Noodvoorziening Gemeenfefinanciën aanvaard Is die maat nu Besprekingen Van Mook—Hatta voorlopig afgesloten Zij werden in vriendschappelijke geest gevoerd Veld-maarschalk J. C. Smuts arriveert morgen 1 uur in Leiden Problemen bij de Effecienwaardering voor belastingheffing Met een enkel woord De nieuwe bonnen WEERBERICHT 87ste Jaargang DONDERDAG 17 JUNI 1948 1 No. 26414 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red, 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no.: 57055 HET aantal complicaties in het toch reeds zo ingewikkelde Nederlands- Indonesisch conflict is wederom met één vermeerderd; ditmaal door toedoen van niemand minder dan twee leden der Commissie van Goede Diensten, waaraan men zo langzamer hand gevoeglijk de naam van Commis sie voor Republikeinse Diensten zou kunnen geven, ware het niet, dat hier bij een nadrukkelijk voorbehoud moet worden gemaakt voor het derde lid der Commissie, de Belg Herremans, die van het begin af aan evenals zijn voor ganger, Paul van Zeeland niet al leen het Nederlandse standpunt naar voren heeft gebracht en verdedigd, doch bovendien bij herhaling heeft blijk ge geven een juist inzicht te hebben in de werkelijke politieke en andere verhou dingen in de Indische Archipel. Wat is er nu eigenlijk voor ernstigs gebeurd, dat de Nederlandse delegatie vlak voor de aanvang van een politiek gesprek met haar republikeinse tegen spelers en de C. v. G.D., aanleiding schonk de onderhandelingen „voorlopig" af te breken?* Laten wij trachten op die vraag ten behoeve van de ongetwijfeld velen, die reeds lang het spoor in de Indonesische doolhof zijn kwijt geraakt, een zo kort en duidelijk mogelijk antwoord televen. BIJ de uitstippeling van haar taak stelde de C. v. G.D. de procedure regel vast, dat alleen op verzoek van beide partijen harerzijds suggesties zouden worden gedaan. Men zal zich wellicht herinneren, dat in de Veilig heidsraad meermalen stemmen zijn op gegaan (voornamelijk uit de mond van de heer Gromyko) om aan de Commis sie een grotere bevoegdheid te verlenen dan uitsluitend de vervulling van een bemiddelende functie. Nederland heeft zich daartegen steeds en tot dusver re met succes met hand en tand ver zet. Zich stellende op het standpunt, dat de Veiligheidsraad ten enenmale de bevoegdheid mist om in te grijpen in het Indonesisch geschil zijnde dit niet een geschil tussen souvereine sta ten heeft de Nederlandse regering, uitsluitend met de bedoeling de wereld het zoveelste bewijs te leveren van haar oprechte wil om te streven naar een vreedzame oplossing, ingestemd met de instelling ener Commissie van Goede Diensten. Maar zij heeft van stonde af aan terecht stelling genomen tegen de suggestie om aan deze commissie adviserende, laat staan arbitrerende be voegdheden toe te kennen. Blijkens het gisteren door de Neder landse regering verstrekte officiële communiqué heeft dr Van Mook boven dien op 4 Juni jJ. aan de C. v. GD. schriftelijk verzocht ..zich in dit sta dium van ieder initiatief te onthouden, aangezien een rechtstreekse bespreking tussen hem en Hatta in het voornemen lag". DESNIETTEMIN hebben het Ameri kaanse en Australische lid dezer Commissie, de heren Coert Dubois en Critchley. op 10 Juni d.a.v. zowel aan dr Van Mook als aan de Indonesi sche premier Moh. Hatta een compro mis-voorstel overhandigd, dat, naar hun inzicht, „de essentiële belangen van beide partijen zou garanderen en tot elkaar brengen". Het Belgische lid, de heer Herremans was het met deze gang van zaken terecht niet eens en distan- cieerde zich dan ook van deze actie. Tot overmaat van ramp schijnt dit