Officiële publicaties De stakingen in België AUDIUM I Aleicl en Boerhave RECHTZAKEN Ons Distributiehoekje 87ste Jaargang Wetsontwerp Effectenwaardering aanvaard (Van onze parlementaire redacteur) Het wetsontwerp op de Waardering van effecten bij belastingheffing nam gisteren de Tweede Kamer nog geruime tijd in beslag. Gesproken werd o.a. over een amendement Teulings, betreffende een billijker behandeling van de aan deelhouders, die teveps in hetzelfde be drijf ondernemer zijn. Ook hier stonden Arbeid en Commu nisten tezamen tegenover alle overige fracties, terwijl minister Lieftinck het oordeel aan de Kamer overliet. De heer Teulings kreeg dan ook met 4122 st. zijn zin. Ten slotte werd het wetsont werp z.h.st. aanvaard onder aantekening, dat de Communisten tegen zijn. Het nu volgende wetsontwerp tot wij ziging van de wet op de Vermogensaan- wasbelasting en van de wet op de Hef fing-ineens was van eenzelfde technisch karakter als het voorgaande. Ook hier gaven bijna uitsluitend de financiële deskundigen blijk van belangstelling en moesten de stemmingen uitgesteld tot vandaag. Het hoofdbezwaar tegen het vporstel, dat de heren v. d. Peltz (CH), v. d. Heuvel (AK), Teulings (Katli.) en Bie- rema (VVD) deelden, was dat het een al te fiscaal karakter droeg. De minis- tor van Financiën legde uit, dat het uitdrukkelijk niet de bedoeling van het voorstel was öm door het uitpluizen van punten, waaruit de fiscus nog iets zou kunnen halen, de opbrengst der genoem de belastingen te verhogen. Het ging er om de rechtvaardigheid te vergroten in die zin, dat groepen die door een omis sie of door toeval bulten die wetten vie len en die aldus ten onrechte niet delen in de zeer zware lasten die tal van groe pen der bevolking te dragen hebben, ook onder genoemde wetten gebracht wor den. Andere bezwaren golden de waarde ring van landbouwgronden: de aftrek wegens geoorloofd sparen; de aanslagen voor oorlogsslachtoffers; het zgn. begin van bewijs voor onoirbare aanwas; aan delen in familievennootschappen; en het evt. in mindering brengen van boeten, opgelegd aan politieke delinquenten. Recordvlucht der K.L.M. DC-6 van ruim 8 uur TRAJECT SYDNEY (Canada)-LONDEN De KLM DC-6-PH-TXP gezagvoer- der Ronald F. George welke in op dracht vloog voor een groep deelnemers aan het te Los Angelos gehouden con gres voor morele herbewapening, die gistermiddag op Schiphol arriveerde, heeft een zeer snelle vlucht Sydney (Ca nada)Londen gemaakt. De tijd - 8 uur en 9 minuten - kan, naar de KLM mee deelt, een officieel record voor een nor maal passagiersvliegtuig worden ge noemd. De grondsnelheid van het toe stel bedroeg af en toe 510 km. en de gemiddelde snelheid 300 „knots". OUD-ILLEGALITEIT VERZET ZICH TEGEN SCHREIEDER'S VRIJLATING De Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet, die te Haarlem in een buitengewone spoedvergadering i.v.b. met de vrijlating van de Krimi- naldirektor der Sicherheitspolizei Jo seph Schreieder bijeenkwam, heeft een motie aangenomen, waarin o.a. staat; „dat het voormalig verzet niet kan berusten in met het rechtsgevoel in strijd komende invrijheidsstelling van Schreieder. De vergadering draagt het bestuur op in zo kort mogelijk tijdsbestek bij te dragen aan de com pletering van het bewijsmateriaal. Zij verzoekt voorts de minister van Justi tie Schreieder onmiddellijk opnieuw in hechtenis te laten nemen, opdat de psychologische fout der invrijheids stelling ongedaan wordt gemaakt, wel ke tot vertwijfeling gebrachte slacht offers van Schreieder wel tot eigen richting moet prikkelen, en voorkomen wordt, dat Schreieder vluchtpogingen zou kunnen ondernemen en door hem contact zal worden opgenomen met derden, hetgeen volgens ons inmiddels reeds is geschied". f.2000.