Volkstuincomplex „Het Noorden" geopend Schel zijn de lichten van het nerveuze Rome Franse regering veronlrusf over clandestiene wapenvoorraden Ons Distributiehoekje f „VIJFTIG JAAR VORSTIN" Verontrustend laag intellectueel peil op Tilburgs Lyceum Laatste Berichten Die arme „Pa MAANDAG 14 JUNI (Foto Van Vliet) Wethouder Jongeleen voltrekt de officiële opening van het Volkstuincomplex „Het Noorden" door de ontsluiting van het toegangshek. Ruim 130 volkstuinders vinden er ontspanning Het was Zaterdagmiddag voor de in Januari van dit jaar opgerichte Volkstuindersvereniging „Het Noor den" een moment van grote vreugde toen de wethouder van Fabricage, de heer A. J. Jongeleen, het hek ont sloot, dat toegang geeft tot het 41A H.A, omvattend volkstuincomplex „Het Noorden", eertijds in gebruik bij de personeelsvereniging P. C. L. Een moment van vreugde niet al leen, omdat thans de weg tot veel ontspanning werd ontsloten, maar ook en nog veel meer omdat deze vereniging zich hier thans, in tegenstelling met zo vele andere volkstuindersverenlglngen te dezer stede, een blijvende plaats weet, aangezien dit complex deel uitmaakt van het straks aan te leggen volks tuinpark, waarvoor in deze kringen de verwachtingen hoog gespannen zijn. Met de wethouder van Fabricage wa ren hier tegenwoordig de wethouder van Wedstrijden Ned. Rode Kruis LEIDEN OP DE ONDERSTE PLAATS. In het St. Anthonius-clubhuis aan de Mare werden Zaterdagmiddag vanwege het Ned. Rode Kruis de voorwedstrijden gehouden, welke bedoeld zijn als een inleiding op de 3 Juli te Rotterdam te houden kringwedstrijd. Aan deze wed strijden, welke o.m. werden bijgewoond door prof. dr P. J. Gaillard, dr A. J. Kors en dr M. A. van Dongen, namen ploegen deel uit Bodegraven, Schoon hoven, Gouda, Alphen a. d. Rijn, Voor burg, Wateringen, Den Haag en Leiden. De secretaris van de afdeling van het Ned. Rode Kruis, mr J. C. de Vroom, heette allen welkom, in het bilzonder de jury, bestaande uit de heren drBye uit Bodegraven, dr Van Gugten uit Wassenaar, dr Antevelink uit Schoon hoven en dr Meerwaldt uit Alphen a. d. Rijn. Vervolgens gaf spr. 'n uiteenzet ting van de bedoeling van deze wed strijden. De drie ploegen, welke hier het beste gemiddelde maken, zullen uit komen op de kringwedstrijd te Rotter dam. Nadat de loting had plaats gevonden, bonden de ploegen de strijd aan, waar bij van de gedachte werd uitgegaan, dat op een bouwwerk een ongeluk had plaats gevonden. Aan het einde van de wedstrijd besprak dr Bije de gemaakte fouten, waarna hij de uitslag bekend maakte Het resultaat was als volgt: 1. Bodegraven met 526 p„ 2. Schoon hoven (372 p.), 3. Gouda (331 p.), 4. Alphen a. d. Rijn (326 p.), 5. Voorburg (325 p.), 6 Wateringen (324 p.), 7. Den Haag (299 p.) en 8. Lelden (277 p.). Als commandanten, die aan hun ploeg de beste leiding gaven, kwamen uit de bus: 1. Bodegraven, 2. Gouda en 3. Schoonhoven. Deze uit-slag heeft tot ge volg, dat Bodegraven, Schoonhoven en Gouda straks zullen deelnemen aan de kringwedstrijd te Rotterdam, welke wed strijd is bedoeld als voorloper van de landelijke Rode Krulswedstrijden, HARMONIE-KAPEL „WERKMANS WILSKRACHT". Geslaagde uitvoering. Onder grote belangstelling vierde de Harmoniekapel „Werkmans Wilskracht" Zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal haar 46e jaarfeest. Met een programma van 7 nummers vulde de kapel het eerste gedeelte van de avond en het moet gezegd worden, dat zij het er goed heeft afgebracht. Als wij denken aan de drie symphonische werken, welke in het programma waren opgenomen, w.o. de moeilijke „Carnaval Norvégien" en de „Finlandia" van Jean Sibelius, dan was het niet te veel gezegd toen de voorzitter, de heer J. By, constateerde, dat WW. niet op oude roem wil blijven teren en na 46 jaar kan tonen, dat zij iets presteert. Trouwens het feit, dat deze drie symphonische