Bevel „staakt het vuren" nog niet gegeven Marshall verdedigt zijn plan Verlaging betekent ondersteuning in plaats van herstel Nadere inierprelatie gevraagd van „immigratie" Wat is de vrijheid waard Prins Bernhardfonds doet beroep op het héle volk WEERBERICHT Wat er in Indië gebeurt Wat Nederland van de Republiek- eist De candidaatstelling voor de Tiveede Kamerverkiezingen Met een enkel woord 87ste Jaargang ZATERDAG 5 JUNI 1948 No. 26404 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Bed. <01507 -Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Truman tegen het communisme r „EEN GEVAAR VOOR ALLES I WAARIN WIJ GELOVEN". President Truman heeft felle aanval len gedaan op-het communisme in het verloop van een rede, welke hij te Chi- cago heeft gehouden ter gelegenheid van de honderdste verjaardag der Zweedse emigratie naar de Verenigde Staten. President Truman zei: „Heden ten dage wordt een nieuwe groep mensen door vervolging en onderdrukking ge noodzaakt een nieuw tehuis in het bui tenland te zoeken. Het z\jn de „displa ced persons" uit Europa. Na in het kort te hebben geresumeerd onder welke be droevende omstandigheden déze groep nog steeds in kampen moet leven, ver volgde de president: ,.Deze mensen zijn de helden van de democratie en dat is de reden waarom zij niet naar hun oor spronkelijke woonplaatsen kunnen te rugkeren. Het zijn anti-communisten. Zij zijn afkomstig uit Estland, Letland. Lithauen, Polen, de Oekraine en Joego slavië. Wij hier wéten maar al te goed waarom anti-communisten niet veilig en wel naar die landen kunnen terug keren". „Ik hoop dat het Amerikaanse congres spoedig wettelijke maatregelen zal tref fen om te voorzien in de opneming van een groot aantal van die personen", ver volgde Truman. Hij legde er de nadruk op. dat hij het communisme zeker niet onderschatte. Hij beschouwde het als „een gevaar voor alles waarin wij ge- loven". Het communisme verheerlijkt de staatsalmacht en verlaagt het individu. De consequentie van het communisme was volgens Truman, dat het de plicht van het individu is te handelen over eenkomstig de door de staat op te stel len normen van goed en kwaad. „En dat juist is het waartegen "wij ons Terzetten. Wij moeten ons daartegen verzetten en wij moeten voortgaan die genen in de wereld te helpen en hoop te geven die zich met ons verzetten. Wij kunnen ons echter niet met al onze Bezuiniging in eerste instantie aanvaard Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft gisteravond geweigerd de verminderingen in het fonds 'voor hulp aan het buitenland weer aan te vullen. Een amendement om het fonds voor het Europese herstel beschikbaar te stellen voor 12 in plaats van 15 maan den 'werd met 148 tegen 113 stemmen verworpen. Het Huis aanvaardde ten slotte het wetsontwerp met de reductie van ongeveer 25 procent, zoals aanbe volen was door de commissie voor de toewijzingen. Het ontwerp is naar de Senaat doorgezonden. De door het Huis aanvaarde wet voor ziet in 5.980.710.228 dollar voor de fi nanciering van het program voor hulp aan het buitenland tot 30 Juni 1949, Het oorspronkelijke bedrag was 6.533 mlllioen dollar voor 12 maanden. Het Huis van Afgevaardigden keurde het ontwerp goed door in koor „ja" te roepen. MARSHALL WAARSCHUWT! De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, George Marshall kracht verzetten als wij rüet al onze krachten inspannen voor de democratie en voortdurend ons geloof in die demo cratie bevestigen. Wij geloven in de vrij heid van de mens. in de