leruzalem dreigt een ruïne te worden WEERBERICHT Wat er in Indië gebeurt Met een enkel woord 87ste Jaargang ZATERDAG 22 MEI 1948 No. 26392 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; RecL 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 67055 Ontspanning's dromen verstoord Wie de situatie in de wereld nuchter bekijkt, zal moeilijk anders kunnen con stateren, dan dat er voorlopig van ont spanning nog weinig sprake kan zijn! Niet alleen, dat er geen sprake is van besprekingen tussen Amerika en de Sovjets, zoals een Sovjet-propaganda stunt een ogenblik wilde suggereren, het laat zich zelfs aanzien, dat deze moge lijkheid door Moskou steeds meer wordt getorpedeerd. Wanneer men immers werkelijk ernstige bedoelingen heeft om tot besprekingente komen, dan poogt men niet de oppositie daarbij de spits te doen afbijten, maar wendt men zich tot de officiële regeringsinstanties Moskou doet nu juist het eerste! Toen het stunt-bericht uit Moskou door Washington op afdoende manier was gedementeerd, was het Henry Wallace, die zich hals over kop voor het Sovjet- karretje spande en zich' in een persoon lijk schrijven tot maarschalk Stalin richtte. Wallace, de presidentscandidaat der derde partij, kon bij zijn propagan distisch drijven de stunt van Moskou, die geheel in zijn kaart speelde, maar al te best gebruiken en hij heeft niet verzuimd daarvan alle profijt te trekken, die er voor hem daarin gelegen was. Dat dit tegelijkertijd ook in de kaart -van Moskou speelde, schijnt aan deze leider van de oppositie tegen de Amerikaanse buitenlandse politiek slechts heel weinig te zeggen. Hetgeen natuurlijk gerede aanleiding is om voedsel toe te voeren aan de beweringen van hen, die Wallace als een verkapt aanhanger van het com munisme beschouwen. Stalin heeft op dit schrijven van Wallace uitvoerig geantwoord en, al had hij dan uit de aard der zaak T<el be zwaren, want volledig kwam ook Wal lace niet aan Moskou tegemoet, hij kon toch in grote lijn wel met de geopperde ideën accoord gaanZo werd door Moskou getracht via de oppositie zijn stunt verder uit te dragen! Arme, oppositie, die ziah daarvoor leent! Voor Washington was dat echter aan leiding te meer, om zich van de Mos- kouse suggestie te distancieren en de verklaring van minister Marshall liet aan duidelijkheid dan ook weinig te wensen overAmerika wil te allen tijde praten niet alleen maar met alle betrokkenen als partij! doch dan moeten er uit Moskou eerst constructie- ve gedachten naar voren worden ge bracht. die het vermoeden wettigen, dat Moskou, de oorzaak, dat er op geen en- kël gebied vorderingen kunnen worden gehiaakt, uit een ander vaatje wil gaan tappen. Bepaald bemoedigend zal men deze gang van zaken moeilijk kunnen noe men! Maar toch schuilen er in de verkla ringen van weerszijden, dat men, zij het onder zekere voorwaarden, bereidi is tot overleg, mogelijkheden en wanneer deze op behoorlijke wijze worden gecul tiveerd, kan er trots alles misschien nog tets goeds uit voortkomen. Doch dan zal men voorzichtiger te werk moeten gaan dan tot dusver het geval was! En zal men zich volslagen Ids moeten ma ken van alle propaganda en wat daar mede samenhangt. Hoe wenselijk dat op zich zelf is, blijkt duidelijk uit de wijze, waarop bei de partijen momenteel bezig zijn elkaar het leven lastig te maken. Speciaal komt dat tot uiting in Duitsland., Niet alleen dat de situatie in Berlijn steeds moeilijker wordt, maar ook verder wordt de splitsing toegespitst Amerika schroomt niet langer om de Russische methoden op gelijke wijze te beantwoorden. De Russen zijn begonnen om de kranten uit het Westen zoveel mogelijk te weren in het door hen bezette gebied, welnu zeggen de Amerikanen, dan geen Sovjet bladen meer naar het Westen. Leer om leer Natuurlijk gaan de Russen nu erg te keer, beroepen zich op schending van vrijheidsbeperkingen, die