— VOOR U.N.A.C. VAN H.M. DE KONINGIN. De „UNAC" (United Nations Appeal for Children) ontving van HM. de Ko ningin een gift van £2000. VELSENS ILLEGALITEIT BANT DE COMMUNISTEN UIT! In een buitengewone ledenvergade ring van de afd. Velsenvande bond van oud-illegale werkers, Is bij stemming be sloten de communisten uit de afdeling te verwijderen. Heftig verontwaardigd verlieten deze nadat de uitslag van de stemming was medegedeeld, het gebouw. distributi|;dienst leiden De uitreiking van bonkaarten voedings middelen 808. tabaks-versnaperlngenkaar- ten 808, toeslagkaartjes aan Jonge en a.s. Moeders vindt in de week welke 21 Juni aanvangt plaats volgens onderstaand schema: Maandag 21 Juni 81001 tot en met 86400 Dinsdag 22 Juni 86401 tot en met 94400 Woensdag 23 Juni 94401 tot en met 102400 Donderdag 24 Juni 102401 en hoger. Na-uitreiking Vrijdag 25 JunL Voor de uitreiking welke gehouden wordt in het Stadhuis zijn de loketten ge opend van 8.30 tot 12 uur en van 2 tot 4.30 uur. Meegebracht dienen te worden: Stamkaarten van alle gezinsleden, inwls- sclingsbonnen van de thans lopende bon kaart, eventueel contrólekaart Moeders (voor toeslagkaartjes). NA-UITREIKING BONKAARTEN: De na-uitrelklng van bonkaarten K 808, tabaks-versnaperingenkaarten Q 808 vindt voor zelfverzorgers en niet-zelfverzorgers van de gemeenten Lelden, Leiderdorp, Oegstgeest, Warmond, Alkemade, Zoeter- woude en Hazerswoude plaats te LEIDEN in het Stadhuis (ingang Breestraat) op Vrijdag 25 Juni van 8.30 tot 12 uur en van 2 tot 4.30 uur. Voor de gemeenten Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg te Katwijk op Vrijdag 2 Juli van 8.30 tot 12 uur en van 2 tot 4.30 uur. DISTRIBUTIEDIEN8T LEIDEN UITREIKING tocslagkaarten voor bijzondere arbeid. Belanghebbenden worden er op opmerk zaam gemaakt, dat inlevering eer naam lijsten dient te geschieden te: Roelofarendsveen Maandag 21 Juni Katwijk Dinsdag 22 Juni Zoeterwoude Woensdag 23 Juni Hazerswoude (dorp) v Woensdag 23 Juni Hazerswoude (Rijndijk) Woensdag 23 Juni Oegstgeest Donderdag 24 Juni Rlinsbure Donderdag 24 Juni y e of Vrijdag 25 Juni Leiderdorp Vrijdag 25 Juni Warmond Zaterdag 26 Juni Valkenburg Zaterdag 26 Juni Rijpweterlng Zaterdag 26 Juni De loketten zijn geopend van 8.30 tot 12 uur en van 1.3Ö tot 4 uur dés Zaterdags van 8.30 uur tot 10.30 uur. Inlevering te Lelden dient te geschie den in de week welke 28 Juni e.k, aan vangt. Men lette op de op de naamlijst gestem pelde inleveringsdatum. LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 18 Juni 1948 Tweede Blad No. 26415 Belangrijke deviezenbron ligt stil Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Hedenmorgen zijn ca. 200.000 metaal arbeiders en arbeiders van de staalbe drijven in staking. Nochtans zijn er b.v, in de zeer communistische Borrinage weerstandspunten. In een groot bedrijf werd een referendum gehouden, waar bij 52% van de arbeiders zich tegen de staking uitsprak. Intussen baart deze lamlegging van de grootste deviezeninbrengende indus trie van het land grote zorg. Op de ge middelde uitvoer van 514 milliard frs. per maand brengen de staal- en me taalindustrieën voor 2 milliard per maand aan deviezen in de Belgische schatkist. Ook zyn staal hoogovens kostbare installaties, welke weer lang zaam op dreef komen, als zij eenmaal worden uitgedoofd. De staking is bij de arbeiders vrijwel algemeen impopulair. Te meer is dit het geval, omdat de socialistische syn dicaten, in tegenstelling met de katho lieke syndicaten, hun leden geen sta kingsvergoeding uitkeren. Het zal dus niet lang duren, vooraleer op aandrang van hun leden de socialistische syndi- catenleiders een spoedig vergelijk zul len moeten zoeken met de patroons. Het blijkt echter, dat deze radicaal zullen vasthouden aan hun standpunt, d.w.z. geen algemene loonsverhbging van 5% en een weigering de zg. stipt heidspremie in het loon op te nemen. Een geschoolde arbeider verdient in de Belgische staalbedrijven frs. 22.43 per uur en gemiddeld 20,74 frs, in de metaalverwerkende industrie. Rekent men de sociale lasten bij het loon, dan betekent dit 4.20 maal het loon, dat voor de oorlog in deze be drijfstakken werd uitbetaald. Het land is rustig. Te Leuven staken 1400 per sonen van de Philipsfabrieken. Te Luik patrouilleren de gendarmes in vracht wagens, maar er werden tot hedenmor gen geen incidenten gemeld. Het A.N.P. voegt hieraan toe, dat de staking onverminderd voortduurt. Wat de onderhandelingen betreft, schijnt men zich in