België, Frankrijk, Engeland en Amerika keuren aanbevelingen goed „Onze taak is zoveel stoom te maken dat de ketel barst" WEEP BERICHT Onvoorwaardelijke aanvaarding van bestand De Renville-beginselen zijn onaantastbaar Beide partijen zijn volledig gebonden Met een enkel woord De nieuwe bonnen 87ste Jaargang DONDERDAG 10 JUNI 1948 No. 26405 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkh rst en J Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Slnp I 1, Lelden - Giro no.: 57055 Premier van Pasoendan vertelt: „Nederlands Indische regering is van alles de schuld" (Van onze Indische Correspondent). Mr Adil Poeradiredjo is een geheel nieuwe figuur op het Indonesische poli tieke schaakbord. Tot voor zeer korte tijd was zijn naam nog volslagen onbe kend. Eigenlijk deed hij pas eind Fe bruari van dit jaar, tijdens de derde West-Java Conferentie, voor het eerst van zich spreken. Plotseling... is zijn naam echter in het volle politieke zon netje gekomen, doordat de Wali Negara van Pasoendan, Wiranatakoesoema, hem als kabinetsformateur heeft aangewe zen. Wij hadden een uitvoerig onderhoud met Mr Adil, op zyn kamer in het Preanger Hotel te Bandoeng. De kabi netsformateur van het eerste kabinet van de nieuwe staat Pasoendan is een nog jonge man voor in de dertig. Hij heeft in Leiden gestudeerd en hier de gehele bezettingstijd doorgebracht. Hij maakt ene intelligente, felle indruk en behoort zeker niet tot het bezadigde type, dat men zich in Europa van een minister-president voorstelt. Er is nog maar weinig bekend om trent de plannen en opvattingen van deze jeugdige kabinetsformateur, die uit een volslagen onbekendheid geroe pen is tot de machtigste en meest ver antwoordelijke positie in de nieuwe staat. Op de derde West-Java Confe rentie maakte hij deel uit van de repu blikeins georienteerde fractie. Tijdens een onderhoud, dat wy in die tijd met hem hebben gehad, ver klaarde hy dat hij een staat West- Java eigenlijk als een onding be schouwde, en alleen maar medewerk te, omdat tegenwerking de tot stand koming er van toch niet verhinderen kon. Dit sloot geheel aan bij de gangbare republikeinse opvatting, dat Indonesië een unitaire staat moet vormen en niet uit deelstaten moet worden samenge steld. Wij waren vanzelfsprekend zeer nieuwsgierig naar de inzichten, welke Mr Adil er thans op na zou houden, nu hij op het punt stond ministerpresident te worden van een staat, die hij enkele maanden geleden nog als een onding beschouwde. Helaas kunnen wij door gebrek aan plaatsruimte slechts enkele vluchtige grepen doen uit het onderhoud, dat wij anderhalf uur lang in een tête tête met hem mochten hebben. „U hebt ons indertijd gezegd, dat deze Negara een onmogelijkheid was, alleen reeds omdat zij geen vaste grenzen heeft. Hoe denkt U nu deze staat zon der grenzen te kunnen besturen?" vroe gen wij Mr Adil op de man af. „Het is altijd gebleken, dat in de praktijk wel meevalt, wat in theorie een onoplosbaar probleem lijkt. Zo zal het hier ook wel meevallen". „U wilt zelf de portefeuille voor Bin nenlandse Zaken nemen. Hoe ziet U als jonge minister Uw verhouding te genover de veel oudere regenten in een land als dit. waarin leeftijd zo geëer biedigd wordt?" „Mijn houding tegenover hen zal ik wel aanpasen aan de adat. Bovendien ben ik een politieke figuur en ligt hun werk in het ambtelijk domein". „Is het Uw mening dat ambtenaren zich met de politiek mogen bemoeien?" „Zolang hun politieke instelling geen gevaar oplevert voor het volksbelang, heb ik daartegen