Minister Drees beantwoordde 90 vragen Besfandsvoorslel door beide partijen aanvaard Rust in Palestina WEERBERICHT Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt 87ste Jaargang WOENSDAG 2 JUNI .1948 No. 26401 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f350 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. Ö1507 Witte Singel t, Lelden - Giro no.: 57055 Zowel de Arabische Liga als de voorlopige regering van Israël hebben het voorstel der Ver. Naties om het vuren te staken aanvaard. De politieke commissie der Arabische Liga deed van dit besluit telegra fisch mededeling, waarin zij zeide het verzoek der V.N. voor de aangegeven periode van 4 weken te aanvaarden, als een bewijs dat „de Arabische re geringen oprecht de wens koesteren, dat de vrede in het Heilige Land wordt hersteld en een rechtvaardige oplossing van de Palestijnse kwestie wordt bereikt." Dit Haifa wordt gemeld, dat de voorlopige regering van Israël alle Joodse strijdkrachten bevolen heeft met ingang van Woensdag 3 uur voormid dags plaatselijke tijd het vuren te staken, mits de Arabieren hetzelfde doen. Het Joodse standpunt Het officiële te Tel Aviv uitgegeven communiqué voegt er aan toe, dat het bevel om het vuren te staken is gege ven, uitgaande van het volgende: 1. dat het verbod van wapeninvoer in de Arabische landen zal gelden voor de levering van wapenen uit voorra den in het bezit of onder controle van vreemde mogendheden op Arabisch grondgebied; 2. dat gedurende de periode van het bestand de gewapende machten van geen der partijen zullen pogen vorde ringen te maken en dat beide partijen hun posities mogen behouden; 3. dat voedsel en andere noodzake lijke zaken vrijelijk Jeruzalem binnen kunnen komen en dat ook het normale civiele verkeer naar en van Jeruzalem kan plaats hebben; 4. dat elke poging om het normale vervoer van goederen, bestemd voor Is raël, te verhinderen of te belemmeren, beschouwd wordt als een daad van ge wapend optreden. Dit Haïfa wordt gemeld, dat de voor lopige minister van Buitenlandse Za ken van Israël, Mosje Sjertok, heeft meegedeeld, dat de regering van Israel bereid is te voldoen aan de eis dat weerbare personen, die gedurende de wapenstilstand in het land worden toe gelaten, niet worden gemobiliseerd of opgeleid. De regering stond er echter op, dat zij vrij blijft immigranten toe te laten, van welke leeftijd dan ook. In diplomatieke kringen te Washing ton wordt verklaard, dat beide partijen in Palestina pogingen doen om wapens in Tsjecho-Slowakije te kopen. In deze kringen kon men geen bevestiging ge ven van de berichten als zouden uit de Sovjet-Unie en Tsjecho-Slowakije, evenals clandestien uit de V.S., moge lijk reeds wapens naar Israël onderweg zijn. Van het strijdtoneel Het Arabische legioen zette gisteren de beschieting van Joodse posities in het gebied van Jeruzalem voort. O.m. werd de Joodse universiteit beschoten. De plaatselijke commandant heeft het Rode Kruis meegedeeld, dat hij gedwongen was het vuur op de Joodse universiteit te openen, omdat vandaar vooruitgeschoven posten van het legi oen met mortieren waren beschoten. De Joodse strijdkrachten voohten en kele uren voor de officiële aanvang van het staken van het vuren, -voor het grootste deel buiten de grenzen van de Joodse staat, zoals deze door de V.N. was afgebakend. Het verwarde beeld van de Palestijn se gevechtsfronten vóór de Arabische invasie van 15 Mei is thans uitgekris talliseerd tot vier