Ministerieel pleidooi voor invoering fotalisator De slag om Berlijn begint C. v. G. D. pessimistisch gestemd? De Joodse broederstrijd WEERBERICHT Terugdringen van het verderfelijke wedden Met een enkel woord 87ste Jaargang WOENSDAG 23 JUNI 1948 No. 26419 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Russen eisen geheel Berlijn I voor zich op De sovjetbevelhebber in Duitsland, maarschalk Sokolofsky heeft de Brit se militaire gouverneur, generaal Ro bertson, doen weten, dat de Sovjet autoriteiten zich genoodzaakt hebben gezien over te gaan tot een geldsane- ring in de Sovjet-zone van Duitsland met inbegrip van Groot-Berlyn „als gevolg van de afzonderlijke geldsane- ring in West-Duitsland". In zijn brief zegt Sokolofsky, dat deze stap is genomen om de Sovjet zone en Berlijn voor chaos te behoe den. In zijn brief z=gt maarschalk Soko lofsky voorts, dat hij hoopt, dat aan de uitvoering der Sóvjet-geldsanering in de Britse sector van Berlijn geen belet selen in de weg zullen worden gelegd. Sokolofsky voegt er aan toe. dat er geen nieuw bankpapier beschikbaar is, aangezien de Sovjet-autoriteiten het moreel en politiek niet verantwoord hadden geacht een afzonderlijke geld- sanering in de Sovjetzone voor te be reiden. Er zullen stempels op de rijks marken worden gezet. De Amerikaanse generaal Clay en de Franse generaal Koenig hebben gelijk luidende brieven ontvangen. Reuter verwacht, dat de Westelijke regeringen op de krachtigst mogelij ke wijze zullen protesteren tegen So- kolofsky's mededeling aangaande het opnemen van geheel Berlijn in de Sovjetgeldsanering. Da correspondent van het A.N.P, te Berlijn meldt nog: „het meest waar schijnlijk lijkt het thans, dat de uit voering van het Sovjet-bevel alleen in de Sovjet-sector der stad zal plaats heb ben, waardoor een splitsing van Berlijn in twee economisch afzonderlijke delen zou worden veroorzaakt. Men realiseert zich in West-Berlijn zeer wel, dat de Sovjet-autoriteiten onder dergelijke omstandigheden alle mogelijklieden in handen hebben om het leven in dit deel der stad onmogelijk te maken. Het be heer van vrijwel alle centrale diensten der stad geschiedt uit de Sovjet-sector. Zouden de bevelhebbers der Westelijke sectoren toestaan, dat het nieuwe geld ook in hun deel van Berlijn zal worden uitgegeven, dan zou dit een economi sche inlijving van Berlijn bij de Sov- jetzone betekenen, een oplossing, die door de Russen met vastberadenheid wordt nagestreefd". Het Duitse nieuwsbureau Dena deelt mee, dat maarschalk Sokolofsky de or ders voor de geldsanering heeft over handigd aan de stedelijke autoriteiten. Heden komt de raad van Berlijn bijeen iri een speciale zitting. Morgen zal de geldsanering voor Oost-Duitsland in gaan. 9 Ds financiële deskundigen der vier bezettende mogendheden In Duitsland hebben gedurende vijf en een half urn- met gesloten deuren beraadslaagd over de geldsanering maar hebben niet tot overeenstemming kunnen geraken. Geen der deskundigen wilde bijzon derheden over het verloop der verga dering verstrekken. Men neemt aan, dat dit de laatste poging is geweest om één enkele valuta voor Berlijn in te stellen. De deskundigen waren er in geslaagd het eens te worden over de technische voorwaarden van een munthervorming voor Berlijn, maar de Sovjet-vertegen woordigers hebben een politieke voor waarde gesteld, die oorzaak is geweest van het afspringen der besprekingen. Zij hebben geweigerd de hervorming te laten 'toepassen door een vierlandenwet van het militair bestuursbureau en hebben geëist ze te doen afkondigan door een wet van het Russisch militair bestuur alleen. De vertegenwoordigers der Westerse mogendheden hebben deze miskenning van het gezag van het bureau niet kunnen aannvaarden. De Britse vertegenwoordiger heeft verklaard, dat de breuk niet