JL SCHUURPOEDER PANDA EN HET OOG VAN MUG „Kabinetscrisis"0 in de Alg. Verg. voor Bloembollencultuur Jhr v. Nispen tot Pannerden treedt at als voorzitter SPAART ZEEP EN SCHUIMT Ratli o-programma Officiële publicatie IVi A AN 2AG iMEl BRIDGE PARENCOMPETITIE „D.D.S.". In de 6e en laatste ronde van de pa rencompetitie van „D.D.S.., waren de voornaamste uitslagen: Groep Rood: 1. Heer en mevr.- Eer boog 36 p.; 2. LeenhoutKuilman 3414 p.; 3. Van Berge HenegouwenVan Ber ge Henegouwen 34 p.; 4. dames Van In- gen SchenauRijnbende 32Vj p. Groep Zwart: 1. Parmentier—Jansen 39!j> p.; 2. Heer en rner. Scheffers 38^ p.; 3. Heer en mevr. Van Heusden 36 p,; 4. Slem—Van Ommen 34Vj p. Groep Groen: 1. Heer en mevr. Staal 42p.; 2. mevrouw Seis—Kanbier 35 p.; 3. EnsingWaasdorp 34 p,; 4. Heer en mevr. Eichhorn 33 p. In de eindstand gaan aan de kop: 1 EnsingWaasdorp 349.18 p.; 2. da mes Van Ingen SchenauRijnbende 346, 82 p.; 3. LeenhoutsKuilman 341.26 p.; 4. Heer en mevr. Staal 337,25 p.: 5. Par mentierJansen 333,3° p.; 6. Van Berge Henegouwen— Van Berge Henegouwen 326,52 p. Morgenavond speelt D.D S met twee zestien-tallen in Den Haag tegen de bridgeclub van de K.L.M. SPORTIEF BURGEMEESTER. Het zal niet alle dagen voorko men dat een burgervader zijn zetel verlaat om een voetbalwedstrijd te gaan spelen. Burgemeester Vlam van Goor vond echter dezer dagen daartoe aanleiding. De gelegenheid was er dan ook naar. want Goor's burgervader kwam uit als midvoor in een wedstrijd van het Goorse gemeentepersoneel tegen een elftal van het gemeentelijk gasbedrijf. De baten van deze wedstrijd kwamen ten goede aan het thuisfrontwerk voor de jongens overzee. De Goorse burgerij zorgde dat de opbrengst evenredig was aan het beleid van haar burgemeester. BILJARTEN PERSOONLIJKE KAMPIOENSCHAPPEN L.B.B. In de afgelopen week zijn de wedstrij den om de persoonlijke kampioenschap pen van de Leidse Biljartbond geëin digd. Hier volgen de namen van de titelhouders: lste klasse cadre: 1. B. de Roo Sr.; 2. P. Oudshoorn. 2de klasse cadre: 1. J. Petit; 2. A. Sira. lste klasse libre: 1. T. Fasel; 2. B, de Roo Jr. 2de klasse libre: 1. E. Keijzer; 2. Oudshoorn. 3de klasse libre: 1. L. Verhoeven; 2, N. Bakker. 4de klasse libre: 1, T. Hoek; 2. W. Boucie. 5de klasse libre: 1. D. Herreur; 2. S. Groen. 6de klasse libre: 1. J. v. d. Kaaij; 2. B. Kramers. 7de klasse libre: 1. 1. Rijsbergen; 2. J. v. d. Waals. 8ste klasse libre: 1. I. Pardon; 2. J. van Beek. LISSER BILJART KRING. Driebandenkampioenschap. Het driebanden-kampioenschap van de Lisser Biljart Kring, dat voor de eerste maal verspeeld wordt, heeft een spannend verloop en de laatste wedstrijden tussen H. v. d. Voort «.Flo ra) en G. C. Degger <LUTO) beloven zeer aantrekkelijk te worden. De Biljartver. „Flora"' te Noordwijk heeft de organisatie in handen van dit tournooi. De stand luidt: £SP. gV. gl. VTl. p. H v. d. Voort Flora 6 6 12 G. C. Degger LUTO b 4 1 8 C. van Dam Flora 7 4 1 2 9 J v.d. List Flora 7 4 1 2 9 J. Dierericks VIOS 6 4 2 8 W Slootbeek Flora 8 4 4 8 J. Koele wijn Flora 8 2 6 4 G Haver VTOS 6 6 C. Slootbeek LUTO 5 5 Courses Duindigt De uitslagen van de Zondag gehouden draverijen en rennen te Duindigt zijn: Draverijen: 1. Fanfare-prijs, afstand 2040 m l. Lord Quetteville "(Roodenburg) tijd 3.12,4 km. tijd 1.33.4; 2. Luccie Roh- da W. H. Geersen). 2. Tatima-Prijs, afstand 1940 m.: 1. Jackie Boy (F. A. Bosveld) tyd 3.04.8 km. tijd 1.34.3; 2. Mary Axkit (In 't Veen). 3 Fleetwoord-Prijs, afstand 1540 m. heatdraverij1. Leo Axkit <J. v. Leeu wen) tijd 2.20, km tijd 1.28.6; 2. John D. (M. Vergay)3. Lady Zora. 4. Tedora-Prijs. afstand 2040 m. 1. Main Axworthy (W. H Geersen) tijd 3.00. km tijd 1.29.1; 2. KingSpencer (In 't Veen). 5. Favoritin-Prys. afstand 2140 m.: 1, Intrepid (J. v Leeuwen) tijd 3.10.7, km. tiid 1 77.5: 2. Excellentie Brewer 'H. C. tèn Hagen). Rennen. 