Katwijkse reddingsboot na 7 jaar weer op zee Pandhuiswezen markeert tegenstelling tussen Oost en West UIT DE OMSTREKEN Aanzienlijke opleving in Indië wijst op stjjgende welvaart Het Leidscb Dagblad Gemeenteraad van Lelden MAANDAG 31 MEI Foto D.Kruyt, Katwyk. De Katwykse rceireddingsboot is Za- de Noord Zuid-Hollandsche Redding- rrtd 7 77~1 i/^norr VA/W DQA A£»rnrifA/»V7f terdagmiddag voor een oefentocht de branding doorgetrokken. Eerlyk gezegd was dit wel weer eens nodig, want de laatste tocht vond in.... 1941 plaats, teen midden in een duistere nacht zee gekozen moest worden op last van de Duitsers, die meenden dat er iets in maatschappij. De nieuwe walschlpper, die de havenmeester Guyt vervangen heeft, werd geïnstrueerd in het gebruik van de lijnen, waarna de boot in een mui te water werd gelaten en met 12 roeiers bemand. Onder leiding van de ervaren sohipper C. Jonker werd door zee dreef wat daar niet thuis hoorde. de overigens nogal rustige branding ge- Nadien was gedurende jaren 't strand roeid. en na drie kwartier werd rechts- verboden gebied, ook voor de boot en j omkeert strandwaarts getrokken. Al het bemanning, en na de bevrijding was materiaal had tijdens de tocht vaneen aanvankelijk het mijnengevaar te groot, goede conditie blyk gegeven, behoudens om zonder dringende noodzaak oefen- j dat de zeven-jarige rust de boot zelve tochten te gaan ondernemen. Maar ge oefend personeel moet er toch zijn, voor als de nood eens aan de man komt, en die oefening had de beman ning nu al zeven jaar ontbeerd, afge zien nog van het feit dat enige roeiers door nieuwelingen vervangen zijn. Za terdag is het er dan eindelijk van ge komen, en na zeven Jaren koos de boot het zilte nat. Als van ouds werd de boot op het wagenstel met paarden over het strand gereden, in tegenwoordigheid van de niet geheel lek-vrlj had gelaten. Het boothuis bij de Oude Kerk, da terend van 1871, zal door een modern botenhuis worden vervangen, waar schijnlijk in de omgeving van de Vuur baak. Tevens zal dan de roeireddings- boot vervangen worden door een metor- strandreddingsboot, die reeds op stapel is gezet. Deze eerste oefentooht zal door meer dere gevolgd worden, waardoor tevens een in vroeger jaren op hoge prijs ge stelde attractie voor de badgasten in heer W. Taat als-vertegenwoordiger van ere zal zijn hersteld. KATWIIK AAN DEN RUN VIOS De Geitenfokverenlging VIOS hield, begunstigd door mooi weer Za terdag 1.1. de jaarlijkse stamboekkeuring voor de leden der Vereniging. Aange voerd werden 27 stuks. De kwaliteit be weegt zich in opgaande lijn. De keuring werd verricht door de heren De Jong en Van Tol. Prijzen werden uitgereikt voor wit-gehoornde geiten. Vooor 1-ja- rige: 1. P. C. Doets, 2. W. Haasnoot, 3. A. Korenhof. 4. J. B de Best. Voor 2-jarige: 1. P. Freke, 2. C. Hogewoning, 3. Joh. Knets. Voor 3-Jarige en ouder: 1. W. Kralt, 2. C. Hogewoning, 3. Jac. v. d. Doets, 4. A. Hortensius. Voor lam meren: 1. P. Freke, 2. W. Haasnoot, 3. Jac. Vliegenthart. Voor bont en gehoornd 1. P. C. Doets, 2. P. de Vries. KATWIJK AAN ZEE Opening van het Café-rest. „De Zwaan" Zaterdagmiddag werd in verband met de opening van het nieuw gebouwd café-restaurant „De Zwaan" door de heren P. Pijl en P. C. Bloot, een recep tie gehouden. Een 90-tal bloemstukken, waaronder twee in de vorm van grote zwanen, getuigden van de belangstel ling van velen bij deze opening. Onder cie vele dames en heren, die aanwezig waren, werden opgemerkt de burge meester mr W. J. Woldringh v. d. Hoop. de wethouders H. P. Bloot en D. C. van Leeuwen en de gemeente-secretaris D. C. O. Boekhoven. Ook waren veel War mongers aanwezig, daar de heren Pijl en Bloot In Warmond geëvacueerd zijn FEESTAVOND D.O.B. Ter gelegenheid van het derde lustrum. Na de Schouwburg-avond van Don derdag, kwamen de leden en donateurs van de toneelvereniging „Door Oefening Beter" Zaterdagavond In de Stadsge hoorzaal bijeen om op feestelijke wijze hun derde lustrum te vieren. Vooraf werden de drie jubilarissen, de voorzitter C. J. van Bemmelen, de secr.