PANDA EN HET OOG VAN MUG RECHTZAKEN EELTKNOBBELS aan de grote teen Voor de Jeugd Radio-programma 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 19 Juni 1948 Tweede Blad No. 26416 SPORT WATERPOLO. L.Z.C. I—D.E.S. I (DAMES) 3—0. gisteravond behaalden de L.Z.C.-dames toor de tweede maal een goede overwin ning. Voor rust doelpuntte mej. J. de Jong. In de tweede helft had L.Z.C. 'n voortdurende overwicht en na twee goe de doelpunten van de dames J. Hanse laar en D. Stomps kwam het einde met 3—0. HEREN. SLEUTELSTAD—U.W.V. I 1—3. Ook deze wedstrijd werd door Sleutel stad verloren, waarbij evenwel dient vermeld, dat de pech onze stadgenoten achtervolgde. Ettelijke schoten kwamen tegen het houtwerk of vlogen rakelings naast of over. Met rust was de stand nog 00, waar na U.W.V. de stand op 03 bracht. Na talrijke aanvallen der thuisclub werd het door Eradus 13. KORFBAL KAMPIOENSCHAP v. NEDERLAND. VitesseWesterkwartier (Zaterdag) en Westerkwartier—Vitesse (Zondag). SWIFT COMBINATIE. Jac. de Groot wist de 50 KM. avond- wedstrijd te winnen na een prachtige eindsprint met R. Riethoven op band dikte en Rijsbergen met minimaal ver schil als 3e. Deze 3 renners gingen haast gelijk over de streep; 4e werd W. Vrees wijk; 5e Zoetemelk. In de B-klasse wist H. Vos na een keurig sprintje te winnen met B. Krult als goede tweede en Bout hoorn 3e. J. Vermeulen had pech even als Tomassen. Dick Nieuwenburg won bij de Juniores de 25 KM. in goede tijd met A. Vermeulen als 2e. Morgen rijdt de A-klasse 120 K.M., B-klasse 80 K.M. en C-klasse 40 K.M. Start 9 uur aan het Witte Huis. Dit is de vierde rit der competitie, doch tevens zijn er morgen extra prijzen. Jac. de Groot, die in het Kampioen schap na de 6e ronde zijn versnellings apparaat bralt en opgaf, rijdt hedenmid dag de Ronde van Den Haag over 120 K.M. Zondag rijdt hij de revanche van de Kampioenschappen en wel de Ronde van Limburg. Dit is de laatste selectie wedstrijd voor de a.s. Olympische en Wereldkampioenschappen op de weg. BRITS ELFTAL VOOR OLYMPISCHE DAG. Leider is weinig optimistisch. Het Britse amateurelftal, dat morgen in het Olympisch Stadion te Amsterdam in het veld zal komen tegen de Neder landse Bondsploeg, is gisteravond op Schiphol gearriveerd. De samenstelling van het Britse elf tal is als volgt: Doel: K. Mc. Alinden (Ierland); ach ter: C. R. Neale (Eng.) en G. Manning (Wales)middenJ. R. E. Hardisty (Eng.), E. G. Lee (Eng., aanv.) en E. G. Fright (Eng.); voor: J .A. Boyd (Schotl.) J. Farquhan (Schotl.), G. Brown (Eng.), J. W. Rawlings (Eng.) en L. Joseph (E.). Reserves: D. Latham (Schotl.) en D. Kelleher (Ierl.). De president van de Engelse Amateur Football Association, mr J. Taylor, die met de ploeg is meegevlogen, zag de wedstrijd wat sceptisch tegemoet. Hij zeide te hopen, dat Groot-Brittannië zal winnen, doch geloofde niet, dat dit be reikt zou worden. BRIDGE. HET EUROPEES KAMPIOENSCHAP. Voor het tournool om het Europees kampioenschap won Nederland van Eire met 78 tegen 40 matchpunten en van Denemarken met 90 tegen 36 matchpunten. Noorwegen won van Bel gië met een verschil van 18 punten, terwijl de wedstrijd tussen Finland 'en IJsland in remise eindigde. Zweden sloeg Eire met een verschil van 51 matchpunten, zodat thans Groot-Brit- tannië en Zweden in dit tournool de leiding hebben met 12 punten. Neder land staat op het ogenblik op de 4e plaats met 8 punten. DR PAUL STERN OVERLEDEN. Te Londen is overleden dr Paul Stern, een van de meest vooraanstaande figu ren op internationaal bridgegebied. Dr Stern is de uitvinder van het be kende Weense bied-systeem. Hij was vroeger advocaat ln Oostenrijk en o.m. leider van het Oostenrijkse team, dat het wereldkampioenschap bridge won. Hij versloeg het befaamde team van de Amerikaan Culbertson. Stern vluchtte naar Engeland toen Hitier Oostenrijk binnen viel. Haringvangst blijft slecht TOENEMENDE EXPORT. (Van onze