geen bezwaar. Is dit gevaar aanwezig, dan zal ik moeten doortasten en streng ingrijpen". „Wie beslist wat in het belang van het volk is?" „Ik, als minister van Binnenlandse Zaken". „In de praktijk zou dat dus hier op neerkomen, dat critiek van de zijde der bestuursambtenaren op Uw beleid be schouwd kan worden als een onjuiste opvatting hunnerzijds van het volksbe lang. Dat maakt U tot een machtig man". „Dat zal nog moeten blijken. Er staan vele stokken achter mijn deur". „Met een Wali Negara (president) die zo ver boven de partijen staat, dat hij politiek buiten geding blijft en met een parlement, dat zo sterk in het ministe rie vertegenwoordigd is. dat tegenstand van die kant vrijwel uitgesloten is, ter wijl er bovendien zo weinig georgani seerde politieke partijvorming in het land is, dat ook van die zijde geen cri tiek te vrezen is, bekleedt U toch wel een zeer machtige positie". „Inderdaad". ..Dus vervalt Uw verwijt van de stok ken achter de deur. Dat de Nederlands- Indische Regering de touwtjes in han den houdt, wordt door Uw positie dui delijk tegengesproken. Wanneer het be stuur eenmaal is overgedragen, kunt U practisch doen en laten wat U wilt". „Er blijft nog genoeg dwang over. De Nederlanders dwingen ons in de rich ting te gaan, die zij voor ons hebben uitgezocht, dank zij de organen van de Unie".. „Maar de Unie wordt een vrijwillig geaccepteerde band tussen Nederland en een souverein Indonesië". „Gelooft U dat? Dat de Unie zal ko men, staat reeds vast. Dat zij „vrijwil lig geaccepteerd" zal worden eveneens. Onze vrijheid beperkt zich tot wat we WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer, behoudens enkele ver spreide onweersbuien in het Zuid-Oosten van het land. Enige overdrijvende wol kenbanken. Meest matige wind tussen Noord en Oost. Weinig verandering van temperatuur. 11 JUNI. Zon op: 4.20 uur; onder 20.59 uur. Maan op: 8.16 uur; onder 0.40 uur (N. M.) Hoogwater te Katwijk te 6.13 en 16.42 u. binnen de vier muren van onze kamer willen doen. De kamer is ons aange wezen, maar hoe we haar willen in- richten wordt aan ons zelf overgelaten. Het enige, wat wy kunnen doen is meegaan, en al meegaande zoveel krachten verzamelen, dat w(j de bom kunnen laten barsten. Nog dwarre len alle krachten door elkaar heen, ongeorganiseerd, maar we zullen ze aanwakkeren, stoom vormen tot de spanning op een gegeven ogenblik sterk genoeg is om uit de ketel te barsten". Wij zijn niet tot publicatie van het hiernaast afgedrukte Interview over gegaan dan nadat wij onze corres pondent telegrafisch hadden ver zocht ons omgaand te melden of hy voor de juistheid van de weergave kon Instaan. Nu wij die bevestiging hebben ont vangen, aarzelen wij geen ogenblik dit gesprek ter kennis van onze le zers te brengen, omdat wy het ty perend achten voor de werkelijke republikeinse gezindheid, die met de mond bereidheid tot samen werking belijdt, doch in feite fel- vyandig tegenover de Nederlanders staat en door haar voortdurend sa boteren elke wederopbouw ln het algemeen belang verhindert. - Red. „L. D.". „Het is toch Uw taak om het stoom afblazen zó te regelen, dat het tot een evolutie komt en niet tot een revolu tie". „Welnee, dat is de taak van de Ne derlands-Indische Regering. Onze taak is de stoom op te wekken en de vinger op de regulator te leggen, zodat hij niet kan werken. Onze taak is zoveel stoom te maken, dat de ketel op sprin gen komt te staan". „Maar als hij springt, vallen er weer idem zoveel slachtoffers onder Uw eigen volk". „Ja, dat