Amerikaans-Russische toenadering WEERBERICHT Veiligheidsraad wenst 4 weken wapenstilstand Grote meerderheid voor Tsjecho-Slowaakse regering Met een enkel woord 87ste Jaargang MAANDAG 31 MEI 1948 No. 26399 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henr>7 Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 De kluit en het riet NAAR aanleiding van Ue onverkwik kelijke gebeurtenissen, welke zich enkele weken geleden afspeelden op het stationsplein te Djokjakarta bij de aankomst der Nederlandse delegatie aldaar aan de vooravond van het poli tieke gesprek, schreven wij destijds on der de titel O. en O. een hoofdartikel, waarin wij die gebeurtenissen sympto matisch noemden voor de algehele On wil en Onmacht, welke sedert het prille begin der Republiek haar optreden te genover de Nederlanders hebben ge kenmerkt- De in ons blad van Zaterdag j.l. afge drukte verklaring van de republikeinse regering, afkomstig van het officiële republikeinse persbureau Antara, no pens de machinaties van de heer Soe- ripno te Praag, waar deze erin slaagde op basis van wederkerigheid consulaire betrekkingen met de Sovjet-Unie te verwezenlijken, dwingt ons ertoe aan deze conclusie een verder gaande con sequentie te verbinden, welke zich niet zachtzinniger laat weergeven dan in de qualificatie „onovertroffen onbe schaamd". Immers in deze verklaring wordt ronduit toegegeven, dat de actie van de heer Soeripno haar steun en düs recht vaardiging vindt in de hem in Decem ber j.l. verleende algemene machtiging om betrekkingen met Centraal- en Oost- Europese (lees: communistische!!) lan den tot stand te brengen. En in één adem gaat de verklaring verder: „Intussen blijft de buitenlandse politiek van de Republiek, dat zij in de tegenwoordige omstandigheden haar buitenlandse betrekkingen niet zal uit breiden". DIT mag toch om in stijl te blij ven met recht „Ongehoord" heten! De Re publiek maakt dus kennelijk onderscheid tussen het tijd stip, waarop de hierboven bedoelde machtiging werd verleend en de huidige opvatting, waarvan de laatste alinea blijk geeft! Maar anderzijds ziet zij daarbij maar al te gemakkelijk over het hoofd, dat de door haar vrijwillig en plechtig onder tekende Renville-overeenkomst het on derhouden van officiële buitenlandse betrekkingen (laat staan de uitbreiding ervan) nadrukkelijk verbood, zijnde dit het souvereine en exclusieve recht van het Koninkrijk der Nederlanden, tot het tijdstip, waarop die souvereiniteit zal overgaan aan de Ver. Staten van Indonesië. Na de totstandkoming van de Renvil le-overeenkomst was het voor de Repu bliek derhalve niet anders dan een eis van diplomatiek gebruik en politiek fat soen geweest om de door president Soe- karno aan de heer Soeripno verleende machtiging in te trekken, althans tij delijk buiten werking te stellen, De re cente republikeinse verklaring maakt er met geen enkel woord melding van, dat dit inderdaad is geschied en wij mogen dan ook gevoegelijk aannemen, dat zulks niet het geval is geweest. Hoewel de republikeinse gezant te Praag dus blijkbaar niet buiten zijn boekje is gegaan, wordt hij niettemin teruggeroepen, terwijl de republikeinse minister van Buitenlandse Zaken Hadji Agoes Salim reeds eerder verklaarde, dat zijn vertegenwoordiger te Praag zo danige volmachten niet zou hebben be zeten en erkenning der overeenkomst derhalve niet zal kunnen volgen. In dit laatste verreweg't meest onschuldige, maar ook het meest onwaarschijnlijke geval, zou er dus hoogstens sprake kunnen zijn van interne „Onvoldoende Organisatie", hetgeen overigens met be trekking tot de republikeinse constellatie óók geen nieuw geluid is. Doch welke uitleg men er ook aan tracht te geven en