scherper omlijnde fronten met verscheidene eilanden. Het meest gecompliceerd is het cen trale front, de sector Lydda-Ramleh- Latroen, waar de Joden volgens berich ten uit Tel Aviv thans het initiatief hebben, en de Arabische „driehoek" Australische artsen contra regering UIT PROTEST TEGEN VRIJE MEDICAMENTENVERSTREKKING. Het besluit van de Australische re gering om voor ieder vrij medicamenten te verschaffen is gisteren van kracht geworden, ondanks de sterke tegenkan ting van de zijde der artsen, die hebben meegedeeld, dat zij het plan zullen boy cotten. Volgens het besluit van de regering zullen de apothekers de medicijnen, welke door de artsen zijn voorgeschre ven klaarmaken en zonder betaling aan de patiënt overhandigen. De kosten zul len betaald worden door.de regering. Alle burgers hebben recht op vrije medicamenten, waaronder pillen, zalven penicilline enz., onafhankelijk van hun financiële draagkracht. De artsen stellen zich te weer, omdat naar hun mening zekere medicamenten niet vrij zullen zijn en omdat de artsen gedwongen zijn de recepten in duplo uit te schrijven op regeringsformulieren. De Australische regering zegt, dat deze tegenwerpingen ongeldig zijn en dat de voornaamste reden v/aarom de artsen zich zo fel verzetten is, dat, wan neer dit plan van de regering een suc ces wordt, de regering zou kunnen over gaan tot nationalisatie van de artsen. Men verwacht dat een lange en bit tere strijd hierover gevochten zal moe ten worden. (United Press). TIJDELIJK VEEL WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Tijdelijk krachtige, en aan de kust nu en dan harde wind draaiende naar Westelijke richtingen. Wisselende be wolking met enkele regenbuien. Koel. 3 Juni. Zon op; 4.24 uur; onder: 20.52 uur. Maan op: 2.39 uur; onder: 16.06 uur (L. K.) Hoogwater te Katwijk te 0.23 en 12.57 Uur. van Djenin, Toelkarem en Nabloes, meer naar het Noorden. De Joden hebben hun grootste suc ces behaald tegen de Syriëns en Liba- neczen in het Noorden en beheersen gdheel West-Qalilea, dat volgens het verdelingsplan een onderdeel uitmaakt van de Arabische staat. Het derde front in de Jordaan-val- lei, ten Zuiden van het meer van Ga- lilea is statisch, waarbij de Arabische druk op de Joodse nederzettingen ten Zuiden van Samach zwakker wordt. Volgens dezelfde Joodse bron te Tel Aviv schijnt de opmars der Egyptische troepen langs de kust tot stilstand te zijn gekomen. De koe van koning Abdoellah Reuter meldt, dat Amman, de hoofdstad van Transjordanië, door enkele Joodse machines is gebom bardeerd en dat 6 personen door de afgeworpen bommen zijn gedood. Een van de drie vluchten over de stad werd gemaakt in de buurt van het paleis van koning Abdoel lah, waar drie bommen vielen en alleen maar een koe getroffen werd. (Dergelijke berichten klinken ons bekend in de oren; bleef het tuinhuisje gespaard Red. „L.D."). DE GRIEKSE GUERILLA. In commentaar op de mededeling van de radio van Markos heeft de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Tsal- daris, verklaard, dat de guerillastrijders zich onvoorwaardelijk moeten overge ven en anders vernietigd zullen worden. De minister-president, Sofoelis, zeide, dat de mededeling een teken van zwakte was ofwel „bluf om tijd voor reorgani satie te winnen". WAT WIL RUSLAND MET TRIËST? De regeringen van Engeland, Ameri ka en Frankrijk hebben ieder afzonder lijk een nota overhandigd aan Rus land. In die nota's wordt verzocht om 'n Russische