in de Engelse politiek Herbert Morrison sprak voor de conservatieve jeugd PANDA EN HET OOG VAN MÜG RECHTZAKEN Officiële publicatie Wat er in Indië gebeurt Hoor en wederhoor Radio-programma |B|B| rmmm VWÊÊi STADSNIEUWS MAANDAG 28 JUNI Verklaring van Dewey „Meent gij met maarschalk Stalin te bunnen onderhandelen?", zo vroeg een Tan de talrijke journalisten, die gisteren op de persconferentie van de republi keinse candidaat voor het president schap aanwezig waren, aan gouverneur Dewey. Deze laatste antwoordde: „Ik ben een tegenstander van wat de „persoonlijke diplomatie" wordt genoemd". „Ik meen dat de toestand ten opzichte van de U.S. kan opgeklaard worden door middel van een normale diplomatie, waarvan de methodes in het verleden met succes werden bekroond". Dewey voegde er nochtans dadelijk aan toe: „Hoewel ik tegenstander ben van de persoonlijke diplomatie en van de conferenties der „grote drie", zou ik een onderhoud met maarschalk Stalin niet afslaan". Betreffende de binnenlandse politiek verklaarde Dewey, dat hij voornemens is een historische wijziging te brengen in de taak van de vice-president door te trachten hem te ontlasten van het grootste deel van zijn taak als president van de Senaat, ten einde „de admini stratieve kwaliteiten van de heer War ren ten dienste te stellen van de rege ring. FUSIE COMMUNISTISCHE EN SOCIAALDEMOCRATISCHE PARTIJEN IN TSJECHO-SLOWAKIJE De fusie van de communistische en sociaaldemocratische partijen in Tsje- cho-Slowa"kije is werkelijkheid gewor den tijdens een plechtige manifestatie, gepresideerd door minister-president Zapotocy. Gottwald, president van de republiek en leider van de communistische par tij, heeft in een telegram gewezen op het belang van deze historische dag voor de arbeidersbeweging. Met algemene stemmen werd door de 2.000 afgevaardigden van de sociaal democratische partij in Tsjecho-Slowa- kije besloten tot fusie met de commu nisten over te gaan. Slansky, algemeen secretaris van de Tsjechische communistische partij, deelde het congres mee, dat het nu niet meer nodig was meer dan één par tijorganisatie in de industrie te heb ben. Hjj stelde als leus voor: „één fa briek, één partij". Er werd meegedeeld, dat het merendeel der leden van de sociaaldemocratische partij zich bij de communisten heeft aangesloten. Het 50 jaar oude sociaal-democrati sche partijblad Pravo Lidu zal met in gang van 1 Juli niet meer verschijnen. De lezers is medegedeeld, dat na die datum het communistische blad. Rude Pravo bij hen zal worden bezorgd. NIEUWE MAATREGELEN IN MALAKKA. De regering van Malakka heeft nieuwe noodmaatregelen getroffen voor het dis trict Koeala Loempoer ter bestrijding van het optreden van de „sterke arm". Volgens deze maatrgelen zal ieder, die in gebreke blijft aangifte te doen van per sonen, die verdaoht worden van vergrij pen tegen de openbare veiligheid, ge- straf kunnep worden met maximaal 10 jaar dwangarbeid. Hiertegenover zal het voldoende zi.\n te kunnen aantonen, dat men niet in ae gelegenheid was aangifte bij de politie te doen. Gisteravond hebben veertig gewapende Chinezen een orerval gedaan op een politiepost te Mentakab, ongeveer 75 ki lometer ten Noord-Oosten van Koeala Loempoer. Zij sneden de telefoonkabel door en beschoten daarna de politiepost met tommyguns en revolvers. De politie mannen sloegen de aanval af. De Ma- leise vrouw van een politieman werd dodelijk getroffen en een Maleise kor poraal liep verwondingen op. Gisteren is een conferentie van hoof den van dienst gehouden voor bespre king van een plan de campagne tegen de geweldplegers. Hedenmorgen heeft de politie in Pe- rak een aantal „belangrijke arrestaties" verricht na een onderzoeking van een huis bij Ipoh, waar Britse en Japanse uitrustingsstukken gevonden werden. HAAGSE RECHTBANK. De chauffeur A. P. K. te Leiderdorp had een aantal balen meel vervoerd, waarvan hl) wist dat die gestolen waren en van de opbrengst had hy ook zijn deel