Germaine Devèze zegeviert in ïschaifcowsky Leiden was weer eens „de stad van hef Zesde' Grandioos Gala-slotconcert en nog wat Wat er in Indië gebeurt STADSNIEUWS Onderofficieren van het voormalige 6e R.V.A, hielden er hun reünie „Memorial Day" te Margraten door duizenden bijgewoond MAANDAG 31 MEI (Van onze Muziekredacteur). was weer een bloeiende vrucht van de moderne, productieve Franse school, die in de piano-sectie van het Internationale Muziekconcours te Scheveningen zegevierend de eindstreep kon passeren! Namelyk de 26-jarige Germaine Devèze. Reeds op haar derde jaar begon zij de studie en trad al op vijf-jarige leeftijd voor het publick op, na lessen van haar zeer muzikale moe der. een beroepspianiste. Toen volgde Conservatorium-opleiding en de re gelmatige verovering van veel eervolle onderscheidingen. Op dit laatste, door geheel muzikaal en/of mondain Den Haag en wat bovendien van buiten was toegestroomd! bijgewoonde gala-concert, ten besluite waarvan de stormachtig bejubelde prijsuitreiking plaats vond, triomfeerde zij in Tschaïkowsky's beroemd pianoconcert In Bes, dat tij dens het concours tot het favoriete keuze-nummer door de deelnemcnden gepromoveerd was. Zij frappeerde door vitrtuositeit, naast dieptastende muzikaliteit, met zin voor- en verzorging van ieder détail, iedere nuance en iedere kleur. Het is tussen twee haakjes in teressant, hoewel teleurstellend, te wij zen op het merkwaardige feit, dat géén der 16 Nederlandse pianisten, die zich voor de voorselectie opgaven, tot hèt eigenlijke concours toegelaten konden worden. Hoewel ook zij vanzelfsprekend over een hoog niveau beschikten an ders zouden zy er niet aan gedacht hebben, zich aan deze fenomenaal zwa re strijd te wagen! was blijkbaar de voorsprong der buitenlanders tóch te groot, dan dat deze zich met hen kon den meten. Kan dit een teken zijn, dat er iets aan de opleiding hier te lande hapert althans dat zy niet „bij" bleef in vergelijking tot de geweldige efficmecy aan de buitenlandse conservatoria of sleohts, dat het waarlijk .grote" talent buiten de grenzen dn ruimere mate voorhanden is? Een onderzoek daarnaar, zou de moeite lonen! Merkwaardig voorts te zien, hoe sinds de massa en dus niet uitsluitend een exclusieve kring, gelegenheid kreeg zioh in de muziek te bekwamen, het aantal talenten hand over hand is toe genomen en zich nog steeds uitbreidt. Men denke eens aan de tijd van Brahms, toen nog slechts een betrek kelijk kleiy percentage zich met mu ziek bemoeide, beter gezegd: daartoe de gelegenheid kreeg. De meesterviolist Joachim verklaarde het aan hem opgedragen vioolconcert van Brahms in D gr.t. jarenlang voor onbespeelbaar, terwijl anderen er to- t taal niet aan te pas kwamen. En ziet nü: op dit concours werd 'het door een serie jeugdige kunstenaars gespeeld en de één deed 't al perfecter dan de an der! Een verblijdend wonder! Om op de Franse favoriete terug te komen: Germaine Devèze bracht een prachtig gespeelde Tschaikowsky, gehuld in een kristalhelder toucher van formi dabele kracht, afgewisseld door veel tederheid, alsof geslepen parels maar uit de hemel vielen, gelyk by de inzet van het Andantino. En de luchtigheid in de rapheid gedurende het Prestissimo, waarbij toch iedere noot zijn volle waarde bleef behou den, was opvallend en in de wild- bruisende passie van het extatische slot ontwikkelde deze jonge vrouw de kracht om zich tegenover de zware orkestbezetting te handhaven. De begeleiding was ditmaal uitste kend verzorgd. Het