wel, maar dat kunnen we nu eenmaal niet voorkomen. Dat schrijven we op de rekening van de Ned. Indische Regering. Als je een jas wilt hebben, die je nodig hebt, en de man, die de jas verkopen wil, stelt de prijs hoger dan je kimt betalen, dan zijn alle gevolgen voor hem. Hy bepaalt ten slotte de prijs, niet ik. Als ik die prijs niet kan betalen, is het zijn schuld. Ik moet alleen die jas maar hebben, dat is het enige, waar ik mee te maken heb". ,.U vindt dus dat het royale gebaar ontbreekt, dat U desnoods die jas ca- cadeau moest doen?" „Juist, dat is het. Doordat ze ons tel kens maar een beetje geven, hebben we geen vertrouwen in Nederland. We geloven niet, dat ze ons de hele jas zullen geven en daarom zullen we het moeten forceren. Wy moeten proberen door een explosie van de stoomketel de steen recht op het doel af te schieten, terwijl Nederland probeert de steen langzaam te verschuiven door telkens wat stoom te laten ontsnappen. Het wordt een meten van slimheid. Zy den ken, dat wij stom zijn. En wfj zijn ook zo stom om de hand, die ons voort- schuift, vaak niet te zien. Geef ons de vrijheid, die we vragen, misschien zul len wij ons dan zelf heel wat meer be perken dan men ons nu beperkt, maar het zal dan zelfbeperking zijn. Het is allemaal de schuld van de Nederland-Indische regering. Had den z\j ons deze vrijheid meteen gege ven, dan was er nu een vrijwillige band mogelijk geweest. Nu hebben wij geen vertrouwen". Het Zesmogendhedenpact. De Belgische, Franse, Britse en Amerikaanse regeringen hebben de aanbevelingen der te Londen gehouden Zes-mogendheden-conferentie goedgekeurd. Marshall heeft tevens de Sovjet-Unie uitgenodigd toe te staan, dat de door haar bezette zone zich aansloot. Hiermee zou. zo zei hy, het voornaamste obstakel zyn weggenomen voor de ontwikkeling van een vreedzaam Europa. In de motie worden de aanbevelingen van Londen goedgekeurd, doch werd te vens de regering verzocht alle voorbe houd te maken en zich op alle manie ren te verzetten tegen alles, wat tegen strijdig zou zyn aan: Zoals te verwachten was, heeft de aan vaarding van dit besluit de meeste moei te opgeleverd in de boezem der Franse regering, waar de buitenlandse commis sie der Assembleé de aanbevelingen niet dan onder voorbehoud en met slechts één stem meerderheid (2120) goed keurde. De aangenomen motie .welke door de socialisten en de MRP ter tafel was ge bracht, betekende tevens een motie van vertrouwen in de regering-Schuman. De stemming geschiedde na een uit een uiteenzetting door Bidault', welke drie uren in beslag had genomen. Vóór stemden elf leden van de MRP. zeven socialisten, twee radicalen en een gema tigde. Tegen stemden dertien commu nisten en zeven rechtsgeoriënteerde ge matigden en aanhangers van De Gaulle. Twee leden onthielden zich van stem ming. 1. Een effectief Frans aandeel in de controle op 't Duitse industriële peten- tieel (waaronder het internationale be heer van de industrieën in het Ruhr- gebied). 2. De Franse verzoeken om veilig heidswaarborgen. De commissie had tevoren met 24 te gen 13 stemmen en vijf onthoudingen een communistische motie van de hand gewezen, waarin de Londense aanbeve lingen gebrandmerkt werden als „vor mende een bedreiging van de Franse on afhankelijkheid". Het Palestijnse conflict. Zowtel de Joodse als de Arabische autoriteiten in Palestina hebben het bevel van de Veiligheidsraad tot een bestand van vier weken onvoorwaar delijk aanvaard, aldus heeft graaf Folke Bernadotte, de bemiddelaar van de VN., gisteravond