-generaties op Karbaas Galaconcert PANDA EN HET OOG VAN MUG I „VIJFTIG JAAR VORSTIN" Lezers schrijven RECHTZAKEN Modepraatje uit New York Nederlandse Visserijdag over visserij en overheid Radio-programma 67ste Jaargang Jeugdig effect naast doorwrocht^ bezonkenheid (Van onze Muziekredacteur). Talloze Nederlanders, buitenlanders, muziekdeskundigen en -liefhebbers, maar ook vèel Leidenaars ont moetten elkaar gisteravond in de Kurhauszaal te Seheveningen. Oorzaak: het eerste gala-concert na het meedogenloze, want slechts door de allersterkste^ te overleveil Inter nationale Muziekconcours. De twee grootste" ontdekkingen op violistïsch gebied, twee exponenten van twee generaties deden zich ho ren: het 15-jarige Franse „wonder kind" Christian Ferras^n de volwas sen, bezonken man, de 2S-jarige Pool Michal Szwalbe. Beide als superieur verkozen uit de 13 mededingers, die misschien even- goed*op deze plaats der overwinnaars hadden kunnen staan, zo 't geluk hen een handje méér geholpen had of geen noodlotsduiveltje aanwezig was geweest Twee voortreffeiyken: maar tóch was er een opmerkelijke afstand tussen de prestaties dezer uitverkorenen, wier in ternationale naam en faam intussen gevestigd is. Bij Ferras, favoriet der naar op dit concours wel overtuigend gebleken is, uitnemende Franse school, lag in het „Allegro moderato" uit Tsjaïkowsky's vioolconcert en in Paganinis Caprice No. 13 als toegift, het hoofdaccent nog op de virtuose acrobatiek. Ongetwijfeld een sensatie wat betreft de feilloze techniek, ofschoon toch weer niet steeds bijv. in de Cadehz. Maar zijn toon was betrekkelijk klein, hoewel warm-vibre- rend en luchtig-juichend, doch de algehele indruk was te uiterlijk effect vol, dan dat wij met beslistheid nu juist in hèm de prijswinnaar konden SCHEEPSBERICHTEN. POLYDORUS. Batavla-A'dam, pass. 26/5 Straat ^lessina; RIJNKERK 27/5 van Kaapstad n. R'dam; SALATIGA 27/5 van Pladjooe te Soerabaya; SALLANDO, Im- rplngham-Napels. p&>s. 26/5 Gibraltar; SAMARINDA 26/5 van Manilla te Bata via; STAD ARNHEM 26/5 van R'dam n. Huelva; ^STAD HAARLEM 26/5 van Im- mlngham n. Llvorno; -STAD LEIDEN. W. AfrikaA'dam, 26/5 te Antwerpen; STAD MAASTRICHT pass. 27/5 Ouessant en wordt 29/5 te Vlaardlngen verw SUMA TRA 26/5 van Penang naar Singapore; TJISADAME 26/5 van Amoy n. Hongkong; VALERIUS 25/5 van Batavia te Bangkok: VIKTUN (charter)r R'dam-Calcutta, 27/5 te Antwerpen; ZWÏJNDRECHT. Freetown -Le Havre, pass. 26/5 Flnlsterre en wordt 29/5 te Havre verw.;. ALBLASSERDIJK 26/5 van Tampa n. Puerto Mexico; AL- GORAB. R'dam-Calcutta. 26/5 van Port Soedan; ARNEDIJK 26/5 van Norfolk te Baltimore; ARKELDIJK, New-Orleans R'dam. 26/5 te Londen: BEVERWIJK 27/ 5 van Lubeck te Terneuzen; BOSKOOP 27/5 van A'dam te Antwerpen; DELFT 27 '5 van Antofagasta te Arlca; KELBER- GEN. Newport Mon-Savona, pass. 26/5 op- 100 mijl Zuid West van Ouessant; MEER KERK 27/5 van R'dam te Hamburg: ME- LISKERK. BordeauxDakar. pass. 26/5 Las Palmas; NEDERLAND. Bahrein-Rot terdam. 27/5 In Rode Zee ter hoogte van Port Soedan; NOORDWIJK, Antwerpen- West Indlë, pass. 27/5 Ouessant; TELA- MON 26/5 van Punta Cardon naar Haïti. K.N.S.M. ARADNE 26/5 Dover gepass. van Cadiz n. A'dam; HELDER 25/5 van Curasao n. Madeira; ILOS 25/5 van Va lencia n. Barcelona; ODYSSEUS 25/5 te Triést van Fiume n. Dubrovnlk; STEN TOR 26/5 Dungeness gepass. van R'dam n Tanger; STRABO 26/5 Kep gepass. van Hamburg n. Gothenburg; TITUS 26/5 v. Burghaz n. Istanboel. West-Afrika Lijn - AMSTELKERK 27/5 te Lagos v. Accra n. Port Arthur; NIGER- STROOM 27/5 te Lagos van Lome n. Port Gentll; STAD LEIDEN 25/5 van Le Ha vre n. Antwerpen. Mij Nederland AMSTELSTAD 19/5 te Kaapstad van New Orleans naar Port Elisabeth; ROTTI 18/5 te Seattle v. Van couver n. Portland: TABIAN 22/5 to Ma kassar van Ballkpapan n. Soerabaya. onderkennen. Of 't moest dan het