-penn. I. Coster en de bode J. Gü- zenei, door de voorzitter van de feest commissie, de heer S. Janse, gehuldigd met een bloemenmand voor de ver enging, een schilderij voor de voorzit ter,3 een actetas voor de secretaris en een rookstel voor de bode. De dames van bestuur en feestcommissie werden in de bloemetjes gezet, terwijl de ver eniging nog verblijd werd met een pla quette, aangeboden door de zusterver- enisrin" De Nai". De voorzitter dankte allen, die aan deze cadeaux hadden bU- gedragen en beloofd© nog vele jaren zijn beste krachten te zullen geven aan D.Ö.E., met de opwekking tot alle leden om zich in te spannen het voor-oorlog- se peil weer te bereiken. Het woord en de daad was hierna een „Borano's sterren-parade", met uit stekende entre-act-muziek van „The Happy Players", een razend-snelle ope ra-potpourri van de accordeonnist To ny Bakkenes en zoete Hawaiianitlanken uit de instrumenten van ,»The 4 wai- De cabaretière Cora Miller bracht enkele conferences, welke we niet bij zonder konden waarderen evenals Frans Wile, die beschaafder verhaaltjes moet verzinnen om onze waardering te kun nen verwerven. De muzikale clown Borano braent, zoals steeds, weer een uistekend num mer. Jan Aiphenaar en „The GoldStar Band" zorgden voor de rest van deze feestavond. montessori-tentoon stelling. De van Gemeentewege in 't school gebouw aan het Schuttersveld te hou den tentoonstelling van Montessorl- matenaal en Montessori-werk zal wor den geopend op Woensdag a.s. te 14% uur De tentoonstelling zal voor ouders van aanstaande leerlingen en andere belangstellenden geopend zijn op: Woensdag 2 Juni as. van 1517 uur; - 1 1 fï mi. aan IP7AÏTCT w .Ier. gehouden over het Montessori- k-.uteronderwijs; Donderdag 3 Juni a.s. van 1914—21 uur; op die dag zal te 19Vi uur voor de ouders van aanstaande leerlingen een lezing worden gehouden over het M ntessori-lager-onderwljs; Zaterdag 5 Juni as. van 1414—11 uur. De tentoonstelling is gratis toegan- kelljk bonkaarten halen. Dezer dagen worden weer nieuwe dis tributiebescheiden uitgereikt, ditmaal in het Stadhuis (Ingang Breestraat). Mee gebracht moeten worden de stamkaar ten van alle gezinsleden, de inwisse- llngsbon van de thans lopende bon kaarten en (eventueel) de contrölekaart voor a.s. en jonge moeders. Het bureau is geopend van 8%12 en 2 4% uur Morden zijn dr gezinnen aan de geweest. Onder vrolijke muziek kwam aangemarcheerd de Harmonie uit War mond om een muzikale hulde te komen brengen. De burgemeester nam eerst het woord en noemde het een heuglijk feit, dat de Zwaan weer herrezen was. De heer Bloot kan er trots op zijn, de vreemdeling zal er zich thuis gevoelen. Spr. prees de ondernemingsgeest van de heren Pijl en Bloot en sprak de hoop uit, dat het hun in de toekomst goed moge gaan. De heer P. Pijl zei de burgemeester dank voor de toegesproken woorden. Onze dankbaarheid gaat uit naar wet houders, raadsleden, de hoofdambtena ren der gemeente, wederopbouw, enz. Na deze toespraak werden door allen twee coupletten van het Wilhelmus ge zongen. De voorzitter van V.V.V., de heer B. G, Lammens wenste hartelijk geluk met de heropening van de van ouds bekende De Zwaan. Dit mooie ge bouw geeft te kennen, dat de wederop bouw enigszins vordert. Wij zouden wel willen, dat het vlugger ging. Spr. prees de energie en de durf der ondernemers. De heer P. Klip sprak als vriend na mens de Rotterdammers van de Kerst misclub. Namens de Warmonders sprak de heer C. E. van 't Groenewoud. De heer Pijl overhandigde aan de architect en aannemer van het gebouw de heer J. A. P. Leenen uit Warmond als blijk van erkentelijkheid een uit de land gedreven koperen sigarenkist en een geëtste schotel. KATWIJK Niwin zamelt in en met succes Zaterdagmiddag heeft de Niwin in onze gemeente een huis aan huis inza meling gehouden voor de Jubileumpak ketten voor de Katwijkse militairen in Indië. Door Katwijk aan Zee reden 3 wagens en door Katwijk aan den Rijn één. Op het zeedorp weerde zich daarbij de muziekvereniging ,,U.NJ." en in het Rijndorp de Harmonie. Of de