd beantwoord met de kogel. Dit is de 47ste moord na het begin van de geweldpleging ln Malakka. Officieren en marconisten van de Zweedse koopvaardij zullen Donderdag hun ontslag Indienen omdat de reders de loon eisen van hun vakverbond hebben ver worpen. Duitse socialistische hebben verwante Denemarken. Zweden, Noorwegen derland uitgenodigd voor een jeugdbijeen komst te Flensburg (Sleeswljk-Holstein) ln Augustus. ljstische jeugdgroepen groepen ln Engeland, len, Noorwegen en Ne- De ontmanteling in het Ruhr-gebied DUITSERS WILLEN STOPZETTING. Prof. Erich Noelting, minister van economie voor Noord-Rünland-Westfa- len heeft verklaard, dat de industriëlen van het Ruhr-gebied eenstemmig van mening zijn dat de ontmanteling on middellijk moet worden stopgezet. In dien dit niet gebeurde* zouden zij hun vertegenwoordigers in de gemeenschap pelijke ontmantelingscommissie van Duitsers en geallieerden terugtrekken. Noelting beweerde, dat „2.500 vitale machines uit fabrieken in het Ruhr- gebied waren weggevoerd als herstelbe taling", maar dat de landen, die de ma chines ontvingen, deze beschreven had den als „oud roest" en geweigerd had den ze aan te nemen. Het Britse militaire bestuur, aldus Noelting, had geweigerd de machines terug te geven aan de oorspronkelijke eigenaars en had verklaard, dat „indien de landem waaraan zij waren toegewe zen, weigerden ze aan te nemen, ze ver nietigd moesten worden". ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de .afgelo pen week de navolgende verlie zen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Sold. M. M. B. Arts uit Mill (N.B.)sold. J. de Hamer uit 's-Heer Arendskerke; sold. N. Hendriks uit,.Roggel (L.); sold. Ie kl. J. A, Jacobs uit Weert. West-Duitsland GEEN CONSTITUTIE MAAR EEN ADMINISTRATIEF STATUUT. De premier van Wuerttemberg-Baden dr Maier, heeft verklaard, dat „geen verantwoordelijke Duitser onder de hui dige omstandigheden een centrale re gering wil vormen" Niemand zou den ken aan het bijeen roepen van een na tionale vergadering", aldus Maier. Men is van mening, dat Maier's woor den het standpunt van de elf West- Duitse 'premiers weergeven, die met de drie Westelijke militaire gouverneurs beraadslaagden over de geallieerde voor stellen voor Duitsland. Maier trad als woordvoerder voor de premiers op Maier verklaarde- „Wij Allien het Duitse volk niet vragen Jiet bezettings statuut in zijn huidige vorm tezamen met de constitutie goed te keuren". Het bezettingsstatuut, dat uiteen werd ge zet, is zo nauwkeurig ten aanzien van de voor de geallieerden gereserveerde bevoegdheden en zo beüerkend ten aan zien van de Duitse rechten, dat „wij als Duitsers niet meer zulk een belangstel ling hebben voor een dergeliik statuut als in vroegere eisen was getoond", al dus Maier. Wat men wilde, was niet een „constitutie", maar slechts een admi nistratief statuut" om een voorlopige regeringsvorm voor het Westen vast te stellen, zo zei hij. Hij voorspelde, dat de premiers on middellijk een ontwero-statuut zouden opstellen, waaraan 60 afgpvaardtedpn van de parlementen der staten na één September zouden werken. De tekst zou aan een volksstemming worden onder worpen en er zou op die grondslag een wetgevend u^haam worden gekozen. Het statuut zo" per é*o Januari van kracht kunnen zijn. Gisteravond hebben de minister van Buitenlandse Zaken, mr Cr. W. C. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout en de ambassadeur der Verenigde Sta ten, dr Herman Baruch, de bilaterale overeenkomst tussen Nederland en de Verenigde Staten getekend, welke be trekking heeft op het plan Marshall. De ondertekening werd bijgewoond door prof. mr P. Lieftinck, minister van Financiën, prof. dr J. R. M. van den Brink, minister van economische zaken, prof. E. de Vries en de heren A. H. J. Lovink, mr H. L. 