phe- nomeeii van zijn jeugd zijn Speelde op dit cpncert die jeugd hem parten? Van deskundige zijde werd ons ver zekerd. dat hij op dit concert gebleven was beneden het peil tijdens het con cours, toen Ferras een voldragen Bach had voorgedragen. Wij hoorden hem toen niet. maar zo móet 't wel geweest zijn. Want eerlijk gezegd was deze prestatie, hoewel vanzelfsprekend' technisch fameus en van een speels ge makkelijke bravcur voor ons toch een teleurstelling. Geheel anders, want „all-round", doorwrocht en bezonken, de oudere Szwalbe in Mendelssohn's vioolconcert: een man, die in elk opzicht weet wat hij wil. een toon. diep-verZadigd van indringende kracht, een voordracht zó vervoerend-meeslepend, dat het bij tijd en wijle scheen, alsof hij Schuurman van zijn plaats verdrong en zélf de lei ding in handen wilde nemen, om het orkest tot nog meer turbulente tempi cp te stuwen. Hier stond de absoluut volgroeide, waarachtig voelende kunstenaar voor ons, die ook een duizelingwekkend ge speelde Caprice No. 24 van Paganini, briljant en formidabel fonkelend voor toverde, zoals wij deze van anderen op dit concours niet hoorden. Szwalbe won het pleit glansrijk, ook wat de ovaties en terugroepingen be trof. Ferras zal dan ook ongetwijfeld geestelijk nog sterk moeten gToeien, voor hij dat veelzijdige niveau bena dert. De kracht en de diepgang van Szwalbe. diens verblindende techniek,, waarmee hij wonder op wonder stapelt, stempelen hem tot een nauwelijks te evenaren meester-violist. Voor ons was zijn optreden de grote belevenis van deze avond en dat van Ferras nog niet.... Beider verschijning is omspeeld door een nieuw werk van onze in Parijs wo nende landgenoot Robert de Roos, n.1. diens „Variations sérieuses sur unthè- me ingénu" (1947), waarop wij hopen teroig te komen, wanneer het eens in onze stad gebracht mocht worden en de onlangs uitvoerig door ons bespro ken „Symphonie de Psaumes" van Strawinsky. Als introductie het staande door het Residentie-orkest uitgevoerde en even eens staande door het auditorium aan gehoorde Nederlandse, Poolse en Fran se volkslied. H. yjlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^: Onze Jubileum-uitgave g H Oplage reeds voor ruim driekwart verkocht! Êf Onze lezers, die deze uitgave nog niet hebben besteld, maar wel van plan zijn dit te doen, raden wij i om teleurstelling te voorkomen niet langer te wachten. Reei!b thans is de oplage voor meer dan drie- kwart verkocht De jongste radio-rede van HM. de Koningin, waarin Zij medede- ling deed van Haar voornemen, af- stand van de troon te doen ten behoeve van Prinses Juliana, wordt in haar geheel in deze uitgave op- EE genomen. De prijs, welke bij bestelling be- taald moet worden (desgewenst per giro 57055 of postwissel) bedraagt ES sleohts f. 1.90. 1 DE DIRECTIE. 1 ^illlllillllJlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllDlIllllllllllllllli LE1DSCH DAGBLAD Vrijdag 28 Mei 19^8 Tweede Blad No. 26397 Vacantie zonder zorgen HH. Werkgevers!!! De vacantie breekt aan en een ieder wil gaarne, na een jaar van inspanning, genieten, los van alle zakelijke zorgen, los uit de sleur der alledaagse dingen, genieten in God's vrije natuur. Waarheen??? De paden op, fietsen, wandelen. Naar bos, strand, hei, met trein, tram of bus, ja, waar al niet heen? Waarheen?, daar waar»het hart naar verlangt, rust, natuur, zorgeloos. Zorgeloos? Zelfs de vacantie kan de werkers van hoofd en hand niet dat zorgeloos gevoel geven, zo nodig voor een intens beleven van de vacantie. Avonden van gecijfer, slapeloze nach ten over: hoe de eindjes aan elkaar to knopenzuchten, hopeloos, berus tingEn dan vacantie voor wie? Voor hen die zelf zich geen extra gulden kunnen permiteren om uit to gaan, met vrouw en kinderen? Vacan tievacantie H.H. Werkgevers, wij doen een ern stig beroep op U, een heel ernstig be