Minister Lieftinck kondigt aantal „bevrijdingen" van economisch ieven aan Krijgen Noordwijk, Scheveningen en Zandvoori speelgelegenheden PANDA EN HET OOG VAN MUG TUIIVBONEN MIEP DENKT: Wat er in Indië gebeurt VRIJDAG 25 JUNI Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. Dr Hirschfeld onderscheiden met zilveren gedenkpenning Na de gisteren nog weergegeven voor dracht van dr Hirschfeld over het Marshall-plan en het Europese Herstel programma. volgde een interessante discussie, waarbij de heer Greidanus de stichting bepleitte van een waarborg voor de monetaire en budgetaire sane ring van Europa door de gebenificieerde landen zelve. Ir W. H. van Leeuwen stelde de vraag of Nederland invloed kan uitoefenen op de keuze van de natura-leveringen en of de regering haar voorkeur mag uitspreken voor schenkingen boven leningen en omge keerd. Beide vagen beantwoordde dr Hirschveld bevestigend. Ten slotte liet dr ir F. K. Th. van Iterson een pessimistisch geluid horen t.a.v. de hulpverlening, welke z.i. eerder remmend op de nationale inspanning zal werken dan stimulerend. OFFICIËLE ONTVANGST GEMEENTEBESTUUR. Vervolgens begaven de deelnemers zich naar het Stadhuis, waar de offi ciële ontvangst door het voltallige Ge meentebestuur plaats vond. De burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot zelde in zijn begroetingswoord om. dat het Gemeentebestuur het zich een bijzonder voorrecht rekent de deel nemers aan deze vergadering te ont vangen en daardoor blijk te geven van zijn belangstelling in de maatschappij en van zijn waardering voor het vele nuttige werk, dat zij in het algemeen in een tijd, toen deze pogingen nog als een revolutionaire daad werden gezien? Heeft zij niet het Koloniaal Museum, thans onderdeel van het Koloniaal In stituut te Amsterdam en het Museum voor Kunstnijverheid gesticht? En heeft zij verder ook niet op het gebied van het ambachtsonderwijs verschillende instellingen in het leven geroepen? Het is geen wonder, dat zij deswege in de Nederlandse gemeenschap hoog staat aangeschreven. Daarenboven mag nog gewag worden gemaakt van de waardevolle rapporten, welke door de Maatschappij zijn uitgebracht op schier elk gebied van het maatschappelijk le ven. En alsof dit alles nog niet genoeg was heeft zij zich ook nog beijverd om de gevolgen van grote nationale ram pen te lenigen en daarvoor haar over het gehele land verspreide organisatie in het geweer te roepen. Spr. besloot met het uitspreken van de hoop, dat de maatschappij haar vruchtdragende ar beid nog tot in lengte van dagen zal voortzetten tot heil van onze gemeen schap. Prof. dr G A. Ph. Weyer sprak een uitvoerig dankwoord. Nadat in „Het Gulden Vlies" een aperitief was genuttigd, waarbij het Leidse Departement als gastheer optrad en de voorzitter, de heer N. C. F. van Ginkel' de gasten dan ook verwelkomde op deze jaarvergadering, welke hier sedert 1909 niet meer was gehouden, keerde het gezelschap terug naar de Gehoorzaal, waar in de Foyer gemeen schappelijk werd gedineerd. Als eregasten zaten hierbij aan de goedingen aan oorlogsschade-slachtof fers in velerlei vorm. Spr. zeide er zich diep van bewust te zijn, dat het Neder landse bedrijfsleven onder de moeilijkst denkbare omstandigheden en onder een regime, dat de vrijheid van handelen in verschillend opzicht belemmerde en be perkte, een voortreffelijke bijdrage heeft geleverd voor het herstel van het econo misch leven, maar anderzijds vroeg spr. van het bedrijfsleven begrip voor het feit, dat deze beperkingen