gelijkheid van de, mens en dat geloof sterkt ons in deze dagen." (United Press). heeft verklaard, dat de verminde ring van de gelden voor het plan- Marshall, zoals aangenomen door het Huis van Afgevaardigden, indien zij goedgekeurd werd door het ge hele Congres, het gehele Europese herstelprogram van een herstelplan tot een ondersteuningsplan zou de graderen. Marshall waarschuwde, dat een dergelijke wijziging in ge heel West-Europa „éen zeer ern stige reactie" teweeg zou brengen. De voorzitter van de commissie voor de toewijzingen John Taber zeide dat de aan de commissie voorgestelde cij fers „het resultaat zijn van een reeks besprekingen, waarbij de economen van de regering hun fantasie de vrije loop hebben gelaten. Hij oefende scherpe cri- tiek op de toewijzing van granen, land- bouwmateriaal, katoen, petroleum en van andere producten, die in het pro gram van hulpverlening zijn vermeld, en hij wees er onder meer op. dat deze producten in onvoldoende mate in de Verenigde Staten zelf aanwezigzijn Taber critiseerde tevens de toekenning van credieten aan België, Ierland, De nemarken -en IJsland, daar elk van die landen volgens hem leningen kan krij gen. Ten slotte keurde hij de politiek af, die door de bezAtende overheid in Duitsland wordt gevolgd, een politiek, die volgens hem het herstel van dit land verhindert, en de vorm aanneemt van ongerechtvaardigde vergeldings maatregelen tegen de Duitsers. „Hoffman zal misschien de levering van limonade, tijdschriften en prenten boeken aan Europa moeten schrappen, maar ik geloof, dat zij het zonder die dingen ook wel zullen klaarspelen" al dus Taber. ™Een vooraanstaand democratisch lid van de toewijzingscommissie, zeide dat het geld niet uit altruïstische overwe gingen wordt uitgegeven. Het was no dig voor zelfbehoud. De hulp aan het buitenland was de enige kans om een oorlog te voorkomen. Het alternatief was een bewapeningswedloop, die enor me sommen zou kosten. Het Palestijnse conflict Graaf Bernadotte, de bemiddelaar der V. N. in het Palestijnse conflict heeft de juistheid van het gisteren vermelde bericht, dat hjj het bevel zou hebben gegeyen om het vuren te staken, met kracht ontkend. Op een persconferentie te Cairo heeft, het verzoek tot een wapenstilstand hij de hoop uitgesproken,, „binnenkort" een duidelijker beeld' te hebben van de verschillende interpretaties van de Jo den en Arabieren ten aanzien van de resolutie van de Veiligheidsraad, dat Dezer dagen zal de postbode bij u een langwerpige groen-witte kaart ih de bus werpen. Bjj nadere beschouwing zult u zien, dat in deze kaart zes anjers zo zijn gestanst, dat ze met een lichte druk van uw duim tot zes afzonderlijke papieren bloempjes worden. Deze anjers zijn voor u bestemd! U behoeft er niets voor te betalen en als uw gezin geen zes leden telt, kunt u een groter gezin cr mee- verblijden. En die anjers kunt u, evenals in Juni 1940, toen de witte anjer tot een waar svmbool van onze vrijheidswil werd, dragen op de verjaardag van Prins Bernhard, Dinsdag 29 Juni. Siert de anjer u als zinnebeeld van onze vrijheid, zij is niet volledig zonder het rood-wit- blauwe lintje, dat precies om de groene steel past. Deze wimpel kunt u krijgen bjj uw kruidenier, uw bakker, uw ban ketbakker, uw sigarenwinkelier of uw bloemist. Het bedrag, dat u in de offer bus, die by uw winkelier gereed staat, werpt, zal al naar gelang uw draag kracht het bedrag zyn, dat u de vrijheid waard is! Dit is het thema, dat voor anjerdag 1948 is gesteld. Natuurlijk kunt u ook voor het Prins Bernhardfonds gelden storten. U kunt dit doen door over schrijving op de bankrekening van het fonds bij de Ned. Handelsmaatschappij of op postrekening 500900. Anjers komert bij U thuis In de Witte zaal van het Palels Soest- dijk leidde gistermiddag de Koninklijke regent van het P.B.F., ZJC.H Prins Bernhard, de actie voor Anjerdag in. „In de korte tijd aldus de Prins dat het P.