DE NIEUWE BONNEN Strijd om Berlijn spitst zich toe Beide partijen houden voet bij stuk Gewapende Indonesische aanval op Batavia-Bandoeng-expres Vele doden en gewonden WEERBERICHT R Wat er in Indië gebeurt Sovjet-bijeenkomst te Warschau Met een enkel woord 87ste Jaargang DONDERDAG 24 JUNI 1948 No. 26420 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Naar van gezaghebbende zijde wordt vernomen, zullen de commandanten van de Westelijke sectoren van Berlijn de Duitse bevolking niet verbieden het geld van de Sovjet-zone bij zich te hebben. Volgens voorschrift van de Westelijke geallieerden mogen de Sovjet-marken echter niet ln de Westelijke sectoren worden besteed. Van Russische zijde is bepaald, dat slechts de banken in de Sovjet-sector van Berlijn bevoegd zijn geld om te wisselen. De Berlijners uit de Westelijke sectoren die de verordening van maar schalk Sokolofsky wensen op te volgen, moeten voor de omwisseling van het geld in Sovjetmarken dus naar de Sov jetsector. Het nieuwe geld mogen zij naar hun eigen sector meenemen, maar daar niet besteden. In de Westelijke sectoren wordt de Deutsche mark in omloop ge bracht, die ook betaalmiddel in de Westelijke zones van Duitsland is. Het onder Russische controle staande station van radio Berlijn heeft bekend gemaakt, dat van Zaterdag af de vrachtprijzen op de Berlijnse spoorwe gen in Sovjetmarken moeten worden betaald. De plaatsvervangende Britse com mandant in Duitsland, generaal Benson, heeft de burgelijke autoriteiten in de Britse sector van Berlijn thans meege deeld, dat de omwisseling van Reichs- marken in Deutsche marken in de Westelijke sectoren van Berlijn morgen ochtend om zeven uur zal beginnen. Voor een bepaald bedrag aan oud geld zal een gelijk bedrag aan nieuw geld worden verstrekt aan inwoners van de betrokken sectoren, die tevens zullen worden uitgenodigd de rest van hun oude geld en hun tegoeden te overhan digen en op te geven. Benson heeft de burgelijke bestuur ders van de Britse sector van Berlijn meegedeeld, dat de Engelsen „volgens recht in Berlijn blijven en vast besloten zijn alles te doen wat in hun macht is om de bevolking te beschermen tegen onnoemlijke rampspoed en ellende". Hij voegde er aan toe, dat na de in voer van de Deutsche mark in de Weste lijke sectoren de stad .onmiddellijk voordeel zou trekken van de ontwikke ling in het Westen en dat lang ont beerde verbruiksartikelen opnieuw in de winkels zullen verschijnen". ENGELSE MENING. Sir Eric Soates, de Britse financiële deskundige in Duitsland, zeide: Het naast elkaar bestaan van twee valuta in Berlijn is niet de beste oplossing, maar ik ben er zeker van, dat het zal gaan. Er zijn wel meer gebieden, waar met succes twee geldsoorten naast elkaar gelden. Het economisch leven van een grote stad als Berlijn vormt zodanig een geheel, dat het onmogelijk is een barrière door het centrum van de stad op te richten. Als de wederzijdse voor schriften met betrekking tot het nieuwe geld stipt zouden worden uitgevoerd, zou de gehele stad gearresteerd moeten worden, aldus Coates. Wij kunnen niet voorspellen in hoe verre de Russen willen samenwerken, maar het is niet in hun belang de chaos nog groter te maken Zij willen de Ber lijners niet van zich vervreemden. Vol gens een officiële verklaring heeft men op de Deutsche marken, die ln de Westelijke sectoren van Berlijn uitge geven zullen worden, de letter „B" ge stempeld om een eventuele overeen komst met de Russen over een geldeen- heid in de hoofdstad te vergemakkelij ken, die nog steeds voor mogelijk wordt gehouden. SOVJET-VERKLARING. Het hoofd van de economische com missie in de Sovjet-zone, Heinrich Rau, heeft verklaard, dat de moei lijkheden in Berlijn „een les aan de Westelijke sectoren zullen zijn om trent hetgeen twee valuta's in één stad in het Sovjet-gebied betekenen". „Wij zullen ons er tegen weten te ver dedigen" zo verklaarde Rau. Gevraagd naar de aard der economi