Thomas Dewey Republikeins candidaai voor Amerika's presidentschap De Sovjets en haar aanhang contra het Westen Toenemende onrust in en rond Tasikmalaja De Russen erkennen Berlijnse geallieerde Bestuursraad niet meer WEER BERICHT Met een enkel woord 87ste Jaargang VRIJDAG 25 JUNI 1948 No. 26421] LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Zijn overwinning schijnt verzekerd Zoals gemeld, begon gisteren op de republikeinse conventie te Philadelphia de stemming over de Candida ren voor het presidentschap. Dewey nam direct de leiding. Hij kreeg bij eerste stemming 434 stemmen. Om gekozen te zijn waren echter 548 stemmen nodig. Bij de tweede stemming bracht Dewey het tot 515 stemmen. Taft. Stassen en Vandenberg namen daaropfhun candidatuur terug, waar mede ae oplossing er was. Dewey kreeg by de derde stemming 1094 stemmen. Niemand stemde tegen. Dewey was dus gekozen. Toen de uitslag bekend werd gemaakt, had een minutenlange enthousiaste de monstratie plaats. Dewey hoorde het nieuws in zijn hotel en begaf zich on middellijk naar de verkiezingszaal om een rede te houden. Met het oog op de zwakke positie, waarin president Tru man's democratische partij zich op het ogenblik bevindt, is het vrijwel zeker, dat de candidaat van de republikeinse partij de volgende president der V.S. zal worden. In het hotel zeide Dewey nog tot een enthousiaste menigte: „Wanneer ik tot president verkozen word, zullen op de betaalsrol der regering geen „commies" (communisten) meer voorkomen". noemd, terwijl hij in 1940 door Wendell Willkie als candidaat der republikeinse partij voor het presidentschap werd verslagen. In 1942 werd hij verkozen tot gouverneur van New York. In 1944 won hij het van alle mededin gers bij de candidaatsbenoeming, doch werd bij de verkiezingen door Roosevelt geslagen. Dewey is gehuwd met de voormalige revue-artiste Prances Hutt. bij wie hij twee zoons heeft van resp. 15 en 12 jaar. Men verwacht, dat in geval van be noeming van Dewey tot president de door Byrnes begonnen en door Marshall voortgezette politiek van ..geduld en standvastigheid" tegenover de S.U. zal worden voortgezet, waarbij het accent echter meer zou vallen op „standvastig heid", en dat zijn politiek ten aanzien van Palestina nog meer Israël zal steu nen dan die van Truman. Truman ondertekent dienstplichtwet President Truman heeft de wet on dertekend, volgens welke mannen van 19 tot 25 jaar gedurende elf maanden zullen moeten dienen. Mogelijk zal de registratie over onge veer zes weken een aanvang nemen. Men verwacht, dat in het eerste jaar 200.000 tot 225.000 mannen opgeroepen zullen worden. AMERIKA BEWAPENT. Boeing, de fabrikant van de beroem de B29. de grote 4 motorige bommen werper, heeft bekend gemaakt, dat de fabriek in Wichita heropend zal worden. Binnen 6 maanden hoopt men 4weer op volle toeren te draaien. Men is druk doende personeel te werven. Er kan! |der vier mogendheden komen 30.000 man werken. Men stelt zich ver dere expansie voor en er zal veel in „Overlijd" gewerkt moeten worden. Lockheed heeft een nieuwe order ge kregen voor de Jet Fighter, de „Shoo ting Star". In totaal heeft Lockheed reeds bijna 1000 van deze nieuwe jacht vliegtuigen afgeleverd. Thomas Dewey. De benoeming van Dewey betekent een breuk met de traditie der partij. Voor het eerst in de geschiedenis is een republikeins candidaat, die eenmaal bij de verkiezingen voor het presidentschap verslagen is (in 1944 door Roosevelt), voor een tweede maal tot candidaat be noemd. Toen Dewey op het podium van de geheel gevulde verkiezingszaal ver scheen om te verklaren, dat hij de be noeming aanvaardde, werd hij met luide toejuichingen begroet. Voorzitter Joseph Martin verklaarde, dat hij het genoegen had „de komende president der V.S., Thomas Dewey" voor te stellen, waarop een nieuw gejuich losbarstte. Thomas Dewey is 46-jaren. Hij werd geboren te Owosse, een kleine stad in Michigan. Zijn vader was winkelier en uitgever van het