Bondselffal won me! 2—1 van Britse amateurs Een prinselijk ruiter en een fraaie prestatie v. Fanny Blankers-Koen 67ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 21 Juni 1948 Tweede Blad No. 26417] Geslaagde Olympische spoitievue. (Van onze sportredacteur). Een roffel van spikes op sintels klonk door dc geladen stilte. Droog liad het pistool van de starter zes athletes uit de startblokken doen wegveren. Het nummer 80 meter horden was begonnen. Men kon een speld horen val len en toch zaten er 63.000 toeschouwers op de tribunes van het Olym pisch Stadion. 126.000 ogen kleefden als't ware aan die zes figuurtjes, kleef den speciaal aan de lange, slanke figuur op baan drie: onze nationale kampioene Fanny BlankersKoen. Met weergaloze snelheid kwam z\j naar voren, haar mededingsters ver achter zich latend. Met een feilloze techniek werden de horden genomen. Het was alsof die dingen er niet stonden. Zeker 10 meter bedroeg haar voorsprong, toen zij zich met een laastc ruk door de finish wierp. En toen gingen de monden open, een donderend gejuich bralr los, een gejuich, dat aanzwol tot eon orkaan toen bleek, dat Fanny de 80 meter horden in 11 sec. had gelopen en daarmee 0.3 sec. onder het wereldrecord, dat 11.3 sec. bedraagt, bleef. Een tijd die wel is waar niet als een nieuw wereldrecord kan worden erkend, daar onze kampioene met' de wind in de rug liep, maar die toch zo'n prachtige prestatie was, dat het voor ons tot hèt hoogtepunt van de Olympische Dag behoorde. Een sportfestijn, dat overigens ook dit jaar weer schitterend geslaagd is. Daar was in de allereerste plaats de be langstelling van het Prinselijk Gezin en de verrassing dat Prins Bernhard onverwachts buiten mededinging deelnam aan het springconcours. Daar waren uitstekende turndemonstratles. een overwinning van het Nederlands Bondselftal op het Britse Olympische team (21) en een uitermate span nend springconcours. En dan het materiële doel: het verzamelen van gelden voor de uitzending van een Nederlandse ploeg naar Londen, waaraan deze sportdag weer een behoorlijk steentje heeft toe bijgedragen. De regelingscommissie met Karei Lotsy aan het hoofd heeft dan ook alle eer van haar werk! HÉfe Een prachtige sprong van Prins Bern hard met „the Priest" tijdens het spring concours van de Olympische Dag. HET K.N.G.V. BRACHT „MOOI HOLLAND". Natuurlijk worden op zo'n dag ook fouten gemaakt, dat kan bij dergelijke massale demonstraties niet uitblijven. Maar dat het NOC programma's laat verkopen waar de helft niet van klopt, dat kan er bij ons niet in. Het resultaat was dan ook, dat het grootste deel van het publiek maar moest raden wie er b.v. aan de atletiekwedstrijden deel nam. Wel gaf men de veranderingen door per luidspreker maar helaas dit zeer nuttige instrument had een zware kou te pakken en sprak zeer schor (on verstaanbaar). Hoe indrukwekkend de Bondsoefening 1948, die tijdens het jubelfeest van het KNGV te Arnhem door 11.000 turnsters werd uitgevoerd, moet zijn geweest, liet dit verbond gisteren in het klein zien. Direct na aankomst van het Prinselijk Gezin stroomden 2400 in keurige witte pakjes gestoken turnsters onder de Ma rathon-tribune door het groene gras tapijt op. Voorop de verenigingsvlaggen, die hulde brachteb aan het Prinselijk Paar en de Prinsesjes. In dikke rijen hadden de turnsters zich inmiddels op gesteld en voerden daarna op sublieme wijze hun rythmische oefeningen uit. Het slot was even ontroerend als schoon de oefening „Mooi Holland". Rode, wit te of blauwe linten boven het hoofd houdend, dansten de meisjes op de to nen van „ik hou van Holland" rond on zen ationale driekleur. Zó overheerste ons mooiste bezit één moment het ge hele terrein. Na de voetbalwedstrijd gaf het KNGV nog een demonstratie toestel-turnen en springen. Het heren-keurcorps liet eni ge prestaties zien aan de rekstok, ter wijl het dames-keurcorps haar vaardig heid aan de ringen vertoonde. Op het middenterrein gaven heren van Amsterdamse, Rotterdamse en Haag se verenigingen een zeer aardige de monstratie met de springtafel. Na de turndemonstratie reikte lt.