noodza kelijk definitief is maar dit wel zou kunnen aanvaarden. Maletin, financieel adviseur van Sokolofsky, heeft de Westelijke ver tegenwoordigers gewaarschuwd, dat de Sovjets economische en adminis tratieve sancties zullen aanwenden om tot het gebruik van het nieuwe geld der Sovjetzone in geheel Ber lijn te dwingen. „Berlijn heeft zijn be tekenis als hoofdkwartier van het geallieerde viermogendhedenbestaiur verloren. Do Westelijke geallieerden hebben geen administratieve, econo mische of politieke reden voor hun verblijf in Berlijn aldus Maletin. In een brief aan de loco-burgemees ter van Berlijn, Luise Schroeder, staat, dat het oude geld „in de Sovjetzone en Groot Berlijn" geheel uit de circu latie zal zijn genomen. In de brief aan mevrouw Schroeder staat voorts: „Deze maatre»len zijn noodzakelijk, daar Berlijn in de Sov jetzone ligt en er economisch deel van uitmaakt. Voortaan zal in Berlijn geen ander geld circuleren dan dat der Sovjet-bezettingszone. Elke inbreuk hierop zal geëigende tegenmaatregelen van de zijde der militaire autoriteiten ten gevolge hebben. Als de oude valuta voor Berlijn gehandhaafd zou blijven, zou het economisch leven van de stad volkomen chaotisch worden, hetgeen het bestimen- van Berlijn bemoeilijken zou. Anderzijds zouden een gedeva lueerde valuta of twee valuta's de Sovjet-zone economisch kwaad doen, hetgeen de Sovjet-autoriteiten niet kunnen toestaan. De orders zullen heden om 6 uur ge publiceerd en onmiddellijk in het ge hele gebied van Groot-Berlijn van kracht worden. De Bank van Berlijn zal voor de inwisseling van het oude geld moeten zorgen De politie krijgt de opdracht de orde te handhaven, wanneer vervalsers en andere misda digers handelingen verrichten met te Berlijn verboden geldwaarden, waar onder de nieuwe „Westerse mark". De Duitse sociaal-democratische, li berale en christelijk-democratische par tijen hebben een verzoek om samen werking „om de huidige toestand te Berlijn, veroorzaakt door de geldsane ring in het Westen, op te lossen", van de hand gewezen. Het verzoek ging uit van de socialistische eenheidspartij, waarin de communisten de leiding» hebben. HET VERKEER. BritsAmerikaanse post-autoriteiten hebben medegedeeld, dat er geen post- wagons meer van de Westelijke zones naar de Sovjet-zone gezonden kunnen worden naar aanleiding van een Sov jet-Russische weigering om tijdens het afgelopen week-einde 70 postwagons bij Helmstedt, de grensplaats tussen de Britse en de Sovjet-zone, binnen te la ten. De stap der Sovjetautoriteiten was kennelijk gericht tegen het smokkelen van geld, zo voegden zij er aan toe. Het postverkeer tussen de Sovjet zone en het Saargebied wordt nog steeds als „binnenlands verkeer" be schouwd, zo heeft het hoofdbestuur van de post in de Sovjet-zone medege deeld. Teneinde geldsmokkel te voorkomen hebben de Sovjet-autoriteiten alle treinverkeer op de lijnen door de Harz stop gezet in het gebied tussen Wer- nigerode (Sovjet-zone) en Nordliausen en Stapelburg (Britse zoone). Als ver dere voorzorgsmaatregel is alle bus- en rijtuig-verkeer eveneens stop gezet. De bilaterale verdragen voor het plan-Marshall OVEREENSTEMMING VERZEKERD. Volgens diplomatieke waarnemers te Londen, hebben de V S. en de 16 aan het plan-Marshall deelnemende landen thans te Washington overeenstemming be reikt ten aanzien van de ontwerpclau- sules van de bilaterale ERP-overeen- komst, die betrekking hebben op de 'wis selkoersen dezer 16 landen. Deze kwestie heeft een van de voor naamste punten van geschil tussen de VB. en de deelnemende landen gevormd. De oorspronkelijke ontwerpovereen komst gaf aanleiding tot de interpreta tie. dat de V.S. het recht zouden krijgen zich te mengen in de beslissingen der betrokken regeringen. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken ver klaarde, dat nog een of twee geschilpun ten het tot stand komen van het Brits- Amerikaanse verdrag in de weg staan, doch dat men hoopt spoedig tot over eenstemming te zullen geraken. COMMUNISTISCH WANBEHEER BIJ FRANSE VLIEGTUIG-INDUSTRIE? René Pleven, de vroegere minister van financiën onder De Gaulle, heeft in de Nationale Vergadering de communisten van wanbeheer van de genationaliseerde vliegtuigindustrie betioht. Volgens hem is het hoofd van de nieuwe maatschappij, Marcel Weill, een communist, die in die functie is be noemd door de communistische ex-mi nister van bewapening Charles Tlllon. Weill heeft, aldus het rapport van René Pleven, alle afdelingschefs ontslagen en vervangen door communisten. De maatschappij had een schuld van meer dan een half milliard'francs over het jaar 1947 uit hoofde van loonbelas ting, sociale verzekeringen e.d. Deze som was wel aan de bron Ingehouden, dooh niet aan de staat betaald. Ook over het lopende jaar, aldus het rapport, zijn nog grote bedragen aan de staat verschul digd. Ofschoon er geen winsten waren, zo gaat het rapport voort, zijn betalingen verricht op grond van het van kracht zijnde winstdelingsschema. De maat schappij Gnome et Rhone, zoals de maatschappij vroeger heette, maakte in de vier aan de oorlog voorafgaande jaren een jaarlijkse winst van gemiddeld 25 millioen francs* PENSIOENEN AMERIKAANSE MIJNWERKERS. De Amerikaanse Bondsrechter Golds- borough heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij hij het standpunt verwerpt der steenkolenmaatschappijen, die zich ver- zebten tegen de uitkering der pensioe nen aan de mijnwerkers op sommige voorwaarden en betoogden dat het door de mijnwerkersbond voorgestelde pen sloensysteem in strijd is met de bepa lingen van de wet Taft-Hartley. Krach tens de beslissing van de bondsrechter, wordt de uitbetaling der maandelijkse pensioenen aan de. mijnwerkers bevolen en is de voornaamste moeilijkheid uit de weg geruimd in verband met de on dertekening van een nieuw collectief contract ter vervanging van dat hetwelk op 30 Juni verstrijkt. In het ontwerp van contract betref fende de pensioenen waarvan Goldsbo- rough de geldigheid heeft bevestigd, wordt o.m. bepaald, dat een bedrag van 100 dollar per maand zal worden uit betaald aan de mijnwerkers, die de leef tijd van 62 jaar hebben bereikt, op voor waarde dat zij 20 jaar hebben gearbeid in dienst van een steenkolenmaat- schappij. De Irgoen in aanval Omstreeks twaalf uur gistermiddag hebben 20 gehelmde commando's van de Irgoen zwai leoemi van het tanklan- dingsschip de kust bij Tel Aviv bestormd en een bruggehoofd gevormd. De troe pen van de Israëlitische regering trokken zich terug. De omgeving van het vaar tuig werd onder vuur gehouden ten einde te voorkomen dat versterkingen aan land zouden waden. De leden der Irgoen waren gewapend met brenguns en waadden in slagorde naar de kust op. minder dan 50 meter afstand van het hoofdkwartier der VN In het Kati- hotel. van waaruit alles te volgen was. Van het schip werd via luidsprekers een oproep gericht tot het Joodse volk: .Hecht geen geloof aan de leugens van de regering, die haar troepen bevel heeft gegeven te schieten op soldaten van het Joodse volk. Inwoners van Tel Aviv. blijft niet met gekruiste armen I zitten, verzet u tegen deze schande. Wij WIND UIT NOORDELIJKE RICHTINGEN.1 De Bilt verwacht tot morgenavond Voor de kustgebieden: overdrijvende wolkenbanken, doch overwegend droog weer. Langs de Waddenkust tijdelijk nog vrij krachtige, overigens meest matige wind uit Noordelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Voor het binnenland: Vannacht op vele plaatsen opklarend. Morgen over dag weer wat toenemende bewolking, dooh vrijwel nergens buien meer. Van nacht zwakke, morgen overdag matige wind uit Noordelijke richtingen. Iets hogere temperaturen dan vandaag. 