plaatselijk weekblad. Aanvankelijk van plan operazanger te worden, veranderde hij tijdens zijn op-, leiding te New York van gedachte en ging aan de Columbia-Universiteit rech ten studeren. In 1926 werd hij aan de balie te New York verbonden, waar hij in 1929 as sistent werd van de districtsprpcureur. Dewey volgde deze in 1931 bij diens af treden op. 11 Jaar later vatte hij weer een particuliete practijk op, doch keek onderhand uit naar een politieke loop- b&Het scheelde niet veel. of hij was in 1938 tot gouverneur van New York be- Dr P. A. Kasteel, gezant te Santiago Naar het A.NP. verneemt, is binnen kort de benoeming te verwachten van dr P. A. Kasteel tot H.M.'s buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister te Santiago (Chili). JONGEN VIEL IN VERRADERLIJKE PUT. Kermisreiziger wist hem te redden. Gistermiddag stonden in Nijmegen enige schooljongens te kijken bij 'twerkvan 'n bulldozer op de terreinen van de ver woeste oude stad, waar de zomerkermis deze week zal verrijzen. Een der jongens stond op los zand, dat eensklaps onder zijn voeten wegzonk. Het bleek, dat de knaap, de 10-j. J. Smits, terecht kwam in een 20-meter diepe put. die onder de ruïnes was verborgen. De jongen viel 15 meter diep, en bleef toen haken aan een dwarsbalk in de put, onder deze balk was nog 5 meter diepte. De kermis reiziger Gallen liet zich aan een touw in de put zakken en slaagde er in, de knaap uit zijn netelige positie te red den. De jongen had een zware been breuk en een ernstige hersenschudding. Hij werd naar 't Wilhelminaziekenhuis overgebracht: zijn toestand is niet zon der levensgevaar. WEINIG VERANDERING. De Bilt verwaoht tot morgenavond: Vooral overdag tamelijk veel overdrij vende bewolking, dooh bijna overal droog weer. Langs de Waddenzee tijdelijk vrij krachtige, overigens meest matige wind tussen West en Noord. Weinig verande ring in temperatuur. 26 JUNI. Zon op: 4.21 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 0.11 uur; onder: 9.02 uur 'V.m.). Hoogwater te Katwijk te 6.45 en 19.07 uur. i Dit nummer bestaat uit vier pagina's Hard tegen hard Maarschalk Sokolofsky, de Sovjet bevelhebber in Duitsland, heeft zich in een proclamatie tot de bevolking van Berlijn gericht. Hij verklaart daarin,dat het geallieerde bestuurs bureau (Kommandatura) te Berlijn „in alle opzichten" heeft opgehouden te bestaan. Hij zeide dat „de Westelijke mogend heden getracht hadden de controle over de Sovjet-bezettingszone te verkrijgen door him voorstellen ter oplossing van het Berlijnse valuta-vraagstuk". Tiy be schuldigt hen er van gepoogd te heb ben „het economische leven in de Sov jet-zone en Berlijn te verstikken." „De initiatiefnemers inzake de ge scheiden valutavorming in Berlijn stel len zich niet alleen tevreden met de vernietiging der Duitse eenheid, doch wensen thans tegelijkertijd Berlijn te vernietigen Het voorstel om de vier- mogendheden-besprekingen over valu ta-hervorming in het bestuursbureau van Berlijn dat in alle opzichten op gehouden heeft te bestaan te hervat ten. is slechts weer een voorwendsel om nog een vier-mogendhedenconferentie te doen mislukken", aldus de procla matie. BRITSE MAATREGELEN. De Britse militaire autoriteiten heb ben alle vervoer van steenkool, staal en andere goederen uit de Britse naar de Sovjetzone van Duitsland verboden. Dit besluit werd genomen enkele uren nadat de Sovjets de laatste spoorlijn van het Westen naar Berlijn lfadden ge blokkeerd onder mededeling, dat de lijn moest worden gerepareerd. Een Britse woordvoerder zeide: „De stap is genomen omdat de Sovjets een groot aantal wagons niet naar de Britse zone hebben teruggezonden. Er is geen sprake van repressailles". De maatregel wordt als de eerste Brit se tegenmaatregel beschouwd. VOOR EEN MAAND VOEDSEL IN WEST-BERLIJN. De Britse commandant in Berlijn, gen.