-kol. C. F. Pahud de Mortagnes, voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité, de Van Tuyll-beker uit aan de bond, die over het jaar 1947 de beste prestaties had verricht. En dat was ditmaal de Nederlandse Biljart Bond. De voorzitter Jhr dr J. Mollerus en de biljartmata- doren Piet van de Pol. Piet de Leeuw en Metz droegen het kostbare bezit dan ook in grote triomph weg. Zij hebben hem verdiend! KONING VOETBAL. De wedstrijd tussen het Nederlands Bondselftal en het Britse Olympische team die natuurlijk, hoe kan het ook anders de hoofdschotel van het pro gramma vormde, heeft een groot deel van de toeschouwers een weinig teleur gesteld. Over het algemeen genomen vond men het een „tam" partijtje en om eerlijk te zijn dat was het ook. Maar men verloor hierbij een heel voorname factor uit het oog: deze ontmoeting was geen officiële landenwedstrijd waarbij alles op het spel staat, maar gaf het bondsbestuur een schone gelegenheid eens rustig de kreahten te verkennen en enige Nederlandse spelers gelegen heid te geven om wta meer internatio nale ervaring op te doen. Men miste, zoals begrijpelijk was. in deze oefenpartij het heilig vuur, het enthousiasme, de allesverzettende wil om te winnen en daardoor voelden velen, die op een wed strijd a la Holland—België hadden ge rekend zich zwaar bekocht. En toch vonden wij het voor ons een nuttige en aantrekkelijke wedstrijd. Vooral nuttig met het oog op het a.s. Olympische voetbaltournooi. waar de kans niet is uitgesloten, als wij ten minste van de Ieren winnen, dat wij tegenover dezelf de ploeg komen te staan. Het Bonds elftal won gisteren zeer verdiend met 2—1, zodat onze papieren vooral in dien men in aanmerking neemt, dat Nederland een veel sterkere ploeg op de been kan brengen dus zeer gun stig zouden komen te staan. En zelfs had de overwinning veel groter kunnen zijn. Immers, voor een belangrijk deel ging het initiatief van de Nederlanders uit, zeker driekwart van de wedstrijd waren de onzen in het veld sterker. Het geluk liet echter onze aanvallers in de steek, want tot tweemaal toe moest de paal de Engelsen redding brengen en verder was doelverdediger Mac Alinden een enorme blunder in de eerste helft, die een doelpunt kostte, niet mee gerekend in prima vorm. Met veel bravour en door goed opstellen hield hij verschillende harde schoten van de Ne derlandse aanvallers, die wij al bijna telden, uit zijn heiligdom. TERLOUW WAS WEER IN PRIMA VORM. Bekijken wij het spel van de Neder landse spelers individueel, dan moeten wij Terlouw weer de hoogste cijfers ge ven. De DCV-er gaat zich in dit inter nationale milieu hoe langer hoe meer thuis voelen en hij was weer een vrijwel niet te passeren struikelblok. Landman had een uitermate rustige dag, want het eerste Engelse schot moet nog ko men. Hij heeft alleen enkele tijgerspron gen kunnen vertonen bij zeer gevaar lijke door de Nederlandse defensie te ruggespeelde ballen. De jeugdige Vites- sespeler Albers, die op Schijvenaars plaats stond, heeft lang niet onverdien stelijk gespeeld al nam hij oi. soms te veel risico door te ver op te dringen. Zijn collega Van Bun vertolkte weer een voortreffelijke partij. Aanvoerder De Vroet liep voor de rust een verwon ding op, welke nogal pijnlijk was en liet zich in de tweede helft vervangen. Schaap, die voor rust linksbinnen speel de. kwam nu in de middenlinie terecht, terwijl Wilkes „inviel" en op zijn plaats ging spelen. Rechtshalf Beenhakkers mag op een zeer goede wedstrijd terug zien, wij vonden hem zelfs iets beter dan Stoffelen. Roozenburg was goed, zonder meer, evenals Van der Tuyn, die na 12 minuten spelen het eerste doel punt ter wereld bracht. DE DOELPUNTEN. Na goed werk van Clavan, die ech ter over het algemeen genomen tegen viel, kreeg v. d. Tuyn