Smuts, vriend van ons volk, eredoctor van Leiden Plechtige promotie in bijzijn van het Prinselijk Paar WEERBERICHT „Die hergeboorte van Europa moge riie te lang talm nie" Debatten over opschorting der onderhandelingen Nederland beschuldigd de Republiek „op te rollen" 87ste Jaargang VRIJDAG 18 JUNI 1948 No. 26413 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 In de Pieterskerk vond hedenmiddag de erepromotie van veldmaarschalk Smuts plaats, aan wie door de senaat van de Rijksuniversiteit het docto raat honoris caiusa in de faculteit der rechtsgeleerdheid is toegekend. De promotie zelve werd voorafgegaan door een lunch in het Oosters Insti tuut aan het Rapenburg. In de Pieterskerk, die tot de laatste plaats bezet was, gaven de hoogste kringen des lands en talrijke buitenlandse vertegenwoordigers blijk van hun belangstelling. Het Prinselijk Paar was, na eerst in de kosterswoning te zijn ontvangen, in de kerk binnengeleid en had plaats genomen op de zetels naast die van veldmaarschalk Smuts. Op de twee rijen direct achter deze drie zetels, tegenover de preekstoel, bemerkten wij o.a. de gezanten van Zuid-Afrika en Australië, de ambassadeurs van Engeland en Canada, de Nederlandse gezant in Zuid-Afrlka, Baron Baud namens H.M. de Ko ningin, de minister-president dr Beel en de ministers Van Boetzelaer van Oosterhout en Gielen, de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, de heer Beelaerts van Blokland, het volledige curatorium van de universiteit, jhr De Ranitz als hoofd van de afdeling Hoger Onder wijs van het departement van O., K. en W., mr Visser, chef van het pro tocol van het ministerie van Buitenlandse Zaken, de adjudant van Prins Bernhard en mej. Sneller van het secretariaat van HM. de Koningin. Vele autoriteiten werden door hunne echtgenoten vergezeld. De Pieterskerk was in tegenstelling met de promotie van Churchill ditmaal niet versierd. De rector-magnificus, prof. mr J,.C. van Oven, voerde in de Pieterskerk als eerste spreker het woord. „De senaat verheugt zich," aldus spreker, „in haar midden een man te ontvangen, die in de laatste halve eeuiw in de geschiedenis der wereld een zo belangrijke en heilzame rol heeft ge speeld. "Wij zijn er trots op, hem het hoogste eerbewijs te kunnen verlenen, ■waarover een universiteit de beschikking heeft. Het noodlot heeft gewild, dat wij dit eerbewijs U toekennen op een tijdstip, waarop aller ogen op U gericht zijn. wamt nadat gij lange jaren met vaste hand en wijs beleid het schip van Uw staat hebt bestuurd, is thans het roer in andere handen overgegaan in de Unie vam Zuid-Afrika. Evenwel, wij huldigen ook een vriend van ons land, die zijn vriendschap op menig critiek ogenblik met de daad bewezen heeft. En zoals gij een vriend van ons volk zijt, zo heeft Uw volk talrijke vrienden onder het onze, dat, zoals gij weet, sinds lange tijd innig met de lotgevallen der Zuid-Afrikaanse natie heeft meege leefd. Het vervult de Leidse senaat met trots, dat de grootste van Zuid- Afrika's zonen en de wijste van zijn leiders, van Nederlandse afkomst, Leids eredoctor zal zijn. Uw verdiensten zijn vele en Uw leven ligt voor ons open De promotor, prof. mr J. M. van Bemmelen, trok 'n vergelijking met de promotie van een juist afgestudeerd student, waarbij de promotor een korte beschrijving van het door de student reeds verrichtte werk geeft en hem geluk wenst in zijn verder leven. Bij dit ere-doctoraat is het verleden van groter belang dan de toekomst. Aan mij valt de eervolle taak ten deel, U hulde te brengen voor datgene, wat U in Uw leven hebt verricht en in het bijzonder Uw verdiensten voor de we tenschap uiteen te zetten. Die taak is in tweeërlei opzicht heel gemakkelijk. Immers Uw verdiensten zijn vele en Uw leven ligt voor ons in letterlijke zin als een open boek. Het overkomt niet vele mensen, dat reeds tijdens hun leven er niet minder dan drie levens beschrijvingen over hem zijn gesohre- ven. Om twee andere redenen is het echter niet zo gemakkelijk om Uw ver diensten uit te meten. Uw