De West-Duitse staat in wording Met een enkel woord WEER BERICHT Amsterdam wil directe vaart op New York Leidse Academie eert prof. dr. W. E. Hocking 87ste Jaargang DINSDAG 15 JUNI 1948 No. 26412 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Bizonaal bestuur zal ad interim optreden Generaal Lucius Clay, de Amerikaan se militaire gouverneur in Duitsland, heeft medegedeeld, dat het huidige bi- zonale bestuur als regering zal optre den totdat Westduitsland een nieuwe regering gekozen zou hebben- Volgens eerdere berichten zou d« voorlopige constituerende vergadering als interim-regering optreden, Generaal Clay verklaarde voorts, dat de reeds lang voorspélde geldhervor- ming uitgevoerd zou worden, ongeacht de uitslag van de besprekingen over fusie van de drie zones. De vice-bur- gemeester van Berlijn, dr Friedensburg, heeft de commandant van de Franse sector van Berlijn verzocht de gemeen teraad opdracht te geven een plan voor een geldhervorming voor geheel Duitsland op te stellen. Op een vraag, wat hij dacht te doen ten aanzien van het Sovjet-Russisch besluit de Elbebrug bij Maagdenburg af te sluiten wegens reparatiewerk- zaamheden, antwoordde generaal Clay: „Ik kan me niet indenken, dat de Verenigde Staten ten oorlog zouden trekken omdat men een omweg van drie uren moet maken voor een brug. De Sovjets zouden wel passende voor zieningen treffen voor de te maken omweg, aldius meende generaal Clay. Generaal Clay weigerde zich uit te laten over eventueel handelen door de Amerikaanse of de Britse regering in geval de Franse assemblee zou weige ren de aanbevelingen van Londen te ratificeren. Volgens te Parijs uit Londen en Washington ontvangen berichten zouden de tekenen er op wijzen, dat Amerika en Groot-Brittannië in elk geval het zesmogendhedenplan in Bizonia zouden uitvoeren wanneer de Fransen zich af zijdig zouden houden. Parijs bereidt zich voor op zittingen van de U.N.O. WAARVOOR ONS LAND GEEN PLAATS BOOD. (Van onze correspondent te Parijs). In het Palais Chaillot, waar het Mu seum van de Mens en de grootste theaterzaal van Parijs zijn onderge bracht, is men thans druk bezig de voorbereidingen te treffen voor de eer ste zitting van de Veiligheidsraad, die op 21 September as. plaats zal vinden. Gedurende drie maanden zal de UNO dan de gast van de Franse hoofdstad zijn. De plenaire zittingen zullen plaats vinden in de theaterzaal, die 3000 per sonen kan bevatten. De commissies ver gaderen in vier zalen, die elk plaats aan 500 mensen bieden en in een twaalftal kleinere ruimten, die ieder gemiddeld een 100 man kunnen bergen. Bovendien worden er 450 bureaux ingericht voor het secretariaat, journalisten, cinéasten, tolken etc. De ruimte, welke door alle diensten tezamen wordt ingenomen, be slaat 4 HA.., welke als exterritoriaal ge bied wordt erkend. De heer Fonck, die met de leiding der voorbereidingen is belast, schatte het aantal te verwachten deelnemers op ongeveer 5000. Hiervan behoren er 3000 tot de 58 officiële delegaties. Men re kent op een kleine duizend journalisten, die 1500 telefoons tot hun beschikking zullen krijgen. Daarenboven installeert men een aantal apparaten, die het mo gelijk zullen maken een redevoering op het moment, dat deze wordt uitgespro ken, in elk der vier officiële talen (Frans, Engels, Russisch en Chinees) te volgen. Tijdens een persconferentie werden de gezamenlijke kosten voor de inrichting (die de Franse regering heeft te dragen) op ca. 550 millioen frs. geschat (onge veer 7 millioen gulden). Een derde van dit bedrag zal echter worden aangewend voor permanente verbeteringen aan het gebouw. Men rekent voorts, dat de dui zenden bezoekers 1 2 milliard aan frs. in Parijs voor hun onderhoud zullen uitgeven, met welk bedrag de nationale deviezenpot zal worden verrijkt. Nu de Benelux-landen hun goedkeu ring aan de Londense aanbevelingen