verklaring ten aanzien van de te volgen procedure, die zal moeten resulteren in het teruggeven van de vrijstaat Triëst aan Italië. De nota's zouden gelijktijdig aan de Russische vertegenwoordigers in de hoofdsteden van de drie landen zijn overhandigd. (Unifced Press). Regeringsverklaring van De Gasperi PLANNEN DER REGERING ONTVOUWD. Er heerste een opgewonden stemming in de Italiaanse Kamer, die gisteren bijeen kwam om de regeringsverklaring van De Gasperi te horen. De rede van de minister-president werd verscheide ne malen onderbroken. Toen hij sprak over de financiële toestand, drong een twintigtal communistische afgevaardig den op naar de banken der christelyk- democratische Kamerleden. Na 'n hef tige woordenwisseling moesten de boden tussenbeide komen om een handgemeen te vermijden, aldus meldt AF. P. De christelijk-democratische party, aldus De Gasperi, heeft een stevige re gering willen vormen. De stabiliteit zou nog worden vergroot door de medewer king van andere partijen. De christe- lijk-democratische partij vertegenwoor digde een groot deel der arbeiders en kon daarom als de partij van het volk worden beschouwd. Een overeenkomst tussen het kapitaal en de arbeid zou het voornaamste mid del zijn om het hoofd te bieden aan de huidige moeilijkheden. De strijd te gen de werkloosheid had de volle aan dacht en scholingscursussen voor ar beiders zouden worden bevorderd. De emigratie-mogelijkheden waren klein. Momenteel werden met Frankrijk besprekingen gevoerd voor opneming van 250.000 Italiaanse arbeiders. Het kwam er vooral cp aan de land bouwproductie op to voeren. De rege ring zou de landarbeiders in het bezit stellen van kleine en middelgrote eigendommen, terwijl ^de grote landgoe deren zouden worden' verkaveld. De de mocratische vrijheden moesten worden geëerbiedigd en de financiën gesaneerd. Over de binnenlandse toestand zei De Gasperi, dat de politie van Januari 1945 tot April 1948 beslag had gelegd op 189 kanonnen, ongeveer 2.000 mi trailleurs, ruim 14.000 geweren, 30.000 granaten en 30 millioen patronen. Drie kwart van dit materiaal was dit jaar in beslag genomen. Het belastingstelsel zou worden gere organiseerd en de crediet-politiek van Einaudl gehandhaafd. De Gasperi sprak woorden van lof over het plan-Mars hall. Wat de buitenlandse politiek betreft, zou de regering steeds het hare bijdra gen tot de internationale samenwerking. Een gemengde commissie voor een tol linie met Frankrijk was gevormd en zou in Juli te Parijs bijeenkomen. Het voorstel om Triëst aan Italië terug te geven, beschouwde De Gasperi als een der resultaten van de Italiaanse di plomatie. Aangaande de herziening van het vredesverdrag met Italië werden flinke vorderingen gemaakt. Aan het einde van zijn rede zei De- Gasperi, dat de rantsoenering eerlang zou worden afgeschaft, behalve voor brood- en meelproducten. De Gasperi verklaarde nog, dat 10.000 nieuwe staatsscholen zullen worden ge opend. De handelsoverenkomsten met het buitenland zouden worden uitge breid. Er werd een handelsdelegatiesa- mengesteld om naar cfe Sovjet-Unie te gaan. In de Parlementszaal van de Negara Pasoendan te Bandoeng heeft de Lt. Gouv. Gen., dr H. J. van Mook, de vorige week de Federal* Conferentie geopend. Rechts van de landvoogd de wali-negara van Pasoendan, R. A. A. Wiranatakoesoemah en links de secretaris van staat voor algemene zaken, Raden Abdulkadir. Foto: A.N.P./A. Overeenstemming te Londen BESPREKINGEN OVER DUITSLAND