een impasse te bevinden. De staking heeft zich hier en daar nog iets uitgebreid en in sommige krin gen wordt de vrees geuit dat ook de arbeiders in de textielindustrie het werk zullen neerleggen. Naar verder vernomen wordt, zou ook in de kringen der socialistische centrale voor open bare diensten overwogen worden een staking uit te roepen. Ingezonden Mededeling De oor^rts heeft mij een AU DIUM boortoestel voorgeschre ven. Een uitkomst. U ziet niet eens, dat ik het draag. U kunt weer gewoon tot mij spreken. brochure bij de Singel 160 hoofdagenten Amiterdam-C. N.V.v.h.P.Geervliel, Keizersgr- 411, A'dam Hooropp. CenlrSchuijlslr. 27, Den Haog W. V C. Keljen, Turisingel 19* Groningen WIJZIGING VERKOOPPOLITIEK AMERIKAANSE FILMMAAT SCHAPPIJEN. De directie van de Motion Picture Export Association (MPEA) heeft be sloten, dat na afloop van de bestaan de overeenkomsten eind Augustus van dit jaar, de maatschappijen onafhan kelijk in ons land zullen gaan ver kopen. Tot deze maatregel werd besloten, omdat „deze markt economisch vol doende vooruit gegaan is om het herstel van het individuele optreden der maat schappijen te rechtvaardigen". ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Er stond een bordje met „Verbo den toegang" bij de nog altijd trotse ingang van „Oud Poelgeest". Maar wat is tegenwoordig niet verboden Ik keek dus naar links en rechts en geen agent ontdekkend, had de trouwe en altijd slimme fiets me al meegenomen naar 't hoge bruggetje achter het oude kasteel. Éénmaal sleet daar Aleid van Poelgeest, minnares van Graaf Ael- breoht van Beyeren en op 22 Sep tember 1397 door vrienden van de latere graaf Willem VI vermoord, er haar opwindende levensdagen. Ook de beroemde professor Boer have woonde er; hij kooht het op 21 Augustus 1724 voor 8923 gulden van „Adriana Constantia des H.R.R. barones Sohier de Vermandois, vrouwe van Bennebroek, Heem stede, Oud-Poelgeest, Crabbendam en Warmenhuizen", in de wande ling genaamd „la dame de War menhuizen", die een grote staat in Den Haag voerde. De geldswaarde is sindsdien wèl veranderd Eerlijkheidshalve zij gezegd, dat ik deze gegevens las in oude jaar gangen van het Leldsch Jaarboekje, omdat ik my enigszins oriënteren wilde, alvorens weer aan 't fanta seren te slaan. Hóe moet de oude Boerhave ge durende negen jaren genoten heb ben van deze heerhjke plaats! Tijdens zyn studies in de kruid en wiskunde heeft hy stellig met vreugde uit de raampjes gekeken naar dat prachtige en onverganke lijke silhouet van Leiden, waarin de koepel van de Marekerk artistiek domineert. Hij plantte er zyn bomen: enorm hoog en statig staan zy hier in 't rond. De kruinen zyn nauwelyks te onderscheiden, zy lyken tegen de hemel geschilderd. Men wandelt er onder als in een kathedraal! Troepen kraaien en reigers zyn in de toppen genesteld: een schril concert van krassende vogelgelui den verbreekt de stilte. Het groen der blaren, van mos en gras en het zwart der paden is ver anderd in grijs en wit. Want uit dank voor 't aangenaam verpozen, laten vogels géén schillen en dozen, maar wel wat anders achter.... In de stilte op dat bruggetje spreekt de taal der eeuwen. De kasteelgeschiedenis verliest zich in oneindige oudheid. Maar 't verschil met vroeger tyd is hier niet groot: de koeien grazen er even vredig als op oude gravures en 't zou niet vreemd zijn, wanneer straks de vriendelyke trekschuit kwam aanzetten. Sleohts de razende trein in de verte herinnert aan de moderne tyd. 't Is hier zó stil en het gerucht van vroiyke tonelen uit de ridder periode stierf weg Tooh Is 't toentertyd, met zóveel kastelen in de buurt Endegeest, Abspoel, Warmond, Lockhorst en talloze andere hier zeker héél gezellig toegegaan! Nu Poelgeest, prachtig gerestau reerd, tot Jeugdcentrum werd inge richt, keert die gezelligheid mis schien terug. Maar 't zal Anders zyn Voorlopig prefereer ik de vredige rust, die my misschien voor 't laatst! ditmaal op deze plek ten deel viel. Zy was in harmonie met de lief- lyke entourage van de liefhebbende Aleid en de geleerde Boerhave. Wie in komende jaren op „Oud- Poelgeest" vertoeft, moge zich deze twee eerbiedig herinneren! Waarom is politiële actie niet voortgezet? De president van de Britse Kamei van Koophandel voor Ned.