6. Beginnelingen-Prijs, af stand 900 m.: 1. Qualissa (J. v. Yperen) tijd 1.00,2 7. Het Zilveren Schild-Prijs. afstand 2600 m.: 1. Majesto (J. M. A. Dekkers) tijd 3.03.2; 2. Crsntor (H. G. Dekkers). ZEILEN. Onderlinge wedstrijden „De Kaag" Zoals elk jaar hield de Kon. Zeil-, Roei-, en Motorsportver„De Kaag" haar jaarlijkse onderlinge wedstrijden op 6, 9 en 30 Mei De einduitslagen over 6 wedstrijden zijn: 12 M2. klasse: 1. Hurricane, Jac. Kraan 180 pnt.; 2. Mooy, 60 pnt., 3. Spitsmuis, mej. W. Boschma 37 p. Valkenklasse: 1. Vier Winden H. Snoek 81 p.; 2. Estrellita. J J. v. Kool bergen 62 p 3. Pierewiet, T. Brinks 62 p. Regenboogklasse. 1. Duke, J. C. v. d. Velde 67 pnt.; 2. Coppelstock, J. H. C. Sieverts 55 p.; 3. Home, mej. N. M. Theunissen 47 p. Drakenklasse1. Kortenaer, H. Ver- duvn 62 pnt.; 2. Vliegende Hollander, J. de Nerée tot Eabberich 47 o. Olympiajollenkl.: 1. Vagebond. Th. v. Kelvert 84 p.: 2. Pinquin II. B. Markus 64 p.: 3. Mars, L. P H. Gerhards 59 p.; 4. Willem Gozewijn II, A. Metelerkamp 54 p.; 5. Glipper, J. P. v. Eesteren 46 n. 16 M2. Eenheidsklasse: 1. Symon de Danser II, J. P. v. Dijk 76 p.; 2. Tncal- zando. C. H. v. d. Meer 50 p.; 3. Gouwe Nimf III. J. v. Pergen p.: 4 Kane- braaier. M. v. d. Meer 45 p.; 5 Rival II, A. v. Hcmert 37 j Pamousklasse zonder bijzeilen: 1. Alk, A. Volkers Jr. 82 p 2. Braasemermeer, W. M. v. Staveren 62 p 3. Watergeus, W. Couwenberg 53 p. 12-voetsjollenklasse A- 1. Orzi. L. P. Herfst. 66 p.: 2. HuppeieaT II. B. P. Ha- geman 58 p.; 3. v. Kinsbergen. E. v. Eek 50 p. 12-voetsjolienklasse B: 1. Hunter. W. van Bergen 59 p.; 2. Beatrix, L. Slinkert. NACHT-KAAG VIEL IN 'T WATER. De Nachtwedstrijd 1948, gehouden van Zaterdag op Zondag, is letterlijk en figuurlijk in het water gevallen. De meeste klassen finishten verkeerd, waar door de 12 M.2 klasse, de Valkenklasse, de Drakenklasse en Olympiajollenklasse werden uitgeschakeld De uitslagen van de overgebleven klassen luiden: Regenboogklasse: 1. C. J. v. d. Bas; 2. Duke. J. C. v. d. Velde; 3. De Steur, L. v. d. Steur. 16 M. Eenheidsklasse1. No. 1055 on bekend. Pampusklasse1. Windekind, J. A. J. Niessen. 12-voetsjollenklassp 1. L. P. Herfst; 2. Vas-Y, J. W. Verhulst. Zeven bestuursleden volgen hem (Van een speciale medewerker). De spanning, die reeds lang merkbaar was binnen de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur heeft zich thans ontladen in een besluit van de eerst sedert vorig jaar in functie zijn de voorzitter, jhr. mr O. F. A. H. v. Nispen tot Pannerden, als zodanig te bedanken. Hij heeft van dit voorne men mededeling gedaan in een ver klaring, opgenomen in het orgaan der Alg. Vereniging. Uit die verklaring blijkt, hoe tegen het uitdrukkelijk advies van hem als voorzitter in, in dc laatstgehouden hoofdbestuursvergadering enkele be sluiten door de meerderheid zijn doorgezet, welke niet alleen het einde zouden betekenen van iedere invloed L.T.C. „DE MUNNIK". Zaterdag speelde De Munnik 1 tegen de Ballenmeppers 2. Zoals verwacht, was de tegenstand gering. De Munnik won deze ontmoeting met 50 en heeft nu drie wedstrijden achter de rug, die allen werden gewonnen. De Munnik 2 speelde thuis tegen het sterke Leimonias en moest met 41 het onderspit delven. Mej. Lamers zorg de voor 'n prettige verrassing. Niet al leen doordat ze haar partij tegen mej. P. van Dalsum met 86, 46. 61 won. maar speciaal door haar keurig spel. Het nieuwe dubbel Brouwer en Bur gerhout deed het ock al niet slecht en verloor slechts met 64, 75 van hun geroutineerde tegenstanders Bijlstra en De Bruyn Kops. DE FRANSE OPEN KAMPIOENSCHAPPEN. De uitslagen van de finales van de Franse internationale kampioenschap pen lulden: Dames-enkel: mevr. Landry (Fr.) sl. mei. Fry (V. S.) met 6—2, 0—6, 6—0. Heren-enkel: Parker (V. S.) sl.Drob- ny (Tsj.