hebben gehecht zou Frankrijk, aldus meent men, nog groter gevaar lopen geïsoleerd te worden. EERSTE VETO. Volgens radio Hamburg heeft de Duitse Statenraad in de Amerikaanse zone voor de eerste maal gebruik ge maakt van zijn recht van veto tegen de Duitse economische raad. Het veto betrof het wetsontwerp betreffende de voorlopige inrichting van het econo misch bestuur in de Brits-Amerikaan- se zone. De economische raad kan dit veto binnen veertien dagen overstem men. (Reuter). Koning Gustaaf V van Zweden viert morgen zijn negentigste verjaardag. Foto ANP./T B. Merkwaardigheden in het Noordpoolgebied ADEMWOLK IS KILOMETERS VER ZICHTBAAR. Brooke Claxton, de Canadese minis ter van Defensie, heeft in een rede verklaard, dat Canada allereerst naar zijn Noordpoolgebied moet omzien. Hij voegde er aan toe, dat er over dit ge bied veel overdreven dingen verteld worden. Vooral Sovjet-Russische publi cisten, aldus zeide hij, plegen te schrij ven over „grote troepenkampen, gereed tot het ondernemen van een verwoes tende aanval en uitgerust met „blik- 'sem-wapenen". „Natuurlijk is er niets van dit alles," zeide Claxton, „doch wat wij wel doen is rustig ons op de hoogte stellen van de omstandigheden in het Noordpoolgebied en van de ma nier, daar te leven." Dit jaar besteedt Canada bijna 23 millioen dollar aan onderzoekingen in •het Noorden. Claxton somde een aantal moeilijk heden op, welke de kou veroorzaakt ten aanzien van oorlogvoering in die gebieden. Een mens kan er bevriezen door te diep adem te halen. Rubber banden vriezen stijf en barsten. De ademwolk van een enkele soldaat kan de aanwezigheid van zijn gehele afde ling tot op een afstand van kilometers verraden. Camouflage is bijna ondoen lijk door de sporen in de sneeuw en de vooruitvallende schaduwen tegen de witte sneeuwoppervlakte. Vooral voor gewonden vormt de koude een groot gevaar. BINNENLAND In de Waal b(j Nijmegen ls gisteren bij de z.g. zandplaat de 20-Jarige W. Lamers verdronken. Prins Bernhard zal Zaterdag 19 Juni om 12 uur de luchtstrijdkrachtententoon stelling openen, die ter gelegenheid van het vijf en dertig Jarig bestaan der mili taire luchtvaart zal worden gehouden op het vliegveld Ypenburg. Bij de vee- en vleeskeuringsdienst Barsingerhorn, waarvan de destructor op het abattoir even buiten Scbagen ligt, hebben rijkspolitie en CCD een omvang rijke fraude ontdekt. Tot dusver zijn twee personen gearresteerd en 8 a 9 personen werkzaam op het abattoir verhoord. De fraude omvat de clandestiene ver koop van vet en vlees, clandestiene slach tingen op het abbattoir van paarden en ander vee. Ook werd vlees, dat voor de consumptie ongeschikt was verklaard, aan de Schager slagers verkocht voor de worst- fabricage. Het grote noodsanatorium voor poli tieke delinquenten „Lommerrijk" aan de Witte Kruislaan te Hilversum, waarin sinds de bevrijding vele honderden' aan T B.C. lijdende geïnterneerden zijn ver pleegd, wordt per 1 Juli a.s. opgeheven. VEEL BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met vooral aanvanke lijk plaatselijk enige regen. Meest ma tige wind uit Westelijke richtingen. Voornamelijk in het Noord-Oosten van het land iets lagere temperaturen. WATERSTANDEN. 16 Juni. Zon op: 4.19 uur: onder: 21.02 uur. Maan op: 15.24 uur; onder: 1.46 uur (E.K.). Hoogwater te Katwijk te 11.30 en 12.00 uur. 4 Dit nummer bestaat uit vier pagina's De te Breda gehouden jaarvergade ring der Kon. Ned. Toonkunstenaars- vereniging keurde met alg. stemmen het gevoerde beleid van het hoofdbestuur goed. Als onder-voorzitter der vereniging werd herkozen de heer A. de Vogel te Haarlem en als algemeen secretaris Jos. Smits van Waesberghe te Amsterdam. Ten gevolge van het warme weer van de laatste dagen ls de aanvoer van bloem kool op de Westlandse veilingen zo groot, dat hij nauwelijks verwerkt kan worden. Gisteravond