deskundige medewerker). Vorige week trad voor de verse vis een belangrijke prijsdaling in, welke voornamelijk te wijten was aan het wanne zomerweer en het feit, dat het gros van de leggers op de week vaart, waardoor 's Zaterdags en 's Maandags te veel schepen tegelijk aan de afslag komen. Weliswaar hebben zioh de prij zen nadien enigszins hersteld, maar de marktpositie blijkt toch wel tamelijk zwak te zijn. De grove schol werd te gen de maximum-prijs voor export uit de markt genomen. De tongen deden in doorsnede f. 2,40 per kg, d.w.z. circa f. 0,75 onder de prijs van de vorige week. De visserij op de kust liep wat terug. Door de grote boten wordt thans om de Noord bijna uitsluitend makreel ge vist welke geregeld de maximum-prijs opbrengt. Ook in Engeland bestaat er zeer veel interesse voor. De resultaten der haringvisserij blij ven tot nog toe ver beneden de ver wachtingen. Tot 5 Juni T948 werden door de gehele vloot slechts 13.500 kantjes maatjes aangevoerd tegen 47.500 kantjes in 1947. Even over de 60 gr. NJBr. schijnt er een goede visserij te zijn. maair deze haring is zo grof, dat het binnenland er niet aan wil. Een verblijdend teken is, dat er ondanks de hogere prijs (t.o.v. 1947) geleidelijk wat meer export komt. De prijzen voor de groene haring liepen van f. 60 tot f. 70 per kantje, voor het lioht gezouten goed van f. 45 tot f. 55 en voor de grove maatjes van f. 40 tot f. 43 per kantje. Waarschijnlijk zal er binnenkort wel wat steurharing aan de markt komen, zodat dan ook de rokerijen weer een begin kunnen maken. De kwaliteit van de haring is best. Levenslang voor moordenaar De Bredase rechtbank heeft de Roo- sendaalse arbeider P. de J. conform de eis tot. levenslange gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij in Roosendaal Pau line v. d. Broek, echtgenote van P. Luyks, had vermoord. Vier jaar gevangenisstraf krijgt de Zevenbergse arbeider G. v. d. H., die tij dens een twist zijn a.s. zwager A. K met een mes doodstak. De eis was 6 jaar. HAAGSE GERECHTSHOF Mishandeling Wegens mishandeling was W. de M. te Rijnsburg door de recht bank veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf, van welk vonnis hij in hoger beroep kwam. Er zou zelfs met een mes gedreigd zijn, hetgeen echter door ver dachte werd ontkend. De proc.-generaal vond de opgelegde straf wel wat hoog en stelde voor die nu te verminderen tot drie maanden gevangenisstraf 10 jaar tegen „tante Bertha" geëist Onder grote belangstelling heeft de Rotterdamse Kamer van het Haags Bijz. Gerechtshof de zaak behandeld tegen de 51-j. mevr. B. M. van der H,K., bekend staand als „Tante Bertha", die tijdens de bezetting de zaak der illega liteit voorgaf te dienen en na de oor log zich wijdde aan de behartiging der belangen van de „Canadese bruidjes". Zij werd beschuldigd van Jodenverraad en zou zich o.a. f. 17.000.die haar man aan Jac. Smalhout schuldig was, toegeëigend hebben, nadat zij deze in handen van de Duitsers had gespeeld. De advocaat-fiscaal mr J. Donker, achtte alle ten laste gelegde feiten wet tig en overtuigend bewezen en eiste te gen verd. 10 jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de beide kies rechten. Wijziging Wet V ermogensaan wasbelasting en heffing-ineens aanvaard (Van onze parlementaire Redacteur). Het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de vermogensaanwasbelas- ting en van de wet op de heffing-ineens heeft gisteren nog bijna de hele Tweede Kamer-vergadering in beslag genomen. De heer Teulings, de financiële des kundige der Kath. fractie, die zich niet meer voor ons Lagerhuis verkiesbaar stelde, heeft zich in deze voor hem laatste ontmoetingen in die politieke arena wel bijzonder geweerd. Een reeks amendementen droeg zijn onderteke ning en hij wist ze gelijk gemeld practisch allemaal na warme debatten aangenomen te krijgen. Het lag voor de hand, dat twistpun ten. die bij de totstandkoming