-Slow.) c met 64. 75, 57, 86. Dames-dubbel: mevr. Todd en mej. Hart (V S.) slaan mej. Fry en mej. Pren tiss (V. S.) met 64, 62. Gemengd dubbel: mevr. Todd (V. S.) en Drobny (Ts.-Slow.) slaan mej. Doris Hart (V. S.) en Sedgman (Austr.) met 6—3, 3—6, 6—3. Heren-dubbel: Bergelin (Zweden) en Drobny (Tsj.-Slow.) slaan Hopman en Sedeman (Austr.) met 36, 61, 1210 QUICK BOYS WON VAN D.C.L. In een wat rommelige en op het laatst vrij onaangename wedstrijd won Quick Boys Zaterdagavond van de Rotterdamse tweede klasser D.C.L. Al direct na het begin was het merk baar dat de thuisclub sterker was en beter speelde, al hebben we betere wed strijden van de Katwijkers gezien. Toen na verloop van een halfuur Quick Boys door doelpunten van Verdoes. Schaap en Parlevliet een 30 voorsprong had, geloofde zij het wel. Intussen was reeds gebleken, dat de Rotterdammers hun mond beter konden gebruiken dan hun voeten en de opmerkingen onderling ge tuigden niet van een prettige verstand houding. De scheidsrechter had het dan ook moeilijk om de wedstrijd in goede orde te doen eindigen. De eindstand werd 42 voor Quick Boys, nadat de rust met 3—1 was ingegaan. der Alg. Vereniging, doch ook „door de wijze waarop ze zijn tot stand ge komen. een aanfluiting betekenen van elk democratisch fatsoen en van iede re collegialiteit jegens afwezige hoofd bestuursleden". In dit „persoonlijk woord" acht voor zitter Van Nispen samenwerking prac- tisch onmogelijk, verklaart de verant woordelijkheid voor de genomen beslui ten niet te kunnen dragen en geen ge noegen te kunnen nemen met de wijze waarop ze zijn tot stand gekomen, zo dat hij zich gedwongen ziet het voor zitterschap neer te leggen. Echter kon digt hij aan „ten behoeve van de grote meerderheid der goedwillende vakgeno ten" ter voorkoming van volledige ont wrichting der Vereniging, nog korte tijd in functie te zullen blijven om de lopen de zaken af te wikkelen. Jhr mr O. F. A. H. v. Nispen tot Pannerden. TWEEDRACHT IN HET VAK. Wat is de oorzaak van dit besluit, dat voor insiders niet zo plotseling kwam? Reeds geruime tijd broeit de twee dracht in de grote organisatie der be oefenaren van het bloembollenvak. Het is de oude antithese: voorstanders van de z.g. saneringsmaatregelen en zij, die deze maatregelen niet aanstonds en met één slag menen te moeten doen verdwij nen, tégen de „diehards", de vurige an- tie-saneerders, die zich hebben georga niseerd in de „Vereniging tot behoud van het Bloembollenvak". Deze vereniging, die na de oorlog werd heropgericht, ontwikkelde een zeer grote activiteit. Zij vond vele mede standers met name In het Noorden van Noord-Holland, waar vele kwekers zit ten die niet alleen op de bloembollen teelt aangewezen zijn. maar vaak daar naast een tuindersbedrijf hebben. Doch ook in ..De Zuid" telt men talrijke hef tige tegenstanders der maatregelen. De anti-saneerders boekten een tri omf, toen zij 27 November 1947 in een Algemene vergadering wisten te berei ken, dat de meerderheid der afgevaar digden zich uitsprak vóór onmiddellijke afschaffing der saneringsmaatregelen en algehele verbreking van de banden met het Bedrijfschap voor Sierteeltpro- Ingezonden Mededeling 'n Erdal-produrfdus goed Het was een feit, dat de zaak goed ging; als ze alleen maar, zoals meneer Mercer had gezegd, de diverse nog dreigende moeilijkheden zouden kun nen omzeilen. Als J. W. maar niet op de achtergrond als een schaduw op hun succesvol werken waarneembaar bleef! Men had haar nu zo vaak her haald, dat J. W. uiteindelijk altijd kreeg, waar hij zijn zinnen op gezet had, dat Lynn, die nog erg jong was, het min of meer was beginnen te ge loven en er 's nachts dikwijls over lag te piekeren. Hij kan ons niets doen, zolang Tigherhams ons steunt, verzekerde ze ziohzelf