aan de V.N. medegedeeld. Het „staakt het vuren" en 't bestand zullen morgen ingaan te zes uur GMT. In zyn boodschap aan de betrokken regeringen heeft Bernadotte uiting gegeven aan zyn „hartelijke dank" voor de „prachtige samenwer king" bij het volbrengen van zijn taak. Graaf Bernadotte verklaarde: Dit is nog slechts de eerste stap; wy gaan thans aan de slag om te pogen vrede tot stand te brengen in Palestina. Bernadotte zal morgen naar Aman, de Transjordaanse hoofdstad, gaan, daarna naar Jeruzalem en Zaterdag morgen wederom naar Amman, van waar hij door zal vliegen naar Rhodes. Op Rhodes wil hij een „vredesconfe rentie" beleggen. Zestig a zeventig waarnemers Amerikaanse, Franse en Belgische zullen Bernadotte ter zijde staan bij het houden van toezicht op de nale ving van het bestand, zy zullen voor namelijk posten betrekken langs de grenzen van Palestina en ook by de in schepingshavens aanwezig zijn. De groep militaire waarnemers be staat uit 21 Amerikanen. 21 Fransen en 21 Belgen, terwijl ook reeds vijl Zweden in Palestina zyn aangekomen. Over eventuele hulp van Sovjetrussi- sche militaire adviseurs zou de Veilig heidsraad moeten beslissen, al-dius ver klaarde Trygve Lie, de secretaris-ge neraal van de VN. De vijf Zweedse officieren zullen de leiding voeren over de groep waarne mers. HET STANDPUNT VAN ISRAËL. De minister van Buitenlandse Zaken van Israël, Mosje Sjertok, heeft het volgende verklaard: Het bezoek van de Prins aan Tolkamer Lobith, waar hij luide door de kinderen werd toegejuicht. Foto ANP-de Wt. VERKLARING VAN DE GAULLE. Generaal De Gaulle, leider van de Rassemblement du Peuple Fran?ais (uiterst rechts), heeft in een verklaring aan de pers scherp stelling genomen te gen de aanbevelingen voor Duitsland, zoals de zes landen die te Londen ge daan hebben. In deze verklaring, zegt De Gaulle, „dat Frankrijk in een positie geplaatst is, waarbij het, zonder meer, voorstellen moet goedkeuren die de grootste geva ren voor Europa en de vrede inhouden". „Frankrijk kan en mag de aanbeve lingen van Londen niet onderschrijven. Integendeel, het moet onderhandelin gen afdwingen, waarbij rekening gehou den wordt met zyn vitale belangen, die eveneens die van de vrede in Europa zyn. Zonder overdrijving kan men zeg gen, dat de besluiten in Europa een toe stand zouden scheppen, waarin Frank rijk voortdurend in gevaar zou zyn, zon der dat het te gelegener tiid zou kun nen rekenen op de doeltreffende aulp van wie ook". Over „het verlangen van de V. S. en Engeland om Duitsland weer op de been te zien" zegt De Gaulle: ..Dit zou met het oog op de verschrikkelijke druk. die de Sovjet-Unie thans in Europa uitoe fent, een ernstige fout zyn, die echter de onafhankelijkheid van Engeland en de V.S. niet in gevaar brengt en de An- gelsaksers zekere compensaties zou ge ven. Met Frankrijk is dit echter niet het geval. Wil staan op de rand van een afgrond." ^.Op dit ernstige ogenblik verklaar ik nogmaals, dat ik zelf bereid ben direct deel te hebben in de nodige verantwoor- deiykheid zodra de middelen om zich er van te kwyten verzekerd zijn", aldus De Gaulle. De waarborgen voor de controle op het Ruhrgebied noemde De Gaulle illu soir en hij merkte ten slotte op. dat Duitsland door met Engeland en Ame rika. dat geen steenkool uit het Ruhr gebied nodig had mee te stemmen. Frankrijk en de Benelux-landen. die wel deze steenkool nodig hebben, kon over stemmen. MET f. 12.— DOOR VIJF LANDEN. De 22-j. L. Hoogenbosch uit Baarn heeft kans gezien met f. 12.