der on derhavige belastingwetten zijn uitge vochten, thans bij de novelle opnieuw aan de orde kwamen. Z. h. st. werd een amendement aangenomen om te voorkomen, dat erflater en erfgenamen beide over eenzelfde vermogen de aan- wasbelasting zouden betalen. Een amendement tot wegneming van on billijkheden t.a.v. buitenlandse filialen werd aangenomen met 3422 st. Ver schillende andere voorstellen van de heer Teulings c.s. werden door de mi nister van Financiën overgenomen. Langdurige debatten ontstonden over een amendement-v. d. Weüden (Kath.) om bij de aanwasfoelasting TENNIS. VAN MEEGEREN GESLAGEN. In de kwart finale van de Londense kampioenschappen te Queens Club heeft Van Meegeren een gevoelige nederlaag geleden. De Australiër Bromwlch sloeg hem met 62, 60. CRICKET NED. CRICKETBOND Programma voor morgen. lste Klasse: HCC II—Haarlem; RW- Quick; VOC—Sparta: VRA-HBS; WV —HCC I. 2de Klasse B: CricXerxes; Hennes DVS II—Ajax. DAMMEN TWEEKAMP OLIVIER-LEEUWENBURG. De laatste partij in de tweekamp tus sen P. Olivier en W. Leeuwenburg te Rijnsburg gespeeld, is in remise geëin digd, waardoor de eindstand 42 in het voordeel van eerstgenoemde werd. van de veronderstelling uit tc gaan, dat kleine boeren, tuinders en ande re zelfstandigheden vóór de oorlog een jaarlijks inkomen hadden van f. 3000. In werkelijkheid hadden zij zulks niet. zodat zij thans ook bü betrekkelijk lage inkomsten gedu rende de oorlogsjaren aan de aan- wasbelasting onderworpen zijn. Het amendement zou bewerken, dat ge noemde categorieën eerst bij inko mens hoger dan f. 6000 's jaars voor de belasting in aanmerking komen. Om technische redenen trok de voor steller het amendement in en maakte er een motie van. het aldus aan de minister overlatende, er een passende wettelijke vorm aan te geven. Over deze motie ontstonden opnieuw lang durig? debatten. De minister haalde de voorsteller over, om het cijfer f.3000 uit de motie weg te laten, waartegen over Z.Exc. beloofde, om bij de richt lijnen aan de belastingadministratie in de geest van de motie te zullen han delen. Dinsdag a.s. zal over de motie worden gestemd. Het wetsontwerp werd ten slotte z. h. st. aangenomen. Nadat nog enige kleinere wetsont werpen de hamer waren gepasseerd, deelde voorzitter Smeenk mede. dat in afwijking van de agenda de interpel latie-Burger aan die van de heer Hoog- carspel zal voorafgaan. Vermoedelijk zal deze dus Woensdag aan de orde komen. DE „GROOTE BEER" NAAR INDIE VERTROKKEN. Gistermorgen gingen ongeveer 100 man van verschillende onderdelen der Kon. Landmacht te Amsterdam aan boord van de „Groote Beer" die om streeks 13.30 naar Ned.-Indië is ver trokken. Verder scheepten zich ongeveer 300 man der Kon. Marine alsmede 160 man van het KNIL in. De vertrekkenden wer den uitgeleide gedaan door de muziek van het regiment huzaren van Boreel uit Amersfoort. OVERDRACHT BORSTBEELD ALPHONS DIEPENBROCK. Gistermiddag heeft in de aula van het museum Boymans te Rotterdam de plechtige onthulling en overdracht aan de gemeente Rotterdam plaats gehad van het door de beeldhouwer Radecker vervaardigde borstbeeld van de compo nist Alphons Diepenbrock, zulks ter ge legenheid van het 30-jarig jubileum van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Familieleden van de componist, alsmede de beeldhouwer, waren bil deze plechtig heid tegenwoordig. Prof. dr Ed Reeser schetste hierbij de betekenis van Diepenbrock. 