Maximum-pensioenen resp. ƒ4800 en ƒ5000? „Nederland zal aan géén druk toegeven" Verdere besprekingen uitgesteld tot 17 Juni Nederlanders overrompelden met Duitsers ons land Hon. Consul te Düsseltlorf uam initiatief Het tussentijds ontslag aan gedeputeerden en wethouders Het hele volk zal van het doel doordrongen worden" Met een enkel woord Wat er in Tndië gebeurt 87ste Jaargang VRIJDAG 11 JUNI 1948 No. 26409; LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkh< rst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Sinpl 1, Leiden Giro no.: 57055 Ontevreden Frankrijk De laatste twijfel, of het de Westè- lijke mogendheden ernst is te trachten de Duitse kwestie tot een oplossing te brengen, is opgeheven nu ter Londense conferentie diverse aanbevelingen zijn ontworpen. Voor de tijd, kan men het moeilijk noemen! Ruim 3 jaar zijn im mers verlopen sinds Duitsland capitu leerde en nog altijd is er van „vrede" geen sprake, al ligt de oorlogsmachine rie dan stil. Het wordt tijd, dat men het vraagstuk nu eens ernstig gaat benade ren. Zo kan het niet doorgaan. Anders zou men Duitsland aan de chaos over leveren en met Duitsland Europa. Dat vergete men vooral niet! Een gezond Europa is nu eenmaal onmogelijk zon der inschakeling van Duitsland. Een ledige ruimte in het midden van ons werelddeel is voor gans Europa funest. Ongetwijfeld zou men het liefste de Duitse kwestie universeel hebben gere geld, dus in samenwerking met het Oosten, hetgeen in de practijk betekent met de Sovjets, want zij domineren im mers volkomen al hun satelliet-staten. Maar de Sovjets weigeren totdusver systematisch iedere medewerking in een geest, zoals het Westen zich die heeft gedacht, ze werken een dergelijke rege ling, die in hoofdzaak is gebaseerd op het Marshall-plan, zo veel zij kunnen regelrecht tegen. Zo is daarom niet tot een regeling te komen en het is niet dan begrijpelijk, dat het Westen het beu wordt om nog meer tijd onnuttig te laten verstrijken, terwijl de omstandigheden naar een schikking als het ware schreeuwen. Dientengevolge wil het Westen thans de knoop doorhakken en zoekt het een oplossing buiten de Sovjets om. Bui tengesloten worden deze niet; zij kun nen te allen tijde in het schema worden opgenomen, wanneer Moskou het roer maar wil omgooien en zich wil inscha kelen in het Westelijke pact, waarvoor te Londen de eerste stappen zijn gezet. Of het daartoe zal komen, wanneer, en in welke vorm, de toekomst zal dat moeten uitmaken. Veel, zo niet alles, zal afhan gen van het succes, dat de Londense plannen in de practijk zullen afwerpen. Helaas doet zich in de Westelijke combinatie een oude controverse gelden die reeds na de eerste wereldoorlog zich voordeed. Het was destijds de oude Clemenceau, die de Franse inzichten verdedigen moest tegenover de theoreticus Wilson en de opportunist Lloyd George, die in wezen een herstel van het oude Europese evenwicht voorstond en dus zich ver zette tegen een te grote beknotting van de Duitse macht. Hoezeer Frankrijk toen beschikte over de sterkste weermacht, zodat het mili tair zijn wil had kunnen doordrijven, begreep de oude „tijger" toch, dat Frank rijk zich niet van zijn bondgenoten mocht isoleren met het oog op de toe komst. En hij moest toegeven, ofschoon hij innerlijk overtuigd was, dat de we reld daardoor het gevaar liep van een herhaling. Clemenceau had het liefst gezien.dat de Rijn de Frans-Duitse grens zou heb ben gevormd en het Ruhrgebied van het Duitse rijk zou zijn losgemaakt als zelf standige staat. Alleen