hoe „Indonesisch" men zich ook kan en gaarne wil! instellen, deze gang van zaken is in ieder geval voor het Ko ninkrijk der Nederlanden (oude èn nieuwe stijl) in de allerhoogste mate „Onbevredigend" en „Onaanvaardbaar". Wij zijn enorm benieuwd te vernemen met wélke Indonesische kluit onze re gering zich ditmaal in het wuivende, wel uitzonderlijk-buigzame Hollandse riet zal laten sturen Marshall-hulp voor Nederland De raad voor economische samenwer king maakte gisteren nieuwe toewijzin gen voor de zestien Marshall-landen be kend ten bedrage van 39.647.000 dollar, waardoor het totaal van de tot dusver verstrekte toewijzingen 208.095.000 dollar bedraagt, waaronder berekend de vracht. Onder het totaal cijfer zijn begrepen 57 millioen dollar voor hulp aan China. De nieuwe toewijzingen omvatten: Frankrijk 33.961.000 dollar; Oostenrijk 2.116.000 dollar; Nederland 1.818.000 dol lar; Griekenland 1.084.000 dollar; Noor wegen 667.000 dollar. De zendingen aan Nederland omvat ten uitsluitend Canadese tarwe. VOOR EUROPESE EENHEID. De internationale commissie voor Europese eenheid, in vergadering te Pa rijs bijeen, heeft de afgevaardigden op het onlangs in Den Haag gehouden con gres van Europa verzocht er bij hun mi nisters van buitenlandse zaken op aan te dringen de aanbevelingen van dit congres te aanvaarden. Er werd voorts besloten, dat ten be hoeve van de bijeenroeping van een Europese assemblee, waarop door het Haags congres is aangedrongen, een in tensieve internationale propaganda campagne zal worden gevoerd- PERIODE MET REGEN. De Bilt vdrwacht tot morgenavond: Aan de kust aanvankelijk krachtige, overigens meest matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Nu en dan regen hier en daar met onweer. Vrij koel. 1 Juni. Zon op: 4.26 uur; onder:20.50 uur. Maan op: 2.17 uur; onder: 13.40 uur (L. K.) Hoogwater te Katwijk te 10.51 en 23.21 uur. (Doodtij). Het Palestina probleem. De Veiligheidsraad heeft Zaterdagavond, met enige verscherpende amendementen, de Britse resolutie over Palestina aanvaard, welke op roept tot een wapenstilstand van vier weken tijdens welke de V.N. de kwestie nader willen behandelen. Tien van de elf raadsleden Columbia onthield zich van stemming ondersteunden de oproep tot een wapenstilstand van vier weken, na dat een door Amerika gesteund Sovjetrussisch voorstel tot het instel len van sancties door de V.N. wanneer beide partüen de strijd niet binnen 36 uur zouden staken, niet de noodzakelijke tweederde meer derheid had kunnen verkrijgen. DE STEMMINGEN. Met 5 tegen nul stemmen bij 6 ont houdingen heeft de Veiligheidsraad de Russische resolutie verworpen, die de toestand in Palestina een bedreiging voor de vrede volgens artikel 7 van het Hand vest noemde en waarin bevolen werd binnen een tijdsbestek van 36 uren het vuren te staken, terwijl de verantwoor delijkheid voor de weigering van het be stand op de Arabische landen werd ge schoven. Uiterlijk 1 'Juni wordt antwoordt verlangd In het belangrijkste amendement op het Britse voorstel wordt een beroep ge daan op Joden en Arabieren van hun aanvaarding van de beslissing van de raad uiterlijk 1 Juni a.s. kennis te ge ven en verklaard, dat. wanneer een der partijen aan de beslissing geen gehoor mocht geven de raad rechtstreekse actie volgens hoofdstuk zeven van het Hand- p i" zal overwegen. De Joodse en Arabische vertegenwoor digers te Lake Succes hebben het be sluit met reserve aanvaard, maar er ziin aanwijzingen, dat de- oproep der V.N. gunstig zal worden beantwoord. De andere aangenomen bepalingen van de geamendeerde Britse resolutie zijn: 1. Het stopzetten van het toelaten van militairen in Palestina en de staten van de Arabische Liga. Alle weerbare Joden, die gedurende de vier weken in Palestina worden toegelaten, zullen geen militaide opleiding krijgen. 