voorstel in een Amerikaans tijdschrift te zijn gepubliceerd, hetgeen al helemaal in strijd is met de afspraak, dat infor mele suggesties der commissie niet dan met goedvinden van beide partijen zou den worden bekend gemaakt. De heer Dubois, op wiens verklarin gen deze publicatie pre lendeert te be rusten, ontkent intussen pertinent daar over enige mededeling, aan welke jour nalist ook, te hebben gedaan. Wij heb ben niet de minste reden om zijn ver klaring in twijfel te trekken, doch niet temin blijft het feit, dat le. twee leden der C. v. GD., niet gerechtigd om te handelen in naam der gehele Commissie, hun bevoegdheden hebben overschreden; 2de. aan hun actie publicistische be kendheid is gegeven, zij het dan ook buiten hun wil. MAAR niet alleen het onrechtmati ge optreden van de heren Dubois en Critchley en de daarop ge volgde publicatie zijn de Nederlandse regering bijzonder onwelgevallig, ook het tijdstip, waarop een en ander is ge schied, heeft een verzwakking van het Nederlandse standpunt tengevolge. Hier is sprake van een welhaast noodlottige co-incidentie, waarbij het adjectief „toevallig" een welhaast euphemistische betekenis krijgt. Immers toen Radio-Moskou kortgele den de uitwisseling van consulaire amb tenaren tussen de Sovjet-Unie en de Republiek Indonesië bekend maakte, zag de Nederlandse regering daarin —.en wederom terecht een duidelijke schending van de Renville-overeen komst, welke in de overgangstijd het recht tot het onderhouden van buiten landse betrekkingen exclusief toekende aan het Koninkrijk der Nederlanden. Ondanks de talloze voorgaande droeve ervaringen, achtte de Nederlandse re gering zelfs dit geen reden om de on derhandelingen met de Republiek on middellijk te doen staken, doch vroeg zij aan Djokja om „nadere opheldering". Zoals wij direct voorspelden, was het antwoord volstrekt onbevredigend, zó erg dat zélfs onze regering sprak van „onaanvaardbaar". Met uitzondering van de communisti sche pers-organen, die uiteraard geme ne zaak maken met hun Indonesische satelieten, neigde de gehele wereldopinie tot 't reële inzicht, dat Djokja zich schul dig had gemaakt aan verdragsschen ding. Djokja was realistisch genoeg om zich dit bewust te maken en wrong zich in duizend bochten om de pijnlijke indruk te verzachten. Het gewaagde zelfs zij het in bedekte termen van een niet-erkenning van de door Soeripnc gesloten overeenkomst. Het communiqué van de RVD van heden zegt: „De besprekingen tus sen dr Van IVIook en Mohammed Hatta werden heden voorlopig afgeslo ten. Zij werden in een vriendschappelijke geest gevoerd en betroffen alle voornaamste punten, waarop verschillen van inzicht tussen de Ne derlandse en Republikeinse delegatie naar voren waren gekomen. Het gevolg van deze besprekingen zullen beiden thans nader overleg voe ren met hun regeringen, teneinde na te gaan op welke wijze deze ver schillen zouden kunnen worden overbrugd." HET „TIME" ARTIKEL. Met betrekking tot het aan de Ame rikaanse correspondent Schorr toege schreven artikel in het „Time Magazi ne" deelde de leiding van de Time N.V. aan Aneta mede, dat zij geen artikel van 4.000 woorden heeft ontvangen, zo als genoemd in de verklaring van het lid der C. v. G. D.. de heer Coert Du bois. Zij heeft van Schorr wel een be knopt artikel over Indonesië ontvangen, dat volgens haar verklaring niet meer was dan een korte algemene schets. „Time" is het met Schorr eens, dat zijn artikel niet zo kan worden opgevat, dat het zou berusten op een interview met Coert Dubios. Het artikel zal niet ver schijnen in het nummer van „Time", dat heden verschijnt. De leiding