Het blijft te Berlijn hard tegen hard gaan De „negen mannen" over hun bezoek aan Indië WEERBERICHT Ook in Djokja mensen door „beschermt" men ze op te sluiten Met een enkel woord 87ste Jaargang MAANDAG 28 JUNI 1948 No. 26425 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorsfc en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 witte Singel l, Leiden - Giro no.: 57055 De Britse commandant in Duitsland heeft een beroep op de Rus sen gedaan om him blokkade van Berlijn, die thans reeds een week duurt, onmiddellijk op te heffen of de schuld op zich te nemen voor de uithongering van twee millioen Duitsers. Wilhelm Pieck, de leider van de socialistische eenheidspartij deelde mede. dat de onrust zou voortduren, tenzij de Fransen, Britten en Amerikanen de stad verlaten. De Amerikanen hebben geen officieel protest ingediend, maar stellen pogingen in het werk om de moeilijkheden voor de inwoners van Westelijk Berlijn enigermate te verzachten door bepaalde rantsoenen van het leger in distributie te brengen. Amerikaanse vliegtuigen heb ben een aanvang gemaakt met de aanvoer van melkpoeder en gecon denseerde melk voor de kleinste kinderen. De vrachtdienst van de luchtmacht zal met ingang van heden wor den uitgebreid tot 100 vluchten per dag, waardoor men denkt ongeveer 200 ton daags te kunnen aanvoeren. Alle beschikbare transportvliegtui gen in Europa zullen onverwijld worden ingezet en het Britse vliegveld Gatow zal ingeschakeld worden omdat Tempelhof alle machines niet kan verwerken. Voortzetting zenuwen-oorlog Het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft in een officiële verkla ring nogmaals bevestigd, dat Engeland vastbesloten is in Berlijn te blyven, in weerwil van de Russische pogingen de Westelijke sectoren van Berlijn te iso leren. In de onder Russisch toezicht staan de bladen en radio werd de zenuwoor log tegen de Westelijke mogendheden voortgezet. De communistische propa ganda was er op gericht de indruk te verwekken, dat de Britten en Fransen vóór terugtrekken uit Berlijn waren. De stopzetting door de Russen van de stroomlevering door onder Russisch be heer staande electrische centrales aan West Berlijn doet zich ernstig gevoe len. Sommige fabrieken zijn er toe over gegaan uitsluitend bij nacht te wer ken, omdat in de nacht wegens de minder zware belasting van de cen trales meer kans bestaat op een on onderbroken stroomvoorziening. Niets wijst er op, dat de Russen er aan denken de land- en waterroutes vrij te geven, hoewel op onverklaarbare wijze een aak met levensmiddelen en twee treinen uit West-Duitsland in Berlijn aankwamen, De bevolking van de stad is wat rustiger geworden na de mededelingen van Engels-Amerikaanse zijde, waaruit blijkt, dat de voedsel positie van Berlijn de eerste maand is gewaarborgd. SOKOLOFSKI VASTGEHOUDEN Amerikaanse soldaten in een ge vechtswagen en een jeep hebben Za terdagavond maarschalk Sokolofsky over een afstand van vier kilometer achterna gezeten op een van Berlijns grootste verkeerswegen en hem toen, wegens te hard rijden gearresteerd. Zodra hif herkend werd, werd op dracht gegeven maarschalk Sokolofs ky vry te laten. De Amerikaanse op perbevelhebber in Duitsland, generaal Clay heeft hem verontschuldigingen aangeboden. Op het ogenblik, dat de Rus werd aangehouden, zei hij: „Ik ben maar schalk Sokolofsky". Deze mededeling maakte evenwel geen indruk op de Amerikaanse soldaten, daar zij geen Russisch verstonden. Sokolofsky weiger de mee te gaan. De soldaten