Versterking van de kankerbestrijding van groot nationaal belang Ontstellende knoeierij met levensmiddelen-rantsoenen Bevin's politiek door Labour goedgekeurd Bij het Nederlandse kantoor de „Wagons-Lits" Onverminderd duurt de strijd in Palestina voort WEERBERICHT Met een enkel woord 87ste Jaargang VRIJDAG 21 MEI 1948 No. 26391] LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f350 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Een geschenk aan de Koningin, dat ons volk ten goede komt (Van een onzer redacteuren). Zelfs het nationaal huldeblijk, dat ons volk aan H.M. de Koningin b(j het a.s. regeringsjubileum zal aanbie den, wenst zy, als heel haar leven, aan dit volk terug te geven in een door haar gekozen vorm: een bijdra ge tot de in ons land steeds zo wel verzorgde volksgezondheid. Onze jubilerende vorstin heeft de wens geuit, dit huldeblijk te mogen besteden op een wijze, die ieder volksgenoot ten goede komt: tot de vorming van een fonds, dat de mo gelijkheid opent, met grote kracht het onderzoek en de bestrijding van kanker te steunen. De bedragen, wel ke in andere delen des rijks worden bijeengebracht, zullen naar de wen sen van de Koningin worden besteed voor doeleinden van algemeen nut op het terrein van de volksgezond heid in die rijksdelen. Dit was de verheugende mededeling, die burgemeester mr Arn. J. d'Ailly van Amsterdam, voorzitter van het uit voerend comité van het nationaal co mité voor het regeringsjubileum gis teren in een te Amsterdam gehouden persconferentie mocht doen. INSIGNE-VERKOOP EN SCHENKINGEN. Het comité heeft besloten, de voor dit geschenk benodigde gelden via twee wegen bijeen te brengen, ten eer ste door de verkoop van een jubileum insigne (reeds van half Juni af) en ten tweede door het openen van de mogelijkheid, gelden te storten ten bate van het comité. Het insigne, ont worpen door de heer M. Kutterink te Voorschoten, wordt in een f ormaat van ongeveer 1 bij 2 cm geslagen op de Rijksmunt en vertoont de beeltenis van de Koningin, waaronder de jaar tallen 1898 en 1948. Het heeft een uni forme uitvoering en wordt tegen slechts één prijs van 50 cent verkocht via organisaties en verenigingen. Van straatverkoop is voorlopig afgezien, aangezien een spreiding van de ver koop gewenst is, in verband met de beperkte aanmaakmogelijkheid van 12-5 duizend per week. De bedoeling is, het insigne aan het bijbehorende lintje met de nationale kleuren te dragen als manifestatie van trouw aan onze vorstin, die een halve eeuw de teu gels van ons volksbestaan heeft ge voerd, gdurende de komende maanden tot de troonsafstand. Gehocpt wordt voorts, dat een aan zienlijk bedrag buiten die insigne verkoop om bijeen wordt gebracht door schenkingen van particulieren, verenigingen, instellingen, bedrijven en organisaties. Temeer koestert men van die schenkingen hoge ver wachtingen, nu daardoor het tweele dig doel wordt gediend, de Koningin te huldigen en een bijdrage te leve ren tot het volkswelzijn. NEDERLAND MOET PARAAT ZIJN. De heren dr C. v. d. Berg, directeur- generaal van de volksgezondheid, en dr J. J. Brutel de la' RMère, voorzitter van de gezondheidsraad, vertelden ons een en ander over de medische zijde van deze aangelegenheid. Dr v. d. Berg sprak er zijn bezorgd heid over uit, dat wij in ons land met het aanpakken van het kanker- probleem ten opzichte van het bui tenland enigszins achter zijn geraakt. Als de tekenen niet bedriegen, zo drukte dr v. d. Berg zich uitermate voorzichtig uit, zou het wel eens kun nen zijn, dat in de niet te verre toe komst nieuwe perspectiven zouden kunnen worden geopend ten aanzien van bestrijding en behandeling van kanker. Juist daarom is het thans van zo groot gewicht, ons als volk uit te rus ten met een tot kankerbestrijding capabele organisatie, voorzien van de nodige kostbare outillage en mid delen, omdat slechts dan de mogelijke vruchten, die