Slijkhuis staakte strijd tegen Zatopek PANDA EN HET OOG VAN MUG Goedkeuring der Internationale T arwe-overeenkomst Langdurige besprekingen over de Perszuivering Wat er in Indië gebeurt ivvpiivw hui m wwwmotw iiiiiiiiniirrrr,""""Jif MIEP LACHT: ANDIJVIE WOENSDAG 23 JlfTT Instelling adviescommissie „Spreiding van bezit" De minister van Sociale Zaken heeft, overwegende, dat het gewenst wordt ge ëcht nader het vraagstuk te bestuderen tn hoeverre door wettelijke maatregelen de spreiding van het bezit over de grote massa des volks en een redelijker ver deling van het inkomen over de ver schillende groepen der bevolking dient te worden bevorderd, een commissie in gesteld. welke tot taak zal hebben ad vies uit te brengen: 1. Omtrent de vraag of. en, zo ja, in welke vorm aan de arbeider een aan spraak behoort te worden toegekend op de winst, behaald door de onder neming of de bedrijfstak, waarin by werkzaam is; 2. omtrent de vraag, en op welke wijze de arbeider in de gelegenheid behoort te worden gesteld aandeel houdersrechten te verwerven, ook on afhankelijk van verkrijging uit hoof de van winstdeling; 3. omtrent de vraag of, en, zo ja, door welke maatregelen kan worden bevor derd, dat uit winstdeling of besparing verkregen gelden worden aangewend tot hervorming van meer duurzaam bez.it; en 4. omtrent de vraag of en in hoe verre het in beginsel op de weg van de overheid ligt uit een oogpunt van bezitsspreiding en van redelijke ver deling van het inkomen in deze ver deling in te grijpen en ten aanzien van de daartoe noodzakelijke middelen de hoofdlijnen aan te geven, welke bu de toepassing daarvan zouden moeten worden gevolgd. De commissie kan haar advies desge wenst in gedeelten uitbrengen Tot lid en voorzitter dezer commissie is be noemd: prof. dr M. J. W. Cobbenhagen, te Tilburg. Tot lid: prof. mr W. F. de Gaav Fortman, te 's-Gravenhage, drs G. M. Nederhorst te Gouda, prof. dr G. M. Verrijn Stuart te Amsterdam: prof. dr A. A. Ariens, te Driebergen; ir O J- Braat te 's-Gravenhage; mr W. Rip te Voorburg: H. J. Kuiper te Utrecht: M. Ruppert te Utrecht: A. Vermeulen te Badhoevedorp: prof. mr B. C. Slotema- ker te Wassenaar: mr J A. Berger te Haren (Gr.); mr A. M. Engels; mr H. L Fagel; drs J. Horring: dr A. J. van den Tempel; prof. dr J. Tinbergen en dr P. C. van Traa. allen te Den Haag. Tot lid en secretaris: mr ir A. W. Quint te Hilversum; tot adjunct-secretaris der commissie: mr H. F. Beenhakker te Rijswijk. Weer een veto van Gromyko INZAKE ATOOM-ENERGIE CONTROLE. Nadat Manoellsky (Oekraine) betoogd had, dat de onmogelijkheid om tot In ternationale contróle van de atoomener gie te komen, te wijten was „aan de houding der Verenigde Staten", heeft de Veiligheidsraad met negen stemmen (tegenover twee: de Oekraine en de Sovjet-Unie) besloten tot opheffing van de commissie voor de atoom-energie en verwijzing van de gehele kwestie naar de algemene vergadering der V.N. Gromyko bracht weer eens zijn veto over dit voorstel uit. De raad nam vervolgens een Canadees voorstel aan, de drie rapporten der commissie zonder commentaar aan de algemene vergadering te doen toekomen. Volgens Reuter is het resultaat van de besluiten, dat de commissie voor de atoomenergie officieel bestaan blijft, maar in feite wordt opgeheven. Grieks offensief vordert Griekse eenheden hebben tijdens het grootste regeringsoffensief dat tot dus ver is ingezet bijna de gehele eerste ver dedigingsgordel van de partisanen rond om de 'Grammosketen in West Macedo nië bezet, aldus berichten van het front. Het Griekse leger meldt Nestoria, bij de Albanese grens en ten boorden van de bergketen, te hebben veroverd. De guerlllastrijders zouden zich naar Alba nië terugtrekken en hun weerstand