lijnrecht indruisen tegen de leer der democratie en hoe dat meer heet in het gebruike lijke politieke jargon hieromtrent. Op zich zelve misschien juist, maar zij vergeten, dat hier geldt de oude spreuk: wat gij niet wilt, dat u ge schiedt, doet dat ook een ander niet! Het communisme eist steeds vóór zich op de vrijheid der ware democratie, maar onthoudt deze op eigen gebied aan iedere oppositie Th de democratische landen staat het de communisten vrij in woord en ge schrift propaganda te bedrijven, mits deze blijft binnen de perken, waaraan alle partijen zich hebben te houden. Zou In de „heilstaat van het communisme" slechts het tiende gedeelte worden ge zegd of geschreven van hetgeen de communisten elders mogelijk is, de be drijvers zouden minstens de concentra tie-kampen leren kennen Het communistisch gebral tot hand having der democratische vrijheden be gint ons steeds meer misselijk te ma ken: men vergeve ons deze uitdrukking. Het gevaarlijkste van de huidige si tuatie is o.i. echter wel het feit. dat meer en meer het begrip „prestige" weer naar voren komt. Wij geven toe, dat het moeilijk anders kan, doch niet temin schuilt daarin een groot gevaar. De historie is daar om dat te bewijzen! Zodra in wereld-vraagstukken het be grip „prestige" in het geding komt, staat men voor een muur, die niet ge makkelijk meer te slechten valt, daar de wijkende partij dan immers volledig „zijn gezicht verliest". En wie durft zon der zich zelf te verlochenen zich daar aan bloot te stellen? Weinig opwekkend kan, helaas, dien tengevolge de algemene toestand wor den ingezien. Van werkelijke ontspan ning in de zich steeds m?er toespitsen de verhoudingen, is in de verste verten geen sprake KOUDER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt weer met hier en daar enkele buien. Matige, langs de Wad denkunst nu en dan krachtige Noord- Westelijke wind. Morgen overdag kouder dan vandaag. 23 MEI. Zon op: 4.35 uur; onder: 20.38 uur. Maan op: 21.46 uur: onder: 4.32 uur (V.M.). Hoogwater te Katwijk te 3.42 en 16.09 uur. (24 Mei te 4.22 en 16.49 u., springtij) Arabieren bezetten klaagmuur De positie aan de fronten in Palestina was gisteravond volgens de laatst ont vangen berichten als volgt: Zuidelijk front: (Egyptenaren) De Jo den sloegen infanterie-aanvallen af op de nederzetting Yad Mordecai ten Noor den van Gaza. De Egyptenaren bescho ten Deir Haim, ten Noorden van Beit Hanoun, waar het Egyptisch veldhoofd kwartier is gevestigd. Verder voerden de Egyptenaren luchtaanvallen uit op krachtstations en fabrieken ten 'Zuid- Oosten van Tel Aviv. Centraal front: (Arabisch legioen) Het Arabische ultimatum aan de Joden in de oude stad van Jeruzalem liep gister- namiddag af. De Arabieren sloten een ring om de oude stad, doch de Joden hielden stand ten Noordwesten van de berg Zion. De Arabieren verklaarden de oude Joodse wijk voor tachtig procent In hun macht te hebben. Beschietingen werden uitgevoerd op de universiteit en het ziekenhuis op de berg Scopus. Jordaanfront: (Syriërs en Irakezen) De nederzetting Deganya ten Zuiden van het meer van Galilea werd aange vallen. De Joden vernielden drie tanks. De Joden evacueerden Misjmar Hay ar den, de Irakezen bezetten" Almensjia. Noordelijk front: (Libanezen) Geen veranderingen. DE STRIJD OM JERUZALEM. Reuters correspondent bij het AratSl- .sche legioen in Jeruzalem meldt, dat de Klaagmuur gisteravond door ongere gelde Arabische troepen is veroverd. De Arabieren dringen dieper door in de Joodse wjjk van de ommuurde oude stad waar zij dynamietladingen aanbrengen en de toegangen afsluiten van de onder grondse gangen, die door troepen van de Haganah en de Irgoen gebruikt wor den om tot het einde toe weerstand te bieden. Joodse stellingen in en rondom £e grote centrale synagoge Tifret in het hart van de venvoeste Joodse wijk wor den door de Arabieren ondermijnd