gespeelde opgewekte marsen medegewerkt hebben om de goedgeefsheid der burgers aan te moedigen, zeker is, dat het resultaat schitterend mag genoemd worden. Des avonds wérd de balans uit de gehele gemeente opgemaakt. Er waren ingezameld 979 rollen pepermunt, 228 pakjes sigaretten, 58 pakjes shag, 143 snoepbonnen en 45 tabaksbonnen. En aan geld werd gecollecteerd daarbij een bedrag van f. 1500. Het Niwin-comité was over deze oogst zeer tevreden en hoopt de Katwijkse jongens over zee daarmede te verblijden. LISSE Prof. Gerbrandy: Grondwetswijziging moet blunders bevestigen Op een bijeenkomst, belegd door de A.R. Partij in de grote veillngzaal van het HBG-gebouw te Lisse, heeft de oud-minister-president van de regering te Londen, prof. mr S. Gerbrandy, voor een kleine duizend toehoorders gespro ken over het Koninkrijk der Nederlan den in de Internationale Storm. Spr. zag de Indië-kwestie als het kernprobleem bij de a.s. verkiezingen. De grondwetsherziening toch heeft slechts ten doel, de Regering volmacht te verlenen, voort te gaan op de door haar ingeslagen, heilloze weg. De Koninklijke Rede van 1942, wel ke, aldus spr., mede onder mijn ver antwoordelijkheid tot stand is geko men, is het voorwerp geworden van een onwaardig gesol. In Indië vechten Soekarno en Van Mook om de voor rang, men loopt als een hondje ach ter één man aan, laat zich allerlei vernederingen en beledigingen welge vallen en wil een dergelijke gedrags lijn dan door een grondwetswijziging zien bevestigd. De principiële fout in dit. alles was NOORD Wl IK ER HO UT De N.H. School gaat jubileren De Ned. Herv. School zal op 1 Aug. a.s. 25 jaar bestaan. Daar deze datum juist op een Zondag \alt, zal de plech tige herdenking in de kerk plaats vin den. De oprichters, ds Hofstede van Oud Leusden en ds Terlaak Poot van 's-Gravenhage, zullen waarschijnlijk in de morgen- en avonddienst hierin voorgaan. Dinsdagsmiddags zal er feest voor de kinderen zijn, terwijl 's avonds het bestuur in hotel Van der Geest zal recipiëren. Het ligt in de bedoeling die avend een groot feest te geven. Er is een comité gevormd, dat gelden verza melt om het bestuur een huldeblijk aan te bieden. Als bijzonderheid zij ver meld, dat de heren G. C. Wesseling en G. Musegaas vanaf de oprichting zit ting in het bestuur hebben gehad. Het dagelijks bestuur van het comité bestaat uit de heren W. A. Timmers, P. Westrik en P. J. Arends, penningmees ter. dat graag gelden voor dit doel in ontvangst neemt. RAADSVERGADERING. Morgenavond komt de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen, o.m. ter behandeling van een wijziging van de begroting van het Grondbedrijf en een wijziging van de begroting 1947, en de begroting voor 1948. Op papier hebben de leden van de raad van B. en W. een „sluitende" begroting ont- BurgerlUke Stand Geboren: Gerrlt1 Riemerius. z. van E. E. v. d. Laan en J. P. Boelens; Adrtana Jacoba. d. van J. S. v. Heemskerk en J. v. d. Vüver; Helena, d. van R. de Mooy en W. Ouwehand: Leonardus Adrianus, z. van L. A. v. Delft en A. v. d. Mooll. Ondrtrouwd: S. Zwaan. 23 j. en C. G, v. Esnnond. 24 J.; A. J. de Mooy, 27 j. en C. den Heyer, 26 J. Getrouwd: Th. v. d. Mey. 27 J. en Th. v. d. Bosch. 27 j. VOORHOUT Intrede van ds J. Ph. Eggink bij de Ned. Herv. Gemeente In de morgengodsdienstoefening in de Ned. Herv. Gemeente alhier deed ds J. Th. Eggink. emeritus-predikant van Delfshaven. zijn intrede als bijzon der hulpprediker voor de tijd van twee jaar in de vacature van ds E. J. Beker, welke voor diezelfde tijd als legerpre- dikant vertrok naar Indië. Nadat 't oud-historische kerkgebouw volgestroomd was met eigen gemeente- naren en belangstellenden (uit Delfs haven waren ruim 60 personen overge komen!) betrad ds Eggink, begeleid door de consulent der gemeente, ds Spalihg van Noordiwijkerhout, de kan sel, Na het uitspreken van de zegen werd gezongen Ps 95 1, 2 en 3, waar na de Geloofsbelijdenis staande werd aangehoord. De predikant had als Bij belwoorden voor zün eerste predikatie gekozen Handelingen 4 12: „En de