-maj. Herbert, heeft de Berlijners gerustgesteld wat de voedselvoorziening van de stad betreft. De vermindering van de electrische stroom zou ongemak voor de bevolking betekenen, maar er werden stappen ondernomen om de toe stand op dit gebied te verbeteren. Als gevolg van de stopzetting van het spoor wegverkeer waren geruchten ontstaan, dat de voetselvoorraden spoedig uitge put zouden zijn. De aanwezige voorra den waren echter zodanig, dat geen on middellijke ongerustheid behoefde te be staan. Men zou het een maand kunnen uithouden ,Ik wens de Berlijnse bevolking ter kennis te brengen, dat de voedselvoor raden In de Amerikaanse sector vol doende zijn voor dertig dagen. Men zal het Berlijnse volk niet laten uithonge ren", aldus verklaarde kolonel Howley, bevelhebber van de Amerikaanse sector, in een boodschap aan de Berlijners. ,Leen niet het oor aan paniekzaaiers, herinner u, dat de misdadige krachten, die de herrij zing van het Duitse volk niet wensen, wanorde willen stichten om hun doeleinde te bereiken. Kolonel Willard, de Amerikaanse com mandant in Berlijn, heeft medegedeeld, dat de militaire politie in zijn sector met gevechtswagens was versterkt in ver band met „deze periode van onrust'*. Scherpe veroordeling der Westerse politiek De conferentie der acht ministers te Warschau is geëindigd. In een commu niqué wordt gezegd: De ministers verlangen: 1. Nakoming van de te Potsdam ge stelde eisen aangaande demobilisatie en demilitarisatie van Duitsland door Frankrijk, Groot-Brittannië, de Sovjet- Unie en de Verenigde Staten. 2. De Ruhr moet onder het beheer De grootste tocht in de geschiedenis van de kuststrljdkrachten van de Britse marine is gisteren begonnen toen de tweede flotille motor-torpedoboten van Gosport vertrok. De kleine schepen, die zich verder dan ooit van hun basis zullen verwijderen, bezoeken achtereenvolgens Vlissingen, Amsterdam, Wil helmshaven. Kiel en Stockholm. Het vertrek van de motor-torpedoboten van Gosport. Foto ANP-R. 3. Instelling van een voorlopige re gering voor geheel Duitsland, waarin vertegenwoordigers van alle democra tische partijen en organisaties zitting hebben. 4. Een vredesverdrag volgens de be ginselen van Potsdam, waarin voorzien wordt in de terugtrekking van bezet tingstroepen binnen het jaar. 5. Regelingen, waardoor Duitsland zijn verplichtingen tot herstelbetalin gen kan nakomen aan landen, die scha de hebben geleden door Duitse agressie. Het communiqué zegt verder om.: Men mag ook niet over het hoofd zien dat de Benelux-landen in de conferen tie van de drie Westerse mogendheden werden betrokken, terwijl nabuurlan den van Duitsland zoals Polen en Tsje- cho-Slowakije uitgesloten waren. Het communiqué beschuldigt de Westelijke mogendheden van openlij ke schennis van alle overeenkomsten, met betrekking tot Duitsland ge maakt. Hierdoor wordt de Duitse agressie in de hand gewerkt. „Deze schendingen van bestaande ver dragen raken de vitale belangen, niet slechts van de vier mogendheden, die Duitsland bezetten, maar van alle Euro pese landen die naar 'n stabiele en duur zame vrede in Europa streven. Zoals men weet heeft de overeenkomst van Potsdam tot doel gehad: de ontwape ning van Duitsland, de liquidatie van de oorlogsindustrie in Duitsland, de ondermijning van het wezen van het Duitse militarisme en de ver hindering van Duitslands herrijzenis als agressieve macht, al met al: de ver andering van Duitsland in een vredelie vende democratische staat. Doch de politiek Duitsland te verdelen verhin dert de totstandkoming van een vredes verdrag, onder welke het niet mogelijk is een einde te maken aan de voortge zette staat van oorlog en het bezettings regiem in Europa". Volgens het communiqué spreekt uit WIJ BLIJVEN IN BERLIJN Generaal Clay heeft te Heidelsberg gezegd, dat hij zich g?en zorgen maakt over de toestand in Berlijn. Er is niet veel veranderd, zo zei hij. De watervoor ziening van de Westelijke sectoren is verzekerd en de helft van benodigde electriciteit kan worden betrokken van stations binnen het rechtsgebied dezer sectoren. Nog zeide CJay, dat de