van „Time" weigerde te zeggen, dat het artikel van Schorr betrekking had op de compro mis-voorstellen van de leden der C. v. G. D., doch legde de nadruk op het al gemene karakter van het artikel. GEEN COMMENTAAR VAN MARSHALL. In een gistermorgen gehouden pers conferentie werd aan de Amerikaanse minister van Buit. Zaken, Marshall, de vraag gesteld, of hij iets kon mededelen over de door het Amerikaanse en Austra lische lid van de C. v. G. D. gedane compromis-voorstellen. Marshall zeide daarop: „Neen, dat kan ik niet doen, het spijt mij".- Naar Aneta vernam, is de tekst der voorstellen nog niet op het Am. departement van Buit Zaken ont vangen en zolang dit niet het geval is, wenst men van die zijde geen commen taar te geven. Te Washington wordt aan genomen. dat de voorstellen door de be trokken leden van de C. v. G. D. per soonlijk en informeel zijn ingediend als basis voor verdere besprekingen. ROVERSBENDEN BIJ TASIKMALAJA Zy dragen zwartgeverfde houten pistolen en geweren. Gisteren werd de woning van de we- dana (districtshoofd) van Taradjoe bij Tasikmalaja door een gewapende bende overvallen. De wedana kon zich bijtijds in veiligheid stellen en week uit naar Tasikmalaja. Ongeveer tegelijk met deze overval kregen alle bestuursamb tenaren en dessa-beambten van het DE subversieve actie van de belde leden der C. v. GD. doet aan de wereldopinie t.av. de Djokjase houding in ernstige mate afbreuk. Deze actie dwingt de Nederlandse regering tot de uitspraak, dat het compromis voorstel-als-zodanig èn naar de in houd volstrekt onaanvaardbaar is, waardoor de aandacht wordt afgeleid van de onwillige republikeinse houding en voor de oppervlakkige beoordelaar de indruk wordt geschapen als zou de on wil aan Nederlandse zyde berusten. Niets is minder waar dan dat. Sedert het ogenblik waarop ons het spreken wederom vergund was, hebben wij aan gedrongen op Ijpt voeren van een poli tiek, welke gegrondvest behoorde te zyn op nationaal bewustzijn en in overeen stemming met een waardige inlossing van de Koninklijke belofte van 7 De cember 1942. Inplaats daarvan is de ene concessie en vernedering op de andere gevolgd met geen ander resultaat dan dat wij een goed deel van onze voor oorlogse internationale reputatie als „koloniale mogendheid" tegenover het buitenland en nagenoeg ons gehele na tionale prestige tegenover de Republiek en de ons vriendschappelijk gezinde deelstaten hebben verspeeld. En op dit dieptepunt in onze nationa le zelfvernedering, nu de Nederlandse delegatie, door de omstandigheden daar toe gedwongen, zich genoodzaakt ziet af te wijken van de formele procedure en de onderhandelingen te Kalioerang abrupt maar toch altyd nog „voor lopig" afbreekt, heeft de leider der Indonesische delegatie Moh. Roem de euvele moed en de verregaande arro gantie om zich deswegen op de borst te slaan en „zich alle rechten voor te behouden". Een dergelijke rechtsverdraaiing gaat toch werkelijk alle perken te bui ten! ER doen geruchten de ronde, dat de politieke adviseur van dr Van Mook en de gedelegeerde van het Opper bestuur, jhr. Van Vredenburch ontslag zou hebben gevraagd en in aanmerking zou komen voor de bezetting van een internationale post in Noord-Afrika. Na jhr Tjarda van Starkenborch Stachou- wer, jhr Van Vredenburch. Het heeft er alle schijn van dat karaktervastheid en principiële politiek geen deugden zijn, welke door de Nederlandse rege ring bijzonder worden gewaardeerd Door welke houding het Nederlandse volk slapend in de economische afgrond wordt gestort en een aanzienlijk deel der volkeren van Indonesië, óndanks zijn bereidheid tot