wetenschap pelijk werk ligt niet in de eerste plaats op juridisch maar op philosophisch ge bied en dus op een ander terrein, dan dat waarop aan U heden de doctors graad wordt verleend. De tweede moeilijkheid is dat U, behalve man van wetensohap ook staatsman zijt en dat Uw werk als staatsman en politicus zeker niet minder gewichtig is geweest dan Uw theoretisch wetenschappelijk werk. WETENSCHAPSIDEALEN IN PRACTISCHE POLITIEK. Het politiek terrein betreedt de man van wetenschap echter slechts on gaarne. Immers de politiek is de kunst van het bereikbare. In de we tenschap vragen wij ons niet af, wat bereikbaar is, doch wat waar en wat het ideaal en dus onbereikbaar is. Toch hebt U in Uw leven, juist om dat U zozeer door wetenschappelijke overtuigingen en idealen gedragen werd. in Uw politiek dikwijls verder gekeken dan naar het bereikbare. Reeds in Uw studietijd, eerst op het Victoria College in Stellenbosch, schrijft U over onderwerpen, die U ook later zullen interesseren: slavernij en de rechten van het individu. Na Stellen bosch komt Uw studietijd in Cambrid ge in Christ's College. Hier studeert U rechten. De bekende rechtsgeleerde Maitland zegt, dat U verreweg de bes te student waart, die hij ooit gehad heeft. Welke student presteert 't trou wens om naast zijn juridische studie een boek van 70.000 woorden te schrij ven over de dichter Walt Whitman, In dit boek trok U reeds twee conclusies, die ook voor de rechtsgeleerde en in het bijzonder ook voor de strafrechts wetenschap van belang zijn: 1. iedere individuele vorm van leven is een een- PLAATSELIJKE BUIEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met plaatselijke buiten, hier en daar met onweer. In de nacht vrij zwakke, overdag meest ma tige wind uit Zuid-Westelijke richting. Weinig verandering in temperatuur. 19 JUNI Zon op: 4.19 uur; onder: 21.03 uur. Maan op: 19.28 uur; onder: 2.36 uur. Hoog water te Katwijk te 1.54 en 14.23 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's held, een centrum van activiteit, be heerst door één fundamentele eigen schap. Het is deze uiteindelijke inner lijke eenheid, die de talloze voortbreng selen des levens tot een ordelijk en harmonieus geheel vormt. 2. In iedere individule vorm van leven werkt deze fundamentele eigenschap overeenkom stig zijn eigen wetten en vormen uit. Foto Van Vliet DE INDIVIDUELE EENHEID IN HET STRAFRECHT. Voor U waren het onbewuste en het bewuste één groot geheel en het on bewuste achtte U belangrijker dan het bewuste deel. Nimmer zullen wij er in slagen om 's mensen toereke ningsvatbaarheid te beoordelen door uitsluitend naar delen van zijn per soonlijkheid te kijken. Niet uitsluitend de beantwoording van de vraag of iemand in staat is te onderscheiden tussen goed en kwaad, niet alleen van de vraag of zijn weerstandsver mogen nog groot genoeg is, niet af zonderlijk de oplossing van de kwes tie of een bepaalde daad in overeen stemming is met zijn karakter, dus met zijn geheel van neigingen, is vol doende om te bepalen of hij* nog toe rekeningsvatbaar geacht kan worden. Altijd weer moeten wij kijken naar de mens als geheel. Wij moeten ons afvragen of dat geheel nog in staat is aan de normen der gemeenschap te beantwoorden en als dat nog het geval is, dan is iemand ook toereke ningsvatbaar en dus aansprakelijk voor zijn daden. Na Cambridge kwam U terug naar Afrika en in de eerstvolgende dertig jaar ligt Uw wetenschappelijke arbeid wel niet geheel stil, maar wordt U toch voor het grootste deel opgeslokt door het publieke en politieke leven. TROUW AAN HET PRINCIPE DER EENHEID. Na de oorlog bij de bijeenkomst in Vereeniging spreekt U tot de Boeren en zegt U woorden, die ook weer geheel bij Uw persoon passen: „Niemand van U vertegenwoordigt zijn eigen comman do. Iedereen hier vertegenwoordigt het Afrika andervolk." Ook hier ziet U niet de delen, maar het geheel. Aan dat principe zult U trouw blijven en zo ontstaat mede door Uw toe doen de Unie van Zuid-Afrika en dan, om een grote sprong in de ge schiedenis