24 JUNI. Zon op: 4.20 uur; onder 21.04 uur. Maan op: 23.38 uur; onder 6.37 uur (V. M.) Hoogwater te Katwijk te 5.27 en 17.53 u. I Dit nummer bestaat uit Vier pagina's brengen wapens voor de bevrijding van het Joodse volk. Wij zullen ze aan het Joodse leger overhandigen en niet aan de regering. Leve de Joodse opstand, leve de Irgoen zwai leoemi". Aan boord van het vaartuig ontplof te echter gisteravond met korte tussen- poze munitie. Alle hotels en woonhuizen in de om geving werden haastig uit voorzorg ont ruimd. Het schip is des avonds in brand gevlogen en het aantal ontploffingen nam toe. De laatste manschappen hebben het schip in grote haast ver laten. De commandant van de Irgoen, de leider van de gehele operatie. Mena- hem Beigln, verliet het vaartuig als laatste. Volgens voorlopige cijfers zijn ten minste vier leden van de Irgoen gesneu veld en zes gewond. Verder zijn nog acht andere personen gewond. De regering van Israël vergadert thans doorlopend in verband met het conflict met de Irgoen. De spanning neemt toe en de regering en de Irgoen versterken hun stellingen. De beide opperrabijnen van Tel Aviv hebben aangeboden om al hun invloed aan te wenden om een broederoorlog te vermijden. Tijdens een nieuw handgemeen tussen geregelde Joodse troepen en leden van de Irgoen op de grote weg Haifa—Tel Aviv waren er aan belde zijden verlie zen. Het leger is verzocht zich klaar te houden om eventueel in heel het land in te grijpen. Ned. regering wil algehele controle handhaven De C. v. G. D. heeft aan de voorzit ter van de Veiligheidsraad het eerste .hoofdstuk van haar „tussentijds rap port" overhandigd, waarin zy uitdruk king geeft aan een zeker pessimisme ten aanzien van de resultaten van de uitoefening van haar taak. Wat betreft de hervatting van de handel betwijfelt de commissie, of de overeenkomsten in deze wel volledig worden uitgevoerd, wanneer geen poli tieke overeenkomst er aan wordt toege voegd. Ten aanzien van de toepassing van de beginselen, die vervat zijn in de overeenkomst van de „Renville", ver klaart de Nederlandse delegatie in dit rapport, dat de Indonesische Republiek door In buitenlandse aangelegenheden het initiatief te nemen en vooral door een overeenkomst met de S.U. te hebben gesloten, enkele van die beginselen heeft geschonden, volgens wélke de Neder landse regering verantwoordelijk bleef voor de betrekkingen tussen Indonesië en het buitenland, totdat de Ver. Staten van Indonesië gevormd zijn. De commissie heeft dus de indruk, dat dc Nederlandse regering het voor nemen heeft haar controle over ge heel Indonesië tc handhaven gedu rende de tussentijdse periode en haar bevoegdheden langzamerhand over te dragen aan de voorlopige Federale re gering van Indonesië. Duizenden trekken, voorzien van een vergunning, het Kroondomein van „Het Loo" te Apeldoorn binnen om met de bosbessenpluk te beginnen. 70 ct. per pond, een niet te versmaden bijverdienste voor jong en oud. De schooljeugd krijgt 3 dagen vrijaf. De kooplustigen staan bij de Ingangen van het Kon. landgoed de plukkers op te wachten. Foto: ANP—Zr. De minister van binnenlandse zaken, Gruenbaum, heeft zich ook tot belde partijen gericht en dreigt evenals andere ministers met ontslag, indien geen ac- coord wordt bereikt. MISSIE-UITWISSELING TUSSEN ISRAËL EN DE V. ST. President Truman heeft medegedeeld, dat er diplomatieke missies tussen de V.S. en de voorlopige regering van Is raël uitgewisseld zullen worden. Hij zeide. dat James Grover McDonald van New York als speciale vertegenwoordi ger de Amerikaanse missie in Israël zou leiden. De voorlopige regering van Is raël had Eliahoe Epstein als vertegen woordiger in de V.S. benoemd. McDonald is een autoriteit op het ge bied van Joodse