2. Er zullen gedurende de vier weken geen wapens in Palestina en de Arabi sche staten worden ingevoerd. GROMYKO TREKT WEER VAN LEER. In een felle aanval op Engeland ver klaarde Gromyko, dat de politiek van Engeland in Palestina van het begin af louter huichelarij is geweest. Hij sprak weer van de ..sympathie, die de Sovjet- Unie voor de nationale aspiraties der Arabieren gevoelt". Cadogan (Engeland) diende onmiddel lijk van repliek; „Gromyko heeft zijn toevlucht genomen tot ordinaire schimp scheuten. tenlastelegging van motieven en algemene smaad, dat zijn wij van hem gewend, wanneer hij niet geheel ze ker van zijn zaak is en geen goede ar gumenten heeft aan te voeren. Heden heeft hij zijn eigen twijfelachtig record gebroken en ik ben niet van plan tijd te verknoeien aan een antwoord", aldus Cadogan. Malik (Libanon) antwoordde Gromy ko, dat de massa het eens is met de Arabische zienswijze over de Palestijnse kwestie, doch dat de massa langzamer hand ere teleurgesteld wordt in haar verwachtingen van de politiek en de be doelingen van de Sovjet-Unie. De USSR, de Verenigde Staten, Oekra ïne, Frankrijk en Columbia stemden voor deze resolutie, die de toepassing van sancties tegen de landen, welke het be vel tot staking der vijandelijkheden niet zouden opvolgen, ten gevolge zou heb ben gehad. Frankrijk, de Verenigde Staton en Co lumbia onthielden zich evenwel ten aan zien van het gedeelte der motie, waar in de Arabische staten voor de toestand verantwoordelijk worden gesteld. Met negen tegen nul stemmen en 2 onthoudingen nam de Veiligheidsraad een Amerikaans amendement op de En gelse tekst aan, waarin op alle regerin gen en autoriteiten een beroep wordt gedaan zich te onthouden van het in voeren of uitvoeren van oorlogsmateriaal naar of in Palestina, en de Arabische staten, tijdens de periode van het sta ken van het vuren. De raad nam met algemene stemmen een clausule aan, waarin er bij alle re geringen en autoriteiten op aan wordt gedrongen alle mogelijke voorzorgsmaat regelen te nemen voor de bescherming van de heilige plaatsen. De Sovjet-Unie en de Oekraïne ont hielden zich van stemming over de ef fectieve onderdelen van de besluiten. De raad verdaagde zijn zitting tot aanstaande Woensdag. - (Reuter). Grootste aanhang in de industriesteden Gisteren zijn in Tsjeoho-Slowakije de algemene verkiezingen gehouden, welke zoals te verwachten was, een grote meerderheid men spreekt van .89 voor de regering hebben opgeleverd. Reuter's correspondent meldt, dat hij op vertoon van zijn perskaart overal vrije toegang kreeg. Wie blanco wilde stemmen, kreeg over het algemeen wei nig gelegenheid dit in het geheim en daarmee zonder gevaar voor zijn veilig heid te doen. Wie gebruik maakte van de schermen voor het geheim stemmen, was in de meeste gevallen gedwongen voor het oog van de kiescommissie, die uit leden van de communistische actie- comité's was samengesteld, zijn stern- strook in een aparte mand te werpen, aldus deze correspondent. De minister van binnenlandse zaken, Mosek (comm.), heeft meegedeeld, dat de verkiezingen overal in volmaakte orde en rust hebben plaats gevonden, aldus Radio Praag. Nu de voorlopige telling der stemmen haar voltooiing nadert, blijkt, dat een sterker anti-regeringsgezindheid in Slo wakije en in de van ouds socialistische steden van Noord-Bohemen wordt ge compenseerd door een zeer groot per centage stemmen voor de regering in de industriesteden. Volgens enkele voorlopige uitslagen uit Slowakije is ongeveer 25 procent der In de Amsterdamse haven heeft Zaterdag een hevige