is begrijpelijk, dat de jury aan iemand van zulk formaat de ere-palm reikte, temeer omdat zij zich boven de materie van het instrument stelde en het werk eveneens geestelijk zuiver peilde. Al zal het dan ook in deze sec tie veel hoofdbrekens gekost hebben tot een zuivere onderscheiding te komen van zoveel deelnemers, die één voor één zulk een belangrijk peil bereikten! Germaine Devèze gaf als extra een verbluffend staaltje van fijnzinnig mees ter schap, clavecinlstisch instel lingsvermogen en speelse blankheid met Daqudn's „Le coucou", waarmee zij haar 18e eeuwse voorvader huldigde. werden gelegd, die de onderlinge sa menwerking bevorderen zullen. De gelukkige prijswinnaars vestigden hun wereldreputatie, de minder geluk kigen kunnen 't wat moeilijker krij gen, maar zullen er niet te zeer can treuren, omdat alleen reeds het feit, dat zij de strenge voorselectie succes vol overwonnen, van groot kunstenaar schap getuigt. Ook zij zullen hun weg op het we- reld-ccncert-podium vinden, al zal het „survival of the fittest" in deze harde maatschappij een hartig woord mee spreken. Daarvoor komen helaas andere fac toren om de hoek kijken Maar d&t is 'n afzonderlijk chapiter! Philips Radio, Mij. Zeebad Scheve ningen en dr De Koos tenslotte hulde voor de perfecte organisatie! De gra- mofoonplaten, die ieder deelnemer van zijn geleverde prestaties naar huis meeneemt, zijn over de ganse wereld even zovele getuigen van de rcem en betekenis van dit grandiose muziekfestijn! H. UITSPRAAK VAN PROF. DR PAUMGARTNER. Prof. dr Bernhard Paumgartner, sinds meer dan 20 jaar directeur van het ..Mozartoum" te Salzburg, jury-lid tij dens het Muziekconcours te Scheve ningen, heeft verklaard, dat de arbeid van de jury zeer zwaar geweest is, daar de doorsnee prestaties op hoog peil stonden, zodat de classificatie niet meeviel. Hij zou het toejuichen als zulke wed strijden meerdere malen zouden worden georganiseerd, niet alleen in Nederland, maar in de gehele beschaafde wereld, want zulke concoursen zij-n belangrijk voor de Europese cultuur en bevorde ren de humaniteitsgedachte. Hij gaf toe, dat West-Eurcpa een andere vorm van musiceren kent dan Oost-Eurcpa. Als bijv. een Fransman Beethoven of Mozart vertolkt, doet hij dit anders dan een Joegoslaaf. Daarom zou het goed zijn als naast muziek leraren ook dirigenten in de juy zaten met wie de kunstenaars later moeten concerteren. „Erkend dient te worden, aldus prof. Paumgartner, dat de jonge generatie anders speelt dan wij het gewoon zijn en dat dc jury daarmede rekening moet houden. Germaine Devèze, de 26-jarige Franse pianiste, die winnares werd in de pia no-afdeling van het door Philips ge organiseerde Internationale Muziekcon cours te Scheveningen. (Foto: A.NP.) Ook voor haar natuurlijk ovationele toejuichingen, talloze terugroepingen en de aanbieding van een reusachtige bloe menmand in de Franse kleuren. Het Residentie-orkest onder Schuur- man's leiding opende met de in onze stad reeds enige malen uitgevoerde en besproken Derde Symphonie van Louis Orthel, een geniaal werk, waarvan de waarde steeds meer gaat spreken en Berlioz' ouverture „Carnaval Romain", waarin fantasie en unieke instrumen tatiekunst om de voorrang strijden. De aanwezige componist Orthel dank te dirigent en concertmeester Swaap voor de uitvoering met een handdruk. Tenslotte de prijsuitreiking Hierbij hadden juryleden en prijswin naars op het podium plaats genomen. Namens minister dr J. J. Gielen sprak de secretaris-generaal