zaligheid is in geen andere; want er is vangen doch in werkelijkheid toont de I ook onder de hemel geen andere naam, begroting "n nad. saldo van f. 25.712.85. door welke Ter dekking van dit nadelig saldo is echter bijzondere uitkering volgens het rapport-Oud geraamd. RIINSBURU Jaarvergadering Vereniging Spinozahuis Zaterdagmiddag hield de vereniging „Het Spinozahuis" haar 51e jaarverga dering in de raadszaal alhier. De voorzitter, prof. mr Kranenburg, opende en gaf het woord aan burge meester Höweler, die een welkomst woord sprak, waarin hij zijn genoegen uitsprak namens het gemeentebestuur het woord te mogen voeren. De voorz. gaf daarna het woord aan de secr., de heer W. G. v. d. Tak, voor het lezen der notulen en zijn jaarverslag, waarin hij 't wel en wee der vereniging schet ste, terwijl de penningmeester J. Court uit Rotterdam, verslag uitbracht over de financiën, die met een nadelig saldo van f. 820.19 sloten. De heer v. d. Tak deelde echter mede dat er een toezeg ging van een zeker bdrag gedaan was. Mr Small stelde voor. staande deze vergadering, een dank-telegram aan de schenker te zenden. Bij de bestuursverkiezing werd als nieuw lid gekozen mr. Casimir. terwijl dr Crommelin herkozen werd. De pen ningmeester. mr J. Court, die bedankt heeft, werd door de voorz. hartelijk dank gezegd voor de vele jaren die hij werkzaam geweest is in deze functie en waarin hij grote toewijding getoond heeft. In zijn plaats werd de heer A. M. Mees. directeur der Sikkens Lak fabrieken. gekozen, terwijl mr Court als gewoon bestuurslid zitting blijft hou den. Voor de rondvraag was weinig animo. Na afloop van het huishoudelijk gedeelte werd een ogenblik gepauzeerd. Daarna sprak de heer George Goetz uit Kopenhagen over „Sinn und Be- deutung der Constantin Brunnerschen- Interpretation." Spr._wees er allereerst wij moeten zalig worden." Spr. schilderde vervolgens het node heengaan van ds Beker. Dit wel wat weemoedige gaat toch vergezeld van een gevoel van dankbaarheid, want de gemeente ziet toch in de open plaats Ds J. Ph. Eggink weer een ander. En spr. is verheugd dit werk voort te mogen zetten. Mijn emeritaat te aanvaarden in Rotterdam viel mij zeer zwaar. Ik ben bang ge weest dat, door gedoemd te zijn tot werkeloosheid, het contact met het ge loof in Jezus Christus zou verslappen. Wij moeten het dan ook als een vin ger Gcds zien, dat ik in uw gemeente dit werk mag voort blijven zetten. De gemeente Voorhout zal rich wel afvra gen hoe de nieuwe predikant dit zal doen. Als antwoord hierop, zegt spr., hoop ik dit te doen aan de hand van Hand. 4 :12, voort zetten het werk van de Redder der mensheid, Jezus Ohris- tus. In sprekers prediking hoorden we hem verder zeggen, dat Jezus nog zo weinig in het hart der mensen leeft. Er is veel geredeneer, maar weinig kracht. Ons getuigenis aangaande Christus moet bestaan uit een leven, waaruit de kracht van Christus uit straalt. Vervolgens bracht spr. nog en- op, hoe Spinoza en Brunner in 't vrije i kele woorden van dank aan diverse Holland een thuis hebben gevonden, kerkelijke Instanties Brunner noemde hij de nieuwe Spino za. Brunner wil geen nieuwere philo sophic brengen. Vervolgens vergeleek spr. de denkbeelden van Spinoza met die van Plato en Aristoteles en de beginselen der scholastieke wijsbegeer te. Brunner verheerlijkt Spinoza als een onafhankelijk denker. De gemeen schappelijke leer van Brunner en Spi noza is steeds denken en zoeken naar de eeuwige waarheid. Fhilosophie is steeds actief. Na deze rede werden nog door en kele leden vragen gesteld, welke door de spreker werden beantwoord. Na af loop dankte de voorz. de spreker voor zijn rede, waarna hij deze vergadering sloot en men nog gezamenlijk een be zoek bracht aan het Spinozahuis. Deze bijeenkomst werd beëindigd met een gezamenlijke maaltijd in „In de Ver gulde Turk" te Leiden. Ds Spaling van Noordwijkerhout en ouderling J Renee voerden nog het woord, waarop de gemeente het „Dat 's Heren zegen op u daal" de nieuwe leraar toezong. Na het „Onze Vader" zong de ge meente Gez. 172 1, 2 en 3. Ds J. Ph. Eggink is thans 65 jaar oud. De gemeente te Rotterdam-West heeft hij 25 jaar mogen dienen, daar voor was hij predikant te Veizen en voordien ln N.