en opgeblazen. Door het verbitterd karakter van de strijd wordt de Joodse wijk in een ruïne veranderd. Onder dekking van versper- ringsvuur van het Arabische legioen drongen Arabische ongeregelde troepen de Tifret synagoge binnen in weerwil van verwoede tegenstand. De Joden in de gangen onder de oude stad trokken zich tijdens de nacht al strijdend terug. De beschieting van het Joodse Hadas- sah ziekenhuis en de Joodse universiteit op de berg Scopus wordt voortgezet. Volgens de Arabieren bevinden zich on geveer 400 Jóden in de gebouwen. Zij zouden ondanks herhaalde waarschu wingen toch op de Arabieren schieten. Volgens Joodse gevangenen in Arabische handen heeft de Irgoen het bevel over de Joodse wijk overgenomen en bevolen tot het bittere einde te vechten. Joodse troepen uit de abdij en de kerk op de berg Zion hebben Donderdagnacht een poging gedaan door de Zion-poort de Joodse wijk' binnen te komen. Deze poging werd verijdeld. IN DE VEILIGHEIDSRAAD. De wapenstilstandscommissie van de V.N. te Jeruzalem heeft aan de Veilig heidsraad medegedeeld, dat een staken van het vuren in de stad slechts afge dwongen zou kunnen worden door het gebruik van een sterke neutrale macht. De voorzitter van de commissie ver klaarde dat zijn pogingen om een wa penstilstand tussen de Arabieren en de Joden tot stand te brengen gefaald hadden. In het telegram van de wapenstil standscommissie wordt verder gezegd, dat het vroeger gesloten wapenbestand in Palestina slechts geëerbiedigd werd, omdat de Britse troepen pver zwaardere wapens beschikten dan de beide tegen standers. Daar de toestand uiterst drin gend is, verzoekt de commissie de Vei ligheidsraad de mogelijkheid te willen nagaan in het kader van de artikelen 41 en 42 van het Handvest maatregelen te treffen, die zouden bestaan in het verbreken van de diplomatieke en eco nomische betrekkingen, het stopzetten van.alle verkeer en eventueel in een demonstratief optreden van de lucht-, land- en zeestrijdkrachten van de lid staten der Verenigde Volken. Overigens is het debat in de Veilig heidsraad op oude voet voortgezet! BERNADOTTE AANVAARDT FUNCTIE. Graaf Folke Bernadotte, de voorzitter van het^ Zweedse Rode Kruis, heeft de uitnodiging van de V.N. om op te treden als bemiddelaar in Palestina aanvaard. Hij zal de volgende week Donderdag per vliegtuig naar Palestina vertrekken. Hij heeft zijn functie aanvaard voor de duur van uiterlijk 6 maanden. Tegenover een correspondent van Reu ter verklaarde de graaf de functie aan vaard te hebben, „omdat er misschien nog een heel geringe kans is te zullen slagen". „Ik beschouw het vraagstuk Palestina niet als een zaak van Joden en Arabie ren, doch als de vonk, die een grotere brand zou kunnen veroorzaken. Indien er een kans is van 1 op 100 om dit te voorkomen, is het dunkt mij de moeite waard om het te proberen." Graaf Bernadotte- zeide vervolgens, dat hij, zoals Trygve Lie, secretaris generaal der V.N., hem verzekerde, „vrij ruime bevoegdheden zou hebben tot handelen en het doen van voorstellen." Op zijn eigen verzoek zal hij de status bezitten van een functionaris van het Internationale Rode Kruis. „Ik heb geen persoonlijke relaties in Palestina. Ik ben er nooit geweest en heb geen idee van de situatie aldaar", zo besloot de graaf. ^IIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllliliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiii^ I 34 AUGUSTUS VIERING I REGERINGSJUBILEUM H.M. DE KONINGIN. j§ H De minister van Binnenlandse j| EE Zaken heeft aan B. en W. der ge- EE meenten medegedeeld, dat de ml- nisterraad de datum voor de vie- EE ring van het regeringsjubileum EE van H.M. de Koningin en van de 300-jarige onafhankelijkheid van Nederland heeft vastgesteld op Dinsdag 31 Augustus 1948. mm MOHAMMEDAANSE DEMON STRATIES TE KARACHI. Duizenden Mohammedanen, roepende „weg met de