de wetenschap mis schien in de toekomst zal afwerpen, terstond aan het gehele volk ten goede te laten komen. DE BEHOEFTEN VAN DE PRACTIJK. Dr Brutel de la Rivière noemde als voornaamste middelen, die zulk een bestrij drugsorganisatie dient te hante ren, de beschikking over een goede statistiek inzake het voorkomen van kanker, gedetailleerder dan de huidi ge sterftestatistiek en verbetering van de diagnostiek, aangezien dit een spe- cialistenprobleem is geworden sinds de overtuiging veld heeft gewennen dat een ito eg tijdige diagnose van uiterma te groot belang is. Bovendien bezit ons )and thans slechts twee speciaal aan de kankerbestrijding gewijde instellin gen, n.l. te Amsterdam en Rotterdam, hetgeen voor een effectief onderzoek en het scheppen van mogelijkheden tot effectieve bestrijding te weinig moet worden geacht. Het ligt in de bedoeling de besteding van het fonds waar mogelijk te de centraliseren, teneinde inderdaad het gehele v-olk de vruchten te doen pluk ken van dit waardevolle fonds. De vliegtuigbotsing boven Berlijn RUSSEN WEIGEREN SCHADE VERGOEDING. De Sovjet-unie heeft de Britse eis tot betaling van schadevergoeding wegens het verlies van levens bij de botsing bij Berlijn tussen het Britse vliegtuig en de Sovjet-jager, van de hand gewezen en een tegeneis ingediend. De Britse regering zal van haar kant de sovjet-tegen-eis van de hand wijzen. Bevin weigert deze zaak als afgedaan te beschouwen en is voornemens nog maals bij de Russische regering aan te dringen, opdat de Russische regering gunstig zou beschikken op het Britse verzoek tot schadevergoeding voor de gezinnen van de 24 passagiers, die bij de ramp het leven verloren. Londen denkt er ernstig over, het ge schil voor de internationale rechtbank van Den Haag te brengen, zo het op nieuwe weigering stuit. Bjj het Nederlandse kantoor van de Wagons-Lits, is een knoeierij ontdekt, met levensmiddelen-rantsoenen, wel ke in de duizenden rantsoenen loopt. Behalve een aantal andere betrokke- ner zijn in arrest gesteld en voorge leid voor de Officier van Justitie te Amsterdam, de directeur van de Ned. afdeling der Wagons-Lits, de heer H. uit Amsterdam en de adjunct-Inspec teur K. De Franse directie is inmiddels begon nen met een reorganisatie van de dienst, terwijl het C.D.K. er toe is overgegaan de rantsoenen voor de Wagons-Lits te rug te brengen tot een fractie van de tot nu toe gebruikelijke toewijzingen. Men is échter deze knoeierij gekomen, doordat een ambtenaar enige tijd gele den tijdens een treinreis een broodje met vlees kocht, dat te duur was. Het onderzoek naar aanleiding hierven in gesteld, -.bracht aan het licht, dat men voor korte tijd niet minder dan 170 kaarten voor levensmiddelèn voor tien duizenden rantsoenen in zijn bezit had. Een hoeveelheid, zo groot, dat het niet waarschijnlijk was, dat deze langs recht matige weg was gekregen. Zo beschikte men in 6 weken over rantsoenen voor 108.000 eieren. De ad ministratie bleek geen kans te zien een behoorlijke bonnenadministratie te voe ren en op een gegeven ogenblik waren zelfs 50.000 rantsoenen eieren verdwe nen, terwijl driekwart van een hoeveel heid coupons voor levensmiddelen bleek te zijn verkocht of weggegeven, In de woning van de adjunct-inspec teur K. werd een bedrag van f. 60.000 aangetroffen, waarvoor hij geen redelijke verklaring kon geven. Hij trachtte zich uit de moeilijkheden te redden, door een verhaal op te dissen, dat hij op zekere dag by een bezoek aan het distributie kantoor zijn tas had laten staan en deze naderhand had teruggekregen, maar er toen een grote hoeveelheid rantsoenen uit miste. Lange tijd heeft hij dit verhaal vol gehouden, doch toen bleek, dat hij hier van nimmer aangifte had gedaan bij zijn directie, noch bij het C.DJK., kwam wel vast te staan, dat hij met toewijzin gen moest hebben geknoeid. Gebleken is, dataan verschillende kopers coupures