nummers op 't Nationaal concours te Bennebroek met eerste prilzen werden bekroond, spreekt voor zich zelf. WAV. is haast ondenkbaar geworden zonder de heer Ger. Dik. die ook nu weer de dirigeerstok zwaaide en het grote gezelschap volkomen in de hand had Binnenkort zal de heer Dik 25 jaar aan het corps verbonden zijn. Dan zal zeer zeker het moment aanbreken om hem te huldigen voor al hetgeen hij in de afgelopen kwart-eeuw met deze ka pel heeft weten te bereiken en waar van de vele ere en eerste oriizen zulk ee" duideliik getuigenis afleggen. ..Het vroliik kwartet", samengesteld uit vier leden van W.W. hield na af- lonn van het muzikale gedeelte, meteen lie^ie en een praatte de stemming er in In aansluiting waarop de toneelver eniging ..Tot Ieders genoegen" de vro- liike één-acter van Jan Everwiln „Storm in °en glas water", inderdaad tot ieders genoegen opvoerde. ..SDreek met Jansen en het komt in orde" was de tweede één-acter, waar mede T tG haar geslaagde optreden heloot Do heer Van Wijk en Gé Ho- fonk's dansorkest zorgden voor de rest. WW kan op een zeer geslaagd feest terugzien BON VOOR CACAO IN JULI. In de bonnenlijst van 2 Juli zal voor de leeftijdsgroepen A. B en C een bon worden aangewezen voor 50 gram cacao. Voor de D en E-groepen wordt een rantsoen van honderd gram verstrekt. Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, de heer Uitham van het Alg. Verbond van Volkstuindersverenlglngen in Neder land, de heer Zonneveld, voorzitter van de Leidse Bond van V.T.V., de heer Gal- Jaard, chef van de Plantsoenendienst te dezer stede, afgevaardigden van tal van zusterverenigingen en vele anderen. Nadat de voorzitter van „Het Noor den", de heer J. Boom, een woord van welkom had gesproken, verrichtte wet houder Jongeleen de symbolische ope ning, waarna de aanwezigen zich naar een met vlaggen omzoomd terrein be gaven, waar als eerste spreker het woord voerde de voorzitter van het vlaggen- comité, de heer Lepelaar Een bijzonder woord van hulde bracht deze aan het bestuur, dat in zulk een korte tijd kans had gezien om deze eertijds zo grote woestenfj in een schoon volkstuincom plex om te toveren. Namens de leden bood spr. 't bestuur een groenwitte ver- enigingsvlag aan. Ook wethouder Jongeleen, die hierna het woord voerde, prees het bestuur voor zijn grote activiteit en zeide, dat het zich met veel vertrouwen in de toe komst heeft gezet aan de verwezenlij king van een prachtig ideaal. Spr. acht te het van zeer veel betekenis, dat deze tuin in de plannen van het te stichten Volkstuinpark is opgenomen, waardoor de vereniging de zekerheid heeft, dat zij van deze plaats niet zal worden ver dreven. De heer Uitham, die de gelukwensen van het Alg. Verbond van Volkstuinders- verenigingen in Nederland overbracht, zette uiteen, dat het volkstuinwezen in feite geen arbeid, maar nuttige ontspan ning bedoelt te zijn. Hoewel spr. zeer veel waardering heeft vooi nutstuinen, drong hij er toch op aan om er in de toekomst naar te streven, dat ook bloe men en vruchten op deze tuinen worden gekweekt. De heer Zonneveld, die als voorzitter van de Leidse Bond van V.T.V., herinnerde aan de voorgeschie denis van de oprichting van „Het Noor den", hield in aansluiting hierop nog een krachtig pleidooi voor de stichting van een volkstuinpark Spr deed het be stuur de toezegging van een wisselpla quette. Vervolgens voerden nog het woord de heer Zaalberg, voorzitter van de volkstuinvereniging „Ons Genoegen", de heer Van Stralen namens de V.T.V. „Roomburg" en de heer Gerritsen na mens de Rfjkstuinbouwvoorlichtings- dlenst. die er op wees, dat Leiden op het gebied van het volks tuin wezen een goed figuur maakt. Nadat voorzitter Boom nog een woord van dank had gesproken en de zangver eniging ,.Ons Genoegen" zich in enkele nummers had laten horen, maakten de aanwezigen een rondwandeling over