van het Depar tement van O. K. en W., mr H. J. Rei- nink, die de eerste prijswinnaars de prijs der regering uitreikte, vervolgens weth. J. van Zwijndregt, ir Philips, mr Adama Zijlstra van Zeebad Sche veningen en tenslotte de heer Sem Dresden, het hoofd der jury, die de prijzen en de medailles uitreikte. Wat dit" concours ons leerde, is met een enkel woord nauwelijks te karak teriseren Drie elementen domineren: de stand der huidige muziekbeoefening en -opvoeding staat enorm hoog, deel nemers zowel als toehoorders deden de leerzaamste ervaringen en vergelijkin gen op en internationale contacten Minister Mansliolt acht intern, samenwerking noodzakelijk ..VRIJHEID VOOR BEDRIJFSLEVEN WAAR MOGELIJK". Minister S. Mansholt heeft in een verkiezingsvergadering van de afd. As sendelft van de P. v, d. A. gesproken over de moeilijkheden, waarmee het ka binet sinds de bevrijding te kampen heeft en over de problemen, die hij nog in de toekomst voor zich ziet liggen. De minister stelde vast, dat de toestand in de wereld niet toelaat, dat we in Ne derland tot een hogere welvaart komen door links en rechts giften uit te delen. We zullen er slechts boven op komen door hard te werken. De minister ver wacht, dat het zal lukken, indien in de huidige lijn voortgewerkt wordt. „Waar vrüheid mogelijk is" zo zeide de minister, „zal de regering het be drijfsleven geen belemmeringen in de weg leggen". De afschaffing van de fok7cugregeling gaf de minister als voorbeeld daarvan. Of de verplichte veelevering k&n worden afgeschaft hangt af van de mogelijkheden van vrijwillige vcelcvering in bepaalde de len van het jaar. Als we In staat wil len zijn het vlcesrantsoen te garan deren, dan is het soms nodig, dat de boeren tot levering van vee aange schreven worden. Het laatste ander half jaar is aanschrijving niet meer nodig geweest, omdat de normale uit stoot toereikend was. De regering dient een constructieve landbouwpolitiek te voeren. De boeren dienen tegen de laagst mogelijke prijzen te produceren. Rationalisatie en mecha nisatie is een eerste vereiste. Voor de ontwikkeling van de afzet van onze pro ducten hangt veel af van de gang van zaken in Duitsland. Internationale samenwerking is van groot belang, zowel in tijd van vreae als met het oog op een mogelijke dreiging, zo besloot de minister. „ONAFHANKELIJK-NATIONALE GROEP" OPGERICHT. Dezer dagen is opgericht een nieuwe politieke party, die zich noemt, „onaf- hankelijk-nationale groep". Zy zal aan de a.s. verkiezingen deelnemen met als ïystaanvoerder dr W. Feuilleteau de Bruyn te 's-Gravenhage. Generaal Win kelman en staatsraad dr J. W. Meyer Ranneft hebben steun toegezegd. Op de lijst van de Tweede Kamer komen verder voor Indische specialis ten, dissidente liberalen, oud-illegalen en aanhangers van Nationaal Reveil. DE CANDIDATENLIJST DER C.P.N. De CPN-candidatenlijst voor de Twee de Kamer luidt als volgt voor de eerste tien leden: t 1. Gerben Wagenaar. Amsterdam; 2. Paul de Groot, Amsterdam: 3. Cor Borst, Hilversum: 4. Henk Gortzak, Amster dam: 5. Jan Hoogkarspel, Rotterdam; 6. Jan Haken. Amsterdam; 7. mr dr B. Stokvis. Amsterdam: 8. J. H. Hermans, Vaals: 9. Brecht v. d. Muyzenberg—Wil- lemse. Amsterdam; 10. Van Rensen, Friesland. Voor de verschillende kiesdistricten worden andere candidaten toegevoegd. WETSONTWERP PUBLIEKRECHTE LIJK LICHAAM VOOR DE ADVOCATUUR. Naar wy vernemen wordt op het mi nisterie van Justitie voorbereid een wets ontwerp houdende de instelling van een publiekrechtelijk