constructieve samen werking in het wederzijds belang, wordt prijs gegeven aan de communistische chaos Er is sedert de oprichting der Oost- Indische Compagnie in 1602 geen tyd- vak aan te wijzen, dat aan de compo nenten van het Koninkrijk der Neder landen slechtere diensten heeft bewezen dan de huidige regeringscoalitie heeft gedaan in de periode 19461948 Waarmede op zich zelf beschouwd niets gezegd wil zijn ten nadele van Rooms of Rood, doch wél van een com binatie die door haar politiek van con cessies „en gros et en détail" in de af gelopen twee jaren heeft blijk gegeven het partijbelang te stellen boven het nationale. district dreigbrieven van de bendeleden, naar wie thans wordt gezocht. Inmid dels arresteerde de politie 13 leden van de „roversbende", die de vorige week een hadji in Tasikmalaja met een pis tool en geweer bedreigde en f. 200.000 aan bankbiljetten en sieraden buit- maakte. Bij de arrestatie bleek, dat de „wapens" van de bende bestonden uit een zwart-geverfde houten pistool en dito geweer. Bijeenkomst geallieerde bevelhebbers in Duitsland RUSSEN VERLATEN DE ZITTING. De vier geallieerde bevelhebbers zyn gisteren op het geallieerde militaire bestuursbureau te Berlijn bijeengeko men. 't Voornaamste punt op de agen da was de kwestie der loonsverhoging van de arbeiders en de socialisatie der ondemem ingen Generaal Herbert, de Britse bevelheb ber, had voor twee maanden 'n loons verhoging met 15 20% voorgesteld, wat Beriyn betreft. Dit voorstel was echter door generaal Kotikcf van de hand gewezen. Deze laatste beriep zioh op de noodzakeiykheid van een loon- stabilisatie in de Sovjet-zone. Generaal Kotikof heeft voor 14 dagen nochtans een verordening uitgevaardigd, waarbij deze verhoging voor alle arbeiders in zijn sector bepaald werd. Dit bevel werd door de drie Westerse mogendhe den beschouwd als een Inbreuk op de regeling van het vieriandenbestuur. Daarop hadden de Westerse gealli eerden een loonsverhoging en een ver betering van de rantsoenering in hun sectoren aangekondigd, ingeval een ge lijke houding onder de vier onmogelijk bleek. De S.U sprak haar veto uit over de Engelse, Amerikaanse en Franse voor stellen tot socialisatie der Berlijnse in dustrieën. (Reutor) Na lange discussie hebben de vier geallieerde bevelhebbers van Beriyn met algemene instemming besloten hun goedkeuring te hechten aan verhoging van het voedselrantsoen voor alle leef- tydsgroepen te Berlijn. De verhoging bedraagt 100 tot 250 calorieën per dag. Volgens een officiële Amerikaanse verklaring heeft de gehele Sovjetrus- sische delegatie de vergadering ver laten zonder enige verklaring te ge ven of zich by de voorzitter te ver ontschuldigen. Kolonel Yelisarof verklaarde: „Het heeft geen zin de by eenkomst voort te zetten". De Sovjets verlieten de verga dering, nadat 13 uur gedebatteerd was. Tevoren was kolonel Frank Howley, de Amerikaanse bevelhebber, weggegaan na zyn zetel aan zyn plaatsvervanger te hebben afgestaan met de medede ling, dat hy vermoeid was. Volgens het Duitse Nieuwsbureau had het incident plaats, toen generaal Ga- neval voorstelde de bespreking van ge neraal Kotikof's 14 punten tellende pro gramma wegens het late uur uit te stellen. Kolonel Howley verklaarde later, dat het viermogendhedenbestuur van Ber lijn niet ten einde zou zyn omdat de Russen de vergadering verlaten had den. Het Amerikaanse militaire bestuur zou zyn verplichtingen blyven nako men, vooral ten aanzien van de voedsel voorziening. Een Britse woordvoerder typeerde het incident als een „tactische manoeuvre van de Sovjet-afgevaardig den", zo meldt het Duitse