zaken. Van 1933 tot 1935 was hij hoge commissaris van de Vol kenbond voor aangelegenheden betref fende Joodse en andere vluchtelingen uit Duitsland. In 1945 was hij lid van het Brits Amerikaanse comité van onderzoek in Palestina en in 1946 lid van de Brits Amerikaanse commissie van onderzoek. Begin 1948 verbleef hij In Palestina. Op de rijksweg Amersfoort—Apeldoorn, is een betonnen weggedeelte, dat berucht is om de vele verkeersongevallen, welke daar gebeuren, vooral In de herfst en de winter, wanneer het wegdek glad is. Dit is voor de afdeling Apeldoorn van de Ned. Ver. E.H.B.O. aanleiding geweest, om bij dit weggedeelte, een complete verbandkast te plaatsen, waarvan het bijzondere is, dat zij door iedere weggebruiker geopend kan worden. Men behoeft slechts een loodje te verbreken en heeft letterlijk al les v/at bij een verkeersongeluk aan verbandmateriaal te pas kan komen ter beschikking. Een verkeersslachtoffer profiteert van deze verbandkast. Foto: ANP—Zr. Paardenfokkerij zal van opbrengst profiteren In de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp „Totali- satorwet" wordt o.a. verklaard dat de ministers van Landbouw en Justitie beogen het verderfelijke, ongelimi teerde wedden bij de talrijke clande stiene bookmakers, die van de renba nen en de omgeving niet zijn te we ren, terug te dringen. Bovendien is het de bedoeling, de fokkerij in paar den en vee In het algemeen in de ge legenheid te stellen van de opbrengst BINNENLAND. Door een felle uitslaande brand ls gistermiddag het gebouw vaa de wasserij "s-Graveland aldaar -totaa: verwoest. De schade wordt door verzekering gedekt. - Te Nijmegen ls een comité opgericht tot bevordering van de culturele betrek kingen tussc# Nijmegen cn Kleef, tussen welke steden voor ae oorlog een druk verkeer op alle gebied bestond. In dit comité zijn verschillende richtingen en bevolkingsgroepen vertegenwoordigd. - De opvarenden van het m.s. „Indra- poera", dat uit Batavia naar Nederland ls vertrokken met militairen op thuisreis aan boord, kunnen in Port Said post ont vangen, mits deze uiterlijk 4 Juli gepost is. Het schip worat omstreeks 20 Juli te Rotterdam verwacht. - Het Prins Bernhardfonds - afdeling Indonesië heeft f 10 000 ter beschik king gesteld voor de ln ons land stude rende Indonesiërs, ten einde deze Instaat te stellen op ruimer schaal deel te nemen aan het geestelijke en culturele leven van Nederland. - Het bestuur van het Concertgebouw te Amsterdam deelt mede, dat Pierre Mon- teux de uitnodiging voor het dirigeren van een reeks concerten van het Concertge bouworkest ln de maanden Mei en Juni 1940 heeft aangenomen. Uit het kamp Mariënboscli te Nij megen zijn gisteren weer 50 ongewenste Duitsers met hun families over de grens gezet. ZIJ werden vervoerd ln vracht auto's. Verschillende bewonys van het kamp Marlënbosch, die ianger ln ons land zullen moeten vertoeven, zijn overge bracht naar het kamp Avegoor, Gistermorgen zijn te Roosendaal on- ?:eveer 400 vlassers uit alle delen van ons and bijeengekomen tot bijwoning van het vlascongres, georganiseerd door het Ned. Vlasinstituut en ae ondervakgroep vlasbewerkende Industrie Tót directeur van net bureau van het ln Januari Jl. opgerichte „Ned. In stituut van Aannemers Grootbedrijf" (N.I.V.A.G.) ls benoemd mr F. E. Vlle- lander Hein tc Wassenaar. Het bureau wordt gevestigd te 's-Gravenhage. Vier Britse motortorpedoboten, die morgen uit Engeland vertrekken, zullen een bezoek brengen aan Vlisslngen, Am sterdam, Wllhelmshaven, Kiel en Stock holm. Elk schip heeft drJe officieren en 20 minderen aan boord. In een te Utrecht gehouden bijeen komst van leidende figuren uit de Mon- tessorl-bewegLng ls, binnen het kader van de Ned. Montessorl-verenlglng een stlch- cine tot stand gekomen, welke zich ten doel stelt de opleiding