Bernadotte vraagt a.s. Vrijdag vuren te staken Yerkeersovereenkomsf met Republiek zal getekend worden De weg terug vain de „Waterman" „1300 kerels die leven en dood leerden kennen!" WEERBERICHT Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt 87ste Jaargang WOENSDAG 9 JUNI 1948 No. 26407j LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkht rst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 13.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Sing'l 1, Leiden - Giro no.: 57055 Dr Edvard Benesj BIJ het aftreden van dr Edvard Be- nesj als president van de Tsjechö- Slowaakse staat, past een kort woord van eerbiedige hulde jegens de man, die zijn leven in dienst stelde van het democratisch ideaal en daar voor offers heeft gebracht als van wei nig staatslieden werd gevergd. Dit woord kan kort zijn, omdat zijn gisteren in dit Blad geschetste levens geschiedenis. hoe summier zij ook was weergegeven, voor de goede verstaan der boekdelen sprak. Zijn leven heeft hoogtepunten van laaiende nationalistische vreugde ge kend, maar ook dieptepunten van niet te peilen ontgoocheling en desillusie, nationaal èn internationaal. Want welk een voortreffelijk pleit bezorger Benesj ook altijd is geweest voor de Tsjechische zaak, zijn politiek vertoonde toch altijd de aspecten van de internationale, grote lijn, de brede blik, die zich intuïtief meer richtte naar het Westen dan naar het Oosten, doch wiens streven er onder alle om standigheden op was gericht de demo cratische volksvrijheden en nationale onafhankelijkheid te verzekeren. HOE dreunen in onze oren nog de brallende redevoeringen na van een Hitler, die met een van haat. trillende stem in de sipannende dagen van 1938 sprak over „dieser Benesj", de staatsman, die vol vertrouwen op zijn alliantie met de Westeüjke mogendhe den het waagde de Duitse agressie te weerstreven. Helaas, Benesj werd in zijn gerechtvaardigde verwachtingen te leurgesteld: het in onze contreien zo bejubelde tractaat van Münohen beze gelde de ondergang van de Tsjechische staat....- Maar evenals ln de eerste wereld oorlog, bleef Benesj in ballingschap Graaf Bernadotte heeft voorgesteld bet vuren in Palestina voor de duur van vier weken te staken met ingang van Vry'dag a.s. te 6 uur (Green- wichtyd). Bernadotte heeft van beide partijen uiterlijk heden te 12 uur antwoord verzocht, waarna bü aanvaarding niet later dan 18 uur definitieve bevestiging zal worden gedaan. Wanneer de voorstellen wor den verworpen of slechts voorwaardelijk aanvaard, zal Bernadotte geen verder overleg plegen, doch aan de Veiligheidsraad rapport uitbrengen. De Veiligheidsraad zal dan verder moeten besluiten. Weerbare immigranten zullen worden afgezonderd voerd in het land of het gebied van een der betrokken partijen. Hulpverle ning aan de bevolking van beide par- tijen in stadsgebieden zoals Jeruzalem In het schrijven aan Trygve Lie, de en Jaffa zal geregeld worden door het secretaris-generaal van de V.N., waar- internationale Rode Kruis, zodanig m hij van zijn voorstellen mededeling dat de voorraden cp het einde van het deed, verklaarde Bernadotte, dat hij bestand niet noemenswaardig groter aan beide partijen heeft uiteengezet, de 0f kleiner zullen zijn dan bij het begin, bedoeling te hebben tot een zodanige Graaf Bernadotte zal naar Rhodos toepassing vah j'het bestand, dat geen vliegen om onderhandelingen over een der partijen tijdens het bestand of als gevolg er van militair voordeel zal verkrijgen. „Hiertoe heb ik de resolu tie cp bepaalde wijze geïnterpreteerd en zekere beslissingen genomen wat betreft de toepassing er van, als volgt samengevat: Geen militair personeel zal geduren de het bestand binnengebracht worden in een der Arabische staten of ergens in Palestina. De bemiddelaar zal uit maken of mannen van weerbare leef tijd zich bevinden onder de immigran ten in een zodanig