ij willen vrede, geen propaganda" Sovjets forceren verkeersstremmingen rond Berlijn WEERBERICHT Wederzijdse eisen tot naleving van het Bestand Met een enkel woord 87ste Jaargang MAANDAG 14 JUNI 1948 No. 26411 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN i 3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Na Brits protest weer opgeheven In de afgelopen dagen hebben de Sovjet-autoriteiten het goederenverkeer per trein rondom de Duitse hoofdstad heel wat moeilijkheden in de weg ge legd, zodat tal van treinen met voe dingsmiddelen voor de Berlijnse bevol king werden opgehouden. Na een Brits protest werd het ver keer hervat en van deze zflde werd Zaterdagavond medegedeeld, dat het verkeer weer normaal' begon te wor den. Ruim 30 treinen, te Helstedt en op verschillende pun'/.-n in de Russi sche zone opgehouden, waren weer op weg naar Berlijn. Hoewel de Britse autoriteiten het Rus sische voorschrift om de goederenwa gons te voorzien van een kaart waarop de inhoud van de wagon en het station van lossing staan aangegeven, onredelijk en moeilijk na te leven achten, zal er naar worden gestreefd aan de wensen der Sovjets te voldoen, aldus een Britse woordvoerder. De stillegging van het verkeer is be gonnen, zo zei een Britse woordvoerder, toen een Britse goederentrein Vrijdag avond te Helmstedt door de Russen werd aangehouden. Zij maakten bezwaar te gen het feit, dat vier wagons met voor raden voor het Britse leger niet voorzien waren van een gedetailleerde lijst van de inhoud. In Britse ambtelijke kringen wordt de Russische verklaring dat er een opstop ping zou zijn op de goederenstations te Berlijn, „onzin" genoemd. „De opstop ping is niet groter dan gewoonlijk en de bevolking van de stad moet in elk geval gevoed worden". BEWUSTE -OVJET- SPELDEPRIKKEN. William Babcock, de plaatsvervan gende Amerikaanse commandant in Ber lijn verklaarde dat de aanhouding van treinen is besproken op de stafvergade ring van generaal Clay, de Amerikaanse opperbevelhebber in Duitsland. Hij be vestigde, dat er sinds Vrijdagavond geen treinen in Berlijn zijn binnengekomen. De Russen leidden alle treinen naar Brandenburg in de Russische zone, waar de documenten werden gecontroleerd, aldus Babcock. Hij voegde hieraan toe, dat naar zijn gevoel de Russen met op zet „trachtten te irriteren" en dat hij verwachtte, dat de vertraagde treinen ten slotte wel in Berlijn zouden komen. Het militaire bestuur maakte zich even wel zorgen over acht wagons vis en twee wagons vlees voor de Berlijnse be volking, die aan bederf onderhevig zijn. NIEUWE MOEILIJKHEDEN IN UITZICHT Het Sovjet Russisch militair bestuur heeft aan de directie van de Duitse Spoorwegen te Berlijn opdracht gegeven maatregelen te nemen opdat de interzo nale trein Berlijn—Keulen met ingang van 15 Juni niet meer zal stilhouden in de stations van de westelijke sectoren en uit het Friedrichstrassestation in de Sovjet-sector zal vertrekken. De trein zal daarenboven in het vervolg moeten stoppen te Potsdam, zetel van de rege ring van Brandenburg. De Marshall-hulp SENAATSCOMMISSIE BEPLEIT SLECHTS GERINGE VERLAGING. De Amerikaanse senaatscommissie voor de toewijzingen voor hulp aan het buitenland heeft zich eenstemmig uit gesproken tegen de verlaging van de hulp aan Europa met 26 procent. De commissie bereikte eveneens eenstem migheid omtrent de basis van 12 maanden van het hulpprogram in plaats van de voorgestelde 15 maanden. Zü stelde een toewijzing voor van 5005 millioen dollar in plaats van de oor spronkelijk door de regering van Tru man verzochte 5.300 millioen. De voor zitter van de commissie, Styles Bridges (rep.) verklaarde, dat de aanbeveling van zijn commissie 950 millioen dollar meer inhield, dan de som, welke het Huis van Afgevaardigden had aanvaard De aanbevelingen van de commissie zullen waarschijnlijk aan het begin der week door de gehele Senaat behandeld worden. Men is