om 10 uur was men op de veiling te Naaldwijk nog aan het inpak ken. Op de veiling te Honselersdijk werden 10.000 kisten aangevoerd. De voorzittel van het Centraal Stembureau heeft in de vacature-Koe- jemans benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer de heer J P. Schalker te Amsterdam, nu de heer M. D. Proper te Haarlem voor zijn benoeming bedankt heeft. BUITENLAND Ex-koning Michael en zijn gemalin zijn op weg naar Genève te Rome aan gekomen. De ex-konlng verklaarde, dat hij „enige tijd" in Zwitserland zou vertoeven. Het is nog niet beslist waar het echtpaar in de toekomst zal gaan wonen. De Britse regering heeft goedge keurd. dat de gouverneur-generaal van de Soedan. Sir Hugh Dow, een verordening zal uitvaardigen, waarbij een uitvoerende raad en een gekozen wetgevende verga dering in de Soedan worden Ingesteld. De Egyptische minister-president, No- krasjy Pa'sja. verklaarde tegen over de pers, dat Groot-Brittannië een Egyptisch ver zoek van de hand gewezen had om toe lating tot deelneming in de voorgestelde raad en wetgevend lichaam voor de Soedan op gelijke voet als Engeland. De toewijzingscommissie van de Ame rikaanse senaat heeft de plannen van de Amerikaanse marine tot de bouw van een vliegtuigmoederschip van 65.000 ton goed gekeurd. Koning Abdoellah heeft zich bereid verklaard de kerk van het Heilige Graf, die door een mortiergranaat werd be schadigd voor eigen rekening te laten her stellen. Volgens het jaarlijks rapport van de Zweedse nationale raad van het telegraaf - wezen is bijna 20 pet. van de Zweedse bevolking in het bezit van een telefoon toestel. 528 Stockholmers op iedere 1000 hebben een telefoon in huls. Rede van Gottwald ZAPOTOCKY KABINETSFORMATEUR. De nieuwe president van Tsjecho- Slowakije, Klement Gottwald, heeft van het balkon van het kasteel Bradcany af voor een grote menigte een rede ge houden. Hij verklaarde, dat „na de glo rierijke en historische maand Februari en de niet minder historische verkie zingen van 30 Mei alle noodzakelijke voorwaarden er voor aanwezig zijn, dat de wil van het volk in dit land de hoogste is" „Onze nationale vergadering, regering en ons gehele bestuursapparaat zijn he den in waarheid de uitvoerders van de wil van ons volk". Gottwald sprak beweringen uit. het buitenland, dat er onvoldoende demo cratie in Tsjecho-Slowakije zou zijn, te gen. „Wij hebben nooit zoveel democra tie gehad en er zijn vele zogenaamde democratieën, die ons zeer wel kunnen benijden". De arbeiders, bedreigd met werkeloosheid en werkend op lage lo nen, waren vóór München geen meester geweest over hun fabrieken, de boeren over hun land en de jeugd van de ar mere lagen van de bevolking was de weg naar hoger onderwijs afgesloten. Thans hebben wij een betere en waar achtige volksdemocratie, waarin de fa brieken aan het volk en het land aan degenen, die het bebouwen, toebehoren en waarin de handelslieden geen onder drukking door de kartels en monopo lies behoeven te vrezen. Het onderwijs staat voor ieder open. „Wij hebben een democratie, waarin de politie niet door het volk wordt gevreesd, maar zijn be schermer is tegenover vijanden en ele menten, die een omwenteling beogen". Gottwald legde er de nadruk op. dat „Tsjecho-Slowakije de alliantie met. de Sovjet-Unie, de andere Slavische staten en volkeren van democratische landen zal bevorderen, ontwikkelen en behoe den". President Gottwald heeft Zapotocky (communist) met de vorming van de nieuwe regering belast. In antwoord op een desbetreffende vraag antwoordde Zapotocky, dat er geen reden voor is degenen, die niet met het huidige bestuur instemmen, te vernietigen. „Waar de werkelijke de mocratische meerderheid heeft over wonnen, is er geen behoefte aan ge weld om de overwinning te behouden. Ik verklaarde direct na de verkiezin gen: „Wij zullen diegenen, die de taken van deze