stelden zich daarop via de radio in verbinding met hun commandant, die Sokolofsky herkende zodra hij hem zag. Sokolofsky werd ongeveer anderhalf uur lang vast gehouden. BEZUINIGINGEN. In de Engelse en Amerikaanse secto ren van Berlijn zijn bezuinigingsmaat regelen afgekondigd. Generaal-maioor Herbert, de Britse bevelhebber te Ber lijn. heeft het versoberingsprogramma voor zijn garnizoen bekend gemaakt. Grote vermakelijkheden zullen met in gang van morgen worden verboden. Al les zal er op gericht zijn om de mensen vroeger naar bed te krijgen om electri- citeit te besparen. De Engelse clubs moeten om elf uur. sluiten en mogen alleen eenvoudige maaltijden opdienen. In Engelse bioscopen zal de middagvoor stelling vervallen. Aan het Britse per soneel is verzocht om ter besparing van benzine zoveel mogelijk te voet te gaan. Er is geen onmiddellijk tekort aan voorraden te Berlijn, aldus Herbert, maar nieuwe goederen kunnen alleen door de lucht worden aangevoerd. De bezuinigingsmaatregelen in de Amerikaanse sector komen nagenoeg overeen met die in de Engelse. Het Duitse persbureau Dena meldt, dat de bevolking van de Westelijke sec toren van Berlijn volgens instructie van de Britse. Franse en Amerikaansé bevel hebbers speciale toewijzingen voedsel in blik zal ontvangen ter verlichting van de voedselschaarste. VERKLARING VAN CHURCHILL. Churchill heeft op een vergadering v. d. conservatieve partij gezegd, dat de crisis te Berlijn even ernstig is als die van München in 1938. De veilig heid wordt niet vergroot door toe te geven aan dictators, of het nu een nazi of een communist is, aldus Churchill. En hij vervolgde: Een Krachtige en resolute houding biedt de enige kans om een derde wereld oorlog te voorkomen. Wij zullen daarom de regering steunen. AANHOUDEND KOEL WEER. De Bilt verwacht tot Dinsdagavond: Voor de kustgebieden: gedurende de 1 nacht nog veel buien, hier en daar met onweer. Morgen overdag geleidelijk buiig en enkele opklaringen. Tijdelijk tot krachtig toenemende wind, tussen Noord-West en Noord. Koel weer. Voor het binnenland: wisselende be wolking met nu en dan buien, hier en daar met onweer. Aanvankelijk weinig wind, later tijdelijk tot vrij krachtig toenemend uit Noord-Westelijke rioh- ting. Koel weer. 29 JUNI. Zon op: 4.23 uur; onder 21.04 uur. Maan op: 0.40 uur; onder 12.34 uur (L.K.). Hoogwater te Katwijk te 8.54 en 21.20 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's Men heeft dikwijls gezegd, dat, wan neer Groot-Brittannië op een bepaald moment zwak is, Europa in gevaar ver keert. Het is onze plicht om te tonen, dat wij, wat voor party geschillen er ook mogen bestaan, wanneer het aankomt op verzet tegen een vreemde tyrannie, en verenigd volk zijn. Waarheen ge ook kijkt, overal zult ge bemerken, hoezeer de naam en het prestige van Engeland in aanzien zijn gedaald sedert de Britse natie op het ogenblik van haar grootste victorie, plat op haar aangezicht viel. Churchill wees op Birma, dat thans „als een vreemd land snel aan het af zakken is in een chaos van moord en anarchie, waarvan het enige resultaat waarschijnlijk een communistische re publiek zal zy'n." Ook in Malakka is het communisme, zonder door het zwakke Britse bestuur te worden gehinderd, een moordcam- pagne begonnen tegen de Engelse plan ters en hun vrouwen. DE SOVJET-VALUTA. De door de Sovjets ingevoerde „her vormde" Duitse valuta wordt in Ber lijn met een volkomen ondergang be dreigd door vervalsingen op grote schaal van