Nieuwsbu reau. „Generaal Jean Ganeval (Frankrijk) sloot als voorzitter de vergadering zon der dat een datum voor de volgende bijeenkomst was vastgesteld. Hy voeg de hier aan toe: „Deze bijeenkomst is gesloten, omdat de Sovjetdelegatie weg gegaan is, niet omdat kolonel Howley Stakingsgolf EEN NIEUWE STAKINGSGOLF TREKT OVER DE WERELD. De staking der Londense havenarbei ders heeft zich uitgebreid tot 7000 man, waardoor op 90 schepen het werk stil ligt. In België liggen 2600 metaalfabrieken stil, doordat een kwart millloen arbei ders het werk neerlegde in een actie voor loonsverhoging. Te Clermont Ferrand in midden- Frankryk ls de rust hersteld, doch de staking duurt voort. Een dertigtal manschappen van de republikeinse vei ligheidswacht wordt met blindheid be dreigd. daar de stakers tydens de be toging en de daarop gevolgde relletjes gebruik hebben gemaakt van bijtend vocht. Het overwegend door communisten bestuurde Franse vakverbond C.G.T. heeft verklaard de stakers te steunen. In de Nationale vergadering heeft zich een hevig incident voorgedaan. Een communistisch volksvertegenwoordiger noemde de minister van Binnenlandse Zaken, naar aanleiding van de inciden ten te Clermont-Ferrand „moordenaar". De zaalwachters hebben de openbare tribune doen ontruimen en de vergade ring is gedurende 3 uur geschorst. Ook in de Amerikaanse staalindustrie dreigt a.s. Zondagnacht een staking uit te breken, welke 20.000 man zal om vatten. Na de plechtigheid in de Pieterskerk, receptie in de Academie en bezoek aan Sociëteit Minerva Naar wij vernemen zal veldmaar schalk J. C. Smuts, wiens ere-promotie tot doctor honoris causa in de rechten morgenmiddag in de Pieterskerk zal plaats vinden, om pl.m. 1 uur per auto uit Den Haag in onze stad arriveren. Hy zal zich dan rechtstreeks begeven naar het Oosters Instituut aan het Ra penburg, waar hy, met enkele genodig den, de lunch zal gebruiken. Om ongeveer half drie begeeft hy zich te voet naar de Academie om zioh vandaar om kwart voer drie uur in ge zelschap van de Academische senaat naar de Pieterskerk te begeven. Na de plechtigheid in de Pieterskerk volgt een receptie in de Academie, na afloop waarvan veldmaarschalk Smuts ook nog een bezoek zal brengen aan de Sociëteit Minerva aan de Breestraat, waar hy om pl.m. 4.30 uur wordt ver wacht. ,,Pro Patria" zal hier de eerbe wijzen brengen. Tegen halfzes zal de veldmaarschalk onze stad verlaten en zioh naar Schiphol begeven om nog diezelfde avond naar Engeland te ver trekken. De heer 0. J- Chantrill uit Bristol heeft een model van het Britse slagschip „King George V" geconstrueerd, dat draadloos bestuurd kan worden. Het schip heeft een lengte van vyf voet en een gewicht van 80 Eng. ponden. Het wordt bestuurd door een ontvanger met vyf lampen, aangebracht In de romp, heeft een actieradius van een halve myi en verschillende snelheden. Zelfs de geschutstorens worden draadloos gedraaid. (Foto: ANP-R.) (Van onze parlementaire redacteur). Het geld is nog immer de zenuw van ons handelen. De Kamer-agenda's van de laatste tyd stellen deze waarheid opnieuw in het licht. Gisteren was de hele vergadering dér Tweede Kamer weer aan financiële za ken gewyd. De Noodvoorziening voorde Gemeentefinanciën werd by het begin der byeenkomst zJh^t. goedgekeurd, waarna het wetsontwerp Effectenwaar dering de verdere dag in beslag nam. Het gaat hierom de waardering vóór de Heffing-ineens en voor de Vermo- gensaanwasbelasting. Algemeen heerst de opvatting, als zouden by de aanslagen voor deze be lastingen de effectenbezitters slechter naar huls is gegaan". Toen kolonel Howley van het vertrek