van oordeel, dat zij aan vaard zullen worden zonder belangrijke araendementen. Daarna zal gepoogd worden in ge meenschappelijke zitting een vergelijk te vinden tussen de Senaat en het Huis van Afgevaardigden. (Reuter). Gottwald Tsjechisch president MET ALGEMENE STEMMEN Klement Gottwald, de commu nistische eerste-minister van Tsje- cho-Slowakije sinds 1946, is van ochtend door de Nationale Ver gadering bij handopsteken tot pre sident van de Republiek gekozen, als opvolger van dr Benesj. Alle 296 aanwezige afgevaardigden stemden voor Gottwald. De Na tionale Vergadering telt 300 le ien. AANHOUDEND WARM. De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig weer. maar in het Zuiden en Oosten van het land een kleine kans op enkele ver spreide onweersbuien. Weinig verande ring van temperatuur. Meest zwakke veranderlijke wind, maar later langs de kust invallen van een koelere zee wind. 15 JUNI Zon op: 4.19 uur; onder 21.01 uut. Maan op: 14.03 uur; onder 1.34 uur. (E.K.) Hoog water te Katwijik te 10.20 en 22.54 uur. (Doodtij). Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Het ministerie van verkeerswezen van Brandenburg maakt bekend, dat alle voertuigen, die zich uit de Sovjetsector naar Berlijn begeven en omgekeerd, slechts zullen worden doorgelaten, in dien de bestuurder in het bezit is van een bijzondere vergunning. ELBEBRUG GAAT DICHT De Elbebrug in de autoweg Berlijn Helmstedt zal op 15 Juni te Hohen- warthe voor het verkeer gesloten wor den vanwege dringende herstellingswer ken, aldus heeft de dienst van bruggen en wegen voor de Sovjetzone medege deeld. Deze autoweg is de enige weg te land, die door de Westerse mogendheden voor het transport van hun personeel naar Berlijn wordt gebruikt. (A.F.P.). COLORADOKEVERS IN PLAATS VAN VIS! Enkhuizer jongens, die ten Noor den van hun stadje aan het IJs- selmeer visjes wilden gaan vangen, zagen op korte afstand uit de kust een vlek op het water, die lang zaam naderbij kwam. Zij volgden deze nauwlettend en toen de „vlek" de kust bereikt had, ontdekten zij, - dat deze uit talrijke coloradokevers bestond. In snel tempo werden daarop coloradokevers gevangen en in visflesjes opgeborgen. Toen de kust weer veilig was togen de jongens na hun strijd aan het co loradokever-front triomfantelijk naar het politiebureau te Enk huizen en deponeerden daar hun vangst. De aanwezige wachtmees ter was er erg mee in zijn schik! Geen rust in Palestina. Bernadotte vraagt Britse transportmiddelen De wederzijdse verwijten van bestands- schendingen in het Palestijnse conflict houden aan. ARABISCH ULTIMATUM. De Arabieren hebben aan graaf Folke Bernadotte, de bemiddelaar van de V. N. in de Palestijnse kwestie, een ultimatum doen toekomen, waarin gedreigd wordt met een „algemene aanval op alle fronten" wanneer de Joden „niet uiterlijk Zaterdag te 11 uur G.M.T. strikt de wapenstilstand naleven." Van Joodse zijde wordt precies even hard geklaagd over door de Arabische troepen begane bestandsschendingen BERNADOTTE VRAAGT BRITSE TRANSPORT MIDDELEN. Volgens een woordvoerder van het Britse departement van buitenlandse za ken zou graaf Folke Bernadotte offi cieel aan Groot-Brittannië verzocht heb ben om vliegtuigen en schepen voor het vervoer van de waarnemers inzake het bestand in Palestina. Uit Washington wordt gemeld, dat de Verenigde Staten toegestemd hebben in het verschaffen aan Bernadotte van drie patrouillevaartuigen en drie Beech- craft vliegtuigen. Voorts zouden de V. S., naar verluidt, nog tien militaire waar nemers willen zenden wanneer dit ver eist zou worden, behalve de reeds gezon den 21. Volgens een verklaring van de rege ring van Israël heeft graaf Bernadotte de minister van buitenlandse zaken van Israël. Mosje Sjertok, medegedeeld, dat hij Dinsdag Cairo zou bezoeken en twee dagen voorbereidende besprekingen zal voeren met vertegenwoordigers van de Arabische staten. Daarna zou Berna