$.F. aan zijn nieuwe taak werkt, de mede-financiering van de ar beid van ons volk op de terreinen van wetenschap, kunst, volksontwikkeling, jeugd en de verbreiding van onze cul tuur in de Overzeese Gebiedsdelen en het buitenland, d.w.z. aan onze bescha ving in alle lagen van de bevolking, heeft het ruim f. 500.000 kunnen be steden. Het PB.F. eist vooraf, dat de aanvragende organisatie voor het on derhavige object van culturele arbeid eerst zelf het uiterste doet om de of fervaardigheid in eigen kring tot het hoogste peil op te voeren. In feite is dan ook het bedrag, dat door de arbeid van het P.B.F. voor de beschavingsarbeid van ons volk ter beschikking is gekomen veel groter, dan het half millioen, dat op eigen rekening voorkomt. Elke gulden aan het P.B.F. geschonken is dus niet al leen goed besteed, maar vermenigvul digt zich door de wyze van subsidie verlening. In het jaarverslag zult u kunnen lezen, dat het fonds echter het hui dige tempo niet zal kunnen volhou den, indien in de eerste plaats de An- jcractle 1948 niet een goed succes wordt. Daar komt dan nog iets bij. De cultu rele arbeid, hoe belangrijk ook op zich zelf, ziet het PBF toch vanuit een be paald gezichtspunt,, zoals ook in de doel stelling is vastgelegd, n.l. ter verster king van de geestelijke weerbaarheid. Ons symbool, de witte Anjer, is het sym bool van het verzeC tegen de tyranme, het symbool van de wil tot vrijheid. Dat de geestelijke vrijheid, dit kostelijk goed. na de oorlog ons zo maar teruggeschon ken werd en wij ons in het ongestooid bezit daarvan kunnen verheugen, zal nu zeker niemand meer willen beweren. Het zou echter een* ernstige misvatting zijn te menen, dat de bedreigingen van onze geestelijke vrijheid alleen of in de VRIJ KOEL. De Bilt verwaeftt tot morgenavond: Matige, nu en dan vrij krachtige Zuid- Westelijke wind. Wisselend bewolkt met "een enkel verspreid buitje. Vrij koel. 6 JUNI. Zon op: 4.22 uur; onder: 20.55 uur. Maan op: 3 26 uur; onder: 2010 uur ^Hoocwatei te Katwijk te 2.42 en 1'5.04 Uur (7 Juni te 3.18 en 15.44 uur). eerste plaats zouden komen van buiten, als uitvloeisel van machten en stromin gen van ideologische en materiële aard, welke de wereld in spanning houden. Minstens zo belangrijk is de bedrei ging van binnen uit, de geestelijke ver slapping. het passief blijven of moeten blijven op de terreinen van de bescha ving. Het gehele volk zal moeten tonen, dat het de geestelijke vrijheid waar deert. Kort gezegd, dat het met ten financieel offer toont, dat het deze vrijheid wat waard is," aldus Z.K.II. Prins Bernhard. WINKELIERSORGANISATIES WERKEN MEE. De winkeliersorganisaties, die bij de verkoop van de rood-wit-blauwe wim peltjes, die bij dé papieren Anjers be horen, medewerken, omvatten ruim 50.000 leden. Zij allen liébben zich spon taan beschikbaar gesteld om het verza- melapparaat te vormen. Daarnaast heb ben de Commissarissen van de Koning in en de drie burgemeesters der steden Amsterdam. 