nu eenmaal passen in een systeem, dat wordt gede creteerd door de schaarste-economie. De regering moest voor alles prijsstijging en zwarte handel voorkomen. Dank zij de Marshall-hulp, aldus ver klaarde spr., onder luide toejuichin gen, hoopt dc regering binnenkort tot de Invoering van een aantal bevrij dende maatregelen van ons econo misch leven te kunnen overgaan. Het grote belang van een nauwe sa menwerking tussen regering en bedrijfs leven inziende, verzocht spr. de Maat schappij, welker rapporten over de geld- sanering en bedrijfsorganisatie hem reeds eerder tot richtsnoer dienden, hem van advies te willen dienen inzake het vraagstuk der bedrijfsafschrijvingen bij de vennootschapsbelasting, terwijl hij voorts de medewerking der Maat schappij inriep bij de instelling ener commissie, welke tot taak zal hebben co-ordinerend op te treden ten aanzien van alle overheidscontrole- en opspo ringsdiensten op economisch gebied in Nederland met uitzondering van de speciale accountantsdienst. Ten slotte deed spr. een beroep op het bedrijfs leven om zich bi) de heroriëntering van de buitenlandse handel discipline en z.g. beperking op te leggen teneinde daar door de nationale onafhankelijkheid te helpen herwinnen Het streven der re gering is erop gericht een rechtvaardige maatschappij te vormen. De medewer king van het bedrijfsleven, aldus ein digde spr., kan daarbij in het belang van het Nederlandse volk niet worden (Foto Van Vliet) Tijdens de officiële maaitijd; v. 1. n. r. dr. Holtrop, president van de Nederlandsche Bank, burgemeester jhr mr F. H. v. Kinschot, minister Lieftinck en (staande) de voorzitter der Maatschappij, prof. dr G. A. Ph. weyer. belang heeft verricht en nog steeds voortgaat te verrichten. Opgericht in .1777 met het doel de volkswelvaart te vermeerderen door de bevordering van fabrieks- en hand- werksnij verheid, koophandel, scheep vaart en ander verkeerswezen, land bouw, mijnbouw en visserij, zowel hier te lande als in de gebiedsdelen overzee, mag zij bogen op een staat van dienst, welke een ieder respect inboezemt en zij zet als een schone traditie haar werkzaamheden voort, werkzaamheden, die met het voortdurend gecompliceer der worden van het maatschappelijk leven enorm in omvang zijn toegenomen. Want niet alleen tot de bevordering van industrie, van het handwerk en van het verkeer beperkt zich haar taak in het belang van de volkswelvaart. Ook op sociaal en cultureel gebied heeft zij baanbrekend werk verricht en verricht zij nog baanbrekend werk. Heeft Uwe maatschappij, aldus spr., niet de stoot gegeven tot de beperking van de kin derarbeid in fabrieken en werkplaatsen minister van Financiën, prof. mr P. Lieftinck en dr H. M. Hirschfeld zomede de burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot. Op voorstel van de voorzitter werd besloten telegrammen van hulde, trouw en aanhankelijkheid te zenden aan de leden van ons Koninklijk Huis, terwijl de eerste dronk werd gewijd aan H.M. de Koningin, gevolgd door het zin gen van het Wilhelmus. REDE MINISTER LIEFTINCK. In de loop van de maaltijd hield mi nister Lieftinck een geestige rede, welke hij aanving met te verklaren, dat hij zich in dit gezelschap min of meer in het hol van de leeuw gevoelde. Wij zijn zo langzamerhand, aldus spr., In een toestand geraakt, welke van de regering een maximum aan financieringsmaat regelen eist, niet alleen omderwille van de financiering van de staat, maar ten behoeve van de gehele nationale huis houding. Na te hebben gewezen