tijd niet begrijpen, met geduld overtuigen en opvoeden". Dit menen wij en dit zal de regering in daden, niet in woorden?, tonen". Hartewens van burgemeester d'Ailly Bij de aanbieding van het ge-schenk van Amsterdam etsen van de haven van Amsterdam ten tijde van de on derneming, die tot de stichting van de stad New York leidde aan de bur gemeester van New York, O'Dwyer, heeft burgemeester d'Al'ly op het New Ycrkse stadhuis een toespraak gehou den. .Als ik met het oog van de Neder landse voorvader, die hier het eerst met zijn schip landde.naar New York kijk," aldus de burgemeester, .stel ik met trots vast, dat de baby zeer voor spoedig is opgegroeid. Ik bewonder de burgers van deze machtige stad en ik feliciteer u, burgemeester O'Dwyer, met de werkelijk verbazingwekkende ont wikkeling van de 'stad. Er is alle reden tot feestvieren en gerechtvaardigde trots." Bij een vergelijking van de ontwik keling van Amsterdam en die van New York gedurende de laatste vijftig jaar verklaarde burgemeester dAilly het te betreuren, dat Amsterdamse schepen geen geregelde rechtstreekse verbinding met New York onderhouden. De moge lijkheden worden echter onderzocht. De economische toestand van Tsjecho- Slowakije hangt volgens Zapotocky af van de productiviteit van de landbouw en industrie. De verhoging daarvan is de belangrijkste taak. „Indien het ons niet zou lukken meer op het land en in de fabrieken te produceren, is alle ge praat over verhoging van de levens standaard een holle frase". (Reuter) SIMON STEVIN TE BRUGGE HERDACHT. In de Gothische zaal van het Stad huis te Brugge is ter gelegenheid van de 400ste verjaring van de geboorte van de beroemde Vlaamse natuur- en wis kundige Simon Stevin een academische zitting gehouden. Aan het einde van de bijeenkomst werd een tentoonstelling geopend, wel ke gewijd is aan het leven van de na tuurkundige. Talrijke documenten wer den voor deze tentoonstelling afgestaan door de bibliotheken en archieven van Brussel, Brugge, Antwerpen en Leiden. „De bekende HollandAmerika Lijn onderhoudt van Rotterdam uit een prachtige dienst, maar wij zouden graag een rechtstreekse lijn van Am sterdam uit hebben, opdat wjj „onze zoon" nog vaster aan het hart kun nen drukken. Wij hebben met een gebrek aan schepen te kampen, maar de groeiende betekenis van de Benc- lux-landen en in het bijzonder van Amsterdam en Rotterdam als door voerhavens, rechtvaardigt in elk op zicht een rechtstreekse verbinding over zee tussen het oude en het nieu we Amsterdam. Zij zou in mijn stad ten zeerste worden toegejuicht," al dus mr d'Ailly. ZEELIEDENSTAKING VOORKOMEN? Het Amerikaanse departement van justitie heeft een federaal gerechtshof verzocht een dreigende zeeliedenstaking, die zich over het gehele land zou uit strekken, te verhinderen. Zeven vak verenigingen hebben te kennen gegeven, dat zij de staking zullen proclameren, wanneer him contracten aflopen (heden te middernacht). Een federaal districtsgerechtshof heeft een tijdelijk bevel uitgevaardigd, waar door de dreigende staking van meer dan 100.000 zeelieden onwettig wordt verklaard. Naar A.F.P. nader verneemt, heeft Joseph Curran. voorzitter van het bij de CIO aangesloten verbond van zee lieden, verklaard, dat zijn bond zich zal neerleggen bij de beslissing van het fe derale gerechtshof, waarbij de staking bij de Amerikaanse koopvaardij wordt verboden. In de Londense haven zijn 1800 man in staking. Vijfentwintig schepen kon den niet gelost worden, waaronder twaalf, afkomstig van het vasteland. Slecht land voor goochelaars! De directeur van een Russische fabriek van kleine auto's is ge waarschuwd, dat hij vervolgd zal werden „wanneer hij weer met cijfers gaat goochelen", aldus een mededeling van de Trud, het or gaan van de vakbeweging ln de Sovjet-Unie. Eindelijk rust in Palestina SYRIË VERWERPT AMERIKAANS PROTEST. In