scheepsbrand gewoed. In de ruimen I en II van het s.s. „Rossum" van de Rederij Vinke en Co, welk schip, geladen met copra en katoen Maandag naar Zuid-Amerika zou ver trekken, brak brand uit, die een zodanige omvang aannam, dat zowel schip als lading verloren gingen ondanks de heldhaftige pogingen van de Amsterdamse brandweer het vuur te blussen. De brandweer in actie op het midden op het IJ liggende brandende schip. Foto ANP-de Wt. stemmen tegen de regering uitgebracht in plattelandsdistricten. Dezelfde tendens viel waarte nemen bij de uitslagen van landbouw- en lichte-industriedistricten ten Noorden en Oosten van Praag. Een mijnbouwgebied leverde 98 pro cent voor de regering op en een in dustriegebied 92 procent. In een district waarin twee kloosters gelegen zijn, stemde 23 procent tegen de regering. In het herbouwde Licide, dat in de oorlog door de Duitsers met de grond gelijk werd gemaakt, stemden alle 192 kiezers voor de regering. BENES STEMDE NIET. Het Tsjechoslowaakse persbureau meldt, dat president Benes niet heeft gestemd, daaraan toevoegend, dat hij zulks in 1948 ook niet heeft gedaan. DE VOORLOPIGE RESULTATEN. Volgens de laatst beschikbare cijfers, medegedeeld te 4 uur hedenmorgen, heeft het door de communisten be heerste Nationale Front bij de verkie zingen in Tsjecho-Slowakije 89.28 pro cent van de uitgebrachte geldige stem men behaald. Er werden geen cijfers verstrekt over het aantel ongeldige stemmen of niet uitgebrachte stemmen, doch het stem menpercentage voor het Nationale Front bedraagt iets meer dan tachtig procent van het totaal aantal geregistreerde stemgerechtigden. De „zekere zetels" zijn als volgt ver deeld: Tsjechische communistische par tij: 92; Slowaakse communistische partij: 50; Partijloze vertegenwoordigers van „door communisten beheerste" organisa ties: 73; Tsjechische sociaal-democraten (die een fusie met de communisten zul len aangaan): 22; Volkspartij (Tsje- ohisch)23; Tsjechische socialisten (die mogelijk ook spoedig een fusie met de communisten aangaan): 23; Vrijheids partij (Slowaaks) 4; Partij "van de we deropbouw (Slowaaks)12. Reuter voegt hieraan toe, dat de bo vengenoemde getallen één of twee kun nen verschillen met de werkelijkheid. Politieke kringen te Praag toonden zich verwonderd over de omvang van de bij de verkiezingen aan het licht geko men oppositie. Het aantal blanco en on geldige stemmen plus niet uitgebrachte stemmen bedraagt bijna twintig procent van het totaal stemgerechtigden. Van officieuze zijde was geen geheim ge maakt van de verwachting, dat meer dan 95 procent voor de regering zou stemmen. Radio Praag schakelde de ongeldige stemmen uit en kwam aldus tot een ho ger percentage voor de regering. In of ficiële berichten worden ook de niet uit gebrachte stemmen verwaarloosd. Aan gezien het niet vervullen van de stem plicht strafbaar Is gesteld moet men de niet-klezers wel tot de oppositie rekenen. Vele kiezers hebben foto's van Benes, Marasyk of Churchill in de enveloppe van het stembiljet gedaan. Men verwacht, dat de communisten in de nabije toekomst hun positie zullen gaan verstevigen en dat als een der eer ste maatregelen het aantal nieuwsbla den beperkt zal worden. BINNENLAND. Zaterdagavond is met de „Prinses Irene" het DC 6 toestel PH-TPI van de K.L.M. een internationaal gezelschap van 45 personen uit acht verschillende landen naar Los Angeles vertrokken om daar deel te nemen aan de herdenking van het 10- Jarig bestaan der over de gehele wereld verspreide beweging voor geestelijke en morele herbewapening, welke daar van 7 tot 14 Juni a.s. zal plaats vinden. Gistermiddag Is een urn, bevattende de as van een der 400 Jonge Joden, die tijdens de