GEËINDIGD. Van de zyde van het Britse ministe rie van buitenlandse zaken wordt mee gedeeld, dat dc besprekingen der zes landen over Duitsland gisteren zijn geëindigd. Hedenavond zal een be knopte verklaring worden uitgegeven. Reuter's diplomatieke correspondent verneemt uit gezaghebbende bron, dat de voornaamste resultaten van de be sprekingen der zes westelijke mogend heden over Duitsland zijn: 1. Overeenstemming om een Duitse wetgevende vergadering in te stellen voor de drie westelijke zones op of om streeks 1 September van dit jaar. 2. De vorming van een Internationale controle-organisatie voor de Ruhr-in- dustrieën, samengesteld uit de zes mo gendheden Engeland, Frankrijk, de V.S., België, Nederland en Luxem burg en vertegenwoordigers van West- Duitsland, met bevoegdheden ten aan zien van de distributie van de voor naamste producten van het Ruhr-gebied, In het bijzonder steenkool, cokes en staal. 3. Overeenstemming om in de Weste lijke zones van Duitsland een valuta hervorming in te voeren waarschijn lijk in het begin van Juni maar niet, zo wordt voorspeld, in de Westelijke sectoren van Berlijn. REFERENDUM VOOR DUITSE EENHEID. Een overdreven roodgekleurd beeld. Het nieuwsbureau A.D.N. onder Sov jet-controle, meldt dat tot dusver 300.000 Beriyners van de drie millioen op de referendumlijst zijn ingeschreven. In de Westelijke zones zijn slechts enkele duizenden inwoners ingesohreven. Het is duidelijk, dat in de Sovjet sector te Berlijn rechtstreeks of indirect druk is uitgeoefend om handtekeningen te krijgen, zo wordt in een communiqué van het Britse militaire bestuur ver klaard. De Britse woordvoerder voegde er aan toe, dat sommige personen tot twaalf maal toe hadden getekend en dat de na de ondertekening aan de Duitsers uit gereikte ontvangstbewijzen op de zwarte markt werden verkocht. Het Consumentencrediet kost 125 millioeïi! Minister Drees beeft op zün pers conferentie men zie elders meegedeeld, dat van de 157 millioen 463.450 gulden, die in het kader van 't consumenten-crediet aan 372.000 credietncmers werden verstrekt, niet meer dan 33 millioen gulden kan worden terugverwacht! Ruim 125 millioen zal dus als fonds perdu moeten worden be schouwd De toestand in Oost-Duitsland BRITSE ONTHULLINGEN OVER SOVJET-TERREUR. Volgens een te Berlijn uitgegeven of ficiële Britse verklaring gebruikt het Russische militaire bestuur in de Ooste lijke zone „Gestapo-methoden van licha melijke mishandeling". Volgens het Britse overzicht is de „physieke overreding", toegepast door de M.V.D. (de geheime Sovjet-politie), de door politici meest gevreesde vorm van het uitoefenen van druk. Hoewel dit slechts een methode is, die in het uiter ste geval wordt toegepast, zijn er reeds genoeg slachtoffers aan gevallen om haar algemeen gevreesd en verafschuwd te maken. „De methodén variëren van ondervragingen van de derde graad tot mishandeling en ranselen toe". Er zijn reeds genoeg „slachtoffers van deze methoden ontsnapt om het bestaan van deze Gestapo-toestanden te bewijzen". De verschillende aspecten van de Sovjet- druk vormen middelen, die krachtig ge noeg zijn, om van het voeren van demo cratische politieke activiteit in de Oos telijke zone af te schrikken, zo besluit de verklaring. „De sfeer van vrees en wantrouwen, de meedogenloze neutrali satie van zovele tegenstanders van het systeem hebben geleid tot een gevoel van hopeloosheid en hebben de opvat ting doen post vatten, dat niets dan