DUC SCHUURPOEDER Interpellatie Burger ging als een nachtkaars uil PANDA EN HET OOG VAN MUG 165ste jaarvergadering te Leiden „Uitspraken Raad van Beroep zijn onaantastbaar" SPAART ZEEP EN SCHUIMT Beveridge-plan weldra in praktijk 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 24 Juni 194S Tweede Blad No. 26420 Ned. Mij voor Nijverheid en Handel. Dr H. M. Hirschfeld over hetdeelnemende landen De Parijse orga- nisatie heeft in onderling overleg het Marshall-plan Onder voorzitterschap van prof. dr G. A. Ph. Weyer houdt de Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel vandaag en morgen hier ter stede haar 165ste jaarlijkse algemene ver gadering, welke o.a. wordt bijgewoond door de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel voor Rijn land, Engeland, Frankrijk, Duitsland, België en de Ver. Staten, de heer Lloyd V. SteeTe, hoofd van de afd. Economische Zaken van de Amerikaan se Ambassade in Den Haag. de voor zitter van de Ncd. Journalistenkring, mr M. Rooy en afgevaardigden van alle aangesloten departementen. Na een welkomstwoord van de voor zitter, hield dr H. M. Hirschfeld, rege ringscommissaris een rede overhet Mars- hall-plan en de Europese samenwerking. REDE Dr ÏL M. HIRSCHFELD. Spr. begon met een historische uit eenzetting van het tot stand komen van het Europese Herstel Programma (Mars hall-plan). WIJ dienen ons te realiseren dat naast de hulp vooral de plichten en verplichtingen zullen komen te staan. De omvang van de Amerikaanse steun bevat thans nog enige onzekere elemen ten. Het minimum bedrag staat vast door het besluit van het Amerikaanse Huis. Het maximum bedrag beloopt 5.3 milliard dollar. De Amerikaanse steun is een essentieel element voor het doen welslagen van een Europese samenwer king voor economisch herstelt Zij is echter een van de elementen. Het ele ment Europese samenwerking is echter niet minder essentieel. Dit wordt van Amerikaanse zijde ook zo gezien. Om die redenen wenst men van de ziide van de Verenigde Staten dat de samenwer kende Europese landen voorstellen doen niet alleen voor de aanwending der mid delen die Amerika ter beschikking stelt, doch ook voor de verdeling onder de deelnemende staten. De aanwending der middelen zal zo moeten ziin dat in een periode van 4 laren de Europese economie zonder buitengewone huin van buiten levensvatbaar moet zHn. O^zten de voor Europa ongunstten structurele wijzigingen als gevolg van onrlog is dit een schier bovenmenselijke taak. Daaruit volgt, dat de samenwerkende landen zich niet kunnen beoerken tot het vergelijken van „shooolne lists". In tegendeel een constructief plan zal tot stand moeten komen. Slaagt men er ge durende het verdere verloop van öit jaar niet in dit op te stellen, dan is het gevaar groot, dat er geen continuatie van de Amerikaanse hulp zal tot stand komen. De behandeling van het begro- tings-ontwerp in het Amerikaanse Con gres wijst er reeds nu oo. dat deze ge varen niet denkbeeldig zijn. In het licht van deze omstandigheden rust een grote verantwoordelijkheid op de deelnemende landen afzonderliik, zowel voor het wel slagen der onderlinge samenwerking, als voor de toepassing van het herstelpro gramma in de landen zelf. Dit is niet een verantwoordelijkheid voor de Rege ringen alleen, doch ook voor de volken der Europese landen. De verantwoorde lijkheid welke verbonden is aan de uit voering van het Europese Herstel Pro gramma is zeer bijzonder, omdat zij niet alleen een autonoom binnenlands ka rakter draagt, doch vooral ook een in ternationaal karakter. Dit betekent, dat men zich ermede vertrouwd moet ma ken. dat vele beslissingen in de toe komst. zelfs in de naaste toekomst, niet meer in de zuiver nationale sfeer beke ken mogen worden. Op korte termijn moet men niet al leen een internationale doch ook een nationale organisatie voor