Februari-razzia te Amsterdam ln 1941 door de Duitse overheersers naar Mauthausen werden gevoerd en daar Jammerlijk omkwamen, op de Joodse be graafplaats te Muiderberg op symbolische wijze onthuld ter nagedachtenis van de bijna 60.000 Amsterdamse Joden, die tij dens de oorlogsjaren werden, gedeporteerd en niet uit de concentratiekampen terug keerden. Vele personen, w.o. de burge meester van Amsterdam, voerden hierbij het woord. De Nederlandse „fakir" Marln Dajo, die ook ln ons land bekendheid verwierf door experimenten en lezingen, is ln Zwitserland, naar men vermoedt ten ge volge van een hartverlamming, plotseling overleden. Personen uit de omgeving van Marin Dajo hebben verklaard, dat zijn dood volgens een eerste medisch onder zoek niet te verklaren ls uit een maag operatie. die de overledene onlangs heeft ondergaan. De gerechtelijke autoriteiten te Winterthur hebben een lijkschouwing gelast. gelegenheid van do overdracht Ms. „Venerable" aan do Konlnk- Ter van Hr. Ms. lijke Marine heeft lult.-admiraal C. E. L, Helfrlch per brief aan de admiraal van de Engelse vloot sir John H. D. Cun ningham zijn dank betuigd, dat hij dit vliegkampschip ter beschikking heeft ge steld van de Kon. Ned. Marine. Gisterochtend arriveerde op het Bataviase vliegveld Kemajoran een Australische goodwlllmlssle. die verwel komd. werd door de maritieme adjudant van dr van Mook en de Australische con sul-generaal, Charles Eaton. De missie zal te Batavia besprekingen voeren be treffende de zending van Australische reliefgoederen. het verlenen van studie beurzen en de uitreiking van leermidde len ln het kader van de Unesco. Zaterdagmiddag is door onbekende oorzaak de papierfabriek van de firma Wesly en Co te Maastricht door 'brand vrijwel geheel verwoest. De voorraad van 200 ton papier en cartonwaren werd door het vuur en het water vrijwel geheel ver woest. Slechts de kantoren en de daar boven gelegen directeurswoningen konden gespaard worden. De brandschade wordt door verzekering gedekt. Zestig mensen zijn thans zonder werk. Ruim 200 paren streden Zaterdag avond ln Krasnapolsky te Amsterdam om de nationale danskampioenstitels. De winnaars waren: professionals: de heer en mevrouw J. W. Molln Jr. (A'dam); leraren: de heer Oostveen en mej. Paassen (beiden Amsterdam). Amateurs: hoofdklasse: Plet en Rlnl de Boer (Den Haag); A-klasse: de heer Koe- leman en mej. Wieser (belden Den Haag); B-klasse: Nico en Dlnl v. d. Broek (Den Haag): C-klasse: de heer Eygensteln en mej. Werner (beiden Amsterdam). De Nederlandse regering heeft bereid gevonden zitting te nemen in de z.g. Aruba-commlsslede heren prof. mr G. A. van Poelje, mr dr D. Simons en mr L. P. M. Loeff. Men is er ln geslaagd de brand op het s.s. „Rossum" te Amsterdam tot de ruimen op de voorplecht te beperken. BUITENLAND Het Joods bureau maakt bekend, dat Arthur Lourle benoemd is tot con sul-generaal van Israël ln de Verenigde Staten. Lourle is sinds vorig Jaar direc teur van het Joods bureau te New York. Volgens de Zwitserse radio zijn te Rome Zwitserse vertegenwoordigers aan gekomen om besprekingen te voeren over het boren van een tunnel door de Mont- Blane. In de Chinese provincie Hoepeh ziin door overstromingen 330 mensen en on geveer 5.000 stuks vee verdronken. Velen zijn dakloos: meer dan 5.000 h.a. land staat onder water. Een verslag van de Griekse leger staf over de laatste maanden meldt de volgende verliezen: partlsanen 587 do den en 1500 gevangen genomen, rege ringstroepen 60 doden, 70 gewonden en 21 vermisten. Het Parljse ..Theatre de verdure", een openluchttheater in de tuin van de Tuilerieën, ls Zondagochtend, geheel door brand verwoest. Kortsluiting ls de oor zaak. De hoogst-geheime