Communisme in lijnrechte strijd met evangelie „Wanneer iemand jong en verliefd is Indische bevolking zoekt onze bescherming Joden willen order „staakt het Opvolgen vuren WEERBERICHT „Het heeft zijn wortels in de volstrekt verwerpelijke leer" Schotse Calvinisten protesteren tegen Elizabeth's fuifje Ie Parijs Met een enkêl woord 87ste Jaargang MAANDAG 24 MEI 1948 No. 26393? LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: H. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefpon Dir. en Adm.: 25041; Eed. 21507 Witte Singel l, Leiden - Giro no.: 57055 in de Veiligheidsraad De Veiligheidsraad heeft niet kend, dat er in Palestina een inbreuk op de vrede plaats heeft. Bij een stem ming over een resolutie der V.S. hier omtrent gaven Columbia, Frankrijk, de Oekraïne, de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten hun stem, terwijl de anderen zich onthielden. Een bevel om het vuren te staken werd door de raad aangenomen. Het bevel wordt zesendertig uur na 23 Mei, vier uur voormiddags van kracht. Alleen Syrië onthield zich van stem ming. Een Brits amendement op de Ameri kaanse resolutie aangaande ..inbreuk op de vrede in Palestina" werd verworpen, doordat de landen, die vóór de Amerik. resolutie hebben gestemd, zich van stemming onthielden. Het amendement drukte twijfel uit omtrent de juridische status van Palestina. De Britse afgevaardigde, sir Alexan der Cadogan, kantte zich sterk tegen de Amerikaanse resolutie en stelde de vraag, wat strijdkrachten van de V.N. meer in Palestina zouden kunnen be reiken dan de Britse strijdkrachten van de laatste kwart eeuw. Voorts heeft de raad de antwoorden van Arabische en Joodse zijde ontvan gen op een door de V.S. voorgelegde vragenlijst aangaande de militaire ope raties in Palestina. De Egyptische, Iraakse, Libanese en Syrische antwoorden waren gelijklui dend. De betrokken landen erkennen, dat hun troepen in Palestina opereren en wel zonder onderscheid te maken tussen gebieden, waar de Arabieren en waar de Joden in de meerderheid zijn, daar zij Palestina als één staat beschou wen. Ten tweede zijn de militaire ope raties niet gericht tegen de „Palestijnse Joden maar tegen de gewapende op stand van Zionistische terroristische benden". Het politieke doel van de Ara bische veldtocht is de totstandbrenging van een democratisch eenheidsregiem niet gelijke rechten voor allen. Er kunnen geen onderhandelingen met Joodse autoriteiten plaats hebben, zo lang deze een afzonderlijke Joodse cfoot wpnspn Uit naam van het Joodse bureau wer den de volgende antwoorden gegeven: „De voorlopige regering van Israël oefent het gezag uit in het gehele gebied van de Joodse staat, zoals vastgelegd in de resolutie der algemene vergade ring der V.N. van 19 November 1947, doch ook daarbuiten als Jaffa, Acre en ander terrein uit een oogpunt van nood zakelijke zelfverdediging". Deze gebieden zijn thans vrijwel ver laten door hun Arabische bevolking. Van weerszijden wordt een en ander scherp toegelicht. De Amerikaanse delegatie bij de V.N. heeft instructie gekregen, de Palestijnse kwestie nogmaals voor de Veiligheids raad te brengen, indien Joden en Ara bieren de strijd tegen 16.00 uur niet ge staakt hebben. Indien deze laatste order niet wordt opgevolgd zoals verwacht wordt zal naar de mening van des kundigen het volgende mogelijk zijn: 1. Dat de kwestie in krachtiger ter men voor de Veiligheidsraad wordt ge bracht en 2. dat de V.S. het embargo op het zenden van wapenen naar Palestina opheffen. De voorlopige regering van de staat Israël heeft gistermiddag een algeme ne order „Staakt het vuren" doen uitgaan, overeenkomstig