Sovjets de Amerikanen door geen enkele actie, behalve oorlog uit Berlijn zouden kun nen krijgen. Een woordvoerder va nhet Franse mi nisterie "van buitenl. zaken heeft even eens verklaard, dat Frankrijk „vast van plan is in Berlijn te blijven". Wat de „koude oorlog" in de Duitse hoofd stad betreft, zei hij: „Wij zün in staat met gelijke munt te betalen. Wij kunnen wat gas aangaat meer afsnij den dan de Russen en hetzelfde geldt voor water". De Sovjetzone heeft de levering van verse melk voor zuigelingen en zie kenhuizen in de Westelijke sectoren van Berlijn zonder waarschuwing stop gezet. Volgens een reeds lang bestaande re geling leverde de Sovjetzone 33.000 liter verse melk per dag in ruil voor melk poeder. De voorziening loopt echter niet di rect gevaar omdat in West-Berlijn een reserve is aangelegd van 100 ton gecon denseerde melk en 50 ton vollemelkpoeder Gisteren werden Britse troepen opge roepen om te verhinderen, dat een vrachtwagen op Sovjetrussische order in de Britse sector geladen werd met schroot. Onder zwarthandelaren in de buurt van de Berlijnse Zoo werd gehandeld op basis van 15 Oostmarken" voor één „Westmark". BINNENLAND. De „Noordam" zal morgen uit N.- York naar Rotterdam vertrekken met een lading van ongeveer 19.000 kilo hulpgoe deren. afkomstig van de Amerikaanse hulporganisatie „United Service" en be stemd voor verdeling over geheel Neder land. Een groot deel bestaat uit giften van Amerikaanse kerken en organisaties voor personen en organisaties in ons land, waarmee correspondentie is gevoerd. De Ned. consul-generaal te New- York, dr W. Cnoop Koopmans, zal morgen de eretekenen van de Orde van Oranje- Nassau, met de rang van officier, uitrei ken aan drie vooraanstaande Amerikaanse tandartsen, als bljjk van waardering voor het werk, dat zij verricht hebben voor het herstel van het tandartsberoep in Ne derland na de bevrijding. Op de weg Assen-Rolde ls de voorste rijder van een colonne militaire motor rijders in een bocht van de weg tegen een boom gereden, ten gevolge waarvan hij overleden is. Van heden af zal men in het Ste delijk Museum te Amsterdam de grootste verzameling werken van Vincent van Gogh bijeen kunnen zien, die ooit werd geëxposeerd Niet minder dan 187 doe ken van de grote Nederlandse schilder zul len er gedurende de gehele zomer te zien zijn. De voorzitter van de Ver. „De Neder landse Dagbladpers 1945", de heer J. van de Kleft, ls vdbr het komend Jaar tot voorzitter gekozen van de pas gevormde Internationale Federatie van Dagbladdi recteuren en -uitgevers, die te Parys by- een zijn. Gistermiddag ls-een flottielje van 4 Britse motor-torpedoboten de haven van Vlissingen binnengelopen om ligplaats te kiezen aan de Houtkade bij het Gemeen tehuls. Zy brengt een onofficieel bezoek aan ons land. Ouder de gemeente Ursem zyn gis termiddag 2 boerderyen door brand ver nield. nl. die van de heer C. Pauw aan de Hoornse vaart en van de gebrs. Hoo- gerwerf. Een derde boerderij op een afstand van ongeveer 100 meter geraakte eveneens in vlammen, doch kon dank zy het optre den der brandweer behouden worden. Verzekering dekt de schade gedeeltelijk. In het kader van de feesteiyke her denking van het 35-Jarlg bestaan der militaire luchtvaart zal H.K.H. de Prinses- Regentes op 1 Juli op het Binnenhof te Den Haag aan de luchtmacht Nederland een vaandel uitreiken Gistermorgen bezocht de minister van Binnenlandse Zaken, mr dr P. J. Wlt- teman, vergezeld van zyn secretaris-gene raal dr M. J. Prinsen, de tentoonstelling van de militaire luchtvaart op het vlieg veld Ypenburg. Gistermiddag ls de 22-j. Warmold Wicherink uit Hooghalen (Bellen) op 'de onbewaakte overweg te Graftdijk naby Assen door de sneltrein Zwolle-Groningen gegrepen en gedood. De Jonge man, die hardhorend is. heeft de trein vermoedelijk niet horen aankomen. BUTENLAND. De conservatieve oppositie in het Britse Lagerhuis heeft als haar mening gegeven, dat de „nationalisatie van de Britse