's-Gravenhage en Rotter dam zich bereid verklaard het voorzit terschap van de regionale ondèrafdelin- gen, de Anjerfondsen, te aanvaarden. Zij fungeren in die functi eals aanvoer ders van de burgemeesters van hun res sorten om van hun kant de actie te doen slagen. Op Maandag 21 Juni a.s. zal de ac tie grootscheeps worden ingezet. Op 19 Juni, dus enige dagen voor die da tum zal minister Gielen via de radio nog een beroep op het Nederlandse volk doen het Prins Bernhardfonds te steunen en als de actie reeds een stutt op weg is, zal Minister Drees op 23 Juni hieraan nog enige woorden toevoegen. De opbrengst van de collecte en de bedragen, die op postgiro en bank rekening in de komende dagen zullen worden gestorte zullen tezamen het bedrag vormen, dat het Nederlandse volk de vrtfheid waard zal blijken te zijn. Z.K.H. Prins Bernhard heeft in Paleis Soestdijk een persconferentie gegeven, in verband met dit jaar ter gelegenheid van zijn verjaardag te houden Anjer dag. Wij zien hier de heer Mulder, directeur van het Prins Bernhard Fonds tijdens de persconferentie, terwijl de Prins (geheel rechts) aandachtig luistert. Foto: ANP—DeWt. van. vier weken bevat. „Het mijn plicht deze interpretaties te ver duidelijken, zodat wij werkelijk weten waar wij aan toe zijn", aldus graaf Bernadotte. Hierna zou hij opnieuw met de betrokken partijen onderhandelen over de wapenstilstand zelf. Graaf Ber nadotte achtte geen reden aanwezig om pessimistisch te zijn. Hij legde er de nadruk op, dat hij zich uitsluitend be zighield met een wapenstilstand en met geen der partijen de toekomst van Pa lestina had besproken. „Wij willen vre de, doch moeten eerst een wapenstil stand tot stand brengen". De voornaamste kwestie waarover op het ogenblik besprekingen gevoerd wer den, was die van de immigratie in Pa lestina tijdens de wapenstilstandsperio de. Ook werd onderhandeld over de bevoorrading van de Joden in Palestina Graaf Bernadotte heeft de Veilig heidsraad verzocht om een nieuwe en meer precieze interpretatie van het op de immigratie betrekking hebbende artikel van de resolutie. In zjjn telegram aan de Veiligheids raad zet graaf Bernadotte uiteen, dat „slechts de interpretatie van de uit drukkingen „militaire personeel" en „mannen van weerbare leeftijd" een overeenkomst tussen partijen in de weg staan". De kernvraag is, of gedurende de tijd van de wapenstilstand mannen, die de leeftijd hebben om soldaat te zijn, in het Joodse deel van Palestina mogen binnenkomen, op voorwaarde, dat zij in die periode niet gemobiliseerd worden of militaire opleiding ontvangen. Bernadotte vraagt uitsluitsel omtrent deze vraag tegen heden. DE LEGERBERICHTEN. Het Joodse legerbericht van gister avond meldde slechts, dat „de opera ties in de Arabische driehoek rondom Jenin en Toelkarem volgens plan zijn uitgevoerd". Volgens het Iraakse legerbericht daar entegen zijn 5.000 Joden op de vlucht gejaagd nadat zij voor de poorten van Jenin waren verslagen. Zij lieten, aldus dit bericht. 580 doden achter. Voorts werden 1000 Joden gewond en een groot aantal krijgsgevangenen gemaakt. Een Joods convooi ten Noorden van Jenin, zo gaat het Iraakse legerbericht voort, is door onze bommenwerpers aangevallen. Grote schade werd aange richt. Petah-Tefkah, een Industriële voorstad van Tel Aviv, werd met bom men bestookt. Er werden treffers op Joodse wapen fabrieken waargenomen, alsmede vele branden en ontploffingen. Het Egyptische ministerie van De fensie heeft meegedeeld, dat de Egyp tische troepen in Palestina door drie Messerschmidt-gevechtsvliegtuigen zyn aangevallen. Egyptische jagers schoten er een neer. Syrische vliegtuigen, zo