-Oosi-Indië, sir John Hobbouse, heeft in de jaa: vergadering der Kamer te Londen een rede gehouden waarin hy o.a. zeide: Het is beslist van vitaal belang voor de toekomst van Indië, dat de onderne mingen snel en effectief hersteld wor den doch de bydrage van de Britse eigenaars van ondernemingen dient be perkt te blyven, zolang het niet werke lijk veilig is. Sprekende over zyn bezoek aan Indië in Maart j.l. maakte Sir John melding van de grote mate van rust in de door de Nederlanders bezette gebieden. Nog geen drie maanden vroeger zou dit niet mogelyk zyn geweest. Sir John sprak zijn goedkeuring uit over de Ned. actie van het vorige jaar diep in het binnenland en voegde daaraan toe: „Velen zyn het met mij eens, dat de toestand, wanneer de Ne derlanders hun operaties nog een week of twee langer hadden voortgezet, op dit ogenblik veel beter zou zyn". GAS AANGETOOND BIJ COEVORDEN. Zoals bekend is de Nederlandse Aardolie Maatschappy reeds vele maanden doende om door middel van een exploratie-boring te Steenwijks- moer verkenningen te doen naar grote diepte. De boorinstallatie staat c.a. 4 km Westelijk Van Coevorden en de put heeft thans een diepte bereikt van 2785 meter. Bij de voorbereidingen voor het onderzoek van deze lagen is enig gas onder hoge druk aangetoond. In verband met vele verdere nood- zakelyke werkzaamheden aan deze boring zal het nog geruime tijd duren, alvorens bekend zal zyn of dit gas in lonende hoeveelheid aanwezig is, zo deelt men ons van de zyde der olie- maatschappy mede. P. v. d. A. en K.V.P. wel voor de radio Men deelt ons van bevoegde zijde mede: De P. v. d. A. en de K.VP. deelden enige dagen geleden aan de Radioraad mede. dat zij geen gebruik zouden ma ken van de gelegenheid tot het houden van verkiezingstoespraken door middel van de radio. Uit ter zake gehouden besprekingen is echter gebleken, dat ook zonder het formeel stellen van sommige voorwaarden, materieel aan de verlan gens der regering zal worden voldaan. In verband daarmede heeft de rege ring de gestelde voorwaarden zodanig kunnen wijzigen, dat de gerezen bezwa ren zijn vervallen. Het Olympisch tournooi NEDERLAND IN VOORRONDE TEGEN IERSE VRIJSTAAT. Drie en twintig landen hebben deel genomen aan de loting voor het Olym pisch voetbaltournooi te Zurich. Aan gezien de achtste finales (tussen 16 landen) in het kader van het Olym pisch programma te Londen zijn opge nomen. zullen enkele voorwedstrijden vóór de aanvangsdatum van 29 Juli moeten plaats vinden. Nederland heeft in de voorronde geloot tegen de Ierse Vry staat en mocht deze ontmoeting worden gewonnen, dan zal het Neder lands elftal in de achtste finale tc Lon den tegen Groot-Brittannië moeten spelen, dezelfde tegenstander van het bondselftal op de Olympische dag, Zon dag a.s. WATERPOLO. LZC II—JEUGD XI 0—2. In de Zweminrichting de Zyl speelde LZC 2 gisteravond tegen een jeugdelf- tal uit de Kring Den Haag met als re sultaat een verdiende overwinning voor de gasten. Zowel voor, als na de rust was het jeugdelftal iets sterker en kon, on danks het goede doelverdedigen van Bik (de Zyl) slechts één doelpunt gemaakt worden, zodat het einde kwam m£t een 2—0 zege der gasten. LZC IZAR I 7—3. De belangrijkste wedstryd van deze avond was de ontmoeting LZC IZAR I voor de finale uit het waterpolotour- nooi van Utrecht. LZC versoheen met niet minder dan drie invallers, waarby Moolenaar zich op verdiensteiyke wijze in het doel weerde. Reeds dadelijk bewees LZC haar meerderheid; nadat een schot van Lut door de staander was gekeerd plaatste hij een volgende aanval naar de vryliggende Tegelaar. die de stand op 10 bracht. ZAR had pech toen een hard schot van de midvoor door de bo venlat werd gekeerd. Direct nam LZC de aanval over en na keurig opzwem- men van Tegelaar werd het 20. Lut en Tegelaar voerden de stand tot 40 op. Ook in de tweede helft bleef LZC ge vaarlijker en nadat ZAR een tegenpunt had weten te maken werd het door Lut en H. v. d. Reyden 61. Lut wist