nadrukkelijk. Tigherhams is nog veel groter dan J. W. Maar toch zei haar instinct haar, dat ze met J.W. nog niet klaar waren. Hy was niet iemand, die de jacht zou opgeven, als hij eenmaal geprikkeld en gewars- boomd was. Op de een of andere kwa- cie dag zou hy hen wel weer komen lastig vallen. Ook dacht ze vaak met zorg aan Meneer Mercer's zwakke ge zondheid en aan J. W.'s robuste uiter lijk Het leek haar by wijlen een som ber voorteken en ze kon zich er niet los van maken. Ik kan er maar niet achter ko men, wat moeder in haar schild voert, zei Lynn ernstig. Ze overhandigde Pe ter een langverwachte brief van Me vrouw Ga-le. Lees dit en zie waar ze is. Ze sloeg hem gade, terwijl hij de brief las. Hij stond met zijn rug tegen het raam. Ze was een beetje bezorgd voor hem, hy zag er niet zo goed uit als hy geaaan had. Hy werkte veel te hard. Als hij maar niet midden in het seizoen afknapte! Ziekte, had meneer Mercer gezegd, was iets dat je tot elke prijs moest vermijden. Het publiek meest daar niets van hebben. Als iemand in een hotel sterft, zorg dan dat je hem stilletjes uit het hotel weg brengt tegelijk met de lege flessen, en praat er met niemand over, had me neer Mercer hen uitvoerig en nadruk kelijk gezegd. Het Grand Hotel in Bamfield! zei Peter. Dan heeft ze daar zeker vrienden. Ik heb er nooit van gehoord. Ik weet heel goed, waar de meeste van haar vrienden wonen. Het Is één van J. W.'s hotels. De meeste hotels aan de Zuidkust zijn van hem. Ik denk niet, dat ze dat weet, zei Lynn. Ze voelde zich enigs zins bezorgd. Geen van J. W.'s hotels was goedkoop. Mevrouw Gale kon zich een dergelijke luxe niet veroorloven en had geen flauw idee, hoe ze met geld om moest springen. De enige mogelijk heid, die Lynn zich kon bedenken, was dat één van haar moeder*s collega's van -vroeger plotseling veel geld had gekregen en dit, zoals actrices wel meer deen, nu deelde met minder ge lukkige vriendinnen. Het lijkt me het beste, dat je eens een vrije dag neemt en haar daar op gaat zoeken, zei Peter. Lynn lachte. Ik denk niet. dat moeder erg op mijn bezoek gesteld zal zijn. Moeder vindt het vreselijk met mij voor de dag te moeten komen. Pe ter, je zit toch n-let ergens over te pie keren, is het wel? Hij keek haar snel aan en probeerde te glimlachen. Ik ben best, zei hij rustig. Maak je over my geen zorgen. Ik heb me nog nooit zo goed gevoeld. Het was Lynn nooit eerder opgeval len, dat Katie en Jaggers intussen heel goed met elkaar bleken op te kunnen schieten, tot op een dag in Juli. Zou ik morgen een vry'e dag kun nen ifcrijgen. Juffrouw Lynn? vroeg Jaggers. Katie en ik willen naar de bioscoop gaan. Ernie kan dan voor de bar zorgen. Ernie was een slungelige jongen, die wegens een aoute adenoïde niet voor andere werkzaamheden ingepikt was. Jaggers had hem oorspronkelijk aan genomen voor het helpen met de bier vaten en het spoelen van glazen. Hij bleek intelligenter te zijn dan hij er uit zag en de laatste tyd had hy zich in de bar onmisbaar gemaakt. Lynn had een vaag vermoeden, dat hij een beetje flirtte met Phyllis of Celia. of I met hen beiden. Hy kan het uitste- I kend, juffrouw Lynn, als U alleen maar een oogje in het zeil houdt. Hij maakt zich een beetje zenuwachtig als het erg druk wordt en de mensen al lerlei cocktails willen hebben. Daar zou ik zelf ook zenuwachtig van worden, lachte Lynn. O nee. juffrouw, U niet! U gooit maar een heleboel dingen door elkaar, doet er wat ijs bij en maakt het af met een olijf of een kers. De mensen weten er zelf gewoonlijk niet erg veel van. Het is niet moeilijk om hen de diverse drankjes lekker te laten vin den. In de schuur was men druk aan het werk. De dansvloer was bijna gereed. Peter was zelf bezig met het vervaar digen van banken en had veel plezier in het werk. Ze zouden het best één dag zonder Katie en Jaggers kunnen stellen. Het was Woensdag en op die dag kwamen er gewoonlijk niet veel mensen. Phyllis en Celia zouden met het diner kunnen helpen, aangezien er geen grote theedrukte zou zijn.