werden verhandeld. Als tussenpersoon trad bij deze trans acties een der werksters van de maat schappij op, die gehuwd was met een arbeider, werkzaam aan de Hembrug. Situatie ongewijzigd Over de stand aan de diverse fronten in Palestina het volgende: Zuidelijk front: Het Egyptische leger meldt, dat het in twee groepen van het hoofdkwartier Beit Hanoem uit oprukt. De ene afde ling heeft de Arabische stad Beersjeba bezet, de andere eenheid Deir Soeneid, 12 kilometer ten Noorden van Gaza. Het laatste, een Zionistische nederzetting, viel na een gevecht van een uur. Andere nederzettingen in het gebied van Negev werden met artillerie beschoten. De luchtaanvallen op Tel Aviv duren voort. Toewijzingen en kaarten werden ver kocht aan diverse winkeliers, slagers, melkhandelaren enz. Het feit, dat het gezin een slaapkamer-ameublement voor f. 3000 had kunnen aanschaffen, gaf reeds een aanwijzing, dat men be langrijke inkomsten had buiten het loon om. Tien kopers werden opgespoord. Voorts arresteerde men een andere werkster van het bedrijf, die eveneens als tus senpersoon optrad, juist op het moment, dat zij naar een bruiloft in Holwerd ging. Van het bruiloftsfeest verhuisde zij naar het Huis van Bewaring! De adjunct-inspecteur heeft bekend, toewijzingen te hebben verkocht aan een hem onbekende man, die de echtgenoot van de werkster bleek te zijn. Verder waren tal van personeelsleden der maat schappij in de gelegenheid van de le veranciers van het bedrijf levensmidde len te betrekken zonder afgifte van bonnen. Deze werden dan afgeschreven van het tegoed der maatschappij. Behalve de directeur en de adjunct inspecteur zijn drie kruideniers, een ^antal slagers en de twee werksters voorgeleid. MEDEWERKER VAN LOEK- JANTSJENKO PLEEGT ZELFMOORD. Een Russische officier van de Kom- mandatura te Potsdam heeft zelfmoord gepleegd, na zijn vrouw en twee kinde ren gedood te hebben. Hij had juist een oproep ontvangen om naar Rusland te rug te keren. Deze officier, een mede werker van generaal Loekjantsjenko, begaf zich herhaaldelijk naar de Ame rikaanse sector van Berlijn, waar hij met sommige Amerikanen betrekkingen onderhield. Vier zijner vrienden zUn op dezelfde wijze gecompromitteerd. Twee officieren van de groep zijn er in geslaagd te vluchten, twee anderen zijn aangehouden en naar Rusland ge voerd. Gedurende het onderzoek is ge neraal Loekjantsjenko geschorst en hierna weder naar zijn post gezonden, daar het onderzoek had uitgewezen dat hij niets wist omtrent de actie, van de vijf medewerkers. KOUDE NACHT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Koude nacht met weinig wind en plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag enkele overdrijvende wolkenvelden met droog weer en ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. Zwakke tot matigej wind uit richtingen tussen West en Noord. 22 MEI Zon op: 4.37 uur; onder: 20.37 uur. Maan op: 20.26 uur; onder: 4.10 uur. (E.K.) Hoogwater te Katwijk te 2.59 en 15.25 u. Woensdagmiddag was het feest op Urk: de weg, die de verbinding vormt met de Noord-Oostpolder en het „vaste land" werd officieel geopend. De opening ge schiedde door de echtgenote van de Commissaris der Koningin, mevrouw De Vos van Steenwijk. Foto: ANP-v. d. W. Militair verdrag tussen de vijf-mogendheden van Brussel Uit goedingelichte Britse bron wordt vernomen dat eerlang een overeenkomst zal gesloten worden door de vijf mo gendheden die betrokken zijn bij het pact van Brussel, namelijk Frankrijk, Groot-Britt-annië en de Beneluxlanden, in verband met een plan van gemeen schappelijke verdediging. Er zou noch tans geen beslissing gevallen zijn inza ke de kwestie aan wie het opperbevel van de strijdkrachten der vijf landen zou toevertrouwd worden. Zoals bepaald was, heeft het vaste militaire comité, dat verleden maand door de ministers van landsverdediging van de vijf mo gendheden is ingesteld, geregeld