plakzegels, die het nieuwe geld van de oude Reichsmarken onderscheiden. Tientallen kleine drukkerijen zouden zich in Berlijn bezig houden met het drukken van de gemakkelijk na te ma ken zegels, die bij honderdduizenden worden vervaardigd. Het Berlijnse blad „der Tag" deelt mede, dat de oude bankbiljetten, die van een zegel voorzien, thans als be taalmiddel dienst doen in de Sovjet zone en in de Sovjet-sector van Ber lijn, binnen twee weken door nieuwe bankbiljetten zullen worden vervangen. De nieuwe biljetten worden thans te Leipzig en in andere grote drukkerijen in de Sovjet-zone gedrukt. De vier vertegenwoordigers van Ame rikaanse nieuwsbureaux en het Duitse nieuwsbureau Dena, die Donderdag in de Sovjet-sector van Berlijn werden gearresteerd, zijn Vrijdagavond op vrije voeten gesteld. Volgens het onder Britse licentie verschijnende blad „Der Telegraf" be reidt de socialistisohe eenheidspartij met toestemming van het Sovjet-Rus- risch militair bestuur te Berlijn een algemene staking voor om ter verkrij ging van erkenning der nieuwe Sov jet-Russische valuta druk uit te oefe nen. Het blad publiceert een circulaire met het stakingsplan. die aan alle functionarissen van de S.E.D. te Ber lijn en in de Sovjetzone zcu gezonden zijn. Het blad der S.E.D. geeft een ont kenning. Schreieder opnieuw achter de tralies Z.K.H. PRINS BERNHARD, die morgen zijn geboortedag herdenkt. Volgt morgen allen zijn voorbeeld en tooit U met de witte anjer met bijbe horende rood-wit-blauwe vrijheidswim pel, verkrijgbaar in tal van winkels. De opbrengst komt ten goede aan het Prins Bemhardfonds, dat zich de in vrijheid wortelende geestelijke en culturele weer baarheid van het Nederlandse volk* ten doel stelt. Prins Bernharddag Anjerdag! Brengt morgen in uw bijdrage tot uit-' drukking hoeveel de vrijheid U waard is! ONDER VERDENKING VAN REPRESAILLEMOORD OP 14 VERZETSLIEDEN. In verband met het feit, dat verden king bestaat, dat Schreieder de hand heeft gehad in de reprcsaillemoord op 14 personen uit het verzet op 11 April 1945 te Dronrijp (in het Noordwesten van Friesland), heeft de procureur fiscaal te Leeuwarden de arrestatie van Schreieder gelast. Deze arrestatie heeft inmiddels reeds plaats gevonden. ZO ZIJN HUN MANIEREN Schandpaal in ere hersteld. Ons land kent op het ogenblik twee plaatsen, waar de historische schandpaal in meer moderne vorm In ere is hersteld. In Zevenbergen heeft het gemeentebestuur de maat regel van een „zwarte lijst" inge steld, welke in de café's komt te hangen en waarop de namen zullen worden genoteerd van hen, die meermalen wegens openbare dron kenschap zijn aangehouden. In 't dorp St. Willebrord (N.Br.) hebben de winkeliers eenzelfde lijst aangelegd. Zij publiceren voortaan in hun zaken de namen van hen, die weigeren gemaakte schulden te betalen! Onderhoud met Raden Abdoelkadir (Van onze correspondent te Batavia). De belangrijkste man te Batavia, na de Lt. Gouverneur-Generaal, is de di recteur van Algemene Zaken, Raden Abdoelkadir Widjojoatmodjo. Abdoelka dir is een man, die niet alleen zijn eigen land, maar ook een belangrijk stuk van de wereld kent. Hij heeft in Europa gestudeerd en ln verschillende Europese landen rondgezworven. Hij heeft tijdens de oorlog twee jaren in Amerika gezeten, waar hij verbonden was aan het Information Bureau, en voor die tijd was hij gedurende negen jaren vice-consul te Djeddah (Arabië). Gemakkelijk is Abdoelkadir's positie niet. Voortdurend moet hy doorzeilen tussen de klippen Scylla