van Montessorl- leerkrachten aan de onderscheidene cur sussen ln ons land te bevorderen. Het be stuur van de stichting bestaat uit: drs A. van Zutphen, drs H. Jordan Jr. A. F. K. Paree en de dames H. J. VlnkeSterba en M. HonigDer Kinderen. BUITENLAND. In de Peugeotfabrlek te Sochaux ls een staking van 24 uur uitgebroken. Het doel van deze staking ls de wens van het personeel kenbaar te maken, dat de re gering een doelmatige actie voert op het gebied van de aanpassing der lonen. De Britse koning heeft bij proclama tie doen bekend maken, dat hij afstand doet van de titel „Keizer van Indlë". Dit ls een gevolg van de overdracht van de macht aan Indlë en Pakistan. De Sovjet-ambassade te Stockholm heeft bij de Zweedse minister van bui tenlandse zaken geprotesteerd tegen de vertoning ln een van de grootste biosco pen der hoofdstad van de Amerikaanse film „Het IJzeren Gordijn", die de atoom- spionnage ln Canada tot onderwerp heeft. De laatste groep Duitse krijgsgevan genen ln Engeland vertrekt 12 Juli naar Duitsland. Ongeveer 24.000 zullen ln En geland blyven als vrijwillige arbeiders ln de landbouw. Men verwacht ln de V. S. een be grotingsoverschot van circa 7£ milliard dollar. Argentinië wenst meer Europese goe deren en wil zijn ln het buitenland ver gaarde credleten omzetten ln goederen, die het land nodig heeft. De centrale Bank van Argentinië heeft maatregelen aangekondigd om de overzeese handel aan te moedigen. De arbeiders van de Bergougnan- rubberfabrlek te Clermont-Ferrand (mid den-Frankrijk), waar de vorige week sta kers slaags raakten met do politie, heb ben besloten heden het werk te hervat ten. De arbeiders van de Mlchelln-fabrie ken blijven ln staking en houden de fa briek bezet. In Oostenrijk werd de verkoop van bovenkleding, vervaardigd van katoen, kunstzijde en celwol, vrijgegeven en kan zonder Inlevering van textielpunten be trokken worden. Het Zondagsrijverbod werd opgeheven, aangezien de benzinepositie Id de laatste tijd belangrijk beter is geworden. De omvang van de Oostenrijkse dag bladen werd van 28 pagla's op 34 pagina's per week verhoogd. Doordat de productie van cement zich bevredigend heeft ontwikkeld, werd de verkoop vrij gegeven, van het totalisator-bedryf te laten profiteren. De ministers ontveinzen zich niet, dat dit wetsontwerp geen instemming zal kun nen ontmoeten bij hen, die principieel iedere vorm van wedden immoreel ach ten. Zij verwachten echter,' dat dege nen, die met de ministers de thans be staande excessen verderfelijk achten.de indiening van dit wetsontwerp kunnen waarderen. Wanneer het publiek de gelegenheid krijgt zijn inzetten te doen bij de tota- lisator zullen zij zich voor het grootste deel afwenden van de talrijke bookma kers en hun uitgebreid personeel, zodat dë mogelijkheid om deze tak van gif- handel als bedrijf of beroep te kiezen aanzienlijk wordt verkleind. Bij de totalisator kan niet op crediet worden gewed, terwijl slechts gelimi teerde bedragen kunnen worden inge zet. Een en ander vormt juist voor per sonen met kleine inkomens een belem mering om te grote bedragen te verspe len, of om belangrijke bedragen te ver krijgen zonder daarvoor te werken. Wat betreft de windhondenrennen en de voetbalpools stellen de ministers zich op het standpunt, dat aanvaarding van de voorgestelde totalisator bij paarden rennen en harddraverijen, op zichzelf geenszins behoeft te betekenen, dat nu ook het wedden bij windhondenrennen en voetbalwedstrijden niet langer kan worden afgewezen. Voor de invoering van de voorgestelde totalisator pleiten argumenten, die ten aanzien van voet balpools e.d. ten enenmale niet gelden. Nederland is op het ogenblik het enige land ter wereld, waar de paar denfokkerij niet uit de opbrengst van een totalisator wordt gesteund. Ook het belang van de