aantal, dat daar door een van beide partijen militair voordeel zcu verkrijgen en eventueel hun binnenkomst weigeren toe te staan, Binnengekomen mannen van weerbare strijden voor de bevrijding van zijn leeftijd zullen in kampen afgezonderd land en volk. En met een zuiver rea listisch begrip voor de politieke ver houdingen in het na-oorlogse Midden- en Oost-Europa, zocht en verkreeg hij maar al te gemakkelijk contact met de machtige Sovjet-staat, met wie hij een verdrag van wederzijdse bijstand sloot in de ijdele hoop daarmede de politieke onafhankelijkheid van zjjn vaderland te verwerven. Hij bleek daarmede het Trojaanse paard te hebben ingehaald, want nadat hij in Mei 1945 zijn glori euze rentrée had gemaakt en kort daarna eenstemmig tot president werd uitgeroepen, overmeesterden de ge beurtenissen hem in een verbijsterend tempo. De communistische infiltratie werkte snel en dodelijk. Ruim een jaar later zag hij zich ge dwongen de communist Clement Gott- wald aan te wijzen als kabinetsforma teur en van dat ogenblik af aan was hij niet langer de stuurman van het Tsjechische schip van staat. Onder de schijn der democratische legaliteit vol trok zich de communistische revolutie, resulterende in de ontijdige dood van zijn trouwe medewerker, Jan Masaryk en de geforceerde liquidatie van alle waarlijk democratische elementen. BENESJ heeft politiek gesproken niet gecapituleerd, want hij „ehouden worden onder toezicht van waarnemers of van de bemiddelaar. De bemiddelaar zal zoveel mogelijk con trole uitoefenen op alle immigratie tij dens het bestand. Bewegingen van troe pen of oorlogsmateriaal van het ene belanghebbende land naar het andere of dichter naar de grenzen van Pales tina toe of naar de fronten in Pales tina zullen verboden zijn. Alle fronten zullen „bevroren" worden en er zal geen oorlogsmateriaal mogen worden inge- permanente regeling te voeren, indien dt Arabieren en Joden zijn voorstellen aanvaarden. Hij koos Rhodos, daar dit eiland „neutraal gebied" is. SOVJET-LEGER OP KOREA WORDT GEREDUCEERD. Het Sovjet-leger op Noord-Korea zal worden gereduceerd. Volgens een officieuze schatting zou dit leger 25 tot 40 duizend man tellen. Dit aantal zou, naar men gelooft, gro ter zijn dan dat van de Amerikaanse troepen op Zuid-Korea. NIEUWE REGERING VAN NEDER-SAKSEN. Na drie maanden van onderhande lingen is Heinrich Kopf, premier van Neder-Saksen, er in geslaagd een nieu we regering te vormen. Zij bestaat uit 5 sociaal-demecraten, 4 christen-democraten en een lid van de Centrumpartij. BROOD IN BELGIË KOMT VRIJ. Naar Eerste Minister Spaak tijdens een bijeenkomst te Hasselt verklaarde, zal indien de gunstige oogstvooruitzich- ten werkelijkheid worden, het brood over enkele maanden in België worden vrijgesteld van distributie. Behalve de prijsverlaging van het brood met fr. 0.50 per kg., welke reeds werd aangekondigd, zal bij die gelegenheid vermoedelijk een tweede prijsvermindering van kracht worden. Thuisvaren! Het heeft als een glanzende wolk boven sawah's en oerwouden gestaan, maandenlang. Het heeft hete, moordend zware patrouilles verlicht, einde loos dreigende avonden korter gemaakt, en het is stof geweest voor over denking op talloze eentonige wachten. Het is voor duizenden van de oor logsvrijwilligers, die nu demobiliseren, een van de weinige dingen gebleven, waaraan ze tenminste 'n klein beetje houvast gehouden hebben, bij alles wat ze doormaakten. En dan komt eindelijk die tijd en de „Waterman" wiegelt zijn eindeloze gang door de trage deining van de Indische Oce aan, tien dagen lang, tien nachten lang, van Straat Soenda naar Aden en dan nog veertien nieuwe dagen naar Nederland. DE SOVJETS OVER DE ZESMOGENDHEDENVOORSTELLEN. Het Sovjet-militaire bestuur heeft een communiqué gepubliceerd, waarin de aanbevelingen van de zes westelijke mogendheden ten aanzien van Duits land worden