op de offers, welke de oplossing van het be talingsbalansprobleem vergde, schetste spr. de uitgaven benodigd voor de ver- gemist. Ten slotte zij nog vermeld, dat aan dr Hirschfeld op grond van zijn ver diensten voor het Nederlandse bedrijfs leven de zilveren gedenkpenning der Maatschappij werd aangeboden. De tweede dag In de hedenmorgen voortgezette ver gadering werden op voordracht van het H.B. tot leden van het Hoofdbestuur gekozen de heren T. J. Twfjnstra Bilt- hoven (vacature wijlen ir W. Maas Geesteranus) en Ch. H. Roelfsema te Groningen (vacature Th. Niemeyer). Het departement Utrecht wees als lid van het H.B. in de vacature R. Seven- stem aan de heer H. J. M. Simonis te Utrecht Het jaarverslag van het H.B. en het financieel verslag over 1947 en de be groting 1948 werden onveranderd goed gekeurd. Het jaarverslag van het Hoofdbestuur gewaagde van een voortgezette bevre digende ontwikkeling na de oorlog, zo wel in aantal leden, donateurs en de partementen als in een uitbreiding en intensivering der werkzaamheden. Het aantal leden steeg in 1947 van 4365 tot 4761, dat dei* donateurs van 225 tot 270, in Zeist werd een nieuw departement opgericht. Z.K.H. Prins Bernhardwerd bereid gevonden het beschermheerschap van de Maatschappij te aanvaarden. Het nadelig exploitatie saldo bedraagt rond f.3600.d.i. f.1600.minder dan was begroot. De financiële verwachtin gen voor 1948 zijn alleszins gunstig, zo dat de begroting voor dit jaar bij ge raamde ontvangsten en uitgaven van f. 55,750.sluit met een voordelig saldo van ruim f. 1300. De vraag naar vererende getuigschrif ten neemt steeds toe; in 1947 werden 2879 getuigschriften uitgereikt. Prof. dr G. A. Ph. Weyer werd bij ac clamatie als voorzitter herkozen. Op voorstel van het H.B. werd beslo ten met ingang van 1 Januari 1949 de jaarlijkse afdracht per lid te verhogen van f. 4<— tot f.6. Hier werd de vergadering onderbro ken door de komst van de Amerikaanse ambassadeur, dr Herman B. Baruch, die werd vergezeld door de heer Lloyl V. Steere. van de afd. Econ. Zaken der ambassade en mr J. T. van Wickel. con sul-generaal der Ver. Staten. Vrijwel gelijktijdig arriveerde de minister van Economische Zaken, prof. mr Van den Brink, terwijl zich onder de gasten voorts nog bevond de burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot. REDE DR BARUCH. ®br Baruch betrad direct daarna het spreekgestoelte voor het houden van zijn voordracht over het Marshall-plan, waarvan hij voornamelijk de wet-mate- riële aspecten belichtte, omdat het van groot belang is. dat ieder volkomen de motieven begrijpt, welke de Ver. Staten er toe hebben gebracht déze grootse taak op zich te nemen. De heer Marshall, aldus spr.. heeft reeds gezegd, dat ..er een geweldige be hoefte aan een zekere mate van over eenstemming bestaat opdat vrees kan worden uitgebannen en normale toe standen kunnen worden hersteld. Deze wens wordt ingegeven door diepe gevoe lens, welke ons evenwel niet mogen ver leiden tot het nemen van ondoor dachte of overhaaste stappen welke de toekomst van dit land in gevaar kunnen brengen. Spr. belooft dat niemand krachtiger dan hij naar een gezonde basis voor veiligheid en een algemeen herstel van de wereld welvaart kan ver langen. Het is evenwel zijn officiële taak er voor te waken, dat dit land zich niet door zijn gevoelens laat verleiden tot overijlde stappen of handelingen, welke Ingezonden Mededeling Mijnhai'dtjes De overwinnaars van moeheid en^ede|>rimeerdheid^JDoo^^0^ent onze toekomst zouden kunnen