Amerikaans-Sovjetrussi- sche-Zionistische as" zijn uit verschil lende delen van Karachi naaj de Ame rikaanse ambassade aldaar opgetrokken. Zjj eisten het neerhalen van de „stars and stripes", doch werden tot rust ge bracht door een toespraak van het bal- con af door de Amerikaanse ambassa deur. De V.S. hebben hun vertegenwoordi gers 'in alle Arabische landen geïn strueerd ill voorkomende gevallen de regeringen der betrokken landen te waarschuwen tegen discriminerende actie tegen Amerikaanse burgers „op grond van ras„ huidskleur of geloof". DR WEIZMAN NAAR TRUMAN. Dr Chaim Welzma'n, president van de nieuwe Joodse staat Israël, die te New- York rust gehouden heeft, daar hij over spannen was, zal Maandag en Dinsdag de gast zijn van president Truman te Washington. BIJEENKOMST DER ARABISCHE HEERSERS. In kringen der Arabische liga wordt een bijeenkomst van de Arabische heer sers, die gisteren bij de Syrisch-Trans- jordaanse grens is gehouden, besohreven als „een historisch ogenblik voor de Arabische zaak, dat een keerpunt zal blijken te zijn in de Arabische oorlog voering". BESTEDING DER AMERIKAANSE HULP DOOR GROOT-BRITTANNIE. De regering der VB. heeft blijkens een bekendmaking, het plan een onder zoek door het Congres te laten instellen naar de vraag, of Groot-Brlttannië de Amerikaanse financiële hulp al dan niet gebruikt om de Arabische legers in Palestina te steunen. Men ziet, dat de verhouding bussen Amerika en Engeland door het verschil van mening over Palestina er niet beter óp wordt. Nederlanders traden op tegen terroristische benden ZIJ BEROOFDEN DE BURGER BEVOLKING. Nederlandse troepen voerden een zuiveringsactie door in het door de Nederlanders bezette gebied in de nabijheid van Tasikmalaja, 80 km ten Z.O. van Cheribon en 70 mijl ten Z.O. van Bandoeng. Dozijnen guerillastrijders werden gedood of gevangen genomen. Tot dusverere bedroegen de Nederlandse verliezen 1 dode en 1 gewonde. Een Nederlandse woordvoerder deel de mee, dat in het nabijgelegen berg- aohtige Tasikmalajagebied een aantal terroristen-benden een schuilplaats had gezocht. Deze benden werden gestadig dries ter, hetgeen noodzaakte tot actie van de Nederlandse troepen. De Nederlan ders stuitten op hevige tegenstand van benden, die het platteland afstroopten en de burgerbevolking beroofden. (U.P.) Uitgebreide huiszoekingen bij Republikeinse gedelegeerden ZIJ ZETTEN AAN TOT REVOLUTIONNAIRE ACTIVITEIT. Gezaghebbende kringen te Batavia delen mede dat de Republikeinse dele gatie om opheldering van de zijde der Nederlanders heeft verzocht over een uitgebreide huiszoeking bij enige Repu blikeinse gedelegeerden. Dit geschiedde bij leden van de Indonesische plebisciet commissie, w.o. Ali Boediardjo, lid van de Republikeinse delegatie welke onder auspiciën van de C. v. G.D. met de Ne derlanders onderhandelt. Een Nederlandse officiële woordvoer der gaf de volgende toelichting: „Ken nelijk onderhielden figuren der Indo nesische plebisciet commissie relaties met rcvolutionnaire elementen en zet ten zij in sommige gevallen aan tot revolutionnaire activiteit". De zoon van de republikeinse minister van Buit. Zaken Hadji Agoes Salim, werd voor een verhoor meegenomen. Minstens vijf huizen zouden doorzocht zijn. De Nederlandse woordvoerder ont kende ten stelligste, dat de actie ver band hield met het decreet, waarbij de onder Republikeinse auspiciën te hou den conferentie verboden werd. (U.P.). De Republic „rhimderjet" is momenteel het modernste snelste jachtvliegtuig van de Amerikaanse Legervliegdienst en wordt thans in grote series gebouwd. De machine is uitgerust met een straalmotor en is in staat een maximum shel- heid van meer dan 900 km. per uur te bereiken. Bij het ontwerpen van dit vliegtuig is er rekening mede gehouden, dat het onder alle klimatologische om standigheden perfect moet kunnen functioneren en een groot aantal dezer