-Brabant. ORANJE-VERENIGING VOORHOUT. AUerwege maakt men zich op het re geringsjubileum van onze geëerbiedigde Koningin feestelijk te herdenken. Ook onze gemeente zal niet achterblijven, hoewel in verhouding met andereplaat sen dit feest op bescheiden wijze zal worden gevierd. De oorzaak daarvan is dat de gemeente noodlijdend is en de HAZERSWOUDE Bevestiging en intrede van ds Chr. v. d. Leeden die middag zal te 10 uur een lezing ae revolutionaire staatsopvatting, waar- in de volonté générale als oppermach tig werd beschouwd. Spr. haalde het voorbeeld van TsJecho-Slowakije aan en betoogde dat deze tactiek straks ook in Indië zou worden toegepast. En ook daar zou, volgens spr., het volk te laat bemerken hoe zeer het in zijn verwach tingen was teleurgesteld, maar dan zou er geen weg terug meer mogelijk rijn. In dit dieptepunt onzer geschiedenis achtte hij echter alle hoop nog niet verloren. Hij wekte zijn gehoor op te vertrouwen op Gods leiding ook met ons land en inmiddels te trachten zo veel mogelijk stemmen te verzamelen op de AH. lijst Voorts spray -og prof. mr Diepen horst en ds F Kuiper van Sassen- heim, terwijl bel Chr. muziekcorps „Crescendo" van Sassenhelm de bij eenkomst, die stond onder leiding van beurt waarvan de stamkaart van het i de voorzitter der Lisser Kiesvereniging, Hoofd een nummer heeft tussen 5401 de heer C. J. Steenwmkel, muzikaal to; en met 10.800. opluisterde. lend was geweest om hem in ziln ambt te bevestigen. Daarna richtte ds Van der Leeden zich tot de Kerkeraad, dank te hen voor de steun en hulp die hij, zijn moeder en zijn 2uster van hun heb ben ondervonden. Vervolgens richtte hij zich tot de Kerkvoogden en Notabelen, tot ds Van Binsbergen van Kouderkerk, bedankte hem voor het vele dat hij voor de ge meente Hazerswoude heeft gedaan als consulent, tot burgemeester en wethou ders, tot de leider van de Chr. Jonge- lings vereniging ,tofc de organist, de kos ter der kerk, ten slotte tot de kerkeraad van de Geref. kerk, met welke hil hoopte een prettige samenwerking te vinden. Ook richtte hij zich tot de gemeente. Hij hoopte niet alleen het woord van God te brengen op de kansel, maar ook van de kansel. De heer M. Jansen sprak namens de kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk: ds Oussoren namens de Geref. kerkeraad. Burgemeester Den Hollander heette ds Van der Leeden hartelijk welkom en wenste hem Gods beste zegen toe. Ds Van Binsbergen verheugde zich dat de vacature in de ring was vervult. Hij hoopte, dat ds Van der Leeden nog vele jaren met vrucht zün werkzaamheden in Hazerswoude mocht verrichten. Na dat ds Van der Leeden door de ge meente gezang 91 vers 3 was toegezon gen, ging hü voor in dankgebed. BEURSO VERZICHT AMSTERDAM, 31 Mei. Wegens gebrek aan stimulerende fac toren verschilde de fonasenmarkt he den practisch niet van die van Vrijdag. De markt was weer ongeanimeerd en de affaire bleef tot een minimum be perkt. Gelukkig dat in de hoek der Tabakswaarden de aandelen Dell Mij. voor een verrassing zorg droegen en nog enige levendigheid ter beurze wis ten te verwekken. Voor dit fonds n.l. Ds Chr. v. d. Leeden. Ds Chr. van der Leeden deed rijn in trede bij de Ned. Herv. kerk" alhier, na des morgens te rijn bevestigd door rijn vriend ds P- A- Lefeber van Alphen naar aanleiding van Jeremia 1 vers 17. Spre ker zei: wij moeten blijde zyn dat God de gemeente Hazerswoude weer heeft gezegend met een eigen herder en leraar. Predikant en gemeente hebben een ge meenschappelijke taak. Zij moeten voor elkander bidden. Na de bevestiging werd ds Van der Leeden door de gemeente toegezongen psalm 121 vers 4. Des na middags deed ds Van der Leeden. in een stampvolle kerk ziin intrede, naar aanleiding van 1 Corinthe I vers 23 en 24: „Doch wij prediken Christus de ge kruisigde, de Joden een ergenis en de Grieken een dwaasheid: maar hun die geroepen zijn, beiden Joden en Grieken, prediken wij de kracht Gods en de wijs heid Gods". Zün thema voor deze mid- oude aandelen op 342%, voor de nleu- dag was, de betekenis van het kruis, we op 331%. Op de Scheepvaartmarkt het verzet uit het kruis en de zegen tot waren Scheepvaart Unie's iets vaster het kruis. Nadat hij deze drie punten op 187. Het dividendvoorstel van 7% breedvoerig uiteen had gezet, richtte hij der KNSM (Kon. Ned. Stoomb.