bedrei gen. Het Marshall-plan beoogt vanzelf sprekend dit practische doel en in de Verenigde Staten heerst de diepe over tuiging dat, terwijl wij dit practische doel trachten te verwezenlijken, wij steeds gedachtig moeten blijven aan de idealistische motieven, welke tot deze practische overwegingen de stoot hebben gegeven. Een van de grootste kenners van het mensdom heeft eens gezegd; „Hij die zijn leven spaart zal het verbeuren". Dit is een waar gezegde dat weerklank vindt in alle harten over de gehele we reld. en terwijl deze toespeling in de eerste plaats en zeer duidelijk een mo rele strekking heeft, is de grote waar heid hiervan doorgedrongen tot hon derd vijftig millioen Amerikanen, die er van overtuigd zijn dat, indien wij ons binnen een verschansing terugtrekken en geen aandacht schenken aan de no den van onze naburen, indien wij geen medegevoel hebben voor de rechten en de dringende behoeften aan geeste'.'jke en materiële steun van andere landen in de wereld, ook onze bronnen van wel vaart zullen verschrompelen, waardoor wij zouden omkomen door ons streven om voor onszelf vrede, afzondering en zelfvoldaanheid te handhaven. De stap pen welke wij hebben genomen, zijn niet alleen in overeenstemming met Amerika's aanvaarding van zijn leiden de positie in de wereld, doch ook met het thans verkregen besef van verant woordelijkheid door het gehele land. Wij voelen ons daarbij gesteund door het gevoel van eigenwaarde, dat voort spruit uit het bewustzijn dat wij niet door zelfzuchtige motieven worden ge dreven en dat ons de kracht en de gees telijke steun geeft, geboren uit de we tenschap dat wij met onze buurlanden de handen ineen hebben geslagen in een poging om de golf van onzekerheid te keren, de golf welke het werk van mensenhanden wegvaagt in een poging de idealen te vernietigen, waarop wij hebben gebouwd en waarop de hoop van de mensheid over de gehele wereld is gevestigd voor vrijheid, gelijkheid, recht en de uitbanning van vrees sinds de eerste mensen zich tot een gemeen schap en een nationaal bestaan verbon den hebben. Het menselijke verstand gaat in de massa snel verloren en kan slechts langzaam beetje bij beetje her- onnen worden. De wereld is langzaam doch zeker gaan in zien, dat alleen een heid macht kan brengen. Met zeer veel persoonlijke opolferingen, terwijl wij onbekende moeilijkheden tegemoet gaan, hebben wij een besluit genomen en heb ben wij de wereld doen weten, dat wij niets ongedaan zullen laten om niet alleen materieel herstel en vernieuwing le verwezenlijken, doch geestelijke en morele steun te geven aan die landen, welke zich verbonden hebben om elkan der en zichzelf te redden. Door zulks te doen, handelen wij naar mijn vaste overtuiging in het volle bewutzijn van de dringende noodzaak van de gebon denheid der wereld, waarvan bij dit plan is uitgegaan, en in de geest van de Ingezonden Mededeling HAWAYAN EN ANDERE AMUSEMENTSPLATEN VOLOP HOH.VEKS MONDHARMONICA'S in voorraad. H. G. van Luijken, Breestr. 