zo, meende hij, zou Frankrijk veilig zijn voor een twee de Duitse inval die hij na 15 jaar voor mogelijk hield, daar hij niet geloofde in een zo lang te handhaven volkomen eensgezindheid der overwinnaars, alle garanties ten spijt. Op een tweede Mar- ne-wonder durfde hij dan niet hopen... Hoe goed heeft hij gezien en hoe is zijn bang voorgevoel in waarheid omgezet! De eenheid der overwinnaars was maar al te spoedig zoek en een figuur als Hitler had weinig moeite stap voor stap Duitsland wederom te maken tot 'n ge vaar voor ons oude werelddeel. Duitsland speelde de een tegen de ander uit, eigen doel scherp voor ogen houdend en de wereld was dom genoeg, al werd er van diverse zijden gewaarschuwd, zich te laten vangen. Nu is er geen sprake van een Rijn grens of een afscheiding van het Ruhr gebied Frankrijk besefte, dat ook nu die eis niet zou worden ingewilligd, te meer niet, waar Frankrijk immers zelf bloedt uit duizend wonden maar toch voorziet Frankrijk opnieuw gevaar in de toekomst, wanneer men er wederom niet in zou slagen, Duitsland onder de duim te houden. Wel is waar is het Saargebied thans feitelijk geannexeerd maar een afdoend tegenwicht vormt dit gebeuren toch nooit. Beslissend wordt ge acht de regeling voor 't Ruhrgebied en die welke nu te Londen is ontworpen, voldoet grote massa's van 't Franse volk allerminst, zodat de regering Schuman en met name minister Bidault voor het leven zullen moeten vechten. Hoezeer momenteel misschien voldoe ning schenkend, gelooft een zeer groot deel van het Fkanse volk, geleerd uit de ervaring van 1920—1939, niet aan een langdurige overeenstemming en ziet het in de ontworpen regeling het ge vaar, vooral, waar ook de Duitsers zelf een woordje mogen meepraten, dat Amerika, Engeland en de Duitsers te- zijnertijd beslissingen kunnen doorzet ten, die Frankrijk's veiligheid opnieuw in gevaar zouden kunnen brengen. Frankrijk zou alleen steunend op de Be- nelux-landen worden overstemd. Poten tieel blijft Frankrijk steeds de mindere van een hersteld Duitsland *èn opnieuw slechts te vertrouwen op garanties, ook al is de U.N.O. door het meedoen van Amerika, van grotere betekenis dan de voormalige Volkenbond, lijkt dit deel van het Franse volk een te groot risico. Intussen doet dit reeds duidelijk naar voren komen, hoe moeilijk het zal zijn in het Duitse vraagstuk tot een allen bevredigende oplossing te komen, zelfs al geldt het slechts het Westen. WEERBERICHT HET ZEEFDE WEERTYPE. De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer behoudens een kans op enkele verspreide onweersbuien, voor namelijk ln het Zuiden en Oosten van het land Overdag zonnig en behalve langs de Waddenzee warm weer. Zwak ke tot matige wind uit Oostelijke rich tingen. doch ln de namiddag op enkele plaatsen invallen van een koelere zee wind. 12 JUNI Zon op: 4.20 uur; onder: 21 uur. Maan 9.41 uur; onder: 0.46 uur (n.m.) Hoog water te Katwijk te 1.04 en 19.35 uur. Mr Van KleHens in Veiligheidsraad „Indonesië ongevaarlijk voor wereldvrede" Bij de behandeling van de Indonesi sch© kwestie in de Veiligheidsraad, werd van Republikeinse zijde het verzoek ge daan om tussenkomst van de raad tot verzekering van de hervatting van het handelsverkeer over de demarcatielijn tussen het Ned. en het Rep. gebied Pa- lar, woordvoerder der Rep delegatie, be klaagde er zich over, dat de Nederlan ders nog geen stappen zouden hebben gedaan voor het effectueren der econo mische bepalingen van de wapenstil standsovereenkomst. tengevolg waarvan in Rep. gebieden