de uitvoering uit. de grond stampen. De internatio nale organisatie is gevestigd in Parijs. Daar komen de Europese landen samen om de plannen te bespreken en om de programma's op te stellen. In ParUs is ook het contact gelegd tussen de Euro pese organsatie en de vertegenwoordi gers van de Amerikaanse administra teur Ambassadeur Harriman. Laatstge noemde autoriteit coördineert het werk der locale Amerikaanse missies in de programma opgesteld voor het kwar taal JuliSeptember 1948, welk pro gramma op 7 Juni aan de Amerikaanse administratie werd aangeboden. Het jaarprogramma voor de periode 1 Juli 1948 tot 30 Juni 1949 zal op 15 Juli a.s. in Parijs door de deelnemende landen moeten worden ingediend. Dit program ma zal in Parijs moeten worden bespro ken en er zal tijdig volledige instem ming moeten worden bereikt opdat aan de Amerikaanse administratie een vol ledig sluitend plan kan worden aange boden. Na een overzicht te hebben gegeven van de nationale organisatie in Ne- derland, zeide spr., dat bij de beoorde ling van de taal:, waarvoor Nederland staat, niet mag worden vergeten, dat ook de Overzeese Gebiedsdelen bij het Marshall-plan zijn Ingeschakeld. Ook dit vereist belangrijke coördinatie-ar beid. Ten slotte bestaat er speciale sa menwerking met België en Luxemburg. Binnen het kader van de Benelux Unie zijn speciale afspraken gemaakt over de samenwerking der nationale bu reaux en voor de samenwerking in Pa rijs. Spreker wees nog op het nauw ver band tussen het welslagen van 't Mars hall-plan en de tot sbandkoming van de Benelux Economische Unie. Spreker wees er nog speciaal op, dat de bedrijven in Nederland met betrekking tot de Marshall-hulp zich steeds moeten wenden tot die overheidsorganen, die tot dusverre reeds belast waren met de beharti ging hunner belangen. vorm, waarin hulp van buiten wordt verleend. Voor het kwarta.al April- Juni 1948 werd voor Nederland in Europa een toezegging ontvangen voor 80 milliöen dollar in grants en 25 mil- lioen dollar in leningen. Deze bijzon dere vorm getuigt enerzijds van de brede visie der Amerikanen, die lei ding gegeven hebben aan het pro gramma. Anderzijds wordt daardoor een extra grote verantwoordelijkhed op ons gelegd. Spr. wijst er voorts met nadruk op, dat de verleende hulp de meeste Euro pese landen na 3 April 1948 voor de min of meer paradoxale toestand plaatst, dat zij waarschijnlijk in feite een kleiner dollaraankoopprogramma moeten opstellen, dan zij in 1947 uit voerden op grond van hun laatste dollarreserves en de toen nog beschik bare credieten. Met dit lagere totaal cijfer zullen zij een programma met perspectief moeten opstellen. Dit betekent, dat de hulp niet ten volle baten zal, indien de Europese samenwerking daarnaast geen posi tieve resultaten afwerpt. Europa en daarmede ook Nederland staan thans voor de laatste kans dfe hun gebo den is, om met een hulp, die in de geschiedenis ongekend is, een reëele economische samenwerking op te bouwen ,die noodzakelijk is om onze beschaving en welstand te redden. Teleurstellingen zullen daarbij niet uitblijven. Wij ondervinden ze dage lijks. Deze kunnen en moeten alleen een aansporing zijn om de nationale inspanning tot een maximum op te voeren. Alleen met de grootste na tionale inspanning, die ook offersin- houdt, zal de samenwerking kunnen slagen en daarmede het doel worden bereikt. Na afloop dezer rede werden de con gressisten ten Stadhuize door het Ge meentebestuur ontvangen. Wij komen Uitvoerig werd gesproken over de daarop morgen nader terug. Gedupeerde pers krijgt voorrang (Van onze parlementaire redacteur) Het was gisteren in de Tweede Ka mer .interpellatie" wat de klok sloeg: De heer Burger (Arb.) interpelleerde verder over de perszuivering: zijn col lega Hoogcarspel (Comm.) deed het over ..zaalafdrijving", en de heer Droe- sen (Kath.) wilde er aan beginnen over de steun aan de veehouders en aan de landbouwers op de lichte gronden, waarover hij nog onangs vragen stelde. De heer v. d. Goes (Arb.) wees er dan ook op, dat dit wel wat van het goede te veel is. nu de kamerleden het zo druk hebben vooral met verkiezingsar- beld. Laat ons tot na 7 Juli wachten, adviseerde hij. Voorzitter Smeenk stelde daarop voor de interpellatie-Droesen toe te staan op een nader te bepalen dag; hetgeen werd goedgekeurd. De heer Hoogcarspel gaf een schilde ring van de achterstelling de- commu nisten bij de verkiezingsstrijd doordat hun vergaderruimte wordt onthouden, terwijl zij ook al geen eigen radioz.md- tijd hebben. Maar minister Witteman wees er op, dat het niet-verhuren van gemeentelokaliteiten een zaak van de plaatselijke overheid is. Zeker kan de regering een raadsbesluit vernietigen. Maar het vernietigen van een negatief besluit leidt tot niets. Wel zou zij een positief besluit kunnen vernietigen: b.v. een besluit om wel aan communisten een zaal te verhuren. Daarmede zou zij zich niet op nieuwe wegen begeven, want in 1937 is zulks met enige raads besluiten geschied. Laat de C.P.N. maar tevreden zijn, dat wij dit tot nu toe heb ben nagelaten, aldus de minister van Binn. Zaken. Want als de centrale over heid van haar macht gebruik ging ma ken. dan zou dat kunnen zijn in een richting, die hun niet aangenaam is. Wat de gemeenten doen, is geen ter reur, zo antwoordde de heer Witte man op de hem gestelde vragen. Zij willen juist terreur voorkomen. In een democratische staat hebben alle be volkingsgroepen gelijke mogelijkheden, inzoverre zii bereid zijn, zich naar de democratische beginselen te gedragen en ook in de toekomst de democratie zullen handhaven. De regering kan nimmer de taak hebben, als zaal-ex- ploitante op te treden. DE PERSZUIVERING. De interpellatie-Burger duude nog enige uren, maar zij leverde niets op en ging als een nachtkaars uit. Langdurig repliceerde de interpellant op het toch eigenlijk reeds afdóende bescheid, dat minister Gielen hem had gegeven. De heren Verkerk (A.R.) en Stokvis (Com.) vielen hem bij evenals mevr. Wttewael van Stoetwegen (C.H,), terwijl de heer Koersen (Kath.) wel betoogde, dat men de uitspraken van de Raad van Beroep heeft te accepteren, doch overigens een heel wat zwakker geluid liet horen dan bij vorige gelegenheden zijn fractiege noot de heer Kortenhorst placht te doen. Diens gezaghebbende stem werd nu wel gemist. Daartegenover bestreed de heer heer Korthals (V.V.D.) de interpel lant afdoende. Spr. wees op de onaan tastbaarheid van do uitspraken van de Raad van Beroep en stelde de onge rijmdheid in het licht, om nu op een nieuwe jurisprudentie aan te dringen. Amerika en West-Europa DE AMERIKAANSE MILITAIRE HULP. Lovett, waarnemend minister van bui tenlandse zaken der V.S. heeft verklaard, dat de V.S. zich „in de niet te verre toe komst" langs diplomatieke weg met de landen der West-Europese unie in ver binding zullen stellen naar aanleiding van de kwestie van Amerikaanse hulp aan de West-Europese regionale mili taire alliantie. Lovett verklaarde, dat er nog geen datum is vastgesteld voor het begin van deze diplomatieke besprekingen, maar dat de kwestie der hulp intussen door het ministerie van buitenlandse zaken en andere ministeries wordt bestudeerd. Tegelijkertijd wordt deze kwestie bestu deerd door de militaire commissie der vijf-West-Europese landen, die in de af gelopen weken in Europa bijeen is ge weest. „Het is redelijk aan te nemen, dat wij met de landen van de West-Europese Unie spoedig een of ander contact zul len hebben", aldus Lovett. Destijds is het opnemen van discul- patiegronden in de wet afgewezen: herinnerde de heer Korthals. Had men die wel opgenomen, dan waren daar mede mogelijke andere disculpatie- gronden ontzegd. Ook is