roep. Het college van Rijksbemiddelaars heeft weer toestemming verleend voor het verstrekken van 2% vacantietoe- slag oyer het jaarloon. Schept voor Uw. bedienden een vacantie, niet alleen door hun 14 dagen vrij te geven, maar door toekenning van die 2% vacantie- tceslag hun vacantie tot een werke lijke vacantie te maken. Wij danken Uüü! Afd. Unie Leiden en Omstreken van de drie samenwerkende or ganisaties van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden. WEDEROM 2*4 JAAR VOOR SUPEROPLICHTER. Voor het Arnhemse Gerechtshof stond gistermorgen in hoger beroep terecht de technicus J. A. Anneveldt. die in de uni form van officier van het Nederlandse leger, welke hij niet was gerechtigd te dragen, contact zocht met ongehuwde dames en hen ontlastte van hun spaar duitjes. Een Velpse juffrouw had hij, gelijk gemeld, opgelicht voor een bedrag van bijna f. 20.000.-r-. Voor dit feit had de Arnhemse rechtbank A. veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 jaren en 6 maanden van welk vonnis de procu reur-generaal van het hof thans beves tiging vroeg. De verdediger, mr Nolet, vroeg voor zijn cliënt instelling van een psychiatrisch ondél'zoek. Uitspraak over 14 dagen. DE HOLLANDSE VLAG. Nu Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland een voorstel hebben .ingediend om in de eerstvolgende Statenvergade ring de provinciale vlag vast te stellen als geel-rood-geel. zij het mij veroor loofd deze Vergadering te verzoeken zulk een „fantasievlag" (of misschien j beter: fantasieloze „Spaanse" vlag) niet te accepteren, maar daarentegen de aloude Hollandse vlag, bestaande uit 14 j smalle, horizontale banen, afwisselend rood en geel, In ere te herstellen. Ter illustratie van de historische „echtheid" dezer gewestelijke vlag (ty pische „zeevlag" met haar vele banen!) ouder dan de nationale driekleur, kan ik o.a. wijzen op de aanslag van de uit de zeeprovincie Holland afkomstige Watergeuzen op schepen in het Vlie (Juin 1573), waarbij deze kleuren wer den gebezigd. A. STOLK. De New Look in Lingerie (Van onze New-Yorkse correspondent) Veel is er al over de „new look" ge schreven en gesproken, maar tot dus verre werd maar weinig aandacht ge schonken aan het feit, dat nu ook de lingerie geheel gaat verahderen in de richting van een zeer ouderwetse stijl. Zeer „en vögue" in Amerika is de pet ticoat, de wijde onderrok in allerlei kleu ren, met elastiek in de taille en zelfs een tailleband met baleinen, afgezet met een brede strook of meerdere stroken, gegarneerd met satijnen strikken. Deze petticoats worden onder allerlei wfjdge- rokte jurken gedragen zowel middag als avond. en zelfs onder linnen en katoenen jurken. Het is een uitermate vrouwelijke en prettig aandoende dracht. Het materiaal, dat gebruikt wordt, is velerlei: tafzijde met geruite stroken, lingeriezijde met kant, katoen met lin nen kant, of kanten en stroken van het zelfde materiaal, of batist, heel dik wijls genopt, hetgeen een snoezig effect geeft, vooral omdat batist zo wijd uit staat. Deze ondérrokken worden veron dersteld een eindje onder de jurk uit te komen en zij bieden dus tevens 'n mooie oplossing om bestaande korte jurken de „new look" te geven. Alle winkels ver kopen hier dan ook elke soort strook per el, zodat-de vrouw, die over enige vaar digheid met naald en draad beschikt, zonder veel moeite tegemoet kan komen aan de eisen van de dag. Bij d^ze onderrokken wordt veelal, vooral onder batisten blouses, die erg in de mode zijn, een onderlijfje gedragen van lingerie zijde of katfien, ook met elastiek in de taille en vanboven afgezet met kant, waardoor een zijden lint is gehaald, dat op de borst gestrikt wordt. De schouderbanden zijn vrij breed en van dezelfde kant. Uiterste handelspolitieke inspanning vereist In de gistermiddag in Diligentia te Den Haag door de Redersvereniging