sche sancties, waarmee gedreigd wordt, antwoordde hU, dat het militaire Sov jet-bestuur hierover zou beslissen en voor de uitvoering zorg zou dragen. Rau verklaarde verder, dat arbeiders uit de Westelijke sectoren die in de Sovjet-sector werken in marken van de Sovjet-bezettingszone uitbetaald zouden worden. Bankrekeningen in de Sovjet-sector van inwoners van de Westelijke secto ren van Berlijn, die niet hun geld in de Sovjet-sector inwisselen, zoals ge last is, zullen verbeurd verklaard wor den. Rau zeide te verwachten, dat alle in dustrieën in de Westelijke sectoren zich voor grote moeilijkheden geplaatst zou den zien na de invoering van de Deut sche mark. „Wij hebben aangeboden hun gehele productie op te kopen en hen te voorzien van grondstoffen", zo vervolgde Rau. „doch tot nog toe heeft geen der maatschappijen antwoord ge geven". Voorts deelde hij mede, dat de eco nomische commissie van de Sovjet-zone zich in verbinding had gesteld met de bizonale autoriteiten te Frankfort en dat spoedig met onderhandelingen een aanvang zou worden gemaakt over de mogelijkheid om de interzonale handel te handhaven of zelfs te vergroten. Hij gaf openlijk te kennen, dat zijn commissie aan de Sovjet-autoriteiten tegenmaatregelen tegen de invoering van de Deutsche mark in de Westelijke sectoren zou voorstellen. Deze maatre gelen waren bedoeld om de economie in de Sovjet-sector te beschermen. Zij zouden het onmogelijk maken de econo mische politiek in de Westelijke secto ren uit te voeren, zoals de Westelijke geallieerden dit van plan waren. Hij was er echter van overtuigd, dat de laatsten binnen enkele dagen „redelijk zouden worden". Rau weigerde in te gaan op bijzonder heden van de mogelyke maatregelen. „Gij zult binnen enkele dagen zien wel ke het zijn. Bijna alles is mogelijk", zo besloot hij. BERLIJNS GEMEENTERAAD. De Berlijnse gemeenteraad heeft zijn vertrouwen uitgesproken in het stede lijk bestuur met driekwart der stem men vóór. De raad keurde de bevelen om Westelijke valuta in de drie Westelijke zones te gebruiken goed. De raad ontkende, dat de Sovjet autoriteiten het recht zouden hebben om voor de gehele stad een valuta in te stellen en aanvaardde de instructies voor de invoering van een Westelijke valuta, zoals de drie Westelijke com mandanten die hebben uitgevaardigd. Het stadsbestuur zal een gemeen schappelijke valuta voor de gehele stad blijven nastreven. Ondanks de huidige verdeeldheid wat het geld betreft, beschouwen we Berlijn als een eenheid, aldus mevr. Schroeder, en zullen wij het als zodanig blijven be sturen. Een verontwaardigde menigte heeft het raadhuis in de Sovjet-sector bele gerd en hield alle uitgangen bezet. Vroeger op de dag had men al gepoogd de raadszitting te onderbreken en was een menigte, die de raadzaal had be treden, de Internationale zingende en rode vlaggen zwaaiende vertrokken. Twee sociaal-democratische afgevaar digden zijn, naar Reuter meldt, ernstig mishandeld, andere zijn uitgejouwd. De politie heeft niet ingegrepen, zo besluit Reuter. Na het Invallen van de duisternis ging de menigte uiteen. VERKEER GEHEEL STOPGEZET. Wegens „technische storing" is alle verkeer op de spoorweg Berlijn Helmstedt stopgezet, zo luidt een be kendmaking van de Sovjet-autoritei ten. Deze spoorweg was de enige verbin ding voor verkeer met Berlijn door de Sovjet-zone. Er wordt geen andere weg opengesteld, daar dit het „verkeer in de Sovjet-zone in de war zou stu ren". In Westelijke kringen wordt het als een „sanctie" opgevat. De Amerikaanse generaal Clay heeft verklaard, dat hij voorraden voor de militaire post der Verenigde Staten zou iaten aanrukken per vliegtuig. Reeds vroeger heeft hij te kennen gegeven, dat dit op de duur echter „zeer moeilijk" zou zijn. De door de Verenigde Staten gecon troleerde Berlijnse zender heeft meege deeld, dat de Sovjet-autoriteiten bevel hebben gegeven aan de krachtstations in de Sovjet-zone geen electriciteit