BLOEMEN BATAVIA Fullriede trachtte drama te Puiten te verzachten PANDA EN HET OOG VAN MUG West-Europa en Italië Nauwer aaneensluiting zou de Russische beer nodeloos tergen En noemde de Koningin een „voorireffelijke vrouw" Weer naar De nieuwe bonnen RECHTZAKEN Radio-programma 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLADDonderdag 20 Mei 1943 Tweede Blad No 26390 CVan onze Romeinse correspondent). Italië zal te zijner tijd worden uitge nodigd tot deelname aan het West- Europese Pact. Bevin heeft dit. toen hy voor het eerst over het Verbond sprak, duidelijk gezegd: Op een vraag van de Italiaanse ambassadeur antwoordde hij, dat de uitnodiging in ieder geval eerst na de verkiezingen zou worden gedaan. Thans zijn de verkiezingen voorbij en Bevin heeft in zijn grote rede voor het Lagerhuis gezegd, dat „grote hinderpa len uit de weg moeten worden geruimd voor het duidelijk zal zijn, welke rol Italië zal 'hebben in het na-oorlogs Europa". Het zijn ietwat duistere woor den. Maar als men de rede, welke Mar shall op dezelfde dag heeft uitgesproken, ernaast legt, worden ze duidelijk. Uit de rede van Marshall spreekt ken nelijk de bedoeling Rusland generlei aanleiding te geven tot een onbezonnen pas,daar zulk een pas oorlog zou be duiden. Amerika herstelt de fout der te snelle en te grondige demobilisatie: Amerika wenst een spoedig economisch herstel Van West-Europa en ziet de mi litaire samenwerking der vijf mogend heden van^.het Brussels Verdrag met voldoening. Een sterk Amerika en een waakzaam West-Europa kunnen wel licht Moskou tot bezinning brengen. Marshall noch Bevin schijnen echter met vuur te willen spelen; zij zullen de Russische beer niet nodeloos tergen.. En een opname van Italië in het Pact op dit ogenblik zou daarop neerkomen. Italië immers stelt voorwaarden, of juister gezegd, wijst er op dat het on der de huidige omstandigheden niet in staat is het risico, verbonden aan een dusdanig verdrag op zich te nemen. De Gasperi en Sforza hebben dit duidelijk verklaard en men kan hen geen onge lijk geven. Kan een vrijwel ontwapend land een militair verdrag aangaan, wanneer het als enige van alle onderte kenaars de potentiële vijand onmiddel lijk aan de eigen grenzen heeft? Maar welke houding moet West- Europa aannemen? Een ontwapend Italië zou het "Ver bond niet sterker maken. Een voorstel tot herziening der militaire clausules van het Italiaanse vredesverdrag, dat SCHEEPSBERICHTEN. ALGENTB, MaceioRotterdam, 20/5 te Antwerpen verwacht; BANTAM, 18/5 van Soengel Gerong naar Bangkok. BALI. Java New York ,15/5 van Port Swettenham: BLIJDENDIJK. 19/5 van New York te Rotterdam: Convool coasters (Erna .etc.) BataviaR'dam, 18/5 in de Roode Zee ter hoogte van Kaap Elba; ESSO DEN HAAG (T), 18/5 van Aruba naar R'dam; ESSO ROTTERDAM (T), 21/5 n.m. van Aruba te Rotterdam verw.; HEELSUM. 18/5 van Pointe Nolre naar Boma; HYDRA 18/5 van Aruba naar Barranquilla; ITTER- SUM. 19/5 van Akyab te Basseln verw.; JACOB CATS, 19/5 van Newport News te Rotterdam; LEUVEKERK, CalcuttaRot terdam. 17/5 van Aden; LOMBOK, 18/5 van Batavia naar Oosthoek; MADOERA, GibraltarA'dam, 17/5 te Coryton (Tha mes); MARIE SKOU, R'damBasra (char ter). 18/5 te Antwerpen; ONDINA (T), 18/5 van Singapore te Miri; REMPANG. 18/5 van-Balik Papan te Noenoekan; RONDO, New YorkAlexandrlë, pass. 17/5 Gibraltar; RIJN. TerneuzenHuelva. pass. 18/5 Kaap St. Vincent; STAD MAAS TRICHT, 18/5 tfan Sfax naar Vlaardingen; ZONNEWIJK. 