gehad. Dat bracht hem bij de rechtbank, waar de Offlclèr tegen hem zes maanden gevangenisstraf eiste. De rechtbank heeft verdachte veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf voorwaardelijk: en een boete van f. 50 of 25 dagen hechtenis. De los-werkman J. B. te Hillegom had uit een schip enkele pakken thee gestolen. Tegen verdachte werd zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief geëist; de rechtbank stelde hem terstond op vrije voeten. Zij heeft verdachte veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk en aftrek van preventief. De kantoorbediende J. J. L. te Lel den had een rijwiel gestolen op 15 Febr. aan <ic Oude Rijn, welke diefstal niet zijn eerste was, zodat de Officier voor stelde ln verband met het rapport van de psychiater. L. een Jaar gevangenisstraf op te leggen, met daarna ter beschikking stellen van de regering. De rechtbank heeft verd. veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek van preven tief. HAAGSE GERECHTSHOF. De bollenkweker C. de M. te Rijns burg heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad wegens mishande ling en weerspannigheid, waarvoor hij tot f. 250 boete of 2 maanden hechtenis en zes maanden gevangenisstraf werd ver oordeeld. Kan dit vonnis kwam hij ln hoger berdfp, waar de proc. generaal niet veel termen zag de straf te wijzigen. Het hof heeft verdachte veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Deze week gaan de Finnen ter stembus Donderdag 1 en Vrijdag 2 Juli gaan de inwoners van het land der 60.000 meren en 80 000 eilanden voor de 2de maal na de oorlog ter stembus om hun nieuwe Rijksdag te kiezen. De verkie zingsstrijd in Finland wordt met zeer vreedzame middelen gevoerd. De bui tenlander, die door Helsinki, de Noor delijkste hoofdstad ter wereld, loopt, wordt onmiddellijk getroffen door het buitengewoon kleine formaat van de ver ki ez i ngsp 1 akkate nNergens treft men de enorme spandoeken en teke ningen aan, die men in ons land en elders bij dergelijke aangelegenheden gewend is. Maar wat het aantal der plakmiddelen betreft, winnen de Fin nen het rijkelijk van ons. In de hoofd stad van Finland is elke boom dezer da gen gesierd met een aanplakbiljet van een der zeven partijen, die in het par lement zijn vertegenwoordigd. Zelfs de enorme hoeveelheden hout uit de Finse bossen, die overal in de straten van Helsinki zijn opgestapeld en bij gebrek aan kolen deze winter moeten dienen om de Finnen te verwarmen, zijn be dekt met allerhande aanbevelingen. In politieke kringen is de alles over heersende vraag natuurlijk, hoeveel stemmen de Finse „Folksdemokraten" zullen verwerven. Dit is de partij van Leino en zijn echtgenote Hertha Kusl- nen. (communistisch). Op het ogenblik bezetten de Folksdemocraten 51 van de 200 zetels in het Finse parlement. Bij de vorige verkiezingen in 1945 verkre gen zij 49 zetels en 2 sociaal-democra tische afgevaardigden gingen later naar hun party over. De algemene verwach ting is, dat de Folksdemokraten onder de druk van de politieke gebeurtenis sen tenminste zes zetels zullen verlie zen, die mogelijk grotendeels naar de sociaal-democraten zullen gaan. Deze laatsten kregen in 1945 50 zetels en zouden deze win«t de grootste par ty in de Finse Ryksdag zyn. SOCIALISTISCH CONGRES TE GENUA. Het 27ste nationale congres der Ita liaanse socialistische party is te Ge nua geopend. 