aan de Westelijke zones meer te leveren. Climax van toenemende wetteloosheid Uit officiële Nederlandse bron te Batavia wordt gemeld, dat de Batavia Bandoengexpres gisteren tot ontspo ring is gebracht en door gewapende Indonesiërs is aangevallen. Volgens officieuze berichten werden 10 personen gedood, o.w. een kapitein der Nederlandse Luchtmacht, en 10 gewond. Men vreest echter, dat het aantal slachtoffers nog groter zal blijken te zijn. De trein werd ruim 3 kilometer ten Oosten van Tjikampek (ongeveer 65 ki lometer ten Z.O. van Batavia) tot ont sporing gebracht. Tegelijkertijd werden de telefoon- en telegraafleidingen door gesneden. Volgens Nederlandse kringen is dit de climax van een aantal incidenten ln geheel door de Nederlanders bezet West-Java tijdens de afgelopen week, die een aanwijzing vormen van toene mende onrust en wetteloosheid. MAATREGELEN TEGEN BENDE GETROFFEN. Omtrent de ontsporing meldt de DROOG WEER. De Bilt verwaoht tot morgenavond: Overdrijvende wolkenbanken. Droog weer. Matige wind tussen Noord en West. Weinig verandering ln tempe ratuur. 25 JIJ NL Zon op: 4.21 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 23.57 uur; onder: 7.49 uur (V. M.) Hoogwater te Katwijk te 6.06 en 18.30 u. Dit nummer bestaat uit zes pagina's De beursbengel van de Amsterdamse Koopmansbeurs hangt weer op haar plaats. Maandag a.s. zal burgemeester d'Ailly haar weer voor het eerst na de oorlog laten luiden en van die dag af zal zij de Amsterdamse koopieden elke middag weer ter beurze roepen Foto ANP-de Hn. dienst Legercontacten nader, dat de trein gederailleerd is als gevolg van sabotage. Onmiddellijk na de ontsporing werd de trein beschoten door een bende, die van vuurwapens voorzien was. Tegen deze bende zijn uiteraard de geëigende maatregelen getroffen. De namen van de slachtoffers zijn nog niet bekend. Aneta's correspondent te Bandoeng meldt dat reizigers uit de betreffende trein hebben medegedeeld, dat even voorbij Tjikampek de trein eigenaardig begon te rijden. Aneta's zegsman zeide, dat hij de bouten van de rails en losge maakte dwarsliggers langs de weg zag liggen. Op een gegeven ogenblik kon de trein niet verder rijden, omdat drie wa gons waren ontspoord. Terwijl de trein ontspoorde, werd deze met mitrailleurs beschoten In de trein meerijdende mili tairen konden met hun weinige wapens de saboteurs verdrijven. Een tegenactie werd ingezet onder leiding van een ma joor van de K.L., die ook voor verbin ding met Poerwakarta zorgde. Een persfotograaf, waarschijnlijk van het Chinese dagblad „Keng po" te Batavia legde de gebeurtenissen met zijn came ra vast. De gewonden zijn naar het ziekenhuis in Poerwakarta gebracht. TOENEMEND AANTAL INCIDENTEN Een woordvoerder van de Ned.-Indi- sche regering heeft tegenover Aneta verkaard, dat het nauwelijks toevallig kan heten, dat vrijwel tegelijkertijd uit verschillende plaatsen op Java overvallen en andere extremistische activiteiten worden gesignaleerd. De woordvoerder verklaarde dit op een vraag van Aneta ta.v. de oorzaken van de verschillende ongeregeldheden, die in de laatste dagen gemeld zijn. Hiervan kunnen in de eerste plaats genoemd worden de treinbeschieting bij Tjikampek en berichten uit het Buitenzorgse, waarin gemeld wordt, dat gisteren vier incidenten plaats vonden, waarbij twee doden vielen. De Joodse broederstrijd TWEE MINISTERS TREDEN AF. Twee ministers van de voorlopige re gering van Israël zijn afgetreden. Het zijn: rabbijn Fisohman, minister van re ligie, en Sjapira, minister van immi gratie. Het Noordelijk deel van het strand ten N. van Tel Aviv is thans in handen van de Irgoen. De hotels langs de zee kant voor het brandende immigranten schip „Altalena" zijn ontruimd, daar men vreest, dat het schip eventueel in de lucht zal vliegen. Naar te Parijs wordt medegedeeld heeft Frankrijk een slagschip ter be schikking gesteld van graaf Bernadotte. Er zal tevens een detachement