80 STE3IMEN VAN DE ZEE! Tachtig stemmen uit zee worden voor de verkiezingen van 7 Juli gered, wan neer van de ..Groote Beer", het. troepen transportschip. dat gisteren uit Amster dam naar Indlë is vertrokken, een ka pitein van de landmacht zal afstappen om, beladen met machtigingen, terug te gaan naar de kust. Daar de wet voor schrijft. dat men buiten Nederlands grondgebied moet zijn om een ander te kunnen machtigen tot het uitbrengen van zijn stem, moet het schip dus buiten de drie-mijlszone zijn. eer de officier, die daartoe speciaal van Amsterdam is mee- gevaren. de machtigingen in ontvangst kan nemen. Een sleepboot van de Kon. Marine zal de voor de stembus zo kost bare officier op zee van de „Groote Beer" overnemen en naar het vader land terugbrengen. MUZIEKCONCOURS SCHEVENINGEN WORDT HERHAALD. Naar het „Hbld." verneemt, is het be sluit genomen in het internationaal mu ziekconcours tc Scheveningen, dat dit jaar een onbetwistbaar succes is gewor den, het volgend jaar te herhalen. Ook deze muzikale demonstratie zal worden georganiseerd in samenwerking tussen de Concertdirectie dr G. de Koos. het Philips-concern en de Mij. Zeebad Scheveningen. Het zal 25 Mei aanvan gen en de duur is nu verlengd tot ze ventien dagen. Wederom zullen pianisten, violisten en zangers met elkaar in het krijt tre den, met dit onderscheid, dat thans een scheiding is gemaakt tussen de secties concert- en operazang. waardoor spe cialisten op een van beide gebieden beter tot hun recht zullen komen. TELEGRAM INZAKE DE WINSTMARGES VAN HET KRUIDENIERSBEDRIJF. De Kon. Ned. Middenstandsbond, dc Ned. Chr. Middenstandsbond, de Ned. Moderne Middenstandsbond en de Ned. Kath Middenstandsbond hebben aan de ministers van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Economische Zaken een telegram gezonden, waarin de wens wordt uitgesproken dat in het bijzonder het midden- stands-kruideniersbedrtff, ook indien dit efficient wordt geleld, bjj hand having der huidige marges bedreigd wordt in zyn voortbestaan. Zij ondersteunen ten krachtigste het j.l. door de bij ondertekenaars aange sloten kruideniers-vakbonden toegezon den adres en dringen er derhalve bij Uwe excellenties met klem op aan op korte termen een verbetering dezer marges over de gehele linie wel te wil len bevorderen". Trianon Velen zullen zich vermoe delijk ontgroeid voelen aan de verouder de dramatische inhoud van Verdi's be roemde opera ..Rigoletto", doch zich desondanks geboeid weten door de prachtige muziek en de niet minder prachtige stemmen der artisten van de „Opera di Roma". Voor het eerst is hier een volledige opera-verfilming tot stand gekomen, waarbij het orkest van de opera te Rome onder leiding van de dirigent Tullio Seraf in voortreffelijke ondersteuning verleende, terwijl Carmi ne Gallone de regie verzorgde. De uit voering voldoet aan zéér hoge muzikale eisen, ook de décors en het spel zijn buitengewoon verzorgd. Wat deze Italianen presteren staat op een voortreffelijk plan, vooral stem en actie van de vertolker der aangrij pende Rigoletto-rol boeien door kleur en expressie. Ingezonden Mededeling Het voordeel van een verfilming is, dat tallozen, wie het niet mogelijk is. een échte opera-uitvcering bij te wonen, thans toch gelegenheid krijgen deze opera te leren kennen en wel op een wijze, welke de hoogste artistieke lof verdient. Van Italianen ware ook niet anders te verwachten geweest! Lido De film „Tropenkolder", waar in Charles Vanel de dominerende figuur is, behandelt op typisch Frans-senti mentele wijze de geschiedenis van een bejaarde zeerob, die uit medelijden een verwaarloosd meisje adopteert en haar op zijn verre reizen meeneemt op zijn trotse viermaster. waar hij de onbe twiste heerser is. Geleidelijk gaan zijn gevoelens over in liefde, welke evenwel niet beantwoord wordt, aangezien zijn pleegdochter genegenheid heeft opgevat voor de eerste officier. Dit veroorzaakt aan boord een sfeer van jaloezie en een uiterst geprikkelde stemming, welke zich ontlaadt, wanneer de bemanning, die zich stevig te goed heeft gedaan aan de lading rum, aan het muiten slaat. Er wordt fiks gevoéhten, waarbij een vlie gende storm het ruwe geweld nog eens extra onderstreept. Het einde brengt een goedkoop dramatisch effect, wanneer het meisje bij aankomst in de thuishaven sterft. Hetgeen in deze film het meest te waarderen valt, is het uitstekende spel van Charles Vanel. In het voorprogramma draait een In teressant filmpje over mierenkolonies in equatoriaal Afrika. 