1.600 Italiaanse socialis ten woonden de openingszitting by. Beslist zal worden over het al of niet verder samengaan met de communis ten. Men acht hét waerschynlyk, dat er een nieuwe soheuring zal komen on der aanvoering van Romita, die zich dan met zijn volgelingen by de auto nome socialisten van Saragat en Lom- bardo zou aansluiten. CONGRES N.A.T.U. Zaterdag en Zondag werd in Gooi land te Hilversum het derde congres gehouden van de Nederlandse Amateur Toneel Unie. Het ving aan met een be groetingsrede van de voorzitter de heer mr P. Cleveringa. Hij gaf een overzicht der werkzaamheden waarin hy herin nerde aan de weekendcursussen, die zeer in de smaak bleken te vallen en welke men vo.ortaan ongelimiteerd hoopt te geven alsmede aan het een- actertournooi, dat. niet geheel slaagde, voornamelyk door een gebrek aan goe de eenactersi Men streeft naar verbe tering. Er wordt naar gestreefd de bibliotheek uit te breiden en in een eigen gebouw onder te brengen, hetgeen een bedrag van f. 20.000.zal kosten. Medewerking daartoe is echter reeds toegezegd door de regering en het Prins Bernhardfonds Voorts deelde mr Cleveringa mede, dat de toneelschrijvers J. J. van Mechelen en A. J. Zoetmulder een uitnodiging aanvaardden om voor de NA..T.U. een toneelstuk te schryven. Een commissie zal in het leven worden geroepen om te bestuderen wat er op het gebied van jeugdtoneel te bereiken is. Er zyn twee resoluties aangenomen, waarin het congres zich uitsprak voor de stichting van een nationaal toneel instituut als onderdeel van het Natio nal Theatre Institute van de Unesco en constateerde, dat het amateurtoneel 't platform moet zijn voor de Nederland se toneelschryver, dat te Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam opleidings centra moeten worden gesticht voor de scholing van kader voor het amateur toneel en dat er behoefte bestaat aan de instelling in elke provincie van twee consulenten door de Natu, welke de amateurtoneelverenigingen van advies kunnen dienen. POSTALIA. Met ingang van 1 Juli a.s. wordt in het postverkeer met Zweden de dienst der brieven en doosjes met aangegeven waarde hervat. De maximumwaai-de is bepaald op f.2500. Met ingang van 1 Juli a.s. wordt het luchtrecht voor gedrukte stukken, ak ten en monsters boven 20 gram voor Curacao en Suriname verlaagd. Ook worden met ingang van 1 Juli de tarieven voor luchtpostpakketten naar België. Polen, Zwitserland en de Unie van Zuid Afrika verlaagd. MARINE-AANWINST. De Engelse onderzeeër „Tapir", die aan de Nederlandse marine is verkocht en omgedoopt in de „Zeehond", heeft Zaterdag de haven van Portsmouth met bestemming Amsterdam verlaten. Veertien dagen geleden werd de ..Taurus", een zusterschip van de „Ta pir", aan de Nederlandse marine over gedragen. Beide schepen werden in '42 gebouwd en meten 1.090 ton. GEMEENTEREKENING 1945. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemene kennis, dat aan de Gemeenteraad zijn overgelegd, te- geiyk voor een leder gedurende veertien dagen ter Secretarie dezer gemeente ter lezing zijn neergelegd en ln afschrift tegen betaling der kosten algemeen ver krijgbaar worden gesteld, de rekening van de Inkomsten en uitgaven dezer gemeen te over het Jaar 1945 en de verschillende bedryfsrekenlngen over dat Jaar. Leiden, 29 Juni 1948. 4438 Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester. F. H. VAN KINSCHOT. De Secretaris, J. BOOL. H. A. LUNSHOF IN KORT GEDING GEDAGVAARD. De oud-minister van Justitie, mr G. J. van Heuven Goedhart, heeft de heer H. A. Lunshof morgen in kort geding gedagvaard voor de Amsterdamse recht bank, zulks in verband met een dezer dagen door de heer Lunshof geschre ven brochure, getiteld: „Vlag halfstok, een studie in onrecht". Mr Van Heuven Goedhart acht zich door deze brochure, die zijn beleid als minister van Justi tie in de jaren 1944—1945 kwalificeert, beledigd en heeft een eis tot onmiddel lijke stopzetting van de uitgifte dezer brochure ingediend, alsmede de els tot een boete van f.500.voor elke dag dat deze brochure langer verschijnt. ERNSTIG ONGELUK. Eén dode en een zwaargewonde. Op de in gewone omstandigheden reeds bijzonder gevaarlijke Zuiderzee straatweg tussen Nunspeet en Zwolle heeft het extra drukke TT-verkeer Vry- dagavond onder de gemeente Doorn spijk een ernstig ongeluk veroorzaakt. De motorrijder A. G. uit Rotterdam reed met zijn verloofde als duopassagiere in de richting Zwolle. Een hem tege moetkomende trailer, welke juist in een pompstation benzine had geladen, schijnt, even op de verkeerde