- Ze had den de donkere bar aan één kant uit gebroken en vergroot en van de wa- randah hadden ze een soort biertuin gemaakt, die met de bar in verbinding stond. Het regende die middag 'n beet je, tengevolge waarvan weinig mensen kwamen theedrinken. Een soldaat met zijn meisje, die op de fiets uit waren, kwamen binnen vallen. En een stel zeelui, dat van de ene plaats naar de andere trek. Lynn bediende hen en ze bracht Peter ook een blad met thee. Daarna trok ze een gebloemde schort aan en maakte ze zichzelf gereed voor de ongewone taak van helpster in de bar voor die avond. Wat zou haar mceder boos zijn, als ze dit wist! Haar moeder! Er kwam een ernstige trek op Lynn's gezichtje, als ze aan mevrouw Gale dacht en haar zonderlinge ge drag. Ze hadden tot dusverre niets meer van haar gehoord. En Lynn had ook nog geen tijd gehad haar moeder op te zoeken, zoals Peter had voorge steld. (Wordt vervolgd) ducten. Het Hoofdbestuur kreeg op dracht, deze wens der vergadering aan de Minister kenbaar te maken. Het heeft deze opdracht vervuld, al was het voor ieder duidelijk, dat het dit niet van harte deed, omdat de meerderheid der Hoofdbestuursleden geen voorstander is van onmiddellijke afschaffing der maat regelen. De Minister echter legde de eis der Algemene Vergadering van „Bloembol lencultuur" naast zich neer en deelde mede. dat hy er niet over dacht, tot af schaffing der maatregelen over te gaan, daar zulks ook al in verband met de in ternationale constellatie niet mogelijk was. Het kortelings verschenen „Rap port der Commissie tot Onderzoek der Moeilijkheden in het Bloembollenvak" komt tot dezelfde conclusie. De anti-saneerders namen hiermee echter geen genoegen. Herhaaldelijk eisten zij in de vergaderingen van het Hoofdbestuur, dat het de consequenties trekken zou uit het besluit tot afschaf fing, en de „wil der vergadering" zou uitvoeren. ANTI-SANEERDERS GRIJPEN HUN KANS. In een op 14 Mei j.l. gehouden Hoofd bestuursvergadering hebben zij kans gezien, het Hoofdbestuur inderdaad hiertoe te brengen. Op deze vergadering waren de be- Uuursleden-anti-sancerders voltallig tegenwoordig, hun tegenstanders ech ter niet. Gebruikmakende van deze toevallige meerderheid, hebben de anti-saneerders toegeslagen. Toen voorzitter Van Nispen de behandeling van bovengenoemd Rapport (het z.g. Bloembollenrapport) aan de orde stelde) was het het Hoofdbestuurslid de heer P. Bakker Mzn. uit Enkhuizen (tevens voorzitter van de Ver. tot be houd van het Bloembollenvak) die als zyn mening te kennen gaf dat het rapport zonder meer moest worden afgewezen, als consequentie van het besluit der Algemene Vergadering be treffende afschaffing der maatrege len. Een poging van de voorzitter om te komen tot benoeming ener com missie, mislukte doordat de heer Bak ker een voorstel indiende om het rap port te verwerpen, dat ondanks pro testen van voorzitter en andere be stuursleden, in stemming werd ge bracht en aangenomen. Dezelfde meerderheid stelde nu maar meteen voor, in het vervolg geen enkele pu blicatie van het Bedrijfschap meer in het officieel orgaan der Vereniging op te nemen! Ook dit voorstel werd met dezelfde meerderheid aangenomen. WAT NU. Het valt niet te verwonderen, dat deze handelwijze de voorzitter der Alg. Ver eniging noopte tot de door hem aange kondigde gedragslijn, en dat die leden van het Hoofdbestuur, welke de begin selen der anti-saneerders niet toegedaan zijn, besloten hem te volgen, indien de Algemene Vereniging niet duidelijk uit sprak, dat zij met deze gedragslijn niet accoord ging. Een algemene vergadering zal zich waarschijnlijk