gecritiseerd. Verklaard wordt, dat „het eerste doel van de overeenkomst de exploitatie is van het industriële Ruhr-gebied, opdat men de gaten in het plan-Marshall, dat dient om de posities van het Ameri kaanse imperialisme in Europa te ver sterken, kan vullen". Deze nieuwe overeenkomst heeft tot doel zich te verzekeren van strategisch gebied voor nieuwe imperialistische heeft'met een beroep op zjjn plïy- I agressie, aldus het communiqué, dat sieke gesteldheid, geweigerd de grond wet te tekenen, welke een einde maakt aan de onafhankelijkheid van de Tsjecho-Slowaa-kse republiek. Het is de bittere tragiek van zijn leven, dat zijn aftreden werd geëist ter willevan een democratie, welke met zijn democratie alleen maar de naam gemeen heeft. Moge al schijnt de kans daarop gering het hem gegeven zyn de dag te beleven, waarop ook in zijn land het democratisch ideaal nog eenmaal een levende werkelijkheid wordt, zoals zich dit kristalliseert in zijn ontroerend afscheidswoord: „Late men de ande ren vrijheid gunnen en zelf vrijheid genieten"... hieraan toevoegt, dat besluiten zijn ge nomen, „waartegen de Duitse democra ten zich gedurende de drie jaren der bezetting krachtig hebben verzet". De speciale bescherming van de bui tenlandse belangen in het Ruhrgebied opent wijd de deur voor buitenlands kapitaal, aldus het communiqué. GRANAAT IN KOEPEL VAN HEILIG GRAF. In de laatste nacht is een mortiergra naat ingeslagen in de koepel van het Heilig Graf in de oude stad van Jeru zalem en maakte er een gat in van dertig centimeter wijdte. Reeds eerder is de koepel door een granaatscherf ge raakt. Het Zweedse voetbal-elftal, dat hedenavond in het Olympisch Stadion te Am sterdam tegen ons nationale elftal zal uitkomen, arriveerde Maandagavond laat op Schiphol. Foto Anp-vdW. AMERIKAANSE WAARNEMERS NAAR PALESTINA. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat in totaal 21 Amerikaanse officieren naar Palestina vertrekken om op te tre den als waarnemers tijdens het bestand. DROOG. De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenbanken in het Noorden van het land. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Meest matige wind tus sen Noord en Oost. 10 JUNI. Zon op: 4.20 uur: onder: 20.58 uur. Maan op: 6.49 uur; onder: 24.00 uur (N. M.). Hoogwater te Katwijk te 5.26 en 17.54 u. (Van een bijzondere medewerker). Dit is rust. Dit is weldadige rust, na een span ning, die latent aanwezig was van het ogenblik af, dat deze jongens eindelijk van Malakka af konden, en die soms groeide en verdichtte tot de beklem ming van een enkel salvo of een stac cato bren-rateling in de Indische nacht. Verwacht geen verhalen van deze jon gens, geen opgewonden hoera-stem- ming, nu ze eindelijk naar huis gaan. Er zijn er dertienhonderd aan boord volgens de papieren, en ze moeten er wel zijn ook, want overal zijn er de bruingebrande lichamen op het dek. Maar te horen is er zo weinig, dat het niet te geloven lijkt. Ze zitten op een bank, ze liggen op een luik en je ziet hen beneden zitten in de eetzaal, waar ze dikwijls een kaartje leggen tussen de maaltijden door. Bruine kerels in hun gezicht jaren ouder dan in hun zakboekje die van 's ochtends tot 's avonds rond lopen op sandalen, in 'n korte broek. Jongens, die geen behoefte hebben aan georganiseerde recreatie aan boord, maar die tevreden zün om zo in de zon te zitten op weg naar huis, die vol reserve staan tegenover alles, wat de toekomst hen brengt. Mannen, die veel van het leven hebben leren kennen en heel wat van de dood. Wat vind je van de Nederlandse sol daat in Indië, heeft iemand mij ge vraagd op een van de laatste dagen van onze flitsende reis van negendui zend kilometer vliegen en vier en een half duizend kilometer jeepen en jak keren. En ik vond het een moeilijke vraag, want is niet „de" Nederlandse soldaat een algemeenheid en waren niet Piet Kester en Jan Doorink en De Lepe en de Zwijneslaohter en al die andere OWV-ers en dienstplichtigen, K.L.