tekorten zouden zijn ontstaan. Palar beschuldigde voorts de Neder landers o.a. eveneens van schending van het recht van vergadering en de pers vrijheid. Naar Palar's mening leverden de in terimrapporten van de C. v. G. D. over West-Java en Madoera het bewijs, dat de Ned. politiek en de gebeurtenissen in West-Java en Madoera de mogelijkheid van het bereiken van een aanvaardbare overeenkomst in gevaar brengen. Hij vroeg de Veiligheidsraad, over de in deze rapporten beschreven gebeurtenissen een oordeel uit te spreken. „Wü wensen met de Nederlanders een overeenkomst te bereiken, omdat wij dit een wijs beleid achten. Dit is een zakelijke basis, waarop kan wor den gewerkt", aldus Palar. De Belgische afgevaardigde Van Lan- gehoven stelde daarop voor, het verdere debat uit te stellen tot na de ontvangst van het definitieve rapport der C. v. G. D., dat binnenkort kan worden ver wacht. Doch de voorzitter gaf hierop het woord aan mr E. N. van Kleffens, onder de mededeling, dat hij het voorstel van de heer Van Langehoven wel juist acht te, doch dan nadat de heer Vsn Klef fens het woord zou hebben gevoerd. REDE VAN KLEFFENS. Mr Van Kleffens deed een beroep op de Veiligheidsraad, om niet door de wijze van gedachtenwisseling als door de heer Palar geïtroduceerd, in de con- derhandelingen die thans in Indiè wor den gevoerd, een storend element te brengen. Hij betoogde, dat de heer Pa lar met zijn klacht over het handels verkeer achter de feiten aanloopt, aan gezien op 7 Juni tussen beide delegaties een overeenkomst is getekend inzake het vervoer van voedingsmiddelen. Volgens mr Van Kleffens krijgt men de indruk, dat sommige der Rep. lei ders nog steeds dromen over de grond vesting van een eenheidsstaat in In donesië onder Republikeinse leiding. Met hun verstand hebben zij het denkbeeld van de Federale staat aan vaard, doch deze leeft niet in hun harten. De heer Van Kleffens zeide te ho pen, dat deze gemoedsgesteldheid een wijziging zal ondergaan. Het is weer de oude geschiedenis; de Rep. regering aanvaardt bepaalde voor stellen, doch kan deze achteraf niet na komen wegens oppositie in Rep. kringen. Over Madoera merkte hij op. dat de handhaving van het Ned. bestuur al daar het enige middel is. om de bevol king de gelegenheid te geven, haar wen sen kenbaar te maken. In dit geval heb ben wij juist gehandeld en daar zijn wij trots op. De Madoerese bevolking wenst het milde Nederlandse bestuur niet te verwisselen voor het strenge Republi keinse. De heer Van Kleffens was van mening, dat de rapporten van de C. v. G. D. er op wijzen, dat de deelnemers aan de Federale conferentie te Bandoeng zijn bijeengekomen volgens een demo cratische procedure, en uit vrije wil en zonder dwang van Ned. zijde, tot be sluiten komen. Er behoeft generlei vrees te bestaan voor faits accomplis van de zijde der Ned. regering. Sommigen gebruiken een debat in dc Veiligheidsraad uitsluitend met het doel, om druk op de Ned. regering uit te oefenen, doch Nederland is geen natie, die bereid is, voor druk te zwichten. Voorts wees hij er op, dat de toestand in Indonesië er verder dan ooit van verwijderd is, om enig wer kelijk gevaar op te leveren voor de wereldvrede. Het verkozen staatshoofd van Pasoen- dan is een Republikein. Moge de Veilig heidsraad werken volgens de grote lij nen en geen gekibbel over beuzelarijen de aandacht van de raad daarvan af leiden. Ten slotte hebben wij aldus eindigde de heer Van Kleffens „nog Immer niet de hoop verloren, dat, in weerwil van menige teleurstelling, met