der Sovjets hoorde zeide hij„Indien de een of andere grappenmaker denkt, dat de V. S-, Engeland en Frankryk zich uit Ber iyn zullen weg laten werken, zal hy nog tot andere gedachten komen". En kele waarnemers van de bijeenkomst verklaarden, dat alle delegaties na 13 uur besprekingen zeer vermoeid waren en dat zij niet de indruk hadden, dat het weggaan van de Russen een voor bedachte stap was. BINNENLAND Morgen zal het troepenschip „Grote Beer" met enkele allosslngs-detachementen uit Amsterdam naar Indié vertrekken. Tijdens de zitting van de adviesraad voor Zuid-Sumatra ls gisteren besloten de Indonesische taal als voertaal ln Zuld- Sumatra te gebruiken. De minister van O.. K. en W. heeft een commissie geïnstalleerd, welke hem van advies moet Jlenen over de vraag, aan welke eisen een onderzoek zal moeten vol doen dat ten doel heeft een oordeel te vormen over de ontwlkkellngsmogeiyk- heden van jeugdige personen. Tot lid en voorzitter dezer commissie ls benoemd mr Cramer te Assen. Gisteren is te Den Haag een bijeen komst gehouden van de voorzitters der verschillende raden. Ingesteld ter uitvoe ring van de Benelux-douane-unle, welke een der normale periodieke contacten was. Wegens het bereiken van de daar voor vastgestelde leeftyd zal prof. dr A. A. Pulle te Baarn op 26 Juni a.s. zyn ambt van hoogleraar ln de geologische en syste matische plantenkunde aan de Rijksuni versiteit te Utrecht neerleggen. Gisteren werd te Sleen (Drenthe) door de Amerikaanse ambassadeur dr Her man B. Baruch een gedenksteen onthuld ter herinnering aan de Drenten, die zich honderd Jaar geleden in Michigan ves tigden. De heer Jan Prins, eerste solofluitist van het Residentie-orkest, ls door de Franse regering benoemd tot Officier de l'Academie. De Bergen op Zoomse recherche heeft enige honderden zonnebrillen ln beslag genomen, die u.l België ons land waren binnengesmokkeld. Op de Internationale conferentie van jonge boeren te Londen ls de centrale commissie uitwisseling by de stichting van heren H. M. Grevers, secretaris der com- de Landbouw vertegenwoordigd door de missie, G. Wanslnk, adjunct-secretaris van de C.B.T.B. en A. Sikma, vertegenwoordiger van de Unie van Landarbeiders. Van Neder landse zijde wil men een uitwisseling van Jonge boeren zowel als Jonge landarbeiders bepleiten. Tydens een noenmaal ln de Belgische Ambassade te Den Haag aangeboden door de ambassadeur, de heer Nemry, heeft de Belgische minister baron Van der Straeten Walllet, gisteren het grootlint van de Kroonorde van België overhandigd aan Minister Mansholt. BUITENLAND De Italiaanse Kamer van Afgevaar digden heeft met 346 tegen 167 stemmen een motie van vertrouwen in de regering van De Gasperl aangenomen. Omtrent dr Kurt Schumacher, de lei der van de Duitse sociaal-democratische party, die kortelings geopereerd ls aan een been, werd gisteravond gemeld, dat hy ernstig ziek was. Geruchten, dat zijn been geamputeerd zou moeten worden, zyn tegengesproken. De Sovjet-Russische autoriteiten heb ben hun fiat gegeven aan de vierde poli tieke party ln hun zone. de natlonaal- democratlsche party, die twee maanden geleden werd opgericht, nadat het onder Sovjet-Russische licentie verschynende blad „National Zeitung" een perscampagne had ingezet voor oprichting van een partij van nationalisten en socialisten, die door Hitier op een dwaalspoor waren gebracht. A.F.P meldt nader, dat behalve voor de oprichting der nationale democratische partij thans door de Sovjet-autoriteiten ook vergunning verleend ls voor een de mocratische boerenparty, waarmee het aantal politieke partyen ln de Sovjetzone op