97 Vergunningen voor nieuw behendigheidsspel met geluksfactoren aangevraagd Naar wij vernemen zijn gisteren bij de burgemeesters van 's-Gravenhage, Noordwijk en Zandvoort ^vergunningen aangevraagd om in de drie grootste Nederlandse badplaatsen een behen digheidsspel te mogen exploiteren. Een combinatie Van Casino te Sche veningen, Huis ter Duin te Noordwijk en Riche te Zandvoort heeft de hand gelegd op een spel, dat in spanning niet voor de hier te lande verboden hazardspelen onderdoet, doch beant woordt aan de wettelijke eisen, die In Nederland worden gesteld. Dit „Hollandia"-behendigheIdsspel, dat een goed observator volgens de bekende mathemaiticus prof. dr F. Sohuh te Delft, zelden of siooit zal teleurstellen, is bestemd om de Nederlandse kust aan trekkelijker voor badgasten te maken. Indien de gevraagde vergunningen krach tens politieverordening worden verleend, zal het Casino te Scheveningen om streeks half Juli met tien tafels open gaan. De opening der speelgelegenheden te Noordwijk en Zandvoort zou dan be gin Augustus kunnen geschieden. In Casino te Scheveningen is een de monstratie met het Hollandiaspel gege- ven^ welke belangstelling trok van de burgemeesters van Den Haag, Noordwijk en Zandvoort, de hoogste politie-autori- teiten uit deze plaatsen, enige geleerden en juristen. Voor de speelgelegenheden zou een dag-entrée van f. 3.50 worden gevraagd. Iedere bezoeker zou moeten worden in geschreven en wanneer bij onderzoek zo ublïjken, dat hij bijvoorbeeld bank employé is of zijn gezin met spelen be nadeelt, wordt hij verder (dit zal op een kaartsysteem worden bijgehouden), ge weerd. Ook geüniformeerden zouden het Casino niet mogen betreden. Bovendien heeft een te vormen naamloze vennoot schap tot exploitatie der speelgelegen heden zich bereid verklaard een dage lijks percentage der inkomsten ter be schikking van instellingen van openbaar nut te stellen. 63) Mevrouw Gale zei vriendelijk: Je zultniets, J. W. Tenminste ik neem aan, dat Je niets zult doen. Ik zit nu al deze tijd al te wachten, om je te ver tellen, wat ik te vertellen heb. Mijn naam ls namelijk van nu af aan gelijk aan de jouwe. Ik ben hedenmorgen in het (huwelijk getreden met je broer DiokonWe zijn alleen maar even op het stadhuis geweest. We vonden het belden "beter gezien onze omstan digheden af te zien van kerkelijk ceremonieel. Ik bedoel, we zijn geen van beiden kinderen meer, en ik ben... al eens eerder getrouwd geweest. J. W.'s knieën schenen het op te ge ven. Hij zakte in de dichtstbijzijnde stoel neer, en zijn onderste kin werd vuurrood. Een adertje in zijif voorhoofd begon op en neer te gaan. En dus begrijp je wel, vervolgde mevrouw Gale minzaam, dat het erg onnandig vaii je zou zijn een gerechte lijke vervolging tegen mij in te stellen, vind je ook niet? Als je met modder zou gaan smijten, zou je er zelf ook vuil van worden, is het niet? En bo vendien is de man aansprakelijk voor de schulden van zijn ivxouw, dus dan bou je tenslotte Dickon moeten gaan vervolgen. Ze streek haar rok reoht met een elegant gebaar. En je weet zelf maar al te goed, wat Je een dergelijke vervolging kan opbrengen, voegde ze er met een stra lende glimlach aan toe. Je bent met mijn broer getrouwd? Wanneer, hoe O, heel gewoon, precies zoals an dere mensen dat iedere dag doen, al leen hebben we al die idealistische toe spraken en "dergelijke vermeden. Ik heb faem gisteren ontmoet. We kennen elkaar één dag. Het was liefde op het eerste gezicht, één van Cupido's grillen, zei mevrouw Gale. Cupido's grillen, snoof J. W. ver ontwaardigd. Zijn slapen klopten. Zijn dokter had hem al verscheidene ma len gewaarschuwd voor te hoge bloed druk en een beroerte. J. W. had er nooit enige aandaoht aan geschonken. Opeens besefte hij, dat hij inderdaad op moest passen. Hij moést zich be heersen, hoé moeilijk het ook was. Stel je voor, dat Dickon hem een dergelijke •poets moest bakken Dickon Hij stond met veel moeite op. Hij moest zich in ieder geval kalm houden tot dat hevige kloppen in zijn