dotte Woensdag weer in Tel Aviv terug zijn voor twee dagen en vervolgens Za terdag naar Rhodos terugkeren. Graaf Tijdens de oorlog is de vuurtoren van Texel, aan vacantiegangers uit het ge hele land zo goed bekend, grotendeels vernield. Thans is men met het herstel begonnen en de vacantiegangers van dit jaar zien de toren in steigers. Foto ANP—Thrs, Bernadotte sprak de berichten tegen in verband met een verzoek om Britse schepen en vliegtuigen voor het toezicht op het bestand en zeide, dat hij van plan was 5 kleine Britse vliegtuigen en een aantal Jeeps te charteren voor zijn staf. Er zouden echter geen Engelsen in dienst genomen worden. 6 patrouille vaartuigen - 3 Amerikaanse, 2 Franse en 1 Belgisch - waren bestemd voor de controle ter zee. aldus de Israëlitische regeringsverklaring. Ten slotte deelde graaf Bernadotte mede, dat. de Zweedse kolonel Bonde aan het hoofd zou staan van de commissie van toezicht, die direct onder hem stond. Kolonel Bonde zal worden bijgestaan door 4 andere Zweed se kolonels. De Amerikaanse, Franse en Belgische officieren zouden als waarne mers fungeren. IRGOEN CRITISEERT WAARNEMERS. „Het gebruiken van de Britse marine door graaf Bernadotte, zelfs onder V.N.- contróle, is een openlijke uitdaging aan de Joden," zo verklaarde de Irgoen-zen- der, die verder de militaire V.N.-waar- nemers van „gebrek aan objectiviteit" beschuldigde, omdat zij de „Arabische schendingen van de wapenstilstand" niet gesignaleerd zouden hebben. ABDOELLAH VOELT VOOR „VERENIGDE NATIE". Koning Abdoellah van Transjordanië heeft verklaard, dat zijn land, wanneer in Palestina een „verenigde natie van Arabieren en Joden" gevormd zou wor den, er geen bezwaar tegen zou hebben zich er bij aan te sluiten. Het .staakt het vuren" was, aldus Abdoellah, door de Arabische volkeren aanvaard om „de wereld te tonen, dat ons ras niet van bloedvergieten houdt". „Wij hebben ons met de strijd in Pa lestina bemoeid om de vrede en orde in het land te herstellen. Wij gaan onder handelingen aan met de Joden om te pogen het Palestijnse probleem tot op lossing te brengen. Wanneer de Joden er in toestemmen te behoren tot één Arabische natie in Palestina, dan zijn wij bereid hen al het kwaad, dat zij de noncombattante Arabische vrouwen en kinderen in Palestina hebben aange daan, te vergeven." (Reuter). JOODSE VRIJWILLIGERS INGESCHEEPT. De Franse politie te Port de Bouc heeft verklaard, dat ongeveer duizend Joodse vrijwilligers voor Palestina scheep zijn gegaan op het landingsvaar tuig „Altalena", dat Vrijdagavond met een grote partij wapenen aan boord on der Panamese vlag zou zijn afgevaren. Volgens de havenautoriteiten zou het aantal vrijwilligers 800 bedragen. De politie verklaarde verder, dat de Joodse passagiers een collectief paspoort voor Ethiopië via Alexandrië hadden getoond. Behalve de „Altalena", die met 800 Joodse vrijwilligers en een partij wapens uit de Zuid-Franse haven Port de Bouc is vertrokken, is bijna gelijktijdig van de Franse Zuidkust een schoener met 150 Joodse mannen, vrouwen en kinderen aan boord afgevaren. DE GRIEKS-BULGAARSE BETREKKINGEN. De Griekse regering heeft Trygve Lie doen weten, dat Griekenland bereid is met Bulgarije te onderhandelen over het herstel van normale diplomatieke betrekkingen. DREIGENDE ZEELIEDENSTAKING IN DE V.S. Een presidentiële commissie van on derzoek heeft de arbeidswet van Taft en Hartley de oorzaak genoemd van de impasse, die dreigt te leiden tot een staking van de gehele Amerikaanse koopvaardij op Dinsdag as. Zulk een staking zou het programma van de hulp aan het buitenland ongunstig be ïnvloeden. Volgens de commissie kan een volle dige stillegging van de koopvaardij slechts vermeden worden door middel van een gerechtelijk bevel. Door de staking zouden alle Amerikaanse sohe- pen aan de Oostkust en alle Ameri kaanse en buitenlandse schepen aan de Westkust stil komen te liggen. On geveer 