zou gebroken zijn, Volgens waarnemers is het regerings leger van plan de omsingeling van de strijdkrachten van generaal Markos te voltdoien. Hiertoe trekt een troepen macht van Nestoria uit naar het Zui den, terwijl een andere van Konitsa in Noordelijke richting oprukt langs de Westelijke helling van de bergrug. ZIJ zijn thans minder dan 27 km. van elkaar verwijderd. (Van onze parlementaire Redacteur) Een slecht bezette Tweede Kamer be gon gisteren aan een bonte agenda. Het eerst was aan de orde de motie van de heer v. d. Weijden (Kath.) om bij het vrijlaten van normale besparin gen bij de aanslag ln de vermogens- aanwasbelasting er rekening mede te houden, dat de inkomsten van kleine boeren, tuinders en middenstanders in de jaren voor de oorlog abnormaal laag geweest zijn. Na de toezeggingen van minister Lieftinck op Vrijdag j.l. trok de voorsteller thans evenwel zijn mo tie in. Het wetsontwerp tot goedkeuring van de internationale Tarwe Over eenkomst van 0 Maart j.l. lokte een zestal sprekers naar de katheder, maar zij maakten het minister Mansholt niet al te lastig. Er is ook weinig te gen te zeggen dat de regering tracht, door gr^te tarwe-contracten, voor ge ruime tjjd stabilisatie te brengen in onze voedselvoorziening en 'zijdelings mede in de lonen en prijzen. Boven dien kon de minister er cp wijzen, dat liet bedrijfsleven aan het accoord heeft medegewerkt. Jammer was te moeten horen, dat de Ver. Staten de overeenkomst nog niet hebben gera tificeerd, hetgeen toch onmisbaar is, om haar van Icracht te doen worden. Het wetsontwerp werd gangenomen z.h.st.. onder aantekening dat de com munisten tezen zijn. De voorstellen tot aanvulling van renten krachtens de Invaliditeitswet en inzake een kinderbijslagregeling voor invalldlteits-, ouderdoms- en wezen rentetrekkers namen ook vrij veel tijd ln beslasr. Natuurlek werden er pogin gen gedaan, om de aanvulling nog gro ter te maken dan de regering thans voorstelde Evenzo trachtten enkele sprekers, om progressie in de voorge stelde kinderbijslagregeling aangebracht te krijgen, terwijl zij onwettige kind°- ren niet wilden laten meetellen voor de bijslag. Het wetsontwerp werd ten slotte zh. st. goedgekeurd. Eerst laat kon de heer Burger (Arb zijn interpellatie honden over de pers zuivering, waarover dez° vader van het Londense persbesluit, wel heel slecht te spreken bleek Hij had het over de droeve tekortkomingen bij d?e zuive ring. welke het gevolg zijn. aldus spr van het feit dat men eerst gedaan en daarna pas gedacht heeft. Er is veel onrecht gepleegd: maar. zo gleed hy met gemak daarover heen: Gedane za ken nemen geen keert Het Londense Besluit is later „de nek omgedraaid", vond de heer Burger En het resultaat is. dat de pers veel minder is dan voor de oorloe. Zij geeft alleen goede voorlichting als haar eigen belane dat meebrengt, de uitzonderin gen niet te na gesproken. Spr. beschul digt voorts de Raad van Beroep van rechtsweigering, daar hij de wet niet zou toepassen. De lnteroellant formuleerde ten slotte zestien vragen over de tenuitvoerleg ging van beslissingen van perszuive ringsorganen, over de Raadt van Be- BURGEMEESTER D'ATLLY NAM AFSCHEID VAN NEW-YORK. Zijn uiteenzettingen hadden welwillend gehoor. De Amsterdamse burgemeester, mr d'Ailly, heeft gisteravond afscheid geno men van de leden van B. en W. van New York. Hjj verklyaarde tegenover Aneta diep onder de indruk te zijn gekomen van de zakelijke bedrijvig heid in New York. had welwillend ge hoor gevonden voor zijn uiteenzettin gen omtrent de huidige situatie in Nederland en de wederopbouwproble- men en was tot de conclusie gekomen, dat men zich in Amerika zeer wel be wust is van het belang der Bene- luxlanden als toegangspoorten