Brits-Egyptische besprekingen over de constitutionele toe komst van de Soedan zullen vermoede lijk met succes worden bekroond. De Britse gezant in Egypte deelde mee, dat de ministerraad zeer spoedig een be slissing zal nemen. Byrnes: Sovjets gaan zóver als democratieën het toestaan In welingelichte kringen te Washing ton, aldus Reiiter, gelooft men steeds meer, dat de Verenigde Staten het niet willen laten zitten bij de huidige span ning in de verhouding met de Sovjet- Unie doch spoedig zullen pogen tot onderhandelingen te komen over enkele aangelegenheden van minder belang teneinde de mogelijkheid van „grotere dingen" te peilen .Dit vertrouwen is ge grond op de verklaring van Marshall, dat „zeer goede vooruitgang is gemaakt" wat betreft het stabiliseren van de we reld naar Amerikaanse opvattingen, met andere woorden, dat de Verenigde Sta ten de „koude oorlog" met de Sovjet unie aan het winnen zijn. REDE VAN BYRNES In dit licht beschouwd trekt voorts de aandacht de rede welke James Byrnes, de voormalige minister van buitenlandse zaken der V S. hield te Zuid-Carolina en waarin hij verklaarde, dat de V.S. bereid moeten zijn met de Russen te on derhandelen, zolang het geen kwest'^ betreft, waar andere geallieerde rege ringen bij betrokken zijn. De V.S. moes ten intussen het defensieprogramma met spoed uitvoeren. „Het ls altijd mijn overtuiging ge weest, dat de Sovjet-Unie met haar po litiek van expansie juist zo ver zal gaan als de democratieën het haar toestaan. Wanneer zij tot de slotsom komt. dat zij niet verder kan gaan zonder dat het tot strijd komt, geloof ik. dat zij de zenu wenoorlog zal staken en een oplossing zal zoeken. Op het ogenblik moest zij tot de slotsom komen, dat onze zenuwen niet door haar geschokt kunnen worden en dat wij macht hebben, waarvan wij gebruik willen maken om onze vrijheid te bewaren en door middel van de V.N. de vrijheid van andere vrije volkeren, die de moed hebben, zich tegen agres sie te verzetten. Byrnes verweet Stalin gebrek aan goede smaak op grond van zijn verkla ring aan Wallace. Stalin wist heel goed, dat hij als hoofd van een regering zich alleen tot de president van de V.S. Wat dr Malan wil „LOS VAN ENGELAND!" In een interview heeft dr Malan, de leider van de Nationalistische partij in Zuid-Afrika, verklaard dat de uitslag der verkiezingen hem ten zeerste heeft ver rast. Hij voegde er aan toe, dat zijn partij en hij zelf voorstanders zijn van een absolute gelijkheid van rechten voqr Afrikaners en Engels sprekende inwoners van Zuïd-Afrika en van het erkennen van beide talen als officiële talen. In verband met de immigratie-politiek zei dr Malan: „Met zorg uitgekozen immi granten zijn steeds welkom, doch wij zullen de bevolking weten te beschermen tegen Aziatische immigratie", Dr Malan is ook de mening toegedaan, dat wat de gouddelving betreft, een einde moet wor den gemaakt aan de „uitputting van een dergelijke nationale rijkdom voor een tijdelijk economisch voordeel". „Onze partij", zo betoogde hij, „zal tegenover monopolies en kartels de staatscontrole stellen, doch zal de rech ten van het bezit en van de particu liere ondernemingen in acht nemen". „De Nationalistische partij stuurt aan op een republikeinse regering afgeschei den van de Britse kroon. Wij zien daar in de enige daadwerkelijke waarborg, dat Zuld-Afrika niet verwikkeld zal wor den ln de oorlogen van Groot-Brittan- nië. Tot die maatregel zal echter slechts overgegaan worden na een referendum en bij eenvoudige meerderheid in het parlement. Onze enige vlag is de huidi ge vlag van de Unie van Zuid-Afrika. Een der plannen van de nieuwe regering is de invoering van het metriekstelsel." Dr Malan besldot