wederinvoe ring van de totalisator uit een oogpunt van stimulering van het vreemdelingen verkeer, zien de ministers zeer wel in. Tegenover die leden, die van mening zijn, dat ons land ook zonder totalisa tor voldoende attracties biedt voor de vreemdeling, mogen de ministers aan voeren. dat het er niet om gaat, wat deze leden als attracties voor de vreemdeling beschouwen, maar wat deze zelf daaronder verstaat. Dat voor vele buitenlanders de totalisator' een voor name plaats inneemt onder hetgeen als De staking te Londen duurt voort De vakvereniging van de veerlieden, lichterlleden, schuitenvoerders en sleep bootmanschappen hebben gisteravond besloten zich te voegen bij de stakende havenarbeiders te Londen. Door de staking worden 145 schepen langs de Theems vastgehouden, waar van vele geladen zijn met aan bederf onderhevig voedsel. Een belangrijke min derheid van de vakvereniging, die een ledental heeft *van 4.000, wilde aan het werk blijven. Vakverenigingsleiders waren van me ning, dat het merendeel van de 19.000 stakende havenarbeiders het werk he den zou hervatten. Attlee, de premier, heeft in het par lement verklaard, dat voortzetting van de staking een „ernstige invloed" op de Britse economie zou hebben. Hij zeide, dat de regering verwacht, dat de man nen bij hun beslissing van gisterochtend zullen blyven om heden aan het werk te gaan. De secretaris van de „Transport and general workers union" heeft tegenover Reuter verklaard, dat 37 van de 45 le den van het niet-officiële stakingsco mité leden van de communistische party of medestanders zyn. Heden wordt nader gemeld: Aan de oproep van de vakverenigings leiders en minister-president Attlee tot de stakende havenarbeiders in Lon den, het werk te hervatten, schynt wei nig gehoor gegeven te worden. De tekenen wezen er hedenmorgen op, dat de staking over het algemeen zou voortduren. CONGRES VAN „SOCIALISTISCHE VERENIGDE STATEN VAN EUROPA". Gisteren is te Puteaux (Frankryk) het congres gehouden van de .socialistische verenigde staten van Europa". Het con gres heeft een resolutie aangenomen, waarin het uitdrukking geeft aan zijn overtuiging, dat „de vereniging van Europa ln een federaal kader noodzake- ïyk is voor alle landen, die begrip heb ben voor de eenheid van Europa". Het congres veroordeelt „de aanvallen op de vryheid der volkeren en op de rechten van de mens. ln het byzonder in lan den van Midden- en Zuid-Oost-Europa" en juicht het verzet toe van die volken tegen het nieuwe totalitarisme en tegen de pogingen hen van de Europese ge meenschap af te snijden. Het congres nodigt alle democratische en socialisti sche organisaties ter wereld uit .destrfld aan te binden ter verkrijging van de bevrijding van die landen en hun aan sluiting by de wereld van de democra tie". Het congres heeft besloten, dat de federalistische Europese groepen van so cialistische strekking als waarnemers het werk van de internationale coördi natie-commissie van de Haagse confe rentie zullen kunnen volgen. attracties beschouwd wordt, staat voor de ministers vast. Thans hebben den ook alle andere landen in dit opzicht een voorsprong op Nederland. De ministers hebben kennis geno men van de geruchten, dat door het medespelen In z.g. voetbalpools mil- lioenen guldens onze grenzen over gaan. Zü kunnen de juistheid daar van noch bevestigen, noch ontkennen al Hikt het hun niet erg waarschyn- iyk, dat bij de huidige strpnge devie- zenbepalingen zulke enorme bedragen clandestien naar het buitenland kun nen worden uitgevoerd. Zy hebben inmiddels de aandacht van hun ambt genoot van Financiën op deze ge ruchten gevestigd. Van de uitslag van een door deze in te stellen onderzoek zal afhangen, of en zo ja, welko maatregelen moeten worden genomen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1