-ers en Mariniers, die ik ontmoet heb tussen Seriboe Dolok en Wat-am- pone, afzonderlijke jongens, ook al za ten er maar sommigen in Indië, enke len in Indonesië en dat waren meest nieuwelingen en 't gros eigenlijk al leen maar in de warmte, als U begrijpt wat ik bedoel. Maar nu. in de rust van deze Oce aan van water en van tijd, bezinkt er ook een beeld van „de" soldaat. En „de" soldaat is precies dezelfde als die in Indië, in Indonesië of in de de oud-Indisch gast als volkomen in strijd beschouwt met de blanke waar digheid. Maar, vraag niet, wat ze vroe ger zelf deden, zegt de soldaat lako- niek. Hij kan theorieën verkondigen en krasse beweringen met feiten bewijzen, die de „progressiviteit" met schrik ver vullen en hij doet zcwel het een als het ander in volkomen gemoedsrust. Want hij heeft het land leren kennen, met de mensen die er in wonen. En hij heeft zo zijn eigen ideeën gekregen over Indië en over Indonesië, over de inlander en over de Indonesiër. Hij doet een" hoop gekke dingen en hij zal vaak zondigen tegen de Adat, die knaap met zijn peenhaar en zijn roodverbran de oren. Hij zal dikwijls niet erg tact vol zijn tégen wie dan ook en zal eng schamper kunnen lachen over demo cratie en over alle mogelijke ahdere mooie begrippen. Maar hij is het rokend, en het kan kerende, het zwetende en het zwoe gende, kortom het levend en 't han delend bewijs van de stelling, dat een Nederlander ook in 1948 nog niet zo'n heel erge lammeling is en dat hij pas goed op dreef komt, als hij moet roeien met riemen, die hij niet heeft zoals een generaal op Su matra het werk van de jongens om schreef en als hjj iets doen moet, dat eigenlijk net niet gaat. Hij is de man, die als Nederland en de gordel van smaragd verbonden blijven tot in 'n verre toekomst, naar eer en geweten kan zeggen: „Dat is ook mijn werk, niet zo'n klein beetje!" Dertienhonderd van deze soldaten, twee bataljons Oorlogsvrijwilligers, heb ik in Tandjong Prick over de railing van de „Waterman" zien hangen op het ogenblik, dat ze het land gingen verlaten, waar ze, zcals ze het zelf voelen, hun werk niet tot een einde hebben mogen brengen. Een militaire kapel speelde en de zon scheen op de loodsen en voor mij was het nog niet zo lang geleden, dat ik bij een ander vertrek van een troe penschip een andere kapel eendere marsen had horen spelen. Maar voor deze jongens was het wel lang geleden, sinds ze vertrokken uit Nederland. En hun gezichten waren anders dan de gezichten, die ik zag bij mijn vertrek uit Rotterdam. Hun houding was an ders en de indruk, die ons volkslied maakte, was anders dan in Rotterdam. De bevoegdheid van het Britse Hogerhuis INTERESSANT DEBAT OVER STAATSINRICHTING. Bij de behandeling in tweede lezing \Vaarbij de regering om toestemming in principe verzoekt van het rege- rings-wetsontwerp tot beperking van de bevoegdheid van het Hogerhuis door de Lords heeft lord Salisbury, de leider van de oppositie in het Hogerhuis, afwijzing van het wetsontwerp voorgesteld. Hij voerde aan, dat het terugbrengen van de periode, gedurende welke het Hogerhuis een wetsontwerp kan tegen houden, van twee tot een jaar, zoals in het ontwerp voorgesteld, ver in de rich ting zou gaan van instelling van een één-Kamer-regering en het land zou be roven van de grondwettelijke waarborg van zijn vrijheden. Er is in de Labourpartij een groep, die het kiezerscorps beschouwt als een ladder, waarlangs men tot de macht kan opklimmen, aldus zeide Salisbury. Der gelijke mensen houden het niet bij de democratie, doch bij de opvatting van de particuliere politieke clique, waartoe zij behoren. Zij zijn voorstanders van een één-Kamer-stelsel, zij wensen geen controle op hun eigen autocratische macht, noch van het volk. noch van de Lords, noch