helft van de weg gereden te hebben. De motorry'der wil de stoppen, maar een achter hem rij dende personenauto reed tegen hem op, met het gevolg, dat de motor tussen de tractor en aanhangwagen terecht kwam. De gevolgen waren zeer ernstig. De duo- passagiere Verloor het leven en de be stuurder werd zeer zwaar gewond. PROF. MR CLEVERINGA OVER „WAT IS U DE VRIJHEID WAARD?" Dinsdag a.s. zal prof. mr R. P. Cle veringa, voorzitter van het Prins Bern- hard fonds, onder de titel „Wat is U de vrijheid waard?" een slotwoord spre ken over de door dit fonds gevoerde Anjer-vryheidscampagne. Toenemende terroristen-acties in West-Java Van de zyde der Staatsspoorwegen op Java vernam Aneta, dat er voor de tweede maal sabotage is gepleegd aan spoorlijnen in West-Java, ditmaal ech ter zonder dat dit persoonlijke onge vallen tengevolge heeft gehad. Nauwe- ïyks was de iyn by Tjikampek na de aldaar veroorzaakte deraillering, welke 5 doden en 8 gewonden eiste, hersteld, of saboteurs vernielden 200 meter rails ten Westen van de Tjikampek, en nog eens 100 meter rails in de lijn Cheri- bonSemarang. De vernieling werd tij dig ontdekt en de ochtendtreinen kon den worden opgehouden. Met hard werken gelukte het, beide lynen nog dezelfde dag te herstellen. Inmiddels meldt Aneta's speciale cor respondent. die thans in West-Java een reis maakt langs de gebieden, waar on geregeldheden zyn gemeld, dat volgens mededeling van de politie-autoriteiten de ingestelde naspeuringen nog niet hebben geleid tot arrestatie van de da ders van de sabotage en de beschie ting naby Tjikampek. Echter zyn reeds vele verdachten gearresteerd. Men hoort in West-Java veelal de naam noemen van de luit.-kolonel Oes- man Soemintra als coördinator tussen de extremistische groepen. In politie kringen verklaarde men, dat de benden goed bewapend zijn, o.a. met automa tische waipenen, verplaatsbare artille rie en mortieren. Deze benden zyn moediyk op te sporen, omdat hun tac tiek is slechts in kleine eenheden bij een te blyven. Toch zyn van verschil lende benden reeds tal van kopstuk ken gearresteerd. Volgens deze politie autoriteiten is de bevolking in West- Java thans bevreesd voor een oplaai ing der pogingen tot intimidatie. „NATIONAAL PROGRAM" GEREED GEKOMEN. Het republikeinse „nationaal pro gram", opgesteld door elf politieke par tyen, is thans gereed gekomen. De laatste paragrafen betreffen de arbeids- en opvoedingsaangelegenhe den, zomede sociale en andere interne aangelegenheden. DE TERREURDADEN OP JAVA. De politie te Bandoeng heeft in ver schillende kampongs razzia's gehouden. Na onderzoek van hun papieren zyn acht personen gearresteerd onder ver denking van deelneming aan subversie ve acties. Een Nederlandse militair werd ge dood, toen in de omgeving van Tjikam pek een tegenactie werd ingezet tegen een bende, die een aanval had gedaan op een Nederlands kampement by Pa- rigi. Schaterend verliet de minister de zaal (Van onze Londense correspondent). Ik heb zojuist een merkwaardige by- eenkomst bijgewoond. Ergens in een school in 'n arbeiders wyk van een Lon dense voorstad, waar de conservatieve jeugd bijeengekomen was om te luiste ren naar een politieke tegenstander en niet de eerste de beste. Want Her- bert Morrison, de plaatsvervangend pre mier, was er in eigen persoon aanwezig. (Enige maanden geleden sprak hij daar ook, maar voor een Labourgehoor). Tij dens de speech werd hij herhaaldelyk door de jongeren geïnterrumpeerd. Spon taan steldé hy toen voor: „Ik kom by jullie, maar dan laat je me uitspreken". „Top", zeiden de jonge Tories en zo gaf Morrison, de typische Londense arbei dersjongen van weleer, zijn bedaard col lege over de gematigdheid van zijn re gering. die volgens hem eigenlijk niet veel anders doet dan de voetsporen drukken van liberale en conservatieve kabinetten. Stichtten de Tories zelf niet allerlei plaatselyke overheidsbedryven? Was dat geen nationalisatie in het klein? Morrison hield een sober, zake