en Charibdis, waait als hooggeplaatste regeringsamb tenaar mag hij geen partij kiezen, aan welke kant zijn sympathieën ook staan. Hij houdt rigoreus vast aan het prin cipe: „Het volk meet zelf bepalen wat het wil." Dit kwam wel zeer sterk tot uiting tijdens de Derde West-Java Con ferentie, die op een gegeven moment een draai nam, welke men in Federa listische kringen niet gewenst en niet verwacht had. De kleine republikeinse greep werkte op deze Conferentie als een lawine en sleepte alles met zich mee, wat niet in stevige bodem was geworteld. Hoe verleidelijk ware 't niet geweest voor een vurig federalist als Abdoelkadir om zijn invloed en zijn ho ge positie aan te wenden als tegen wicht tegen de republikeinse druk. Toen wij hem hierover spraken, zeide hij echter: „Pasoendan wiL een Negara zijn, wil autonoom zijn. Het zou tegen de re- Het Prinselijk Paar woodne Zaterdag de zeilwedstrijden van de Koninklijke Marine op de rede van Den Helder bij. H.K.H. Prinses Juliana begeeft zich aan boord van de „Queen Wilhelmina" om de zetlwedstijden gade te slaan Foto ANP-d.' H. gels van het spel zijn. indien wij, Ne derlands-Indische Overheid, ons er mee bemoeiden of er in mengden." Wij wezen hem op de gevaren, in dien de republikeinen zich in West- Java een machtspositie veroverden, om dat dit tenslotte een bedreiging zou vormen voor de ambtenaren, die even als hij zelve met de overheid hebben samengewerkt- Tenslotte waren deze mensen vooral ook door z\jn initiatief tot samenwerking met de Nederlands- Indische Regering aangetrokken, en werden zij gedekt door de belofte van dr Van Mook, dat niemand ooit be hoefde te vrezen, later schade te zullen ondervinden tengevolge van de samen werking. Doch Abdoelkadir verzekerde ons. dat de Regering wel degelijk deze belofte zou naleven, hoe de toestand zich ook mocht ontwikkelen. „Intussen", zo zeide hy, „verkeert de Regering in een zeer moeilijke positie. Bemoeien wij ons met de zaak, dan is het volgens de republikeinen fout; be moeien wij ons er niet mee, dan is het fout volgens de federalisten. Dit laat ste vooral is zeer begrijpelijk. Velen van hen zijn in republikeinse gevange nissen geweest of weten hun familie leden in republikeins gebied bedreigd. Mijn eigen broers b.v. worden in Djokja gevangen gehouden voor geen andere misdaad dan het feit, dat ze myn broers zyn. Talloze keren heeft men mij beloofd ze te zullen loslaten, maar het is nooit gebeurd. Toen ik voor de onderhandelingen als hoofd van de Nederlandse Delegatie in Djokja was, heb ik gevraagd, waar voor ze eigeniyk in de gevangenis za ten. Ik kreeg ten antwoord, dat het was om ze te beschermen. Ik vertel de hun, dat dit niet pleitte voor de orde en de veiligheid in Djokja. In Batavia beschermt men de mensen door hen, die de veiligheid in gevaar brengen, op te sluiten." Inmiddels bekijken de federalisten de neutraliteit van de Regering met een onrustige en vaak argwanende blik. Zy hebben met de republiek doorgaans al te kwalijke ervaringen opgedaan om 't risico te willen lopen, dat dit regime hier de teugels in handen zou kunnen nemen. Aan de andere kant zal de Re gering in de ogen van de Republikei nen toch nooit wat goeds kunnen doen, hoe neutraal ze zich ook gedraagt, zo dat haar taak wel hoogst onda-nkoaar is. Tijdens zijn verblijf in Djokja heeft Abdoelkadir een lening gehouden voor een groep studenten, waarin hij zyn visie gaf op de politiek. zyn ideeen wa ren in de kringen geheel nieuwe klan ken, die de