vijf komt. af zyn dan de bezitters van andere vermogensbestanddelen. Dat komt, zo legde de minister van Financiën uit, omdat voor de overige bezittingen prys- voorschriften bestaan, terwyl de effec ten door de vrye koersvorming een dui- delyke waardevermeerdering te zien gaven, die ten volle gerealiseerd kon worden. Maar er is wel degelyk ge streefd naar een gelijke behandeling van beide categorieën bezitters, aldus de heer Lieftinck; ook door de keuze van de tydstippen der koerspeilingen en de hierop toegepaste verminderingen. De waardestyging der effecten had ook een achtergrond; afgezien van spe culatieve overwegingen: n.l. reeds ge noten of te verwachten rendement. De vaststelling der aanwas geschiedt per individuele effectenportefeuille en niet per afzonderlyk waardepapier. De minister ging dan nog eens uit voerig in op de waarderingsmaatstaf en verzekert, dat er geen rekening wordt gehouden met koersstygingen na de 2e peildatum. De invloed van de aankondiging der Heffing-ineens had zich reeds vóór die datum 1 Oc tober 1946 doen gevoelen. Wel stonden de Noorse en Deense effecten op de le peildatum 1 Mei 1940 bijzonder laag vanwege de Duitse in vasie in die landen en noteerden de Belgische effecten op 1 Oct. 1946 hoog wegens daar toen lopende geruchten over devaluatie. Ten aanzien van de Deense en Noorse effecten heeft de minister reeds vroeger toezeggingen gedaan, die zyn verwezenlijkt in een aan de belastingautoriteiten uitgegane leidraad. Spr. zal overwegen of de scherpe limiet, waarbinnen de zgn. „hardheidsclausule" wordt toegepast, nog wat kan worden verzacht. En de minister is bereid te onderzoeken, of er aanleiding is, dit oók op de Bel gische effecten toe te passen. Wat de oorlogsslachtoffers betreft, wenst de minister met de byzondere heffingen te wachten, tot de schade vergoeding is uitgekeerd. De heerTeu- lings (Kath.): Geldt dit de voorlopige aanslagen? De minister; Dit geldt de definitieve aanslagen. Maar ik heb or der gegeven, ook by de voorlopige aan slagen byzondere soepelheid te be trachten. De minister sprak dan nog terloops over de vele effecten anders dan Staats fondsen, waarmede het Ryk „opge scheept" zou zyn, met alle daaraan verbonden risico's. Maar hy vergat daarbij te vermelden, hoe en waarom het Ryk aan die effecten is gekomen en dat het Ryk aldus profiteert van „het te verwachten rendement", dat mede de koersstijging veroorzaakte, waarop de vroegere bezitters tot vermogens- aanwasbelasting werden veroordeeld Zouden de hoge dividenden der laatste tyden niet mede in verband staan met dit grote effectenbezit van de Staat, die door zijn diepe ingrypen in ons econo misch bestel zoveel invloed uitoefent op de bedryfswinsten? De stemmingen over artikelen, amen dementen en het wetsontwerp in zijn geheel zullen vandaag plaats vinden. De Prinses-Regentes en Prins Bern- hard, die de promotie-plechtigheid in de Pieterskerk zullen by wonen, zullen zich rechtstreeks naar de kerk begeven, waar zy om pijn. kwart voor drie wor den verwacht. Na afloop van deze plechtigheid zullen zy zioh te voet via de Kloksteeg naar het Academiegebouw begeven ter by-woning van de receptie. De omgeving van Pieterskerk en Academie zullen door de politie worden afgezet. WIE AANZITTEN BIJ DE OUD HOLLANDSE LUNCH De lunch, die aan de erepromotie voor af gaat. zal worden bygewoond door Smuts, de Zuidafrikaanse gezant prof. dr L. Fouché en de gezantschaps-secre- taris de heer Uys als gasten, voorts de rectormagnificus prof. mr J. C. van Oven, de scretaris van de senaat prof. dr C. C. Berg, de promotor prof. mr J. M. van Bemmelen. de president