binnenkort de gewichtige taak zien toevertrouwd, hier over een beslissing te nemen, een be slissing die van het grootste belang is voor de toekomst der Alg. Vereniging. De zinsnede uit de verklaring van jhr. Van Nispen betreffende de „Grote meerderheid der goedwillende vakgeno ten" moge enige verwondering wekken, waar blijkbaar de meerderheid dier vak genoten zich uitgesproken heeft tegen de maatregelen. Zo eenvoudig echter staan de zaken niet. De verschillende afdelingen brengen stemmen uit naar gelang van de door hen betaalde contributie. Waar echter een maximum is gesteld, komt het voor, dat er afdelingen zijn, die bijna evenveel stemmen uitbrengen als anderen, die bijna het dubbele aan contributie be talen. Reeds zijn in dezelfde Hoofdbe stuursvergadering stemmen opgegaan om hierin wijziging te brengen, maar dit is tot dusverre nog niet gelukt. Zo kan het gebeuren, dat een getals meerderheid besluiten neemt, die toch niet een zuivere weerspiegel i zijn van de verhoudingen in het vak Èn dat de „extremisten" zelf niet altyd op hun partijgangers kunnen rekenen, bleek nog zeer onlangs, toen het Hoofdbestuur na een motie, door de afdeling Grote broek, een der centra van de actie, in gediend. de vertrouwenskwestie stelde. De motie werd toen met grote meerder heid van stemmen verworpen! Daarom moet de komende algemene vergadering met de grootste belang stelling tegemoet gezien worden, aan gezien daar zal blijken hoevele kwekers nu in werkelijkheid achter het Hoofd bestuur, en hoevelen van hen „tot het bittere einde" achter de anti-sanerings actie staan. De gebeurtenissen van de laatste tijd hebben aangetoond, dat zeer velen hinken op twee gedachten, spelen met de idee van afschaffing der maat regelen maar de consequenties toch niet aandurven. Wanneer de leden der Alg. Vereniging op deze vergadering defini tief hun houding bepalen, dan zal, hoe ook de uitslag moge zyn, de Alg. Ver eniging dit gewonnen hebben, dat ze eindelijk weet waar ze aan toe is. Zuivelindustrie staat voor grote beslissing HANDHAVING IN VERANDERDE WERELDSITUATIE SCHEPT PROBLEMEN. Op de algemene vergadering van de Algemene Nederl. Zuivelbond (FNZ), hedenmiddag in Krasnapolsky te Am sterdam. hield de voorzitter, mr dr J. Linthorst Homan uit Groningen, de ope ningsrede. Mr dr Linthorst Homan heette in het bijzonder de afgevaardigden van de zus terorganisatie uit België welkom. De hoofdzaak is thans, aldus spr., in het labyrinth van vragen de weg te vin den, langs welke de Nederlandse melk veehouderij haar zuiveltaken in de in elk opzicht zo veranderde wereld het beste kan zoeken te vervullen. Prinsi- pieel gaat het daarbij vooral om <ieze vraag: Welke positie kan en wil het Nederlandse volk geven aan het appa raat,. dat in moeizaam werk sinds het laatst der vorige eeuw Is opgebouwd: zy'n veredelingslandbouw. Onze oude markten gingen óf rechtstreeks door de oorlogshandelingen verloren, gelijk voor lopig met Duitsland het geval is, óf zij werden door andere landen veroverd, en die andere landen, met name de zoge naamde „nieuwe" landen, beschikken over zó grote mogelijkheden, dat wij de concurrentie alleen aan kunnen, wan neer wy ons daar welbewust en doelbe wust toe zetten. Daarin bestaat nog niet zo'n grote duidelijkheid, dat onze verede lingslandbouw het besluit kan nemen zyn beleid te richten op de veranderde omstandigheden en in zeer grote inves teringen in de zuivel gaat het om tien tallen millioenen over elk der eerstko mende jaren zich te rationaliseren en te moderniseren. In verschillende in ternationale vraagstukken ligt de ten dens, de Nederlandse veredelingsland bouw te doen opgaan in een groot inter nationaal complex, en daarin zou onze zuivelindustrie dan onontkoombaar moe ten dalen tot een heel wat lager niveau dan zij thans