van Europa. roep, over de naleving van het amen dement-Burger en over de apparatuur van de Telegraaf en de aanspraken van de ex-illegale pers. Bij de beantwoording door minister Glelen bleek er niet veel van de klachten over te blijven. Z.Exc. wees op de samenstelling van de Raad van Beroep; zjj bestaat uit onbesproken, onpartijdige, deskundige en wijze mannen. Het is niet aan de minister, om een oordeel over hun jurispruden tie te geven. Doch spr. citeerde lilt zyn installatierede en zeide, dat de wet wel degelijk wordt toegepast. Het amendement-Burger wordt na geleefd. Er zijn tot dusver iri verband daarmede drie adviezen binnengeko men, die aan de Raad v^n Beroep zijn doorgezonden. Wat de verkoop van de Telegraaf- apparatuür betreft, zo is inderdaad een Interdepartementale commissie inge steld om de regering te adviseren aan gaande de verkoop aan Elsevier, wijl de Staat voor 'n kwart deel gerechtgid is in het Teleeraaf-vermogen. Ten aan zien van de thans daar drukkende ex- illegale bladen Trouw en Parool is niet slechts van civielrechtelijke doch ook van publiekrechtelijke waarborgen sprake. Spr. zal niet meewerken aan'n oplossing die het voortbestaan dier ex-illegale bladen zou bedreigen of schaden. Deze bladen zijn zelf direct geraadpleegd over het Elsevier-aanbod, térwjjl van hen een eigen concreet en uitgewerkt plan is gevraagd. Overigens wil spr. bij zijn ambtgenoten van Financiën en Econ. Zaken op deviezen aandringen voor de aankoop van pers-apparatuur, waarbij aan de ex-illegale bladen voor rang zal worden verleend. Speciale beloften zijn overigens pooit aan de illegale pers gedaan, zo legde de heer Gielen nog uit. zy mocht na de bevryding zonder voorafgaande toe stemming verschynen. terwyl haar e'en moreel recht op verder verschynen is toegekend. Als de heer Burger spreekt over de gezondmaking van de pers, dan denkt de minister aan hetgeen hij In een groot blad gelezen heeft over „commu nistische vuilspuitery". Het komt hem toch voor, dat dit niet bydraagt tot de gezondmaking van de pers. En die woorden waren nog wel gericht tegen een ex-illegaal blad. Vandaag voortzetting. ONDERWIJS-MINISTER ZAL J.A.P.Ï.-PRIJZEN UITREIKEN. De Minister van O., K. en W. zal op 30 Juni as. te 10.30 v.m. in het Theater Seinpost te Soheveningen persooniyk de pryzen uitreiken aan de deputaties van 31 scholen, die tydens de J.A.P.I. (Jeugd Actie Papier Inzameling) de beste pres taties hebben geleverd. Het totaalbedrag aan prijzen is ca. f.35 000.—. Het wordt voor ongeveer de helft uit de opbrengst van het ingeza melde papier betaald, terwijl het overige door de vakgroep papierindustrie ter be schikking wordt gesteld. Na een gemeensclia-ppelijke maaltyd zullen de onderwijzers en kinderdeputa ties per autobus een rondrit maken door Den Haag en omstreken. SCHOOLJEUGD VRIJ VOOR STADIONSPEL OP 10 JULI. Australisch-Amerikaans voorstel toch op agendal EEN VERBAZINGWEKKENDE GESTE. Naar Aneta verneemt komt op de agenda voor heden van de vergade ring van de agenda-commissie der C. v. G. D. het Australisch-Amerikaanse voorstel voor, dat door de Nederlan ders niet in beschouwing kan worden genomen, gelijk dr Van Mook aan de leden Dubois en Critchley heeft me degedeeld. De „Nieuwsgier" zegt hierover o.a.: „Dit is verbazingwekkend Na de onom wonden verklaring van de Nederlandse regering, dat dit voorstel niet als basis van discussie kan worden aanvaard, vragen wij ons af wat er om moet gaan ln het brein van diegenen, die er nu onmiddeliyk weer mee op de proppen komen." EERSTE NED. INDISCHE SCHIP NAAR AUSTRALIË. Sinds opheffing der boycot. Gisteren is het 7300 ton metende vracht- en passagierschip „Maetsuycker" van de Java-China Pakketvaarten met enige tonnen vracht en 55 passagiers van Prlok naar Freemantle op de West kust van Australië vertrokken. Dit ls het eerste Ned.