bijstand van de C. v. G .D. er alsnog een oplossing zal kunnen worden gevon den met als grondslag de overeenkomst van de Renville". Het Mei-verraad van 1940. Na deze rede stelde de voorzitter voor, de vergadering te verdagen tot na de ontvangst van het nieuwe rapport der C. v. G. D. te New York, dat in het be gin van de volgende week kan worden verwacht. Na verdere discussie stelde de Veilig heidsraad ten slotte de volgende verga dering over de Indonesische kwestie vast op 17 Juni, onafhankelijk van het binnenkomen van het nieuwe rapport. (Van onze parlementaire Redacteur). Het vlot niet best met de wetgevende arbeid, welke regering en parlement nog voor de Kamerwisseling trachten af te doen. Aan minister Witteman ligt dat ze ker niet. Het noodzakelijk raadplegen van zijn ambtgenoot van Financiën en van het hele kabinet, waarom hij om schorsing van de behandeling der pen sioenregelingen moest vragen, bleek gisteren bereids geschied. Zodat het ontwerp weer aan de orde kon komen, al werd het niet afgemaakt. Daarente gen was schorsing van weer een ander voorstel nodig, daar over een sub amendement de stemmen staakten; dat was het wetsontwerp inzake tussentijds ontslag aan gedeputeerden en wethou ders. Met dit laatste onderwerp werd be gonnen, nadat besloten was aan de heer Hoogcarspel (Comm.) op een nader te bepalen dag gelegenheid te geven, de minister van Binn. Zaken te interpelle ren over het onthouden van vergader ruimte aan de communisten. Nog zes sprekers voerden het woord over het in "wezen toch zo eenvoudige voorstel tot wijziging van de provinciale wet en de Gemeentewet om het mogelijk te ma ken gedeputeerden en wethouders tus sentijds af te zetten, als zij het ver trouwen van resp. Prov. Staten en ge meenteraad hebben verloren. Het alge mene beeld Van de stemverhoudingen, zoals zich dat liet aanzien, bleek niet veranderd; de beide regeringspartijen zjjn voor, en de overigen zijn tegen, zij het om verschillende redenen. Wel viel uit het optreden van meer sprekers uit een en dezelfde fractie op te maken, dat er ook onder gelijkgestemden nog nuan ces in de opvattingen bestonden. Minister "Witteman legde in zjjn ver dediging uit, dat men het ontwerp nooit ondemocratisch kan noemen. Het vertrouwen is immers het cement der democratie. Ook is het geen ge legenheidswetgeving. al was de aan leiding tot de indiening de reactie op het gebeurde in Tsjecho-Slowakije. Het ontwerp is bedoeld als een blij vende wet, met een blijvend karakter; en is ook niet tegen de communisten alleen gericht. Zijn eenvoud is als een verdienste aan te merken. Iedere wet kan wel ontdoken worden; maar dit mag ons toch niet weerhouden om wetten te maken. Mits men maar zijn uiterste best doet, om misbruiken te voorkomen. Een gekwalificeerde meer derheid noch een beroep op gedepu teerden achtte spr. dienstig als waar borg tegen misbruik. Hij had die ge zocht in een voorgeschreven beslissing in twee tempo's. Ook blijft altijd nog het vernietigingsrecht van de Kroon. Na replieken kwam al bij de eerste stemming, over een sub-amendement- Algera (AR.) tot inlassing van de woor den „op grond van revolutionnaire ge zindheid" de bovenvermelde gelijke uit slag van 36 tegen 36 stemmen, waarbij Arbeid, Communisten en een deel der Kath. tegen de overigen stemden. Een herstemming was dus vereist, waarom de behandeilng tot heden werd ge schorst. Inzake de pensioenregelingen kon de heer Witteman als vrucht van zijn raad pleging mededelen, dat de regering als nog tot de volgende