de bal vrij op zijn vleugel en loste een tamelijk zacht schot, dat de Engelse doelman door zijn handen liet glippen. Het tweede Nederlandse doelpunt ontstond uit de zwerverslust van Rij vers, die dit solospel echter sterk over dreef en al kwam het publiek meerma len in verrukking over het handige ge goochel van de kleine NAC-man, het effect was vaak minimaal. Hij verricht te enorm veel werk in het veld, zwierf van rechts naar links en dook op de onverwachtste plaatsen op. Bij een van zijn escapades In de tweede helft pikte hjj de bal bij de lijn op, keek op zijn gemak naar scheidsrechter Karei van der Meer of de mogelijkheid soms aanwezig was. dat de bal uit was geweest en toen de arbiter hem beduidde, dat hij zijn gang kon gaan, volgde er prompt een afgemeten voorzet, welke Roozenburg, er waren toen nog zeven minuten te spelen onberispelijk hoog in de rech terhoek kopte. Schaap miste tempo, waardoor zijn technische en tactische capaciteiten niet voldoende tot hun recht kwamen. Wil kes loste enige venijnige schoten, maar had de pech juist de Engelse doelman in zijn beste periode te treffen. In de Britse ploeg, die stevig, maar volkomen fair speelde viel rechtshalf Hardisty op. die dan niet meer zo snel mag zijn. maar daartegenover een uit nemende techniek paarde aan een voor treffelijk spelinzicht. Het enige Engelse doelpunt ontstond voor de rust door 'n fout van de Nederlandse defensie, die een voorzet van rechtsbuiten Boyd ver keerd beoordeelde, waardoor linksbui ten Joseph weinig moeite had de bal achter Landman te deponeren. Ook de Engelsen maakten zich niet al te druk en wij kregen dan ook sterk de indruk, dat zjj evenmin lust hadden alle troe ven op tafel te werpen. Meermalen ver toonden zij verrassend goed samenspel en wij geloven, dat dit elftal wel beter voor de dag kan komen. ATHLETIEK EN NOG IETS. De athletiek was op deze Olympische dag wel zeer stiefmoederlijk bedeeld. Om zoveel mogelijk mensen te kunnen bergen had men extra-tribunes aange bracht op sintel- en wielerbaan. Be halve de reeds in de aanhef vermelde 80 meter horden voor dames stonden verder op het programma 100 yards hardlopen voor dames en heren en een heren-hordennummer. Slijkhuis en de verdere prominente lopers, die aan 100 meter niet genoeg hebben, moesten dus in gezelschap van de wielrenners langs de kant blijven staan. Het was jammer, maar de ontvangsten genoten gisteren voorrang. Het is erg genoeg, dat het NOC allerlei bokkensprongen moet ma ken om aan de benodigde contanten te komen om een ploeg naar Londen af te kunnen vaardigen. Ons land staat hierin alleen op de wereld. Merkwaardig en teleur stellend. In andere landen beseft de regering heel goed de betekenis vaneen goed uitgeruste Olympische ploeg, al was het alleen al om de reclame, die er voor het land zelf van uit gaat In Nederland heeft de regering nog nim mer een cent steun verleend aan de uitrusting van een nationale ploeg. Ook dit jaar niet, hoewel er van tal van kanten aandrang op de regering is uit geoefend. In de Tweede Kamer zijn over deze kwestie verschillende vragen gesteld. Maar de minister stelt geen gelden beschikbaar en wel voornamelijk in verband met de zorgwekkende toestand van 's lands financiën. Van de andere kant zal de minister even verheugd zijn als het pu bliek. indien Nederland een goed figuur maakt op de Olympische Spelen. Mits het de schatkist maar geen cent kost... Maar terug naar de athletiek. Jan Kleyn bewees weer nog steeds Neerlands snelste 100 meter man te zijn. Zijn stijl gaat zienderogen vooruit en vooral ln de serie liep hij 'n uitstekende race. Hij noteerde toen over de 100 yards 9.8 sec., waarmee hij 0.1 sec. boven het Neder landse record van Cris Berger bleef. In de finale liep hij niet zo best. Wel kwam hij onbedreigd als eerste binnen, maar wij meenden Kleyn op de laatste meters even te zien krampen, een nude fout. 1. Jan Kleyn (V. en L.) 10.1 sec 2. Meyer (Bl.