inneemt. Reeds is komen vast te staan, dat wij in elk geval, hoe dan ook, hebben te rekenen met de noodzaak ons tot het uiterste in te spannen om onze taak te blijven vervullen. Elke gedachte aan „dat het wel gaan zal" is op dit moment voor onze zui velindustrie levensgevaarlijk. Sinds de jaren tussen 1830 en 1900 heeft de Nederlandse landbouw, en heeft juist de zuivelindustrie, niet voor zo grote beslissingen gestaan als heden het geval is en morgen het geval zal zyn. VOOR DINSDAG 1 JUNI. Hilversum I (301 M.) AVTtO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: New York Orchestra; 7.50: dagopening door dr J. C. A. Fetter; 8.00: nieuws; 8.15: aubade, 8 45: Engelse muziek; 9.15: mor genwijding door ds J. Loos; 9.30: muziek van Mozart; 9.45: arbeidsvitaminen; 10.30: voor de vrouw; 10.35: pianomuziek; 10.50 voor de kleuters; 11.00: J. Spelde, orgel; 11.45: stemmingsbeelden; 12.00: zang en plano; 12.30: weerpraatje; 12.33: ons platteland; 12.43: zang en orkest; 13.00: nieuws; 13.15: Metropole-orkest; 14.00: met naald en schaar: 14.30: radlomatlr.ee; 16 40: de schoolbel; 17.00: ensemblemu- zlek voor de Jeugd; 17.30: Klrsten Flaf- stad, sopraan; 17.45: flitsen uit Oost In donesië; 18.00 nieuws; 18.15: T. Erlch, plano; 18.30: Ned. strijdkrachten; 19.00: hulp aan suikerzieken; 19.15: sopraan en plano; 19.45: Niwlnklanken; 19.50: weder opbouw; 20.00: nieuws; 20.05: echo van de dag; 20.15: bonte Dlnsdagavondtrein; 21.30: verzoekprogramma 22.15- buiten lands overzicht: 22.30: New London String Ensemble; 23.00: nieuws; 23.15: Londen onder de loupe; 23.3024.00: muziek van Hindemlth. Hilversum II (415 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: gram.muzlek; 7.45: morgen gebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws: 8.15: opgewekte muziek; 9.00: lichtbaken; 9.30: waterstanden; 9.35: alt viool en piano; 10.00: voor de kleuters; 10.15 Italië zingt: 10.30 schoolradio; 11 00 muziek houdt fit: 11.30: als de ziele luis tert: 11.40: zigeunerorkest; 12.00 Angelus: 12.03: Vaudeville Orkest; 12.30: weerover- zicht; 12.33: Vaudeville Orkest: 12.55 zon newijzer; 13 00. nieuws: 13.20: sopraan en plano; 13.45: bijbellezing; 14 00: mu ziek van Mozart; 14.30: voor de vrouw; 15 00 schoolradio; 15.30: opgewekte klan ken; 16.00: ziekenbezoek; 16.30: zlekenlof; 17.00. na schooltijd; 17 13: Regimental Band of R M. Grenadier Guards; 17.55: ondeugende liedjes; 18.20: sportpraatje; 18 30: orkest B. Mersson; 18.50: actualitei ten; 19 00: nieuws; 19.15: Weense muziek; 19.45: Katholieke jongeren; 20.00: nieuws; 20 05 de gewone man; 20.12: Radio Phtlh. Orkest; 22.45: avondgebed en liturgische kalender; 23.00: nieuws; 23.1524.00: avondconcert. De Burgemeester en de Wethouders Jongeleen en Van der Kwaak zijn verhin derd a.s. Woensdag spreekuur te houden. De Wethouder van Onderwijs de heer J. C. van Schalk houdt op Woensdag spreekuur van 15.30 tot 16.30 uur. 31). De hofmeester was een zeeman met een vlug verstand. Toen hij midden in de nacht uit zijn bed werd geklopt om een smaragd terug te geven, die dezelfde middag aan zijn zorg was toe vertrouwd vond hy het al vreemd. Maar toen er nu ook nog geroepen werd: „Houdt de dief", had hy er genoeg van. I Hij trok een fluitje uit zijn pyamajas en blies er op, zo hard als hij kon. Op dat geluid kwam de wacht aanhollen. Twee I matrozen en een kwartiermeester snel den toe en stortten zich op het groepje, dat de hofmeester aanwees. (Maar de Chinezen waren daar niet meer bij, die I hadden bijtijds het hazenpad gekozen). „Wat betekent dit, goede man?" vroeg Joris ongerust. ,,Is dit de manier, waar op op dit vaartuig de passagiers verpleegd worden? Ik zal mijn beklag bij de be voegde instanties indienen!" „Niks mee te maken!" zei de hofmees ter. „De Kapitein moet dit maar uit zoeken 