een gisteravond door de Staat Is raël uitgegeven officieel communiqué wordt medegedeeld, dat „aan alle fronten, behalve aan het Zuidelijk front, waar het Egyptische leger het bestand heeft geschonden door tot tweemaal toe het vuur te openen, rust heerst." WAARNEMERS IN HAVENSTEDEN? Graaf Bernadotte heeft aan Trygve Lie een telegram gezonden, waarin hij verzoekt bij voorbaat verzekering van medewerking te vragen aan de leden- staten van de V.N. voor het eventueel op post zetten van waarnemers in de havensteden van sommige landen ter uitoefening van controle op illegale emigratie naar Palestina. Er werden geen namen van landen genoemd. Wel wees men er te Lake Success op, dat Italië en de Balkan- landen belangrijke punten van Jood se emigratie geen lid zijn van de V. N. TRANS JORDAANSE TEGENSPRAAK. In een officiële Trans Jordaanse me dedeling, die in Caïro openbaar is ge maakt, wordt het gisteren door ons gepubliceerde bericht tegengesproken, volgens hetwelk koning Abdoellah zou verklaard hebben, dat Transjordanië bereid is rioh bij een Palestijnse een heidsstaat, waarin de Joden dezelfde rechten zouden hebben als de Arabie ren, te voegen. Syrië heeft het Amerikaans protest tegen het Syrische en Egyptische be sluit om de Palestijnse wateren te blokkeren verworpen, aldus deelt het Amerikaanse ministerie v. Buitenland se Zaken mede. Een woordvoerder van het ministe rie zei, dat in de Syrische nota wordt verklaard, dat „Syrië met de andere staten van de Arabische Liga eensge zind is ten aanzien van het optreden om de wanorde te doen ophouden." Het ministerie heeft de kwestie in studie. Egypte heeft het Amerikaanse pro test reeds van de hand gewezen. De" V.S. hebben nog niet geantwoord: op de Egyptische verwerping. Doctoraat honoris causa aan eerste Gasthoogleraar uit Harvard verleend In het groot-auditorium van de Ryksuniversiteit alhier werd heden middag in een plechtige senaats zitting, die door talrijke ge nodigden en belangstellenden werd bijgewoond, het ere-doctoraat in de letteren en wijsbegeerte verleend aan prof. dr William Ernest Hoc king van Harvard University, die gedurende het academiejaar 15)47 1948 als eerste gasthoogleraar in het kader van de samenwerking tussen Harvard University en de universiteit te Leiden hier ter stede colleges heeft gegeven. De rectpr magnificus, prof. mr J. C. van Oven, merkte in zijn openingswoord op, dat ditmaal voor het eerst in de geschiedenis van de academie een ere doctoraat werd verleend aan iemand, die zo kort geleden nog zelf lid van de academische senaat was geweest. De senaat gevoelt voldoening, dat het haar gegeven is het hoogste universitaire eerbetoon te schenken aan iemand, voor wie zij een hoge achting is gaan koesteren, en die zij heeft leren kennen als een vriend. ZELDZAME ONDERSCHEIDING VOOR UNIVERSEEL GELEERDE De promotor, prof. dr J. J. L. 'Duy- vendak, decaan van de faculteit der letteren en wijsbegeerte, constateerde dat de Leidse universiteit slechts een schaars gebruik maakt van het recl»t ere-doctoraten toe te kennen, wellicht uitgaande van het beginsel dat een ge schenk te meer wordt gewaardeerd naarmate het zeldzamer is. Er moeten wel zeer bijzondere en dwingende rede nen aanwezig zijn, die de senaat er toe hebben bewogen te besluiten dat deze graad zal worden verleend aan U, Wil liam Ernest Hocking. Ik moet daarom trachten enige van de beweegredenen te on tvouwen die tot dit besluit hebben geleid. Terwijl ik dit beschouw als -een vreugdevol voorrecht, moet ik bekennen dat ik, tegelijkertijd, enigszins tegen deze taak op zie. Uw geleerdheid is zo universeel en beweegt zioh over zulk een wijd gebied, dat zij zonder moeite heenstapt over de con ventionele scheidslijnen tussen de we tenschappen zoals zij vertegenwoordigd worden in de verschillende faculteiten. Gij beweegt U even gemakkelijk in de ijle