concessies bereid was 1. Uitzicht op uitgesteld pensioen aan vóór 1922 ontslagenen is aanvaard baar; 2. Verhoging van het eigen- pensioenmaximum tot 4800 gld.; 3. idem van het gezinspensioen tot 5000 gld., echter zonder verhoging van het percentage. Tegenover een motie-v. Sleen (Ar beid) om de positie van de voorlopig ge- pensionneerde onderwijzers gelijk te ma ken aan die van de overige gepension- neerden, stond de minister neutraal. Deze motie werd daarop z.hst. aange nomen. De verdere behandeling zou heden geschieden. Geheimhouding was verzekerd De Utrechtse kamer van het Am sterdams Bijz, Gerechtshof heeft gis teren getracht een deel op te lichten van de sluier, die er nog hangt over de eerste fase van de Duitse inval in ons land op 10 Mei 1940. De 64—j. Jan Herdtman, voor de oor log honorair-consul te Dusseldorf, was ten laste gelegd, dat hij in 1939 na het uitbreken van de 2e wereldoorlog, toen een oorlog tussen ons land en Duits land dreigde, als Nederlander te Ber lijn, Dusseldorf en elders in Duitsland als leider van de bond van Nat.-Soc. Nederlanders in Duitsland besprekin gen had gevoerd met de „Abwehrstelle Münster". Deze besprekingen hadden ten doel Duitsland hulp te verlenen bij de voorbereidingen van een oorlog te gen Nederland. H. zou zich bereid ver klaard hebben leden van de afdeling „Sport und Spiel" van genoemde bond onder de meest strikte geheimhouding een militaire opleiding te doen volgen onder leiding van het Oberkommando der Wehrniacht, opdat de leden van deze sportschool bij een eventueel bin nenrukken der Duitse legers op Neder lands grondgebied steun zouden kun nen verlenen. Deze „Nederlanders", die geen uni form droegen, doch wel bewapend waren, hebben inderdaad op 10 Mei 1940 diensten aan dc Duitsers bewe zen. Zij waren tevoren in kampen opgeleid en hen was een eed van ge heimhouding afgenomen. Een van deze jongelieden, verklaarde, dat hfj in de sportkampen is opgeleid in de wapenleer. „Duitsland moest Neder land in bescherming nemen tegen een Engelse aanval Ons werd als idealisten hulp gevraagd om te voorkomen, dat Nederland door een Engelse inval tot slagveld zou worden en door de Engel sen blijvend zou worden beziet. Wij moesten zonder strijd een brug over de Maas nemen en de Duitsers helpen bij hun doortocht naar het Westen", aldus deze getuige. Rauter werd binnengeleid, en ver klaarde tweemaal contact met verdach te te hebben gehad. Dit was tijdens de bezetting van Nederland, toen verdach te burgemeester van Apeldoorn wilde worden, zich daarbij beroepende op zijn verdiensten voor de Duitse zaak tijdens de inval. Het verzoek was echter afge wezen, vooral op grond van het feit, dat verdachte zich als geboren Duitser had laten naturaliseren. Bij een hernieuwde poging van verdachte om het burge meestersambt te veroveren, had Rauter persoonlijk zfjn eventuele verdiensten ten aanzien van de Duitse zaak nage gaan en was tot de conclusie gekomen, dat deze niet zo erg groot waren. Een vijftal getuigen, allen leden en bestuursleden van de Bond van Nat.