officieren en reserve-officieren worden gezonden. Het schip heeft Bizerta reeds verlaten, zo werd verklaard. Luitenant-generaal MacMdllan, die het bevel voert over de Britse troepen in Palestina, heeft, naar verluidt, de verte genwoordigers der V. N. te Haifa mede gedeeld, dat de laatste Britse troespen in Palestina tussen 26 en 30 Juni uit Haifa zullen vertrekken. DE LONDENSE STAKING. In een door het officieuse stakings comité tot de eerste-minister gericht te legram eisen de Londense havenwerkers de intrekking van de „onrechtvaardige straf", die tegen 11 arbeiders is uitge sproken. „De intreking van de straf, zo wordt er in het telegram aan toegevoegd, zal de hervatting van de onderhande lingen tussen de tegenover elkaar staande partijen mogelijk maken". Attlee heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat door de staking der 20.000 Londense havenarbeiders millioenen door de export verdiende dollars verloren zou den gaan. Door de staking is de moge lijkheid ontstaan, dat Engeland het voor het tijdvak van zes maanden ge stelde exportdoel niet zal verwezenlijken, terwijl bovendien veel moeilijkheden zijn ontstaan voor millioenen gezinnen. Slechts 1589 arbeiders zijn naar hun werk teruggekeerd, de overigen blijven nog staken. Attlee deelde nog mede, dat de troe pen aan bederf onderhevig voedsel on middellijk zullen lossen. Indien de sta king voortduurt zullen zij later alle voedsel lossen. HALVE DAG STAKING IN ITALIË. Het Italiaanse algemene vakverbond heeft besloten tot proclamering van een halve dag staking op 2 Juli, uit protest tegen het verzet van het verbond van industriëlen tegen een loonsaanpassing en verhoging van de kinderbijslagen. Ingeval de industriëlen hun houding niet wijzigen, zal het vakverbond tot nog andere maatregelen overgaan, aldus -is medegedeeld. MARSHALL ONDER MEDISCHE BEHANDELING. De minister van buitenlandse zaken der Verenigde Staten, George Marshall, is in het ziekenhuis opgenomen voor het ondergaan van „een behandeling van algemene aard". De verbinding van Amsterdam met de Rijn wordt, volgens een plan van vóór de oorlog, verbeterd. Het Merwede-kanaal wordt hiervoor op dubbele breedte gebracht. De werkzaamheden zijn nu zover gevorderd, dat het nieuw gegra ven gedeelte onder water gezet is en dat de dam, die dit gedeelte van het oude kanaal scheidt, wordt weggebaggerd. Op de foto. genomen ter hoogte van Weesperkarspel. ziet men duidelijk de breedte van het ouden en van het nieuwe kanaal. Foto ANP-Cs. OOSTENRIJKS PROTEST. Tegen arrestatie van Anton Marek. De Oostenrijkse regering heeft bij de geallieerde bestuursraad geprotesteerd tegen de arrestatie van de Oostenrijkse hoofd-inspecteur van politie Marek door de Sovjet-autoriteiten. De 65-jarige Marek verdween de vo rige Donderdag uit zijn huis, nadat hij volgens het zeggen van zijn vrouw, door een Sovjetrussische kapitein was opge beld. De arrestatie, aldus de Oostenrijkse nota, vormt een schending van de be stuursovereenkomst. De onmiddellijke vrijlating van Marek wordt geëist en het voorleggen van een beschuldiging jegens hem aan een Oostenrijks hof van onder zoek. HONDERDEN AARDSCHOKKEN OP SANGIHE. Een aardbeving teisterde gisteravond Sangihe (een eiland in de Sangi- en Taludgroep tussen Noord-Celebes en de Philippijnen) op dit eiland, dat vrijwel het noordelijkst gelegen eiland in Indië is. Er werd vrij grote materiële schade aan de gebouwen toegebracht door de aardschokken, waarvan gedurende de nacht enige honderden werden gere gistreerd. Persoonlijke ongevallen wer den nog niet gemeld. GUERILLA-TACTIEK DER COMMUNISTEN. De woordvoerder zeide: „Na het binnendruppelen van berichten over extremisten op Malakka .waarbij klaarblijkelijk van communistische agitatie sprake is, worden op Java der gelijke voorvallen gemeld. Men krygt de indruk, dat de communisten zijn overgegaan tot een soort guerillatac- tiek naast of in plaats van het steu nen van regeringen