steenkolenmynen gefaald heeft". In de telefoon-centrale van Salonlkl ls een bom ontploft, waarby negen per sonen gewond zyn. Communisten zouden de bom hebben geplaatst. De Belgisch-Luxemburgse Unie heeft met het geallieerde bestuur van de bizone een handelsaccoord gesloten op grond, waarvan Duitsland gemachtigd wordt van 1 Juli a.s. af een bedrag van 84 mlllioen dollar Belgisch-Luxemburgse goederen in te voeren. Duitsland zal vooral super fosfaten en metaalslakken krijgen, even als transportmateriaal. De Belgisch-Lu xemburgse economische unie zal ln de zelfde periode Duitse goederen ter waarde van 75 mlllloeh dollar vooral kolen, optische instrumenten, electrische moto ren en textielwaren Invoeren. Volgens het Duitse nieuwsbureau Dena worden twee Duitse Journalisten vermist sinds het verlaten van een poli tieke bijeenkomst ln de Franse bezettings sector van Berlyn. Hun weg naar hun kantoor (Dena en United Press) voerde dooi' de Sovjet-Russische sector, aldus Dena. Naar verluidt hebben Duitse politie en de Amerikaanse bezettings autoritei ten de zaak ln onderzoek. De Britse regering heeft door Amerika gesteund zeven Oost-Europese landen verzocht ln te gaan op het verzoek der Griekse regering „om de kinderen, die uit de door de guerilla-stryders beheerde gebieden zijn weggevoerd, terug te laten brengen". De «regeringen van Hongarije en Polen hebben het Griekse verzoek reeds van de hand gewezen. Joego-Slavië. Bulsarye. Roemeqlë, Tsjecho-Slowakije en Albanië hebben nog niet geantwoord, maar ook van hen wordt afwijzing verwacht. De Duitse communistische leider Wilhelm Pieck ls met een delegatie uit de Sovjet-zone voor handelsbesprekingen te Praag aangekomen. de Londense besluiten een anti-demo cratische geest. Het communiqué voegt er aan toe. dat met de besluiten van de Londense drie- mogendhedenconferentie met medewer king van de Benelux de demilitarisatie en democratisering van Duitsland en het maken van Duitsland tot een vrede lievende democratische staat is stopge zet, terwijl Duitsland's verplichtingen tot herstelbetalingen geheel doodgezwe gen werden. „Tegelijkertijd tonen de be sluiten van de Londense conferentie de ware betekenis van het Westelijk mili tair verbond, dat onder bescherming van de V. S. onlangs door de regeringen van Engeland, Frankrijk, België. Neder land en Luxemburg is gevormd. Daar *le Londense conferentie inzag, dat ge heel Duitsland onmogelijk in de mili tair-strategische plannen van de V.S. en Engeland betrokken kon worden, streefde zy er naar, de Westeiyka zones van Duitsland tot basis te maken voor deze plannen door deze zones van de rest van Duitsland af te rukken. Afge zien v$n voornoemde maatregelen voor de politieke splitsing en ontwrichting van Duitsland, voeren de regeringen van de V. S.P Engeland en Frankryk thans nieuwe maatregelen in voor de economische splitsing en ontwrichting van Duitsland". Het communiqué herhaalt vervolgens de Sovjetrussische zienswyze over de achtergrond der geldhervorming en voegt er aan toe: „Economisch gezien betekent dit het oprichten van 'n muur tussen het Westeiyk deel en de rest van Duitsland en het scheppen van talryke nieuwe mogeiykheden op de weg naar het doen verdwenen van economische wanorde en het herstel van Duitsland's nationale economie". Volgens het communiqué wordt door het federatieplan voor Duitsland, dat de Londense conferentie aanhing, het beginsel van Duitsland's eenheid in handen gelegd van „Duitse chauvinis ten en vergeldingzoekenden, die Duits land als een land, dat andere landen militair overheerst, willen herstellen". Door het revisionisme in Duitsland.dat zich in het byzonder tegen de Pools- Duitse grens aan de Oder en de Neisse richt, stilzwygenfl voorbU te gaan, aldus het communiqué, gaf de Londense con ferentie voedsel aan de agressieve nei gingen ln Duitse reactionnaire kringen. Verder wordt in dit communiqué crl- ttek geoefend op het feit, dat West- Duitsland in het plan-Marshall is