hoofd over was. Hij verliet de kamer zonder een woord te zeggen en liet mevrouw Gale nu mevrouw Jones-Watson alleen achter, die opnieuw begon te giechelen over de dwaasheid van het hele geval. Hij ging naar beneden naar een koel vertrek met getemperd licht en bleef daar even rustig staan om op adem te komen. Hij kwam. de oude mi litair-uitziende £lame met de snor te gen, die een opmerking maakte over het mooie weer. Hij staarde haar aan i en zei niets terug. Hij hoorde haar nau- I welijks. Wat moest hij doen? Hoe hij de zaak ook bekeek, hij kon geen mogelijkheid ontdekken iets tegen haar te beginnen. Hoe kon hij zijn broer's echtgenote ver volgen wegens schulden als hij zelf die broer moest onderhouden? Hoe kon hij haar in een proces wikkelen, zonder de naam, die ook de zijne was, grote scha de te doen? Intussen was in de apartementen van mevrouw Gale de badkamerdeur on middellijk geopend, toen J. W. zijn hie len had gelicht, en was Dickon Jones- Watson te voorschijn gekomen. Hij fluisterde hees: Hoe heeft hij het geslikt? Mevrouw Gale, nu mevrouw Jones- Watson, viel nog steeds van de ene lachbui in de andere. Ik dacht, dat je dat wel gemerkt had! Heb Je niets gehoord? Lieve help, hij dacht dat ik geld had. Een massa geld. O, ik heb pijn in mijn zij van het lachen! We moeten hier vandaan gaan, zei Diokon ernstig. Ja, ik geloof wel, dat dat beter is. Het heeft geen zin hier nog langer te blijven. Maar je ibent het met mij eens, hè, dat Je broer een zèèr onaange naam mens is. Ze voegde er zonder veel belangstel ling aan toe: „Waar dacht je heen te gaan?" Het lijkt me het beste om eerst maar naar het hotel van je dochter te gaan. Althans om mee te beginnen. Dan zien we wel verder. HOOFDSTUK XII. Lynn zat in het kantoor berekenin gen te maken. Ze was bezig te trach ten hun financiële 'positie in duidelijke cijfers op papier te zetten. Ze wilde we ten, hoeveel geld in contanten ze nodig zouden hebben om hun schulden af te betalen. De deur ging open en haar moeder stond voor haar. Ze zag er opgewonden uit, merkte Lynn dadelijk op. Er was ietsgebeurd. Of het prettig of onaan genaam was, kon ze nog niet opmaken. Achter haar stond een klein, kaal man netje, wiens argeloze, opgewekte ge zicht haar vaag bekend voorkwam, hoewel Lynn het niet thuis kon brengen. Lievelingriep haar moeder uit. Ze drukte Lyrrn in haar armen op een manier, die Lynn niet van haar ge woon was. Haar moeder had klaarblij kelijk een andere rol aangenomen. Ze was kennelijk niet langer de weduwe van een rijke diamant-koopman, maar wat was ze nu wél? Ben je niet blij mij weer te zien, lieve kind? vroeg haar moeder Natuurlijk, maar waarom heb je ons niets laten weten? (Wordt vervolgd) Morgen zal ik een stevige pot koken 53). Panda bereikte het dek op het moment, dat er iets binnen in de bom begon te knetteren en te sissen. Hü wachtte dan ook niet om te zien, wat er zou gebeuren, maar gooide de helse machine over de verschansing, zo ver als hij kon. Nu wilde het toeval, dat de hogepriester van Mug, Kom-Si, niet ver vandaar rustig over de railing leunde en in de golven keek. In deze bezigheid werd hij gestoord door de bom die ra kelings langs zijn hoofddoek vloog en daarna met een ontzettende knal ont plofte, nèt boven de zeespiegel. De luchtdruk was vreselijk en de eerwaar de Kom-Si verloor dan ook zijn ever>- wicht .en viel over boord, achter de bom aan. Hij kwam met een plons in de waterfontein terecht, die door de ontploffing was veroorzaakt. Daarver- dweeu hij in. Vèr