-W.) 10.2 sec.; 3. Nusse (AA C) 10.2 sec. De 100 yards dames bracht de zege aan de opkomende ster Gré de Jong van Zaanland, die 11.5 sec. noteerde, 2. An nie Noordraven (Palthena) 11.7 sec., 3. Xenia Stadt de Jong (Celebes) 11.8 sec. Het nummer 80 meter horden heren was voor de AAC-er Jan Zwaan (geen tijd), die met deze overwinning bewees over zijn inzinking heen te raken. Lam- mers, die tweemaal van hem gewonnen had moest zich nu met een derde plaats tevreden stellen. V. d. Hoeven van Ly- curgus werd tweede. De uitslag van de 80 meter horden dames luidde: 1. Fanny Blankers—Koen 11 sec., 2. Gerda v. d. KadeKoudijs (Vict.) 12.3 sec., 2. B. Hendriks (GAC) 12.7 sec. HET SPRINGCONCOURS. Het slotnummer van de Olympische Dag het springconcours vormde een zeer pakkend slot. En de grote verras sing van dit nummer was wel de deel name van Z.K.H. Prins Bernhard met „the Priest". Toevallig kwam er een plaats vacant en zo nam de Prins tot verbazing van de enthousiaste menigte actief deel aan Nederland's sportfeest. Hij reed een parcours, dat hem tot een uitstekend springryder en een volleerd ruiter stempelde. Leiding geven en houding waren volmaakt. Jammer was het, dat zyn prachtig paard eenmaal voor het nemen van de „spoorwegbo men" weigerde, hetgeen hem 3 straf- punten en tijdverlies kostte. Verder leg de de Prins het parcours zonder fouten af. Zijn tijd was 1 min. 38 sec. Had het paard van de Prins niet geweigerd, dan had het zelfs kunnen gebeuren, dat Prins Bernhard voor de suprise van de dag had gezorgd. Vooral indien men in aanmerking neemt, dat de tijd van de winnaar 1 min. 10 sec. bedroeg en het hier ruiters betreft, die in training zijn voor de Olympische Seplen. Ritmeester Gruppelaar reed een fout loos parcours en noteerde als voorlaat ste deelnemer de snelste tijd van 1 min. 13 sec. Maar toen kwam de laatste rui ter, J. Rijks met het prachtige spring paard „Master". Hij zette er onmiddel lijk een snelle vaart in, riskeerde alles bij het nemen van de hindernissen en wist het parcours, dat foutloos werd afgelegd, 3 sec. sneller te rijden dan Ritmeester Gruppelaar. Een prachtige prestatie Hier volgt de uitslag van het Spring concours over de 12 hindernissen, dat op het grasterrein binnen de Sintelbaan uitstekend tot zijn recht kwam en met de felle rode jasjes van de burger-rui ters een zeer kleurrijk geheel vormde. 1. J. Rijks Jzn. op „Master" 0 fouten 1 min. 10 sec.: 2. Ritm. J. J, Gruppelaar op „Random Harvest" 0 fouten in 1 min. 13 sec.: 3. E. H. M. van Loon op „Springsteel" 0 fouten 1 min. 16 sec.; 4 Maj. J. A. de Bruine op „Golden Vale" 0 fouten 1 min. 19 sec.; 5. W. Mom op „O'Xenophone 0 fouten, 1 min. 26 sec. Sportspüetcrs ook in het veel betere teamwork der Ne derlanders. De Britten waren niet alleen langzaam, maar zij vormden bovendien geen eenheid, vandaar de grote neder laag, waaruit tevens afdoende gebleken is, dat de Britten weinig vorderingen ge maakt hebben sinds zij in Heerlen met 80 verloren en niet 61 te Monaco de nederlaag leden. Van de Nederlandse ploeg nam Ruimscothel het leeuwendeel der doelpunten (4) voor zijn rekening, terwijl Van Feggelen (2), Braasem (1) en Korevaar (1) de overige scoorden. De Franse soheidsrechter, de heer Fourlon, drukte de Nederlandse overmacht als volgt uit „er was maar één ploeg in het water". Het schoonspringen was niet van Olympische klasse, noch van de twee Britten, noch van de beide Nederlanders Kettler (A.Z.) en Van Eyn (Swift). De heer Gerretsen, leider van de Neder landse ploeg, deelde ons na afloop mede, dat Nederland geen heren schoonsprjn- gers naar de Olympische Spelen zal af vaardigen, hetgeen ons, gezien de resul taten van Zaterdag, een zeer wijs besluit' lijkt. De Brit Johnson behaalde 96.31 pt., Kettler 90.4 en Van Eyk 77.95 pnt., ter wijl de Brit Elliott een slechte laatste was. KNZB-COMPETITIE. Het programma voor deze week luidt: Dinsdag 22 Juni: Gouwe 1Boskoop 1 (dames); Die