- op zak 5 landen te bezoeken. In een maand tyd heeft deze Jeug dige Philea Foff wandelend en lif tend 3.000 km afgelegd door Bel gië, Luxemburg, Frankrijk en Zwit serland tot aan de Zwitsers-Oosten rijkse grens. Als enige bagage had hy een een-persoonstent en wat mondvoorraad voor de eerste dagen meegenomen. Toen hij dezer dagen in de ouderiyke woning terugkeer de. had hij van rijn f.12.— zelfs nog iets over! Gisternacht heeft de Zuidelijke wind een groot aantal coloradokevers, waar- schljnlyk afkomstig uit Zuid-Frankryk, op het strand aangespoeld, in een strook lopende van Monster tot benoorden Noordwyk. Onmiddellyk heeft men maat regelen getroffen om het schadelijke insect te verdelgen. O.a. werden de school kinderen gemobiliseerd om kevers te rapen. De Haagse politie verbrandde de gevangen colorado-kevers op het strand. Foto: ANP-v d W 1. Israël beschouwt de huidige inter pretatie aangaande het binnenkomen van immigranten van weerbare leeftijd in Palestina als „een afwyking van de tekst der resolutie" en hoopt, dat Ber nadotte, de bemiddelaar der V.N. het zijne kan bijdragen om dit zo goed mo gelijk te verhelpen. 2. Israël is bereid met de bemidde laar samen te werken, maar zal elke poging om de normale immigratie naar Palestina te beperken als ongerecht vaardigd "opvatten. 3. Israël heeft de aandacht van de bemiddelaar gevestigd op verschillen tussen twee versies van het voorstel in verband met de kwestie van de invoer van wapenen. De juiste tekst is vol gens Israël, dat geen oorlogsmateriaal zal worden ingevoerd „naar het lands- gebied van enige belanghebbende par ty". Israël stelt voorts nog voorop, dat er geen administratie zal plaats heb ben van de hulp, die geboden wordt in die delen van Jeruzalem, welke zich in Joodse handen bevinden. Gedurende de tyd van de wapenstilstand mogen de Arabische landen niet pogen een com- merciale blokkade tegen de Joden in te stellen. Indien de andere party de voorstel len van Israël verwerpt, behoudt de voorlopige regering zich het recht voor terug te grypen naar haar oorspronke lijke interpretatie van de resolutie van 29 Mei. (Reuter). Over het algemeen zijn de functiona rissen van de V.N. er van overtuigd, dat het succes van het bestand gro tendeels zal afhangen van de eventuele regeling, welke Groot-Brittannië en Amerika via diplomatieke kanalen met de Joden en Arabieren zullen kunnen treffen. VERZOEK VAN BERNADOTTE. Graaf Bernadotte heeft alle by ere stryd Iri Palestina betrokken partyen telegrafisch verzocht haar bevolking en commandanten tydig in kennis te stel len van het tydstip van ingang en dé volledige bijzonderheden van het bevel staakt het vuren, teneinde eventuele misverstanden of incidenten te voorko men. Dr Beel zegt BINNENLAND. Morgenmiddag vertrekt uit Rotter dam het s.s. „Volendam" met immigran ten naar Quebec. Het betreft hier geen Nederlandse Immigranten, doch Menno nieten. die uit een kamp over de Duitse grens komen, alsmede Belgen en Scan- dlnavlërs. In Southampton komt nog een aantal Britst Immigranten aan boord. In totaal zullen ongeveer 1000 personen ver voerd worden In Bellen en omgeving hebben ern stige heidebranden gewoed vermoedeiyk te wyten aan het achteloos wegwerpen van een eindje sigaret of sigaar. BIJ Eolthe werd ongeveer 80 ha heide verwoest en ging een complex dennen verloren. In Wijster werd 40 ha heide verwoest. Te Berg-Ambacht ls de 54-J. land bouwer J. Oskam van een hooiwagen ge vallen, waardoor hy zyn halswervel brak en overleed. De overledene was voorzitter van de polder Berg-Ambacht en nam ln het verenigingsleven een vooraanstaande plaats ln. Het gouden huweiyksfeest van de heer en mevr. PhilipsDe Jongh is gis ter door de 25.000 Phillpsmensen en door een vlaggend Eindhoven feestelijk gevierd. Er was èen drukbezochte receptie en er waren vele feestelijkheden. Gistermiddag brak brand uit in de Klemfabrieken een klein-metaalwarenbe- dryf, te Druten. 