voor de Nederlandse Haringvisserij in samen werking met de Stichting van de Ne derlandse Visserij gehouden vergadering, begroette de voorzitter, mr J. H. Kiewiet de Jonge, in het bijzonder minister Mansholt. In zijn voordracht bepleitte de voor zitter het opzetten van een nationaal visserij-plan met streving naar interna tionaal overleg. Hij wees er in de aanvang op, dat de inspanning van ieder volk in deze tijd van vernietigde welvaart voor alles ge richt moet zijn op de natuurlijke hulp bronnen en natuurlijke talenten. Met klem wees hij er op, dat voor alles uitvoer direct nodig is. Dat zal de uiter ste handelspolitieke inspanning vragen. Voorts achtte hy het wenselijk een eigen visserij-deskundige te hebben bij de ko mende onderhandelingen. Hij wees voorts op de wenselijkheid van een financieringsplan voor de nieuw bouw met inschakeling van de grote er varing van het regeringsapparaat ten aanzien van- de koopvaardijvloot. Het oiïde afzetgebied in West-Duits- land moet men opeisen. Door het voeren van een bewuster positieve visserij-po litiek, waardoor men beschikt over een moderne Vloot, mede geschikt voor de verre visserij, zal Nederland z.i. een groter aandeel in de West-Europese aanvoer kunnen hebben. Spreker deelde nog mede, dat de Stichting van de Nederlandse Visserij een nationale visserij-tentoonstelling cn/of een internationaal congres der visserij overweegt. Voor de aanvang van het tweede ge deelte der vergadering merkte de mi nister van Landbouw. Visserij en Voed- sel^>rziening, de heer S. L. Mansholt op, dat er zal moeten worden gewerkt in nauwe samenwerking en in overleg tussen de overheid en het bedrijfsleven. Het initiatief moet naar zyn opvatting op de eerste plaats van het bedrijfsleven komen. Het zal zich zo moeten vereni gen, dat het niet alleen de initiatieven deponeert, ma#ir dat het er ook achter staat. Men zal er rekening mee moeten houden, dat de klant koning is. Het binneri en bui tenland zal zijn eisen stellen. Daarom is het zaak. aldus de minister, dat men vis verschaft van goede kwaliteit en voor lage prijs. Het bedrijfsleven zal er voor moeten zorgen, dat het de po sitie van de vis weet te verstevigen en te verhogen. Hierna hield prof. dr G. P. Baerends een inleiding over „rationele bevissing van de Noordzee". Vele vertegenwoordigers van de over heid, zeer vele'leden van het visserijbe drijf en tal van vertegenwoordigers van leden van daarbij betrokken organisa ties hadden zich gisteravond in hotel Central'verzameld aan een maaltijd, als sluitstuk van de visserijdag. De secretaris-generaal van het mini sterie van Landbouw. Visserij en Voed selvoorziening, mr Bonnerman. deelde mee, dat het de minister speet, dat* hij hier niet aanwezig kon zijn. Ingaande op een opmerking, die de voorzitter ln «ijn voordracht van die middag had ge maakt over de wenselijkheid van hogere prijzen ln het binnenland, wees hij er op, dat het noodzakelijk was een pla fond aan té wijzen, dat beïnvloed wordt door de loon- en prijzenpolitiek der re gering. Wij zijn verarmd, wij moeten letten, dat er een niet te hoog prijspeil ontstaat, aldus' mr Bonnerman. Hij gaf als zijn mening, dat men moet zoeken naar middelen om de kostprijs zo laag mogelijk te houden. ®Ten aanzien van een opmerking, dat de vis niet in handelsverdragen met- be paalde landen is opgenomen, merkte hij op, dat er ook hier een plafond bestaat. De exportmogelijkheid wordt beperkt door de betalingsverdragen. Men moet hier wel eens tot compromissen beslui ten. O; een oude schuur, die njoïnen- teel nog vol rommel ligt. Maar ik wil de za-ak schoonmaken en er dan een dansvloer in leggen. We zouden daar de mensen kunnen laten dansen en souperen. Ik geloof, dat het .'hele dis trict dan hierheen zou komen. Er is zo weinig op dit gebied hier in de om trek. Er ligt in de schuur nog een massa