de '--"Tna^ik^hebb'en"1 I5° VISCLUB „ZAALBERG" VIERT ÉÉNJARIG BESTAAN. De Visclub „Zaalberg", samengesteld uit het personeel van de N.V. Kon. Ned. Fabriek van Wollen Dekens v.h. J. C. Zaalberg, vierde Zaterdag haar I éénjarig bestaan in café ,,'t Raedthuys" De heer v. d. Burg, voorzitter, deel de mede, dat de heer Schrandt verhin derd was aanwezig te zijn. De heer Hartevelt, voorzitter der feestcommissie, stelde het gezelschap Nard Boer voor, dat verschillende liede ren en schetsjes ten beste gaf. De Ket tingboys oJ.v. de heer Kejjzer brachten eveneens verschillende liederen en oogst ten veel succes. Na afloop werd een verloting gehou den, waarna deze geslaagde avond met een gezellig bal werd besloten. ZILVEREN JUBILEUM S. HEEMSKERK. Vandaag is het 25 jaar geleden, dat de heer S. Heemskerk zjjn intrede deed bij de N.V. Meelfabriek ,JDe Rijn", v,h. Fa. Wed. T. J. Bots. Ter gelegenheid van dit feit werd de heer Heemskerk, die op de expeditie-afdeling werkzaam is, hedenochtend een hartelijke huldi ging bereid. Als eerste spreker voerde het woord de directeur, de heer A. De- vilee, die de voorbeeldige ijver en trouwe plichtsbetrachting van de jubilaris in het licht stelde. In gelijke geest voerden vervolgens het woord de heer W. Buil als collega, de heer B. H. J. van Linden, gedelegeerd commissaris en de heer H. Bots. Verschillende geschenken werden aangeboden. Met een kort woord dank te de heer Heemskerk voor de hem toe gezwaaide lof en de aangeboden ca- deaux. Vanzelfsprekend had de jubilaris het verdere van de dag vrij af. volkstuinders DE VRIJE ZITPLAATSEN IN DE HERV. KERK. Er wordt een enquete ingesteld. Het vraagstuk van het al of niet ver huren van zitplaatsen in.de kerken is m meerdere gemeenten der Ned. Herv. Kerk aan de orde gesteld. Ook te dezer stede ls een aantal leden van oordeel dat het verhuren van zitplaatsen moet worden afgeschaft. Op aandringen van deze leden, die een beroep deden op de kerkeraad, heeft de kerkeraad zich ge wend tot de gemeente-commissie met het verzoek het daarheen te leiden, dat het verhuren van plaatsen in de kerk gebouwen wordt opgeheven. De gemeen te-commissie verklaarde zich hiertoe bereid, mits zij een garantie kreeg voor ten minste 5 jaar, groot f. 8.000 per jaar. Hierop besloot de kerkeraad een com missie in het leven te roepen, welke de opdracht kreeg een dergelijk garantie fonds te vormen Deze commissie heeft thans een aanvang met haar werk zaamheden gemaakt en gisteren in alle Kerkdiensten een formulier doen uit reiken, waarop men zijn mening kan kenbaar maken. Van het resultaat van deze enquête zal het afhangen of ook inderdaad het vrije zitplaatsensysteem zal worden ingevoerd. J. C. P. VAN OYEN 25 JAAR BIJ DE GEMEENTE. Huldiging by de dienst voor Sociale Zaken. Zaterdag herdacht de heer J. C. P. van Oyen het feit, dat hy 25 jaar ge leden in dienst van de gemeente kwam. Er vond in tegenwoordigheid van fami lieleden van de jubilaris een huldiging plaats. Als eerste spreker voerde de di recteur van de Dienst voor Sociale Za ken, dr S. Rozemond, het woord, die een kort historisch overzicht gaf. Na mens B en W. overhandigde hij de ge bruikelijke enveloppe met inhoud. De Wethouder van Sociale Zaken.de heer S. Menken, schetste In het kort de taak van de ambtenaar en sprak de wens uit. dat de heer v. Oyen nog vele jaren In dienst van de gemeente moge werkzaam zijn. Namens de Personeelsvereniging sprak de voorzitter, J. Tielenburg en overhan digde de jubilaris verschillende ge schenken. Mevrouw Van Oyen mocht bloemen in ontvangst nemen. Hierna bleef men nog geruime tyd gezellig bij een. BONKAARTEN HALEN Dezer dagen worden weei nieuwe dis tributiebescheiden uitgereikt, ditmaal in het Stadhuis (ingang Breestraat) Mee gebracht moeteD worden de stamkaar ten van alle gezinsleden, de Inwisse lingsbon van de thans lopende bon