het interview met de woorden: „Minister-president zijn is heel wat anders dan in de oppositie staan. Er is zeer veel te doen." Sololofsky wil weer praten OVER DUITSE VALUTA- HERVORMING. In Duitse kringen, die in nauw con tact staan met het Sovjet-Russisch mi litair bestuur te Berlijn, wordt ver klaard, dat maarschalk Sokolofsky, de Sovjet-Russische militaire bevelhebber, des zins en des willens is valutahervor ming voor geheel Duitsland op basis van viermogendhedenbesluiten te be spreken. „De Sovjet-Russische militai re bevelhebber zou ongetwijfeld een zitting van de geallieerde bestuursraad bijwonen, indien dit onderwerp in de agenda werd opgenomen", zo werd in deze kringen verklaard. Esn verklaring van luitenant-generaal Dratvin, Sokolofsky's plaatsvervanger, in de „Taegliche Rundschau", dat va lutahervorming, naar de mening van het Sovjet-Russische bestuur, de enige juiste weg is, wordt als een eerste aan wijzing in deze richting beschouwd. De bestuursraad is sinds 20 Maart niet bijeen geweest, toen Sokolofsky de vergadering verliet met de woorden: „De raad heeft opgehouden te be staan". (Reuter). STAD DOOR WATER VERZWOLGEN. Ten gevolge van een overstroming van de rivier Columbia in de N.-Amerikaan se stad Oregon ls de gehele stad Van- port met 18.700 inwoners door het water verzwolgen. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Gehele blokken van houten huizen van twee verdiepingen werden wegge spoeld en als wrakhout op elkaar ge dreven. De stad lag ongeveer vijf meter bene den het waterpeil van de rivier, terwijl het water ln de stad thans even hoog schijnt te staan als In de rivier. Mannen, vrouwen en kinderen werden gegrepen door de kolkende watervloed,* die zich een weg had gebroken door een spoordijk. Overlevenden vertelden, dat zij door het water weggesleurd werden voordat zij wisten dat er sprake was van een overstroming. Honderden mensen zaten gisteravond op de daken van de niet weggespoelde huizen wachtend tot zij zouden worden opgepikt. De schade hier en elders In het stroomgebied beloopt tientallen milli- oenen dollars. moest richten. Doch waar het om gaat, is niet. tot wie de verklaring werd ge richt. doch of er enige oprechtheid was in de tot uiting gebrachte bereidheid, een regeling onzer geschillen te bewerk stelligen", aldus Byrnes. NOORWEGEN EN DE S.U. Morganstierne, de Noorse ambassa deur in de V.S. heeft op een jaarlijkse bijeenkomst van Noren te Baltimore verklaard: „Noorwegen wil zo nauw mo gelijke betrekkingen onderhouden met onze grote nabuur in het Oosten, Sov jet-Rusland, doch wij zijn en zullen blij ven een Westerse democratie". De strijd in Palestina Reuter meldt de volgende legercom muniqué's Zuidelijk front: Egypte maakt mel ding van de verovering van Isdoed, 44 kilometer ten Zuiden van Tel Aviv, d9 hoofdstad van Israël. De Haganah. meldt tegenaanvallen te land en uit de lucht op de Egyptische strijdkrachten. Voltreffers op Egyptische troepencon centraties. Middenfront: de Arabieren zetten, het bombardement van de belegerde Joden in Nieuw Jeruzalem voort. Felle strijd te Latroen aan de weg Tel Aviv- Jeruzalem, waar de Joden blijkbaar ge tracht hebben een hulpverleningscolon ne door de linies heen te brengen. De Joden zeggen het voornaamste waterpompstation van Jeruzalem, Ras el Ein, bij Tel Aviv te hebben veroverd. Het Arabisch Legioen maakt melding van het bereiken van Ramleh en Lyd- da, 20 kilometer ten Oosten van Tel Aviv, waardoor het contact met de ongeregelde strijdkrachten versterkt wordt. Noordelijk front: de Joden deden te genaanvallen op de Libanese grens. Een Libanees legerkamp te Malakieli zou veroverd zijn. Irak verklaart Kilkekya, 12 kilometer: van