't Fabrieksgebouw brand de geheel uit. De schade wordt geraamd op f. 300.000. 120 mensen vonden in deze fabriek werk. Naar Indonesië kan zeepost worden verzonden met het m.s. „Johan van Ol- denbarnevelt", met het ss. „Grote Beer" en het ms. „Oranje", die resp. op 15. 18 en 21 Juni a.s vertrekken. Het verdient aanbeveling de stukken uiterlijk 2 dagen te voren ter post te bezorgen. Tijdens het bouwen van een garage voor de Drentse autobus-onderneming te Meppel, stortten plotseling enkele stalen balken naar beneden. Drie werklui, die er onder stonden kregen de balken op hun lichaam en een die er bovenop werk zaam was. werd meegesleurd. De arbeider A. Tap uit Nunspeet overleed spoedig. Ook de arbeider L. Otten uit Meppel be zweek aan zyn verwondingen. De twee andere arbeiders werden eveneens ge wond. BUITENLAND. De Amerikaanse scheepvaartmaat- schappyen hebben thans 1117 schepen ln de vaart, 25 meer dan ln 1939. Het aantal passagiersschepen bedraagt echter slechts een derde van dat van voor de oorlog. Elf Amerikaanse Thunderbolts en 2 vliegende forten zyn op Malta aangeko men na een oefenvlucht van 1600 km, waarvan te MÜnchen gestart werd. Een rechtbank te Parys heeft Sacha Gultry veroordeeld tot een boete van 2000frs en 10.000 frs. schadevergoeding wegens laster in zijn boek „Quatre ans d'occupation" Jegens de actrice Héléne Perdriere. Volgens „De Nieuwe Gids" zal de prijs van dagbladen ln België binnenkort van 1.25 fr. per exemplaar tot 1,50 fr. verhoogd worden. De verhoging ls het ge volg van de styglng der papierprljzen. Het hoofdkwartier van de Britse Stille Oceaan-vloot, dat meer dan een eeuw te Hong Kong ls gevestigd, zal bin nenkort naar Singapore worden ver plaatst. De sociaal-democratische vertegen woordigers in alle zuiveringscommissies in Noord-Rynland-Westfalen (waarin het Ruhr-gebled ligt) trekken zich terug, „omdat alleen de kleinen worden ge straft, maar de grote Nazis aan hun straf ontkomen". Te Usti (Tsjecho-Slowaklje) is een groot aantai Duitse documenten ontdekt, die betrekking hebben op 100 000 perso nen. Talryke gevallen van verraad en brie ven vai. personen, die de Duitse natio naliteit aanvroegen, zyn hierdoor aan het licht gekomen. Met de sortering der docu menten zyn 150 personen belast. Moeilijkheden gevolg van eventuele overeenkomst met Sovjet-Unie De correspondent van Aneta heeft aan de minister-president de volgende vraag gesteld: „Er doen geruchten de ronde, dat bij de onderhandelingen met de Republiek de in Januari op de Renville aanvaarde beginselen weder in het geding zouden komen, omdat een volledige uitvoering daarvan op moeilykheden stuit. Zoude regering hieromtrent inlichtingen kun nen verstrekken?" De minister-president antwoordde: „De regering kan met stelligheid ver klaren, dat zij by de onderhandelin gen zich strikt blyft stellen op de door beide partyen onvoorwaardelijk aanvaarde 12 beginselen en 6 additio nele beginselen. Het spreekt vanzelf, dat iedere mogelijkheid om tot een overeenkomst te geraken verloren gaat, wanneer men telkens weer kan terugkeren op hetgeen reeds is over eengekomen. Er zyn verschillende vaste