de door de Veiligheidsraad aanvaarde resolutie met ingang van hedenavond 8 uur. Deze order geldt alle gewapende machten van de staat Israël op aUe fronten, onder voorwaarde dat de tegenpartij op dezelfde wijze handelt. EN DE ARABIEREN? Nokrasjy pasja, minister-president van Egypte, heeft op een persconferen tie te Caïro verklaard: „De Veiligheids raad heeft onze onschuld erkend door de Amerikaanse resolutie, waarin het binnenkomen van Egyptische en Arabi sche troepen in Palestina een bedreiging voor de vrede werd genoemd, terwijl wij bekend maakten, dat onze manschappen de orde kwamen herstellen en voor de veiligheid der bewoners waken, te ver werpen". De minister van Buitenlandse Zaken Chasjaba pasja vliegt hedenochtend naar Amman om met de politieke com missie der Arabische liga de order „staakt het vuren" te bespreken. Men verwacht dat de order niet zal worden aanvaard. Een wapenstilstand zou een pauze be tekenen zowel van politiek als militair karakter en dit, aldus een Arabische woordvoerder, zou in feite in het voor deel van de Joden zijn! ARABIEREN BLIJVEN VORDEREN. Volgens de laatste Joodse en Arabi sche berichten is de toestand aan de fronten als volgt: Zuidelijk front: De linkervleugel van het Egyptische leger is opgerukt tot 48 km ten Zuiden van Tel Aviv. De neder zetting Yad Mordecai ten Noorden van Gaza en de Kvaterfabriek te Nirim in de Negeb-woestijn liggen onder artille- Centraal front: Contact tot stand gebracht van Egyptische en Transjor- daanse legers op 3 km ten Zuiden van Jeruzalem. Bethlehem is bezet. De Joden in de oude sta' Jeruzalem bieden nog steeds krachtig weerstand. De Arabieren marcheren Karnat Rachel ten Zuiden van Jeruzalem binnen en PLAATSELIJKE BUIEN. De Bilt verwacht tot mcrgenavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Aanvankelijk, vooral in het Oosten van het land nog zwaar be wolkt met enige regen. Zwakke tot ma tige wind tussen Noord en West, later draaiend naar Zuid-West. Morgen overdag kouder dan vandaag. 25 MEI Zon op: 4.33 uur; onder: 20.41 uur. Maan op: 23.56 uur; onder: 5.43 uur (V. M.) Hoogwater te Katwijk te 5.01 en 17.28 u. maken vorderingen in het gebied van Talpioth ten Zuid-Oosten van Jeruza lem, waardoor de omsingeling van de Joodse verdedigers in het Zuiden van de stad tot stand gebracht wordt. Het Jordaanfront: De Joden hebben een aanval ondernomen ten Oosten van de spoorwegplaats Samach, ten Zuiden van het meer van Galilea. die twee da gen geleden op de Syriërs werd her overd. Joodse vliegtuigen bombardeer den des nachts een Arabische concen tratie in dit gebied voor de vierde maal achtereen. Ook de plaats Singab aan de Syrische grens werd gebombardeerd. Noordelijk front: Joodse vliegtuigen bombardeerden Ramat Nopthali aan de Libanese grens. ENGELSE SCHIETEN EGYP TISCHE VLIEGTUIGEN NEER In een officieel Egyptische commu niqué wordt meegedeeld, dat Egyptische vliegtuigen „tengevolge van slecht weer" het Britse vliegveld van Ramat Dawied hebben aangezien voor het Joodse vlieg veld bij Negidobm. Het communiqué zegt voorts, dat de Egyptische vliegtui gen op het Britse vliegveld verliezen aan mensen en materiaal heeft veroor zaakt. Vijf vliegtuigen, zo zegt het communiqué, zijn verloren gegaan. Tenminste twee vliegtuigen van de Britse luchtmacht en misschien meer zijn tengevolge van de Egyptische aan val verloren gegaan, zo heeft een Britse militaire woordvoerder medegedeeld. Vier leden yan de R.A.F. zijn gedood en drie ernstig gewond, zo besloot de woordvoerder. DE STRIJD IN JERUZALEM. Wanneer de Arabische sappeurs te werk blijven gaan in hun tempo van thans, aldus