ma chines bevindt zich binnen de Poolcirkel in Alaska en zowel in het tropische Panama als op de steunpunten in de Stille Oceaan. Foto ANP-Cs. Nederland's herstel uit Brussel bekeken MEER SCHEPEN TE ROTTERDAM DAN TE ANTWERPEN. (Van onze Brusselse correspondent) Rotterdam steekt in de jongste tijd z'n Antwerpse concurrent langzaam naar de kroon. In 1947 werden te Antwerpen nog twee keer zoveel goederen verscheept als te Rotterdam. Met 20 millioen ton goederen was de Scheldehaven de be- drijvigste van het vasteland. Sedert Januari j.l. is de Belgische Im port teruggelopen, omdat België's voor raden grotendeels zijn hersteld. Nu stijgt de werkloosheid te Antwerpen. In'April kwamen te Rotterdam 751 zeeschepen aan, te Antwerpen 707. Naar de netto- register-tonnenmaat berekend, staat Antwerpen nog vooraan met 1.35 mil lioen ton tegen 1.16 millioen ton voor Rotterdam. Het verblijdende voor Nederland is het te Antwerpen steeds stijgende aan deel van de Nederlandse handelsvloot, dat thans ca. 18 zou bereiken van de gehele Antwerpse maritieme bedrij vigheid. Als Nederlandse schepen Bel gische goederen overzee vervoeren, dan verlicht dit in zekere mate de ongun- stige betalingsbalans met België, zodat minder goud of dollars naar Brussel afvloeien. Ook is men te Antwerpen van oordeel, dat de Marshallhulp, de verhoogde uit voer van Duitse Roerkolen en het aan voeren van Zweedse ertsen voor de Duit se industrie, meer Rotterdam dan Ant werpen zullen bevoordelen. Uit een algemeen economisch stand punt bekeken, is dit niet ten nadele van Antwerpen: gaat het Rotterdam en de gehele Nederlandse economie beter, dan kan ook meer uit België worden inge voerd. Dat is de opinie van de Belgische producenten van uitrustingsgoederen, staal, machines, glas, cement en textiel, die liever zaken doen met een Neder land, dat misschien weldra over de In dische markten zal kunnen beschikken. Anderzijds hebben ambtenaren der beide landen onderzocht, hoe de Belgisch Nederlandse handel vlot zou kunnen worden gebracht. Nadat deze besprekin gen op het landgoed „De Hoge Veluwe" begonnen waren, werden zij thans te Brussel beëindigd. Het verslag van deze experts werd aan de Ministers van Eco nomische Zaken der Benelux voorgelegd en men wacht nu met spanning af, wat uit het brein van deze theoretische spe cialisten kan voortgekomen zijn. Want het is nog steeds zo, dat de pri vate handel en industrie niet voldoende worden ingelicht over de ..officiële" Benelux. TWEEDE LIBERALE WERELD CONGRES. Het tweede liberale wereldcongres is te Zürióh geopend. Prof. William Rap- pard uit Genève schetste de toestand in Europa. „Het is jammer," zo zeide hU, „dat de helft van Europa op een gevangenis lijkt, terwijl de andere helft moet leven uit de handen der Verenig de Staten. Volgens hem is die toestand meer te wijten aan een verkeerde ge dachte van de vrijheid dan wel aan de oorlog." Ter gelegenheid van de plechtige herdenking „Vrede van Munster" zal in het Prinsenhof van Delft 1 Juni een herdenkingstentoonstelling georganiseerd wor den. Uit alle delen der wereld zullen voorwerpen naar Delft worden gezonden om een prachtige tentoonstelling te krijgen. Hedenmorgen arriveerde de eerste buitenlandse zending uit het Ku^jstmuseum te Weenen. Hierbij een foto van h,et harnas van de hertog van Alva (links op de foto), op de grond het harnas van Don Juan d'Austria en uit de kist Komt Juist het schild van Karei V. Foto ANP-Hm. DE NIEUWE ZOMERZEGELS 1 .NEDERLAND 0C GRAVURES ZIJN HAAR r0T06ft*niCKC OPNAMEN VAN DrukiPLAATDRUK Zeg«lgr.:3Ox30.6mm AESTETISCHE VERZORGING:S.LHARTZ TEKST EN WA A ROE A A N DUIDING-J KRIMP EN De serie zomerzegels die dit jaar door de P.T.T. wordt uitgegeven is ge ïnspireerd op de belangrijke gebeurte nissen die in 1948 herdacht worden. Elk van de vier zegels draagt de afbeelding van een historisch bouwwerk, dat met deze jubilea in nauw verband staat. 