- Soc. Nederlanders in Duitsland legden verklaringen af. De afdeling „Sport und Spiel" was in begin 1940 opgericht. De leden waren na nauwkeurige selectie in kampen in het Westen van Duitsland ondergebracht en werden daar militair opgeleid. Zy hadden allen een verklaring on dertekend over de kwestie van hun „inzet" hun mond te houden. Zy be weerden in 1942 tot driemaal toe by Mussert te zijn geweest om zich te beklagen over het gedrag van deze Nederlanders, „die door hun rol van Plantenziektebestrijding uit de lucht. - Gisterochtend heeft een hefschroef- vliegtuig, de Sikorski S/51, PH-HAA, in de omgeving van Halfweg voor het eerst in Nederland op grote schaal DDT gesproeid over peulvruchtenvelden. In zes uur tijd „bewerkte" het vliegtuig 110 H.Averspreid over 27 bedrijven. Het vliegtuig vloog op een hoogte van één tot twee meter en had een snelheid van 45 km. per uur. Het vliegtuig sproeit DDT over de velden. Foto ANP-v, d. W. Campagne 1948 van het Ned. Rode Kruis Een volkomen nieuwe actie Gistermiddag heeft de Directeur- Generaal van de yer. „Het Ned. Roode Kruis" de heer H. P. J. van Ketwich Verschuur de plannen ontvouwd voor de campagne 1948, die samenvalt met de 17e internationale Rode Kruis confe rentie, de eerste na-oorlogse, die bin nenkort te Stockholm zal worden gehou den. Spreker stelde in het licht, dat de ervaringen tijdens de laatste wereld oorlog opgedaan, duidelijk hebben aan getoond. dat alle sedert de oprichting gesloten verdragen geen waarborgen hebben geboden, dat de doelstelling van BINNENLAND. De Koninklijke Marine heeft een bedrag van f. 7500 overgemaakt aan de Oorlogsgravenstichting als bijdrage voor het onderhoud der Nederlandse oorlogs graven. waar ook ter wereld. Voor dit doel werd een Inzameling gehouden on der de officieren, onderofficieren en man schappen, zowel ln Nederland als ln de Overzeese Gebiedsdelen. Besloten ls het festival van de In ternational Society for Contemporary Music ln 1949 te houden In Palermo van 22 tot 30 April. Tot erelid werd benoemd de 80-Jarlge president van de Franse sectie, Charles Koechlin. Honderden Engelsen, die In ons land verblilven, hebbeai gistermiddag de ver- Jaardag van hun koning gevierd op een receptie, welke door Lady Nichols, de echtgenote van de Britse ambassadeur in ons land en heer Berkeley Gage. de Brit se zaakgelastigde, ln de Britse ambassade aan het Westeinde te 's Gravenhage. werd gehouden. De Britse ambassadeur ver toeft op het ogenblik voor herstel ln het buitenland. Gisterochtend heeft H.M. de Konin gin, ln gezelschap van haar dame du palads mevr. L. F. de Beaufort, een be zoek gebracht aan de tentoonstelling van de Apeldoornse brandweer. Te Amsterdam is overleden de kolo nel der infanterie b.d. W. F. Hennlnk, ln de Meidagen van 1940 commandant van 8-R.I., het regiment, dat de Grebbeberg tot het uiterste verdedigde tegen Duitse aanvallen. Gisteravond is de burgemeester van Amsterdam, mr. Am J. d'Adlly. per KLM- Constellation onder commando van ge zagvoerder Peetoom, ln gezelschap van de heer B. C. Helnemeyer van het ge meentelijk bureau voor pers en propa ganda, naar New York vertrokken, waar hli op 12 Juni de parade zal afnemen met ziln collega William O'dwyer. De directeur van de Holland'Ame- rlka-UJn van den Toom heeft te Belfast het 10.000 ton metende vrachtschip Schle- dilk. dat voor de HollandAmerlka-lijn werd gebouwd te water gelaten. De exploratie-boring, welke de Ne derlandse aardolie Mil. bil het Agneta- park te Delft heeft gedaan, heeft geen direct resultaat opgeleverd. Nadat ln ge nomen kernen op geringere diepte olie- sporen werden waargenomen, heeft men nog tot 1845 m. geboord, zonder verdere aardolie.. In het vroegere woonhuis van de ln 1944 gefusilleerde beeldhouwer en ver zetsstrijder Gerrit Jan van der Veen, ln de Zomerdijkstraat te Amsterdam, ont hulde burgemeester d'Ailly een gedenk plaat. die daar namens de Nederlandse Kring van Beeldhouwers ls aangebracht. BUITENLAND. De Belgische bevolking bedroeg op 