seint Reuters correspondent bjj het Arabische legioen, zal er over een week geen gebouw meer overeind staan in de Joodse wijk van Jeruzalem. De soldaten van het Arabische legioen en andere Arabische troepen vorderen langzaam, huis na huis, de wijk in, terwijl het ene Joodse gebouw na het andere door explosies in een ruïne wordt herschapen. Honderden manschappen van de Haganah en de Irgoen, die in de oude stad zijn opgesloten, vechten voor hun leven in de ruines en de on dergrondse tunnels. Arabieren en Joden bevechten elkaar kamer na kamer van het grote OX. Vrouwe-gasthuis, vlak buiten de muren van de oude stad. Bo ven op het gebouw staat een groot beeld van de Heilige Maagd en het gebouw zelf is ondermijnd. Op een driehonderd meter afstand van het gasthuis ligt het Heilig Graf. De beschieting van het nog in Joodse handen zijnde gebouw van de Joodse universiteit op de berg Scopus is op order van het hoofdkwar tier van het Arabisch legioen stopgezet. ENGELAND EN DE V.S. Van gezaghebbende zijde te Londen verneemt Reuters diplomatieke cor respondent, dat Bevin, de Britse minis ter van Buitenl. Zaken, in een onder houd met Lewis Douglas, de Amerikaan se ambassadeur, er de nadruk op gelegd heeft, dat het van het grootste belang is, dat Engeland en de V.S. met betrek king tot het vraagstuk niet van elkaar vervreemden. Het onmiddellijke doel van de Britse politiek schijnt thans te zijn, aldus Reuters correspondent, een nieuwe grondslag te bouwen voor een wapenstilstand, ditmaal krachtig ge steund door de V.S. en Engeland. Van gezaghebbende zijde wordt verklaard, dat Engeland bemiddelingspogingen on der auspiciën van de V.N. volledig zal steunen. Sir Hugh Dow, de Britse ver tegenwoordiger in Jeruzalem, heeft op dracht alle mogelijke bijstand te verle nen-aan graaf Folke Bernadotte, de pasbenoemde bemiddelaar van de V.N. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de consul-generaal der Verenigde Staten te Jeruzalem, ^Thomas Wasson, naar het Amerikaanse consulaat terug kerend, na op 't Franse consulaat 'n ver gadering van de wapenstilstandscom- missie te hebben bijgewoónd. zwaar ge wond is. Hij werd naar het Britse hos pitaal vervoerd. Te Cairo wordt gemeld, dat het aantal communisten en Zionisten, dat aldaar is gearresteerd sedert het begin van de operaties in Palestina, thans 2 tot 3.000 bedraagt. Zij worden overgebracht naar een voormalig Amerikaans legerkamp nabij Heliopolis. De Libanon heeft het Amerikaans verzoek om vrijlating van de 41 Ameri kaanse burgers, die Vrijdag te Beiroet van het Amerikaanse schip „Marine Camp" weggehaald zijn, verworpen. De Libanese regering verklaart, dat deze Amerikanen, allen Joden van weer bare leeftijd, van het schip, dat Palesti na tot bestemming had, weggehaald en geïnterneerd zijn „ter wille van de vei ligheid van het Libanese bezettingsleger in Palestina en ter wille van orde en veiligheid". Kanselboodschap Gen. Synode N.H. Keik Huldigt ongebreideld geweld In alle godsdienstoefeningen der Ned. Herv. Kerk is gisteren een kanselbood schap voorgelezen, vanwege de Genera le Synode der Ned. Herv. Kerk. In deze boodschap wordt o m. het volgende ge zegd: „Temidden van de verschrikkingen der oorlogsjaren is in verschillende boodschappen van onze kansels gezegd, dat de nationaal-socialistische levens- en wereldbeschouwing in lijnrechte strijd is met het evangelie van Jezus Chris tus. Even klaar en duidelijk moet van de kansels worden verkondigd, dat ook het communisme, zoals het in onze dagen uit Moskou aan de vol keren wordt opgedrongen en zich in zijn gewetenloze methoden doet kennen, in lijnrechte