Haghe 1AZC 1 (dames) De Zijl 1—Gouwe 1; SZC 1—LZC 1 Gouwe 2—Boskoop 2; UWV 1Sleutel stad 1. Woensdag 23 Juni: AZC 2LZC 4. Donderdag 24 Juni: LZC 1DZV 1; LZC 2SVH 3. Vrijdag 25 Juni: Sleutelstad 1 WZC 1. L.Z.C. won Alphens waterpolo toumooi EERSTE KLASSERS VERSCHENEN ZEER ONVOLLEDIG. In het Alphense zwembad heeft Za terdagmiddag een waterpolotournooi plaats gevonden, georganiseerd door de Alphense Zwemclub. Over het geheel bestond er voor dit tournooi niet die be langstelling, die men verwacht had. On der de deelnemende verenigingen ston den niet minder dan drie eerste klassers vermeld, welke teams echter helaas niet volledig uitkwamen, waardoor het pu bliek geen juist beeld heeft gekregen van het spel in de eerste klasse van de KNZB. De Leidse ploeg LZC was vrijwel volledig en heeft voor deze prestatie en haar goede spel dan ook loon naar wer ken gekregen, n.l. de eerste prijs. De eerste wedstrijd werd gespeeld tus sen GZC en LZC en gewonnen door de Leidse ploeg met 21. Daarna speelden DWR uit Haarlem en Merwede uit Dor drecht een buitengewoon spannende wedstrijd, die in een 0—0 gelijk spel ein digde. Drie series van zes strafworpen waren nodig om uiteindelijk De Water Ratten als winnaars uit het water te zien komen. De tussenwedstrijd van de Alphense dames tegen de Merwede-dames had weinig om het lijf. De dames uit Dor drecht waren veel te sterk voor de Al phense schonen en wonnen dan ook ver diend met 40. De Alphense heren speelden daarna tegen het tweede team van LZC en op nieuw was te zien, dat het eerste team van Alphen op het ogenblik in goede vorm is. De Leidse reserves gingen met 41 ten onder. De verliezersronde bracht GZC tegen Merwede in het water, welke wedstrijd door de Goudse ploeg, dank zij een twee tal goede doelpunten van W. Boer met 21 gewonnen werd. In de winnaarsronde werd door LZC en DWR dikwijls goed spel te zien ge geven. LZC won deze ontmoeting met 2—0 door doelpunten van Teegelaar en Lut. In de achterhoede was vooral v. d. Reijden een groot struikelblok voor de Haarlemse aanvallers. De prijzen werden met een toepasse lijk woord door voorzitter Jansen uit gereikt. TWEE OVERWINNINGEN VOOR DE ZIJL. Na de twee geleden nederlagen her stelde De Zijl zich Zaterdagavond enigs zins door in Woerden Forel te slaan Kikkert gaf onze stadgenoten de leiding, doch Forel bleef het antwoord niet schuldig en scoorde spoedig daarop de gelijkmaker. Kort voor de rust schoot Steehouwer tegen de lat en de terug springende bal zette Prevoo om in een doelpunt. Ook in de tweede helft was De Zijl in de meerderheid en Blansjaar en Van Egmond voerden de score op tot 41, waarmee het einde kwam. Morgenavond speelt De Zijl op eigen veld tegen Gouwe 1, dat tegen Forel (4—5) het onderspit moest delven. De Zijl 3 trok Zaterdag naar Haarlem om DWT 2 te bekampen. Ook dit werd een overwinning voor De Zijl (21). Vader en zoon Lepelaar zorgden voor de Leidse doelpunten. Nederland verpletterde Engeland „ER WAS MAAR ÉÉN PLOEG IN HET WATER". Het Nederlandse waterpoloteam beeft Zaterdag een gemakkelijke overwin ning (82) op het Britse team be haald in het openluchtbad te Kings bury, waar dc eerste speelhelft met 5—1 werd afgesloten en de Nederlan ders vrijwel doorlopend het initiatief wisten te handhaven. Het tempo was niet snel, in elk ge val niet 6nel genoeg naar de zin van trainer Kuyper, die zijn mannetjes dap per van de kant opstuwde. Het grote i hebben zich tot dusver meer "dan 100 verschil tussen beide ploegen zat dan| leerlingen aangemeld. De Ronde van Limburg voor ama teurs over een afstand van 165 KM. gaf bij aankomst te Geleen de volgende uitslagen 1. Grift (Soest) 4 uur 27 min. 41 sec; 2. Van Drlel (België); 3. Blanke- nauw (Nijmegen); 4. Smeets (België) op 28 sec: 5. Delorge (België). Tijdens wielerwedstrijden te Heme Hill om de grote prijs van Londen over een afstand van 500 meter wist de Nederlander Contelaar beslag op de derde plaats te leggen. Winnaar