door die be slissing het inachtnemen van discul- patiegronden niet verboden; alleen is bepaald, dat zij niet in acht genomen moeten worden. Wat de Telegraaf - apparatuur betreft, dit vraagstuk is nog in de boezem der regering en het zou principieel onjuist zijn, als de Ka mer zich daar thans mee ging bemoei en. Zij mag zich niet op de stoel der regering zetten. De heer Burger had intussen twe? moties ingediend, waarvan hij de eerste tot een vrijwel nietszeggende frase ter rugbracht op het klemmende betoog van de heer Gielen. De heren Beel en Witte man, die zich mede achter de regerings tafel hadden geschaard, verlieten in dat stadium de zaal. In zijn dupliek wees de minister van Onderwijs er nogmaals op, dat in we zen de opvattingen van de commissie voor de Perszuivering en van de Raad van Beroep gelijk zijn. Hoe kan men er bezwaar tegen hebben, als de uit spraak van de laatste afwijkt van die der eerste? Ik heb wel gelezen, aldus de bewindsman, dat de Raad van Cas satie een doodstraf veranderde in 8 jaar gevangenisstraf. Is men daar tegenop gekomen? (Stemmen: Daar viel niets te halen. Toen ging het niet om persen!) Men komt hier op voor Trouw cn Parool; en er is op gewezen, dat een journalist, die ontzet was, toch schreef. Maar het 'wordt pas merkwaardig, aldus de heer Gielen, als men ziet, dat een ontzette journa list in een dier bladen schrijft. Na spreekbeurten in derde termijn werd de eerste motie, waarin de rege ring wordt uitgenodigd de nodige maat regelen te treffen om de uitvoering van de bestaande wettelijke voorziening te waarborgen, aangenomen met 3326 st. De heer Goedhart (Arb.) die zich tegen deze ontkrachte motie had verklaard, was bij de stemming afwezig. De heren Le Poole en Scheps stemden tegen, even als de heren Beernink, Zandt en de Kath. De tweede motie om aan de gedupeer de pers de voorrang te geven bij de be schikking over (nieuwe) apparatuur, werd aangenomen met 56 tegen 3 st. DE PENSIOENEN. Het wetsontwerp verhoging van Pen sioenen met een toeslag Ls van de Agenda afgevoerd, daar de schrifte lijke behandeling nog niet gereed is. De regering zal evenwel maatregelen nemen om te voorkomen, dat gepen- sionneerden nadeel van dit uitstel on dervinden. Ingezonden Mededeling 'n Erdal-productdus goed 62). Misschien was hjj er diep in zijn hart wel van overtuigd, dat hij een vrij lachwekkende figuur was. Wat scheelt Je? Wat is er? vroeg hi) nijdig. Söhei uit met dat stupide gegrinnik! Mijn beste man. Je begrijpt het niet. Het is werkelijk erg dwaas, wat je me vertelt, maar dat kun je niet weten. Het is zo gecompliceerd, dat ik niet precies weet, hoe ik het je uit moet leggen. Maar ik zal het proberen. Lynn is mijn dochter, J. W.! Mijn lieve kleine dochtertje van mijn tweede of was het mijn eersteechtgenoot. Ik herinner het me niet precies. In ieder geval van een van mijn echtge noten, en hij heette Arnold Lee. Zo'n charmante man, in avondkleding zag hij er uit als een prins. Hij hield erg veel van honden J. W. was uit zijn stoel opgestaan en stond dreigend voor haar. Ben je waanzinnig geworden? Helemaal niet. Het beetje ver stand, dat ik heb, is er nog steeds hoor, zei mevrouw Gale. Mijn ver stand heb ik heus wel, maar geld, dat heb ik niet! Geen cent! Lynn nam dat baantje in het hotel aan, omdat ik voor enige tijd uit Londen weg moest. De huur van onze flat is alles wat ik bezit ,en hoewel ik het een aardig be drag vind, zei mevrouw Gale beminne lijk, denk ik niet, dat het voor jou iets betekent. Ze begon weer te lachen en veegdë de tranen van vrolijkheid uit haar ogen. Stel je voorhet idee dat ik iemand of iets zou financieren! Het is te zot. Zelfs jij zal moeten toe geven, dat het dwaas is, als je er even over nadenkt. Geen geld! Wat bedoel je met geen geld? Precies wat ik zeg: ik heb geen cent! Ik begrijp niet, hoe je ooit