lichaam voor de ad vocatuur, dat de naam zal dragen van Nederlandse orde voor advocaten". Het O Nederland zal onderhandelingen niet afbreken WAAROM OOK EIGENLIJK?.... Een Nederlands woordvoerder te Ba tavia hoeft gisteren verklaard, dat er nog geen „bevredigend antwoord" van de Republiek is ontvangen betreffen de de gemelde uitwisseling van con suls tussen de Sovjet-Unie en de Re publiek. Dc woordvoerder legde er echter de nadruk op, dat Nederland de onder handelingen, die thans worden gevoerd, niet zal afbreken! Hy legde deze verklaringen af na een onderhoud van jhr Van Vredenburch met de Nederlandse autoriteiten te Ba tavia. GUNSTIG RAPPORT VAN COMMISSIE V. GOEDE DIENSTEN. De Commissie v. G. D. heeft aan de Veiligheidsraad haar tweede rapport over haar werkzaamheden, ditmaal over de periode van Februari tot 30 April 1948. overhandigd. Het eerste rapport dateert van 10 Februari. In het rapport wordt verklaard, dat de Commissie uitstekende resultaten heeft bereikt en dat vooruitgang valt te con stateren zowel op politiek als op econo misch en militair gebied, „een vooruit gang. die in grote mate het bewys le vert, dat de overeenkomst tussen de Ne derlandse autoriteiten en de Republiek Indonesië onder het beschermheerschap der commissie een begin is van de uit voering van verschillende besluiten, die op basis van deze overeenkomst geno men zy'n." BESPREKINGEN OVER REORGANI SATIE VAN REPUBLIKEINS KABINET. Volgens Antara heeft Hatta op 'n pers conferentie te Djokja meegedeeld, dat vandaag besprekingen zullen worden ge voerd over reorganisatie van het ka binet en vorming van een sterk minis terieel kabinet. Antara verwacht, dat het een nationaal kabinet, zal worden op een basis, waar de politieke partyen het reeds over eens zfin geworden. BESTRIJDING ANALPHABETISME LX OOST-INDONESIË. President Soekawati zal leesles geven. Op 4 Juni begint er in Oost-Indonesië een grote actie ter bestrijding van het j analphabetLsme. Op die dag zal o.a. pre- sident Soekawati te Makassar een ere- comlté installeren. Voorts wordt er een fakkeloptocht- door schoolkinderen ge houden en zullen er andere feestelijk heden plaats "linden. Het hoogtepunt van de dag zal worden gevormd door een door president Soekawati te geven eerste openbare leesles, welke gebeurte nis door radio Makasar zal worden uit gezonden. A. M. DE BLAUW f Oud-directcur van Gemeentewerken. Hedenmorgen is in een zie kenhuis te Den Haag, waar hjj kort geleden een operatie had on dergaan, op 69-jarige leeftijd over leden de heer A. M. de Blauw, oud- directeur van de dienst van ge meentewerken te dezer stede. De heer De Blauw werd 23 Februari 1879 te 's-Hertogenbosch geboren. Na aanvankelyk werkzaam te zyn geweest by de Genie, waar hy de rang van lui tenant-kolonel bekleedde, trad hy op 28 September 1920 als adjunct-directeur van Gemeentewerken in Leidse ge meentedienst, waarna hy op 1 Januari 1928 ir G. L. Driessen opvolgde als di recteur. Precies op zyn verjaardag, 23 Febru ari 1944 werd hy door de toenmalige burgemeester, mr De Ruyter van Ste- veninck ongevraagd oneervol ontslagen en kort daarna wegens het luisteren naar de Engelse zender tot gevangenis straf en een hoge boete veroordeeld. Na de Bevryding hy had inmid dels de pensioengerechtigde leeftyd be reikt vroeg hy onmiddeliyk rechts herstel, hetwelk hem door de gemeen teraad in zy'n zitting van 29 September j.l. werd verleend. Het hem gegeven ontslag werd nietig verklaard en hem met terugwerkende kracht met ingang van 