lijk betoog, voorgelezen van een stuk papier, dat er allerminst op berekend was de gemoederen in vuur en vlam te zetten. Hy was er dan ook van over tuigd geen bekeerlingen te hebben ge maakt. Een uur lang stormden de vra gen op hem af. Hy sprak openhartig, verbloemde geen moeilykheden. „Mis schien verander ik nog wel eens van mening", zei hy. „Je kunt nooit weten, VOOR DINSDAG 29 JUNI. Hilversum I (301 M.) AVRO: 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gramofoonmuziek; 7.50: dagopening door dr J. C. A. Fetter; 8.00: nieuws; 8.15: aubade; 8.45: gramofoonmuziek; 9.15: morgenwijding door ds H. J. ter Haar Rommeney; 9.30: muziek van Haydn; 9.45: arbeidsvitaminen; 10.30: voor de vrouw; 10.35: gramofoonmuziek: 10.50: voor de kleuters; 11.00: orgelconcert Luth. Kerk A'dam; 11.45: voordracht; 12.00: fluit en plano; 12.30 weerpraatje; 12.33: ons platteland; 12,43: orgel en plano; 13.00: nieuws; 13.15: Skymasters; 13.45: Oranjepoëzle; 14.05: gramofoonmu ziek; 14.15: het pensionbedrijf ln de al gemene bedrijfsorganisatie: 14.30: radio- matinee; 16.40: de schoolbel: 17.00: en- semblemuziek voor de Jeugd: 17.30: re portage Wimbledon: 17 45: R(Jk Overzee: 18.00: nieuws; 18.15: Tom Erich, piano; 18 30: Ned. strijdkrachten; 19.00: de kunst van wetgeving; 19.15: Vaudeville Strijkorkest: 19.45: Nlwinklanken: 19.50: wederopbouw: 20.00: nieuws: Nationaal Programma: 20.05: slotwoord over Anjer dag; 20,15: orkest De Witte Anjelieren; 20.45: de verzoening tussen Tromp en De Ruyter; 21.00: Omroeporkest; 21.45: dichters om Oranje; 22.00: Beethoven- concert; 23,00: nieuws: 23.1524.00: lichte klanken. Hilversum II (415 M.) KRO 7.00: nieuws: 7.15: gramofoonmuziek; 7.45: morgengebed en liturgische kalender; 8.00 nieuws; 8.15: opgewekte muziek: 9.00: lichtbaken; 9.30: waterstanden: 9.35: serenade van Dvorak; 10.00: voor de kleu ters; 10.15: Cowboyliederen; 10.30: school radio; 11.00: muziek houdt fit; 11.30: als de ziele luistert; 11.40: muziek van Hëndel; 12.00: Angelus; 12.03: zang en orgel: 12.30: weeroverzicht; 12.33: orkest zonder naam; 12,55: zonnewijzer; 13.00: nieuws; 13.20: orkest zonder naam; 13.45: uit de bijbel: 14.00: planoduo; 14.30: on der ons; 15.00: schoolradio; 15.30: opera muziek van Smetana; 16.00: ziekenbe zoek: 16 30: ziekenlof; 17.00: na school tijd; 17.15* kinderkoren; 17.30: wigwam; 17.45: muziek van Debussy; 18.00: Can- tus Populorum: 18.20: sportpraatje; 18.30 oude melodieën; 18.50: actualiteiten; 19.00: nieuws; 19.15: cello en claveclmbel; 19.4-5: lezing over Zuld-Afrlka; 20.00: nieuws; Nationaal Programma: 20.05: slotwoord Anjerdag door prof. mr R. P. Cleveringa; 20.15: Beethovenconcert Radio Fhllh, Orkest; 21.15' dichters om Oranje; 21.30: orkest De Witte Anjelieren; 22.00: verzoening tussen Tromp en De Ruyter; 22 15: Omroeporkest; 23 00: nieuws; 23.15 24,00: Nederlandse kamermuziek. 65) Lynn was niet optimist. Ze zouden hoe dan ook één kamer minder beschik baar hebben om te verhuren. Haar hand lag nog op de zijne, zy merkte niet, hoe hy zijn hand omdraaide en haar hand stevig omklemd hield. Haar ge dachten waren terug by de cyfers in de boeken. Toen ze weer naar beneden ging, kwam ze op de trap juffrouw Stubb tegen. Is kapitein Landon weer beter? Lynn antwoordde bevestigd. Is hy nog niet op? Nee, de dokter vindt het beter, dat hy nog even zijn kamer houdt. Ze wilde er aan toevoegen, dat Peter zich daar wel niet aan zou houden, maar om de een of andere reden zei ze het niet. In de zitkamer hield ze even stil om hier en daar een kussen op te schud den en slordige kranten op te vouwen. Kolonel Partington zat in een van de stoelen by het raam en deed een dutje. Zyn hond lag naast hem en deed na- tuurlyk hetzelfde. Het weer was stralend en hield stand. De warme lucht trilde boven de weiden en de theeschenkery floreerde als nooit te voren. Ook de botenverhuur deed goede zaken. Tegen vier uur kwam Dickon te voorschyn met keurig ge kamde haren, voorzover