elke week een vergadering gehouden. Hoewel de grootste geheimhouding wordt in acht genomen met betrekking tot de coördinatie van de strijdkrachten van de West-Europese Unie, de standaardisa tie van de bewapening en het beschik baar stellen van gemeenschappelijke bases in de betrokken landen, is men de mening toegedaan, dat de besprekingen voldoende gevorderd zijn, om de com missie voor de buitenlandse aangele genheden van de Amerikaanse Senaat in de gelegenheid te stellen, eenparig een resolutie goed te keuren, waarbij het de Verenigde Staten toegestaan is, zich eventueel bij een mihtaire alliantie van de West-Europese landen te voegen. Centraal front: De Joden houden tegenover krachtige Arabische aanvallen stand in het Ha- dassan-hospitaal en de Joodse universi teit op de Scopusberg, aan de rand van het moderne Jeruzalem en in het om muurde gedeelte van de oude stad. De berg Scopus wordt met granaten be stookt en de Joden zijn van de hoofd strijdkracht afgesneden. De Joden heb ben van het vroegere Britse legerkamp Sarafand uit het Arabische dorp Saf- fariam bezet. De positie der Joden in Jeruzalem Wordt steeds meer benarde Noord-Oostfront: Syrische strijdkrachten veroverden 2 nederzettingen in de Jordaan-valei, SJaar Hakila en Massada, 4 kilometer ten Zuiden van het spoorwegknooppunt Samakh, dat Woensdag door Arabieren werd bezet, aan de Zuidelijke punt van het meer van Gallilea. Nog drie Joodse nederzettingen werden van de lucht uit gemitrailleerd. Volgens Joodse berichten is ten Oosten van de Jordaan een Sy- risch transport en een kanonnenpark vernietigd. Volgens Syrische berichten werd de aanval met zware verliezen voor de Joden, o.a. drie vliegtuigen, afge slagen. Oostelijk front: Joodse strijdkrachten verspreiden zich van Beisan uit naar het Noorden en voeren tegenaanvallen uit op pantser eenheden van het Iraakse leger en het Arabische legioen, aldus Joodse berich ten. Van het Iraakse leger, dat oprukt naar Gallilea geen bijzonderheden. Evenmin van de Libanese strijdkrach ten. De Veiligheidsraad debatteert verder. Tot enig besluit is men nog niet geko men. De president van het Zweedse Rode Kruis, graaf Folke Bernadotte, is be noemd tot bemiddelaar der V.N. in de Palestijnse oorlog. De vertegenwoordiger der regering van Israël in de Verenigde Staten, Eliahoe Epstein, is benoemd tot gezant van Is raël te Washington. Ook Uruguay heeft Israël thans er kend. Libanese autoriteiten hebben te Beiroet 61 Joden van een Amerikaans schip gehaald. Sterk vergrote afbeelding van de jubi- leumspeld, die in omloop zal worden ge bracht ter gelegenheid van het Rege- rings Jubileum van HM. de Koningin. De opbrengst zal geheel ten goede ko men aan een fonds voor de kankerbe strijding. dat in overleg met de Koningin gekozen is als huldeblijk aan Hare Majesteit. Foto ANP. Dankbetuiging van H.M. de Koningin en Prinselijk Paar VOOR GEBODEN HULP BIJ PALEISBRAND. HM. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben aan alle onderdelen van leger, vloot, politie en brandweer hun bijzondere dank be tuigd voor de buitengewone wijze, waarop allen behulpzaam zijn geweest by het blussen van de brand van het Paleis Noordeinde en het in veiligheid brengen van de inboedel. Aan al diegenen uit de burgerij, die op even voortreffelijke wijze hebben medegeholpen, betuigen H.M. de Ko ningin. Prinses Juliana en Prins Bern hard hierbij eveneens hun bijzondere dank. Alle vraagstukken aangesneden Bevin zeide in zijn rede op het La- bourcongres nog o.a. dat hij zich zou verzetten tegen elke stap in de richting van een agressie-oorlog tegen de Sov jet-Unie of enig ander land. „Ik ben niet een dergenen, die menen, dat oor log onvermijdelijk is. Ik ben het nimmer geweest". Met betrekking tot het vliegtuig-inci dent boven Berlijn in April j.l. en het „ongelukkige incident in Tsjecho-Slo- wakije" verklaarde Bevin, dat er moei