kaarten en (eventueel) de contróle- kaart- voor a.s en jonge moeders Het bureau is geopend van 8%—12 en 2— 4% uur. Morgen zijn de gezinnen aan de beurt, waarvan de stamkaart van het Hoofd een nummer heeft tassen 59.401 tot en met 64.800. Lijstennummering Kamerverkiezingen Hedenmiddag te 12 uur heeft het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Sta- ten-Generaal de in art. 50 der kieswet bedoelde openbare zitting gehouden voor de nummering van de ingediende lijsten van candidaten voor leden der Twee de Kamer. Er waren zeven verklaringen in geleverd, waarhij een greep van lijsten voor een voorkeurnummer werd aanbevolen. Dienovereen komstig zijn voor de betrokken partijen de volgende nummers aangewezen 1. Katholieke Volkspartij; 2. Par tij van de Arbeid; 3. Anti-Revo lutionaire Partij; 4. Communisti sche Party Nederland; 5. Chris- teiyk Historische Unie; 6. Volks party voor Vryheid en Democra tie; 7. Staatkundig Gereformeer de Partij. Bij loting werden vervolgens vastgesteld de nummers van de overige candidatenlijsten. Daarbij verkregen 8. Oude S.D.AJ*., vooruitstreven de partij voor wereldregering; 9. Onafhankeiyk-Natlonale Groep; 10. Lust-Weiter; 11. Midden standsparty; 12. Revolutionnair Communistische Party. De bespreking over West-Duitsland DR L, U. DE SITTER wiens benoeming tot bijzonder hoog leraar (vanwege het Leids Universi teitsfonds) aan de Leidse Universi teit in de Geophysische en Geologi- sohe Kajrterlngsmethoden, binnen kort te verwachten is. FEDERATIE L.CJ.M.V.'s De Federatie van L.C.J.M.V.'s orga niseerde Zaterdag j.L een excursie naar de Pieterskerk, teneinde beter bekend te geraken met de geschiedenis van deze oude kathedraal. De Federatie wil ook het geestelijk peil van haar leden op een hoger niveau brengen. Dit wil zij doen dooi* het tonen en houden van films, lezingen en excursies. De excursie naar de Pieterskerk, on der leiding van de koster, de heer Siera, heeft hiertoe zeker mede ge werkt. De heer G. F. C. Bakker, zendeling leraar te dezer stede, heeft het beroep van de Ned. Herv. gemeente te Nuenen aangenomen. iHJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllll Onze Jubileum-uitgave: Daar de oorspronkelijke oplage s reeds thans op enkele tientallen exemplaren na uitverkocht ls, hebben wij haar met 500 exem- plaren verhoogd. Een verdere E= verhoging of tweede druk is met het oog op de tijd niet mogelijk. Wie nog niet besteld heeft en wel S van plan is deze bijzondere uit- gave te kopen, wachte daarom niet langer, doch bestelle het boek zo spoedig mogelijk! De prijs be- draagt slechts f. 1.90 per stuk. Gireer dit bedrag aan ons, stort het op onze girorekening 57055 of draag het af aan ons bureau of aan een onzer agenten of bezor- gers. Een ontvangstbewijs wordt per post toegezonden. DE DIRECTIE. j niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiF.i Generaal Clay heeft meegedeeld, dat de besprekingen tussen de Brits-Ameri kaanse bezettingsautoriteiten en de pre miers der Westduitse staten zullen wor den gehouden onmiddellijk na het debat over Duitsland in de Franse Nationale Vergadering, aldus D.P.D. Zoals elders gemeld, is de oorspronke lijk op morgen vastgestelde vergadering uitgesteld op verzoek van de Franse militaire gouverneur in Duitsland. Generaal Clay verwacht, dat de voor stellen van de Londense conferentie -y~ï~ Inzaite de vorming van een Westduitse grote, enigszins paardekop-achtige hoold regering door de Duitsers zullen wor-I van Ignazlo^ Sllone, de schrijver tan den aanvaard. „Fontamara". Nergens is zo veel te kopen als in Italië en het is ook nergens zó duur (Van onze Romeinse correspondent) Purperrood bloeien de amaryllislelieën onder de mimosaboompjes van de Via Veneto, Rome's pantoffelparade: een reeks van weelderige café's. De vrolijk getinte tafeltjes maken het trottoir tot een zonnige