jongelieden tot nadenken hebben gebracht en zoveel enthousias me hebben opgewekt, dat zij hem ver zochten de volgende dag voor een groep van enkele honderden nog eens te willen spreken. Abdcelkaair heeft hen gesproken over de positie van Indonesië in de wereld. Hij viel de politiek van Sjanrir aan, die in de mening verkeert, dat Indone sië tijdens een eventuele derde wereld oorlog stelling zal moeten nemen voor of tegen de ene of de andere wereld macht. Abdoelkadir wees deze opvatting BINNENLAND. Gisteravond ls de 62-Jarige voet ganger L. van Laar te Voorburg bij het oversteken van de trambaan door de blauwe tram gegrepen en op slag gedood. De kaderdag van de Katholieke Ar beidersbeweging. welke gisteren te Utrecht ls gehouden, werd o.m. bezocht door de ministers Beel (die ook het woord voerde); Van Maarseveen, Van den Brink. Fiévez en Drees. Nederland zal gedurende de maand Augustus ln het kader van het Marshall plan uit Amerika 45.000 long tons tarwe en 15.000 long tons bloem ontvangen. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard zal de tweede voor zitter van de „Niwln". ir. P. F. S. Otten morgenavond van 19.4519.50 uur vla Hilversum I een radiotoespraak houden. De legertentoonstelllng, waarvan de sluiting te Amsterdam eerst was bepaald op 26 Juni, blijft ln verband met de grote belangstelling geopend tot en met 3 Juli. De opening van de legertentoon stelllng ln Den Haag geschiedt op 10 Juli. Dezer dagen ls de heer M. C. Fallen- tln. de oudste secretaris van het Christe lijk Jonge Mannenverbond (het voormali ge N.J.V.), bij een bergtocht ln de om geving van Kandersteg (Zwitserland) om het leven gekomen. HIJ stortte over een afstand van 180 M. van de Almen-alp omlaag. Na 2 uur zoe ken vond een reddingsploeg zijn ontzielde lichaam, dat aldaar ls ter aarde besteld. BUITENLAND. Het Egyptische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de verloven der diplomatieke vertegenwoordigers ln het buitenland Ingetrokken. „In verband met de huidige Internationale toestand". Achmed Chasjaba Pasja, de Egypti sche minister van Buitenlandse Zaken, heeft een verzoek om ontslag Ingediend. HIJ was het blijkbaar met de premier niet eens over' afwijzing der Engelse voorstellen over de Soedan. De premier heeft het ministerie van Buitenlandse Zuken tijdelijk overgenomen. Hij ls ook reeds minister van Binnenlandse Zaken, minister van Financiën en Militair Gou verneur-Generaal van Egypte. Prof. Romme Is Zaterdag per Constel lation uit Batavia naar Nederland ver trokken. 8 tot 12 millioen personen zfjn ten gevolge van de oorlog verdwenen zonder het minste spoor achter te laten, aldus blijkt uit een verslag van de Internatio nale vluchtelingen organisatie. In deze schatting zijn de millioen vermisten ln de Sovjet-Unie niet begrepen. Zaterdagavond ls een groot gedeelte van de Fordfabrieken te Antwerpen door brand vernield. De schade belooDt ver scheidene mlllloenen francs. Van de zijde van de Nationale Bank van België wordt medegedeeld, dat val6e bankbiljetten van fr 1000, type dynastie, ln omloop z(jn. De Noorse luchtvaartmaatschappy zal een staatssubsidie krygen van 35 mil lioen kronen. De Justitiële commissie van het Noorse parlement heeft zich verklaard voor afschaffing van de doodstraf ln Noorwegen. De doodstraf werd ingevoerd tijdens de oorlog en gold slechts voor gevallen van hoogverraad. (NTB). Een particulier vliegtuig van het type „Harv&rd" ls op het vliegveld May- dom ln Noord-Ierland neergestort en ln brand