-Indische schip, dat naar Australië gaat sedert de opheffing van' het boycotten van Nederlandse schepen door de dokwerkers. Hiermede Is de maandeiykse dienst Singapore-Batavia-Freemantle ingezet. Eind Juli vertrekt de „Straat Soenda" naar de Oostkust van Australië en zal ln Augustus gevolgd worden door de „Nieuw-Holland", welk schip thans voor algehele revisie in Hongkong ligt. Uit eindelijk zullen drie schepen een vaste dienst op de havens van de Australische Oostkust onderhouden. DE PROVINCIALE VLAG VOOR ZUID-HOLLAND. In de vergadering van Prov. Staten van Zuid-Holland is nog het voorstel van Ged. Staten tot vaststelling van een provinciale vlag ter tafel gebracht. Jhr mr J. J. M. van A.sch van Wijk pleitte voor een zesbanige vlag, terwyl het voorstel van een driebanige vlag spreekt. De heer G. van Praag (CPN) wenste liever de Nederlandse driekleur Landenwedstrijd Tsj. SlowakijeNederlandHongarije. Slechts één Nederlandse zege op eerste dag 30.000 toeschouwers, een record voor Praag wat atletiekwedstrijden be treft, waren gisteren naar het Stran- over Stadion gestroomd om daar het hoogtepunt van de eerste dae van de driclanden-wedstrijd Tsjecho-Slowakije NederlandHongarije het duel tus sen Zatopek en Slijkhuis op de 5000 meter bij te wonen. En uit 30.000 monden klonk een kreet van teleurstelling toen Slijkhuis na 4 km. de Tsjech goed gevolgd te hebben de strijd staakte. Totaal uit geput verliet de Nederlandse kampi oen de baan. het moordende tempo van Zatopek was hem te machtig. Onder grote spanning werd het start schot gelost voor dit nummer. Van de aanvang af was het tempo hoog en de tussentijden benaderden die van de Zweed Gunder Haegg toen hij het we reldrecord op deze afstand vestigde. Zatopek. die dadeliik de kop had geno men. liep de eerste 400 meter in 61 sec. en de eerste km. in 2 min. 38 sec. Na drie km. wezen de horloges 8 min. 194 sec. aan. De Tsjech liep dus geweldig snel en over deze hele afstand volgde Slijkhuis hem op de voet. Niemand kon voorspellen wie van de twee de zege zou behalen. De beslissing viel toen de mijl paal van de 4 km in zicht kwam. Slijk huis zakte eerst iets af en gaf op. Za topek snelde door in hooe tempo en liep de 4 km in 11 min. 14,2 sec. (nieuw Tsjechisch record). Over de laatste 400 meter zette hij nog een felle eindsprint in en hi] won deze race ten siotte in de zeer fraaie tyd van 14 min 10 sec., de beste tiid die tot dusver op deze afstand gemaakt is. (Voor de tweede maal binnen 14 da gen heeft Slilkhuls nu opgegeven Geen prettig vooruitzicht voor de Spelen. Men zou bijna moeten geloven, dat het mo reel van Slijkhuis niet al te best in orde is. want het valt toch moéiliik aan to nemen, dat hy. de tweede plaats vrijwel in zijn zak hebbend, zijn ploeg in de steek laat. Al had hij dan maar rustig de laatste km. uitgelopen, zijn nederlaag accepterend, dan had hij voor Nederland tenminste nog een paar pun ten in de wacht kunnen slepen. Pun ten. die het Nederlandse team hard kon met Oranjewimpel in plaats van een j g^bvuikeri. want op deze eerste dag werd provinciale vlag, ^die^ nog^ de^ Spaanse slechts één overwinning geboekt. Het ïykt ens zeer gewenst, dat de KNAU eens enkele hartigp woorden met Slyk- huis wisselt - Red. L D.") Na de eerste dag leidt Ts -Slowakije 5i40 pnt. voor Nederland, en met 5144 voor Hongarije. Hongarije leidt met 52—41 voor Nederland. kleuren (geel en licht rood) draagt. Mr J. J. R. Schmal was ook voor een driebanige vlag. Een zesbanige vlag deed hem te veel aan een voetbalshirt denken. Ook de Hoge Raad van adel is voor deze driebanige vlag geporteerd. Heraldisch