-MU-), zich met een enkel woord tot ds Lefeber had op de koers geen Invloed. Cultuur- en bracht hem dank dat hij zo welwil-waarden merendeels goed prijshoudend. (Van onze correspondent te Batavia) Er is een sterke wederopleving van het pandhuiswezen in Indië. Dit is een mededeling, die de gemiddelde Neder lander gaarne voor kennisgeving aan neemt. terwijl de econoom misschien even zün wenkbrauwen zal fronsen, en voor zichzelf vaststelt, dat het dus nog steeds mis is in Indië. Want als in Holland de lommerd floreert, dan is dit het duidelijkste bewüs dat er iets mis Is met de volkswelvaart. Ome Jan heeft in Holland een slechte naam en wie hem bezoekt staat doorgaans al dicht b|j zijn faillissement. Men hoort dikwyls spreken over „De Kloof tussen Oost en West". Gewoonüjk echter realiseert men zich niet, waar die kloof eigenlük gaapt. Dat ls is ook moeilük aan te tonen, en daarom ge bruiken wy maar de vorenstaande me dedeling als een wegwijzer naar een van de „kloven". Het moge vreemd klinken, maar wie iet-s begrüpt van de bank van lening in Indië. zal plotseling een hele boel meer begrijpen van de mensen van dit land, van hun levenswyze en hun wüze van denken, die op bepaalde pun ten zo volkomen diametraal tegengesteld is aan de heersende begrippen in het Westen, dat instellingen als „de lom merd" hier een volstrekt omgekeerde waarde krijgen. DE GROOTSTE BANK VAN INDIK. Indien men in Indië leest, dat er een sterke wederopleving is van het Pand huiswezen, dan mag men „hoera" roe pen. want dat betekent dat de volks huishouding weer gezond begint te wor den. De bank van lening was voor de oorlog verreweg de grootste bank van Indië. In de dertiger jaren b.v. heeft de pandhuisdienst jaarlüks 5 millioen pan den aangenomen voor een globale !l!Illllllillilllll|l|||llllllllllll!l|lllllll||llllllllllllllllllllllllllllllll De krant voor iedereen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii weggesleept en het tramverkeer over één lün weer kon worden hervat. Een tüd later eerst kwam de tweede lijn, waarop de defecte wagen stond, weer vry. Oranjevereniging niet kan beschikken over een bijdrage uit de gemeentekas. Niettemin zijn toch enkele voorbereidin gen getroffen. Enkele plannen hiervan zijn; zanghulde. kinderspelen, tractatie. De ronde van Voorhout, een wieler wedstrijd op gewone fietsen, waaraan elke gemeentenaar aan deel kan ne men. Een grote allegorische optocht. Onze plaatsgenoot, de heer J, M. ren Dijk, slaagde aan de Amsterdamse Universiteit voor het candidaatsexamen in de economie. VOORSCHOTEN RAADSVERGADERING In de Dinsdagavond te houden ver gadering van de raad zal het nieuw benoemde lid in de vacature P. Ver met, de heer Jac, Nell, beëdigd wor den en komt ojn. een voorstel in be handeling tot wyziging van de Orde- en Veiligheidsverordening in verband met het venten in deze gemeente. B. en W. hebben in verband met de benoeming van de heer G. A. Stol wijk tot secretaris der gemeente Sas- senheim, tot hoofdcommies van de af deling Financiën, Onderwüs, Personeels en Sociale Zaken benoemd de heer J. van Prooüe, en tot adj.