op 't idee bent gekomen, dat ik wèl geld had. J. W. begon langzaam door het vertrek op en neer te lopen. Hij wees met zijn sigaar in haa/r richting en Vioeg woedend: Hoe denk je dan eigenlijk de rekening hier te betalen? Mevrouw Gale keek hem aan met grote onschuldige ogen. Ze was op recht verwonderd en enigszins van haar stuk gebracht. Rekening? Wat voor rekening? Bedoel je dat ik je iets schuldig ben? Het geluid dat J. W. hierop produceer de leek op dat van een gewonde stier. Een kamermeisje, dat langs liep, hield even stil en trachtte door het sleutel gat naar binnen te riuien. Het te. en was saai en ze hoopte, dat er 'n moord of iets dergelijks zou gebeuren in één van de luxe-appartementen. Welke rekening! De rekening voor een verblijf van drie maanden in de mooiste balconkamers van één van de meest comfortabele ihotels aan de zuid kust. Had je gedacht, dat je hier gratis kon logeren. Dat ik je hier te gast had, omdat Je me zo dierbaar bent! Mevrouw Gale sloeg haar ogen neer. Dat had ze toevallig inderdaad gedacht. De laatste tijd had1 het idee haar ech ter wel min of meer dwars gezeten en hoewel het nu waarschijnlijk wel op moeilijkheden uit zou lopen, kon ze tooh een gevoel van opluchting niet onderdrukken. Het zou diverse dingen vereenvoudigen. Als je geen geld hebt, tierde J. W., die nog steeds als een gefolterd roof dier op en neer liep. Hoe denk je dan je rekening te betalen? Als je geen geld hebt, hoe kon je dan een luxe leventje leiden in „Het Vrolijk Avon tuur?" Dat heb ik je al uitgelegd, J. W., antwoordde mevrouw Gale, mijn doch ter heeft daar een baantje, dat ze aan nam op voorwaarde, dat ze mij mee mooht brengen. Ik zou ook een helpen de hand bieden. Een helpende hand! Een reuze hulp zullen ze aan jou gehad hebben. Ik moet Je heel wat schuldig zijn, mompelde mevrouw Gale. Wat ik niet begrijp, is dat je me tot nu toe nooit een rekening gaf. Niet dat ik die kon betalen, maar dan had ik tenminste kunnen weten, hoe de zaken stonden. Heel wat! Heb je er eigenlijk enig idee van hoeveel het kost om in een luxe-hotel als dit een zit-slaap- en badkamer te hebben, alles ineenlopend? Heb je je er wel eens rekenschap van gegeven, dat dit één van de duurste hotels aan de hele Zuidkust is? Ik heb het behang hier anders al tijd bijzonder lelijk gevonden, merkte mevr. Gale op. terwijl ze in het rond keek. Het leven had. haar geleerd, dat de beste verdediging vaak bestond in een aanval. J. W. hield zijn adem in. Met grote moeite wist hij zijn zelfbe heersing te behouden en zei: Je vindt het behang niet mooi? Jij, die hierheen komt om hier gedurende drie maanden onder valse voorwendsels te logeren; die tegenover mij doet, alsof Je esn I rijke vrouw bent; jij durft te beweren. I dat het behang je niet bevalt! Dit gaat j tè ver. Ik kan dit niet verdragen, ik zal je laten vervolgen. Je naam zal door de modder gehaald worden en die van die lieve dochter van je èökIk zal je een lesje geven, dat je niet gauw zult ■vergeten.... ik zal.... (Wordt vervolgd) Kosteloze Medische Dienst in Groot-Brittannië Op 5 Juli treedt het veelomvattende plan Beveridge in Groot-Brittannië in werking, een systeem van sociale verzekeringen, dat uniek is op de we reld. „Van de wieg tot het graf", zijn alle Britten verzekerd tegen financiële nood. De meest opvallende karakte ristiek der nieuwe verzekeringswet is het alles omvattende karakter. Ieder een is verplicht verzekerd, iedereen ontvangt dezelfde voordelen, iedereen betaalt dezelfde bijdrage. Er zijn drie categorieën: werknemers, zelfstandige werkers en nlet-werkcndcn. De voor waarden zijn voor allen binnen die categorieën dezelfde. Door de huis vader is het gehele gezin verzekerd. Door het gelijktijdig in werking treden van de verzekeringswet en van de koste loze medische dienst voor allen is het volledige systeem