strijd is met het evangelie van Jezus Christus. Zij, die door het communisme be koord mochten zijn, omdat in hen een drang leeft naar sociale ge rechtigheid, moeten weten, dat het zijn wortels heeft in een volstrekt verwerpelijke leer, waarbij 't men selijk willen en handelen uitslui tend door maatschappelijke krach ten wordt bepaald. Zoals het thans optreedt, eist het totale gebondenheid aan menselijke machten, welke zich niet onderwer pen aan God, maar zich in sata- (Van onze Londënse correspondent). Met,intense vreugde heeft het Britse volk het zonnige enthousiasme begroet, waarmede Parijs Prinses Elizabeth en haar echtgenoot vier dagen lang om ringd heeft. Engelands toekomstige vorstin kon op geen betere manier haar representatieve functie vervullen. Het was de eerste maal, dat zij een voet buiten het Britse Rijk zette en zij werd dan ook door de thuisblijvers critisch gadegeslagen. De natuurlijkheid, waar mede haar in dit vreemde land alles afging en de menselijke bewogenheid van de geestdriftige massa, maakten hier diepe indruk. Het is een bevesti ging van wat men al wist: de jonge Kroonprinses is volkomen voor haar taak berekend. Men achtte haar bezoek aan Frankrijk ook van politiek belang. Immers diplomatieke en economische betrekkingen, hoe goed ze ook mogen zijn, hebben altijd een formeel en ab stract karakter. Elizabeth en Philip spraken rechtstreeks tot het gemoed van het Franse volk. De theoretische verhouding tussen de twee landen werd opeens vermenselijkt. Wat de Fransen zo getroffen heeft, is dat Elizabeth in haar uiterlijke verschijning zo „tout fait Parisienne" was. Zij waagde zich in het hol van de Franse modeleeuw en deze moest in haar zijn meerdere er kennenAlle politieke problemen, die het volkerenverkeer stroef maken, wer- den vereenvoudigd tot een gracieus ge baar, een glimlach, een sprankelend woord. De Fransen voelden: „Zij is één van ons". De Schotse rechtzinnigen za gen het anders. Zij zijn vertoornd, dat het jonge paar op Zondag, uitgelaten en blij, de races en een schouwburg bezocht en zich daarna amuseerde in een nacht club, welke geheel voor hoge gasten was gereserveerd. Attlee kreeg een lang ver toog. In een kerkvergadering werd het document voorgelezen. Discussie was verboden. Een paar vrouwen verlieten onder protest de bijeenkomst. Zij voel den, dat dit formalisme te ver ging. Het prinselijk paar had op die be wuste Zondag tweemaal de Engelse kerk te Parijs bezocht. Voor het overige wa ren ze geheel opgenomen in de Parijse sfeer. Hun aanpassing daaraan was het juist, dat de genegenheid en bewonde ring van allen opwekte. De Engelsen geven zich niet gemakkelijk. Daarom te meer raakt men niet uitgepraat over „Zizette". Er worden- nu diplomatieke nota's gewisseld, waarin zinnen worden geschreven, tevoren onbekend in enig Department van Buitenlandse Zaken. Want te het niet aandoenlijk, dat een ambtenaar aan de Quai d'orsay zich met blijkbaar sneller kloppend hart neerzette om Downing Street te smeken „U moet 't Uw prinses maar vergeven. Wanneer iemand jong qn verliefd is..." Rusland antwoordt In de warenhuizen heerst grote drukte in verband met het oogsten van de eer ste glasgroente. De prachtige hagelwitte bloemkool gekweekt onder glas, is van de beste kwaliteit. Foto ANP-Jr. AMERIKA IS DE SCHULDIGE. Rusland heeft geantwoord op de laat ste verklaring van het' Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken over de geschillen tussen de Verenigde Sta ten en Rusland door Amerika onver bloemd er van te beschuldigen, dat het de oorzaak is van de slechte verstand houding. Het Russische antwoord gaat vergezeld