is het voorstel van Ged. Staten volkomen aanvaardbaar. Heit amendement van de heer van Asch van Wyk om de vlag zesbanig te maken werd met 32 tegen 20 st. ver worpen, MS „ORANJE" NAAR INDONESIË VERTROKKEN. Gisteravond om 10 uur is het ms ..Oranje" van de My Nederland met ruim 800 opvarenden naar Indonesië vertrokken. Aan boord bevond zich o.a. een "aantal musici, dat in de Oost het Radio Symphonisch orkest zal - vor men. Dit orkest zal voor de Indische radio o.l.v. Yvon Baarspul optreden. GEEN FRUIT EN GROENTEN NAAR LONDEN. Zolang de staking duurt. Het laden van Nederlands fruit en groente te Rotterdam is stopgezet in verband met de staking in Londen. Per ziken, en Meloenen die 10 van een la- Scholieren, die Zaterdag 10 Juli („De ding fruit uit Rotterdam vertegenwoor- dag van de jeugd") naar het Jeugdsta- 'dionspel te Amsterdam zullen gaan krlj- ken, kunnen die dag vrij van school krij gen, indien dat nodig mocht zyn. Dit is door de Minister van O., K. en W. per circulaire aan- alle inspecteurs van 'het L. O. medegedeeld. MINISTER DREES SPREEKT OVER ANJERDAG. De minister van Sociale Zaken, de heer W. Drees, zal hedenavond om 20.05 uur over Hilversum II een radiotoe spraak houden over de „Anjerdag - Vrij heidsdag - 1948" van het Prins Bern- hardfonds. digden, zyn al verrot. Sommige ladin gen Nederlands fruit zyn naar andere havens gedirigeerd. Er zal niet meer gezonden worden, totdat de staking af gelopen is. Hiervolgen de uitslagen: 110 m. horden: 1. Tosnar (Ts.-Sl.) 15.1; 2. Zwaan (Ned.) 15.3: 3 Krul Ts.- Sl.) 15.4; 4. Lammers (Ned) 15.6. 5000 m.: 1. Zatopek (Ts.-Sl.) 14 min. WATERPOLO. UITSLAGEN VAN GISTEREN. De zyi—Gouwe 6—0 (doelpunten van Prevoo (3), Van Weizen (2), Kikkert (1) De Zijl 4—DVZ 1 3—3 (doelpunten van Van Heyningen en De Wolff). De zyi (adsp.)—HWV (adsp.) 4—0. HWV (dames)—LZC (dames) 1—4 (doelpunten van mej. De Jong (3) en mei. D. Stomps). SZC 1—LZC 1 24 (doelpunten van Tegelaar (2) en Lut (2). Boskoop 2GZC 4 02. Boskoop (adsp.)GZC (adsp.) 01. Boskoop (dames)GZC (dames) 04. VOETBAL. Gisteren speelden de LBF Bakkers gezellen rr een wedstrijd tegen een Morschkwartier-combinatie. De bakkers wonnen met 10. Ingezonden Mededeling Niet om het gewin, maar voor het gezin! BI) Ze had vanavond meer reden dan an ders om J.W. niet te ontstemmen. Ze moest hem een zeer byzondere mede deling doen. Ze wist nog niet precies •hoe ze er over zou beginnen. Misschien zou J.W. wel eens even ophouden met praten om adem te scheppen en zou ze dan een kans krygen. En zo zat ze over haar eigen dingen te denken, ter wijl ze J.W. maar door liet praten en met een half oor luisterde. Je had haar gezicht moeten zien. zei J.W. Volkomen uit het veld ge slagen was ze. Het was alle kapitalen, die ik op heb moeten brengen om die zaak te kopen, waard om dèt gezicht te zien. Getorpedeerd was ze, en ze wist het. Het was heel wat geld, mompel de mevrouw Gale vaag. J.W. lachte en morste met sigarenas om zich heen. Hy zag er opgeblazener dan ooit uit en mevrouw Gale had weer moeite om een lach te onderdrukken. Ik kan je zeggen, vervolgde J.W., dat ik de laatste was, die ze verwacht had daar te vinden. Ze zyn beide erg koppig. Maar nu heb ik ze toch te pakken. Ik heb ze ste vig beet. Ik geloof, dat ik Tigherhams alleen maar gekocht heb, om hèn te pakken te krygen. Hoe dan ook, het is een prachtzaak en ik heb nu de al gehele contróle over alles. Hy blies een grote rookwolk uit in de richting van mevrouw Gale. Als vrouwen er dergelyke gewoon ten op nahielden, peinsde deze, zou ik wel eens willen zien wat er gebeurde. Ze nam hem. met toegeknepen ogen (icherp op en verwonderde zich er over, dat twee zo uiteenlopende figuren als J.W. en Dickon Jones-Watson in één