steunpun ten voor de regering, welke voor haar onaantastbaar zyn en naast de aan hangige grondwetsvoorstellen en het beginsel-program van Linggadjati vormen de 18 Renville beginselen één van die steunpunten. Ik kan hier slechts herhalen en mo ge nog eens onderstrepen, hetgeen bij monde van mijn ambtgenoot van Over zeese Gebiedsdelen cp 3 Februari j.l. in de Tweede Kamer is gezegd, dat partyen volledig gebonden zyn door deze 18 beginselen als basis voor poli tieke besprekingen en dat haar geen beroep vrystaat op wat destyds door de C.v.G.D. daaraan is toegevoegd of aan persoonlyke opvattingen geuit. De moeilijkheden, waarop u doelt, spruiten voort uit het feit, dat op het ogenblik nog gewacht wordt op 't ant- GOTTWALD OFFICIEEL CANDIDAAT GESTELD. Het bestuur van de Communistische Partij van Tsjecho-Slowakye heeft be sloten de huidige premier, Klement Gottwald aan te bevelen' bij het cen trale actie-comité van het Nationale Front als president van de Tsjecho-Slo- waakse republiek. Vice-premier Antonin Zapotocky werd aanbevolen als premier. Gottwald heeft de grondwet getekend op grond van een oude constitutionele bepaling, dat by het vacant komen van de presidentsfunctie de uitvoerende macht, totdat er een nieuwe president is geheel in handen komt van de re gering. Nader wordt bericht, dat de sociaal democratische leider Zdenek Fierlinger plaatsvervangend premier wordt en dat Slansky secretaris-generaal van de Communistische Partij blyft. woord van de Republikeinse regering op de vragen, die haar zyn gesteld met betrekking tot de overeenkomst, die zU met de Sovjet-Unie gesloten heeft. Daartegenover staat, dat, met name, wat betreft de uitwerking van het bestand vooruitgang wordt ge boekt. Voor het tydvak van 13 t.m. 26 Juni geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 806: 440 algemeen: 500 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 1000 gr jam, stroop enz., of 500 gram versn. 441 algemeen: ca. 225 gram huishoud zeep of 180 gram toiletzeep. 442 algemeen: 400 gram brood of één rantsoen gebak. 443 algemeen: 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel. 444 algemeen: 400 gram brood (geldig tjn. 19 Juni). 445 algemeen: 1600 gram brood (gel» dig t.m. 19 Juni). 447 algemeen: 2 eieren. 433 reserve: 1200 gram brood (geldig t.m. 19 Juni). 436 reserve: 400 gram brood (geldig t.m. 19 Juni). Bonkaarten KD, KE 806: 940 algemeen: 500 gram suiker, boter-, hamstrooisel enz., of 1000 gr jam* stroop enz., of 500 gram versn. 941 algemeen: ca. 450 gram huishoud zeep of 360 gram toiletzeep. 942 algemeen: 400 gram brood of één rantsoen gebak. 943 algemeen: 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscults. 944 algemeen: 400 gram brood (geldig t.m. 19 Juni). 947 algemeen: 2 eieren. 933 reserve: 800 gram brood (geldig t.m. 19 Juni). 936 reserve: 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. Tabaks- en Versnaperingenkaarten enz. QA. QB, QC 802: 61, 62, 65 tabak: 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak. 63 versnaperingen: 200 gram versna peringen of 200 gram suiker, bo terhamstrooisel enz., of 400 gr Jam, stroop enz. 66 versnaperingen: 100 gram versna peringen of 100 gram suiker, boter hamstrooisel enz,, of 200 gram jam, stroop enz Bovengenoemde bonnen kunnen reedj op Vrydag 11 Juni worden gebruikt. Niet-aangewezen zyn en verni tigd kunnen worden de bonnen: 392. 39t, 395, 894, 895 melk, 400, 401, 402 407. 904, 906, 907 reserve, 917, 919 algemeen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1