zeer krachtige middelen naar verbetering kunnen lelden". (Reuter). Het probleem der bevolkings aanwas en werkloosheid Tijdens een gisteren door Minister Drees gehouden persconferentie, waar op niet minder dan 90 vragen werden gesteld, vrceg men of er niet met een aanzienlijke werkloosheid rekening meet worden gehouden, als men er niet in slaagt om, tengevolge van de bevol kingsaanwas, voor een groot aantal ar beidskrachten op betrekkelijk korte ter mijn werkgelegenheid te vinden. Daar bij is ook gevraagd in hoeverre emi gratie een oplossing voor die bevol kingsaanwas zou kunnen betekenen. Meegedeeld werd, dat de landbouw niet veel arbeidskrachten zal kunnen opnemen. Industrialisatie zal 't voor naamste middel zijn ter voorkoming van uit de bevolkingsaanwas voort vloeiende werkloosheid. Daarnaast meende men, dat emigra tie de werkloosheidsdruk zal kunnen verlichten. In dit verband werd opgemerkt, dat verschillende landen nog vrij veel ar beidskrachten kunnen opnemen, mits zü bekwaam zijn tot agrarische of vak- arbeid. In andere beroepen is weinig kans op emplooi. In 1948 zullen waar schijnlijk 20.000 personen uit ons land emigreren. Verdere stijging van het aantal emigranten wordt verwacht en bevorderd. De minister deelde ten aanzien van de emigratie nog mee, dat er aan Ne derlandse zijde geen numerus clausus 7/2 jaar vacantie Een Frans persbureau meldt, dat een jonge werkman in Kiëf in 2 jaar en 5 maanden zijn arbeids prestatie voor 10 jaar heeft vol bracht. 212 leden van de Oekraïn- se „communistische jeugd" hebben ln dezelfde periode het werk van 5 jaar afgedaan. Wanneer de Sovjet-Unie haar reputatie van heilstaat wil hoog houden, dient zy deze werkers thans met 7% respectievelijk 2V2 jaar vacantie te sturen, vanzelf sprekend met behoud van loon en liefst 100% vacantietoeslag - Red. „L.D." BINNENLAND. De wereldorganisatie van Toeristen en Automobilisten-bonden.de A.I.T., vergaderde te Stockholm. De A.N.W.B. en do N.R.V. vertegenwoordigden Neder land. Met algemene Instemming werd de uitnodiging van de A.N.W-B. aanvaard om in 1949 Id .ons land te vergaderen. Gistermiddag heeft commodore S. A. Forshell, commandant van het Zweedse smaldeel, dat in de Amsterdamse haven ligt, een krans gelegd aan de voet van het nationale monument te Amsterdam als eerbetoon aan hen, die in de oorlog in de strijd voor de vrijheid hun leven lieten. Morgen zal generaal Van Voorst Eve- kinck. v.m. militair attaché van Neder land te Londen, tijdens de oorlog bevel hebber der Nederlandse strijdkrachten ln Groot-Brlttannlë, uit handen van maar schalk Montgomery de Orde van Bath ontvangen. In gezelschap van de burgemeester van Rotterdam, mr P. J. Oud en zijn echtgenote bracht de Amerikaanse am bassadeur, dr Herman B. Baruch, een bezoek aan de distilleerderij en likeur stokerij Piet Melchers, te Schiedam. Dezer dag<»n Is opgericht het Ne derlands Verbond van Relsverenlgingen. De oprichtero hopen, dat alle relsverenl gingen in Nederland zich bij deze bond zullen aansluiten. Het voorlopig secre tariaat van het N.V.R. is gevestigd te Spijkenlsse, Kerkweg 169 g. Een 28-Jarige arbeider op het vroe gere vliegveld te Norg, vond onder het puin een z.g. „pantservuist". Terwijl hij het gevaarlijke projectiel onderzocht, ge raakte het slagpennetje los, met als ge volg. dat de pantservuist tot ontploffing kwam en de kleding van de arbeider vlam vatte. Het slachtoffer was vrijwel onmiddellijk dood. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter Minister Mansholt ls gistermorgen naar Frankrijk vertrokken om ln verband met emigratie-vraagstukken bezoeken te brengen aan Franse landbouwcentra. De Kynologenclub „Amsterdam" viert deze maand naar gouden jubileum, ter gelegenheid waarvan deze op één na oudste vereniging van hondenliefhebbers ln ons land op 6 Juni op de Slntelbaan te Amsterdam een aantal demonstraties van wat de hond voor de mens kan be tekenen, ten bate van het Ned. Blinden- geleldehondenfonds en de dierenbescher ming. organiseert. BUITENLAND. Groot Brittannlë zal Frankrijk een credlet van 10.000.000 pond verstrekken. Zuld-Turkije is gedurende 4 uur door een orkaan geteisterd. 30 personen kwamen om het leven. Men vreest, dat het aantal doden ln Anatollë meer dan 100 zal bedragen. Dr Malan, de leider van de Z.-Afri kaanse nationalistische party, die bij de verkiezingen de overwinning heeft be haald. heeft zich bereid verklaard een nieuwe regering te vormen. Hongarij heeft de staat Israël er kend. Generaal Jan Smuts, de voormalige Z.-Afrikaanse minister-president, heeft verklaard, dat hij hoopte zijn plicht te kunnen blijven doen als leider van de Verenigde Partij. HIJ zal in het parlement de zetel aanvaarden, welke de vertegen woordiger van Oost-Pretoria hem heeft aangeboden. Mede op verzoek van dr'Ma lan gaat hij voort met zbn voorbereidin gen voor ztfn reis naar Engeland en Ne derland. Op 24 Juni zal te Genève de eerste Internationale gezondheids-assemblee ge opend worden, die plannen zal opstellen ter bestrijding van tuberculose, malaria en syphilis. Er zullen vertegenwoordigers zijn van. meer dan 70 landen. Te Offenbach, een Industriewijk van Frankfort, hebben gisteren 20.000 ar beiders gedurende 3£ uur gestaakt uit protest tegen de lage rantsoenen. Een sloep met matrozen van het Amerikaanse vliegdekschlp „Kearsage" ls vlak vooor het vertrek naar de Middel landse Zee omgeslagen, waarbij 22 hun ner verdronken. De economische raad van de Brits- Amerikaanse zone heeft na een lange beraadslaging met vertegenwoordigers der mijnwerkers van het Ruhrgebled," de be- I noeming van Hermann Reusch in de raad van toezicht op de Duitsche staalproduc- tle. Ingetrokken, 10.000 mijnwerkers ln het Runrgebled hebben met een staking van 48 uur gedreigd, als Reusch niet werd afgezet. bestaat voor de emigratie, noch wat betreft het totaal aantal te emigreren personen, noch wat betreft het aantal emigranten uit de onderscheidene be drijfstakken. In het algemeen wilde hy de toe stand op de arbeidsmarkt ln de toe komst niet te pessimistisch zien. Zo zullen er veel arbeidskrachten nodig blijven voor de werkzaamheden tot herstel. De minister heeft ook gewezen op de inkrimping van de formatie van het Dep. van Sociale Zaken. De aantallen ambtenaren en arbeidscontractanten, die arbeidsprestaties leverden, zijn als volgt: 1 Jan. 1945—6430; 1 Jan. 1946- 5702; 1 Jan. 1947-4075; 1 Jan. 1948- 3966. Het streven der regering is er op ge richt, aldus de minister, de herziene ouderdomsregeling, welke ook dezelf standigen zal dienen te omvatten, zo enigszins mogelijk uiterlijk per 1 Oct. 1950 in werking te deen treden. In dit verband mag er aan herinnerd worden, dat de noodwet ouderdomsvoorziening, die ook voor de zelfstandigen geldt, be perkt is tot hen, die vóór 1 October '50 de 65-jarige leeftijd bereiken. De minister deelde voorts o.a. nog mee, dat de commissie voor de 'oezits- spreiddng zeer binnenkort