31 December jl. 8.452.584 zielen, waarvan 4.146.609 mannen. Antwerpen heeft de meeste Inwoners nl. 261.999 tegen Brussel 187.174. De Sovjet-autoriteiten hebben overal een verscherpte contróle ingevoerd langs de zone-grenzen, waardoor het verkeer veel hinder en stagnatie ondervindt. Tldo Gaspar, de „Slowaakse Goeb- bels", voormalig propagandaleider van de regering van Tlso, is tot 30 Jaar gevan genisstraf veroordeeld. Hasan Saka heeft een nieuw Turks kabinet gevormd, waarin 5 ministers van het vorige ministerie der Rep. Volks partij hun functie hebben behouden. De nieuwelingen zijn gekozen uit de Jongere personen der Volkspartij. Van de 178.000 Joden, die ln 1933 te Berlijn woonden, verblijven er thans nog 8000 ln de Duitse hoofdstad. De staking der landarbeiders in Par ma (N.-Italië) ls afgelast. het Rode Kruis, om zowel in tijd van oorlog als in tijd van vrede de mensheid te dienen in haar volle omvang kon worden nagekomen. Er er gelukkig in het verleden talryken geweest, die zich bewust van hun plicht tegenover hun medemen sen, in het büzonder van hen die voor hun land en vryheid vochten, offers hebben getroost. Spr. gewaagde met grote dankbaarheid van de geldelijke steun door organisaties als b.v. de Ned. Bioscoopbond cn de Ned. Voet balbond verleend; dc dikwyls royale büdragen van particulieren, maar daarnevens moet geconstateerd wor den, dat het begrip, dat het Ned. Rode Kruis aan dc zorgen van het Ned. volk in zqn gehéél dient te worden toever trouwd, lang niet tot allen doorge drongen is. De thans opgezette campagne wil hierin verbetering brengen en in het boekje, dat onder de titel „Feiten" wordt uitgegeven en ln ruime mate verspreid, worden 32 vragen op duidelijke wijze beantwoord. De grote vraag blijft ech ter: „Hoe komt het Rode Kruis aan de vele millioenen, die er nodig zijn, om aan zijn doelstelling te kunnen beant woorden? De heer Ketwich Verschuur deelde mede, dat men thans wil breken met het systeem van de rammelende busjes, die men het publiek op straat op ge zette tijden voor velerlei doeleinden voorhoudt. In plaats daarvan komt het systeem van het persoonlijk contact met de Ned. bevolking door middel van huisbezoek en zo nodig voorlichting van het publiek door propagandisten, tevens collectanten, die zich daarvoor beschik baar stellen. Voor elke bijdrage ontvangt men van de collectant een kwitantie door hem ondertekend. Meer dan eens zal men op verschillende wijzen aan zijn verplich tingen ten opzichte van de lijdende landgenoten herinnerd worden! landverraders hun bond en de N.S.B. hadden gecompromitteerd". Mussert zou evenzeer verontwaardigd zyn ge weest. Door het Hof daarnaar gevraagd, verklaarden de getuigen het niet waar schijnlijk te achten, dat Mussert vóór 1940 met deze opleiding en haar doel bekend is geweest. Hij zou hebben be werkt, dat in Maart 1942 verdachte H. als leider van de bond is afgezet. In No vember 1942 hieven de Duitsers de bond op en de leden werden automatisch overgeheveled naar de N.S.B. De president hield de zaak vervolgens aan- tot een nader te bepalen datum voor het horen van nieuwe getuigen. Nog stond terecht de 31-j. gewezen kantoorbediende W. A. S. Symons, te Krefeld geboren uit een Nederlandse vader en een Duitse moeder. Verd. was lid van bovengenoemde organisatie „Sport und Spiel". De leden van „Sport und Spiel" zou den in de vroege ochtend van de 10e Mei in burgerkleding de Duitse troepen voorafgaan. Wie zich alsnog wilde te rugtrekken kon dit doen. S. heeft dit niet gedaan, en verklaarde