er aan zyn spaarzame gryze haren Iets te kammen viel. Lynn zag hoe hy een dienservet opnam en onmiddeliyk Celia en Phyllis ging helpen. Ze sloeg hem gade. Hy was een geboren comedlant. Ze zag hoe de mensen aan de tafeltjes hem nake ken en in lachen uitbarsten. Hy was het soort kellner-clown uit de revue. Het was misschien ten slotte helemaal niet zo gek. hem hier te hebben, dacht Lynn. Al zou hy dan ook niet een goudmyn blyken te zijn, hy betekende toch een extra-paar handen. Ze kon die nadht niet goed inslapen; de problemen bleven in haar hoofd ronddansen, en toen ze eindelijk in sliep, had ze een vreselyke droom: J.W. zat met een grote knuppel in het se ringenbosje verborgen en wachtte er op om Peter aan te vallen, die niets ver moedend op het stenen muurtje ach terin de tuin zat. Ze zou nooit te we ten komen, wat haar opeens klaar wakker maakte. Misschien de drang om Peter te gaan waarschuwen? Het maanlicht stroomde de kamer binnen. Terwyi ze rechtop in bed zat, kon ze de heldere nachtelijke hemel en de sterren zien. Was 't haar verbeelding, dat ergens beneden in het huis een deur gesloten werd? Ze sprong uit bed en deed haar kamerjas aan. Ze ging naar het raam en keek naar beneden in de tuin. Daar wandelde Peter op het pad. dat tussen de grasvelden door liep. Hy droeg de oude wollen kamer jas, die hem te kort en te nauw was, en hem er zo jongensachtig uit deed zien. Hy is stapel-gek geworden, dacht ze ontsteld. Stel je voor. in zijn toe stand daar midden in de nacht in het dauwige gras te gaan lopen. Bovendien bestond er de kans, dat Kolonel Par tington's hond wakker zou worden, zou beginnen te blaffen en weer eens het hele huis op stelten zou zetten. Ze rende op blote voeten de trappen af zonder een geluid te maken. De dauw oil het gras was koud aan haar voeten, maar deed niet onaangenaam aan. Ze bereikte Peter achter op het grasveld. Peter, zei ze boos. Wat voer je uit? Hy keek haar aan en glimlachte. Ik ben weer uitstekend in orde. De koorts is helemaal over. Ik heb nu zo lang in bed gelegen, dat ik het niet langer uithield. Het is zo'n prachtige nacht. Ik ben even de tuin ingegaan. Maar Peter, het is waanzinnig. In je kamerjasom twee uur in de nacht! O nee, zei hij. Ik heb me behoor- ïyk aangekleed. Die kamerjas heb ik min of meer gedachteloos omgeslagen. Hy hield de jas open en ze zag, dat hy de waarheid sprak. Hy had zyn oude gryze broek aan en een pullover. Dan nóg is het dwaasheid, zei ze. Ik verbaas me er over, dat de hond van de kolonel nog niet het hele hues wa-kker heeft geblaft. Kom mee naar binnen. Peter laohte en begon een liedje te citeren:dooi* de weiden wil ik gaan Peter, schei uit, wees nu redeiyk, drong ze aan. Als je kou vat lig je morgen met een longontsteking in je bed. Peteralsjeblieft! Goed dan. Maar bhjf daar even staan, Lynn en kyk eens hoe mooi het oude huis er uit ziet in het maanlicht. Ik zou werkeiyk niet weten, wat ik doen moest, als ik hier weg zou moe ten. Ze stak een arm door de zyne en samen stonden ze te Udjken naar het oude huis, vol wit-zwarbe schaduwen in het klare maanlicht. Ja, zei ze ademloos, 'het is won- deriyk mooi. Maar kom nu mee naar binnen. Ik begrijp niet waarom je zo'n drukte maakt over een beetje nacht lucht. Ih Birma.... Het is hier geen Birma. Het is hier Sussex en de Engelse nachtlucht is kil. Ik zou het niet erg vinden, als je niet pas ziek was geweest. Een beet je ontstemd voegde ze er aan toe: Wat denk je bovendien, dat de mensen Étf^n Ffcn g'-'< jgk jAB i Y i KcUHII EJJ (föSy I Wa ƒ51 MCI Ar if i i(r PTT /qw7K 55—O co» VdnwTOiwantuwC er van zullen zeggen, als ze ons hier samen in dergelijk nachttoilet zagen ronddwalen? Wat zou mevrouw Lès- sings zeggen, dacht ze ongelukkig. En ze wist maar al te goed, wat het ant woord was., Kom nu Peter. Kom in de keu ken en warm ie. Ik zal wat thee voor je zetten, traontte ze hem te overre den. Wat jy eigenlyk zou beginnen zonder my om voor je te zorgen, is me een raadsel! (Wordt vervolgd). MIEP ZEGT: Wat jong is, smaakt lekker. 