sferen van metaphysiek, kennisleer en ethiek, als in de mystieke diepten van theologie, terwijl Gij evenzeer thuis zijt in de wijsbegeerte des rechts en de concrete vraagstukken van gemeen- schapsleer, staatkunde en politiek niet verontachtzaamt. Wie is de huidige spreker, dat hij de verdiensten zou kun nen uiteenzetten die gij op al deze ge bieden hebt verworven, en waarvoor in het verleden andere universiteiten Uw voorhoofd reeds hebben getooid met haar kransen? Ik kan U slechts ver zoeken dat Gij voor het ogenblik wilt veronderstellen dat ik, als decaan van de faculteit, ben gedrenkt met de col lectieve wijsheid van mijn geachte col lega's, of mij te beschouwen als een Chinees geleerde van het oude slag, U zo dierbaar, die ook universeel was in zijn belangstelling en begrip- De universaliteit van Uw belang stelling is geen vluchtigheid van geest die als een vlinder zich zou neerzetten op elke bloem die ho ning belooft. In het middelpunt van Uw vele belangstellingen ligt Uw wijsbegeerte en het is nu eenmaal naar het wezen der wijsbegeerte om elk probleem te onderzoeken. Al de zogenaamd practische problemen der maatschappij draaien om de problemen van wijsbegeerte. Spreker gaf daarop een overzicht van de philosophisohe ontwikkeling en denkbeelden van professor Hooking, die een tussenpositie inneemt tussen prag matisme en idealisme en de nadruk legt op het begrip der persoonlijkheid. Spr. behandelde vervolgens prof. Hockings denkbeelden over Godsdienst, waarbij hij deed uitkomen hoezeer prof. Hocking ook thuis is in Oosterse Godsdiensten en wijsbegeerte. Na een bespreking van prof. Hoc kings rechtsphilósophie, waarbij de nadruk valt op het wordende recht en de karaktervormende betekenis die wetten behoren te hebben, kwam hij tot zijn opvattingen over de rol v. d. staat, die nooit doel in zichzelf mag zijn. In het verkeer tussen staten kan ook nooit econo misch belang de voornaamste drijf veer zyn. Met een toespeling op Amerika's rol in de tweede wereld oorlog en het Marshall-plan noem de spr. prof. Hocking een vertegen woordiger van 't beste Amerikaan se idealisme. Spr. besloot met een persoonlijk woord tot prof. Hoe king en dankte hem voor wat hij gedaan heeft voor de Leidse uni versiteit, die deze vorm van samen werking met Harvard University ten zeerste op prijs stelt. Prof. Duyvendak overhandigde ver volgens, na het uitspreken van de tra ditionele in het latijn gestelde formule de doctorsbul aan prof. Hooking, die daarmede zijn zesde ere-doctoraat had ontvangen. PROF. HOCKING „DANKBAAR EN NEDERIG". Prof. Hocking sprak in zijn antwoord zijn dankbaarheid uit voor de eer volle onderscheiding, op deze wijze voor goed in de Leidse universitaire gemeenschap te worden opgenomen, en voor de waarderende woorden van zijn promotor. „Soms komt het mij voor, dat de wetenschapsman in ouderdom de gelukkigste jaren van zijn leven vindt: telkenmale ontmoet hij leerlingen die hem dankbaar zijn voor het openen van nieuwe Inzich ten, die zij echter slechts aan het rijpen van eigen wezen te danken hebben, terwijl waardering van de zijde van collega's veelal voortspruit uit een gegroeid besef van moeizame arbeid voor gemeenschappelijke doel einden. Op dit moment speelt onge twijfeld ook de karakteristiek Hol landse geneigdheid mee, om eerder iemands streven te loven, dan de re sultaten die hij daarmee weet te be reiken". „In ieder geval aanvaard ik Uw hul debetoon en Uw eredoctoraat zowel met dankbaarheid als met nederigheid, ge voelens die er mij toe verleiden behal ve mijn vreugde te uiten ook mijn te kortkomingen te bekennen. Zoveel, misschien juist de belangrijkste dingen, heb ik in mijn werk in Leiden ongezegd gelaten. Weinig heb ik gesproken over theologie en metaphysica, en hoewel ik op philosophisch gebied begonnen ben met te constateren dat onze tijd een nieuwe