van iemand anders. Lord Jowitt, de lord-chancellor. zeide, dat de oppositie bevreesd was voor het ontstaan van een regering van uiterst rechts of uiterst links. „Denkt u wer kelijk, dat de bestaande bevoegdheden van het parlement hiertegen enige be scherming verlenen," aldus vroeg hij. De regering zou geen obstructie van het Hogerhuis dulden, wanneer zij besloot tot nationalisatie van de staalindustrie. Jowitt deelde mede. dat het mandaat van het huidige parlement waarschijn lijk op 1 Mei 1950 zou aflopen. Het debat werd veiuaagd tot heden. (Reuter), S. U. HALVEERT HONGAARSE EN ROEMEENSE SCHULD. De Sovjet-Unie heeft besloten ook de Hongaarse en Roemeense schuld aan oorlogsschadevergoedingen met ingang van 1 Juli te halveren. Gelijk bekend werd onlangs een dras tische korting verleend op de Finse oorlogsschuld. Gottwald volgt Benesj op Klemeni Gottwald de communis tische premier van Tsjecho-Slowa kije, zal dr Edvard Benesj als pre sident opvolgen, zo is heden in be trouwbare kringen te Praag be vestigd. Hieraan wordt toegevoegd, dat Antonin Zapotocky, thans vice- premier en vakverenigingsleider, premier wordt. Als vice-premiers worden ge noemd Rudolf Slansky, algemeen secretaris van de Communistische Partij, en Viliam Siroky, Slowaaks communist. De nieuwe grondwet, die van daag van kracht wordt, is gister avond laat door Gottwald gete kend De nieuwgekozen Assemblée komt morgén voor de eerste maal bijeen. warmte. Hij kan een man uit d.e dessa j Er was iets straks in deze jongens, op zijn sohouder kloppen met een fa miliariteit, die de doorgewinterde on dernemer misschien doet rillen en hij kan gekheid maken met de baboe's misschien iets van blijheid, maar meer rust en veel moeheid. En in het af scheid van de tropen lagen eendere elementen van tragiek als in het af- Ponerah en Wakina op 'n manier, die j scheid van Nederland. Of ligt er niet BINNENLAND. Ir F. Q. den Hollander, president-di recteur der N. V. Ned. Spoorwegen, heeft medegedeeld, dat het spoorwegnet ln N. Brabant eind 1950 geheel geëlectrlflceerd zal zijn, wanneer zich geen bijzondere omstandigheden voordoen. Van heden af ls de import van ker sen uit België weer mogelijk voor erkende groothandelaren in groenten en/of fruit, aan wie door het bedrijfschap voor groen ten en fruit een invoervergunning ls uit gereikt. Zulk een vergunning betreft de invoer van ten hoogste 5 ton kersen. De minister van oorlog en marine ad int., de heer A. H. J. L. Flévez, heeft GEEN HANDELSBELEMMERINGEN TUSSEN AMERIKA EN SOVJETS. De Verenigde Staten hebben besloten een bezoek gebracht aan het vliegkamp- ai l~~1" 1 schip Hr. Ms. „Karei Doorman". De com mandant. kaplteit ter zee F. J. Kist. leid de de minister rond. niet over te gaan tot het leggen van een algeheel embargo cp verscheping van industriële goederen naar de Sov jet-Unie en andere Oost-Europese lan den en verklaard, dat men van plan is de handel met die gebieden voort te zetten op een strikte ,',quid pro quo"- basis. In theorie, aldus de Amerikaanse mi nister van handel. Sawyer, is er geen verschil tussen wat naar Oost-Europa De Ver. „Het Nederlandsche Trek paard", welke enige weken geleden het praedlcaat „Koninklijke" verkreeg, houdt 15 en 16 Juni te 's-Hertogenboscfl haar Jaarlijkse Nationale Tentoonstelling, waar ongeveer 450 van Neerlands beste trek paarden aanwezig zullen zijn. De pauselijk delegaat in Ned.