gevlogen. De twee Inzittenden kwamen om het leven. Drie hunner door Hatta ontvangen Hedenoohtend zyn de heren Meyerlnk, Logemann en Joekes uit Djokja te Ba tavia teruggekeerd. De heer Sassen ver blijft thans op uitnodiging van de Wali- Negara dr Mansoer te Medan. De heer Kerstens is, in verband met enkele be sprekingen, die hij nog te Batavia moest voeren, niet medegegaan naar Djokja. Hij zal zich eohter naar Djokja begeven als de groep der negen mannen in In dië zal zyn teruggekeerd na een kort bezoek aan Nederland. De leltn der groep van negen mannen, die thans in Indië vertoeven, zullen n.l. Woensdag naar Nederland vertrekken en naar In dië terugkeren na de poeasa, de vasten periode, welke samenvalt met de verkie zingen in Nederland. Dit betekent dus, dat de groep der negen mannen omstreeks midden Juli wederom naar Batavia zal reizen. Een speciale correspondent van Aneta, die met de drie heren naar Djokja is gereisd, meldt na de terugkomst te Ba tavia, dat de heren Logemann, Meye- rink en Joekes Zaterdagmiddag door Moh. Hatta zijn ontvangen en 's avonds te Djokja een Javaanse toneelvoorstel ling hebben bijgewoond. Na afloop dezer voorstelling viel een klein incident voor, toen namelyk in het gedrang iemand trachtte een der heren diens vulpen te ontstelen. De diefstal gelukte echter niet en nog voor de drie Nederlanders in hun auto waren gestapt, was de dief door het publiek gegrepen. In een onderhoud met de oorrespon dent van Aneta verklaarden de drie par lementsleden eenstemmig, dat zij deze gelegenheid om persoonlijk kennis te kunnen nemen van de toestanden in In dië, zeer belangrijk achten. De heer Lo gemann verklaarde, dat zijn standpunt, dat hij in Nederland bepaald had ten aanzien van de situatie in Indië, geen wyzlglng heeft ondergaan na wat hy in Indië persoonlijk zag en hoorde. Hij zeide eohter, dat het van dichtbij mo gelijk is, een ruimer en meer gedetail leerd inzicht in de toestand te verkrij- De Londense havenstaking UITBREIDING NAAR ANDERE PLAATSEN. In Engeland wordt gevreesd, dat de staking, die de haven van Londen heeft verlamd en ongeveer 150 schepen heeft opgehouden, naar andere delen van En geland zal overslaan. De staking te Lon den omvat 20.000 personen. Een lid van het stakingscomité heeft op een massabijeenkomst van haven arbeiders ln Oost-Londen verklaard, dat „in Liverpool de zaak aan het rollen was." Schotland zou Liverpool op de voet volgen, zo zeide hij. Te Liverpool is voor heden de staking uitgeroepen Ook te Southampton werd vergaderd. Vakverenigingsleiders in Londen, die tegen de staking zijn, doen nog steeds hun best om de stakers weer aan het werk te krijgen. Of hun pogingen suc ces zullen opleveren kan pas heden be oordeeld worden. De militairen, die aan bederf onderhevige levensmiddelen tij dens de afgelopen week hebben gelost, zijn Zaterdag niet naar de havens ge zonden. Op de Britse admiraliteit werd verklaard, dat aan marine-depóts is verzocht manschappen ter beschikking te stellen voor werk in de Londense ha vens. De Engelse minister-president Attlee heeft op een bijeenkomst van 25.000 landbouwarbeiders met hun gezinsleden te Skegness (Lincolnshire) de commu nisten er van beschuldigd, dat zij stoken in de Londense havenstaking. Attlee deed voorts een aanval op per sonen, die de VS. betichten van het voornemen, beheer te verkrijgen over Europa. „Dit biyken over het algemeen communisten of hun aanhangers te zyn", aldus Attlee. Attlee gaf als zijn mening te kennen, dat