1 Januari 1945 eervol ontslag ver leend onder dankbetuiging voor de ge durende vele jar; aan de gemeente bewezen uitnemende diensten. Enige weken later nam hy officieel afscheid van zy'n vroegere medewerkers en de ambtenaren van het Stadhuis, waarby op treffende wyze tot uiting kwam welk een by ambtenaren en werklieden geziene figuur de heer De Blauw was. Besprekingen probleem Republikeinse buitenlandse betrekkingen Volgens Antara zyn gisteren bespre kingen begonnen tussen leden van de Commissie v. G. D. en de Republi keinse premier Halta over het pro bleem van dc Republikeinse buiten landse betrekkingen. (Foto Van Vliet) Dat de onderofficieren van het voormalige 6e R.V.A. ook wel belangstelling hebben voor de motorisering van het Nederlandse leger toont bovenstaande foto. Een jeep. met de organisator van deze reünie aan het stuurwiel, wordt aan een grondige Inspectie onderworpen. Lelden, dat zovele jaren de garni zoensstad van 6 R.V.A. is geweest en waaraan vele „oud-gedienden" nog altjjd een prettige herinnering bewa ren, was Zaterdag weer eens het cen trum van „de mannen van het zesde", toen de onderofficieren van dit voor malig regiment er hun reünie hielden. De heer J F. Voorby, die het initiatief tot deze ontmoeting had genomen, heeft wel eer van zyn werk gehad. Ruim 80 onderofficieren met hun dames, onder wie er velen waren, die thans nog in andere legeronderdelen 's Konings wa penrok dragen, haddon aan zyn uitno diging gehoor gegeven en hebben met grote opgewektheid, onder het ophalen van tal van herinneringen, nog weer eens verkeerd in de gezellige, kame- raadschappeiyke sfeer van vroeger. Zaterdagochtend kwam men büeen in de bovenzaal van ,.De Harmonie", waar de heer J. N. R. van Maarle. gep. adju- dont-onderofficier, allen een harteiyk welkom in de Sleutelstad toeriep. Het deed spreker genoegen weer eens zoveel „oude getrouwen" byeen te zien. TELEGRAM AAN H.M. DE KONINGIN. Onder grote Instemming der aanwe zigen werd het volgende telegram aan H.M. de Koningin verzonden; „Onderofficieren van het voormalig 6e R.V.A., met hun dames in reünie byeen in restaurant ,„De Harmonie" te Leiden, groeten U eerbiedig en betuigen hun aanhankeiykheid aan U en aan Uw Huis". Natuurlyk stond ook een bezoek op het programma aan de Doelenkazerne, waaraan voor allen zulke prettige her inneringen verbonden zijn en waar voor al de oude manege sterk de belangstel ling trok. Veel aandacht werd hier ook besteed aan de motorisering van het leger, waarbij wy één der oud-gedlenden de begrypelyke opmerking hoorden ma ken: „Er gaat niets boven een levende knol. De romantiek is er helemaal af". Nadat de lunch in de Cadi-cluh was gebruikt, begaf het gezelschap zich naar het Stadhuis, dat met interesse werd bezichtigd. Tot slot van de dag volgde 1 een gezellig samenzyn in „De Harmo nie", dat werd besloten met een diner, waaraan vele goede woorden zyn ge sproken en waarby allen het er over eens waren, dat deze eerste reünie nog door vele dient gevolgd te worden. DE HEER G. HORDIJK. II"/ 'an de Prot. Clir. fractie, die heden werd geïnstalleerd als lid van de Leidse gemeenteraad. Het tydvak, gedurende hetwelk de heer De Blauw de leiding van deze dienst voerde, heeft zich gekenmerkt door een bijzonder grote activiteit op uiteenlopend gebied der stadsuitbrei ding en -verfraaiing. In de voorberei ding van de oplossing van het Overweg- vraagstuk heeft hy een groot werkzaam aandeel gehad, terwyl hij eveneens deel uitmaakte van de Raadhuis-Advies