lijkheden ontstaan zouden kunnen zijn wanneer de Britse regering zich niet „zeer, zeer kalm" had gehouden. „Wat voor provocatie er ook moge zijn, wij zijn van plan in Berlijn te blijven". Bevin laakte het doen van beroepen door regeringen op andere volkeren langs hun eigen regering heen. Een der gelijke handelwijze was niet bevorder lijk voor het tot stand komen van een overeenkomst. „Wat ik niet juist acht en wat naar mijn mening nooit tot vrede zal voeren, is het veronachtzamen van de gebruikelijke wegen tot contact tus sen bevriende staten en het kiezen van andere middelen". In het plan-Marshall meende Bevin werkelijk de eerste grote gelegenheid te zien om af te geraken van het onder handelen van de Verenigde Staten met elk land apart, door te komen tot on derhandelingen van werelddeel tot we relddeel en op een zodanige basis, dat de resultaten van de grote productie van Amerika zodanig aangewend zou den kunnen worden, dat het systeem van leningen grotendeels zou eindigen en dat in samenwerking een grootse po ging zou worden gedaan tot herstel. Wanneer Groot-Brittannië het aanbod van Marshall zou hebben afgeslagen, zouden wij schuldig geweest zijn aan een van de grootste misdaden tegen ons eigen volk. Wat betreft de ontwikkeling van de West-Europese Unie heeft men mij ge zegd, aldus Bevin, dat wij niet ver ge noeg gegaan zijn. Doch bij het samen- brengen van volkeren tot gezamenlijk BINNENLAND Donderdag 27 en Vrijdag 28 Mei a.s. komt de Ned. Bond van Chr. fabrleks- en transportarbeiders in het Kurhaus te Schevenlngen in algemene vergadering bijeen. Toen de 55-Jarlge wielrijder M. zich op de Kaldenkerkerberg te Venlo aan een langzaam rijdende auto, beladen met ijzerwaren, vasthield, kwam hij in aan raking met de wielen van de wagen, waar door hij viel. Juist op dat ogenblik reed de auto met een wiel door een gat ln de weg. tengevolge waarvan een stuk ijzer van de wagen viel, dat juist op het hoofd van het slachtoffer terecht kwam. N. werd vrijwel op slag gedood. Als ere-voorzitster van het Ned. Comité „United nations appeal for child ren" (Unac) zal H.K.H. Prinses-Regentes Juliana de première bijwonen van de nieuwe Zwitserse film „Achter de wolken" („Die Gezeichneten") op Woensdag 26 Mei ln het Indisch Instituut te Amster dam. De opbrengst dezer première komt geheel ten bate van de Unac. De film brengt het grote kinderleed in beeld, dat de Unac tracht te lenigen. Bij K.B. is aan dr G. Bolkesteln, oud- minister van O., K. en W., op diens ver zoek op de meest eervolle wijze en met dankbetuiging ontslag verleend als per soonlijk raadadviseur van de minister van O.. K. en W., zulks ingaande 1 Juli 1948. Wegens vermoedelijke verduistering van een belangrijk bedrag aan geld, in dienstbetrekking gepleegd ten nadele van de N.V. Plaatmetaallndustrie van Mouwe- rik en Bal werd de procuratiehouder G. G. te Zeist ln verzekerde bewaring gesteld. Bovendien werd bij genoemde firma een belasting fraude ontdekt ln verband waarmee de directeur B. werd aangehou den. Er moet ongeveer f. 60,000 verdwenen zijn. Op 28 Mei a.s. zal het vliegkamp schip Karei Doorman van de „Royal Navy" te Plymouth worden overgenomen, waarna het schip op 29 Mel Plymouth zal verlaten. Op -2 Juni 's avonds 8 uur zal het te Rotterdam aankomen en gemeerd worden ln de Merwedehaven. Volgens de voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in Maart 2095 woningen gereed gekomen, waarvan ln Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 228. In Den Haag en Rot terdam resp. 32 en 70. Op een ogenblik, dat er nog een grote stroom van kijkers langs het door brand getroffen paleis aan het Noordeinde trok, brak gistermiddag 200 meter verder een nieuwe brand uit in het pand van de foto-handel Camee in de Hoogstraat en wel in de dakgoot boven de tweede ver dieping na het gebruik van een brander. De brandweer voorkwam gelukkig uitbrei ding