salon, Geen stoeltje ls leeg. Rome geniet van ijs twintig, dertig soorten, kleurig als een lentewei ver mouth en luchtige conversatie. De da mes zijn zonder uitzondering in „new- look" gekleed, smaakvoller dan te Pa rijs. Het is een Franse collega, die mi) dit heeft verzekerd, en het is iets, dat een Fransman wel hard moet vallen. Onafgebroken passeren in dubbele rij de grote moderne auto's, meer Ameri kaanse dan Italiaanse merken, veel „Corps diplomatique". Langs de trot toirs staan flank aan flank andere wagens opgesteld, hun loense ogen op hun meesters gericht. „Is dit nieuwe, nerveuze Rome niet opwindend als champagne?" vraaagt mij een Veneti- aanse kennis, die haar twee koordpoe- dels, zwart en decadent-mooi, drenkt aan het speciale hondenfonteintje van Hotel Ambasciatori. „Niemand denkt aan morgen en het leven weent rondom ons, maar melodisch als een saxophoon". Ik weet haar een schrijfster van naam en meer kreeft- dan zalmkleurig. In het geestelijke wel te verstaan. WAAR HET SOCIALISME VAN ITALIË WORDT GEVOED. Een uurtje later zit ik uiet de Vene- tiaanse (en de poedels) in een „trat toria" dicht bi) de Spaanse trap. Vier vrij kleine zaaltjes achter elkaar. Stamp vol. Kellners in havana-kleurige jasjes wringen zich met moeite tussen de gaande en komende gasten door. Pittige geur van gebraden lamsvlees, sinaasap pelen en in wijn gewassen bosaardbeitjes. Langs de wanden een orgie van kleuren: abstracte schilderijen, surrelistische schilderijen, kubistische naakten en rea listische stillevens met veel wijnflessen. We wijzen elkaar „grote mannen". Het is de reden, waarom men dit lokaal be zoekt, de plaats van samenkomst voor dichters en filmsterren, senatoren en operazangeressen, schilder» en ministers. „Daar zit Ignazio"; inderdaad zie ik het Moderne levensvisie werkt ontstellend nivellerend Naar wij vernemen, is het aantal leer lingen der gymnasia in het Zuiden des lands, die het eindexamen niet met goed gevolg afleggen, aanmerkelijk groter dan vóór de oorlog, Volgens de ryksgecommitteerden, prof. dr. J. A. Prins te Delft, prof. dr K. Sneyders de Vogel te Groningen, prof. dr C. de Boer en prof. J. M. van der Vlerk te Lelden, die op dit ogenblik aan het St Theresia-Lyceum te Til burg examens afnemen, en met wie dc A.N.P.-correspondent een onderhoud had, is het intellectuele peil der can didaten van deze school verontrustend laag. Alle werkeiyke interesse voor wetenschappeiyke problemen met na me t.a.v. de klassieken is ten enenmale zoek. De algemene ontwikkeling staat op een uiterst laag peil terwyi de mentaliteit der leerlingen er bUJk van geeft, dat het behalen van het di ploma op zich belangrijker is dan welke ontwikkeling dan ook. De leerstof Immers wordt beschouwd als „ballast die nu eenmaal door de onderwijsinstanties „wier wegen onna speurlijk zijn" geëist, wordt en waaraan men dan maar probeert te voldoen. Dit lage peil moet ongetwijfeld voor een groot deel worden toegeschréven aan de oorlogsomstandigheden Ook echter heeft een moderne levensvisie, die ont- Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Willem Frederlk Johannes, z. van G. J. van der Meer en T. Kersseboom; Jo hanna Maria, d. van T. M. van Seegelen en J. Overduyn; Tammo, z, van T. A. van Waveren en C. J. de Winter; Iréne Astrid. d. van E. P. Oppelaar en S. EL Ouwerkork. OVERLEDEN: H. H. A. Versnel)man, 66 Jaar; C. van der Meer, dr., 2 maanden. Slechts tien procent werd tot heden ontdekt (Van onze correspondent te Parijs) Toen in de zomer van 1944 de Duitsers in Frankrijk hadden gecapituleerd, zag de nieuwe regering van De Gaulle zich voor de zware taak gesteld het leger der illegalen, dat uit de vroegere maquis ge vormd was en voor 80% onder commu nistische leiding stond, tot. redelijkheid te brengen en te doen begrijpen, dat van af dat moment de zorg voor de orde en de veiligheid des