-commies ter se cretarie, afd. Alg. Zaken, de heer E. A, Boorman, redacteur bü het Centraal bureau van de VUGA te Voor-burg. WASSENAAR Ernstige trambotsing Onder deze gemeente had gistermid dag een eigenaardige trambotsing plaats, welke ernstige govolgne had. Ter hoogte van „De Kievit" raakte een HTM-wagen defect, waardoor tydelük op enkel spoor moest worden gereden. Tengevolge van een misverstand van het personeel kwa men tegelijkertyd een tram uit Den Haag en een uit Lelden de hoek om by de Sophialaan. De beide trams hadden vrij grote vaart en botsten met een da verende slag tegen elkaar met het ge volg, dat de wagens als harmonika's in elkaar schoven. De schrik onder de pas sagiers was groot, maar wonderlijk ge noeg waren er slechts enkelen, die door glasscherven licht gewond raakten. Vier leden van het trampersoneel bekwamen een beenbreuk, een van hen zelfs een vüfvoudige. Het zoontje van een be stuurder dat meereed, brak eveneens een been. Allen zyn naar het ziekenhuis aan de Zuidwal gebracht. De materiële schade was natuurlyk groot. Do HTM hield het verkeer zo goed mogelijk gaan de, eerst met bussen en later over en kel spoor. De gewonden zijn de bestuurder J. Vermeulen uit Wassenaar, wiens op drie plaatsen gebroken been moest worden geamputeerd, de HTM-chauffeur C, W. Koppens uit Den Haag, die een enkel en kniefractuur opliep, de conducteur H. J. de Roo uit Den Haag, die eveneens een enkelfractuur kreeg, de Haagse con ducteur W. A. K. Broere en zün 15-Jarig zoontje Robbie, belde een enkelfractuur, en het 9-Jarlg zoontje van de Wasse- naarse familie Piët, die voetspieren scheurde. Het onderzoek naar de schuldvraag is inmiddels nog ln volle gang. Vele urefi is er gewerkt, alvorens de beide wagens uit elkaar zün gebrand en Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Jacobus Qulrlnus Franclscua, z. van P. Q. J. van Leeuwen en M. C. P. Houtman; Grietje Doukje d. van W. c. Tüssen en viel enio-f» vraaitr ta ronstaterpn wn*r- M- T- Deegenaars; Sara Jacoba, d. van V!:L const,a^eren. waar w Koolen en D c Mart|Jn; Josine Fre- door een verbeterine van area 6% ge- acrlekll Emlll0i a van w. Hel.(6t En L. F. boekt werd en de Deli-My. tot circa E. de Jong; Bernardus Cornells Bartho- 159 opliep. Het ging in deze afdeling lomeus, z. van S. Goddyn en H. A. Bak- zeer geanimeerd toe. Bü goed prüshou- kum: Nicolaas Maria Gerardus. z. van W. den de noteringen bleven alle overige R v,ij-n-uj-_r..-1 t Antonla. d. van D. P. A. Meijer en J. E. hoeken wer stil cn ongeanimeerd. In van Dongen; Jacobus, z. van R. Kooien het verdere verloop kwam hierin geen en M. J. H. c Bodtin; Antoinette Catho- wtisdging. Kon. Olie kwam voor de rlna Helena, d. van A. P. Visser en C. F. van Amsterdam: Hans Carel. z. van T. J. van Hummel en J. Bakker; Maria Marga- retha TJitske. d. van J M. van Nes en H. Sluis; Iris. d. van E. Wassenaar en H. H. van Egmond. Denijs, z. van J. van den Boe en J. de Brulln. OVERLEDEN. d. Zaalberg, man. 75 j. waarde van 200 millioen gulden, een mi nimum, want de pandhuizen behoeven geen winst te maken. Zü zün er ten dienste en ter bescherming van de be volking Maken zy winst, dan wordt deze besteed ten bate van welvaartsinstellln- gen in Indië. Om de betekenis van deze vitale in stelling te begrijpen, moet men eerst enig inricht hebben in de levenswyze, en de gedachtengané van de bevolking. Over het algemeen is de Indonesiër een zorgeloos mensenkind, dat zich meer om het heden dan om het morgen bekom mert. Geld heeft voor hem alleen maar waarde als ruilmiddel. Spaarzaamheid kent hy niet, want wat morgen gebeurt, zal hy morgen wel zien. Het is duidelyk, dat een dergelüke geesteshouding een vruchtbare bodem is voor de geldschieters en woekeraars, die tot het begin van deze eeuw een ware plaac vormden voor de bevolking. Toen alle wetten en bepalingen om het woe keren te bestrijden niet mochten baten, gaf het Gouvernement in 1901 opdracht aan een Assistent Resident om een Pandcrediet-stelsel uit te werken, ten einde het belenen van bezittingen in eigen hand te nemen en zodoende de dessabevolking teeen zlchvelve te be schermen. Proefondervlndelyk werd te Soekaboemi door bestuursambtenaren, die aanvankelijk zelf nog leken waren in het vak, een systeem uitgewerkt, dat op alle punten was aangepast aan de behoeften van het volk, en dat de woe keraars alle wind uit de zeilen nam. Dit uit practische ervaring gegroeide sy steem werkt nog heden en vormt de hechtste en meest gezonde basis voorde volkseconomie. GELD OM MEE TE PRONKEN Wat leert namelük deze ervaring? Dat de