wordt uit Damascus bericht, hebben Afoela, 35 K.M. ten Z.O. van Haifa, gebombar deerd, waarbij Joodse fortificaties wer den vernield en branden gesticht. Schepen van de Israëlitische marine, kustbatterljen van Tel Aviv en de Jood se luchtmacht hebben gistermiddag in combinatie een aanval van vier Egyp tische schepen op de kust bij Tel Aviv afgeslagen. De vier schepen trokken zich na een gevecht van 3 uur, waarbij een Joodse bommenwerper minstens één directe voltreffer plaatste, terug. Eén Joods vliegtuig is nog niet teruggekeerd. Soeripnp's houding moet gedesavêueerd worden SOUVEREINITEITSKWESTIE IN HET REINE BRENGEN! Een woordvoerder van de Nederlandse delegatie, aldus meldt A.F.P. uit Djokja, heeft formeel berichten uit Den Haag tegengesproken, volgens welke de boodschap, die door de Ne derlandse delegatie aan premier Hatta is overhandigd, een dreigen met het ophouden of opschorten van de on derhandelingen met de Republiek in houdt. Eveneens sprak hij tegen dat in deze boodschap van de kwestie van het plebisciet sprake is. Van andere zijde wordt uit gezagheb bende bron vernomen, dat de Neder landse delegatie in de mededeling heeft doen weten, dat de kwestie van de souvereiniteit in het rjjjne gebracht moest worden, voordat men een bevre digend resultaat van de onderhandelin gen kan verwachten. De mededeling preciseerde, dat het volgens de Neder landse opvatting nodig is, dat de twee partyeh zich volkomen rekenschap ge ven van de betekenis van het 'eerste additionele beginsel, aanvaard aan boord van de ..Renville", waarbij de Nederlandse souvereiniteit over Indone sië gedurende^de interim-periode wordt erkend. Volgens de Nedèrlandse delegatie zou de Republiek in het openbaar Soe- ripno moeten desavoueren voor# zyn onderhandelingen te Praag omtrent de betrekkingen tussen de Sovjet- Unie cn de Republiek en zou zij mpe- ten beamen, dat hij door de overeen komst inzake het vestigen van con sulaire betrekkingen met Rusland bui ten het kader van de hem door de Republikeinse regering verstrekte al gemene opdracht is gegaan. REPUBLIKEINSE EXCUSES INZAKE AANHOUDING VAN DE HEER DRIELSMA. In een communiqué van de Commis sie v. G. D. zeide de voorzitter van de week, de heer Coert Dubois, o.a,, dat Moh Rooin verklaard heeft, het inci dent omtrent de huiszoekingen te Ba tavia als gesloten te beschouwen. Hij zeide de arrestatie van de heer Drlelsma te betreuren, waarop de Nederlandse delegatie verklaarde, dat zij sdc vast houding van de heer Drielsma niet als incident wilde beschouwen en dat zij geheel tevreden gesteld wasinzake de houding van de Republikeinse delegatie Deze week geen verliezen! De «regering maakt bekend, dat in de afgelopen week in Indonesië géén ver liezen zjjn gerapporteerd. Foto: ANP/A. De jeugd van Palembang toonde grote belangstelling in de staatkundig zo be langrijke gebeurtenis van de installatie van de adviesraad van Zuid-Sumatra. In de 18 kieskringen van Nederland vond gisteren de indiening plaats van de eandidatenlystcn der partijen of groepen, die aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer op Woensdag 7 Juli a.s. zullen deelnemen. In totaal hebben 12 partijen of groepen van d"e gelegenheid gebruik gemaakt om candidatenlijsten in te dienen. Tien partijen of groepen hebben in alle 18 kieskringen /an Nederland een lijst ingeleverd n.l. de K.V.P., de P. v. d. A„ de A.R.