1" SCHEEPSBERICHTEN. ALDEGONDA 28/5 v. Bangkok n. Plad- Joe; BONTEKOE 28/5 v. Semarang n Ba tavia; CHAMA (t.) 29/5 v. Abadan te Mombassa; HEELSUM 28/5 v. Luanda n. Loblto; KELBERGEN, Newport MonSa- vona. pass. 28/5 Burlings; KERTOSONO 28/5 v. Soerabaya te Makassar; KOTA BABOE 28/5 v Soerabaya n. Batavia: LEERDAM 29/5 v. New-York te Rotter dam; MACOMA (t.) 28/5 v. Tahaheel n. Le Havre: MAETSUYCKER 28/5 v. Bela- wan te Singapore; MARIE SKOU (char ter). R'dam-Perzische Golf. 28/5 van Londen: MURENA (t.) 28/5 v. Abadan n. Colombo; PRINS ALEXANDER 29/5 v. Montreal te R'dam; REMPANG. 28/5 v. Soerabaya te Makassar; SALANDO. Im- mlnghamNapels 28/5 40 mijl Z. West Sardinië; SARANGAN. vermoedelijk 31/5 van San Francisco naar Perzische Golf; STAN VAC BENAKAT 28/5 te Sorong; STRAAT SOENDA 28/5 v. Soerabaya naar Probollngo: TJIPONDOK 28/5 v. Hong kong n. Shimlzu (Japan): WIELDRECHT (t.) 28/5 v. Rastanura te Tandjongoeban; ZWIJNDRECHT, FreetownHavre, pass. 28/5 Ouessant; ALCKIBA, R'damPer- nambuco, pass. 28/5 Noronha; ALHENA 30/5 v. Antwerpen te R'dam verwacht; ANNENKERK. MelbourneR'dam, pass, 28/5 Kaap Guardafui; BERKEL 28/5 v. Lubeck te Skelleftea; DUIVELAND. 29/5 v. Grangemouth n. R'dam* HOOGLAND, 27/5 v. Leith n. R'dam; LOOSDRECHT 29/5 v R'dam n. de Perz. Golf vla Ant werpen en Londen; OSSENDRECHT 1/6 v. Tarafa (Cuba) te Liverpool verwacht; PRINS MAURITS, R'dam-Montreal. 28/5 te Antwerpen; PRINS WILLEM II (ge sleept naar R'dam) 29/5 6 uur voorm. 50' 28 Nrd en 0' 35" W.; STAD MAASTRICHT 28/5 v. Sfax te Vlaardlngen; WINTERS WIJK. AmsterdamGdynia, pass. 29/5 Brunsbuttel; ZEELAND (S.S.M.), 29/5 v. Huil n. Amsterdam. K.N.SM. DANAE 28/5 te Rotterdam v. IJmulden n. Gibraltar; ODYSSEUS 28/ 5 te Dubrovnlk v. Triest n. Catania;: ROELF 28/5 v Rotterdam n. Nasajes; THESEUS 28/5 v. Gdynia n. Amsterdam; VULCANUS 28/5 v. Barcelona n. Tarra gona. MM. Nederland AMSTELSTAD 24/5 te Port Elisabeth v. Kaapstad n. East Londen; ORANJE 29/5 te Colombo v. Singapore n. Holland; SAPAROEA 24/5 te Singapore van Palembang; TABIAN 28/5 v. Makassar n. Soerabaya: TALISSE 27/5 v. Melbourne n. Sidney. HQ"West-Afrlka Lynen JAAR- STROOM 28/5 Las Palmas gepass. n. Am. sterdam; PARA 28/5 v. Antwerpen naar Bordeaux. Oceaan POLYDORUS 27/5 te Mar seille v. Batavia n. Amsterdam. K P.M. BANJOEWANGI 27/5 te Fort Satd, Rotterdam-Batavia. K.H.L. MAASLAND (ultr.) 28/5 v. Rlo de Janeiro n. Santos. LAATSTE POSITIE-OPGAVEN DER SCHEPEN. HAAG Aruba-R'dam, pass. 30/5 Blshoprock; JOHAN DE WITT. Ba- 2~5 Tan Sabans: KOTA AGOENG, New-YorkJava, pass 30/5 voorm. Fayal; KOTA BAROE 30/5 van Soerabaya te Batavia; KOTA GEDE. Rot- ffidamBatavia, 30/5 te Genua; KOTA INTEN. 1/6 nam. van Quebeck te Hoek van Holland verwacht; KLIPFONTEIN30 /5 van Durban te Lorenzo Marquez; LIM BURG 29/5 van Hongkong. 15/6 te Los Angelos verwacht; LOMBOK. Vancouver- Calcutta, 30/5 te Singapore: MAET- SXÏSSÜJ1 «9{5 Tan Singapore n. Batavia; MARKEN. BataviaR'dam. pass. 29/5 11 uur Malta; MODJOKERTO. Batavia-Rot- terdam. 30/5 te Belawan; MIJDRECHT Perzische GolfDanzig, pass. 30/5 Oues sant. NIEUW AMSTERDAM. Rlo de Ja neiroNew-York; 30/5 te Curacao; NI- GERSTROOM 29/5 van Lagos naar Port Gentil; ORANJE. Java-A'dam. 29/5 van Colombo: WINSUM. ParamariboA'dam, 30/5 te Port of Spain: WATERMAN. Ba- tavia-R'dam. 29/5 van Port Said: WILLEM RUYS. R'dam-Batavla, pass. 31/5 Oues sant; ZEELAND (K.R.L.) 29/5 van Hall fax naar Boston; ZEEMAN (Kon. Rntterd. Lloyd; 31/5 van Tandlongnandan. R'darn. -Batavia: ZUIDERKRUIS.^R'dam-Batavla, pass. 30'5 17 u. Kaan Guardafui- ZWIJN DRECHT 29/5 van Freetown te Le Havre. AGENDA HEDEN: Schouwburg: Leidse Accordeonvereniging „D.V.V." en „Sempre Avantl". 8 uur nam. DONDERDAG. Pieterskerkgracht 9. Ledenvergadering afd. Lelden „Het Groene Kruis". 8 u. nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 6