-Indië, Mgr De Jonghe d'Ardoye, is gisteren op zal mogen gaan en naar de landen van schiphol aangekomen. Hij werd verwei het plan-Marshall. Het feit echter, datkomd door_ de pauselijke internuntius. de Marshall-landen goederen ontvan gen onder auspiciën van de ECA zal deze landen een zekere voorrang ver schaffen. Sawyer gaf toe, dat in de afgelopen weken vergunningen waren verstrekt voor industriële goederen voor de Sov jet-Unie. Mgr Paolo Gioöbe. en" Mgr Willekens, apostolisch vicaris var- Batavia. Gisteren ?r, het troepenschip .Zuider kruis" te Priok aangekomen BUITENLAND. Het Turkse kabinet is afgetreden Premier Hasan Saka ls met de vorming van een nieuwe regering belast. Volgens vakverenigingskringen te Berlijn heeft het Amerikaanse militaire bestuur te Berlijn de sluiting bevolen van alle districtsbur<mux in de Amerikaanse sector van de „vrije Duitse vakverenl- gings-organisatie", waarin de communis ten de leiding hebben. De Franse zanger Charles Trenet, die kort geleden by aankomst te New-York werd aangehouden en naar Ellis Island overgebracht, is, na voor de „speciale com missie van onderzoek" te zijn verschenen, vrijgelaten. Het Perzische kabinet-Hakiml heeft, naar aanleiding van de uitslag der stem ming over de vertrouwenskwestie (38 stemmen voor, 4 tegen en 53 onthoudin gen) verzoek tot ontslag Ingediend. By ongeregeldheden tussen Arabieren en Joden te Oedja (in Marokko) werden 89 personen gedood en 25 gewond. De strijd ontbrandde toen een Joodse schoenmaker door een Arabier op de markt werd beledigd en de laatste met een mes doorstak. De Amerikaanse Senaat heeft goed gekeurd, %dat 25.000 vreemdelingen ln het Amerikaanse leger kunnen worden opge nomen. De duur van de voorgestelde byzondere dienstplicht werd door de Senaat van 5 tot 2 Jaar teruggebracht. De Sovjet-autoriteiten in Duitsland hebben bekend gemaakt, dat Dieter Frlede Young, politieke medewerker van het met Amerikaanse licentie verschijnende blad „Der Abend", die ln November van het vorig jaar verdwenen is, zich in hun han den bevindt en bekend heeft „een spion te zijn voor de Verenigde Staten en En geland". De pas afgetreden Afrikaanse premier, generaal Smuts, die op 18 Juni het ere-doctoraat van de Leldse Universiteit in ontvangst zal nemen, vertoeft nu ln Engeland. Smuts arriveert op het Northolt-vliegveld naby Londen. *.vaar hij verwelkomd wordt door luchtmaar- schalk lord Tedder. - Foto: A.N.P./R, Het komende onderhoud 1 Van Mook-Hatta iets van trafiek in het gewnif. van achterbiyvers, in het kleurige figuurtje van het jonge vrouwtje, dat als VHK- ster is uitgekomen, getrouwd is met een militair dokter en nu haar man, afgekeurd voor de tropen, op een troe penschip naar Holland ziet gaan, ter- wyl ze zelf nog lang gebonden blijft aan haar VHK-verijand in Indië. Thuisvaren! Het woord heeft als een glanzende wolk boven de sawah's en oerwouden gestaan, maandenlang. Maar als de „Waterman" zün thuis- vaart^ begonnen is, hangt over ieder een iets van het onzeker makende besef, dat daarmee ook de laatste grote en beslissende actie voor hem gen naar Bandoeng zal reizen en dat begonnen is: „de weg terug." I hy tot eind Juni in Indië zal vertoeven. DE „COMMISSIE VAN NEGEN" ZAL ER BIJ ZIJN. Naar U.P. verneemt zullen bü l»et onderhoud tussen dr Van Mook en Hatta op Maandag a.s. te Batavia ook de leden der „Commissie van negen", voor zover in Indië aanwezig, daarbü tegenwoordig zün, evenals de adviseurs van Hatta. Ook de leider van de Ned. Kath. Volkspartü, prof., dr C. P. Rom- mc hoopt de bespreking bü te wonen. In de Republiek was aanvankelijk een krachtige stroming merkbaar tegen de aanvaarding van dr Van Mook's voorstel op grond van de overweging, dat derge- lyke besprekingen slechts plaats dienen te hebben via de C. v. G. D. SOERIPNO ZAL MET DE REPUBLIEK GAAN PRATEN. Maar een plaatsvervanger blüft in Praag. De Indonesische afgevaardigde in Praag, Soeripno, verklaarde van plan te zün naar Indonesië te vliegen, zodra de technische schikkingen getroffen kun nen worden. Hy zeide, dat het noodza- keiyk is om regelrecht met zijn regering over de onderhandelingen te spreken, om te weten wat voor soort politiek wij zullen volgen voor dat verdere on derhandelingen begonnen worden". Dit antwoordde Soeripno toen hem gevraagd werd naar zijn eventuele terugkeer naar Praag voor besprekingen