of groepen, welke zij in hun greep wensen te kriigen. Dat zij in de tegenwoordige omstan digheden op Java helaas ook hier de mogelijkheid vonden, onrusten te "er- oorzaken. valt te betreuren", aldus de woordvoerder der Nederlands-Indische regering. Vorming Oost-Duitse staat? Een Kominform-bijeenkomst heeft niet plaats, maar wel een belangrijke conferentie Op initiatief van de regeringen der Sovjet-Unie en de Poolse republiek is te Warschau een conferentie bijeen gekomen van dc ministers van Bui tenlandse Zaken der Sovjet-Unie, Al banië, Bulgarije, Tsjecho-Slowakjje, Joego-SIavië, Roemenië en Hongarije. Deelnemers zijn: Molotof f Sovjet- Unie), Hodja (Albanië), Molarof (Bul garije), Clementis (Tsjecho-Slowakije), Simitsj (Joego-SIavië), Modzelewski (Polen), Anna Pauker (Roemenië), Molnar (Hongarije). Het onderwerp, dat ter conferentie besproken wordt, zijn de Londense be slissingen aangaande Duitsland. De conferentie is geopend door Modzelews ki, waarna de Poolse premier, Cyran- kiewicz, de deelnemers welkom heette. ADMINISTRATEUR VERMOORD. Anetas correspondent te Buitenzorg meldt, dat de administrateur van een onderneming te Baloembangan in het Soekaboemische, Thung Djie Tjiong, werd overvallen door 'n gewapende bende Toer hij tegenstand bood. werd hij do delijk gewond en overleed kort daarop. De overval geschiedde met de bedoeling om te roven. Voorts beschoten sluip schutters in het Buitenzorgse een auto met militairen, waarbij een militair ge dood werd. Men verwacht, dat de conferentie een vorm van eèn nauwer verbond tussen de landen van Oost- en Zuid-Oost- Europa tot gevolg zal hebben, ter over koepeling van het bestaande netwerk van verdragen van vriendschap en bij stand. In enkele Londense kringen wordt deze bijeenkomst een poging genoemd, een tegenwicht te stellen tegen het plan Marshall en de Westelijke Unie. Het staat thans vast, aldus Reuter, dat de conferentie tot doel heeft, de Slavische landen als één man te winnen voor een Sovjetrussisch plan: vorming van een aparte staat in Oost-Dultsland met hoofdkwartier te Leipzig. In welingelichte kringen te Warschau verklaart men, aldus Reuter, dat de conferentie vooraf gegaan is door een geheime vergadering van deKominform te Praag, welke de vorige Zaterdag be gonnen was. Naar gemeld wordt, zijn reeds enkele dagen geleden honderden ambtenaren van de Veiligheidsdienst te Warschau aangekomen, die aan de verschillende delegaties zijn toegevoegd. Men schat, dat er meer dan duizend spéciale wach ten aangekomen zijn. De conferentie vindt plaats in het paleis Wilanova. (10 K.M. buiten Warschau). In diplomatieke kringen te Warschau meent men, dat Togliatti, secretaris generaal van de Italiaanse communis tische partij en Jacques Duclos, waar nemend secretaris van de Franse com munistische party aanwezig zijn. Voor Duitsland zouden Grotewohl en Pieck, voorzitters van de SED, aanwezig zijn. De Republikeinse conventie DE EERSTE CANDIDATEN GESTELD. Arthur Vandenberg is thans op de na tionale republikeinse conventie voorge dragen als candidaat voor het president schap. De senator voor Michigan werd voorgedragen door de gouverneur van die staat, Kim Sigler, die hem een er kend staatsman noemde, die de wereld problemen kent, die „zegt wat hij meent en meent wat hij zegt". Het volk van Amerika had Vandenbergs leiderschap van de Senaat erkend en het heeft ge zien, dat hij deze positie niet gezocht heeft. Hij had alle persoonlijke aspira ties ten achter gesteld by het besluit om de buitenlandse politiek voor Amerika tot ontwikkeling te brengen, een politiek, „welke door de wereld algemeen geacht wordt breed van opvatting en wys te zyn". Senator Martin (Pennsylvania) stelde Dewey voor als candidaat. Grieks regerings-offensief vordert Van Griekse regeringszijde wordt ge meld dat de regeringstroepen zowel aan het NoordelUk als Zuldeiyk uiteinde vrn hun hoefuzervormlg front rondom de berg Grammos zijn voortgerukt. 