58) Hij sprak half plagend, half ernstig, zodat ze niet precies wist wat ze hier op moest antwoorden. Hij trok haar naast zich op de canapé, waarop hij zat, en hield haar hand. in zijn sterke warme greep omvat. Laat me je eens goed bekijken, Lynn! Je ziet er knap per dan ooit uit. Ik vind die sproeten op je neusje toch zo lief. O Lynn, weet je dat ik vreselijk Jaloers ben? Kit, wees toch niet zo dwaas, op wie ben Je jaloers? Als hij wérkelijk jaloers was. zou het heel gemakkelijk voor hem zijn, daar aan een eind te maken. Ze had even het akelige gevoel, dat hij 'n spelletje met haar speelde, maar onderdrukte het onmiddellijk. Op die Landon natuurlijk, die je iedere dag ziet, terwijl er voor mij we ken, zelfs maanden over heen gaan om je heel even te zien te krijgen. Voor zover ik het beoordelen kan, ben je de slavin van die man. Ze wachtte even. Wat kon ze hierop zeggen? Als Kit werkelijk jaloers was, lag de oplossing in zijn eigen handen Hoe graag zou ze toestemmen om het onmogelijk te maken, dat hij zich nog langer jaloers voelde. Hij is mijn baas. Kit, dat is alles. Nu goed. laten we niet over hem praten. Misschien ben ik een dwaas om er over te piekeren, zei Kit. Nu we ein delijk samen zijn, liefje, zullen we er een feest van maken. Vertel me ale es wat er gebeurd is. Je scheen me aller lei sombere dingen te vertellen te heb- toen. Och, zö erg is het ook weer niet, lachte ze, maar er zijn inderdaad eni ge onaangename dingen gebeurd. Ze vertelde hem over meneer Mer cer. hoe deze hun vriend was geweest en alles had gedaan om hen te helpen en geld had voorgesohoten. En hoe deze nu plotseling gestorven was. Wat gebeurt er. als iemand zo plotseling sterft en iemand anders de leiding overneemt? We hadden alleen maar een zakelijke overeenkomst. Hij had ons geld voorgeschoten om te be ginnen. We betaalden hem rente. Lieve kind, ik heb er geen idee van. Maar ik vermoed, dat alles heel behoorlijk geregeld zal zyn. Ik bedoel, dat degene, die de zaak overneemt, door zal gaan met zijn plannen. Dat neem ik tenminste aan. Ik ben geen zakenman. Ik ga er vanmiddag heen en tracht de nieuwe directeur te spreken te krij gen om te zien, hoe hij er over denkt. Je gaat natuurlijk een beetje met hem flirten met het oog op de toe komstige zakelijke relaties. Misschien, een héél klein beetje. Als het me lukt. Ze lachte wat spijtig. Met dat hoedje op en met die sproeten op je aanbiddelijke neusje, kun je iedere man om je vingers win den. O Kit, ik vind het eigenlijk vre selijk. Ikik ben eigenlijk ook hele maal geen zakenvrouw. Liefste, wat kan ik voor je doen? Als ik je maar kon helpen. Zal ik mijn manchetknopen belenen? Het klonk opgeschroefd en ze voelde het duidelijk. Ze wilde niet, dat hij er een grapje over maakte. Voor hen be tekende het er op of er onder. Waar schijnlijk voelde hij iets van wat ze dacht, want hij vervolgde" snel, terwijl hij haar hand in de zijne nam: Ik veronderstel, liefste, dat alles in orde zal zijn. De opvolger van die meneer Mercer zal, als 'hij jou gezien heeft, je rustig je gang laten gaan, precies als zijn voorganger. Het ergste wat zou kunnen gebeuren is, voor zover ik het beoordelen kan. dat Tigherhams de hele zaak overneemt ter afbetaling van de schulden. Maar ze zullen maar al te blij zijn, jou er in te houden en de leiding te laten, daar ben ik zeker van. Bekwame hotelhouders zijn er niet veel. Maar dat is het Juist, wat we niet willen. Je begrijpt het niet! We hebben zö hard gewerkt en er zö iets bijzon ders van gemaakt. O Kit, ik moet er niet aan denken, dat iemand anders deze zaak overneemt, 'n Blik op Kit's gezicht deed haar opeens ophouden. Hij had eigenlijk niet de minste interesse in him hotel! Als ze nog even doorging, zou hij beginnen te gapen. Ze zag het opeens