hout, waarvan tafels en bankeh gemaakt zouden kunnen worden. Waarom zou je er mee wachten? Waarom er niet dadelijk aan begon- hen? Ik zou het onmiddellijk ter hand hemen. Geef alles wat je nodig hebt maar op. Ik heb, geloof ik, nog een goede dansvloer. Die heb ik van een andere zaak, die overgenomen werd. En ik kan ook nog wel aan wat meer Van dat ruitjes gordijnengoed komen," Lynn sneed het onderwerp aan met Peter, toen ze op het kantoor terug kwamen. Peter was,' zoals1 gewoonlijk, wat wijfelend en aan de voorzichtige kant>. Zou het niet beter zijn, als we er mee wachten en eerst wat schulden afbetaalden? Als U niets waagt, zult U ook niets winnen, zei Meneer Mercer. Ik zie dit niet als een lening, maar als een belegging. Het is een volkomen za kelijk "gezond voorstel. Ik ben een soldaat en geen za kenman. U behoeft zioh geen zorgen te maken. Juffrouw Lee is degene, die de «akelijke kant ln handen heeft, dat zie ik wel. Laat het aan haar over. Besprêek het samen nog maar eens en laat het me dan weten. Waarom zouden we het niet pro beren, Peter? zei Lynn. Meneer Mercer was vol optimisme vertrokken. Ze liepen samen door de oude schuur en bekeken de verschil lende mogelijkheden. Het was ei* ruim en fris en het dak lekte niet. Opeens zag Lynn het voor zich, hoe het wor den moest. Ruwe banken en eenvoudi ge boerentafels, en een kleine verho ging ergens, waarop een band zou kunnen zitten. Zoals in Zwitserland de kleine berghotelletjes er uit zagen. Ze schilderde Peter haar idee en hij keek haar lichtelijk geamuseerd over haar enthousiasme, aan. Ja Lynn, ik zie het voor me, zoals je het beschrijft. Misschien kunnen we er samen iets van maken. Maar stel je voor, dat je er eens tussen uit trekt. Ik geloof niet, dat ik het alleen aan zou (kunnen. Ze keek hem verbaasd aan, Maar waarom zou ik Hij keek haar niet aan en vulde zijn pijp, terwijl hij zei: Als die zeeman van jou «aan de 'wal komt. veronderstel ik dat jeHij hield op. Meer dan eens had hij zich er over vefwonderd, dat een man een meisje als Lyn^ om zo te zeggen, aan zichzelf overliet? Hij wilde hier iets over zeggen, maar vond tie juiste woorden- niet. Hij kon* zich nooit erg gemakkelijk uitdrukken. Lynn had zich afgewend. Ze wilde niet, dat hij de tranen in haar ogen zag. O, er is niet veel kans, dat dat voorlopig gebeurt, als het ooit gebeurt. Kit moet iemand met veel geld trou- Ze had! in drie weken niets van hem gehoord. Ze had geen berichten over hem behalve de toevallige opmerkin gen van J. W. Zo nu en dan leek haar de hele geschiedenis zinloos. Maar lieve Lynn, bedenk je wel, dat, als we hier een succes van maken, Jij geld zult hebben. En geen klein beetje ook. De volgende keer, dat deze knaap aan de wal is, moet je hem hier laten komen en alles laten bekij ken, Laat hem maar eens zien, hoe handig je bent en hoe je alles voor elkaar hebt gekregen. Ik zal het- hem vragen. Maar hij kan niet altijd precies doen, waar hij zelf zin in heeft. Peter keek verbaasd. Waarom niet? Hij is toch een volwassen man. O, dat begrijp je niet. Hij heeft een moeder, die hem erg onder de duim houdt. Peter snoof minachtend. Hij had graag willen zeggen, wat hij dacht van iemand, die zich, als hij eenmaal man was geworden, nog door zyn moeder liet' commanderen en hinderen in zijn eigen plannen. Stel je voor, dat een moeder je dwarsboomde bij de keuze van Je aanstaande vrouw. Als ik de kans krijg, dacht hij, zal ik die Jonge man eens vertellen, dat hij ontzettend ■boft, een meisje als Lynn te krijgen. Dat hij beter doet haar stevig vast te houden dan haar maar aan haar lot over te laten. Er zou best eens iemand anders op kunnen kernen dagen. Nadat Lynn naar binnen was gegaan, slenterde hij naar het water en bab belde even met de oude man, die voor de boten zorgde. Het was -verbazing wekkend, hoe die kleine inkomsten