dessaman, die zijn oogst heeft binnengehaald en het overschot van zijn rüst verkocht heeft, onmiddellijk uitkijkt naar een mogelijkheid om zijn geld uit te geven. Dat is geen spil zucht. maar eenvoudig een gebrek aan belangstelling in gold. Hy wil er Iets bruikbaars voor hebben, iets waar je meer plezier aan hebt dan aan een paar stomme biljetten van de Java- sche Bank, die de eerste de beste dief je bovendien nog tydens jo afwerig- heid kan afstelen. Hü gaat er dus Iets voor kopen, Iets blyvends. Een mooie ring voor zijn vrouw of een stel gouden kabajaspelden, of een radio, of een mooie nieuwe fiets. Ei- zün verlangens genoeg. Maar op een gegeven ogenblik moot hü zaad hebben voor de nieuwe padi-aanplant. Waarvan moet hü dat betalen? Dat is nogal een voudig. Als het tüd is om te werken, is het geen tyd voor amusementen. De sieraden van zün vrouw en de nieuwe fiets gaai. naar het pandhuis. Dt oand- waarde er van ligt vast; men koopt nu eenmaal niets zonder er de pandwaar- de van te weten, en dat maakt dat de handelaar met rijn prüzen geen kunstjes kan uithalen. Het pandhuis biedt een dubbel voordeel: ten eerste betaalt het de prys t» voor en ten tweede ligt do boel daveilig, wat in de eigen wo ning niv-, altyd het ^eval is. Is het straks tyd voor feesten, dan heeft men de werktuigen niet nodig en gaan deze naar het pandhuis, terwijl men de sie raden en de radio weer Inlost. Een mens kan immers geen plezier hebben van alle dingen tegelijk! Heb je op een ge geven ogenblik het geld meer nodig dan je fiets, dan gaat de fiets naar de lom merd, die hem netjes bewaart en on derhoudt-, en hem straks in prima staat weer aflevert ,als je hem komt Inlossen. PANDHUISBEDRIJF IN HOOG AANZIEN. Het komt maar zelden voor dat de panden niet op hun tyd worden afge haald of ingeruild voor andere panden, want men koopt de dingen niet om ze weer kwüt te raken, maar als bedrijfs kapitaal, waar men in rijden, dat men het nin nodig heeft op kan fietsen of mee kan pronken. Komt het toch voor, dat dingen op de veiling gaan, dankrüet de eigenaar tot de laatste cent uitbe taald van wat het boven de pandwaarde heeft opgebracht. Men ziet het, in Indië is het pand- hulsbedrijf in hoog aanzien, en w« moesten lachen, toen de directeur van de Pandhuisdienst, die zo vriendelijk was ons een aantal gegevens te ver strekken, ons vertolde, hoe hij tijdens zijn verlof ln Holland wantrouwig werd opgenomen door lieden, die hem naar zijn beroep vroegen. Er lag In hun houding duidelijk iets van „com- promiteren wij ons niet als we met die man omgaan?" Het Pandhuis is een prachtig voor beeld van de geweldige afstand, die er ligt tussen Westerse en Oosterse levensopvattingen. Raad wenst geen communisten in Raadscommissies EEN VERKLARING VAN DE TROT. CHR. RAADSFRACTIE. In de hedenmiddag gehouden zitting van de Leldse raad herdacht de burge meester ln enige sympathieke woorden allereerst het overlüden van de heer A. M. de Blauw, oud-dlrecteui van de Dienst van Gemeentewerken. Nadat voorlezing van enkele ingeko men stukken was gedaan, volgde de beëdiging en installatie van de nieuw benoemde raadsleden, de heren G. Hor- dük (Prot. Qhr.) en J. W. Elgeman (Comm.). Bü de benoeming van een lid van de Commissie voor de strafverorde ningen (vacature Cats-comm.) leg de de fractie-voorzitter van de Prot. Chr. Raadsfractie, mr Woud stra, een verklaring af, waarin op gemerkt werd, dat deze fractie haar stem niet kan geven aan een par tij, welke blük geeft ln te stemmen met de toestanden, zoals deze in Oost-Europa, mede ond-er invloed van Rusland, heersen. Als candl- daat voor de vervulling van de va- cature-Cats stelt de Prot. Chr. fractie dan ook mr dr H. D. M. Knol. Namens de V.V.D. stemde mr Vos met deze verklaring in. De heer Riedel deelde voorts nog mede, dat de P.v.d.A, in deze vacature de heer Plena gesteld wenst te zien. De heer Knuttel (Comm.) vond dat met dit optreden de verwatering van de democratie wel sterk toeneemt. (De zitting duurt voort),

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3