te doen. de Volkenbond. Hoezeer moet U tot 1920 het gevoel hebben gehad, dat Uw philosophische theorie werkelijkheid werd. Zowel in Zuid-Afrika als in de gehele wereld leek het alsof uit de samenstellende delen 'n groter geheel ontstond. Hoe ver echter zijn wij verwijderd van de tempel ener duurzame wereldregering! Hoe weinig ziet het er op dit ogen blik naar uit, dat dit ideaal zal wor den verwezenlijkt. Na de volkenbond zijn wij opnieuw door de verschrik kingen van een wereldoorlog heenge gaan en de UNO heeft nog niet veel gelijkenis met een wereld gouverne ment. Doch tevens zegt U„Maar overal heb ik gezien, dat in de grond van de zaak er een strijd is om het goede, een wild ongecoördineerd stre ven naar verbetering van het mens dom." Dit vertrouwen moet U over veel teleurstellingen hebben heenge- holpen. Op ,dit ogenblik, waaTop aan U door onze universiteit de doctorsgraad wordt verleend vanwege Uw grote verdien sten, kunt U er verzekerd van zijn, dat dit tevens het bewijs is van het feit, dat U in ons land veie vrienden hebt en dat die vrienden U vereren omdat U naar het hoogste goed hebt gestreefd. Het is om al deze redenen, dat de Leidse universiteit U heeft willen eren. Na deze toespraak las prof. v. Bem melen de traditionele formule in het latün voor, waarmee de doctorsgraad wordt verleend, en na het overhandi gen van de bul sprak veldmaarschalk Smuts de volgende rede uit. De begroeting van Smuts in de receptiekamer van het Oosters Instituut. Smuts spreekt met de rector-magnificus prof. mr J. C. v. Oven (rechts) Zie ook pag. 3 van dit Blad. (Foto Van Vliet). Laat my al dadclik erken hoe diep getroffe ek gevoel oor hierdie funksie van vandag. Die toekenning van die eregraad van 'n Universiteit is altyd 'n hoe eerbewys van die kant van die betrokke Universiteit, en in 'n lange leeftyd is die eer my dikwels te beurt geval. Maar onder al die eerbewyse heg ek heel besonrfer waarde aan hierdie eregraad van die Universiteit van Leiden, in die eerste plaas omdat dit van die Universiteit van Leiden kom. en in die tweede ptaas. omdat dit kom aan my as Afrikaner afstammeling van die Hollandse stam. Die gevalle wereld bly nog „Móge". steeds 'n tragiese toneel Suid Afrika deel ook in die eerbewys en sal dit met genoeë verwelkom. Dus beide namens myself en die Afrikaner- dom wens ek my innige dank vir hierdie eer te betuig. Hierdie hoe erkenning sal ook gewaardeer 'word deur die beide Universiteite waarvan ek die eer het Kanselier te wees, nJ. die van Kaapstad en van Cambridge. Ek vrees dat op bloot akademiese gronde ek geen besonder aanspraak op i nierdie hoë eer het. en ek vrees dat die erkenning meer deur geskiedkundige j gronde gemotifeer is. Trouens, my lewe I en lotgevalle het plaasgevind in een van j die mees diepbewoë tydperke van die geskiedenis, in 'n tyd van wereldwye woeling en strijd, waaraan ek my deel geneem het. Met reg dus mag ek se: „Troes fuimus". Ek is ook een van die Trojane die die ondergang beleef het, nie alleen van eie stad maar van 'n ganse wereld. Die stad is in heerlike gedaante herrys. en daarop kom ek te rug. Maar die gevalle wereld bly nog steeds 'n tragiese toneel. Hier op Hol land bodem staan ek aan die strand van een van die lande wat swaar gely het in die grootste foltering van die geskiedenis. Dit was byna nog erger gegaan. Wie kan vergeet hoe die dyke op die punt was van verniel te word en dié vloedwaters van losgelaat te word om die vrugbare, pragtig beplante aarde weer te bedek. So sou op groter skaal herhaal geword het die tragedie waar aan hierdie Universiteit haar roemryk oncstaan te dank het. HOLLAND IS DEUR MY BEWAAR VAN DIE LOT VAN WALCHEREN My bly dit nog een van die lcwendig- ste herinncringe hoe ek op as het ware op die allerbeste tydstip daar toe kon bydra om so'n ramp te ver hinder. Daardie Sondag op weg na die San Francisco Konfcrcnsie te Checquers waar, in oorleg met Mnr. Churchill en op my aandrang, besluit werd om Seiss Inquart van die uit voering van die Duitse plan af te skrik, het