was de Franse kampioen Henri Sensever, die een tijd van 40.8 sec. noteerde. De Nederlander Hijzelendoorn werd tot ieders verbazing in een van de series door Meadwell verslagen. In de halve eindstrijd van het kam pioenschap van Amerika dubbelspel (profs) hebben de Amerikanen Riggs en Budge met 62 86 64 gewonnen van Pelezza (Fr.) en Dinny Pails (Austr.). Zij komen in de finale uit tegen Jack Kramer (V.S.) en Segura (Ecuador). De West-Indiër Mc Donald Bailey, een van de voornaamste troeven van Groot-Brittannië voor de Olympische Spelen, leed Zaterdag zijn tweede ne derlaag in een week tijd. Ditmaal ver loor hij op de 100 yards van Mc Cor- quodale, van de Londense athletiekclub, die de afstand in een tijd van 9.9 sec. aflegde. De wedstrijd ZwitserlandSpanje welke gisteren te Zürich gespeeld werd, eindigde in gelijk spel (3—3). Bij de rust hadden de Spanjaarden met 21 de leiding. De 2 millioen franc steeple chase de Paris, de Franse Grand National over 4 mijl en 110 yards, werd gisteren gewonnen door het 6-jarige paard Ri- deo, gereden door Robert Bates. Zaterdag vond te Valkenburg een wedStrUd plaats tussen Valken Boys en LDWS De Leidse club, die technisch beter speelde, won verdiend met 41. Voor de promotie van overgangs klasse naar eerste klasse van de KNLTB speelde Leidse studenten 1 tegen Joy 1. De studenten verloren met 91, zodat Joy promoveert. Wassenaar won met 10 van Blauw Zwart en kwam door dit resultaat in het bezit van de Rijnbeker, een kleinood, dat een halve meter lang is. Het doelpunt kwam van de voet van Jan Remmels- waal. VOORWEDSTRIJDEN OLYMPISCH VOETBALTOURNOOI. Voor de voorwedstrijden van het Olympisch voetbaltournooi zijn de vol gende plaatsen aangewezen: EireNederland: Portsmouth; Egypte —Denemarken Portsmouth; Luxemburg- Afghanistan, Brighton; Zuid Slavië— Pakistan: Southend; China—Turkije: Eastbourne; ZwedenOostenrijk: Bour nemouth; BirmaIndia: Worthing. Deze wedstrijden worden deels op 26, deels op 27 Juli gespeeld, aanvang 5 uur 's middags. Het bestuur van de K.N.V.B. heeft onlangs besloten, dat het Nederlands elftal niet met rug nummers behoorde te spelen, om dat dit naar „professionalisme" zou zwemen. Maar wat dan te zeggen van dit Britse elftal, dat bestaande uit de meest zuivere amateurs ter wereld, die wel rugnummers op hun blouse droegen? Wellicht moge dit voor de K.N.V.B. aanleiding zijn het standpunt te herzien. K.N.Z.B. hield selectiewedstrijden voor Olymp. Spelen GOEDE PRESTATIE VAN TJEBBES. Zaterdagmiddag werden in Amers foort selectiewedstrijden van de K.N.Z. B. voor de Olympische Spelen gehouden. Om de zwemmers en zwemsters vast te wennen werd in het Engels gestart. De verschillende valse starts bewezen wel, dat dit een goede maatregel was. Over het algemeen waren de resultaten niet slecht te noemen. De beste presta tie werd geleverd door Tjebbes van H.P.C. op de 100 meter borstcrawl he ren. Voor hem werd een tijd genoteerd van 1 min. 22 sec., welke de beste is, die hij dit jaar en in het vorige jaar heeft gemaakt. Wel een succes voor Tjebbes' zeer serleuse training. In het nummer 100 meter borstcrawl dames bereikte Hannie Termeulen het eerste het keerpunt, gevolgd door Lies Vaessen en Irma Schumacher. De laatste kwam toen echter uitstekend opzetten en doordat Hannie Termeulen niet goed baan hield, won de Rotterdamse zwem ster, met dezelfde tijd als haar rivale 1 min. 9.1 sec. Tonnie Hom en Janny de Groot hiel den Nel van Vliet goed bij op de 200 meter schoolslag. Op de laatste 50 meter kwam Janny de Groot zelfs even voor te liggen doch tegen de eindspurt van Nel van Vliet kon ze niet op. Zwem-, Reddings- en Polovereniging „Boskoop". Nader vernemen wij, dat de clubkampioenschappen, welke op 24 Juni 'zouden worden verzwommen, door onvoorziene omstandigheden zijn uitge steld tot 15 Juli a.s. De op 29 Juni uitgeschreven zwemde- monstraties beloven, wanneer het weer medewerkt, een succes te worden. Voor de schoolwedstrjjden op 5 Juli Wageningen winnaar van K.N.V.B.