2 cent De Ridderzaal te 's-Graven- hage: 6 ct. Paleis op de Dam te Amster dam; 10 ct, Paleis aan de Kneuterdijk te 's-Gravenhage; 20 ct. De Nieuwe Kerk te Amsterdam. DUITSE OFFICIEREN MOETEN ZICH MELDEN. Alle vroegere Duitse officieren van leger, vloot en luchtmacht, woonachtig in de provincie Schwerin in de Russi sche zone ten Oosten van Hamburg, werden per advertentie in de „Norci- deutsche Zeitung" opgeroepen zich te melden Luitenants moeten zich melden voor 22 Mei, kapiteins voor 28 Mei en majoors tot de rang van generaal voor 29 Mei De advertentie zei verder, dat zij, die aan deze oproep geen gevolg geven, vervolgd zullen worden. Er werd geen reden voor de registratie vermeld. (United Press). BINNENLAND De 35-jarlge waterfltter G. Kamps uit Zwolle werd nabij Wierden door een autobus, die arbeiders vervoerde, aangere den. Hij kreeg een klap van de zijspiegel van de autobus tegen het hoofd, liep een schedelbaslsfractuur op en was vrijwel op slag dood. Vermoedelijk Is K. met zijn flets geslipt ln het mulle zand langs de weg. Het slachtoffer laat een vrouw en twee kinderen achter. Bil de Tweede Kamer is Ingediend een wetsontwerp, houdende afwikkeling van de geldzulvering. Aan 31 onderofficieren werd gister morgen door de Lult-Kol. G. C. Beren schot op het sportterrein „De Greup" aan de Waalsdorperweg. de medaille voor 36- Jarlge trouwe dienst uitgereikt. Twee Haagse distributieambtenaren. L. F. R. en J. H. M. van V. zijn gearresteerd wegens fraude met bonkaarten. Er ls een regeling ln voorbereiding, die het'vsrtrek per auto naar, of de terug keer uit het buitenland door middel van dit vervoermiddel op Zondag mogelijk zal maken. De directeur-generaal van de Sta tistiek. dr Ph. J. Idenburg, ls benoemd tot lid van de commissie van statistische experts van het Internationaal Arbeids bureau te Genève. De Belgische Kanttentoonstelling te 's-Hertogenbosch, die na 10 dagen verlen ging, gisteravond officieel werd gesloten, is door 30.000 personen bezocht. Twee arbeiders werden gistermiddag ernstig gewond, toen een hars-ketel ln de Corodex fabriek aan de Noorderduinweg te Zandvoort met een geweldige knal uit elkaar spatte. Een hunner moest met een gecompliceerde beenbreuk ln de Maria- stichting te Haarlem worden opgenomen. Tot nu toe zijn bij het ministerie voor Wederopbouw en Volkshuisvesting c.q. de Stichting Ratlobouw, circa 24Ö aanvragen Ingediend voor het verlenen van goedkeuring op systemen voor mon- tagebouw. Op 21 aanvragen, werd die goed keuring verleend. Met Ingang van 6 Juni a.s. zullen de nieuwe Douglas DC-6 toestellen, die onlangs aan de K.L.M. vloot zijn toege voegd, op de tweemaal wekelijkse dienst naar Zuld-Amerlka worden lngbzet. Door deze verbetering wordt de reisduur naar Rio de Janeiro en Montevideo met Iets minder dan een etmaal bekort. Het jaarlijkse congres der Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer zal op 10 en 11 Juni te Apeldoorn worden gehouden. BUITENLAND De. Duitse politie heeft kunstschatten ter waarde van ruim twee en een half millioen gulden opgespoord. Ze waren ont vreemd uit het kasteel Coburg. De Duitse posterijen doen een beroep op de geallieerden om 89.000 postzakken te ontdekken, die in Februari en Maart naar de Sovjet-zone gezonden zijn en niet zijn teruggevonden. Ten gevolge van een ontploffing ln do mijn van CÏinchfleld (Engeland) zijn zes mijnwerkers gedood en vier gewond. Van de masten der Belgische vissers vaartuigen waalt thans reeds meer dan een maana de gele staklngsvlag en het ziet er niet naar uit, dat er spoedig een oplossing gevonden zal worden. De Britse autoriteiten ln Berlijn heb ben bekend gemaakt, dat het referendum Inzake de Duitse eenheid, onder auspiciën van het door de communisten beheerste „Volkscongres" ln de Britse sector van Berlijn niet verboden zal worden, zoals