van een uitvoerige lijst, waar in alle geschilpunten worden opgesomd en de Amerikaanse beschuldigingen worden afgewezen. Het geheel ademt een zuiver propagandistische geest. nische hoogmoed stellen in de plaats van God. Het huldigt, in zijn niet meer van dc practijk te scheiden leer, ongebreideld geweld. Met nadruk spreekt de Kerk uit, dat elke totalitaire binding aan een mens of mensen, al zou deze zich in christe lijk gewaad vertonen, met even grote stelligheid moet worden verworpen. De Kerk der hervorming ziet de drang om te kiezen: „Moskou of Rome", als een wereldse verzoeking. De Kerk komt met op voor mense lijke rechten zondér meer, maar boven alles voor het recht Gods èn daarin voor het waarachtig welzijn van de mens. Geleefd en geleid door het woord van God en Zijn Heilige Geest, moet de Kerk de dreiging en de verzoeking van alle demonieën.o ok wanneer deze zich in de Kerk van Christus laten gelden, weerstaan. Maar zal de Kerk alzo spreken in ge hoorzaamheid aan de Heilige Schrift en vanuit de belijdenis, dan moet te vens doordringen, dat de christenen zelf zo weinig op de rechte wijze het woord Gods hebben gehoord en beleefd en zo ontrouw zijn geweest aan het ware be lijden van Jezus Christus. Dan zullen zij, die zich gaarne christenen willen noemen, diep verontrust moeten wor den wanneer zij verstaan, dat hun in het communisme en in de woelingen dezer dagen onbetaalde rekeningen worden voorgelegd. Het moet blijken, dat zij die tot de Kerk van Christus behoren, in woord en daad van betere dingen getuigen zijn. Hoeveel onchristelijke leringen en practijken worden met de christelijke naam gedekt. Hoeveel bestaand onreoht werd niet gezien of stilzwijgend aan vaard. Hoezeer is men verblind door burgerlijke behoudzucht. Het moet ons tot zonde worden, dat wij christenen de Bijbel, welke God ons in de dagen der hervorming opnieuw heeft leren verstaan, als de grootste zegen voor kerk en volk, hebben laten terugdringen uit het openbare leven en daardoor mede verantwoordelijk zijn, dat er plaats is gemaakt voor allerlei heidense idiologieën. Het is de grootste verleiding voor de christenen in deze tijden van dreiging en spanning hun enige hulp en heil te zoeken in wereldse machtsorganisaties, terwijl juist thans het woord van God ons dui delijker moet zijn dan ooit: „Niet door kracht en geweld, maar door Mijn geest zal het geschieden.'.' Onvervaard en onverschrokken spreke zij haar woord, omdat zij aller zonde vijand mqet zijn. „Een iegelijk, die de naam van Christus noemt, sta af van ongerechtigheid." Het nieuwe Italiaanse kabinet Het nieuwe Italiaanse kabinet is als volgt samengesteld: 12 chrlstelijk-demo- craten, 2 minderheids-socialisten, 2 re publikeinen, 2 liberalen en 1 onafhan kelijke met liberale strekking. Bij de bekendmaking van de vorming der regering heeft De Gasperi verklaard, dat al het mogelijke gedaan was om een kabinet samen te stellen, dat op de breedst mogelijke deelneming van alle politieke stromingen steunt. In die geest zijn o.m. de liberale voorstellen onder zocht. zonder dat rekening is gehouden met de cijfers der verkiezingsuitslagen. „In sommige kringen, ja zelfs door som mige christelijk-democraten zal ik heftig worden gecritiseerd, maar ik meen, dat de grote meerderheid der kiezers, die aan mijn partij hun steun hebben ge schonken .zich rekenschap zullen geven van de gedane inspanning om het land een regering te schenken op de breedst mogelijke basis, aldus de eerste minister. Tot besluit voegde hij er aan toe: „Wij hebben zulks verwezenlijkt, daar wij ons niet ontveizen, dat. wij voor geen gemak kelijke