met andere Oost-Europese landen. Het Indonesisch voorlichtingscentrum zal in Praag blyven, voegde Soeripno hier aan toe, een andére Indonesiër zal myn plaats innemen. Soeripno zeide dat de Sovjet-ambas sade te Praag geen vragen heeft gesteld over ratificatie van de ondertekende overeenkomst, evenmin als over zyn terugroeping. (U.P.). PROF. ROMME ARRIVEERDE OP KEMAJORAN. Vandaag is prof, Romme op het vlieg veld Kemajoran aangekomen. Hy werd o.m. verwelkomd door luit. ter zee Su- torius, adjudant van dr van Mook, L. Neher, jhr mr de Villeneuve en de voor zitter der Indische K.V.P. de heer G. Pastor. Prof. Romme verklaarde dat hü mor- Onderzoek naar de Republikeinse vernielingen Het eisteravond door de C. v. G. D. uitgegeven communiqué meldt, dat dc volgende week te Batavia tussen Ne- derland en de Republiek een overeen komst zal worden getekend met be trekking tot bepalingen inzake het verkeer ter zee. Dit werd aangekon digd in de vergadering van de finan- cieel-economische commissie. De Ned. delegatie wilde over deze over eenkomst niets bekend maken, aange zien zy nog in details moet worden uit gewerkt. zodat de overeenkomst pas zal worden bekend gemaakt wanneer zij daadwerkelyk is ondertekend. De over eenkomst is gebaseerd op de afspraak, dat een soortgelyke overeenkomst ten aanzien van het verkeer in de lucht zal worden getekend, een maand na de on dertekening der overeenkomst betreffen de het zeeverkeer. Zou er dus geen over eenkomst aangaande het verkeer in de lucht worden bereikt binnen een maand na de ondertekening van het zeever- keersaccoord dan zal laatstgenoemd ac- coord wederpm in beschouwing moeten worden genomen. Het communiqué van de C. v. G. D. voegt hieraan toe, dat naar de mening der Rep. delegatie, deze overeenkomst een beperkte opleving van de rubber uit- en invoer tengevolge zal hebben. Het communiqué meldt voorts, dat er wederom een bespreking plaats had over de kwestie der vernielingen van in Rep. gebied gelegen ondernemingen, vooral in het Zuid-Malangse. De Republikeinen hadden geen bezwaar tegen inwilliging van het Ned. verzoek, dat de C v. G. D. hiernaar een onderzoek zal instellen, doch de afgevaardigden der C. v. G. D. zouden dan vergezeld moeten zijn van Rep. autoriteiten en by het bezoek zou den geen Nederlanders aanwezig mo gen zyn. Naar de correspondent van Aneta te Kaliocrang verneemt, behelst de overeenkomst inzake het verkeer ter zee o.m., dat de Republikeinen vrü mogen varen tussen Rep. havens op hetzelfde eiland. De Republikeinen mogen ook schepen charteren, indien deze eveneens ingeschreven en erkend zün door de Ned. autoriteiten. De Re publikeinen mogen voorts bevolkings producten exporteren, doch de sche pen, waarmede dit geschiedt, moeten eerst Ned. havens aandoen. Voorts zouden ook schepen onder Ned. vlag in Republikeinse havens mogen ko men. De overeenkomst behandelt afzon- derlyk het verkeer met het buitenland en de kustvaart. Franse kabinet achter Bidault INZAKE 'T ZESMOGENHEDENPACT Het Franse kabinet heeft besloten om de minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, volledig te steu nen bü de verdediging van de Zes mogendheden overeenkomst. Gedurende 4% uur was het kabinet by een en luisterde naar een lange ver klaring, welke Bidault aflegde over het Zes mogendheden-pact, dat een storm van critiek aan alle Franse partijen heeft ontlokt, in het byzonder aan de communisten en de volgelingen van De Gaulle. Besloten werd dat Bidault Vrijdag de overeenkomst in de Nationale Ver gadering zou verdedigen en dat zo no dig een vertrouwensvotum zou worden geëist, waarvan het lot van de gehele regering zou afhangen. Dit besluit druk te de wyd verspreide geruchten de kop in volgens welke premier Schumann Bidault zou ontslaan wegens oppositie tegen t Londense pact. (United Press).

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1