-Cup Lotsy: „Neem de beker mee, vul en ledig hem". Nadat de bekerfinale, die Zaterdag avond in het Olympisch Stadion te Am sterdam tussen de Oostelijke eerste klas- ser Wageningen en de Amsterdamse tweede klasser DWV in een 00 gelijk spel geëindigd was, moest het nemen van strafschoppen beslissen wie voor dit jaar de beker in zijn bezit zou krijgen. Wageningen was de gelukkige, want van de drie strafschoppen wist zij er twee te benutten, terwijl de D.W.V.-ers tweemaal moesten toezien hoe keeper Van Eist hun schoten stopte. Na afloop reikte Karei Lotsy de beker uit aan de Wageningse aanvoerder Jan sen en misschien heeft de uitgelaten schare Wageningen-supporters zich de laatste woorden van de bondsvoorzitter: „Neem de beker mee, vul en ledig hem" wel voor deze avond tot devies gemaakt. PROGRAMMA KAMPIOENSCHAP VAN ALPHEN. De eerste helft van het programma om het kampioenschap van Alphen is als volgt vastgesteld: 3 Juli: ARC-Alphense Boys; 8 Juli: AlphiaARO en 13 Juli: Alphense Boys—Alphia. Het tweede ge deelte zal worden vastgesteld, nadat deze wedstrijden zijn gespeeld, waarbij dan rekening zal worden gehouden met de verkregen uitslagen. Door een te overladen oefenprogram ma zal het eerste elftal van Alphen niet aan deze wedstrijden deelnemen. Het Olymp. hockey tournooi NEDERLAND AAN HET HOOFD VAN EEN POULE. De besturen van de Federation In ternationale de Hockey sur Gazon kwam Zaterdag te Amsterdam bijeen ten einde de landen, die hebben in geschreven voor 't Olympisch hockcy- tournool over vier poules te verdelen. India, Groot Bretagne, Nederland en Pakistan werden aan de top van elk der vier te vormen poules geplaatst. De winnaars der vier poules komen in de halve eindstrijden. In elke poule wordt een halve competitie gespeeld. De verdeling over de vier poules ge schiedde als volgt: Poule a: India, Oostenrijk, Argenti nië, Palestina en Polen. Poule b: Groot Bretagne, Tsjecho- SlowakiJe, Hongarije en Spanje. Poule c: Nederland, Afghanistan, Zwitserland en Verenigde Staten. Poule d: Pakistan, Frankrijk, België en Denemarken. De inschrijving van de Ierse Vrij staat werd niet aanvaard. Aan de hand van deze indeling speelt Nederland 2 Augustus tegen Zwitserland, 4 Augustus tegen de Ver enigde Staten en 7 Augustus tegen Af ghanistan. Maandag 9 Augustus worden de hal ve eindstrijden gespeeld, Donderdag 12 Augustus de eindstrijd en de ontmoe ting voor de derde plaats. I ZEILEN Draken- en Swallow-zeilers voor Olympische Spelen aangewezen NEDERLANDS DRAKENTEAM WORDT ZEER STERK GEACHT. De speciaal voor dat doel door de KVNWV benoemde commissie van drie heeft gisteravond .aan het einde der gedurende de laatste drie weken ge houden keuzewedstrijden bij het Pam pus op het IJsselmeer, de volgende zeilers aangewezen voor uitzending naar de komende Olympische Spelen. DrakenklasseE. Jonker (strmn.), mr Nijbakker en Dudok van Heel (beman ning) met de „Joy". Reserveboot: „Tha- latta" met res. strmn. Jack van den Berg en reserve bemanning Van Duyl. SwallowklasseDe Vries Lentsch (strmn.), Keegstra (bemanning) met de „St Margriet", reserve strmn.: Vink. Al gemeen reserve bemanning: De Bier. De keuzewedstrijden in de Firefly- klasse zijn niet beëindigd. De beslissing zal hier hetzij de vol gende week. hetzij over 14 dagen vallen. Het Nederlandse Drakenteam wordt zeer sterk geacht. Met de Scandinavische landen behoort ons land in deze klasse waarschijnlijk tot de sterkste deelne mers. De vooruitzichten bij de Swallows zijn minder gunstig. Aangezien de Swal lows een Engelse klasse vormen, die in ons land tot voor kort niet bestond (met het oog op de Olympische Spelen zijn vier boten gekocht, waarin men nauwe lijks 2 maanden heeft getraind), is er weinig vergelijkingsmateriaal bij de hand. In Willem de Vries Lentsch, die van de 8 keuze-wedstrijden er 6 heeft gewonnen, bezit ons land Intussen een zeer bekwaam