het doel nog eenmaal te vinden en de gas ten nog tweemaal, zodat het einde kwam met een 73 overwinning van onze stadgenoten. FANTASIO. HiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirH NEGEN COMMUNISTEN VOOR DE RECHTBANK. Wegens beledigend artikel over uitzending van militairen. Negen leden van het partybestuur van de C.P.N. stonden gisteren terecht wegens een publicatie in het dagblad „De Waarheid" van 23 September 1946 over het uitzenden van militairen naar Indonesië en de ongeregeldheden, die zich bij een demonstratie hierover te Amsterdam hebben voorgedaan. In het artikel kwamen beledigende passages voor de regering voor. Gedagvaard waren de heren A. J. Koejemans. P. de Groot, G. Wagenaar, J. Brandenburg, J. P. Schalker, S. Baruch, J. F. Reuter, J. H. Teiwes en J. van Santen, Met uitzondering van de heer G. Wagenaar, die wegens ziekte was verhinderd, waren alle gedagvaar- den verschenen. De officier van Justitie, mr. B. Kist, vroeg tegen alle verdachten, met uit zondering van de heer Koejemans, ten aanzien van wie hij zich aan het oor deel van de rechtbank refereerde, een geldboete van f. 100.of 10 dagen ge vangenisstraf. Mr Benno Stokvis zeide in zyn plei dooi o.a. „Ik zou er op willen wijzen, dat ook in andere bladen scherpe cri- tiek op de regering wordt uitgeoefend". President: „Scherpe, zeer scherpe cri- tiek is ten volle geoorloofd. Men dient zich slechts van belediging en smaad te onthouden". De president bepaalde de uitspraak ten slotte op 29 Juni a.s. HAAGSE GERECHTSHOF Wederspanniglieid De bollenkweker C. de M. uit Rijnsburg was door de rechtbank veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf en een geldboete van f. 250 of 1 maand hechtenis, wegens wederspannig- heid en veroorzaken van letsel. Dit was gebeurd toen moeilijkheden ontstonden tijdens een bezoek van een deurwaarder. Van het vonnis kwam verdachte in hoger beroep bil het Haagse Gerechtshof. De pröc.-generaal vond wel termen verlichting van straf te vragen en vorderde nu drie maanden gevangenisstraf. Uitspraak 25 Juni. 7/2 jaar geëist tegen ontvoerders van Rotterdams tabakshandelaar De zaak van de ontvoering van de 71-jarige tabakshandelaar, de heer H. van Beek uit de Mecklenburglaan te Rotterdam, die op 5 Januari ji ge schiedde en waarvan de daders door de Rotterdamse politie werden gear resteerd, diende gistermiddag voor de Rotterdamse Rechtbank. De Officier van Justitie, mr C. W. baron Van Dedcm, eiste togen ieder der drie da ders, de 33-j. classificeerder P. van Dijk, de 50-j. koopman K. van de Wild en de 27-j. matroos H. G. Bak huizen 7^4 jaar gevangenisstraf met aftrek. Als enige getuige werd het slachtof fer, de heer Van Beek, gehoord, die een uitvoerig verslag van het gebeurde gaf, waarvan wij indertijd reeds mel ding maakten. Het verhoor van de verdachten lever de weinig sensationeels op. De officier onthulde, dat alle drie een bijzonder zwaar strafregister had den; Bakhuizen had reeds negen, Van Dijk 17 veroordelingen achter de rug, terwijl ook Van de Wild een allesbehal ve blank strafregister had. De officier noemde hen enige hoogst gevaarlijke individuen, die voor langere tyd uit de maatschappy verwyderd dienen te wor den. Uitspraak 29 Juni. HAAGSE RECHTBANK. Poging tot doodslag Wegens poging tot doodslag heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad de rijwielhersteller L. G. v. d. A. uit Zoeterwoude. Diens echt genote had de woning verlaten en was naar haar ouders gegaan. Toen v. d. A. daar op bezoek wilde gaan. ontstond ruzie, bii welke gelegenheid hij een schot loste uit een revolver, dat zijn schoonouders trof en hen verwondde De Officier had tegen Ver dachte vier Jaar gevangenisstraf, met daarna ter beschikking stellen van de re gering geëist. De rechtbank heeft ver dachte veroordeeld tot twee Jaar gevange nisstraf met aftrek van preventief en daar na voorwaardeiyk ter beschikking stellen van de regering. UIT DE OMSTREKEN KATWIJK AAN ZEE Openbare lezing van mr A. B. Roosjen Deze vergadering werd Donderdag avond in „Irene" gehouden. De voor zitter, de her G. Pot opende en heette welkom de