lands weer uitsluitend een zaak der Overheid ge worden was De Gaulle 6chonk de com munisten toen mede-verantwoordelijk heid in de regeringsleiding verleende hun leider Maurice Thorez, die wegens desertie ter dood was veroordeeld en in de Sovjet-Unie verbleef, amnestie, bc noemde hem even later zelfs tot minister van Staat en schiep aldus een klimaat, waarin een aantal maquis-officieren in het regelmatige Franse leger konden worden opgenomen en de massa der il legale strijders naar fabriek en werk plaats kon worden teruggestuurd. Er was toen dus officieel weer één leger en één politiemacht in Frankrijk; doch alle gevaren op dit domein waren daarmede geenszins afgewend, aange zien ondanks herhaalde en dringende verzoeken de grote massa der wapen- vooorraden en munitie van de voorma lige maquis niet bleek te zijn inge leverd. Overal vond men geheime de pots en arsenalen, waarvan de bestem ming niet moeilijk was te raden ert die een permanente bedreiging moesten blijven, zolang de sociale rust niet defi nitief was hersteld Alleen dit jaar heb ben de speciale diensten, die met. deze ontdekt, waarvan er zich 14 onder com munistische berusting bevonden. Sedert de bevrijding bedraagt het aantal circa 400, waaronder 4000 ton zware wapens (mitrailleuses) alleen reeds in het de partement van de Seine werden aange troffen, waarin Parijs gelegen is. Het Juiste aantal der clandestiene voorraden ls moeilijk met enige nauw keurigheid te schatten. Doch aan de hand van de opgaven der geallieerde pa- rachutages, welke tiidens de bezetting hebben plaats gevonden, is het mogelijk bij benadering de omvang te berekenen van het materiaal, dat de Illegaliteit ter beschikking heeft gehad Dat materiaal dient men dan nog te vermeerderen met de zendingen, die sedert de bevrijding via Marseille. Fiume en andere havens, alsmede door de lucht zijn aangevoerd en waarover men. uiteraard officieel, onvolledig is geïnformeerd Niettemin neemt men op grond van deze, deels hy pothetische. gegevens in wélingelichte kringen aan, dat er zich In elk departe ment nog minstens één geheim depot moet bevinden, en dat het tot vandaag gevonden materiaal niet heel veel meer zal vormen dan 10% van het totaal Wanneer men dan ten slotte nog weet dat een der recente vondsten ruim vol doende bleek te wezen om heel Parijs in as te leggen en de metro volledig te doen exploderen, dan begriint men. dat de gemoedsrust van de socialistische mi nister van Binnenlandse Zaken. Jules Morh nog steeds niet volledig is her steld Zolang er in geheime hoeken nog wapens en munitie verborgen zijn. meent hii terecht, blilft voor enkelen de ver leiding bestaan op een goede (of kwad*») dag weer 's met vuur te willen snelen Het is zijn taak die mogelilkheid volledig op te heffen, en over die taak behoeft stellend nivellerend werkt, een grote oppervlakkigheid als het ware noodzake lijk gemaakt. Voor examens, die voor de oorlog normaal waren „sneuvelden" cïe candidaten in grote getalen tot groot ongenoegen dei ouders, die de volgens hen exhorbitante eisen dei examencom missie verantwoordelijk stellen voor de uitslag. Van de 16 candidaten zijn er tot dus ver 10 gezakt, terwijl 5 verlengde exa mens hebben. MR A. L. M. VAN BERCKEL RAADSHEER IN DE HOGE RAAD. Bij K.B. is benoemd tot raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden mr A, L. M. van Berckel, raadsheer in het Gerechtshof te 's-Gravenhage, tevens rechtsgeleerd raadsheer in de Bijzon dere Raad van Cassatie. WEDEROM WILDE ZWIJNEN. Bij de uitlopers van het ..Relchswald" op Nederlands gebied, ls een troep wilde zwijnen gesignaleerd. In het uiterste noorden van Limburg, het gebied van Ottersum. heeft men langs de grens de wacht betrokken om de dieren onscha delijk te maken. Reeds enkele dagen geleden hebben jagers, iets zuidelijker bij Well, een wild zwijn van bijna 100 