en slikte even. Het zou een- j voudig een ramp zijn, als ze hem nu na al die weken zou vervelen, i Lieveling, weet je dat je nog veel knapper bent geworden dan je al was? zei Kit. Ik heb nooit iets mooiers ge zien. Je huid is als zijde. Zijn hand hield de hare vast. We zien elkaar veel te weinig, Lynn. Je bent van mij, dat weet je, en intussen verknoei je de zomer met iemand anders. Even dacht ze. dat hij nu ging z> gen, waarop ze al zo lang gewacht had. Maar een kellner kwam hen zeg gen, dat ze aan tafel konden gaan, en hij stond op, terwijl hij Lynn met zich meetrok. Kom mee, ik zal je nu een goede maaltijd laten verorberen om je sterk te maken voor alles, wat je vanmiddag te wachten staat. Als hij maar zei, dat ■hij met haar mee zou gaan en buiten op haar zou wachten, om haar op te vrolijken, als ze eventueel diep teleur gesteld eij ongelukkig er uit zou ko men! Maar hij zei niets van die aard. Hij hield haar hand vast en keek haar teder aan. (Wordt vervolgd) Casino Bewonderaars van de be kende zanger Tino Rossi kunnen deze week in de film „Destins", waarin hij de hoofdrol vertolkt, wat zang betreft hun hart ophalen. André Cartier, die als landverhuizer naai' Amerika is ge gaan en als straatzanger zijn brood verdiende, heeft door zijn stem reuze opgang gemaakt. Als beroemd en ge vierd zanger keert hij nu naar Parijs terug. Zijn broer Fred is minder geluk kig geweest, deze is in de gevangenis terecht gekomen, waar hem door zijn goed gedrag zes maanden van zijn straf wordt kwijt gescholden. Schuw verdwijnt hij in een café en leest in de krant van de successen van zijn broer. Hij wendt zioh nu tot hem om hulp, welke deze hem ook geeft op voorwaar de. dat hij het land verlaat. Fred is echter het slachtoffer van een verdor ven jonge vrouw, zodat binnen korte tijd al het geld weer is verdwenen. Als hy onder pressie weer bij André aan klopt, ontstaat er ruzie en wordt hij weggejaagd. Uit wraak besluiten Fred en zijn vriendin nu Jacki, het zoontje van de zanger, te ontvoeren, om op die manier te trachten geld los te krijgen. Nog volgen vele verwikkelingen, maar uiteindelijk komt hier ook alles weer terecht. Een film, welke zeker de moeite waaTd is te gaan zien. Rex De Duitse inval in Polen heeft stof opgeleverd voor vele spannende films. Ook ,De man met vijf gezichten", hoewel geen oorlogsfilm in de directe zin, brengt de nodige sensatie. Een be kend anti-nationaalsocialistisch Journa list weet aan Duitse gevangenschap te ontkomen en de jaoht, die de overweldi gers op hem openen, met alle middelen die wij zo goed van hen kennen, levert een boeiende reeks avonturen op. De titel van de film toont reeds, dat er zich nu en dan nogal raadselen voordoen. Luxor. Zoals te verwachten was Is de prachtige film „Mens durf te leven" met James Stewart en Donna Reea in de hoofdrollen voorlopig voor een week op het programma gehandhaafd. Het zou ons verwonderen wanneer niet een derde week nodig zou zijn om alle ge gadigden in de gelegenhied te stellen deze film te zien. Ingezonden Mededeling Verwijder dc oorzaak van deze kwaal Een begaafd Frans apotheker stelde jaren geleden een balsem samen, die de wortel van de eeltknobbel kon bereiken en aldus de ont- i steking deed ophouden en 1 de hinderlijke pijn verjoeg. I De opgezwollen grote teen f kon zodoende snel haar nor I male stand hernemen. Dit I goede middel kunt U nu f weer onder de naam Dalet Balsem bij alle apothekers en drogisten verkrijgen. Prijs per tube f2,50. Mocht U er niet in slagen het te vinden, schrijf dan aan Agentschap Internationaal Labo ratorium Afd. 26 te IJmuiden. RAADSELS voor allen om uit te kiezen; de Groteren (1116 jaar) vijf goede oplossingen, de kleineren (711 jaar) drie goede oplossingen. Naam, leeftijd en adres onder de raadsels. Inzenden naar Bureau Leidsch Dagblad, of naar Wasstr. 