ek miskien die beste diens venig In my vermoë om die ou moe derland te hulp te kom. Holland is daaraeur bewaar van die lot wat my ou voorvader stad Middelburg en die eiland Walcheren oorval het. Maar selfs so, is die ramp wat Hol land. saam met groot gedeeltes van Europa, getref het een van die ver- skriklikste in die geskiedenis. ONS GESLAG IS NIE VIR DIE WANHOOP AANGELE NIE. Wat van die toekoms? Europa kan en sal nic by hierdie ramp bcrus nie. Selfs noual is daar welkom tekens ooral hier in Holland sowel as in nabuur lande van die opstanding as het ware uit die doode. Deur hard werk sal die stoffclike verwoesting allengs verdwyn. Die gevaarllker en diepgaander verwoesting van die gees sal ook verdwyn. Dit is in die aard van die mens om nic vergoed voor die noodlot te swig nie. Ons geslag is nie vir die wanhoop aangele nie. Dit is ons aard weer op te staan, moed te skep en vorentoc te woel. Die opstan ding bly die ewlge symbool van die onsterflikc mense gees. Wat vandag nodig Is in Europa is vorm en uit drukking te gec aan die ingebore drang tot herlewing en wederopstan ding. Gedurende die strijd het die weerstandsbeweging die innerc vlam bèliggaam, en dit het veel tot die eventuele oorwinning bygedra. Wat vandag nodig is Is die beliggaming van die drang tot herstel in prakt iese vorm. Daar moet vaste vorm en uit drukking gegee word aan wat in ons harte brand. Die Westerwereld moet aan haar eie ideologie vaste en kon- krete vorm gce. Kyk hoe ver Hitier dit kon breng met sy ideologiese oproep aan Duits land ln haar toestand van verplettering ln die eerste wereld oorlog en daarna. In weinige jare was die gevalle Duits land weer die magtigste wereldstaat, en 'n gevaarliker bedreiging as die Keiser- llke Duitsland. Kyk ook hoe ongelooflik ver Rusland na haar rewolutie en haar verpletterende nederlaag in die eerste wereld oorlog kon vorder. Wie had ooit kon droom dat in so 'n korte tyd sulke dlnge kon gebeur? In albei gevalle was daar 'n duidelike Ideologie, met geest- drif daaragter wat in konkrete staats vorm bèliggaam was. Die onuitputtelike en dienamiese dryfkrag van die menso siel was agter die idee, die ideologie, die visioen, en die was weer bèliggaam in konkrete vorm. Die idee en die kon krete beliggaming is albei noodsaaklik vir die daadwerklikheid. WAT IS VERKEERD MET DIE WESTE? Pas dit toe op die Weste. Wat is ver keerd met die Weste? Wat verhinder die Westerlande van Europa om die mirakel van Duitsland en Rusland op groter roemryker skaal te herhaal? Daar Is geen waarheid in die Spengler Kettery en die'leer van die natuurlike onvermydelike ondergang van die Weste. Ons geloof in die wederopstanding van ons Westerse beskawing in edeler ver hevener gedaante. Ek het van Hitler en Stalin se kolosale poglngs gewag gemaak. Laat my hier 'z\ kleiner maar edeler poging noem wat met volkome sukses bekroon is. Ek spreek nou van persoonlike ondervin ding van wat in Suid Afrika in my lewe gebeur is. Geen deel van Europa was in die laaste oorlog so verwoes as die Transvaal en Vrystaat in die Boere Oorlog. Van die slagvelde en gevange- nis-kampe is ons volk teruggekeer na 'n land in puin verwoes en verbrand sodat met uitsonderings van eenige grote stede, net die bloote natuur was oorgebly. Maar die gees van die volk was ongeskonde en ongewond gebly. Hul het met oorwinnaars' hulp weer begin herbou. Daar was geen sieklike gees van selfbejammering. Onder wyse leiding is daar vrede gemaak tussen beide blanke rasse. Allengs ls reg van ii regering weer herstel. Die ou repu- blieke en Britse kolonies, voorheen van mekaar gesky en onder eie self-regerlng, het bymekaar gekom, en as 'n Suid Afrikaanse Unie wat alle dele ingesluit het, het ons ln een mense geslag 'n ekonomlese en nasionale vordering ge maak soos niemand ooit moontllk geag het. So is die nuwe Suid Afrika uit die puinhope herrys. En die res is aan vele van u welbekend hoe 'n nuwe Volk in wording is, en 'n nuwe Afrikaanse letterkunde uitbloei. Alles is een BESKOU SUID AFRIKA AS 'N