kg. neergeschoten. Men heeft de dieren ontdekt op de lan derijen langs de grenskant. De aange troffen sporen wijzen er op, dat de zwijnen uit het „Relchswald" naar Ne derlands gebied oversteken. NOODWEER IN FRANKRIJK. In verschillende delen van Frankrijk hebben gisteren zware onweers- en ha gelbuien gewoed, die ernstige schade aan de graan- en fruitoogst nebben toegebracht. De Fransen vrezen, dat de beloofde verhoging van het broodrant soen in het najaar door deze tegenslag in gevaar wordt gebracht. Vier personen werden door de blik sem gedood. Bij Lyon kwam de spoor weg onder water te staan en werd de electrische stroom afgesneden. DE AANBEVELINGEN INZAKE DUITSLAND. Van gezaghebbende zijde verneemt Reuter te Londen, dat de regeringen van België. Nederland en Luxemburg vandaag zullen bekend maken, dat zij de tijdens de Londense zeslandenconfe- rentie opgestelde aanbevelingen over de politieke en economische toekomst van West-Duitsland aanvaarden. taak belast zijn, reeds 17 geheime depots men niet licht te denken.... BEURSOVERZ1CHT AMSTERDAM, 14 Juni. De effectenmarkt leed heden onder een volslagen gebrek aan belangstel ling Het koersverloop was aanvanke lijk ietwat verdeeld, maar belangrijke verschillen deden zich niet voor. Al- leer trok het koersverlies van 5% voor AKU de aandacht, dat aan markttech nische omstandigheden werd toege schreven. Daarentegen lagen de overi ge leidende internationale fondsen aanvankelijk wat hoger. Zo verbeterde Unilever 2%, doch Philips handhaafde zich op 266%. Er was aanvankelijk lich te vraag voor Kon. Olie. maar toen hieraan op iets hogere koers was vol daan, zakte het hoofdfonds tot iets beneden het peil van Vrijdag terug. Voor Indische fondsen was de markt algemeen iets lager bij gebrek aan kooplust. De ongeanimeerde stemming werd tegen slot nog geaccentueerd, waardoor de koersen op het laagste punt van de dag de markt verlieten. Unilever bleef echter goed prijshou dend, terwijl Kon. Olie slechts 1% be neden het vorig peil kwam op 339 voor de nieuwe aandelen. HVA evenwel liep terug tot 228 en Dell-Mij. tot 160^. Op de staatsfondsenmarkt heerste een kalme stemming. De binnenlandse dol larlening noteerde 102 7/16 en Groot boek 1946 kwam op 99 1/4. „Die ouwe heer, die limonade drinkt, is de opvolger van Einaudi als minister van het Staatsbudget'vertel ik op mijn beurt. „Waarom houdt hij zijn hoed op?" vraagt mijn gezellin, die niet gesteld is op christelijk-democratische ministers. „Waarom draagt die niereer, die aan de telefoon staat, een olijfgroen fluwelen jasje, een zwart fluwelen broek en bijna onzichtbare touwtjessandalen?" ant woord ik. „Maar dat is Carlo Levi"! Ja, dat is Carlo Levi, de schilder, die dank zij Mussolini's gril om hem naar Lucanlë te verbannen, wereldberoemd werd als schrijver met zijn; „Christus kwam niet verder dan Eboll". Carlo Levi draagt fluweel en sandalen en Pella behoort tot een vorige generatie en vindt het „flink en origineel" om in een restau rant zijn hoed op te houden. „Gek, dat hy hier is; dit lokaal is sinistrorto", welke onvertaalbaar, maar grappig woord, zo iets als „linkserlg" be tekent. Juist op dit ogenblik komt Sara- gat binnen met Ivan Matteo Lombardl en de hele groep der sociaal-democrati sche leiders. Door allen nagekeken, gaan zij door de viei zaaltjes naar de aller laatste, maar ook grootste tafel, de „historische" tafel, waar het socialisme van Italië dagelijks wordt gevoed. De eigenaar van het lokaal, vijftig jaar, kort en gezet, in 'n stro-kleurig costuum, een zwartzijden zakdoekje heel even uit de borstzak glurend, rent naar het vierde zaaltje om de democratie te dienen „Ja, hij wil de uitvoervergunning wel geven, maar we moeten even "fwachten. wie nu eigenlijk minister wordt", hoor ik een zwaar-gebouwde man aan de tele foon zeggen. Kennelijk een fabrikant uit Noord-Italië; even