van het vuur. BUITENLAND In de Amer. senaat is een wetsont werp ingediend, dat voorziet ln de toe-, lating van 100.000 ontheemden in de V. S. gedurende de volgende twee Jaar. Meer dan 8000 Griekse onderdanen, die een Slavische taal spreken en die Macedonië in de periode van 1944 tpt nu verlaten hebben, Is de Griekse nationali teit ontnomen. Verder hebben 15 communistische lei ders. onder wie generaal Markos en Nicho las Zachariades, secretaris-generaal van de communistische partij, hun nationaliteit verloren. Afgevaardigden naar de conferentie van de Britse Labour-party hebben mee- fedeeld, dat de minister van bevoorrading, trauss, een wetsontwerp gereed heeft, dat voorziet ln de nationalisatie van de „zware ijzer- en staalindustrie". In de herfst van dit jaar zal het ontwerp worden voorge legd aan het parlement. De Amerikaanse luchtmacht heeft bekend gemaakt, dat een kortgeleden uit gevoerde oefenvlucht over 12.800 kilometer van een der 6-motorlge B 36 superbom bardementsvliegtuigen, waar de lucht macht over beschikt, bewezen heeft, dat van bases in de V.S. uit bijna elk strate gisch doel waar ook ter wereld gebom bardeerd kan worden. Enige voormalige Tsjecho-Slowaakse piloten, ale tijdens de oorlog bij de R.A.F. gediend hebben, zijn Dinsdagmorgen met een klein transportvliegtuig van de Tsje- choslowaakse luchtvaartmaatschappij en met medewerking van enkele employé's dezer maatschappij van een vliegveld in Zuid-Bohemen naar Engeland ontkomen, waar hun Engelse echtgenoten verbiyven. 92 mynwerkers zijn om het leven gekomen door een reeks ontploffingen in de steenkolenmijnen van Tlenfoe. ln Tsjoenking. India heeft de voorwaarden verwor pen, die de Veiligheidsraad der V.N. ge steld heeft voor de benoeming van een administrateur der V.N. by het voorgestel de plebisciet in Kasjmir, dat er over zou moeten beslissen, of Kasjmir bij India of Pakistan komt. Naar India's mening, schept de resolutie der V.N. niet de voor waarden. die een „vry en eerlijk plebisciet" garanderen. Op het vliegveld te Rome is een toeristenvllegtulg neergestort en ver brand. Een Engelsman en een Canadees werden gedood. Zij waren op weg naar Palestina naar het Joodse leger. Leden van Sovjet-missles is volgens een order van de Amerikaanse plaatsver- vangende militaire gouverneur Hayes het gebruik van de grensoverschrydingspunten van de Amerikaanse zone ontzegd. Hier door worden alle reizen van Sovjet functionarissen geleid via het grens station te Helmstedt op de grens van de Britse en de Sovjet-zone. Een Amerikaanse militaire commissie te Yokohama heeft luitenant-generaal Tasoekoe Okada, voormalig bevelhebber van het 13de Japanse leger, veroordeeld tot de strop. Hy had tydens de oorlog Amerikaanse piloten ln Japan na hun gevangenneming laten onthoofden. Door de politie te Milaan zijn in één week 40 personen aangehouden, die tot eeri bende valse munters behoorden. Valse bankbiljetten ter waarde van 4 millloen lire werden ln beslag genomen. Een ..Dakota"-postvllegtuig, dat uit Valence (Frankrijk) kwam is op het vliegveld van Bovlngton (Hertfordshire) te plotter gestort. 3 personen kwamen om het leven en een werd zwaar gewond. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft een wetsontwerp aangenomen om een som van bijna 208 millloen dollar ter beschikking te stallen voor verbetering van bases en posten van IJsland tot Hawaï. Gedurende de Pinksterdagen hebben zich bij prinses Margaret van Engeland mazelen geopenbaard. Er zyn geen com plicaties opgetreden. Generaal Xoean is tot president van de voorlopige centrale Vietnamese regering gekozen. De Amerikaanse autoriteiten hebben nu ook alle actie van het door de Sovjet unie gesteunde Duitse Volkscongres ln de Amerikaansë sector van Beriyn verbodeh. Functionarissen van het Amerikaans militair bestuur te Beriyn hebben een wederopbouwprogramma ln de Amerikaan se sector van Berlijn