familie geboren waren. J.W. kon ze eigeniyk niet uitstaan, terwyl ze Dickon op het eerste gezicht sympathiek had gevonden. Hij was niet zó opschepperig, en verder had hy veel betere manieren. Hoe Jammer, dat succes de mensen zo vaak volkomen bederft! Ik heb je iets te vertellen, onder brak ze hem. Maar Ijij schonk geen aan dacht aan haar en ging voort met zyn eigen triomfante verhalen. Nu is het enkel nog maar een kwestie van tijd. Ze zullen nooit het geld kunnen opbren gen om me af te betalen En als ze het niet kunnen, dan stuur ik de deurwaar der op hen af. Dat verdienen ze. hoewel het de zaak natuuriyk geen goed zou doen. Zulke dingen moet je nu eenmaal in het zakenleven vermyden, Het is een verkeerd soort publiciteit. Opnieuw viel er grijze as van zyn sigaar over zyn dikke buik naar om laag. Ik heb nog nooit een man gezien, die zoveel as weet te morsen, dacht mevrouw Gale. Het is werkeiyk een prestatie. J. W. keek met een verge noegd gezicht naar de vliegen, die een grote activiteit ontplooiden. Vliegen zyn als mensen, dacht J. W. Ze willen geen goede raad aannemen van men sen, die het weten, en worden tenslotte afgemaakt. Ik heb eigeniyk niets verloren door het uitstel, ging hy voort. He- Mevrouw Gale staarde hem aan. Ze begreep nog niet alles, maar ze wist dat ze een en ander aan het verwerken was en dat ze binnen enkele ogenblik ken alles zou begrijpen. Het idee, dat Of J. W. het prettig vond of niet, ze kon haar lachen niet langer inhouden. Ze voelde een schaterlach opkomen, ze drukte haar hand nog tegen haar mond, maar het hielp niet meer. De lemaal niets! Ze hebben alle verbete-j zij een onderneming of een persoon met j schaterlach won het. J. W. keek haar ringen die ik wilde hebben, al aange- financiële steun door moeilijkheden bracht en op smaakvolle wyze ook! Dus 1 heen zou helpen, was zo bespottelyk, ook al verlies ik misschien een paar dat ze moeite had niet in laohen uit te contanten, op de duur haal ik dat wel weer. in, als je begrypt wat ik bedoel. Mercer had gelyk, toen hy zei, dat deze zaak een goudmijn kon worden. Dat wordt het zeker! Opeens werd mevrouw Gale's aan dacht geboeid en hield ze op met den ken over haar eigen onbelangrijke pro blemen. Het was alsof ze gevaar speur de. Over welke zaak heb jehet eigeniyk precies, J. W.? vroeg ze. Je kent die zaak heel goed, beste barsten. Hy geloofde mijn verhalen over die diamant-koopman, dacht ze, en verbaasde zich voor de zoveelste keer -over de onnozelheid van mannen. Wie zou ik financieren? vroeg ze en ondanks zichzelf klonk er 'n proest- j lach in haar stem. Dat stel in „Het Vrolijk Avon- i tuur." Ik zag dadelijk: wat hun opzet was. Ze verwenden en vleiden je, en ik begreep onmiddeliyk waar ze heen wilden. Ze smeerden je aardig honing I met open mond aan. Hy kreeg een vuurrode kleur. Hy voelde zich nooit erg op zyn gemak, als mensen in zyn tegenwoordigheid lachten. (Wordt vervolgd) wd,^rQtJ'onTmnPtIkTkehJh to™ om' de mond hè? Ze deden alsóf ze erg het eerst ontmoet. Ik heb toen och geteld waren? Nu de waarheid f81} I is. dat. re het. rm ie» celd sremunt had den! Zy, zei mevrouw Gale, terwijl ze Zij broedt op een aardig plannetje precies, hoe het zou gaan, als je daar bleef. Ja zoudt naar hun verhalen over financiële moeiiykheden luisteren, en je zoudt hun geld zyn gaan lenen, tot dat jy tenslotte degene zou zyn, die de hele zaak óp de been hield. met een vinger in de ruimte wees, hadden het op myn ze wees met de zelfde vinger op haar -boezem geld voorzien? Ze hield het niet langer uit. 51). Joris was intussen.kalm naar de kapitein gewandeld en trad buigend diens hut binnen. „Hier ben ik dan!" sprak hy. „Ik vernam, dat gy een beloning voor de eerlyke dief hebt