zal worden geïnstalleerd. Deze commissie kon haar werkzaamheden nog niet aanvangen, omdat er binnen de Stichting van de Arbeid enige moeilijkheden waren, welke vertraging veroorzaakten. De voordracht der leden is thans te verwachten. Vertrou wens votum voor Franse regering ALLEEN DE COMMUNISTEN STEMDEN TEGEN. De Franse Nationale Vergadering heeft haar vertrouwen in dc regering uitgesproken met 402 tegen 183 stem men. Alleen de communisten stemden tegen. De vertrouwenskwestie werd gesteld naar aanleiding van het wetsontwerp met betrekking tot het ontslag van 150.000 ambtenaren, als bezuinigings maatregel. De minister van Financiën, René Mayer, dreigde af te treden, in dien het voorstel niet werd aangeno men. Do regering staat thans voor een nieuwe moeilijkheid, die ontstaat door het jongste decreet, waarin indirecte financiële hulp aan kerkelijke scholen wordt goedgekeurd. De socialisten, com munisten en enige radicalen hebben de intrekking van dit decreet geëist, maar premier Schuman zou bereid zijn voor het van kracht blijven er Pvan te vechten. De voormalige premier Paul Reynaud (Republikeinse Vrijheidspartij) die voor de regering stemde, verzocht Schuman het parlement openlijk mee te delen, welke moeilijkheden te wachten zijn. Hij verklaarde, dat „de moeilijkheden ran de regering het gevolg zijn van het feit, dat zij haar krachten aan onder geschikte kwesties wydt en daarbij de hoofdproblemen over het hoofd ziet. Het gaat er niet om te weten, of wij óver vier jaar, wanneer het plan-Mars hall ten einde loopt, in staat zijn in het buitenland de grondstoffen te ko pen. waaraan wy behoefte hebben van veel meer belang zijn de monetaire problemen de repatriëring van de kapitalen, onze handelsbalans, de Duit se kwestie. het statuut van het leger" „Het was het permanente tekort op zijn betalingsbalans, dat leidde tot de ral van het Romeinse keizerrijk, aldus Reynaud. Volgens waarnemers betekenen de woorden van Reynaud. dat hy binnen 2 3 weken een kabinetscrisis verwacht. H.M. de Koningin 31 Augustus in Amsterdam De particuliere secretarie van de Ko ningin deelt mede, dat het Haar voornemen ligt om 30 Augustus e.k. haar intrek in Amsterdam te nemen om daar op 31 Augustus de viering van haar regerings-jubileum bij te wonen. Het is niet uitgesloten, dat HM. na de 31ste Augustus nog enige dagen ln Amsterdam zal doorbrengen. Haar verder verblyf echter zal even min als Harer Majesteits verblijf gedu rende de afgelopen wintermaanden een officieel karakter dragen. Het zal de Koningin vermoedeiyk, ge zien de vermoeienissen, die dit met zich mede zou brengen niet mogelijk zyn. gedurende deze dagen persoonlijk ge lukwensen van deputaties uit de burgc- ry in ontvangst te nemen. FINANCIËLE POSITIE VAN DE NED. OPERA. Tekort van f. 858.000. De Nederlandse Opera te Amsterdam, aldus het „Alg. Hbld." heeft over het afgelopen seizoen een tekort op de ex ploitatie-rekening ^van rond f. 858.000. Ter gedeelteiyke dekking van een even tueel tekort op de exploitatie van haar instelling gedurende het seizoen 1947/'48 heeft de Opera aan de provincie Noord- Holland een subsidie gevraagd van f. 35.000; voor het boekjaar 1947 bedroeg het subsidie f. 25.000. Gedeputeerde Sta ten verklaren zich bereid dat bedrag ook nu weer uit te trekken en merken in hun voorstel op, dat een bijdrage van de provincie slechts kan worden gezien als een blijk van belangstelling en niet als een subsidie ter instandhouding