aangekondigd. Gehele huizenblokken en woningen zullen wor den herbouwd of hersteld. In de eerste fase van het programma, die naar schat ting meer dan 1 millloen mark aan on kosten zal meebrengen en vermoedeiyk dit Jaar afgesloten wordt, zal voor 5000 bur gers woonruimte verkregen worden. werken is het niet goed te proberen sneller te gaan dan degenen, die met u gaan samenwerken. Allereerst moet uitgemaakt worden, wie de gemeen schappelijke verantwoordelijkheid wil len aanvaarden. Na onderzoek bevonden wij, dat Nederland, België, Frankrijk, Luxemburg en wij zeiven een zeer respectabele groep in deze wereld te zamen wilden komen. Wij bevonden voorts, dat andere landen die ik niet nader wil noemen^zich in moeilijkheden bevonden en de sprong niet konden doen. Men heeft gesuggereerd, dat wij pressie moesten uitoefenen, doch wan neer men pressie uitoefent op een land om te doen wat het niet wil doen, dan zal dit waarschijnlijk niet gelukken. Bevin zeide afschaffing van paspoor ten tussen deze landen te wensen. Naar zijn mening zou er, een gemeenschappe lijk verdedigingsstelsel moeten komen en nader bezien moeten worden hoeveel procent van het nationale inkomen aan die verdediging besteed kan worden. Hij hoopte dat het mogelijk zou zijn een conferentie te organiseren van de eerste ministers van het gemenebest, waarop dezen van hun inzicht zouden kunnen doen blijken en opdat er geen misver stand zou ontstaan tussen het gemene best en West-Europa, en om tevens de hangende kwesties betreffende delen van het gemenebest te kunne behande len. Er bestaat geen basis voor ontwape ning en vertrouwen tenzij de landen der wereld besluiten tot collectieve veilig heid als fundament beginsel, waarop het andere gebouwd kan worden. W\J moeten, aldus Bevin, voortgaan met het totstand brengen van regionale pacten van collectieve veiligheid waar wij kun nen en niet wachten tot iedereen het met iedereen eens is. Wie zich willen aansluiten, laat ze er bij komen. Groot-Brittannië probeert een geld- hervorming voor alle vier zones gedaan te krijgen doch nu hebben, aldus Bevin, de Sovjets plotseling de viermogendhe- denbijeenkomst doen afspringen. Daar door kon niets gedaan worden. Doch geldhervorming is absoluut noodzakelijk. Wat er gebeuren zal, wanneer Duits land terugkeert in het gezelschap der volkeren kunnen wij niet voorspellen. Bevin zeide te hopen, dat de eeuwenlan ge vete tussen Duitsland en Frankrijk' zou worden bijgelegd. De moeilijkheden welke de V.N. mo menteel doormaken noemde Bevin van voorbijgaande aard. Beter nu deze kin derziekten, aldus zeide hij, dan een vals enthousiasme thans en een ineenstor ting, wanneer de crisis daar is. De regering kan het niet eens zijn met uitsluiting van Australië, Nieuw- Zeeland, Birma, India en Pakistan van de vredes-conferentie met Japan. Ten aanzien van de suggestie, de Britse troepen uit Griekenland terug te trekken, zeide Bevin: „Ik kan het feit niet voorbijzien, dat vijfduizend Grie ken thans dakloos zijn door toedoen van de zogenaamde opstandelingen on der aanvoering van de communistische partij. Ik kan het feit niet voorbijzien, dat kinderen worden ontvoerd en naar andere landen gebracht, noch de ter reur, welke er wordt uitgeoefend, en dat, terwijl een vermanend gebaar van uit een plaats „welke u bekend is, er nog vanavond een einde aan zou doen komen". (Toejuichingen). Wat de executies in Griekenland aan gaat, zeide Bevin alles te zullen doen wat hij kon om de Griekse regering geduld te doen hebben en te doen trachten tot een vreedzame oplossing te geraken, liever dan te vernietigen. Na Bevin's rede werd langdurig ge- applaudiseerd. Een amendement van Zilliacus tegen Bevin's politiek, werd verworpen met 4.097.000 tegen 224.00# stemmen en de resolutie van de mijn werkers, de politiek van de regering on dersteunende, werd aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1