150.000 arbeiders, vertegenwoor digd door zeven vakverenigingen, zijn bü het geschil betrokken. President Truman heeft het Depar tement van Justitie gemachtigd de sta king door middel van een gerechtelijk bevel te verhinderen. (Reuter). BERLIJNSE STUDENTEN PROTESTEREN. Twintig studenten van de 27, die de raad der studenten van de Berlijnse universiteit vormen, hebben hun ont slag ingediend uit protest „tegen een reeks schendingen van het recht" door de professoren. iDeze studenten verklaren, dat de professoren van deze universiteit, die in de Sovjet-Russische sector is ge legen, geen 2in voor vrijheid en men selijkheid bezitten. BESCHULDIGING VAN GENERAAL MARKOS. Generaal Markos, leider van de Griekse guerillatroepen, heeft de Griekse rege ring beschuldigd van massamoord op vrouwen en kinderen. Tijdens het jongste regeringsoffensief In Rumelia zouden de regeringstroepen een groot aantal uit het dorp Stromni gevluchte vrouwen, kinderen en ouden van dagen hebben gedood. (Reuter). ^llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH DE AARDIGE FORT UN A j S De heer en mevrouw Hoenekamp j| uit de Mauvestraat 28 te Amster- dam bezochten gisteravond de Da- mesbeurs in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam. Zij kochten twee en- j= treebiljetten, hetgeen hun geen windeieren legde: het nummer van een der kaartjes stemde overeen met een uit de lotentrommel ge- trokken getal en toen de familie Ei Hoenekamp naar huis terugkeerde, was zij het meubilair van een com- plete flat rijker: een slaapkamer-, een zitkamer- en een eetkamer- ameublement, aangeboden door de directie van de R.A.I. Fortuna was blijkbaar erg op het echtpaar Hoenekamp gesteld illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll'llllllilllllllf Vliegfeesten op Soesterberg. H.K.H. Prinses Juliana, Z.K.H. Prins Bernhard en de oudste drie Prinsesjes volgden Zaterdagmiddag met belangstelling de verrichtingen van de vliegers ter gelegenheid van de feesten in verband met het 40-jarig bestaan van de Nederl. Vereniging voor Luchtvaart - Foto ANP-v.d. W. Frans debat over Londense aanbevelingen REDE VAN GENERAAL DE GAULLE. Generaal De Gaulle heeft te Nevers in Midden-Frankrijk verklaard, dat de overeenkomst der zes mogendheden ten aanzien van Duitsland „het Franse volk overtuigd heeft van de zwakte van Ro bert Schuman's regering". Hij verklaar de, dat de Londense voorstellen een nieuwe waarschuwing voor het Franse volk zijn. „Zij geven te kennen in welke atmosfeer de functionarissen van het huidige regiem hebben getracht de Fransen concessies te doen aanvaarden, die absoluut onnodig zijn en ons ver hinderen datgene te verkrijgen wat ons toekomt en ook datgene te doen, wat wij aan de Europese vrede verschuldigd zijn." De Gaulle drong aan op een grote verhoging van Frankrijks landbouwpro ductie. Deze verhoging is nodig, zo zei STEMMEN IN EEN ANDERE GEMEENTE. Vacantiegangers, forensen enz. Wij herinneren er aan, dat vacantie gangers, forensen, bouwvakarbeiders en zij, die om andere redenen Woensdag 7 Juli, de dag der verkiezingen, niet in hun eigen woonplaats kunnen zijn, el ders kunnen stemmen. Zij moeten daartoe op zijn laatst 14 dagen te voren persoonlijk daarvan mededeling doen op de secretarie van hun gemeente van hun inwoning, of van de gemeente, waar zij willen stem men. of van een andere gemeente. rr Truman bespreekt Amerika's buitenlandse politiek In een rede over de buitenlandse po litiek tijdens zijn verkiezingstournooi in de universiteit van Californië gehou den, heeft president Truman de Sov jet-Unie uitgedaagd bewijs te leveren van haar verlangen naar vrede door „haar tactiek van, „dwanguitoefening en openlijke agressie" te beëindigen. In onverbloemde termen zeide de presi dent, dat de „weigering van de Sovjet- Unie samen te werken met de bondge noten uit de oorlog voor wereldvrede en herstel" de „bitterste teleurstelling ,van onze tijd" was. Truman wees apar te conferenties met de Sovjet-Unie over meningsverschillen, die andere landen raken, van de hand. „Geen land heeft het recht een prijs voor goed gedrag te verlangen," aldus zeide hij. „De deur staat steeds open voor eerlijke onder handelingen met de bedoeling tot een werkelijke regeling te geraken." Truman verklaarde dat: 1. De Verenigde Staten weigeren te spelen met de hoop van de mensheid op vrede door „handeltjes" te maken met andere grote mogendheden ten koste van zwakkere landen. 