38, tot uiterlijk Dinsdagmorgen 9 uur. I. (Ingezonden door Greetje Dorre- paal). Ik ben een plaats op een der Zuid-Hollandse eilanden. Verwijder 2 letters, en ik ben een land in Europa. II. (Ingezonden door Beatrix Vonk). Ik ben een gezegde van 24 letters. 1, 6, 4. 4, 5; 24 is een sport, 3. 12, 13 brengt verwoesting aan, 19, 4. 24 is een meis jesnaam, 3, 19, 20, 11 dient om op te zitten, 14. 8, 9. 22 is een drank. 21. 16, 13 een groot bouwwerk in Utrecht, 4, 19. 17, 18, 7 tegenstelling van dag, 10, 5. 6, 4 een getal, 15, 19. 13 betekent mak, 23, 2, 2, 21 een kleur! III. (Ingezonden door Nellie v. Ros- surn). Uit welke vogel kun je een vier voetig dier halen? IV. (Ingezonden door Piet Schouten). Mijn geheel is een plaats in Zuid-Hol land. Mijn le twee delen bestaan uit een ander woord voor berg in Zwitserland en een andere naam voor kip. Mijn 3e deel is een voorzetsel. Mijn 4e een lid woord. Mijn 5e een rivier. V. (Ingezonden door Jeanne Poot), Mijn oom heeft 8 jongens en iedere Jon gen heeft een zuster. Hoeveel kinderen heeft mijn oom? VI. (Ingezonden door Elly Kiel). Zoek 12 woorden van 5 letters. Op de kruisjes komt van boven naar beneden de naam van een prachtige vogel te staan. De woorden betekenen: x 1. kledingstuk voor dames. x 2. pracht. x 3. hoog bouwwerk. x 4. geluid. x 5. smalle weg (meervoud). x 6. tegenstelling droevige. x 7. hoofdstad van Drente. x 8. ruzie-achtig praten. x 9. zetel van waardigheid. x 10. wat men uit 'n geweer schiet x 11. smalle straat. x 12. fijnmalen in een molen. VII. (Ingezonden door Alle Smolders). In welk huis kan geen mens wonen? VIII. (Ingezonden door Anke War ring). Verborgen vervoermiddelen. 1. Miep en Hans wandelen in het park. 2. Henk is lief, iets lekkers zal Vader straks voor hem meebrengen. 3. Llda gilde au, toen ze zich sneed aan het broodmes. 4. Zeg, wat rammelt jouw kettingkast, zei Riet tegen Elly. OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige nymmcr. 1. 1. Purperreiger; 2. kraanvogel; 3. roerdomp: 4. pimpelmees; 5. kievit. 6. distelvink. 2. Almelo; 1. Alle, 2. leeg. 3. Maas, 4. eten, 5. laag. 6. Olst. 3. Ieder huis heeft zijn kruis. Hek, rijst, fuik, Hein, zes, deur, ui, heet. 4. Zonnestralen. 5. Herberg. 6. Poes, soes, Loes. moes, Goes, Does. 7. Roodvonk; rood, vonk. 8. Scheveningen; vin, veen, hen, geen, Schie, heg. Beste raadselnichtjes en -neefjes, Laatste keer van deze prijsraadsels 1 Volgende week al weer uitslag. Dan heb ik dus veel ruimte nodig in onze krant, dus na maak ik het maar kort. Tot zolang dan! Willy Potters en Nellie v. Rossum. Best, hoor. Allen hartelijk gegroet door jullie Raadseltante, 48). Joris Goedbloed zat rustig in zijn schuilplaats in het ruim en wat net klaar gekomen met het tellen van zijn geld, toen er door de luchtkoker, boven zijn hoofd een luide stem tot hem door drong „Als de dief van de smaragd de steen terug brengt, zal hij een beloning ont- vangen en niet gestraft worden!" riep de stem. „Wel, wel!" mompelde Joris. „Daar zit iets in! Een beloning en geen straf! Daar is over te denken! Ik zal mij eens naar boven begeven en intussen eens scherp peinzen!" Hij liep nadenkend de gang in en mompelde in zichzelf. „Ik kan de steen natuurlijk houden en pas in Amerika verkopen!" bromde hij. „Maar dat geeft vele moeilijkheden! Ongemerkt van boord komen en zo! Hm' Maar wacht eenser klopt iets in dat kolenruim daar!" Joris opende een deur en keek naar binnen, recht in 't gezicht van Panda.. VOOR ZONDAG 20 JUNI Hilversum I (301 M.) VARA 8.00: nieuws; 8.15: strijdlied; 8.18: gram.muziek 8 30: voor het platteland; 8.40: Barcarole: 9.07: postdulvenberlchten; 9.10: nieuws van de Olympische spelen; 9.15: verzoek programma; 9.45: geestelijk leven; VPRO 10.00: Zondagshalfuur: 10.30: dienst Ned. Herv. Kerk Nunspeet; 11.45: de bood schap richt zich tot de mens; AVRO 12.00: The Falrey Aviation Works Band; 12.30: Zondagsclub; 12.40: BoedapestNew York; 13.00: nieuws; 13.15: Les gars de Paris; 13.50: boekbespreking; 14.10: Olympische dag; VPRO 17.00: gesprekken met luis teraars; 17.20: voordracht; VARA 17.30: fanfarecorps; 17.50: sport; 18.00: nieuws: 18.15: orkest A. Kostelanetz; 18.30: Ned. strijdkrachten; 19.00: Radiolympus; 19.30: Stradlvasextet; AVRO 20.00: nieuws; 20.05: actualiteiten: 20.15: operamuziek: 20.50: klelnkunstprogramma; 21.05: ro mance; 21.40: deel VII hoorspel „Villa Rose"; 22.15: septet van Beethoven; 23.00: nieuws; 23.15: Skymasters; 23.4524.00: gram.muzlek. Hilversum II (415 M.) NCRV 8.00: nieuws; 8.15: muziek van Bach: 8.30: dienst Begijnhofkapel Haarlem, voorg. ds P. Mackaay; KRO 9.30 nleuwsj 9.45: Erica Morlnl, vlooi; 9.55: inleiding; 10 00: Hoog mis Basiliek Meerssen; 11.30: KRO-trlo: 12.00: Angelus; 12.15: apologie; 12.35: or kest zonder naam; 12.55: zonnewijzer; 13.00: nieuws; 13.20: orkest zonder naam; 13.40: harmonie St. Caecilla; 14.00: caba ret; 14.30: Radio Philh. Orkest; 15.20: de Nieuw Guinea Missie; 15.40: verzoekpro- ?ramma; 16.25: Vespers te Nijmegen; NCRV 7.00: dienst Gerei. Kerk FraneKer, voorg. ds W. Dlepersloot; 18.30: kerkelijke can tates; 19.00: geestelijke liederen; 19.15: kent gl| uw bijbel? 19.30: nieuws; KRO 19.45: The Three Suns; 19.50: boekbespre king; 20.05: de gewone man; 20.12: Om roep Kamerorkest: 21.00: slot hoorspel „Het standbeeld van de generaal; 21.40: tenor, viool en orgel; 22.05: gevarieerd programma; 22.37: actualiteiten; 22.45: avondgebed en liturgische kalender; 23.00: nieuws; 23.1524.00: avondconcert. VOOR MAANDAG 21 JüNL Hilversum I (301 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muzlek; 8.00: nieuws; 8.15: mars, wals en tango; 8.45: Londens Philh. Or kest; 9.15: morgenwijding door prof. dr A. A. van Ruler; 9.30: sonate van Bach: 9.45: arbeidsvitaminen; 10.30: voor de vrouw; 10.36: Kamerorkest; 11.00: op de uitkijk; 11.15: klarinetconcert van Mozart; 11.45: voordracht; 12.00: Lyra Trio; 12.30: weerpraatje; 12.33: planoduo: 13.00: nieuws; 13.15: Skymasters; 13.45: zigeu nerin uziek, 14.00: wat er om gaat ln de wereld; 14.15: sollatenconcert; 16.00: bont programma; 16.00: de vrijheidsoorlog ln Transvaal; 16.15: musicalender; 17.00: mlddagrhythmen; 17.30: voor de padvin derij; 17.45: het eiland Saba; 18.00: nieuws; 18.15: Londen onder de loupe; 18.30: Ned. strijdkrachten; 19.00: zang en piano; 19.30: de zomerzegelactie; 19.35: Torchlight music; 19.45: landbouwpraatje; 20.00: nieuws; 20.05: echo van de dag; 20.16: Muslcorda; 20.45: hoorspel „De beste Jaren van ons leven"; 22.20: G. Glullettl. gitaar; 22.30: radlomuzlekjour- naal; 23.00: nieuws: 23.15: T. Splwakofsky, vlooi; 23.3024.00: bekende melodieën ln new look. Hilversum II (415 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: reveille; 7.45: woord voor de dag: 8.00: nieuws; 8.15: Te Deum Laudamus; 9.00: blaaskwintet; 9.15: zie kenbezoek; 9.30: waterstanden; 9.35: vra- geq aan voorbijgangers; 10.05: muziek van Korsakoff; 10.30: morgendienst o. 1. v. ds D. Goudzwaard; 11.00: muziek van Mo zart; 11.15: voordracht; 11.35: H. van Roon. plano; 12.00: gemengd omroepkoor; 12.30: weeroverzlcht; 12.33: Metropole orkest; 13.00: nieuws; 13.15: Mandollnata; 13.46: Carraol Gibbons speelt; 14.00: voor de scholen; 14.35: operamuziek van Verdl en Wagner; 15.30: oude Ned. muziek; 16.00: bijbellezing; 16.45: J. van Wering, claveclmbel; 17.00: voor de kleuters: 17.15: Het Ned. Sextet; 17.45: populaire orgel bespeling: 18,15: sport; 18.30: reportage van Wimbledon; 18.45: De Vijf Zapakara's; 19.00: nieuws; 19.15: boekbespreking; 19.30: actueel geluld; 19.45: Valerlusllede- ren: 20.00: nieuws; 20.05: proloog; 20.15: Vocaal kwartet: 20.45: sociale vragen; 21.05: Radio Philh. Orkest; 21.35: klank» beeld over de molen; 22.00: Radio Phillv Orkest; 22.45: avondoverdenking: 23 0(5 nieuws; 23.16: selecties; 23.4524.00: Italf* aanse liederen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5