uitgeloofd!" „Schurk!" baste de gezagvoerder, „jy bent de brutaalste smeerlap die ik ken! Geef hier die steen! Ik zal je laten..." „Ge zult niets!" zei Joris kalm. „U hebt eveneens beloofd, dat de eerlyke dief vry gelaten zou worden en daar houd ik my aan! Ge zyt een zeeman die zyn afspraken nakomt, nietwaar. Welnu, geef my de beloning, dan geef ik U de diamant. En daarna ben ik een vry man. ,.Doe het nu maarl" riep Stapper angstig. „Anders vliegt het .schip de lucht in, volgt U me?" „Huhzei de kapitein. Hy reikte Joris een handvol geld toe, greep de smaragd en zuchtte diep. Intussen zat Panda nog steeds opgesloten in de bunker en staarde vol angst naar de rustig tikkende bom. De tyd was haast verstreken Zij zal haar luidjes morgen eens iets byzonders voorzetten. Morgen schaft de pot; maar anders dan anders, want Mevr. Lotgering-Hillebrand geeft een paar nieuwe recepten. ANDIJVIE MET BRUINE SAUS 1 kg. andyvie, 1 jusblokje. 40 gr. marg./ boter, zout. Was struiken andyvie, snyd in de lengte in tweeën of in vieren. Kook ze in water met zout half gaar, laat ze uitlekken. Maak 4 d.l. bruine saus Van 1 justablet met marg./boter en water (met wat andyvienat). Smoor in de helft daarvan de droog uitgelekte an dijvie verder gaar. Geef er nieuwe aard appelen en de rest van de saus bij. ANDÏJVIESLA MET ZOMERBIET l kg. géle andijvie, l bosje zomerbiet. 2'lepels slasaus of meer, zout, aroma, mosterd, peper, 1 sjalotje. Kook zomerbietjes gaar, ontvel ze en laat ze afkoelen. Meng slasaus met zéér fyn gesneden sjalot, zout en kruiden. Laat enige uren trekken. Verwyder hardgroene andyvieblaren. Was de rest en sla ze droog uit. Snyd ze in héél fyne reepjes. Snijd bietjes in héél kleine stukjes. Meng 1 uur voor het eten an dyvie. biet en slasaus dooréén. Maak zo nodig op smaak af. Vrijdag, in dezelfde-hoek, Krygt U Miep weer op bezoek. Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinbouwveilingen (Adv.) 10; 2/3 Szilaghy en Szegedi (Hong.) 14 min. 53; 4. La taster (Ned.) 15 min. 22.6. 800 m.: 1. Winter (Ts.-Sl.) 1. min. 53; 2. De Ruyter (Ned.) 1 min. 53.3; 3. Svajger (Ts.-Sl.) 1 min. 54.4; 4. Rib- bens (Ned.) 1 min. 55. 200 m.: 1. Horcic (Ts.-Sl.) 22.3; 2. Kleyn (Ned.) 22.4; 3. Goldovanyi (Hong) 22.4 Hoogspringen: 1. Fiedler (Ts.-SI.) 1 m. 90; 2 Tomko (Ts.-Sl.) 1 m. 85: 3/4 Lehocsky en Koloszvary (Hong.) 1 m. 80: 5. Schaay (Ned.) 1 m. 75; 6. Keyzer (Ned.) 1 m. 75. Hinkstapsprong: 1. Lourens (Ned.) 14 m 10; 2. John (Ts.-Sl.) 13 m. 93; 3. Puskas (Hong.) 13 m. 75. Discuswerpen: 1. Klics (Hong.) 47 m. 70; 2. De Bruin (Ned.) 45 m. 25; 3. Kno- tek (Ts.-Sl.) 45 m. 11. Kogelslingeren: 1. Nemeth (Hong.) 54 m. 28; 2. Petiko (Hong.) 49 m. 91; 3. Houtzager (Ned.) 49» m. 89; 4 De Bruin (Ned.) 49 m. 19. Estafette 4 x 100 m.: 1. Hongarije 42.1; 2. Nederland 42.4; 3. Ts.-Slowakye 42.4. BOKSEN IS TOCH EEN VOLKSSPORT De 20th Century Sporting Club (Mike Jacobs es.) heeft de toe- gangspryzen voor de tweede ont moeting tussen Louis en Walcott, welke hedenavond wordt gehouden, als volgt vastgesteld: S 10.20. $30.en $50.(ringseat). „Inclusief belasting" wordt er la coniek aan toegevoegd. Het (on overdekte) Yankeestadion kan voor bokswedstryden circa 60.000 toe schouwers bevatten. SCHAATSEN ALS HONORARIUM Joe Louis, die exhibities heeft ge geven in Europa, kreeg in Zweden- een staaltje van het Europese te kort aan dollars. In plaats van dollars kreeg hij betaling in 2600 paar stalen schaatsen, die hy aan een firma in Cambridge (Massa- chussets) heeft verkocht voor 9000.Zou Louis in Brussel soms in Brussels lof betaald zyn geworden? WIMBLEDON 1948. Van Swol naar de derde ronde RINKEL SNEUVELDE TEGEN DELIRE. Nederland heeft op de tweede dag der Wimbledonkampioenschappen wederom een