achter het schip kwam hij snuivend en briesend weer boven en begon om hulp te roepen. De enige die hem zag was Joris Goedbloed, die op het achterdek over het hekwerk leunde. „Goede dag!" zei Joris, de hoed af nemend. „Ik hoop, dat Uw bad U op betere gedachten zal brengen! Dat ge doe met die smaragd is ontsierend voor iemand van Uw waardigheid. Vaart wel!" „Help!" riep de hogepriester. Maar niemand hoorde hem..,. De flinke eters krijgen dan hun kans. Mevr. Lotgering-Hillebrand geeft een paar bijzondere recepten van TUINBONEN MET KAASSAUS EN HAMWORST 2} k 3 kg tuinbonen, zout, bonenkruid, I 1/4 1. melk, 20 g. bloem, 25 g. marg./ j boter. pl.m. 75 g. pikante kaas, pl.m. 150 g. hamworst. Dop de bonen, was ze en kook ze vlug gaar In water met zout, éen takje bonen kruid en een scheutje melk. Laat ze uit lekken. houd ze warm. Maak gladde saus van boter, bloem en melk. Laat 5 min. doorkoken. Voeg geraspte kaas, ln stukjes gesneden worst en zo iiodlg saus toe. Laat hierin de tuinbonen door en door hc«t worden. Met aardappelen een volledig maal. TUINBONEN MET ONTBIJTSPEK 200 g. dun gesneden ontbijtspek (zo mogelijk) 2i 3 kg. tuinbonen, zout bo nenkruid. Dop de bonen, was ze. kook ze vlug gaar in water met weinig zout en wat melk Bak dan gesneden ontbijtspek vlug lichtbruin. Schep de bonen uit het nat. giet er het spekvet over en bestrooi ze met zeer fiin iceknipt bonenkruid Les de plak jes gebakken spek er boven op. Let op, zegt Miep, houdt U paraat: Maandag peentjes in vol ornaat. Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinbouwveilingen. (Adv.) Verenigde Volkeren, want, van hoe groot belang granen, meststoffen, ma chinerieën en andere goederen ook kunnen zijn, er gaat grote kracht uit van de wetenschap dat het onze innige weiio is te kunnen helpen en de volke ren aan te sporen zichzelf en andere te helpen. Hier in Nederland krijgt men de over tuiging. dat het Nederlandse volk zich niet alleen zorgen maakt over het te rugvinden van materiële welvaart voor het land zelf, doch ook tracht de geest en traditie van Nederland hoog te hou den, 'welke dit land in het verleden groot hebben gemaakt en zulks in de toekomst ^ederom zullen doen, indien, deze geest als een heiligdom wordt be waard - en gekoesterd door diegenen in wier 'harten deze oproep weerklank vindt. Het is een waar woord, dat een be schaving welke uitsluitend op een ma teriële basis is opgebouwd tot vernieti ging gedoemd is. De geschiedenis van de laatste tijd heeft hiervan het bewijs geleverd en misschien zal binnen' de af zienbare toekomst ook het bewijs wor den geleverd van het feit, dat geeste lijke waarden vertrouwen, moed en het besef van de waardigheid van de mens niet alleen onmogelijk in iso lationisme bewaard kunnen blijven, doch. dat deze waarden onafscheidelijk ver bonden zijn met de volledige waarde ring van de waarde en waardigheid van de Democratie en een gezamenlijk besef van de gemeenschappelijke verantwoor delijkheid. Zowel geestdrift en hoge morele op vattingen als materiële hulpvaardigheid kunnen er misschien nog eens toe bij dragen dat in een wereld vol leed vrees en- onzekerheid plaats moeten maken voor vrede en een leven vrij van vrees en onderdrukking. Prof. Weyer bracht dr Baruch uit voerig dank voor zijn rede, welke we derom getuigde van zijn hartelijke per soonlijke gevoelens jegens het Neder landse volk en voor de wijze, waarop hij de sympathie van de Ver. Staten van Amerika jegens de gemeenschappelijke zaak der West-Europese cultuur en voor