der sociale zekerheid werkelijkheid geworden. Deze omvat kindertoelagen, de nationale verzeke ring voor iedereen, de arbeidsongevallen verzekering, de nationale gezondheids dienst, de nationale hulp, (die zich bezig houdt met alle moeilijke gevallen, niet door de wet voorzien) en de bescher ming van het kind. De belangrijkste factor van het plan is de invoering van de kosteloze medi sche dienst. In de betrekking tussen huisarts en patiënt zal wel niet veel verandering omen. De tot voor 5 Juli tegen ziekte verzekerde arbeiders blijven bij hem in geschreven, maar nu kunnen ook de leden van hun familie zich kosteloos laten inschrijven. Alle andere burgers kunnen zich bij een dokter hunner keuze laten inschrijven al staat het ieder een vrij geen gebruik te maken van de gezondheidsdienst. Het is een recht, geen plicht. De arisen mogen, naast hun dienst in de gezondheidsorganisatie, patiënten tegen betaling behandelen. Lord Beveridge. Zy kunnen ook volledig tot de dienst toetreden. Betaling geschiedt voor de gevestigde doktoren naar keuze: volgens het aantal bij hen Ingeschreven patiënten, of volgens een vast salaris van 300 plus kleine toelage per inge schreven patiënt. Artsen, die zich gaan vestigen, zijn verplicht voor de eerste drie jaar het basis-salaris te aanvaar den en van hen wordt verwacht, dat zij na die tijd minstens 500 patiënten zul len behandelen. Het. invoeren van de gezondheids dienst heeft het noodzakelijk gemaakt, een orgaiiteatie in het leven te roepen, die de werking van de huisartsen in stad of district moet regelen. Men heeft het als een vaststaande regel aanvaard, dat het regionale bestuur in geen enkel geval de persoonlijke vrijheid, het initia tief en de werkregeling van de artsen zal mogen voorschrijven. Wel zullen deze besturen zich bezig houden met het vaststellen van het aantal voor de be volking noodzakelijke artsen, tandartsen enz. Binnen deze maxima-bepaling mo gen doktoren met elkaar accoorden aan gaan en zich in het district vestigen. Klachten betreffende achteloosheid en ongeschiktheid van een dokter kunnen bü dit regionaal bestuur worden inge diend, dat sancties kan treffen of de betrokkene naar een nationaal gerechts hof kan verwijzen. Onder dë gezondheidswet wordt het verkopen van praktijken wettelijk ver boden. Regelingen zijn evenwel getrof fen om de artsen of hun weduwen pen- 52). Precies één minuut voordat de bom zou ontploffen, opende Joris glim lachend de deur van de bunkei cn trad binnen. „Ziedaar Panda!" zei hij. „Ik ben een vrij man en ik schenk U eveneens de vrijheid. Zoals ge ziet ben ik een eerlijk iemand een man van eer, zou ik willen zeggen. Ik heb de gewoonte.. Maar Panda luisterde niet. Hij greep de tikkende bom en rende de gang in, zo vlug als zijn korte beentjes hem kon den dragen. Joris staarde hem verbluft na. „Geen beleefdheid!" mompelde hij. Hij luistert niet eens wanneer een ouder iemand tot hem spreekt. En geen woord van dank! Enfin, genoeg gepraat. Ik moet aan het werkl" Intussen gaf de kapitein de smaragd aan de Chinees. „Geef dit ding aan de hogepriester van Mug!" snauwde hij. „En zorg, dat die bom onschadelijk wordt gemaakt!" „Goed! Veel goed!" zei de Chinees buigend. „Wij gaan naar Kom-Si!" SCHEEPSBERICHTEN. ALBLASSERDAM 21/6 van New Orleans te Havanna; ABBEKERK 21/6 van New castle te Port Kembla; AMSTELKERK 22/ 6 van Grand Bassam te Monrovia; AVER- DIJK 20/6 van Corpus Chrlstl te Houston; BALI 22/6 van Port Said te Halifax; BOS KOOP, A'dam-Valparalso, 22/6 te Curagao; DELFSHAVEN 19/6 van Buenos Aires via St. Vincent naar Denemarken; GROOTE BEER, A'dam-Batavla, pass. 22/6 Gi braltar; JOHAN VAN OLDENBARNEVELT. A'damJava, pass. 21/6 Pantellarla; NOORDAM 21/6 van R'dam te New-York; PERICLES 21/6 van Callao te Montevideo; STENTOR 22/6 van Piraeus te Istanboul; STUYVESANT. Trinidad—A'dam. 