commissie, welke de plannen van de door het Gemeentebestuur uitgenodig de architecten voor een nieuw Stadhuis moest beoordelen. Byzondere belang stelling koesterde hy voorts voor de verbetering van straten en wegen, waar van de verbrede Rynsburgerweg en de geasfalteerde singels getuigen, de aan leg en uitbreiding der centrale riolering en de bouw van de rioolwaterzuiverings inrichting en de vernieuwing en moder- n'sering var de vele Leidse bruggen, waarvan er ettelyke tydens zyn bewind een geheel ander aanzien kregen, wy noemen slechts de nieuwe Rjjnzichtbrug over het Galgewater, de Rynbrug, Karénmelksbrug, Schryvers- brug nabij de Haven en Gepekte Brug aan de Nieuwe Ryn. Voorts kwam ty dens zijn director aat een zeer belang rijke uitbreiding van de Slachthulsbouw tot stand. De teraardebestelling van het stoffe- iyk overschot zal plaats vinden a.s. Donderdagmiddag om 1 uur op de be graafplaats „Rhynhof". —Geslaagd voor het apothekers-assis- tentexamen: de dames J. v. d. Sterre (Koudekerk a.d. Ryn); L. de Vos (Rot terdam); A, E. Duykers ('s-Gravenha ge); C. de Zeeuw (Rotterdam); J. K. A. J. de Zeeuw (Voorschoten): E. J. Groenendyk (Leiden); C. P. M. C. Prins (Voorhout)A. M. P. Eelderlnk (Bos koop) M. J. Wisse (Goes) en A. P. van Es (Warmond). VERENIGING VAN CHR. ONDERWIJZERS (ESSEN) Toespraken van minister Boetzelaer en Ambassadeur Baruch Gistermiddag werd op het kerkhof van de Amerikanen te Margraten dc plechtigheid gehouden van Memorial Day, welke ditmaal een byzonder karakter droeg door de omstandig heid, dat het kerkhof na deze her denkingsdag gedurende enige maan den gesloten zal blijven in verband met het wegvoeren van een aantal daar begraven Amerikanen, en het aanvoeren van een aantal stoffelijke resten van de begraafplaatsen te Son en Molenhoek. Margraten zal hier mede toch het grootste kerkhof blij ven van de 37 Amerikaanse kerkho ven van de tweede wereldoorlog. Bij de indrukwekkende plechtigheid wa ren zowel van Amerikaanse als Ne derlandse zijde hoge autoriteiten aan wezig. Mi'. C. G. W. H. baron van Boetze laer van Oosterhout, minister van Bui tenlandse Zaken, vertegenwoordigde de Nederlandse regering, schout-by-nacht N. A. Rost van Tonningen H.M. de Ko ningin, de Amerikaanse ambassadeur, dr Herman B. Baruch en de luitenant- generaal Clarence R. Huebner. deputy commander-in-chief. European area, van de United States Army, waren de voornaamste autoriteiten van het Ame- ontwerp Is thans bii de Raad van State. I rikaanse gezelschap. De pechtlgheid op het kerkhof, waarby naar schatting 4000 belangstellenden aanwezig waren, werd geopend met het uitspreken van gebeden door de Joodse, Protestante en Katholieke legeraalmoezeniers. Hierna hield de luitenant-generaal Huebner n korte toespraak, waarin hy namens de Amerikaanse militairen de gesneuvel den herdacht en waardering uitsprak jegens het Nederlandse volk voor de zorgen, welke het bewees aan de gra ven van de Amerikaanse jongens. Ambassadeur Baruch sprak hierna een rede uit, waarin hy de doden her dacht. Baron van Boetzelaer herinnerde daarna aan de grote zorgen en de sym- pathieke belangstelling, welke het Ne derlandse volk betoonde voor de laat ste rustplaats van de Amerikaanse be vrijders. Na deze toespraken legde schout-by - nacht Rost van Tonningen een krans namens H.M. de Koningin, waarna kransleggingen volgden door de Ame rikaanse ambassadeur dr. Baruch, Lt.