44 dor pen nabij Konitza werden veroverd, ter- wyi de tegenstand in het nabijgelegen Sarandaporos-dal werd opgerold Men verwacht, dat de hoofdaanval tegen de strijdkrachten van generaal Markos in het Noordeiyk deel zal plaats hebben, waar verwoed wordt gevochten om het versterkte Amoeda. De voorste regeringspatrouilles zouden de stellingen van Markos hebben be reikt. In het centrum vallen de rege ringstroepen aan naby Eptahori, ten Noordwesten van Grevena. Koning Paul heeft zich per vliegtuig naar het strydgebied begeven. MR L. A. DONKER OVER HET „ENGLAND-SPIEL". Mr L. A. Donker, voorzitter van de parlementaire enquête commissie zal hedenavond om 19.45 uur in de radio- rubriek „De regeringsvoorlichtings dienst antwoordt" over de zender Hil versum I, spreken over de werkzaam heden van deze commissie, speciaal met betrekking tot het z.g. „England-Spiel". BINNENLAND. Te Parijs zijn vertegenwoordigers uit het krantenbedrljf uit de V. S. en 11 an dere staten bijeen om de vorming van een nieuwe internationale federatie van dag blad- en tijdschrift-uitgevers te bespre ken. Ook ons land is vertegenwoordigd. Tot voorzitter dezer commissie is be noemd J. Bommcr. te 's-Gravenhage. al gemeen adviseur bij de centrale directie van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Gisteravond heeft ln de collegezaal van de Vrije Universiteit ln de Valerlus- klinlek te Amsterdam Prins Bernhard een causerie van dr Paul J. F. A. Julien over „Volken en problemen van Oost-Afrlka" bygewoond. Gistermiddag is de 4-J. Leo Regels te Rotterdam bij het spelen ln de Rotte ge vallen. De moeder, die het kind miste, ging het zoeken, en vond het ln de Rotte drij vende. Zy haalde het knaapje zelf uit het water. Na twee uur kunstmatige ademha ling te hebben toegepast, kon de dokter helaas slechts de dood constateren. De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft een commissie in gesteld. welke tot taak heeft te onderzoe ken. welke voorzieningen zouden zijn te treffen om de verkrijging van eigen wo ningen door arbeiders, voornamelijk ten plattelande en met hen geiyk te stellen kleine zelfstandigen te bevorderen. De vereniging „Oud-Gijzelaars" zal dit Jaar ln de Bossche veemarkthallen een reünie houden op 14 Augustus a.s. Als gevolg van een besluit van de Nederlandsche Bank kunnen Nederlandse ingezetenen een passage Amsterdam New-York thans ook in guldens betalen, ongeacht de maatschappij waarmee zy vliegen. Gistermorgen heeft de Minister van Marine a.i. luitenant-kolonel A. H. J. L. Flévez ln het Ministerie van Marine aan de Lange Vijverberg te 's-Gravenhage de commissie van onderzoek en advies in zake de vredesvoorbereidlng handelsbe scherming ln oorlogstijd geïnstalleerd. By een concours van het Konlnkl. Vlaams Conservatorium behaalde de pia nist Yves de Groot uit Bergen op Zoom gisteren met 48 punten (max 50) de prys Elsa Monet, met grote onderschei ding. Dit concours is bestemd voor plano- leerlingen, die in een der voorgaande Jaren een eerste prys met onderscheiding behaalden. BUITENLAND De universiteit van Oxford heeft Leon Blum, leider der Franse socialisten, het ere-doctoraat ln de rechten verleend. De raad der universiteit van Lyon heeft besloten Winston Churchill tot doc tor honoris causa te promoveren. Langs diplomatieke weg is ae Britse staatsman verzocht zich naar Lyon te begeven om er de „bul" te ontvangen. Lord Selborne. de Engelse minister van economische oorlogvoering, heeft er ln het Hogerhuis op aangedrongen, dat Engeland geen enkele vluchteling aan een door een communistische regering be stuurd land moet uitleveren, ..daar ln dergelijke landen geen eerlijke recht spraak mogeiyk is". Lord Henderson deelde namens de re gering mede. dat zich op het ogenblik 77 personen ln Engeland bevinden, wier te rugkeer door de totalitaire staten geëist wordt. Verder heeft Engeland uit de ge allieerde landen 29 Belgen. 22 Nederlan ders. 9 Fransen. 