22/6 te Ponta Delgada verwacht; TELAMON 22/6 van Amuay; VALERIUS 22/6 van Makas sar naar Soerabaya; AALSDIJK 23/6 van New Orleans te Antwerpen verwacht; AL- DABI 21/6 van Victoria HENA 21/6 van Santos n. Bahla; AL- Monte video; ARKELDIJK, AntweipenNew-York, pass. 21/6 Bishop Rock; CLAVELLA (t.). R'dam -Curagao, pass. 21/6 Scilly; HYDRA. Cu- ragao-Antwerpen, pass. 21/6 Wight; JAAR- STROOM, R'dam-Wcst Afrika, 22/6 van Antwerpen; JOHAN DE WITT, Batavia Amsterdam, pass. 21/6 12 uur Ouessant; KAIMANA, R'dam-Batavia, pass. 21/6 Mal ta; LEOPOLDSKERK. R'dam-Calcutta, pass. 21/6 Gibraltar: MACOMA (t.) Port Said-Havre, pass. 21/6 Kaap Flnlsterre; MURENA (t.) 21/6 van Mlrl n. Sydney; PRINS ALEXANDER, Montreal-Antwer- pen, pass. 21/6 Belllsle; PRINS WILLEM IV, 19/6 van Montreal n. Nederland; TA- BIAN 20/6 van Batavia naar Noumea; TA- WALI 17/6 van A'dam te Batavia; VAN DER WAALS. Abadan-R'dam, pass. 21/6 Ouessant. Mij Nederland JOHAN VAN OLDEN BARNEVELT 19/6 Gibraltar gepasseerd v. Nederland n. Port-Said; RAKI 19/6 van Mobile n. Houston; RONDO 20/6 te Ba tavia van Tandjong Oeban; TABIAN 20/6 van Batavia naar Noumea; TAWALI 17/6 te Batavia van Pangkal Penang. Vlnke en Co. HILVERSUM 21/6 van Luanda te Lobito. Holl.—West-Afrlkalijn JAARSTROOM 22/6 van Antwerpen n. Bordeaux. K.P.M. KAIMANA 21/6 Malta gepass., van Rotterdam naar Batavia. K.N.S.M. DANAE 21/6 te Savona van Livorno naar Genua; DEO DUCE 21/6 te Gothenburg, van A'dam n. Kopenhagen; EUTERPE 21/6 te Amsterdam van Ko penhagen; HELENA 19/6 te Curagao van La Guaira n. Aruba; HYDRA 21/6 Wight Repass., van Curagao n. Antwerpen; ODYS SEUS 21/6 te Caen, van Algiers n. Am sterdam; ROELF 21/6 van Bordeaux naar La Palllcc; TRAJANUS 20/6 van Kalamata naar Algiers; TRICAPE 20/6 van Curagao naar Rotterdam. sioenen te verlenen, terwijl bovendien door het dagelijks bestuur van de districten kan vastgesteld worden, wel ke extra-vergoeding aan een op rust gaande arts kan worden toegekend. In deze besturen hebben doktoren en ver tegenwoordigers der openbare instan ties zitting. Een zich benadeeld voelend arts kan zich altijd op de minister be roepen. De patiënt ontvangt dus, zoals voor heen, medische behandeling aan huis of gaat naar de consultatiekamer van de arts. Het is de bedoeling om in de toe komst in elke wijk, in elk district ge zondheidscentra op te richten, waar artsen en specialisten nauw met elkaar kunnen samenwerken. Deze centra zul len waarschijnlijk aansluiten op zieken huisfaciliteiten en klinieken. Ongeluk kigerwijze is de toestand in de bouw nijverheid van dien aard, dat buiten de oprichting van enkele proefstations er niet te hopen is op een spoedig in wer king treden van deze gezondheidscentra. De huisarts zal dus patiënten naar spe cialisten zenden, gekozen uit een Ujst van aangesloten doktoren. De ziekenhuizen, kraaminrichtingen en klinieken staan kosteloos ter beschik king van de patiënten. Er is voor huis bezoek en aan huis kokende vroed vrouwen gezorgd, die eveneens door de staat zullen worden betaald. De tandheelkundige dienst vormt op dit ogenblik een moeilijkheid. Door het tekort aan medewerkende tandartsen zullen alleen moeders en kinderen van de vrije dienst gebruik kunnen maken. Alle medicijnen, instrumenten en toestellen, gehoorapparaten, oogonder zoek en de levering van brillen zijn kosteloos. Alleen bijzondere eisen, zoals gouden tanden of contact-lenzen kun nen in rekening worden gebracht, even als vergoeding voor beschadiging door onachtzaamheid. Het is vanzelfsprekend, dat luxe-uitvoering van brillen en der gelijke ook ten laste komt van de pa tiënten. Belastingverlaging voor West-Duitsland De Westelijke bezettingsautoriteiten hebben voor West-Duitsland een be lastingverlaging aangekondigd. Het daartoe strekkende plan is reeds door de economische raad van Blzonia aan