- generaal Huebner, en door gezanten en zaakgelastigden van België, Frankryk, Cuba, China, Italië, Engeland, Fin land, Rusland, Mexico, Hongarye, Tsje- cho-Slowakye, Zuid-Afrika, Oostenrijk, Griekenland, Peru en andere landen. De Commissaris der Koningin, mr dr F. Houben. legde een krans namens de provincie Limburg. Daarna volgden nog talloze andere kransleggingen. De plechtigheid werd met een uitvoering van muziek besloten. Met Lode van Gent naar de Belgische Congo. Onder presidium van dr H. Schllp kwam de afdeling Leiden en omstreken van de Ver. van Chr. Onderwyzers(es sen) Zaterdagmiddag in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal byeen om met de heer Lode van Gent een „uitstapje" te maken naar de Belgische Congo. Aan de hand van een serie interessante licht beelden voerde spreker zyn gehoor door dit land van de uitgestrekte wouden, dat 70 maal zo groot ls als Nederland, en vertelde hy het een en ander van de verschillende negerstammen, welke hier in grote verscheidenheid worden aan getroffen. Uitvoerig weidde spreker ook uit over de zeden en gewoonten van het negervolk, waarby hy in het byzonder stilstond bij de leefwyze der dwergen en hun zwervend bestaan. Buitengewoon fraaie opnamen toonde de heer Lode van Gent van de indrukwekkende schoonheid van het landschap, met zyn weelderige plantengroei, terwyl daar naast ook veel aandacht werd besteed aan de in het oerwoud levende wilde dieren en de „tijger van het water", de krokodil. Tydens zyn bezoeken aan dit land is de heer Van Gent sterk getrof fen door de arbeid der zending, waar van statistische gegevens aantonen, dat in 1945 34% der inlandse bevolking tot het christendom is overgegaan; in 1930 was dit nog slechts 2%. Aan het einde van de middag dankte dr Schilp de heer Lode vgn Gent voor zijn interessante voordracht, welke door de vele aanwezigen met grote belang stelling werd gevolgd. SCHOUWBURGAVOND SPEELTUIN VERENIGING „OOSTERKWARTIER". Een zeer geslaagde avond. Zaterdagavond belegde de speeltuin vereniging „Oosterkwartier" een avond in de Schouwburg, waarbij de Operet te-club van de vereniging „Jantje in moddierstad" en „Assepoester" ên de to neelvereniging „Kunst en Genoegen" „Ik heb gezondigd" opvoerde. Nadat de voorzitter, de heer G. de Koning, een kort welkomstwoord had gesproken, speelden de jongere meisjes van de operetteclub: „Jantje in mod- drstad". De kinderen, die leuk en on bevangen speelden, werden aan de vleugel begeleid door mevr. A. Vermeai- len-De Graaf, terwyl de heer P. Baart onopvallend dirigeerde. Vervolgens kwam de toneelvereniging „Kunst en Genoegen" met „Ik heb ge zondigd" op het toneel. Op aangrijpen de wyze wisten de spelers dit stuk uit te beelden; vele dames konden haar tranen niet bedwingen. Tot slot speel den de oudere meisjes van de operette- club „Asspoetser". Van de speelsters traden de Prins, Assepoetser en de zus ter door bun aardige stem en losse ma nieren op de voorgrond. Ook hierbij verleenden mevr. Vermeulen en de heer Baart hun medewerking. De voorzitter dankte daarna de me dewerkenden, vooral de heer H. v. d. Blom, die ais leider van de operette- club zo'n prachtig resultaat heeft be reikt. De meisjes van de club werd een autotocht in de zomervacantie in het vooruitzicht gesteld, als dank voor het mooie spel, dat zy eerst 's middags voor de kinderen en ook 's avonds had den gegeven. De dames uit „Ik heb gezondigd" en de pianiste werden bloe men aangeboden, terwyl de heren ook een aandenken kregen. De speeltuinvereniging „Oosterkwar tier" kan terugzien cp een uitermate goed geslaagde avond. Mr