van de botenverhuur opliepen. Toen hij door de tuin terugliep naar het ■huis, kon hij in de keuken het vrolijk gezaag van Phyllis en Celia horen. Minna zong tegenwoordig vaak met hen mee. Het was wonderbaarlijk hoe Minna opgeknapt was. Hij ging aan een van de verlaten tafeltjes zitten om zijn pijp leeg te röken. Hij strekte zijn lange benen gemakkelijk voor zich uit. Vlinders vlogen van bloem tot bloem. Door de open ramen zag hij zo nu en dan Lynn bewegen, bezig met tafeldekken, bloemenschikken, of in specteren van het een of ander. Hij kon haar fijneprofiel zien tegen de eikenhouten wanden van de eetkamer, en vond* dat ze er erg jong uitzag met het lintje, dat haar krullen bijeen hield. En hij vroeg zich voor de zo veelste maal af, hoe het mogelijk was, dat iemand als Mevrouw Gale zo'n verstandige en handige dochter had. (Wordt vervolgd). Het allerjongste offensief, ingezet door de modehuizen van Fith Avenue, betreft zeer lange pantalons van zijde of linnen, met kanten stroken aan de pijpen; on der de knie dichtgeknoopt met satijnen strikken. Bij onze grootmoeders was na tuurlijk van die kanten en strikken niets te zien, maar thans mogen zij enkele centimeters onder de jurk uitvallen. Het is duidelijk, dat dit alles, gecom bineerd met de nieuwe ..make-up", waarover een andere keer, de mode veel dichter bü het begrip vrouwelijkheid brengt dan zij in vele jaren geweest is. En het kan niet ontkend worden, dat het mannelijk geslacht met keni\elijk welgevallen deze metamorphose beziet. (Het „kennelijk welgevallen" blijft ge-# heel voor rekening van onze medewer ker te New-York. - Red.). De Amerikaanse vrouw kleedt zich slecht PARIJS GAAT DE HAUTE COUTURE DEMOCRATISEREN. (Van onze correspondent te Parijs) Jacques Fath, een der vermaardste modekoningen van Parijs en promotor van New Look, is zo juist van een tour- née door Noord-Amerika teruggekeerd. Als alle Fransen is hij van mening, dat de Amerikaanse vrouw zich slecht te kleden weet. Hij wil daarom een offensief lan ceren tegen de wansmaak in de Nieuwe Wereld. En die aanval belooft tevens een revolutie te ontketenen in de com merciële organisatie van de Haute Cou ture te Parijs. Fath wenst namelijk zijn eer geraffineerde modellen onder het financiële bereik te brengen van de breedst mogelijke massa. Tot nu toe was dat eigenlijk niet zo zeer het geval: een robe uit zijn collecte kostte mini maal frs 60.000 (ongeveer f.480). Met het oog op zijn toekomstige Ame rikaanse cliëntèle, gaat de heer Fath, als een ordinair massa-fabrikant, nu pa-1- tronen uitgeven, met handleidingen en onthullingen van zijn eigen artistieke geheimen, waar dan ook nog een lapje stof aan toe wordt gevoegd, dat als mon ster moet dienen. Het geheel voor de fooi van 600 frs (f.4 80). De wereld markt, die hij in zijn geheel veroveren wil, is door de heer Fath in drie zones verdeeld: Amerika, alsmede Noord- en Zuid-Europa. Bovendien gaat hij nog paedagogische films vervaardiger^waar in uitvoerig zal worden getoondrhoe je precies, volgens zijn aanwijzingen, een dragelijke en draagbare jurk knippen, naaien, strijken en verstellen kunt. Men ziet, dat met de term revolutie dit initiatief allerminst overdreven wordt gekenschetst, 's Heren Fath's 1 vroegere cliënten prinsessen, gravin nen, filmsterren, alsmede vrouwen van staatschefs, magnaten, ministers en ge zanten. die hem zijn wereldfaam be zorgden. zullen hun gepriviligeerde si tuatie nochtans niet geheel verliezen: de z.g. exclusiviteiten producten uit zijn „laboratorium der uitzonderlijke mo dellen", blijven hun ook in de toekomst (tegen de bekende prijzen) voorbehou den, De aesthetische en technische ge heimen, die in déze modellen verwerkt worden, zullen, aldus heeft hij hun ge rustgesteld, in de honderdduizenden enveloppen met patronen, waarmee Fath de wereld overstromen gaat, niét