de kust en 24 kilometer ten Noor den van Tel Aviv, veroverd te hebben. Tel Aviv dreigt hierdoor van de Jood se nederzettingen in het Noorden af gesneden te worden. De Joden verkla ren twee Syrische grensposten te heb ben aangevallen en vernietigd. Jordaanfront: Joodse strijdkrachten verklaren Tel el Kassar in het Jor- daandal te hebben bestookt. Joods- Arabische schermutselingen. Wisselende strijd. HEILIGE GRAF LICHT BESCHADIGD. Kerkelijke autoriteiten hebben mede gedeeld, dat de koepel over het Heilige Graf licht door een granaat uit een Joods kanon beschadigd is. Verder is een raam vernield. Ook twee Grieks- Katholieke kerken zijn tijdens de strijd om de oude stad licht beschadigd. Zondagmiddag, aldus Reuters corres pondent, is het over het algemeen zeer rustig geweest. In de nacht van Zater dag op Zondag hebben de Joden mij nen gelegd op de wegen ten Noorden van Jeruzalem. United Press tekent hierbij neg aan: Voor het eerst sedert het jaar 70 voor Christus is er geen enkele levende Jood in de oude stad van Jeruzalem, En Indien er nog een overlevende was, hij zou geen plaats vinden om te wo nen temidden van de rokende ruïnes van wat eens het Joodse stadsdeel was. De laatste Haganah-gevangenen zijn naar Transjordanië overgebracht en de vrouwen en kinderen zijn onder leiding van het Rode Kruis weggeleid naar de nieuwe stad. Volgens het communiqué van de Joodse zender van hedenochtend heeft een zegsman van de Joodse regering medegedeeld dat Zondag door 't RAF- hoofdkwartier in Basra een groot aan tal Engelse jagers en bommenwerpers, zowel als militaire transportvliegtuigen direct naar Palestina vervoerd is,, om daar in de strijd te worden gebruikt. Ook zouden Zondag 20 nieuwe Ameri kaanse tanks door de Engelsen ln Bas- ra aan het Iraakse leger overgedragen, zijn. BREUK IN BERLIJNSE VAK VERENIGINGSORGANISATIE. De dreigende breuk tussen de op het Westen en Oosten georiënteerde afge vaardigden in de Beriijnse vakvereni gingsorganisaties blijkt gisteren volledig te zijn geworden. De met Sovjetvergun ning verschijnende bladen publiceren een order van de leiders van het door de communisten geleide meerderheids orgaan, waarbij de leiders van de anti communistische minderheid, bekend als U.G.O., van het lidmaatschap der orga nisatie worden uitgesloten. De uitgesloten leiders zijn functiona rissen van een actiecomité, dat door de U.G.O. werd ingesteld, nadat haar afge vaardigden uit de jaarlijkse bijeenkomst van de Beriijnse vakverenigingsorgani- satie waren weggelopen wegens een ge schil over de stemmingsprocedure. In de order wordt het actiecomité er van beschuldigd „er bij de Beriijnse vak verenigingsleden op Instigatie van Wall- street op aan te dringen de instructies van het gekozen uitvoerende comité van de Beriijnse vakverenigingsorganisatie niet te volgen". De leiders van het comité hebben, aldus de order, hiermee de statuten van de organisatie ge schonden. TSJECHOSLOWAAKSE DIPLOMATEN TREDEN AF. Midoslav Lokaj heeft bekend gemaakt, dat hij als consul-generaal van Tsjecho- Slowakije te Londen is afgetreden uit protest tegen het door de communisten beheerst regiem te Praag. Lokaj, die sinds December te Londen vertoeft, is sinds 1920 in diplomatieke dienst en is lid van de Tsjechische sicialistische par tij. Onlangs weigerde hij gevolg te ge ven aan de oproep naar Praag terug te keren. De militaire en lucht-attaché en twee eerste secretarissen van de Tsjechoslo waakse ambassade te Londen zijn afge treden uit protest tegen de wijze, waar op de algemene verkiezingen gevoerd worden. Naar verluidt hebben ook vijf lagere ambtenaren der ambassade ont slag genomen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1