speler verloren, ditmaal Rinkel, die op baan 10 een voor hem zeer onplezie rige wedstrijd moest spelen tegen de Belg Delire, die met 57, 16, 63, 75, 86 overwon. Beiden hadden veel te lyden onder de slechte toestand van de baan, die reeds vele regens had moe ten verwerken. Zelfs het spelen met kousen over de sohoenen baatte heel weinig en het was te voorzien dat de gladheid vooral voor Rinkel een nadeel zyn zou. De Belg won voornameiyk door grotere vastheid, waartegen Rinkél, in het bijzonder ln de aanvang, grotere va riatie en beter volleren plaatste, die hem belde eerste sets bezorgden. Maar de vastheid van Delire en de gladheid van de baan, die steeds sleohter werd, speel den Rinkel parten. Even leek een prach tige opleving van Rinkel by een achter stand van 35 ln de vyfde set het be gin van een hernieuwde aanloop tot de overwinning, maar op 66 volgden liefst drie double faults van Rinkel, die nu v/eer onvast werd en ook de laatste set verloor. Van Swol heeft de volgende ronde bereikt door de kleine kampioen van de Philippynen, Ampon, in straight sets uit te schakelen, een feit, waartoe weinigen hem na zijn spel van gisteren in staat geacht hadden. Ampon, die op zo vir tuose wyze de Spaanse Davis Cup-speler Bartroli verpletterd had, bemerkte al spoedig dat hy tegen Van Swol van zijn grootste wapen de lob vrijwel geen gebruik kon maken, zyn tweede wapen, nauwkeurig plaatsen, was niet voldoende om een ditmaal uitstekend spelend Van Swol te kunnen bedwingen. De eerste set werd nog een long set (86), maar de tweede werd sneller ten gunste van de Nederlander beslist (62) en de derde zou ongetwyfeld Iets dergelijks hebben opgeleverd, als Van Swol niet by de stand 41 door een te groot zelfver trouwen tot forceren en daardoor missen verleid geworden was. De kleine Ampon bracht het nog tot 55, maar dat bleek dan ook het einde van zijn kunnen tegen zyn byna tweemaal zo grote tegenstan der. Goliath won ditmaal van David, maar deze David bleek after all geen reuzendoder. Het was aan de andero kant een genoegen weer eens iets goeds van Van Swol te zien. De verrassing van deze tweede dag was ongetwijfeld de nederlaag van de Tsjech Drobny, die door velen als de mogelyke kampioen 1948 werd be schouwd, tegen de Italiaan Cucelli. In een titanenstryd, die tot volle vyf sets duurde, zag Drobny zyn Wimbledon- droom vervliegen. De Italiaan won met 6—4, 16—14, 1—6, 2—6, 6—3. BRIDGE CLUB „DE SLEUTELS". De uitslagen van de vyfde en laatste driehoekswedstrijden zyn als volgt: Rood: Team v. Tuyn wint van team Thoolen en speelt geiyk tegen team Visser. Team Thoolen wint van team Visser met 8 m.p. Groen: Team v. Wingen wint van de teams v. d. Star en Smittenaar. Team v. d. Star wint van team Smittenaar. Zwart: /Team Beyer wint van de teams v. Os cn Leeuwin. Team v. Os wint van team Leeuwin. Grijs: Team Reekers Jr wint van de teams v. Noort en De Haan. Team De Haan wint van team v. Noort. Wit: Team Sier wint van team Schou ten met 9 m.p.. Eindstand: Hoofdklasse: kampioen (v. Wingen Sr.-Meiersechtp. v. Win gen) 14 w.p.; 2. Team v. Tuyn 13 w.p.; 3. Thoolen 12 wp.; 4. v. d. Star 10 w.p.; Visser 9 w.p.; 6. Leeuwin 6 w.p. Eerste klasse: Kampioen (Echtp. Smittenaarechtp. Jacobs) 11 w.p.; 2. team Beyer 9 w.p.; 3. en 4. v. Noort en Reekers Jr. met 8 w.p. Tweede klasse: Kampioen (Echtp. v. OsEchtp. Den Dekker) 12 w.p.; 2. team De Haan 8 w.p.; 3. Sier 6 w.p.; 4. Schouten 4 w.p.; 5. team Stigter (in gevallen). DAMMEN. ..Dp Rynsburgse Damcïub" speelde de zesde ronde voor de Zomercompetitie. De uitslagen luiden: Beslissingswedstrijd groep A: P. van EgmondW. Leeuwenburg 0—2. Ie kl. groep B: H. RavensbergeuH. Verkuil 0—2. ^4

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2