PROEF TOETS IN DIE KLEINE Ons ingewortelde ideologie van die vryheid. van eie beheer en selfregering onder 'n parlementere stelsel, soos dit algemeen bekend is in Wes Europa, was daar. En dit weer is bèliggaam in 'n Unie wat alle onderlinge struikelblokke en versperrings weggerulm het. So is die verenigde kragte van alle dele, en van die bevolking as geheel, tot 'n on gekende kragslnspanning vergroot. Die idee was bèliggaam in die vaste vorm van 'n Unie wat die volk belde op stof- fellk en geestelik gebied ongelooflik versterkt het. Die nuwe skepping was daar as 'n proef van wat die mens gees kan vermag. Is wat in Suid Afrika na ongeloofliko smarte in die kleine gebeur nie ook in Europa op veel groter skaal moontlik? Die moeillkhede is nie verskillend van aard, hoewel natuurlik oneindig gro ter in omvang. Maar so ook is die Europeese staatsmanskap en dlc drin gende noodsaak. Beskou Suid Afrika as 'n proef toets in die kleine 'n laboratorium eksperlment van wat ln die Weste op kolossale skaal moontlik is en wat ons Westerse beskawing sal red. Benelux is al 'n begin opgevolg deur die Brussel ooreenkoms en die Europeese Herstel Programma. Druk aan met die grootse werk. Dit sal kom die hergeboorte van Europa, van 'n groter Europa wat vergoeding en regvcrdlging sal bring vir al die ge dane kwaad, al die gelede verlies. Dit moet kom. Moge dit nie te lang talm nie. Ek persoonlik het geen twyfcl aan die wedergeboorte van Europa. Holland het ook haar onderskeio bydrae tot hierdie grootse herrysing te bring, wat haar edel verlede waar dig sal wees. haar toekoms sal versc- ker, en die grootse rol van hierdie lage lande ln die geskiedenis van Europa met verwesenlyking sal be kroon. Die belofte van die sewentiendo eeu moet vervul word. En so wens ek haar en heirdic histo- rlese Universiteit al die beste toe vir die Jare van vervulling wat voorlc. Indonesië in Veiligheidsraad. Nieuwe bijeenkomst op 23 Juni Bij de behandeling van de Indone sische kwestie in de Veiligheidsraad heeft de afgevaardigde van India, dr P. Pillai, gisteren de raad er voor ge waarschuwd, dat de toestand in Indo nesië ern«iig is en dat, indien zekere ontwikkelingen zouden kunnen voort gaan. de mogelijkheid bestaat, dat de Republiek verdeeld, verbrokkeld en „opgerold" wordt. De wapenstilstand, aldus dr Pillai, was slechts een voorlopige maatregel. De droevige geschiedenis gaat voort, zo zeide hij o.a.. voorts dat de derde West- Java-conferentie door de Nederlandse regering werd omgezet in een voorlopig parlement voor de nieuwe staat West- Java. Voor de belangrijke conferentie te Bangdoeng. aldus Pillai, werd de Repu bliek niet uitgenodigd, doch wel viif ver tegenwoordigers van reeds opgerichte marton ettenstaten en acht vertegen woordigers van marionettenstaten in wording. Het voornaamste doel is de Veilig heidsraad en de Republiek voor een nieuw voldongen feit te stellen. Wat het meest verontrustend is, is de veranderde houding in het openbaar dei- Nederlandse regering bij de politieke ge beurtenissen in West-Java en op Ma- doera. Mr. Van Kleffens heeft zich veel moeite gegeven te verklaren, dat de vor ming van deze nieuwe staten .slechts 'n voorlopig karakter kan dragen", zo zeide dr Pillai. Mag ik de raad in overweging geven de Nederlandse regering te verzoeken verdere actie, zelfs wat de „voorlopige" vorming van nieuwe staten betreft, te staken? Door de wereld voor voldongen feiten te stellen, zijn de Nederlanders er in ge slaagd dt kwestie zo verward te maken, dat de mening heeft postgevat, dat de eenzijdig gevormde interimregering de werkelijke federale interim-regering is, waarin bij de Renville-overeenkomst werd voorzien, terwijl de Republiek er van wordt beschuldigd niet te willen sa menwerken in 'n aangelegenheid, waar bij zij de eerste was, die haar mede werking aanbood. Het werkelijke doel van deze voorlopige interim-regering is de bevordering van het program van ..verdelen en heersen" in Indonesië. Zolang de Nederlandse blokkade in de lucht en ter zee bestaat