2. De klove van thans niet bestond tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten alleen, dooh tussen de Sovjet unie en de rest van de wereld. 3. De Sovjet-Unie en „haar satellie ten de hulpverlening aan de guerilla- strijders in Griekenland" moesten stop zetten en Noord-Korea zich met Zuid- Korea laten verbinden. De wereld leeft in een schemering tussen een zo duur gewonnen oorlog en BINNENLAND Gistermorgen gleed de slanke Hr Ms onderzeeboot „Dolfijn" de haven van de onderzeebootbasis aan de Waalhaven te Rotterdam binnen. Deze onderzeeër, die onder commando staat van lult. ter zee lc klasse N. J. H. Gregory is de ex-H.M.'s „Taurus", die op '5 Juni Jl. te Gosport bij Portsmouth door de Britse marine in bruikleen is overgedragen aan de Kon. Marine. Door een aantal deskundigen en be langstellenden is opgericht de Ned. Ver. voor Scheepvaart en Luchtvaart. Voorzitter is prof. dr T. H. Mllo, le secretaris de heer G. A. Hueting. Het secretariaat ls gevestigd Ant. Duyckstraat 49, te Den Haag. Van 21 tot 24 Juni a.s. zal in het Palace Hotel te Schevenlngen een congres worden gehouden van kwekers-selecteurs van nieuwe rassen van land- en tuinbouw- gewassen uit België, Frankrijk, Groot- Brittannië, Nederland. Denemarken. Zwe den en de Ver. Staten van Noord-Amerika. Zaterdagmiddag is onder grote be langstelling het stoffelijk overschot van de kolonel der infanterie (b.d.) W. F. Hen- nink, in de Meidagen van 1940 bevel hebber van het achtste regiment infan terie. dat de Grebbeberg tot het uiterste tegen de Duitse aanval verdedigde, met militaire eer en onder grote belangstelling op het Grebbekerkhof ter aarde besteld. Verschillende sprekers hebben aan diens grote verdiensten herinnerd. In de Waalhaven te Rotterdam ls gistermiddag de 17-Jarlge fabrieksarbeider M. A. Essers bi) het zwemmen verdronken. Hetzelfde gebeurde gistermiddag in Schevenlngen met de 8-Jarige G. P., die zich te ver in zee had gewaagd. Zaterdag werd te Ommen onder grote belangstelling door de Stichting Jeugd kampen officieel het kamp- en confe rentie-oord „De Besthmenerberg" geopend. Een Nederlands militair vliegtuig heeft een noodlanding gedaan op een voetbalveld te Houthalen (België). De be stuurder. de tweede luitenant Scheere, verklaarde dat zijn radio-installatie on klaar was geraakt. Omdat ook de benzine voorraad verminderde had hl) besloten een noodlanding te maken. BUITENLAND Te Tripolis zijn opnieuw ongeregeld heden uitgebroken tussen Mohammedanen en Joden. Hierbij werden zestien personen gedood en dertig gewond. De meeste slacht offers vielen onder de Jodën. De Britse troepen en politie hebben de toestand onder controle. De piloot van de clipper „Intrepid" van de „Pan American Airways" beweert het Atlantische record voor de richting Oost-West met zeven minuten te hebben verbeterd door de afstand Shannon (Eire) La Guardla ln 11 uur 59 min. af te leggen. Het toestel had 13 passagiers aan boord en een sterke wind achter. Johan Mihaly, voormalig volksver tegenwoordiger van de Hongaarse partij der kleine boeren, ls ..wegens anti nationale gedragingen" tot twee en een half Jaar gevangenisstraf veroordeeld. HIJ werd onmiddellijk uit de partij gesloten. Te Boedapest is medegedeeld, dat de Hongaarse politie een aantal R.K. geeste lijken heeft gearresteerd, die beschuldigd zijn van agitatie tegen de nationalisatie van de confessionele