ln de Franse en Amerikaanse sectors, zulks ln de overtuiging dat de bevolking de ware bedoeling zal doorzien. Nosek, de Tsjecho-Slowaakse minister van binnenlandse zaken, heeft verklaard, dat „enkele honderden doodsbenauwde lie den met een slecht geweten" sinds de regeringswijziging ln Februari naar het buitenland gevlucht zijn. Het ministerie was clement geweest Jegens deze mensen, doch moest strenger optreden toen geble ken was. dat velen aanzienlijke bedragen aan goud en vreemde valuta naar net buitenland meenamen. Met een Amerikaans vliegtuig ls weer een aantal Tsjecho-Slowaakse politieke vluchtelingen op een vliegveld ln de om trek van Parijs aangekomen. Onder hen bevindt zich de voormalige minister Verveka. Volgens het Griekse blad „Vradyni' zal het huwel'Jk van ex-konlng Michaël van RoemenU en prinses Anne de Bour- bon-Parma op of omstreeks 2 Juni te Athene worden Ingezegend. Koning Paul zou het paar te gast ont vangen. In een gemeen-chappeiyke mede deling van de communistische en socia listische partijen in Bulgarije wordt de ondertekening van een protocol nopens hun samenvoeging bekend gemaakt. Deze fusie moet over een maand tot stand worden gebracht. T 8 jecho-Slowakije in Veiligheidsraad VERKLARING VAN PAPANEK. Dr Jan Papanek, de voormalige Tsje cho-Slowaakse afgevaardigde bij deVJL, die door de Tsjechische regering werd gedesavoueerd, toen hij een onderzoek eiste van de gebeurtenissen in Februari, heeft gisteren voor de Veiligheidsraad verklaard, dat Tsj.Slowaakse leden van verschillende commissies der V.N. voort durend in moeilijkheden verkeerden, omdat zij de bevelen van Moskou niet slaafs wilden opvolgen. Papanek zeide o.m., dat Molotof er Indertijd te San Francisco bij Jan Ma- saryk op had aangedrongen, een verzoek in te dienen tot toelating van de „Lu- bün"-regering van Polen tot de confe rentie. Verder zou Wysjlnsky tijdens de tweede gewone zitting van de assemblee, toen een Tsjech candldaat werd voor de Veiligheidsraad, verklaard hebben, dat de Sovjet-unie de candidatuur niet kon steunen omdat de V.S. en Engeland haar steunden. „Tsjechoslowakjje wilde deelnemen aan de voorbereidende werkzaamheden van de „kleine assemblee", aldus Pa panek, „doch Wysjlnsky dwong Masaryk er van af te zien". Gromyko ontkende met stelligheid, dat de S.U. zich in Tsjecho-Slowaakse aangelegenheden zou hebben gemengd, en beschuldigde op zijn beurt de V.S. en tot op zekere hoogte Engeland er van, dat zij welbewust de kwestie van Tsje- cho-Slowakije hebben getraineerd om eigen interventie in andere landen te verhullen. Hij noemde de Chileense re solutie, die de Veiligheidsraad verzoekt om benoeming van een commissie van onderzoek, „een brutale interventie in de binnenlandse aangelegenheden vair Tsjecho-Slowakije" en verklaarde er zich ten stelligste tegen te zullen ver zetten. Na een lang en vruchteloos debat over de vraag, of Gromyko het recht heeft het voorstel tot Instelling van een com missie van onderzoek met zijn veto te treffen, heeft de Veiligheidsraad de Tsjecho-Slowaakse kwestie tot de vol gende week verdaagd. De crisis in Finland De Finse minister van Binnenlandse Zaken. Leino (communist), heeft thans zijn ontslag ingediend naar aanleiding van de motie van wantrouwen, die door het parlement ls goedgekeurd. Tot dusver hebben geen andere com munistische ministers ontslag gevraagd, Zij vragen echter de vrijgekomen zetel. Anderzijds wordt vernomen dat de communisten voornemens zijn morgen sympathiemanifestaties voor Leino op touw te zetten. ONZE VERLIEZEN De regering maakt tot haar leed wezen bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninkl. Landmacht: Sold. C. W J. van Ooyen, uit Beneden-Leeu wen, (gem. Wamel). Koninkl. Marine: timmerman 2de kl E. Plomp, uit Dordrecht. Koninkl. Ned.-Ind. Leger: geen verliezen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1