later strijkt hij neer aan zijn tafeltje, waar een slanke vrouw, 25 jaar jonger dan hij, haar koffie drinkt. Zil draagt een zwartzijden avondkleed, heel lang. een gouden koord om het middel, een gouden vlin der op de linkerborst: haar lange, zeer blanke armen zijn bloot en behangen met zware gouden armbanden en ke tenen. HET LEVEN WEENT... Laat in de avond, ga ik door de binnenstad naar huis. Helverlichte win kels, \vaar schoenen, stoffen, levens middelen liggen uitgestald, zo veel en mooi als in geen ander land in Europa, zelfs in België niet. En de prijzen? Ook als in geen ander land in Europa, zelfs in België niet.Jonge arbeiders lachen en schertsen met de gewone Romeinse gemoedelijkheid. Hun kleding is goed, kleurig, vaak smaakvol en voor ons begrip wat opzichtig. Ze zijn zorgeloos en arm als steeds. An deren zijn bleek, ondervoed, ln lompen gekleed. Het zijn de werklozen, wier on derstand onvoldoende is. Thuis wacht het avondblad. Een vrouw, moeder van zeven kinderen, heeft zich de buik opengesneden, omdat ze geen brood meer voor haar kinderen had. Een ge- pensionneerd ambtenaar sprong uit het raam van de vierde verdieping uit geldnood. Een Zuidslavische statenloze heeft zich in de Tiber verdronken. Wei nig nieuws vanavond. Schel zijn de lichten van Rome. Ner veus het leven, dat weent als een saxo phoon. r Vaders komen er in het leven niet te best af!. Zij dragen zware lasten, trekken Iedere dag het „vijandige leven" in, hevelen hun met tranen ver diende penningen vanzelfsprekend op de eerste van de maand aan de charmante wederhelft over en ge ven altijd de beste hapjes aan haarf en het grappige kroost. Als er wat te knutselen valt, dan staat „Pa", na zijn moeizaam ver richte arbeid buitenshuls, onmid dellijk klaar om alles ln zijn eigen woning te repareren, wat ln de loop van één dag geruïneerd is, maar hy verricht dit extra overwerk on der blij gefluit Als de kinderen een rekening ge maakt hebben, „Pa" zal wel beta len, als ze uit hun huiswerk niet wijs kunnen worden, „Pa" zal het wel opknappen en als ze straf ver dienen, dan mompelt „Pa" een hartig woordje, want Ma behoort tot het „zwakke" geslacht en stand jesmaken ligt haar niet Zó staan de pantoffels van „Pa" die hij Innig graag 's avonds eens lekker aan zou willen trekken, om er de moede voeten ln uit te strek ken, tot 's avonds laat in de kast, want daarvoor schiet de tijd te kort. Nee: die „Pa" komt er allerzie ligst af Dat is zo door de eeuwen heen geweest: eerst trok hij de Jachtvel den in om een stuk vlees voor zijn gezin op de kop te tikken, toen met de kruistochten mee, weer later vervulde hy zyn dienstplicht en streed dapper in oorlogen: kortom, altijd was „Pa" de man die de klappen kreeg en ze ook ln deze eeuw nog dageiyks te incasseren krygt. Het ls daarom een allerbemlnne- ïykste gedachte van de met alles en ledereen meelevende winkeliers, hun zorgzame armen ook eens uit te strekken naar de zuchtende „Pa's", die voor alles en nog wat moeten opdraaien, zonder er een bedankje voor te krygen. Want „Pa" ls nu eenmaal „Pa": hy levert zwygend zyn diensten, zonder er ooit wat voor terug te vragen. Omdat hy de „voortrekker" ls, omdat het zo behoort en omdat het vanzelf spreekt. Maar die winkeliers zien met scherp oog door het ongerimpelde oppervlak van de altyd goedsmoedse „Pa's" en kennen dus de bittere roerselen van zyn gemarteld in nerlijk. zy weten, dat „Pa" het heeriyk zal vinden, ook eens ln het zon netje gezet te worden, al laat hy dat als „ware held" nimmer zo bi y ken Daarom vonden zy de „Vader dag" uit. want als de moeder voor gaat. mag de vader nooit achter- blyven. Moeders en kinderen: die dag valt op 20 Juni! Jullie kans ls er: Die arme „Pa" kykt al stiekum en popelend uit, wat hy krygt. De goede man verdient het FANTASIO.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3