scholen. Een Hongaarse delegatie onder lei ding van premier Dinnves zal waarschijn lijk Woensdag naar Polen vertrekken om aldaar te onderhandelen over een verdrag van vriendschap en wederzijdse bijstand. De 28-jarige mevr. Good uit Coal Put Heath (Gloucestershire) heeft het leven geschonken aan een vierling, allen meisjes. De dokters geloven, dat zï] ln leven blijven. De enige nog in leven zynde vierling ln Engeland zijn drie Jongens en een meisje van bijna 13 Jaar oud. De Belgische minister van defensie heeft verklaard, dat het Belgische be roepsmilitairen verboden ls met Duitse vrouwen te trouwen. De militaire rechtbank te Salonikl heeft 12 communisten, onder wie 6 vrou wen, wegens hulpverlening aan de parti- sanen ter dood veroordeeld. De Tsjecho-Slowaakse gezant ln Uruguay heeft zijn ontslag ingediend. In de maand April heeft de Belgische rijkswacht van het district Eupen 4800 Duitsers aangehouden, die clandestien de ;rens waren overgekomen. In Toskane (It.) Is een geweldige aardschok waargenomen, die onder de bc- volk'nc een grote paniek veroorzaakte. Te Arezzo z(jn verscheidene muren gescheurd en neestortende stenen hebben een vrouw gedood en 4 personen gewond. Het epicentrum bevindt zich op onge veer 90 km ten Z.O. van Florence. een vrede, welke ons nog steeds blijft ontglippen, aldus zeide Truman, en dit ligt voornamelijk aan de houding van één land, de Sovjet-Unie, De Verenigde Staten voeren geen strijd tegen de Sovjet-Unie om enig gebied of economisch voordeel. „Wij hebben geen vijandige of agressieve be doelingen tegen de Sovjet-Unie of een ander land. Wij voeren geen koude oorlog." BEWIJZEN VAN AMERIKAANSE VREDESWIL. De Verenigde Staten hebben van hun vreedzame bedoelingen blijk gegeven door ontmanteling van het grootste militaire apparaat van de historie, door het demobiliseren van de legers, die verspreid waren over Europa en het gebied van de Stille Oceaan, en door voor te stellen hun geheimen betref fende de atoomkracht in deelgenoot schap te brengen onder goede waar borgen voor het vreedzaam gebruik er van, en tenslotte door bijna twintig milliard dollar ter beschikking te stel len in de vorm van leningen en schen kingen aan andere landen. De Sovjet-Unie daarentegen had, al dus zeide Truman, „deelneming aan het Europees herstelprogram van de hand gewezen, bij alle internationale conferenties gemanoeuvreerd met het doel te vertragen en propaganda te maken, in de V.N. op buitensporige en onredelijke wijze gebruik gemaakt van het vetorecht, gebruik gemaakt van in directe agressie in Oost-Europa en van uiterste pressie tegen anderen in het Midden-Oosten, en geïntervenieerd in de binnenlandse aangelegenheden van andere landen door middel van de communistische partijen, die uit Mos kou gedirigeerd worden." Wij hebben belang bij vrede, aldus Truman, en niet bij propaganda. De Verenigde Staten zijn besloten sterk te blijven staan voor de zaak van de vrede. (Reuter) De strijd tegen het communisme VAKBONDEN OP MALAKKA ONWETTIG VERKLAARD. De Federatie van Malakka heeft de „Vakbond voor geheel Malakka", waar in de communisten de leiding hebben, onwettig verklaard. De bond beweert meer dan 120.000 leden te tellen. De Fe deratie beval tevens, dat de bond zou worden ontbonden. Tien andere vakbonden werden even eens buiten de wet gesteld. De Britse hoge commissaris, Sir Ed ward Gent, verklaarde, dat de Federatie van Malakka onmiddellijk maatregelen zou nemen om de „golf van geweld, die over het land gaat, neer te slaan". Hij zei, dat er voldoende bewijzen waren, dat het meeste geweld werd veroor zaakt door „extremistische elementen, die het gezag van de regering tarten". Er zijn nu 23 stakingen, waarbij gebruik wordt gemaakt van „intimidatie be dreiging met moord," zo zei hij. hij, om Frankrijks eigen groeiende bevol king te voeden en zijn buren, in het bijzonder Duitsland, te kunnen leveren. De leidende