taak staan". Sforza blijft aan buitenlandse zaken. H.M. de Koningin zal voorlopig volledige rust houden De particuliere secretaris van H.M. dc Koningin deelt in ant woord op vele vragen die de Ko ningin bereikt hebben mede: In de eerstkomende maanden is de Koningin voornemens van de haar thans geboden gelegenheid om, ontheven van het regeringsbe leid, algehele rust te vinden, volle dig gebruik te maken, aldus deelt dc particuliere secretaris van H.M. de Koningin mede. Later hoopt zjj nog vaak blük tc kunnen geven van haar grote be langstelling voor hetgeen door het Nederlandse volk wordt verricht. Daarom spreke zü niet alleen tegen het communisme, maar evenzeer tegen iedere vorm van samenleving, waarin de arbeid koopwaar wordt en de mens aan winstbejag is prijs gegeven, ja tegen elke boosheid waarin de zonde van de van God losgeslagen mens zich openbaart. Tenslotte, gemeente van Jezus Chris tus: deze hjpodscha/p mag niet eindigen, zonder dat u een zeer bijzondere nood wordt voorgehouden. Gelijk in de oorlogsjaren, Is ook thans Israël de spiegel van de nood der we reld. Het oude volk Gods moet zeer bijzonder de zorg der kerk zijn. Voort durend moet zij zich herinneren, wat God haar door het volk Israël zegt. En in deze dagen klinke door onze gemeenten, door ons hele volk en moge net klinken door alle kerken en volke ren der wereld: „Erken Christus als uw. Hoofd en Heer, anders zult gij geen dageraad hebben," Een stem uit de praktijk. Doch stemt uit vrees vóór de Republiek! Een reserve-officier; die ruim ander half jaar in Oost-Sumatra werkzaam is en ons door een achtenswaardig stadge noot wordt geschetst als „een hoogst be trouwbaar en oordeelkundig man", schrijft het volgende: „De oprichting van de nieuwe staat Negara Soematera Timoer (Oost-Suma tra) doet volgens de krant in Holland meer stof opwaaien dan hier. Voor ons betekende het een aantal vrije dagen, een extra-maaltijd en wat min of meer geforceerde plechtigheden: het hijsen avn de Negaravlag in bijzijn van vele autoriteiten (Van Mook, dr Mansoer en gen. Scholten), waarbij de vlag steeds weer naar beneden viel, omdat de stakkers zelfs nog geen vlag aan een touw konden vastmaken. Veel mooie auto's en recepties voor Negara-autori teiten, feestelijkheden en hoogdravende publicaties. Alles bij elkaar wel een goede propaganda. Dit vertoon maakt een goe de indruk op de bevolking, die van de andere zijde langs slinkse wegen bewerkt wordt om te stemmen op de republiek bij het komende plebisciet. Hierop heeft de republiek "thans al haar energie gericht. Heel handig. Officieel is zij zeer bereid willig, trekt inderdaad haar troepen terug. Van vijandelijkheden is althans hier op de Oostkust geen sprake. Maar ondergronds is de propaganda erg actief en niet zonder resultaat. Een plebisciet op het ogenblik zou zeker heel voordelig zijn voor de républiek. Openlijk „ja" zeggen voor de Nederlanders, durven de meesten niet. Dat het plebisciet geheim zal zijn, vertrouwen zij niet, na de uit latingen van propagandisten. In de practük zoekt echter iedereen „beschermde" gebieden op. Dagelijks komen er honderden uit republi keins gebied over het Tobameer aan zetten onder het mom van familie bezoek. Er zijn er echter maar wei nig die terugkeren. In Tapanoell aan de Westzijde van het Tobameer, moesten en moeten nog steeds vele scholen gesloten worden door het verdwijnen der bevolking, terwijl hier elke school, die geopend wordt, meteen weer vol is. Gehele delegaties uit Tapanoeli vragen steeds om op rukken onzer troepen. Zelf durven ze echter niets openlijk te begin nen. Zo blijkt wel de waardeloosheid