spreker, mr A. B. Roosjen, lid van de Tweede Kamer, die tot on derwerp had „Hoe moeten wy stem men". De heer Roosjen wekte op trouw te betonen aan de A.R. Party en haar vertegenwoordigers. Ik heb hier een biljet uit 1866 met Groen van Prinste- rer vooraan op de lyst. Ik laat u niet zonder opzet dit biljet zien. Het was een jaar als 1948. Toen was een verkie zing noodzakelyk geworden als gevolg vam de Indische kwestie. Zoals ge ziet, is er niets nieuws onder de zon. Nu is het merkwaardige, dat men onze party voor reactionnair. voor fanatiek zwak houdt. Wat is men toch verkeerd ge oriënteerd. In 1860 al hebben wy niet het Cultuurstelsel in bescherming ge nomen, maar de Indische bevolking. Dat is de draad, die gaat door de ge hele AR. politiek tot aan de dag van vandaag. Minister Beel verklaarde on langs openlijk, dat de politiek der A.R. een vooruitstrevende is. Spr. las voor, wat in het Program 1878 staat over In dië en dat is ook zo nog voor 1948. Ons wordt in de schoenen geschoven, dat wy slechts een negatief geluid laten horen. Spr. gaf een nadere verklaring, waarom de A.R. tegen deze grondwets herziening gestemd hebben. Wy willen Indië ndet opofferen aan de Djokja- politiek met revolutie en sluipmoord. Met. de Republiek, die rechtsbreuk gepleegd heeft, willen wy geen compro mis aangaan. Spr. haalde aan, dat de getrouwTe Ambonnezen en Timorezen onderdanen willen blyven onder Ned. gezag en hoe de houding der regering tegenover hen is. Dit beleid moet ver worpen warden en daarom stemmen wy. A.R. De P.vd-A. geeft haar afgryzen te kennen over het voorgevallene in Tsje- oho-Slowakye. Met kracht en felheid komt zy op tegen het communisme. Is het niet hier zich ergeren over wat men zelf gepredikt heeft? Beiden hebben hun voedingsbodem in 't comm. mani fest van 1843. Zij staan zwak, omdat zij het wezen van de revolutie misken nen. De wortel van dat alles ligt in het ongeloof; en liet geneesmiddel ligt in het geloof alleen. Wy zijn voor een principiële staatkunde, waarin de ordi nanties van God ten grondslag liggen. De Reformatie heeft ons volk gestuwd, bezield. Spr. zette vervolgens uiteen, wat de AR. beoogt op sociaal en eco nomisch gebied. De voorzitter dankte de spreker voor het gesprokene. Na langdurige gedach- tenwisseling werd met dankgebed ge ëindigd. NOORDW1JK VERGADERING TONEELVEREN. „LOUIS BOUWMEESTER". In „Ons Gebouw" vergaderde Don derdagavond de Noordwykse Toneelver. „Louis Bouwmeester". Besloten werd tot particuliere deelname aan 't congres van de N.A.T.U. te Hilversum. Voor de opening van het nieuwe to neelseizoen zal gekozen worden uit Pygmalion" van Shaw, „Met de hand schoen getrouwd" van Fabricius, of „Eva Bonheur" van Heyermans. Voorts werd een bestuursvoorstel aan genomen tot 't houden van een onder linge, besloten „Bonte avond" in Sep tember. CIA V. BOORT SPEELDE VOOR OORLOGSWEDUWEN. In .Duin en Dal", waar groepen we duwen van slachtoffers uit de illegali teit, onder auspiciën van de Stichting '40'45, telkens een week ontspanning genieten, trad Donderdagavond Cia v. Boort met haar beroemde poppenthea ter op. Ook nu weer bewees deze be gaafde artiste, met de opvoeringen van ,,'t Vrouwtje van Stavoren" en „De grap van Pierke", haar grote kunstzinnige originaliteit. 't Succes Was dan ook volledig. NOORDW1JKERHOUT Distributie Zaterdag 19 Juni, 9.30 11 uur, nieuwe bonnen halen voor hen, wier naam begint met U of V. OEGSTGEEST 40 jaar koster van het Groene Kerkje Het zal Donderdag 1 Juli as. veertig jaar geledeh zyn dat de heer L. van Nieuwkoop werd aangesteld als koster van het Groene Kerkje en tevens als beheerder van de begraafplaats der Ned. Herv. Gemeente. Gezien de uitstekende verzorging van kerk en begraafplaats en zyn zo wel willende medewerking In tal van be langen, zal het deze dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. RIJNSBURG Winkelweek by jubileumfeesten Do middenstandsver. alhier heeft het voor nemen om met de a.s. Jubileumfeesten een winkelweek te organiseren. Burgerlijke Stand Geboren: Willem, z. van J. Bouwman en C. Breedyk; Corne lls, z. van N. v. Egmond en A. Knetsch. Getrouwd: J. Ravensbergen 26 Jaar en A. M. Brussee, 25 jaar; S. Zwaan. 