op genomen „en hiermee in het Westeiyke van de twee kampen, waarin dit plan geheel Europa,, verdeelt". De instelling van een speciaal con- trölelichaam voor het Ruhrgebled ver groot volgens het communiqué de mo gelijkheid van een, overeenkomst tussen „de Engelse en Amerikaanse monopolies ener- en de Duitse magnaten der steen kool- en staalindustrie van het Ruhr- gebied anderzyds, hetgeen weer de mo gelijkheid schept tot herstel van Duits land's oorlogspotentieel en tot vorming van een broeinest van nieuwe Duitse agressie". Het communiqué besluit met de vol gende woorden: „De aparte Londense driemogendhedenconferentie, waar de Benelux aan deelnam en dc aparte besluiten, door deze mogendheden te Londen genomen, maken een verge makkelijking van het bereiken van een overeenkomst tussen de vier mogend heden over de Duitse kwestie niet al leen onmogcljjk, doch schokken het vertrouwen der mensen in interna tionale overeenkomsten, waaraan de V. S. en Engeland deelnemen. Het is niet moeilijk te begrijpen, dat schen dingen van aanvaarde internationale overeenkomsten geen vertrouwen kun nen wekken in degenen,die deze over eenkomsten schenden. Met het oog op het tevoren vermel de weigeren wjj de wetskracht of het moreel gezag van de besluiten der Londense conferentie te erkennen". In officieuze kringen te Warschau acht men het mogelijk, dat de S. U. heden een bekendmaking zal doen van haar plan een Oost-Duitse staat op te richten met Leipzig ais voor naamste zeteL Prinselijk Paar enthousiast op Texel ontvangen „Daar zyn ze!" klonk het gisteravond rond de haven van Oude Schild te Texel. Deze uitroep gold de „Piet Hein" waarin Prinses Regentes Juliana en Prins Bernhard een bezoek brachten aan Texel, nadat zy op Terschelling de prinsesjes Beatrix en Irene begroet hadden. Om precies 7 uur lag de Piet Hein aan de kade bij de visafslag ge meerd en maakten de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, dr J. E. baron de Vos van Steenwyk en de bur gemeester van Texel, mr G. D. Rehorst, hun opwachting. In snelle vaart ging het daarna, toegejuicht door de talryke Texelaren en vacantiegangers naar Den Burg. het centrum van het eiland, waar het Prinseiyk Paar spontaan ontvangen werd door alle schoolkinderen van het eiland, die de hoge gasten een zang- hulde brachten. Vandaag wordt een rondrit over Texel gemaakt. ^lllllllllllllllillllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH Twee Prinsesjes I tuurden over zee I E „zy hebben me alle drie een hand gegeven", zeide liohtwachter Postmus van de ,3randaris" een ee half uur na het bezoek van Prln- EE ses Juliana en twee Harer doch- EE tentjes aan Terschelling. „Opzich- ee ter Stobbe en ik hebben de be- zoekers rondgeleid" en hy ver- volgde met een enthousiast ver- haal over de gezond-kinderiyke vreugde, die de beide Prinsesjes ee had bezield, toen zy de uitkyk- post van de 50 meter hoge toren ee binnentraden en het schone pa- ee norama van het eiland en de om- ringende zee aanschouwden. Er voer een stoomschip op de EE Noordzee en Prinses Juliana tuur- de er naar door de sterke kyker. e Beide prinsesjes toonden grote ee e belangstelling voor de kyker, maar zy waren niet lang genoeg e om er het oog voor te kunnen brengen. Met spoed werden toen twee stoelen aangeschoven van verschillende maat: de hoogste jj= ee voor Prinses Irene en een wat la- E gere voor Prinses Beatrix. Om de ee E beurt tuurden de beide meisjes, e staande op de stoel, het rustig ee ee langs de horizon glydende schip na Daarna bekeken zy de om de E toren aangebrachte vogelbescher- mingsrekken en bewonderden de E enorme lenzen van het lichbtoe- stel. Even nog versohenen zy op e het platform van de vuurtoren, waarna zy naar de begane grond E afdaalden en per taxi naar de ha- E ven terugkeerden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii PRIJZEN VAN UTILITY-ENVELOPPEN. Op 1 Juli a.s. treedt een prysregeling voor utility-enveloppen (gele kwarto enveloppen