-party, de V.V.D., de Staatkundig Geref. Partij, de C.P.N., de Christelijk Hist. Unie, de Middenstandspartij, cte Onafhankelijk Nationale Groep en de lijst Weiter. In de kieskringen III Arnhem, IV Nijmegen, V Rotterdam, VI Den Haag. VII Leiden, VIII Dordrecht, IX Amsterdam. XI Haarlem. XIII Utrecht, XIV Leeuwarden, XVI Groningen cn XVIII Maastricht heeft voorts de „oude S.D. A.P./Vooruitstrevende partjj voor wereldregering" een candfdatenlijst inge diend, terwijl in de kieskringen V Rotterdrfhi en IX Amsterdam nog een twaalfde party een lijst met candidaten heeft ingeleverd n.l. de Rcvolutionnair communistische partij. DE BELANGENSTRIJD RONDOM ISRAEL. Twaalf partijen dienden lijsten in Bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1946 waren er 10 partijen of groepen die een candidatenlijst hadden ingediend. Van deze 10 partijen hebben de Prot. Unie, de Bellamy partij en de groep Rodrigues' Lopez bij de candi daatstelling voor 1948 niet opnieuw lijsten ingeleverd, terwijl de lijst Weiter, de Onafhankelijke Nationale groep, de Middenstandspartij, de oude S.D.A.P./ Vooruitstrevende Partij voor Wereld regering en de Revulutionnair Commu nistische partij als hieuwe partijen of groeperingen, die aan de verkiezingen wensen deel te nemen, kunnen worden gekenmerkt. 2}oals vrijwel, elke internationale kwestie heeft ook het Palestynse vraagstuk een economische achter grond. Hierboven geplaatste carto geeft wel de voornaamste nationale oorzaken aan, die tot de huidige strijd in Palestina geleid hebben, terwyi het tevens een inzicht geeft in het wezen van de Joodse staat Israël. BINNENLAND De minister van O., K. en W„ dr Jos. J. Gielen. bezocht gistermiddag de tentoonstelling ..Nederlands nieuwe ker ken" te Rotterdam. Minister Lieftlnck zal hedenavond met het K.-L.M. lijnvliegtuig uit Batavia op Schiphol aankomen. Minister Götzen zal ln de loop van dc volgende week terugkeren. Met het m.s. „Garoet" is gistermid dag een 30-tal orkestmuslcl naar Indonesië vertrokken. Zij gaan deel uitmaken van het Radio Philharmonisch Orkest te Batavia. Hun dirigent. Tie heer Yvon Baarspul, die hen over enige weken per vliegtuig zal volgen, deed hen uitge leide. Hcnriëtte Davids keert vandaag met de „Nieuw Amsterdam" naar ons land terug. Vermoedelijk arriveert zij 13 Juni te Rotterdam. Gisteren ls een 100-tal-^Engelse leden van de Railway Trade Union, die gelijk bekend een bezoek aan ons land brengen, in het administratiegebouw der N.S. te Utrecht namens de directie door de secretaris der N.S. E. P. baron van Haersolte ontvangen. Onder deskundige leiding hebben de gasten de werkplaatsen en Installaties der N.S. bezocht. Onder leiding van de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland mr L. A. Kesper v.erd gisteren in ..Pulchrl Studio" te 's-Grtfvenhage een bijeenkomst gehouden met ongeveer 100 burgemeesters uit het gewest. Mr J. Linthorst Homan president van de Rijksdienst voor het Nationale Plan sprak over „Het Reglonallsmé". Te Nijmegen ls gisteren het 35-Jarig bestaan gevierd van de mlltalre lucht vaart ln Nederland. Er werden vele sport wedstrijden en atletiekontmoetingen gehouden. BUITENLAND Duitse Juristen van de drie westelijke zones hebben aan de Duitse autoriteiten en de militaire besturen gevraagd om spoedige oprichting van een hoogge rechtshof. In de afgelopen veertien dagen zijn in Beieren, met de vijfhonderd daartoe aan Duitsers uitgereikte geweren, meer dan 570 everzwijnen geschoten. Tengevèlge van een wolkbreuk in Turkije zijn ln Ammasla vele huizen In gestort, waarbij 83 personen om het leven zijn gekomen. Zes gewapende Sovjet-Russische sol daten hebben een