R. P. Cleveringa alhier is her kozen als bestuurslid van het Fries Ge nootschap voor geschied-, oudheid- en taalkunde, dat Zaterdag te Leeuwarden zyn jaarvergadering hield. LEIDSE ARMENRAAD VERGADERDE. Lezing over Gezinsvoogdij. Vrydagavond vergaderde de Armen raad in „Het Gulden Vlies". De op komst van leden en belangstellenden was zeer verheugend. Daar de voorzitter, de heer S. Menken, verhinderd was de ver gadering te lelden, nam de vice-voor- zitter, de heer G. F. E. Kiers, deze taak over. Hy heette allen hartelyk welkom, in het byzonder mr A. Hilbingh Prins, Kin derrechter in 't Arrondissement 's-Gra venhage, die zich bereid verklaard had een lezing te houden over Gezinsvoogdy. Na voorlezing der notulen werd overge gaan tot behandeling der rekening over 1947 en de begroting voor 1949. Hierop werd overgegaan tot de rond vraag waarby bleek dat er animo be stond voor het houden van excursies. De voorzitter hield zich aanbevolen voor. suggesties. Daar deze niet naar voren kwamen zal het bestuur zich over deze wensen beraden. Hierna werd het woord gegeven aan mr A. Hilbingh Prins, voor het houden van een causerie over het kinderrecht en de gezinsvoogdij. Met grote belang stelling hoorden de aanwezigen over de veranderingen, welke in de loop der ja ren hadden plaats gevonden in de ver en beoordeling der jeugdige personen. Via een klikje op de wensen van de mo derne kinderbeschermer, waaraan nog veel ontbreekt, kwam hij tot de gezins voogdij. waarby bleek dat dit instituut :rote uitbreiding ondergaat. In het laat ste decennium steeg het aantal onder toezicht staande kinderen van plïn. 3000 tot 10.000. Met een opwekking tot de kinderbeschermers van alle gezindten, tot coördinatie en samengaan on dit ge bied beëindigde spreker zyn belangwek kend betoog. Na de pauze werd gelegen heid gegeven vragen te stellen over het behandelde onderwerp, waarvan e^n ruim gebruik werd gemaakt. Onder dankzegging aan spreker en toehoor ders sloot de voorzitter hierna de ver gadering. HOLLANDSCHE CONSTRUCTIEWERKPLAATSEN N.V. In de Zaterdagmorgen gehouden jaar- ïykse algemene vergadering van aan deelhouders der N.V. Hollandsche Con structiewerkplaatsen werden de jaar- I stukken goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 8 De beide aanverwante ondernemingen hebben in het Jaar 1947 gunstige resul taten bereikt, n.l.: De N.V. Nederlandsche Electrolasch Maatschappij zal, na ruime reservering, over het boekjaar 1947 een dividend van 8 voorstellen; De Belgische onderneming de S.A. Awans-Franpois heeft gebruik gemaakt van de door de wet geboden mogelijk heid om haar inventaris aan gebouwen en machinerieën te hertaxeren. Zy heeft op de nieuwe taxatiewaarde een rulmo afschrijving toegepast; do resultaten van 1947 laten bovendien de mogelykheld tot uitkering van een dividend van 12 netto toe. De directie verwa t van deze onder nemingen over 194T" een bevredigend resultaat. ONDERWIJSVERNIEUWING. Zaterdag j.l. hield een der Ondenvys- vernieuwingssursussen aan de Volks hogeschool in Zuid-Holland een reünie. Na bezichtiging van het Stadhuis ging men naar de B.L.O.-school in de Caeciliastraat, waar het hoofd dei- school, de heer Den Haan, een interes sante lezing hield over het buitengewoon lager onderwys. De leermiddelen werden bezichtigd, waarna een bespreking volg de. De heer Den Haan werd grote dank gebracht voor de prettige en gastvrijs ontvangst, waarna allen voldaan huis waarts gingen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2