denkwijze van ons vordert, heb ik nagelaten uiteen te zetten wat die nieuwe^ denkwijze behelst." EEN NIEUWE DENKWIJZE IN ONTWIKKELING. Prof. Hocking bepaalde zich er in het vervolg van zijn rede toe, dit verzuim te herstellen door in grote lijnen de eisen van die nieuwe denkrichting uit een te zetten. Een van de typische kenmerken daarvan noemde hij de weigering om vermeende tegenstellingen te aanvaar den,, zoals tussen lichaam en geest en tussen oud en nieuw. In tegenstelling met dit laatste contrast b.v. moeten wij juist inzien, dat een scheppend gebruik kan worden gemaakt van het verleden. Zelfs groeit de drang tot omzien naar het verleden, naarmate de drang tot voorbereiding van de toekomst toe" neemt. Josiah Royce, een van sprekers leer meesters in Harvard, formuleerde dit door te constateren, dat iedere mense lijke samenleving een „gemeenschap van herinnering en een gemeenschap vfcn toekomstverwachting" is. Spreker verdiepte zich aan de hand van die ge dachte in de banden tussen Harvard en Leiden in het verleden en de thans op nieuw gevonden samenwerking. Naar aanleiding van de daarbij geconstateer de gemeenschappelijke trek in ernst der levensovertuiging en zwaarte van het oordeel tegenover de zonde sprak prof. Hocking over de hedendaagse opvattin gen inzake het maatschappelijke kwaad van de misdaad. In wetenschappelijk opzicht worden de oorspronkelijke in zichten omtrent kwaad en straf op de achtergrond gedrongen door de overwe ging, dat ieder menselijk handelen een noodzakelijk gevolg is van een voor gaande situatie, zodat er eigenlijk geen misdaden bestaan doch slechts ziekten die genezing behoeven. De psychiater verdringt in die zienswijze steeds meer de rechter. Noch in Amerika, noch in Holland toont men een grote bereidheid, op een dergelijke wijze de traditionele afschuw van het kwaad te overwinnen, doch dan komen wij voor de morele pa radox te staan, dat de slechte mens niet kan worden gestraft doch slechts ge kwetst. De goede mens kan straf als rechtvaardig onderkennen, de slechte mens, die gestraft zou moeten worden, ziet het slechts als „pech". Door die analyse doorzien wtf tevens een van de vraagstukken van de he dendaagse maatschappelijke crisis. Een goed mens zijn betekent meer dan het goede doen, het vraagt te vens het goede liefhebben en nastre ven. Bevordering daarvan ligt echter buiten de macht van de wet. Dien tengevolge kunnen slechts die ge meenschappen doeltreffend straffen, die in hun normale bestel overtuigen kunnen dat goed doen gelukkig maakt. De maatschappelijke structuur van onze voorouders was niet krachtig door hun gave tot goede bestraffing, doch doordat er natuurlijke waardig heid en geluk in hun dagelijkse arbeid lagen. De philosophie is het aan de hedendaagse wereld verplicht, een nieuw beeld van zulk een geluk te scheppen temidden van een worste ling, even zwaar als de hunne. Prof. Hocking zag deze taak ten dele vol bracht in het vestigen van de overtui ging, dat wij dienen te leven in on middellijk contact met God. Na de promotieplechtigheid, vond een drukbezochte receptie plaats, waarbij aan de vele aanwezigen gelegenheid werd gegeven, prof. Hocking met het verleende eredoctoraat geluk te wensen en tevens persoonlijk afscheid te nemen. In de loop van volgende week vertrekt prof. Hocking met zijn echtgenote naar Amerika. Burgemeester mr Ara. J. d'Ailly is Vrijdag op uitnodiging van burge meester O'Dwyer om de viering van het 50-jarig bestaan van de stad New-York bij te wonen, te New-York aangekomen, waar hij op het vlieg veld werd begroet door de Hoofdcommissaris van politie. Wallander. De aankomst op 'het stadhuis, van links naar rechts: de Nederlandse Vice- Consul C. Haver Droezen, Burgemeester #<A£Uy en de Hoofdcommissaris van Politie Wallander. Foto: A.ïfP.-A»

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1