23 Jaar en C. G. v. Egmond, 24 Jaar; C. v. Muyen 30 Jaar en M. v. d. Bosch 24 Jaar. Overleden: D. v. Delft. 70 Jaar. VOORHOUT Kosteloze inenting Dindsdagmid- dag, 22 Juni a.s. te twee uur, zal er ge legenheid geboden worden ten huize van de gemeente-geneesheer dr H. A. G. Bots, tot kosteloze inenting en her- inenting. Bloembollen-pellen Het seizoen voor deze werkzaamheid heeft titans weer haar beginstadium bereikt. Meer dere kleinere bedryven waar de bollen z.g. „nat" gepeld worden, d.l. direct na het rooien, zyn reeds hieraan begon nen. Alle hens verschynen aan het dek, van klein tot groot ziet men ln de schu ren aan de tafels deze vlugge handen arbeid verrichten. UIT DE RIJNSTREEK BODEGRAVEN Ds Roelofscn beroepen. Ds H. Roelofsen alhier ontving een bo- roep van de Ned. Herv. Gemeente te Papendrecht. In de vacature van adjunct-commies ten kantore van de gemeente-ontvanger/ administrateur der bedrijven, ontstaan door het vertrek van de heer T. van Dam, ii door Burgemeester on Wethouders be noemd de heer A. Walma te Hoorn, thans werkzaam als klerk ter gemeentesecretarie aldaar. Burgerlijke Stand Geboren: Antonlus Gerardus, z. van A. Veelenturf en A. M. de Wit; Geertruida, d. van M. Both en M. van der Wyk: Theodorus Cornells, z. van M. W. van Wijk en M. C. van Doorn. Getrouwd: Pieter Kroone, 22 Jaar en Hendrlkje Oostlng, 22 Jaar; Dirk Rietman, 27 laar en Cornelia Veerman, 27 Jaar; Jochum Klaassen, 29 Jaar en Jannlgje van Leeuwen. 26 Jaar. Overleden: Helena Jacobi, echtg. van J. Bolandcr, 64 Jaar; Hendrik Hoogendoorn, 81 Jaar. ROELOFARENDSVEEN DE TWEEDE CONCOURSDAG. Ter lnlulding van de 2e dag van het grote muziekconcours, zal er Vrijdagavond vanaf de velling een muzikale rondgang worden gehouden door het dorp. waaraan zal worden deelgenomen door „Liefde voor Harmonie" en aoor „D.G.V." Uit Nieuwe Wetering. Gezien de grote belangstelling van buiten voor deze tweede dag. is het de inwoneTs van Roelofarendsveen en omstre ken aan te raden, reeds vroegtijdig de toe- -nn<rsbewijzen aan de bekende adressen af te halen. De rondgang op Vrijdagavond is vastgesteld op 8 uur. WADDINXVEEN Mej. G. Hofman alhier slaagde voor het te Rotterdam afgenomen examen coupeuse. WOUBRUGOE Burgeriyke Stand Geboren: Dirk, z. van J. de Graaf en C. R. van der Lip: Petrus Jacobus Maria, z. van A. Koetsier en G. van Goozen; Hendrik Cornells, z. van J. Windhorst en G. van Arkel. Overleden: Kornella van der Ploeg, 79 Jaar; Cornelia Zwetsloot. 54 Jaar (over leden te Leiden). Spor tsp Haters Op het Wet. Boys-S.V.O.W.-ter- rein zal morgenavond een combinatie uit Wet. Boys en S.V.O.W. I een voet- balwedstryd spelen tegen D.O.SR. I ten bate van een uitgaansdag der Ouden van Dagen. Op haar terrein aan de Duinweg te Noordwyk aan Zee speelt Noordwyk 1 morgenavond een oefenwedstryd te gen Lugdunum 1. Onder het personeel der N.V. Text! elf abrieken v.h. Gebrs. van Wijk en Co. is opgericht de Visclub v. Wyk ■WW.). Frosio is stayer-kampioen van Italië geworden. De uitslag van de fina le. die gisteren te Rome werd verreden, luidt: 1. Frosio 75 KM. in 1 uur 3 min, 29.2 sec.; 2. Mutti op 7 ronden; 3. Mar- tino op 12 ronden. PAARDENSPORT DRIEMAAL WINNAAR TE ASCOT. Tydens de races te Ascot, die door de gehele Engeise koninklyke familie wer den bygewoond, werd de meest waar devolle prys: de Gold Cup plus 'n geld som van 10.000 pond door het Franse paard Arbar gewonnen. Het was de derde maal in successie, dat Arbar, ge- reien door de Engelse jockey Charlie Elliots deze race cvon. Het Belgische paard Bayeux werd op vier lengten 2de. BRIDGEN. ENGELAND LEIDT IN EUROPEES TOURNOOL Engeland verkreeg gisteren de lei ding in het Europese bridge tournooi door in de zesde ronde van het sterke Zweedse team, dat sinds 1939 kampioen is, met 20 matchpunten te winnen. En geland bezet nu met 11 punten de eer ste plaats. SCHAKEN. KAMPIOENSCHAP VAN LISSE. Finale 1ste klasse; P. Koetsheid— Pastoor de Groot 0—1, N. v. d. Mey— J. Smit 10. Finale 2de klasse; A. VerbreeJ. Floor 10, P. LangeveldG. v. Beek 1—0. Finale 3de klasse: G. Timmerman— W. Handgraaf 01, K. StaningC. v. d. Tang 10. Verliezersronde: Jac. Boogerd—P. Schoenmaker 10, J. G. Snel—W. Goe- demans 01, J. B. VreekenB. L. Hooyer 01, J. GoedemansC. v. d. Lip 01, B. v. MeygaardenH. Daanje 10, H. KleiverdaG. Vermey 01, Th. Brouwer—J. Th. v. Koppen 0—1, B. SmitC. Slootweg 10, J. Geerling Jac. Geerling 10, Ant. ZwetslootH. Goulooze 10. KAMPIOENSCHAP BOLLENSTREEK. De eindstand om het persoonlyk Schaakkampioenschap van de Bollen streek luidt: Hoofdklasse: 1. J. de Vries Haarlem 4 pnt., 2. P. A. Koetsheid, Llsse 3 p., 3. B. A. Bax Nieuw Vennep 1% pnt., 4. W. A. Worsteling 1 p., 5. S. Lieverse p. Ie klasse: 1. A. F. Lantzius Heemstede 4 pnt., 2. T. Rootert 3 pnt., 3. J. Derks 2 pnt., 4. D. Verhoec pnt., 5. R. Wind pnt. 2de klasse: 1. G. J. Kelder Vogelen zang 2,/4 pnt., 2. P. Bouwman, Hillegom 2 pnt., 3, F. W. Kokkelkoren 1^4 pnt., 4. Ley 0 pnt. De prysuitreiking zal plaats vinden*op 22 Juni. Op die avond zullen de deel nemers nog een gongwedstrijd spelen. ANTOON COOLEN DOOR PASTOOR ONTTROOND! By het dezer dagen gehouden Koningsschieten van het St. Anto- niusgilde te Deurne heeft pastoor J. van Dinter te Deurne de Ko ningstitel veroverd, en daarmee de oude koning, de bekende schrijver Antoon Coolen, onttroond. scheepsberichten. ALBIREO. RotterdamRio de Janeiro, 16/6 van Antwerpen; ALWAKI, Rotterdam —Buenos Aires, pass. 16/6 Fernando: ANNENKERK, AustraliëRotterdam, pass. 16/Ö Flnisterre; BATOEBAHRA. Rotter damBatavia, 17/6 te Colombo: CERAM, AmsterdamJava, 16/6 te Port Said; JO- HAN DE WITT, BataviaAmsterdam, pass. 16/6 Pantellarla; KAMERLINGH ONNES, 16/6 van Semarang naar Soerabaya: LÓOSDRECHT. RotterdamPerzische Golf pass. 16/6 Gibraltar; MARIEKERK. Rot terdamJapan, 16/6 van Shanghai naar Kobe; MAETSUTCKER. 17/6 van Batavia te Singapore: MUIDER KERK, 16/6 van Bordeaux te Dakar; ZEELAND. (Kon. R'd Lloyd), 16/6 van Hallfax te Galveston; ZUIDERKRUIS, 16/6 van Soerabaya naar Batavia; MODJOKERTO, Belawan—Rot terdam. 16/6 te Suez; NEDERLAND (T), 16/6 van Rotterdam naar Bahrein; GA- ROET, RotterdamBatavia, pass. 15/6 22.30 uur Suez; AVERDIJK, 17/6 van Mobile naor Corpuschrlstl; AXELDIJK, 17/6 van Newport News naar New York; CELEBES. JavaAmsterdam (via Londen) Sass. 17/6 Vigo; JOHAN VAN OLDENBAR- EVELT. AmsterdamJava, pass. 17/6 Ouessant; E'EMDIJK, 16/6 van Londen te Antwerpen. AMSTELKERK, 17/6 van Port Bouct naar Grandbassan; BLIJDENDIJK, 17/6 van New York te Norfolk; BOSCH FONTEIN 17/6 van Kaapstad naar Tene- rlffe; CELEBES, JavaAmsterdam, vla Londen, pass. 17/6 Flnisterre; JAVA, Australië—Botterdam. 17/6 dwars Oues- sant; KOT A AGOENG, New York—Bata via. pass. 17/6 Perim; PRINS JOHAN WILLEM FRISO. 17/6 van Rotterdam naar Antwerpen; ARKELDIJK, 17/6 van Rot terdam naar New York: PRINS WILLEM VAN ORANJE. 17/6 van Chicago to Rot terdam, RIOUW, AmsterdamJava. 18/6 ts Marseille: WELTEVREDEN. 17/6 van Makassar naar Soerabaya; WESTLAND, 17/6 van Montevideo naar Buenos Aires, alwaar 18/6 verwacht. WILLEM RUYS, RotterdamBatavia, 18/6 to Batavia ver wacht. Opheffing distributie Zuidvruchten Gedroogde zuidvruchten zullen voor taan by eventuele invoer niet meer op bonnen of toewyzingen worden ge distribueerd. Ook voor verse zuid vruchten en bananen zullen dan in het algemeen geen bonnen meer wor den aangewezen, met dien verstande echter dat een uitzondering kan wor den verwacht voor sinaasappelen, die in de periode van de Spaanse en Pa- lestynse exportseizoenen worden in gevoerd. In en voor de duur van be doelde perioden zal dan voor sinaas appelen de distributie op bonnen weer gelden. De afschaffing van de bon nendistributie van bananen zal eersla van toepassing zyn wanneer de nog lopende bonnen voor dit artikel geheel zullen zyn gehonoreerd. T.z.t. zullen voor de handel richt- ïynen worden bepaald en max.-pryzen voor de afzet in het binnenland zul len blyven gelden. Belanghebbenden blijven gehouden de thans geldende voorschriften van het bedrijfschap voor groenten en fruit voor de opslag, verdeling, enz. van zukternnhteii Baüwkeurig op te volgen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5