dat hij slechts als tolk was opgetreden. Hij be weerde ook geen lid van de Duitse wehr- macht te zyn geweest. De president mr M. n. de Boer, zeide, dat verdachte op 10 Mei had moeten zien, hoe het werkelijk met deze sportopleiding en met de feite- ïyke Duitse oogmerken stond. De ad vocaat-fiscaal, mr L. W. M. M. Drab- be. rekende het S. buitengewoon zwaar aan, dat hy geen woord van verzet heeft doen horen en dat hy op verra derlijke wijze tegen zqn land is op getreden. Hy voelde meer Duits dan Nederlands. Voor zyn verraad ont ving hij onderscheidingen, welke hy ook heeft gedragen. Mr Drabbe eiste veroordeling tot 20 jaar met aftrek. Uitspraak over 14 da gen. Opmerkelijke ontwikkelingen op komst? De correspondent van Aneta te Ka- lloeranjg meldt, dat in de wekelijkse persconferentie van de woordvoerder der C.v.GJD. de vraag gesteld werd, of in de nabije toekomst belangrijke ont wikkelingen kunnen worden verwacht, waaTop de woordvoerder antwoordde, dat naar zijn indruk opmerkelijke ont wikkelingen op komst waren, doch het was hem niet mogelijk, hierover iets te zeggen. Republikeins antwoord aan Jhr mr Van Vredenburch overhandigd Het republikeinse antwoord op de Ne derlandse nota werd gisteren aan jhr mr Van Vredenburch overhandigd. Men kon nog niet mededelen of het ant woord bevredigend was. PROF. ROMME BEZOCHT POERADIREDJA. Prof. Romme heeft hedenochtend te Bandoeng een ontmoeting gehad met de Wali Negara van Pasoendan en de delegatievoorzitters van de Federale Conferentie. In het parlementsgebouw ontmoette prof. Romme eveneens Adil Poeradi- redja en zijn kabinetsleden. Trygve Lie wil klein politieleder DE „STERKE ARM" VAN DE VEILIGHEIDSRAAD. Op de jaarlijkse vergadering van de „Harvard Association" heeft Trygve Lie, de secretaris-generaal der V.N., zich voorstander verklaard van het instellen van een kleine politiestrijdkracht der V.N., om de beslissingen van de Veilig heidsraad kracht bij te zetten. Geen enkel tot nu toe door de raad behandeld geval had een grote politiestrijdkracht vereist, indien er een kleine aanwezig was geweest. Volgens artikel 43 moeten alle leden der V.N. wapens en manschappen voor een dergelijke macht leveren. Trygve Lie drong er op aan, dat de militaire commissie moest trachten uit de Im passe te geraken om voor dit vraagstuk een oplossing te vinden. De tegenwoor dige moeilijkheden zouden dan spoedig overwonnen worden. Een begin zou nu gemaakt kunnen worden door het in stellen van een kleine „bewakings macht", gescheiden van e©n strijdmacht. DE AMERIKAANSE LUCHTVLOOT. Op een persconferentie heeft de Ame rikaanse minister van luchtvaart, Stuart Symington, verklaard, dat het proef- vliegtuig van de Amerikaanse lucht macht, de XS-1, enkele malen „veel sneller gevlogen heeft dan de geluids snelheid". Verder deelde Symington mede, dat de Amerikaanse luchtmacht contracten zou plaatsen voor de fabricatie van 2201 nieuwe legervliegtuigen. Nieuwe ontwerpen, die thans in grote hoeveelheden werden besteld, waren o.m. zesmotorige Northrop straalvliegtuigen, de z.g. „vliegende vleugels", 287 Douglas vrachtvliegtuigen met een zeer grote ca paciteit, waarvan de lading van achteren ingeladen en van voren gelost zou kun nen worden, en jagers met straalaan drijving, die in alle weersgesteldheden kunnen vliegen. Besteld werden 243 bom menwerpers. 1405 jagers en 553 tran». port-, opleidings- en reddingvliegtuigen; de meeste gevechtsvliegtuigen waren typen met straalaandrijving.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1