curator dr J. E. baron de Vos van Steenwyk, mr A. F. Visser van IJzendoom als cu rator, de secretaris van curatoren mr K. Wiersma, mr P. J. Idenburg, voor zitter van de afd. Leiden van de Ne- derlands-Zuidafrikaanse Vereniging en mr Oh. G. J. v. d. Mandere, beiden persoonlijke bekenden van de heer Smuts, de praeses collegii van het Leids Studenten Corps, de heer J. Drijber en de Dresidente van het bestuur der WSL, fre- Sickinghe. Deze lunch, die verzorgd wordt door de Rotisserie „Oudt Leyden", is in oud- Hollandse styi gehouden; daarvoor is beschikking gekregen over het stadszil- ver, dat de heer Pelinck, directeur van de Lakenhal, in bruikleen gaf. Het be dienend personeel zal in oud-Hollandse klederdracht serveren. KONING GUSTAAF VAN ZWEDEN 90 JAAR. Koning Gustaaf V van Zweden vierde gisteren zyn negentigste verjaardag. Hy ontving uit aille delen van de wereld gelukwensen. De klokken van alle Stookihoknse kerken werden geluid en 4.000 schoolkinderen zongen natio nale liederen op de binnenplaats van het Paleis. De gehele stad was versierd met vlaggen en het portret van de koning staat, gedrapeerd met de kleu ren van de Zweedse vlag, in winkel- étalages. In de loop van de dag trok een feest stoet door de straten van Stockholm, voorafgegaan door de koning en een open door paarden getrokken rytulg. Een half mlllioen juichende mensen stond langs de route opgesteld en over laadde hem met bloemen. NATIONALISATIE BRITSE METAAL-INDUSTRIE. Het congres van de vakbond der me taalbewerkers, te Blackpool gehouden, heeft met grote meerderheid zyn goed keuring gehecht aan het principe van onmiddellijke nationalisatie van. de Britse metaalindustrie. Elk der volgende bonnen geeft in het tijdvak van 20 Juni t/m 3 Juli 1948 recht op het kopen van Bonkaarten KB, KC 806 451 Melk: 6 liter melk; 453 Melk: 7 liter melk; 456 Vlees: 100 gram vlees; 457 Vlees: 300 gram vlees; 458, 459 Boter: 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet; 470 Algemeen: 1600 gram brood (gel dig t/m 26 Juni); 471 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d.; 472 Algemeen: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 473 Algemeen: 50 gram thee; 474 Algemeen: 2 eieren; 475 Algemeen: 125 gram koffie; 463 Reserve: 1200 gram brood (geldig t/m 26 Juni); 464 Reserve: 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas; 466 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m 26 Juni). Bonkaarten KD, KE 806 953 Melk: 12' liter melk; 956, 957 Vlees: 100 gram vlees; 958 Boter: 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet; 959 Boter: 125 gram boter of marga rine of 100 gram vet; 970 Algemeen: 400 gram brood (geldig t/m 26 Juii); 971 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 972 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas; 974 Algemeen: 2 eieren; 963 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m 26 Juni); Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MG, MH 807 (byz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zyn de bonnen van strook J. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrydag 18 Juni worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 21 Juni a.s. mag worden gekocht. AF EN TOE REGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelyk zwaar bewolkt met regen, later brekende bewolking met plaatse- lyk regenbuien. Aan de kust tydeUJk krachtige, elders matige tot vry krach tige Z.W. wind, koel. 18 JUNL Zon op: 4.19 uur; onder: 21.03 uur. Maan op: 18.08 uur; onder: 2.16 uur. Hoogwater te Katwijk te 0 59 en 13.31 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1