55). De Chinees verliet haastig de hut om de bom onschadeiyk te gaan maken (de brave oosterling wist na- tuurlyk niet. dat Panda dat allang ge daan had) en de gestalte op de divan richtte zich op. By die beweging gleed de mantel af en kwam de figuur van Joris Goedbloed te voorschyn. „Ziedaar, de diamant!" sprak hy. „Een uitste kend idee om me als hogepriester te vermommen, nietwaar? Wel is waar en had hem alles van de bom verteld. kwam er wat geluk by te pas, maar ja, zonder geluk vaart niemand wèl. En handig was het, al zeg ik het zelf. Nu heb ik de smaragd dus weer en er is een kans, dat ik hem houden kan ook!" Maar dat was toch nog niet zo zeker, want Panda had het er niet by laten zitte. Hij was naar de kapitein gelopen toe. „Die hogepriester van Mug is een ge- vaarlyk iemand!" zei Panda. „Het hele schip wilde hy in de lucht laten vlie gen, de schurk! U moet hem ar resteren, kapitein! U moet hem opslui ten I „Je hebt gehjk!" gaf de gezagvoerder Deze week heeft ze zeker gelijk. Wat is heerlijker dan j onge worteltjes. Daarom thans een WORTELTJES-WEEK Mevr. Lotgering-Hillebrand's nieuwe recepten maken van worteltjes een koningsgerecht. JONGE WORTELTJES BIJ GESTOOFDE KABELJAUWSTAART 1 kg. kabeljauwstaart, zout. 50 gr. marg./ boter, bosje peterselie, peper (citroen). Was de vis, geef er 4 k 5 Inkervingen ln, wryf hem in met peper en zout. Leg hem ln een v. v. schotel. Doe er een bosje petersellestelen by en héél weinig water. Leg boven op de vis en in de schotel de marg./boter (steek cltroenschyfjes ln de vis). Laat de vis in oven of bovenop gaar v/orden (ca. i uur), neem peterselle stelen weg en strooi veel fijngeknipte peterselie over de vis. Geef Jonge gekookte worteltjes met peterselie en nieuwe aard appelen bij de vis. WORTELTJES EN PEULEN 1 kg. kleine worteltjes. kg peultjes, zout. 25 gr. marg./boter. Schrap de wor teltjes, kook ze met weinig water en zout ca. 15 min. Maak peultjes schoon, voeg ze bij de worteltjes, schud de groente om. Laat gaar en droog koken (ca 20 min.), schud af en toe. Doe boter by de groente en dien op. Geef eens wat vaker geraspte kom kommer bij de maaltijd. Miep zegt: het bekome U wel! Woènsdag ben 'k weer op 't appèl. hoewel daar op mijn leeftijd niet zoveel kans op isvoegde hij er beteke nisvol aan toe. „Maar voor jullie kan ik niet instaanEen der jongeren bedankte de minister, die ondanks zijn drukke arbeid in het parlement nog tyd voor deze vergadering had kunnen vin den. „Wy zullen echter ons best doen, dat ge daarvan binnenkort zult worden onthevenbesloot hij. Een schate rende Morrison verliet het zaaltje. Deze kleine gebeurtenis is typerend voor de geestesgesteldheid van de En gelsen, die altijd het hoor en wederhoor trachten in praktyk te brengen. Poli tiek is voor alles een spel en dat dient zo eerlyk mogelyk te worden gespeeld. By alle tegenstellingen is er in de Brit se samenleving een bewonderenswaar dige eenheid, een algemeen patriottisme, dat Engeland ook in de jongste oorlog zo sterk maakte. Er heerst grote spor tiviteit in het politieke le'ven. In het Lagerhuis wordt politiek gecricket. Fel le debatten, rode hoofden, maar na af loop gaan de tegenstanders soms arm in arm naar de koffiekamer. Een La- bourlid zou een radiorede houden, maar vergat zyn manuscript. Een conserva tief collega bracht hem dit met de auto achterop. Tydens een verkiezingstour nee raakt, een luidspreker van de To- rycandidaat defect. Een Labourman snelt toe om het ding te herstellen. Franse communisten bezoeken het par lementsgebouw. Geen tolk te vinden. De Britse partygenoten wetep wel raad. Zij halenAnthony Eden er by, die ge amuseerd als tolk optreedt. Ik doe maar een greep uit mijn herinnering van de laatste tyd, Is het daarom te verwonde ren. dat de jonge tegenstanders van het socialisme zonder spoor van de gering ste opwinding luisterden naar de grote Morrison? Deze