stuurman. Sportuitwisseling „Leiden-Oxford" Afhankelijk van dc door de KNVB te verlenen dispensatie, zullen, zoals W« reeds meldden, onze Engelse sport vrienden In Juli naar Lelden komen. Voorlopig zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: Zaterdag 24 Juril: Lelds KNVB-elf talOxford. Maandag 26 Juf jl: KNVB-elftal afd. Leiden (Z.M.C.)Oxford. De eerste wedstrijd wordt gespeeld te Leiden, de tweede waarschijnlijk op het terrein van de vereniging „Quick Boys" te Katwijk. PAARDENSPORT Hoe op Duindigt de paarden liepen De uitslagen van de gisteren te Duin digt gehouden draverijen en rennen lul den: Draverijen: Hollandia-Prijs. afstand 2100 m. Ie afdeling: 1. Little Monty (J. v. Leeuwen Jr.), tijd 3.21.8. km .-tijd 1.36.1; 2. Louise de la Maire B. (Th. Ponsen). Hollandia-Prijs, afstand 2100 m. 2e afdeling: 1. Kruger (H. de Vries), tijd 3.19.3, km.-tijd 1.36.8; 2. Mary Axkit (E. G. in't Veen). Henriot-Prtjs. afstand 2100 m.: 1. Luxor (M. Vergay), tijd 3.06.8, km.-tijd 1.29.-; 2. Larrikin (J. v. d. Berg). Huntress-Prijs, afstand 2520 m.: 1. Jaap Eden (W. Geersen), tljd 3.44,-, km-tyd 1.29.6; 2. Gratie Hanover (A. Nottelman). Surprise-Prijs, afstand 2200 m.: 1. LouLs Axkit (W. Geersen), tijd 3.15 8, km.-thd 1.29.-; 2. Leo Axkit (J. v. Leeu wen Jr) Rennen Juni-PriJs. afstand 900 m.:l. La Bas- koj (H. v. d. Kraats); 2. Springtime (F. Delbrassinne). Diana-Prijs, afstand 2400 m.: l.Qualla (F. Delbrassine) tijd 2.49.8; 2. Zephir (F. Decoster) Boitsfort-Prijs. afstand 2000 m.: 1. Brown Hope (J. M. A. Dekkers), tijd 2.14.-; 2. Crantor (H. C. Dekkers). ATHLETIEK Britsè marathon kampioenschappen Engelse Koningin lost startschot met zilveren pistool. Zaterdag werden te Londen de Britse marathon-kampioenschappen gehouden, waarvoor 144 athleten ingeschreven had den onder wie de Nederlanders Overdijk en Sprong. Het startschot werd door de Koningin van Engeland gegeven met een zilveren pistool. Winnaar werd Holden (Tipton Harriers) in de tijd van 2 uur 36 min. 44.6 sec., gevolgd door Richards (South London)-in 2 uur 38 min. 3 sec. Derde werd Jones (Polytechnic) ln 2 u. 40 min. 49 sec. Het is zo goed als zeker, dat deze drie athletcn de Britse kleuren op de a.s. Olympische Spelen zullen ver dedigen. Overdflk bezette de twintigste plaats. HIETANEN VESTIGT NIEUW WERELDRECORD 30.000 METER. De Finse athleet Mikko Hletancn heeft Zondag een nieuw wereldrecord voor de 30.000 meter gevestigd meteen tüd van 1 uur 40 min- 46 sec. Het oude record stond sinds 1947 op zijn naam met 1 uur 40 min. 49 sec. CRICKET NED. CRICKETBOND. Ie klasse: HCC IIHaarlem: gew. door Haarlem met 91 runs (Haarlem 151, HCC 60)RWQuick (N.) gew. door RW met 44 runs en 2 wickets (Quick 99, RW 143 voor 8); VOC—Sparta: gew. door VOC met 21 runs (VOC 110, Sparta 89); VRA—HBS: gew. door VRA met 41 runs (VRA 139, HBS 98)VW—HCC I: gew. door HCC met 118 runs en 7 wickets (VW 53, HCC 171 voor 3 (gesl.) (Van Manen 114 n. u.). 2e klasse B: Hermes DVS II—Ajax: gew. door HDVS met 34 runs (HDVS 111, Ajax 77); CricXerxes: gew. door Cric met 35 runs (Orlc 93, Xerxes 58). HAARLEM—LCC. LCC heeft gisteren de vrije Zondag benut voor een vriendschappelijke wed strijd tegen een Haarlem-combinatie. De Haarlemmers bleven met 52 runs de baas. LCC scoorde 65 runs, waarvan P. Kantebeen 10, A. van Es 13, A. Kante been 15 en Lebbink 10 niet uit. Haar lem braoht het tot 117. A. van Es bowlde 426, J. Hopp 335 en A, Kantebeen 3—16. KORFBAL. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND, Westerkwartier wint tweemaal van Vitesse. Door een 116 overwinning te Am sterdam en een 83 overwinning te Bellen op de Noordelijke kampioen Vi tesse, verstevigde het Amsterdamse Westerkwartier haar leidende positie aanmerkelijk. De stand luidt thans: Westerkwartier 7 7 - - 67—16 14 Het Zuiden 6 5 - 1 34—22 10 Deto 7 2 14 19—41 5 Vitesse 6 - 3 3 23—36 3 Naa* 2 6 19—47 t

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5