van een Nationale Opera. Gedeputeerden zeggen tevens de aandacht van de mi nister van Binnenlandse Zaken te heb ben gevestigd op de door de minister van O. K. W. te verlenen Rykssubsldle. Verzoekschrift van de „Persatoean Timor Besar" GELIJKGERECHTIGD LIDMAAT SCHAP VAN HET KONINKRIJK GEËIST. De ver. „Persatoean Timor Besar" heeft gisteren een verzoekschrift aan geboden aan Haro Majesteit do Ko ningin, aan de Nederlandse regering en de Staten-Generaal, waarin de be volkingsgroepen van Ambon, Menado en Timor vragen om do status van „een Nederlands overzees gebiedsdeel volgens de thans geprojecteerde sta tus voor Suriname en de Nederlandse Antillen". Besloten wordt met de volgende woor den: „Nu alle verzoeken vruchteloos zyn gebleven, richten zy zich tot Uwe Ma jesteit en de Staten-Generaal met de uitdrukkelijke els. dat thans aan hun verzoek worde voldaan, te weten het geiykgerechtigd lidmaatschap van het Koninkrijk. Verschillende welgemeende raadgevingen hebben reeds aangespoord een weg te bewandelen, welke zy steeds angstvallig hebben-vermeden en die in stryd Is met de grondgedachte der ver eniging, nJ. die om zich te richten tot de Verenigde Naties". Republiek stelt tijdelijk succes boven het uiteindelijke In het commentaar van de R.V.D. te Batavia wordt o.m. opgemerkt: ..Zoals de zaken thans liggen, bevindt Federaal Indonesië zich dichter by een succesvol benaderen van 1 Januari dan de Republiek. Federaal Indonesië stelde zich tot dusver consequent achter de Renville-beginselen''. En verder: „De indruk wordt gewekt, dat de Republiek de voorkeur geeft aan een politiek van opportunisme en het tydelyke succes stelt boven het uiteindelyke. Zy moet daarvan dan echter ook de consequenties aanvaar den. En dier consequenties kan zyn, dat zy straks als ongeorganiseerde en ntet- welvoorberelde eenheid haar plaats moet innemen naast de andere staten, die reeds een geruime tyd van werkelij ke opbouw achter de rug hebben, en het ls niet moeiiyk om uit te maliën, waar het zwaartepunt zal komen te liggen". EIND JUNI INSTALLATIE VOOR LOPIG PARLEMENT VAN MADOERA. Het voorlopige parlement van Madoera zal eind Juni worden geïnstalleerd. Het zal bestaan uit 50 leden, waarvan 40 reeds enige tijd geleden z(jn gekozen en de 10 te benoemen leden nog moeten worden aangewezen door de Wall Ne gara. ALGEMENE STAKING DREIGT IN DE REPUBLIEK INDONESIA. Van de gistermorgen begonnen be sprekingen aangaande door de kapok- arbeiders in de Republiek Indonesia gestelde looneisen schijnt het af te han gen, of een algemene staking in de Republiek vooi de deur staat. De ar beiders hebben besloten zulk een sta king te organiseren indien hun eisen niet worden ingewilligd, zy hebben zich inmiddels verzekerd van de medewer king der arbeiders in de openbare be drijven en van de spoorwegen. AANSLAG VAN TERRORISTEN BIJ POERWAKARTA. Een dode en verschillende licht gewonden. Op 26 Mei werd een gezelschap be staande uit de controleur B. B. Harde man, een bestuurslid van de dböperatie Ra'jat, Marimoen, en de Wedana van Poerwakarta. Natanegara. uit een hin derlaag door terroristen beschoten. Een achter dit gezelschap rijdende militaire jeep werd eveneens beschoten. Het be stuurslid van de coöperatie Ra'jat werd gedood, de overige leden van het ge zelschap werden licht gewond. Van d® inzittenden van de militaire jeep wer den een veldprediker ?n een ander* inzitts" gewond.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1