van een volksstemming. Dit was echter te voorzien. Hoe heeft onze regering er ook in kunnen toestemmen? Met het oog op de tegenwoordige opvattingen daarom trent was het misschien niet mogelijk zich er tegen te verzetten." Spatiëring van ons. - Red. L.D.", BINNENLAND In aanwezigheid van de Nederlandse minister van O., K. en W., dr Jos. J. Glelen. heeft de Vlaamse club te Brussel zijn 25-Jarlg bestaan gevierd. Uit naam van de Prinses-Regentes over handigde minister Gielen aan de voor zitter van de Vlaamse club prof. dr Franz de Backer, president van de Vlaamse Pen- club en v-m. directeur van de Vlaamse academie voor Taal- en Letterkunde, de onderscheidingstekenen van Commandeur in de Orde van Oranje Nassau, waarbij hij zijn verdiensten memoreerde op het ge bied van de culturele samenwerking tus sen Nederland en België. Voorts sprak minister Gielen over het onderwerp: „De universiteit in Nederland". De Belgische Minister van Onderwijs Kamlel Huysmans en de Nederlandse ambassadeur baron van Harinxsma thoe Slooten waren hierbij aanwezig. In de varentuin van 's lands Plan tentuin ln Buitenzorg is een gedenkplaat onthuld ter nagedachtenis van professor O. Posthumus, eertijds directeur van het algemeen proefstation voor de Landbouw ln Batavia. De Neerse jeugd heeft thans 500.400 coloradokevers gevangen, of wel 139 liter. Eén liter bevat ruim 3600 dode colorado kevers. De schooljeugd heeft een totaal bedrag van f. 694.70 uitbetaald gekregen. De recordhouder verzamelde alleen 15 liter en verdelgde op deze wijze 54.000 kevers. Ongeveer 400 boomkwekers zullen 1 en 2 Juli te Tegelen een congres houden. H.M. de Koningin zal aan Rotterdam een beeld schenken, dat de door haar verleende wapenspreuk „Sterker door strijd" zal verzinnebeelden. De Rotterdamse beeldhouwster mej. H. J. Hans zal het ontwerp vervaardigen. 's Nachts ls brand uitgebroken ln.de houtzager^ van de firma Berger aan de Weeskinderdijk te Dordrecht, welke geheel verloren ging. De schade bedraagt f. 200.000 De oorzaak is onbekend. Uit alle delen van het land waren dit week-elnde de leidsters en leiders van de R.KL verkenners naar de Goudsberg ln Lunteren gekomen voor de Jaarlijkse nationale bijeenkomst, de Koempoelan, de raad der ouden. Er werden verschillende toespraken gehouden en er ls uitvoerig van gedachten gewisseld. De „Willem Ruys" kwam gistermor gen vroeg te Rotterdam aan met ruim 700 passagiers, o.w. ongeveer 500 evacué's. Vandaag ls het postwlsselverkeer met Groot-Brlttannië en Noord-Ierland van Nederland uit hervat. Van Engeland uit is postwlsselverkeer met ons land reeds van 18 Mei J.l. af mogelijk. Het troepenschip „Groote Beer" wordt omstreeks 26 Mei te Amsterdam verwacht. Aan boord bevinden zich ruim 1100 demo- blllserenden, afgekeurden en verlofgangers van de Kon. Landmacht, de Kon. Marine en het K.N.I.L. Onder hen ls het le batal jon van het Reg. Jagers, na een verblijf van ruim 2± jaar ln Indlë. BUITENLAND. James Layton, de Canadese minister van defensie tijdens de oorlog ls op 67- Jarlge leeftyd gestorven. Het verzoek tot uitlevering van dr Helnrlch Kopf, de huidige minister-presi dent van Neder-Sakssen. dat was ingediend door de Poolse regering, ls officieel door generaal sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur in Duitsland, af gewezen. De staat Israël heeft de bedoeling consulaten ln de Brits-Amerikaanse zone van Duitsland te openen. De eerste twee zullen te Frankfort en Muenchen gevestigd zijn. Te Lyon ls een Internationale ten toonstelling van kindertekeningen ge opend. Tot de 13 landen, die tekeningen hebben Ingezonden, behoort ook Neder land. Te