en de Republiek geen vrije toegang tot de markten wordt verleend, zal acute armoede en ellende het lot van de Indo nesische bevolking zijn", aldus dr Pillai. De afgevaardigde van China, dr Tsiang, was het niet eens met de verklaring van mr Van Kleffens, toen deze vorige week zeide, dat de unitaristische koers en de negatieve houding van de Republiek de oorzaken waren van het voortduren der moeilijkheden. Tsiang stelde voor dat de C. v. G .D. opdracht gegeven zou worden, te bevor deren. dat volkomen onpartijdige volks stemmingen in West-Java en op Ma- doera worden gehouden. Ten slotte vroeg hij aan mr Van Kleffens de verzekering, dat na de overeenkomst van de Ren ville geen politionele actie gehouden zou worden, zoals na de overeenkomst van Linggadjati geschied is. De Russische afgevaardigde, Malik, brandmerkte in een lange rede de Ne derlandse ..koloniale overheersing", wel ke de Indonesische strijd voor vrijheid en onafhankelijkheid verstikt. Hij zeide. dat de Nederlanders de Re publiek door een economische blokkade wurgen, hetgeen de C. v. G. D. ooglui kend toelaat. Het Indonesische volk is z.i. het voorwero van een onuitgelokte aanval De Nederlandse politiek is ln strijd met de grondbeginselen van hit Handvest der Ver. Naties, aldus Malik. De Australische afgevaardigde. Hood, zeide, dat Australië een duurzame rege ling van de moeilijkheden wenst. De voortgang in de onderhandelingen na de Renville-overeenkomst is opzettelijk door de Nederlanders vertraagd. Mr. Van Kleffens verzekerde dat de onderhandelingen niet waren afge broken, doch dat de onderhandelin gen voor een politieke overeenkomst voor enige tüd waren opgeschort, ter wijl de besprekingen over de uitvoe ring van het bestand doorgang von den. Bovendien hebben dr Van Mook en drs Hatta een lange en nuttige bespreking gehouden, in zeer vriend schappelijke sfeer. De Republikeinse afgevaardigde, Palar, vroeg hoe lang „voorlopig" zal zijn (naar aanleiding van de „voorlopige" opschor ting der onderhandelingen Red. L.D.). Dr Pillai wilde weten, hoe het bericht van de Amerikaanse journalist Schorr over het document, dat niet in „Time" was verschenen, gepubliceerd was. De voorzitter van de raad, ElKhoerI, deelde mede. dat de raad deze aange legenheid, waarover geen officiële in lichtingen beschikbaar ziin niet kan be spreken. De Belgische afgevaardigde van Lan- genhove verdedigde de onpartijdigheid van de C. v. G.D., waarop de Russische afgevaardigde een aanval had gedaan. In Indonesië zijn op het ogenblik geen vijandelijkheden gaande, aldus spr., en de internationale vrede wordt er niet bedreigd. Voor het volbrengen van de taak: een vreedzame oplossing van uitermate gecompliceerde vraag stukken, zijn nodig goede wil, geduld en volharding. El Khouri achtte het van belang, te weten of er werkelijk sprake is van een opschorting der onderhandelingen en of er redenen zijn, die het voortduren der opschorting rechtvaardigen. Hij wil de C. v. GJD. het verzoek doen toekomen, haar goede diensten voort te zetten. De afgevaardigde van de Ver. Staten, Jessup, zeide, dat de V.S. met voldoe ning kennis hebben genomen van de verklaring van mr Van Kleffens, dat de bedoeling van Nederland geen an dere is dan bepaalde onderdelen der besprekingen niet voort te zetten. De heer Jessup koesterde de hoop, dat de onderhandelingen in Indië, na de ontvangst van de verwachte instruc ties van de Ned. regering, spoedig zullen worden hervat. Tarasenko (Oekraïne) zeide nog, dat de Ned. regering de bedoeling heeft, de Veiligheidsraad te boycotten. Hij ver wacht niets goeds van de huidige on derhandelingen, welke worden gevoerd onder het welwillende oog van de C. v G.D. Na debat, werd de volgende vergade ring over de Indonesische kwestie vast gesteld op Woensdag 23 Juni te 14.30 uur. In zijn sluitlngswoord deelde de voor zitter. El Khouri mede, dat de C. v. G.D. alleen inlichtingen zullen worden verzocht met betrekking tot het op schorten der onderhandelingen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1