rol in het herstel van het land zal worden gespeeld door de boe ren, aldus De Gaulle. Generaal De Gaulle was van mening, dat „niets dwong tot het prijsgeven der Franse posities, iets waartoe officiële en officieuze vertegenwoordigers van het huidige regiem de Fransen pogen over te halen." Hij verbond hieraan de conclusie, dat „het regiem zo spoedig mogelijk diende gewijzigd te worden." In de Franse Nationale Vergaderingen duurt, het debat nog voort zonder enige conclusie t.a.v. de uiteindelijke uitspraak te rechtvaardigen. De Franse regering heeft door middel van haar ambassadeurs te Londen en Washington verzocht om uitstel van de tegen morgen te Frankfort bijeengeroe pen vergadering, waarop de aanbevelin gen van Londen met de Duitse ministers presidenten van Bizonia besproken zou den worden, daar de Franse opperbevel hebber, generaal Pierre Koenig, de ver gadering niet kan bijwonen voordat het Franse parlement het debat over de aan bevelingen beëindigd heeft. De bijeenkomst te Frankfort ls daarop uitgesteld. (Reuter). SPLITSING IN ITALIAANS VAKVERBOND. De drie minderheden van het alge meen vakverbond christelijk-demo- craten, republikeinen en Saragat-socia- listen hebben besloten een „verbond voor de eenheid en de zelfstandigheid der vakbonden" te stichten. De oprichting van deze nieuwe bond betekent het begin van een hevige crisis in dit vakverbond, aldus wordt ver klaard. Op de arbeidsbeurs te Treviso hebben vakverbondsverkiezingen plaats gehad. De christelijk-democraten kwamen voor aan met 16.053 stemmen tegen 10.053 voor de communisten en 6.047 voor de socialisten. Vorig jaar had de christelijke groep 32 der stemmen verkregen, thans 49.5 Een plan a la Jules Veme Wat fantasie leek, werd reeds eerder werkelijkheid. De heer Mirolouboff, een Belgisch ingenieur van Russische afkomst, loopt met een fantastisch plan rond. Hij wil namelijk de hitte, die zich in het binnenste der aarde be vindt, aanwenden als bron van energie. Hiertoe stelt de heer Miro louboff zich voor een put in de aardkorst te graven van liefst 3500 meter diepte. Op deze diepte, waar de temperatuur 200 gr. bedraagt, wil hij grote stoomketels ingraven waaruit de stoom door geïsoleerde leidingen naar turbines zal worden gevoerd. Volgens de Belgische Inge nieur zouden de turbines van een enkel station een millioen kilowat tuur kunnen opbrengen zonder enig personeel of onderhoud. De kosten van een dergelijke installatie zou den op fr. 800 millioen komen, wat de heer Mirolouboff, vergeleken bij de milliarden. die een stoom- krachtinstallatle kost, een bagatel noemt. Het graven van een kuil met een diepte van 3500 meter is technisch mogelijk en ook twee Brusselse pro fessoren hebben zich met de plan nen, welke de Ingenieur op dit punt heeft opgesteld, kunnen verenigen. Zodra de heer Mirolouboff zijn 800 millioen bü elkaar heeft, ls hü voornemens zyn plan uit te voeren. HEINTJE DAVIDS UIT AMERIKA TERUG. Zij filmde met Clark Gable en Jeanette MacDonald. Heintje Davids is gistermorgen vroeg met de „Nieuw-Amsterdam" van haar bezoek aan Amerika in ons land te ruggekeerd. „Ik heb een enorm succes gehad," zo vertelt zij Driemaal ben ik in New York opgetreden en het was er eigenlyk precies als in Nederland, een enthousiast publiek. In het Rockefeller Centre zong ik voor de radio." „En hoe ging het in Hollywood, me vrouw Davids?" „Het ging er prachtig. Ik heb „tests" gemaakt o.a. met Clark Gable en Jeanette MacDonald, die gced gelukt zijn. In het voorjaar van het volgend jaar ga ik weer terug om een film te maken. Hoe die precies zal zijn weet ik pas, wanneer zij mü de script toezenden. Wel hebben ze alvast zes van mü'n Nederlandse liedjes gehouden, o.a. „Draaien" en „Omdat ik zoveel van je hou", die in het Engels zullen wordefi vertaald. Met Philip Dom (Frits van Dongen) heb ik een smal film gemaakt."

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1