Teheran heerst een algemene sta king van post, telegraaf en telefonie. Allo verbindingen ln het binnenland en met het buitenland zijn verbroken. Het sta kende personeel protesteert tegen vertra ging ln loonsverhoging. De vierde vrouw van de leider van een der grootste hotels te New York heeft het leven geschonken aan een drieling, waardoor het aantal kinderen, waarvan haar echtgenoot zich vader kan noemen, thans ln het totaal 35 bedraagt. Door brand op de scheepswerf van Helslngor (Elseneur). ongeveer veertig km ten Noorden van Kopenhagen, is naar schatting een half mlllioen kroon schade aangericht. Boter, vlees ln blik, rozijnen, lever pastei en tarwemeel behoren tot de nieuwe levensmiddelen, die krachtens het blzonale aanmoedigingsprogram aan de mijnwer kers van het Ruhrgebled zijn toegewezen. Naar van gezaghebbende zijde wordt vernomen, heeft België zich bereid ver klaard aan Frankrijk een sterllngcredlet te verstrekken van 5 mlllioen pond ster ling. Met Engeland zijn hierover bespre kingen gaande. In financiële- en regeringskringen te Brussel ls men van oordeel, dat België thans de grens heeft bereikt bij zijn credletverstrekklng aan zijn naburen. Op een stuk bouwland ln Jersey (Eng.) heeft men xlulzenden colorado kevers aangetroffen, merendeels levend, waarvan men aanneemt dat zij uit Frank rijk afkomstig zUn en door het water aan land zijn gebracht. Schuman, de Franse minister-presi dent. heeft medegedeeld, dat het brood rantsoen voor de Fransen verhoogd zal worden met 25 procent, dank zij tarwe- en graanleverlngen uit de Ver. Staten. Volgens radio Hamburg is Hanna Reitsch, de befaamde Duitse oorlogspilotè. van wie men aanneemt dat zij in Hitlers gezelschap ls geweest gedurende diens laatste uren in de schuilkelder te Berlijn, gearresteerd bij een poging naar Oosten rijk te ontkomen. Zij had valse Identi teitspapieren bij zich en zal voor een Amerikaanse militaire rechtbank moeten verschijnen. Thomas Dewey, gouverneur van New York heeft by de republikeinse candl- daatsverklezlngen voor het presidentschap in de staat Oregon de overwinning behaald op Stassen. Dewey verklaarde dat de Russen op het gebied van de propaganda de Amerikanen verslagen hadden 1 Naar „Le Peuple" bericht ls tijdens de besprekingen tussen de lntermlnlstrlële commissie en het verbond der Belgische zeevisserij, wat betreft de garnalenvangst een volledig accoord bereikt. De schepen, die zich met de garnalen visserij bezig houden, zullen op grond van deze overeenkomst binnenkort weer uitvaren. Een Brits voorstel om gebieden zon der eigen regering toe te laten als lid van de economische commissie der V.N. voor het midden-Oosten, ls door de speclalo commissie aanvaard. Het congres der Schotse nationale partij heeft een resolutie goedgekeurd waarbij een onafhankelijk parlement voof Schotland wordt geëist. BU een overval van bandieten op een bus, die van Kambos naar Kalamas ln da Peloponnesus reed, werden 5 passagier* gedood en drie anderen gewond. Dc posttrein van Madras naar Bom» bay werd Zaterdagavond te Ghargapoen 240 km ten Westen van de stad Hyderabad overvallen. 22 reizigers worden vermist* Alle treinverbindingen tussen Madras erf annuSerd St&at Hyderabad rijn ge' .TT hoge Rooms-Katholieke geestelijk» held van Polen heeft een langdurig stil* zwijgen over de betrokkingen tussen kprH en staat verbroken door op do ]?u£d%en docn-.d* cultus van het mtterla" cn ,e "erken voor de het verlede^n k«h°»eke Soest va» Te Salnt Nazatre (Pr.) hebben ri« havenarbeiders sinds enkele daken eiua langaaam-aan-ectle Ingezet.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1