ons land in het bijzonder tqt uitdruk- king had gebracht. Als blijk van grote ^erkentelijkheid bood spr. hem onder luide toejuichingen de zilveren gedenkpenning der Maat schappij aan. Besloten werd de volgende jaarverga dering te houden ln Middelburg. Na mens alle departementen bracht de heer D. W. Gesink te Amsterdam de voorzit ter dank voor zijn uitnemende leiding en aan het ontvangend departement Lei den voor de ondervonden gastvrijheid en voortreffelijke organisatie, waarbij hij in het bijzonder dank bracht aan de secretaris, de heer M. B. de Jong. Na afloop der vergadering maakten de congressisten een boottocht over de Kager- en Brasemermeren, aangeboden door het departement Leiden. TREINBE WAKING OP JAVA INGESTELD. Om het hoofd te kunnen bieden aan ongewenste eventualiteiten worden thans alle treinen tussen Tasikmalaja en Gombong—Tjilatjap bewaakt door de politie en/of militairen. Van Tasikmalaja tot Bandjar rijdt politie mee, terwijl tussen Bandjar en Gombong/Tjilatjap militairen de trei nen bewaken. Het Verdrag van Brussel aanvaard. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van het Verdrag van Brussel in de Eerste Kamer laakte de heer Schneider (Kath.) de op menig punt weinig zorgvuldige redactie van het pact. Het verdrag richt zich tegen een mo gelijke nieuwe agressie van Duitsland, zo staat in de tekst; aldus spreker. Als leden elkaar onderling aanvallen, werkt het verdrag niet. Indien nu Duitsland eenmaal lid zal zijn geworden gelijk de minister in het verschiet zie en ook wenselijk acht zal dus bij een nieuwe agressie van Duitsland het verdrag niet in werking treden. Zodra Duitsland toe treedt. moet- de tekst derhalve veran derd worden, concludeerde de heer Schneider, die daarom voorstelde, het nu maar meteen te doen. Hü wilde ge schrapt zien. dat het tegen een nieuwe agressiekans van Duitsland ging, temeer daar ieder weet, dat het verdrag tegen het Stalinisme gericht is. Minister v. Boetzelaer betoogde, dat het pact zich tegen niemand keert, en dat het niet bij uitstek militair is, doch een nauwe samenwerking beoogt van d? Westelijke mogendheden. Overigens sprak de minister geheel in de geest van zijn Tweede-Kamerrede. Aanneming van de motie-v. Voorst tot Voorst zal er ze ker toe bijdragen, dat men in het bui tenland een beter begrip krijgt van de sterke gevoelens, die te dier zake in het Ned. volk leven. De regering is bereid, ernstig streven naar de vervulling van de wens der Kamer, doch spr. wil er nu reeds op wijzen, dat zulks moeilijk zal wezen bij het sluiten van verdragen met mogendheden, die zich niet in hun staatkundig leven door de christelijke beginselen laten lelden. De heer Brongersma (Arb.) achtte het ■een eis van democratie, om van het christelijk gevoelen van ons volk te doen blijken, en noemde het vanzelfsprekend, dat de P v. d. A.-fractie voor de motie zou stemmen. De heer v. Santen (Comm.) wil uit respect voor de christelijke gedachte de motie ontraden. Zijn fractie zal tegen ctemmen De motie werd daarop aancnomen met 263 st. (van de communisten). Het verdrag werd goedgekeurd met 25-4 st. (communisten en de heer Schneider). De Eerste Kamer zal Dinsdag a.s. weer bijeenkomen. /vr.FNDA Vitm> \G: Stadszaai ferr- r«* T.aal) VVD Spi-k'rs prof C'le. en mevr '"nr'flr.l-- ;e Wit. 8 uur nam Korevaarstrani „0 Aandeel houder6v*rga- N.V. Vrrzekerlnsrmlt ..Vooruit" 8 uur nam. ZATERDAG Stadszaai (foyer) Leerllngenuliutnng Uty voor Toonkunst 7$ uur nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2