men in Amerika spoedig zal moeten afwyken van het „extreme individua lisme". dat zich uit in het geloof aan particuliere ondernemingen." DE GRIEKSE BURGERSTRIJD. De Griekse eerste minister, Sophoulis, heeft na een bezoek aan het toneel van de burgerstrijd op een persconferentie de bevolking gewaarschuwd voor „te vroege voorspellingen en blijdschap" wat betreft de huidige campagne tegen de guerillastrydkrachten. Het is geen gelo- caliseerde strijd, zo zei hy, maar een serie operaties, die door de regerings troepen volgens een vast plan worden uitgevoerd. Het zal echter veel tyd en materiaal kosten. als volstrekt irreëel van de hand. Als er ooit een derde wereldoorlog komt, zo betoogde hy, dan wordt dit een oorlog van centinenten. De vraag „voor of te gen" behoeft men zich niet te stellen, daar beslissen anderen over. Het voor of tegen wordt bepaald door de geo grafische ligging en de snelheid, waar mee een der partyen zich van dit ge bied zal kunnen meester maken. En of deze partij nu als vriend of als vyand zal worden beschouwd, dat maakt wei nig verschil in het uiteindeiyk resul taat, dat zy, en niet het Indonesische Volk hier de lakens zullen uitdelen. Aangezien wy hier geografisch in ge heel andere belangensferen liggen dan de Arabische landen b.v., is de politiek van de republiek in het Midden-Oosten betrekkelyk zinloos. Deze denkbeelden hebben op de Djokjase studenten grote indruk gemaakt. Toen wy met Abdoel kadir over de democratisering van In donesië spraken, zeide hy„Vroeger was het leidend beginsel „the white man's burden" het opheffen van de in heemse bevolking tot een hoger levens niveau. tegenwoordig is het de demo cratie. Nu staan we voor de geweldige taak om de mensen hier op te voeden in het westerse begrip democratie en ze daarvoor ryp te maken. Hoe moei- ïyk dit is, beseft men pas, wanneer men de voorbeelden ziet van India en de Philippynen. gen. De heer Joekes uitte zioh in der- gelyke zin en noemde in het byzonder zyn bezoek aan Bandoeng, waar hy ge legenheid had om contact op te nemen met de delegaties der federale confe rentie. De heer Joekes zeide: „Wy zyn hier niet om iets te betogen of iets uit te dragen, maar alleen om onze ogen en oren open te zetten". De drie parlementsleden legden er de nadruk op, dat zy in geen enkel opzicht naar Djokja waren gegaan in verband met de Nederlands-Republikeinse be sprekingen of om enigerlei soort onder handelingen te voeren. Het doel van hun bezoek was uitsluitend, verschillende mensen te ontmoeten en hun oor te luis teren te leggen naar hetgeen er ln de Republiek gezegd wordt. 9 De slotphase van de valutahervorming in West-Duitsland De wet, die de derde en slotphase van de valutahervorming in West-Duitsland regelt, is gepubliceerd. De wet voorziet in omwisseling van de in oude Reichsmarken luidende bankre keningen volgens de verhouding van 10 oude marken voor 1 nieuwe Deutsche mrak. Van de omgewisselde rekening mag slechts de helft worden opgenomen, ter- wyl de andere helft op een geblokkeerde Deutsche marken-rekening wordt ge plaatst. Opvragingen uit de vrye-mar- ken-rekeningen kunnen eerst geschie den, wanneer de financiële instanties het noodzakeiyke administratieve werk zullen hebben verricht, en wel met dien verstande, dat een bedrag van 5000 Deutsche mark onmiddeliyk door afzon derlijke personen en gezinnen kan wor den opgenomen en de rest na verreke ning van belastingschulden. De geblokkeerde rekeningen zullen worden vrygegeven, zodra de