politie-bureau te Wenen bestormd en twee andere Sovjet soldaten in vrijheid gesteld. Deze laatsten .zou den wegens dronkenschap en het ver oorzaken van ongeregeldheden door de Britse militaire politie gearresteerd zijn. Karl Schmidt, de minister van justi tie van Wurttemberg. die zich "naar de socialistische conferentie te Wenen zou begeven, heeft zijn reis moeten onder breken. daar de Sovjet—autoriteiten hem een visum voor Oostenrijk hebben ge weigerd. Een Italiaanse technicus heeft een nieuwe uitvinding gedaan 'inzake stereo scopische film. Hij zou er ln geslaagd zijn de derde afmeting weer te geyen, dank zll een speciaal scherm en met zijn procédé hoeft geen wijziging te worden aange bracht noch aan de opname noch aan de projectie van de film. In de streek van IJhoea ln China, heeft, op 25 Mei een hevige aardbeving plaats gehad. Er zoudert te* Lihoea 800 doden zijn; de meeste hulzen der stad zijn verwoest of beschadigd. Twee dokters en een verpleegster van het voormalige vrouwenkamp Ravens- brueck zijn door een Brits tribunaal tot de strop veroordeeld, daar zij schuldig waren bevonden aan mishandeling van gevangenen. 200 Sovjet-Russische onderdanen, die na de Duitse nederlaag naar Zwitserland waren gevlucht en aldaar 'ha tijdelijk ge ïnterneerd te zijn geweest ln de Industrie hebben ,g<uverkt, zijn naar Turkije vertrok ken. waajrfeiJ zich mogen vestigen. Zij wil den niet naar de Sovjet-Unie terugkeren. „Miss France" ls gekozen tot „Miss Europe". 15 van de mooiste meisjes van Europa deden mee aan de „wedstrijd", die te Parijs is gehouden. De Egyptische senaatscommissie voor buitenlandse zaken heeft de Britse voor stellen over de vergroting van de zelfstan digheid van de Soedan verworpen. Een ontwerp voor zelfbestuur, opgesteld door de Soedanese regering was ln begin sel door de Britse vegéring aanvaard, doch werd in Februari door Egypte verworpen. AMERIKAANSE GARANTIES AAN FRANKRIJK? Tegen Duitse agressie. Van gezaghebbende zijde werd te Washington verklaard, da,t de Verenig de Staten Frankrijk op de Zes mogend- hedenconferentle garanties hebben ge geven tegen eventuele Duitse agressie. Zulks zal onthuld worden ln het offici ële communiqué van a.s. Dinsdag. De Verenigde Staten zijn van gevoelens, dat de garanties voldoende zijn en de vrees der Fransen uit de weg moet kunnen ruimen. De garanties betreffen restricties ten •aanzien van Duitsland, wejke zouden verhinderen dat dat land ooit sterk ge noeg zal worden om Frankrijk aan te vallen. Er is geen aanwijzing dat mili taire steun aan Frankrijk beloofd werd. (United Press). PEN KROONPRINSELIJKE BABY. Omstreeks midden-October verwacht de Britse kroonprinses Elisabeth moe der te worden. Het kind zal eventueel na Elisabeth in aanmerking komen voor bestijging van de Britse troon. GRIEKENLAND WIL VREDE MET ALBANIË. Van gezaghebbende Griekse zijde te Londen wordt vernomen, dat Grieken land de Balkancommissie der V. N heeft medegedeeld, dat het bereid is met Albanië te onderhandelen over een vredesverdrag. Toen Italië Griekenland in 1940 bin nentui, verklaarde de toenmalige Al banese regering Griekenland ook de oorlog, dat zich thans nog formeel in oorlog met Albanië beschouwt. Volgens diplomatieke waarnemers Ih Londen hangt de mogelijkheid dat de Griekse stap kan leiden tot een alge mene toestand van rust ln de Balkan echter af van de oplossing van de kwes tie der Griekse guerilla-beweging on der aanvoering van generaal Markos.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1