nietige samenkomst in die vèr- afgelegen school in het reusachtige Lon den is een symbool. Er worden geen te legrammen over geseind, maar het is een feit van de grootste betekenis voor een wereld, waaraan de democratie dreigt te ontglippen. Geen dreigemen ten, geen fanatisme, geen overspannen heid. maar verdraagzaamheid, welwil lendheid en diepe menselykheid. Het was een onbewuste demonstratie. Er zyn landen,, waar de oppositie om zeep ge bracht wordt. Het is moeilyk te geloven, dat Engeland daar ooit toe zal beho ren EIND-UITVOERING MUZIEKSCHOOL. Maatschappij v. Toonkunst. Deze avond heeft niet teleurgesteld, het peil stond hoog. Reeds het met zorg en styi samengesteld programma deed dat vermoeden. De composities waren grotendeels veeleisend. Eigenlyk van het goede te veel: 5 hele en 4 halve concerten of sonaten, 7 pianostukken en 11 zang- en voordachtnummers Drie en een half uur zitten is lang,... Deze manifestatie bracht twee prin ses jes-van-het-feest op het podium: de 16-jarige Mapje Laurentius met het Allegro Moderato van Beethoven's 4e piano-concert en de studente Joke Jac- kin met liederen van Gluck, Brahms, Faiuré. Evenals de violist Ten Cate in een Mozart-sonate vielen zy op door lichtheid, elegantie, distinctie en fijn zinnigheid van spel en zang. Mapje's spel is pretentieloos en gracieus-virtu oos. Joke Jockin's reine, serafynen so- praanstem heeft motleve, teder-plas- tische kracht. Als pianisten compareerden verder de heer Van Riessen in Schumann's concert a kl.: technisch uitstekend ge fundeerd, maar nog niet sterk in het gebruik van het nuance-palet; Leen- dert Haasnoot, op goede basis staand, met te zware accenten ln de Berga- masque-Prélude en zonder de Frans- ijle, doorgaande vaart, die Debussy's Passe-Pied verlangt; de kleine Loekie C-hristiaanse, die op verrassende wijze Debussy's Jardins dans la Pluie uit de grote vleugel deed rollen, terwyi Tonie van der Staay met zingend legato en kele Chopins reproduceerde. De violist Hansen demonstreerde in Haydn's concert de zuiverheid en aan genaamheid van zyn streek, terwyi de heer Van Meurs twee delen van Beet hoven's Irühlingssonate met verant woord styibegrip weergaf, hoewel een gedurfder cantabile-toon en verzorgder intonatie nodig zijn. De cellist C. Oort gaf een gave, ex pressieve, welluidende vertolking van Saint-Saëns Sonate op. 32, aan de vleugel loffehjk gesecondeerd door Tine Douevillier. De sopraan, mevr. Barnard., verstond het met fraaie stemmiddelen ln Wolf en Strauss, een warm contact te leggen tussen zioh cn haar toehoorders, en de alt, mevr. Dee, zong sonoor, goed reso nerend en met zekere stemfixatie Schu bert en Brahms, doch met te uniforme voordracht. Alleraardigst reciteerde mej. Van Eg- mond Gezelle, Stuiveling en Nahon met sympathieke voordracht, duidelyke zeg gingskracht en boeiende mimiek. Het orkest der Maatschappy speelde Bach's 4e Brandenburgs concert, door precisie en evenwichtig samenspel de klare, sobere directie realiserend van de heer Henk Geirnaert, die, woeke rend met het beschikbare materiaal, er in slaagde, de geest van dit meester werk te benaderen. Veel bijval in de volledig bezette foyer der Stadsgehoorzaal. AD INTERIM. STEDELIJK GYMNASIUM. Van de vyfde groep afd. B. van de eindexamen-candidaten van het Gym nasium slaagden alle candidaten, t.w. de dames: T. Ploeg (Oegstgeest)H. M. Smit (Lelden) en H. Ykema (Leiden) en de heren: G. J. van Hagen (Leiden): H. Möller (Noordwijk/Zee)G. L. Smit (Leiden)H. van der Wal (Lelden) en L. Woltjer (Leiden). Van de vierde groep afd. B slaagde noe de heer H. Dorpema (Leiden). Hiermede zijn de eidexamens geëin digd. Alle candidaten ziln geslaagd. AGENDA DINSDAG: Oegstgeest (Witte Huis)P. v. d. A. Spr. D. J. van Dyk. 8 uur nam. WOENSDAG. Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinbouwveilingen. Stadszaal (grote zaal)A.R. Kiesver. (Adv.) Spr. Jan Schouten. 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2