worden onthuld. Een iegelijk kan, of schoon de kunstenaar Fath van zijn hoge voetstuk is gedaald, niettemin dus rustig gaan slapen.... Gevaar voor Franse regering Gisteren was de Franse nationale vergadering nog steeds verdeeld van mening over het wetsontwerp tot bezui niging door massaal ontslag van amb tenaren. Kort voor middernacht had de minister van Financiën. Mayer, ver klaard, dat h(j zou aftreden, wanneer de wet niet werd aanvaard. Tenzij nog een compromis wordt ge vonden, zal er ernstig gevaar voor de regerlng-Schuman ontstaan. Hedenmid dag wordt het debat voortgezet. VERKLARING VAN GENERAAL CLAY Op een persconferentie verklaarde *de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, generaal Lucius Clay, dat bij de besprekingen tussen de zes mo gendheden te Londen het voornaamste punt was geweest de mogelijkheid, dat Duitsland!* opnieuw als aanvaller zou optreden. Allen waren het er over eens, dat Duitsland nooit meer de rol van agressor» op zich mag kjinnen nemen en dat het in staat gesteld moet wor den zich te bedruipen onder redelijke voorwaarden. „Wij zijn van plan zeer lang in Ber lijn te blijven. De bèvolking van de Westelijke sectoren van Berlijn zal zo lang de democratische rechten en vrij heden genieten als de Amerikanen in Berlijn zijn." 29). De Chinezen begonnen druk met elkaar te fluisteren. Maar omdat ze zui ver Chinees spraken, kan ik niet ver tellen wat ze zeiden. Ten slotte trad de ene op Joris toe. „Hiel is geld!" zei hij. „Twintig dui zend ducaten! Véél geld! En nu die oog van M'g! Als jij ons vool die lap houdt zal jou slecht Velgaan!" „Uitstekend!" zei Joris opgeruimd het geld in zijn zak stekend. „Volgt me, bra ve lieden! Ik zal U naar de hofmeester geleiden!" De Chinezen volgden hem dru:: pra tend de trap op en Panda en Stapper bleven achter. „Wat nu?" vroeg Stapper wanhopig. „Onze smaragd is weer gèstolen en wij zitten hier gebonden in het ruim! Wat moeten we doen?" „Kom een eindje hier naar toe!" zei Panda. „Wanneer we met cïe ruggen tegen elkaar gaan staan, kan ik mis schien Uw touwen losmaken! En wan neer we eenmaal weer. vrij zijn, krijgen we die shiaragd ook wel weer!" Panda ging aan het werkten met veel moeite slaagde hij er in Stapper's tou wen los te knopen VOOR ZATERDAG 29 MEI. Hilversum 1 (301 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: ork. Geraldo; 8.00 nieuws; 8.15 soc. strijd lied; 8.18 lichte klanken; 9.15 kamermuz.; VPRO 10.00: morgenwijding door ds F. Oort; VARA 10.20: feuilleton; 10.35: A. Roodenburg, tenor;; 10.50: voor de conti nubedrijven; 12.00: zang en orkest; 12.30: weerpraatje; 12.33: van hem en haar; 13.00: Ned. strijdkrachten; 13.30: Ram blers; 14.00: Ned. liederen; 14.15: filmmu ziek; 14.45: Coral Islanders: 15.00: het NW; 15.15: gevarieerd programma; 16,00: het communistisch manifest; 16.15: ama teurs; 16.45: om en nabij de twl»tlg; 17.15: volksconcert; 18.00: nieuws; 13.15: sport; 18.30: Ned. strijdkrachten; 19,00: artistieke staalkaart; 19.00: kunstactuall- telten; VPRO 19.30: de kerk nu; 19.45: voor Ned. In Duitsland; VARA 20.00: nieuws; 20.05: dingen van de dag; 20.15: Metropole Orke6t; 21.10: socialistisch commentaar; 21.30: Vlndöbona Schram- meln; 22.00: hoorspel „Het grote verlies"; 22.35: tango- en rumba-orkest; 23.00: nieuws; 23.15: Ramblers; 23.4524.00: rustige klanken. Hilversum n (415 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: Maria ter ere; 7.45: mor gengebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: opgewekte muziek; 9.00: voor de vrouw; &.05: ochtendconcert; 9.30 waterstanden; 9.35: operamuziek; 10.00: voor de kleuters; 10.15: werken van Britse componisten; 11.00: ziekenbezoek; 11.45: schoolradio; 12.15: liederen van Kllpinen; 12.30: weeroverzlcht; 12.33: orkest Klaas van Beeck; 13.00: nieuws; 13.20: orkest Klaas van Beeck; 13.50: film en toneel; 14.10: werken van Franse componisten; 14.40: Omroepkamerorkest; 15.1b: Jeugd - concert; 15.45: kiosk; 16.00: gram.muzlek; 16.20: het gmte maatschappelijke kwaad; 16.30: de schoonheid van het Gregori aans; 17.00: wigwam; 18.00: volksliederen- kwartet; 18.15: Journalistiek overzicht; 18.30: actualiteiten; 18.40 Spineuza; 19.00 nieuws; 19.15: gram.muzlek; 19.50: Ned. Kath. relsverenlging; 20.00: nieuws; 20.05: de gewone man: 20.12: werkjes van Grleg; 20.20: lichtbaken; 20.50: Zweeds mannen koor; 21.00: negen heit de klok; 22.15: klanken uit Engeland en Amerika; 22.45: avondgebed en liturgische kalender; 23g00 nieuws; 23.1524.00: werken van Slavi sche componisten. Versterking der V.N. EEN AMERIKAANS ADVIES. De Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft als haar mening te kennen gegeven, dat, totdat de V.N. voldoende sterk is geworden om de .algemene veiligheid rte verzekeren, „het beste middel voor ver sterking van de veiligheid van de leden der V.N. individueel is gelegen in voort schrijdende ontwikkeling van regionale en andere collectieve defensie-regelin gen". Deze mening is neergelegd ln een rapport over een resolutie van senator Vandenberg, de voorzitter van de com missie. Deze „resolutie van advies aan d<e president" zal komende week in de Senaat in debat komen, onder eenstem mige aanbeveling van de commissie. In het rapport wordt aanbevolen de „betrekkelijk nog weinig geëxploreerde hulpmiddelen van het Handvest der V.N. betreffende regionale verdedigings regelingen verder te exploreren en te ge bruiken, zo spoedig als mogelijk is". Eni ge vooruitgang in deze, aldus het rap port, is reeds gemaakt door het inter- Amerikaans verdedigingsverdrag van ~Rio de Janeiro en het verdrag van Brussel. Deze regionale regelingen, al dus het rapport, 'moeten niet verward worden met militaire allianties. Zij zijn tegen niemand gericht, alleen tegen agressie; associatie van de Verenigde Staten met dergelijke collectieve rege lingen zou bijdragen tot bescherming van de Verenigde Staten en het voor komen van oorlog. Het beginsel van zelfhulp en weder zijdse bijstand, zoals neergelegd in het Europees herstelprogram, moet ook toe gepast worden op het gebied van de veiligheid. Andere stappen tot het versterken van dè effectiviteit van de V.N., aldus het rapport, zijn: vrijwillige overeen stemming tot afschaffing van het veto inzake kwestie van vreedzame regelin gen van geschillen en van toelating van nieuwe leden; pogingen om overeen stemming te verkrijgen tot het uitrus ten van de V.N. met een gewapende macht en tot beperking van de bewa peningen; indien nodig tot versterking van de V.N.; herziening van het Hand vest door een algemene conferentie, door de algemene vergadering bijeen to roepen. WALLACE STRAFBAAR? Wheeler, democratisch Amerikaans afgevaardigde, heeft de minister van Justitie, Tem Clark, verzocht to ver klaren of de voormalige vice-president der Verenigde Staten, Henry Wallace, door zijn open brief aan Stalin, de Lo- gan-wet heetf overtreden. Volgens een paragraaf dezer wet is iedere burger, die met een buitenlandse regering onder handelingen voert om de regering der Verenigde Staten te beïnvloeden of haar politiek te doen mislukken, strafbaar met een boete van 5000 dollar en ge vangenisstraf van 3 ja^r. AGENDA HEDEN. Stadszaal (Foyer): Leerllngenuitvoerlng Muziekschool Mfi voor Toonkunst, 7$ uur nam. Kat wij k-aan-Zeo (zaal Haasnoot): P. v.' d. A. Spr. mr dr A. A. van Rh(Jn. 8 uur nam. ZATERDAG: In den Vergulden Turk: Aandeelhou dersvergadering N.V. BoekhandeTen Druk- kf*rti v.h. E. J. Brlll, 11 uur voorm. Zoeterwoudse weg: Aandeelhoudersver gadering N.V. Ned. Electrolaschmij, 11* U. voorm. Wassennar (Kasteel Dulnrell): Kunstcentrum Slnl v. d. Brom en P. A. Maclalne Pont, 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5