1 Griek. 1 Deen, 1 Lu xemburger en 91 Duitsers binnen zyn grenzen. Nadat de leider der conservatieve op positie in het Britse Lagerhuis. Winston Churchill, de regering er van beschuldigd had, dat zij het Lagerhuis bedroog, heeft het Lagerhuis met een grote meerderheid een motie der oppositie verworpen, vol gens wellce een wetsontwerp van de re gering voor de herverdeling van parle mentszetels afgekeurd zou worden. De herverdeling is nodig geworden, al dus Reuter, door de verandering der be volkingsdichtheden in de laatste Jaren. Het nieuwe parlement zal 625 ln plaats van 640 zetels tellen. Naar het Belgische ministerie van in voer en voedselvoorziening mededeelt, zal de verkoop van margarine en ingevoerde reuzel voortaan vry van distributie zyn. Tevens is bekend gemaakt, dat van 1 Juli a.s. af de broodprijs voor een brood van 900 gram met 50 centimes zal wor den verlaagd. Boven Detroit (V. St.) zlin 3 vlieg tuigen. welke kennelijk hun vllegformatie veranderden, met elkaar in botsing ge raakt. Twee vliegtuigen stortten neer en brandden uit. Een huls vloog ln brand Het derde toestel landde ln een lange giyvlucht. Een der vliegtuigen viel op een machinefabriek, waarvan de arbeiders zich echter bytljds ln veiligheid konden brengen. Het waren toestellen der Ame rikaanse marine en er zyn twee doden te betreuren. Een persoon is gewond. De Belgische Kamer heeft een wets voorstel goedgekeurd, houdende verlening van een credlet van 4 millloen francs ter financiering van de oprichting van een administratief lichaam voor de uitvoering van het plan-Marshall in België. 143 Ka merleden stemden vóór. 21 tegen en er waren vier onthoudingen In het gebied van Sydney waren meer dan 250.000 arbeiders zonder werk ten gevolge van de Australische myn- werkersstaklng, welke gisteren heeft ge leid tot beperking van de stroomlevering. De mynwerkers van vyf mynen zyn thans nog ln staking en de treindiensten zyn aanzleniyk beperkt De trlzonale besprekingen tussen de Britse. Franse en Amerikaanse militaire gouverneurs en de 11 premiers van West- Dultsland zyn tot Woensdag 30 Juni uitgesteld. De Franse Nationale Vergadering heeft een voorstel aanvaard tot net ver lenen van een voorschot van 600 millloen francs uit de schatkist aan de „Snecma", de genationaliseerde luchtvaartindustrie. Elk der volgende bonnen geeft voor het tydvak van 27 Juni t/m 10 Juli 1948 recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 806: 469 algemeen: 250 gram waspoeder. 476 algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen gebak. 477 algemeen: 750 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 1500 gram Jam, stroop enz., of 750 gram versnape ringen. 478 algemeen: 400 gram brood (geldig t/m 3 Juli. 479 algemeen: 1600 gram brood (geldig t/m 3 Juli. 465 reserve: 1200 gram brood (geldig t/m 3 Juli. 468 reserve: 400 gram brood (geldig t/m 3 Juli. Bonkaarten KD, KE 806: 969 algemeen: 500 gram waspoeder. 976 algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen gebak. 977 algemeen: 500 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 1000 gram jam stroop enz., of 500 gram versnape ringen. 978 algemeen: 400 gram brood (geldig t/m 3 Juli. 965 reserve: 800 gram érood (geldig t/m 3 Juli. 968 reserve: 500 gram bloem of zelfry- zend bakmeel of kindermeel of kin derbiscuits. Tabak- en versnaperingenkaarten enz., QA. QB, QC 802: 67, 71 tabak: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. 69 versnaperingen: 200 gram versnape ringen, of 400 gram jam, stroop enz. of 200 gram suiker, boterhamstrooi sel enz. 72 versnaperingen: 100 gram versnape ringen, of 100 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 200 gram Jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 24 Juni worden gebruikt. Niet aangewezen zyn en vernietigd kunnen de bonnen 422, 424, 425, 024, 925 melk, 430, 431, 432, 93* rve. 439, 939, 945 algemeen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1