zonder binnendruk) in wer king. De pryzen by verkoop aan ge bruiker zyn f. 0.65 per 100 stuks, f. 0.33 per 50 stuks, f. 0.17 per 25 stuks, f. 0.07 per 10 stuks, f. 0.01 per stuk. „METEOR"-TRAINERS VOOR DE NEDERLANDSE LUCHTMACHT. De Nederlandse luchtmaeht zal bin nenkort de beschikking krygen over de zgn. ..dual meteor", een tweepersoons straalvliegtuig voor de training van „Jet"-vliegers. De Nederlandse Lucht macht die morgen de eerste drie meteor straalvliegtuigen krygt, heeft daarmede zeer modern materiaal in haar bezit. Nederland is na Engeland het eerste land, dat deze toestellen in gebruik neemt. DRIJVENDE MIJN IN NOORD-ZEE Men zjj gewaarschuwd! De Britse admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat zich in de Noord-zee tus sen Harwich en de Nederlandse kust een dryvende mijn bevindt waardoor naviga tie gevaarlijk is in een zóne van drie myl doorsneé. waarvan het middelpunt gelegen ls op 51 graden 51,8 minuten Noorderbreedte en 3 graden 14,8 minu ten Oosterlengte. Noodzakelijk optreden der Nederlandse troepen Uit betrouwbare bron verneemt Aneta, dat vyf Nederlandse militairen zyn ge sneuveld ln Tasikmalaja, toen kort gele den een Nederlandse patrouille in een hinderlaag viel by het plaatsje Tjiali. Uit Oost-Java wordt een beschieting gemeld, nl. by de havenplaats Probo- linggo. Daar werd een jeep beschoten, waarbij een Nederlandse militair en een politie-agent gedood werden. Inmiddels zegt een officiële mede deling t.a.v. het gebeurde by de trein ontsporing by Tjikampek, dat de be schieting circa tien minuten duurde, „waaby vijf mensen gedood en acht gewond werden". In de verwarring van het eerste ogenblik werd het aantal slachtoffers van officiële zijde aan vankelijk te hoog opgegeven. EEN WONDERKIP! De heer A. Wolf te Den Haag is in het bezit van een leghorn, die eieren produceert van niet minder dan 140 gram! Een van zyn kippen verrastte hem vry regelmatig met buitenge woon grote eieren, waarvan het gewicht varieert tussen normaal en 120 of 125 gram. Gistermorgen overtrof het dier echter zichzelf en voerde zyn productie op tot een ei van 140 gram, waarin zich toch slechts één dooier bevond. Het dier is pas een jaar oud zo dat de heer Wolf, wanneer de kip tenminste niet aan haar kracht- prestaties bezwykt, nog wel een jaar of twee van zyn wonderdier genieten kan! Een correspondent van Aneta meldt uit Tasikmalaja, dat de onrust in het gewest Tjikatomas ten Zuiden van Tasikmalaja wederom in hevige mate is toegenomen, waardoor in de eerste week van deze maand Nederlandse troepen moesten optreden om de rust te herstellen. Nederlandse troepen drongen door tot aan de stellingen van terroristen, waar na de bende op de vluoht sloeg, enige doden achterlatend. De zuiveringsacties worden voortgezet en vele onruststokers zyn reeds gearresteerd. Inmiddels ls een dorpshoofd in dit gebied door terroris ten beschoten, toen hy tegenstand bood bij een poging der terroristen om hem te ontvoeren. Hij werd opgenomen ln het ziekenhuis van Tasikmalaja. Aneta's correspondent meldt voorts een zevental ontvoeringen in het Tasikmalajase. De Joodse broederstrijd INVAL BIJ DE IRGOEN. Strydkrachten van de veiligheidsdienst van de regering van Israël hebben een overval gedaan op het centrum van de Irgoen zwai leoeml te Tel Aviv. Meer dan 60 leden werden gearresteerd, onder wie zich Bergson bevond, voorzitter van het Hebreeuwse comité in de VB. voor de nationale bevryding. Eveneens werden leden van de beman ning van het vaartuig, van waar uit men Maandag getracht had een bruggehoofd aan de kust bij Tel Aviv té vormen, ge arresteerd, De overval geschiedde, nadat de com mandant der Irgoen. Beigin. verklaard had, dat zijn strijdkrachten de voorlo pige regering niet langer erkenden en hy haar onmiddeliyk aftreden geëist had. Hy voegde er aan toe, dat de ba taljons van de Irgoen uit het leger van Iarael teruggetrokken waren.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1