vaard en zal ook in de Franse zone ten uitvoer worden gebracht. Uit Duitse bron wordt vernomen dat de Franse bezetters pas na zware druk van Amerikanen en Engelsen hebben besloten de belastingverlaging ook in hun zone toe te passen. Des te meer een in West-Duitsland wonende Duit ser verdient des te meer belasting zal hij moeten betalen. Iemand die 3000 mark verdient, moet daarvan 114 mark aan de fiscus afdragen. Duitsers die 250.000 mark verdienen zullen 86 procent van hun Inkomen aan belastingen moeten betalen. Personen, die nog hogere inkomens genieten, zul len daarvan 95 procent moeten af staan. De nieuwe inkomsten- en loonbelas tingen die op 20 Juni ingaan wor den gemiddeld met een derde vermin derd. De vermogensbelasting wordt ver laagd met percentages die voor perso nen en instellingen variëren van 0.75 tot 1.75 procent. Deze belasting gaat in op 1 Januari 1949. De successie rechten worden over het algemeen enigszins verlaagd met ingang van het volgende jaar. De belasting op onder nemingen ,die op 20 Juni ingaat, wordt verlaagd van 55 k 65 procent tot 50 procent. De belasting op de vorming van ven nootschappen en op beurstransacties wordt 50 procent hoger dan voor de oorlog en zal Ingaan op 20 Juni. Er komt een nieuwe belasting op koffie zodra, er zoveel koffie zal zijn dat aan elke Duitser een rantsoen kan worden verstrekt. Voor 21,6 ounces zal Wj dan 3 mark belasting moeten beta len. De belastmg op tabak ls vermin derd omdat de grotere invoer van ta bak de opbrengst van deze accijns toch zal doen stijgen met ingang van 1 Ja nuari 1949. De verschillende Duitse staten heb ben het recht opcenten te heffen ten einde hun begrotingen in evenwicht té krijgen. (United Press). EEN FOOI VAN EEN HALF MILLIOEN. Mevrouw Marinette Nougearede, een 33-jarige kellnerln in een res taurant In Nice ontving een bijzon dere fooi, die haar 500.000 francs opleverde. De gulle gever was Mau rice Boere, een 54-jarige employé van een azijnfabriek. Toen Boere zijn maal had beëindigd en tot de ontdekking kwam,, dat hij niet vol doende klein geld bij zloh had voor een fooi, gaf hij een loterijbriefje, dat hij juist had gekocht. „Als er een prijs op valt, moeten we maar delen zei hij schertsend. Gisteren viel op het briefje de prijs van een millioen francs. Boere ïüffo *\efc. v?0™11 reeds vergeten, maar de kellnerln niet. Na het geld in ontvangst te hebben genomen, zocht zij net zo lang In Nice tot zij' de milde gever had ontdekt en gaf hem zijn deel 500.000 francs. Op dezelfde dag is de gelukkige Boere grootvader geworden. (United Press). Singapore en het communisme POLITIE GRIJPT IN. De regering van Singapore heeft nood maatregelen afgekondigd, waarbij de politie uitgebreide bevoegdheid krijgt Detectives hebben een inval gedaan ln het hoofdkwartier van de communisti sche nieuw-democratische jeugdllga. Vijf Indiërs en 1 Chinees zijn vastge houden voor ondervraging over de hui dige golf van wetteloosheid in de unie van Malakka en te Singapore. De politie is van- oordeel, dat vele lei dende communisten door de mazen van het net heen geslipt zijn, dat verleden week in de federatiestaten is uitgewor pen, omdat de invoering van noodmaat regelen was aangekondigd, voordat de politie met haar raids begon. Te Sin gapore daarentegen voerden de detec tives hun raid uit verscheidene uren, voordat de noodmaatregelen van kracht werden. Volgens de chef van de ge heime politie worden alleen gevaarlijke communistische leiders gezocht en wil men geen massa-arrestaties verrichten als in de unie van Malakka. Zeeliedenstaking verboden Het Amerikaanse federale hof heeft een uitspraak gedaan waarbij het dt nationale- zeeliedenbond en twee aange sloten vakbonden voor een periode van 80 dagen verboden «'«—n *•->»• cte.king over te gaan.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5