's Jacob, dr H. J. Hirschfeld, mr J. Visser, G. W. Ren- chard, A. D. Weininger. V. Steere, economisch attaché van de ambassade der V.S., S. J. baron van Tuyll van Serooskerken, O. W. P. Mohr en E. v. d. Beugel. Ook een West-Europese Radio-Unie? INTERNATIONALE BESPREKINGEN OMROEPVERENIGINGEN. Donderdag zijn te Londen bespre kingen begonnen tussen de vertegen woordigers van de BBC en van de Bel gische, Franse Nederlandse en Luxem burgse omroepverenigingen, met het doel de mogelijkheid tot samenwerking te onderzoeken. De vijf landen zijn vertegenwoordigd door de heren Castet Frankrijk), De Muynck (België), J. B, Broeksz (Nederland). Selten (Luxem burg) en Barnes (Groot-Brittannië) deze laatste als president. In November zal een nieuwe bijeen komst op het vasteland worden gehou den. Het doel is „de nadruk op te leg gen op de belangengemeenschap en het belang van samenwerking tussen de vijf landen en een groter begrip tussen hun volkeren tot stand te brengen". NIWIN-GESCHENKEN VOOR „JONGENS OVERZEE". Met het s.s. „Waterman" dat gisteren I uit Rotterdam vertrokken is, heeft de I Niwin een lading goederen voor de mi- llitairen in Indië verscheept. Behalve I 30.000 jubileumpakketten, bevinden zich aan boord 10.000 rolfilms, 750 camera's, 1045 kokers tennisballen, 225 spikes, 50 paar boksschoenen, 285 paar voetbal schoenen, hondei-den boeken, sportarti kelen en voorts zeer vele gezelschaps spelen, bestemd voor de hospitalen. RADIOBERICHTGEVING VOOR LAND. EN TUINBOUW. Met ingang van morgen zullen naast de radioberichtgevingen ten behoeve van land- en tuinbouw, welke op werk dagen te 12.30 uur te beluisteren zijn, ook des Zondags mededelingen voor land- en tuinbouw worden gedaan! Deze mededelingen zullen niet op de gebrui kelijke tijd worden uitgezonden, maar volgen onmiddellijk op de nieuwsuitzen dingen van 13.00 uur. UITLEVERING VAN GESTAPO MANNEN. Vier Gestapo-mannen, die tijdens de oorlog in Noord-Frankrijk hebben ge werkt, zijn door een Frans militair tri bunaal te Rljssel ter dood veroordeeld. AFP meldt, dat zij aan Nederland zullen worden uitgeleverd om te ant woorden op andere beschuldigingen van oorlogsmisdaden. Een vijfde Gestapo man werd vrijgesproken, doch zal even eens worden uitgeleverd. JALOERSE VROUW TRACHT MAN TE DODEN. Aan de politiepost Marconiplein te Rotterdam meldde zich Donderdag avond een man, die hevig aan de hals bloedde. Het was de 49-jarige portier C.. H. uit de le Crooswijkdwarsstraat, die door zijn 47-jarige vrouw uit min nenijd was aangevallen met een brood mes. De vrouw kwam zich enige minu ten later zelf aangeven. De echtgenote van de portier ver dacht haar man er van een ongeoor loofde verhouding met 'n andere vrouw te hebben. Zij had hem Donderdag avond opgewacht, gewapend met een broodmes. Toen zij hem inderdaad in gezelschap van een vrouw zag komen, wierp zij zich op hem en bracht hem verschillende steekwonden in de hals toe. De man werd naar het Coolsingel- ziekenhuis overgebracht. Er bestaat geen levensgevaar. De vrouw werd achter slot en grendel gezet. EEN BRUTALE INBRAAK. Ruim f. 50.000.gestolen. Over de gisteren reeds vermelde in braak in het kantoor van de Reders vereniging te IJmuiden wordt nader ge meld. dat uit de kluis van het ln dit kantoor ondergebrachte centrale admi nistratie bureau voor het visserijbedrijf, een bedrag van meer dan f. 50.000 is gestolen. Donderdagavond om halfvljf werd het geld, dat door de kassier voor het uitbetalen der lonen van de bank was gehaald, in de kluis opgeborgen. De in brekers hebben zich waarschijnlijk toe gang tot de kluis verschaft door via een achtertrap op de le etage van het ge bouw te komen. Zij hadden voor het forceren van de kluis zuurstofcylinders en branders meegenomen. De vloer van de eerste etage boven de kluis werd doorgebroken en de gewapend beton nen zoldering met houwelen stuk ge maakt, zodat er een gat ontstond waar door de inbrekers binnen in de kluis konden dringen om hun werk verder met de branders te voltooien. De ramen van het kantoor hadden zij met dek zeilen afgedekt en konden zo rustig hun gang ,gaan. ZUIDAFRIKAANSE STUDENTEN NAAR NEDERLAND. Een groep Zuid-Afrikaanse studenten zal 6. 7 en 8 Juli as. de gast zijn van de Nederlands-Zuid-Afrikaanse vereni ging en het Algemeen Nederlands Ver bond. Het betreft hier een groep van ongeveer 30 Zuid-Afrikaanders, die ln Engeland studeert en een even goot aantal, dat in Nederland studeert. Vroe ger werd ieder jaar een dergelijk be zoek georganiseerd. Dit is de eerst# maal na de oorlog, doch het ligt ln de bedoeling, dit bezoek —oor elic jaar te organiseren

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1