economi sche omstandigheden dit toelaten, uit gezonderd de bedragen, waarvan de be lastingautoriteiten hebben geconstateerd dat zy onwettig verkregen zyn. De Duitse openbare schuld is gean nuleerd, zomede alle schulden van open bare instellingen en voormalige Nazi- organisaties. Er wordt een nieuwe open bare sohuld gecreëerd, ten einde de li quiditeit der banken te waarborgen. Het Duitse bankwezen zal dus krach tens deze wet volkomen opnieuw begin nen. De deposito's der banken by de centrale bank zyn geannuleerd, terwyi tezelfdertyd haar bezit aan overheids- papier alle waarde verliest. De banken zullen door de centrale bank worden ge crediteerd voor 15 van haar onmid dellijk opeisbare verplichtingen na de monetaire hervorming en voor 7lA van haar spaardeposito's. Ter dekking van haar resterende verplichtingen en ten einde haar van nieuw kapitaal te voorzien, zullen de banken nieuw over- heidspapier, rentende 3 ontvangen. Aan de bizonale uitvoerende commis sie, de Duitse Landbank en de regerin gen der Lander wordt in de nieuwe wet de bevoegdheid gegeven om de lonen en andere betalingen aan en de arbeids voorwaarden van alle overheidsperso neel, met inbegrip van de spoorwegar beiders in de drie westeiyke zones, te wyzigen ter waarborging van de stabi liteit van het nieuwe geld. Om Palestina EGYPTE SCHENDT BESTAND. Graaf Folke Bernadotte heeft de Ver enigde Naties laten weten, dat Egypte „de geest en de letter" van de bestand overeenkomst van het heilige land heeft gebroken door het vuur te openen op een ongewapend Joods voedselconvool. De Egyptische schending van het be stand vond plaats juist op het ogenblik, dat graaf Bernadotte gereed gekomen was met een ontwerp voor een uiteinde- Mjke regeling van de Palestynse kwestie, welke aan de Arabische en Israëlietlsche regeringen zou worden voorgelegd. UNO-waarnemers hebben graaf Ber nadotte medegedeeld, dat de Egyptena- ren blyven doorgaan met het uitvoeren van aanvallen op de Joodse Negev-ne- derzettingen in Zuld-Palestina en op het ogenblik Kafar Dalom bedreigen. De premier en minister van buiten landse zaken van Syrië en voorzitter van de Raad der Arabische liga, heeft in een interview met Reuter verklaard, dat er een „passend protest" is verzon den naar aanleiding van de uitwisseling van diplomatieke missies tussen de VjS. en de sovjets en de voorlopige regering van Israël. De minister zeide, dat de Arabieren deze actie van de Amerikaanse regering en de Sovjet-mededeling besohouwen als „een schending van het bestand en een poging om graaf Bernadotte's streven naar een vreedzame oplossing te sabo teren". Drie Amerikaanse torpedojagers zyn ln de haven van Haifa aangekomen, waar zy ter beschikking van de wapen stilstandscommissie der V.N. worden ge steld. TSJECHO-SLOWAAKS VLIEGTUIG IN FRANKRIJK GELAND. Gisteravond tegen het invallen van de duisternis is een vliegtuig, dat de Tsje- cho-Slowaakse kleuren droeg, in de buurt van Cayeux-sur-mer in Frankryk geland. Aan boord bevonden zich vier passagiers, van wie een vrouw. De drie mannen droegen, toen de politie hen aantrof, burgerkleren, doch schenen ln officiersuniform geweest te zyn. Een der mannen, die de politie in het Frans te woord stond, verzocht zo spoedig moge- ïyk met zyn gezellen naar Dieppe te worden gebracht om vandaar naar En geland te kunnen vertrekken. De politie bewaart het stilzwygen over de identiteit en de verklaringen der be trokken personen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1