18/5 van Cuba te R'dam. K.HL.t DELFLAND, 18/5 van Santos (thuisreis); SALLAND, 18/5 te Buenos Aires (uitreis). H. West Alrika Lijnen: LARENBERG, 19/5 te Amsterdam van Afrika; MELIS- KERK. 18/-5 te Bordeaux van Antwerpen; STAD LEIDEN, 19/5 Finlsterre gepasseerd van Dakar naar Le Havre. H. Oost Afrika Lijnen: BLOEMFONTEIN, 18/5 te Durban van Belra; BOSCHFON TEIN, 17/5 van Mombassa naar Tanga; LIEVE VROÜWEKERK. 17/5 van Ant werpen naar Marseille: VAN 'T HOFF, 18/5 te Mombassa van Tanga. K.NJ3.M,: DANAE, 18/5 Ouessant gepas seerd van Djidjelll naar Antwerpen; TIBERIUS. 12/5 te Amsterdam van R'dam. Mij Nederland: BALI, 16/5 te Penang van Port Swettenham; J,OHAN DE WITT. 18/5 te BataVla van Soerabaya; JOHAN VAN OLDENBARNEVELT. 19/5 te Am sterdam van Indlë. Mij Oceaan: ADRASTUS, 16/5 te Aden naar Singapore; ALCINOUS. 14/5 van Aden naar Liverpool; ASTYANAX. 16/5 te Aden naar Batavia; MEDON, 14/5 van Aden naar Amsterdam; SALAGA, 19/5 te Rotterdam van West-Afrlka en gaat naar Amsterdam. nauwelijks een jaar oud is, zou te Mos kou (en te Belgrado) worden afgewe zen. Een Amerikaans-Brits-Frans be sluit zou ook zonder Ruslands toestem ming die clausules te wijzigen, zou een woordbreuk zijn en de kloof tussen Oost en West vergroten. Niets past minder in de politiek van Marshall. Zijn een maal Amerika en West-Europa militair krachtig genoeg, dan vermindert het thans dreigende oorlogsgevaar. Is Euro pa economisch weer gezond, dan zal een vooruitstrevende sociale Wetgeving de communistische propaganda haar aan trekkingskracht doen verliezen. De po tentiële vijfde kolonne verzwakt en daarmee voor Moskou de verleiding het geluk der wapenen te beproeven. Is men eenmaal zover, dus wanneer het Mar shall-plan ook in Italië meer welvaart heeft gebracht, dan zalMe tijd rijp zijn, om een Italië, waar het communisme zjjn macht heeft zien tanen, op te ne men in de West-Europese Unie. Cultureel behoort Italië "daar natuur lijk toe en verdient het een ereplaats. Thans zou het echter militair óf de Bond verzwakken óf tot een incident met Rusland aanleiding kunnen geven. En economisch zou een te enge samen werking met Italië ook gevaren met zich brengen. Dit land heeft verschei dene goede industrieën; enkele daarvan hebben strategische waarde. Doch zou het verantwoord zijn voor West-Euro pa zich geheel in te stellen laat ons zeggen op de Italiaanse optische in dustrie. die in Fabrieken als Galilei, Salmoiraghi en andere, artikelen pro duceert van de allereerste rang, wan neer het gevaar bestaat, dat die fabrie ken op het critieke ogenblik door sta kingen en sabotage het militair poten tieel der verbonden .mogendheden scha den? Dat gevaar bestaat ook elders, maar in Italië is het heel wat groter dan b.v. in Engeland. Het wil ons derhalve voorkomen, dat Bevin's duistere woorden betekenen: Italië moet eerst economisch op dreef komen, waardoor het aantal commu nisten zal afnemen. Als dan Amerika en Europa sterk genoeg zijn om het mis noegen van Moskou niet al te zeer te duchten, is de tijd gekomen om her ziening der militaire clausules van het vredesverdrag voor te stellen. Ofwel de- tijd om Italië ook ongewapend welkom te heten temidden der volkeren, waar toe het krachtens zijn beschaving be hoort. Amerikaanse wapens voor de vijf Westelijke mogendheden De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Marshall, heeft medege deeld, dat de regering overwoog op leen- en pachtbasis wapenen te verschaffen aan de landen van het vyfmogendhe- denverdrag: België, Frankrijk, Groot- Brittannië, Nederland en Luxem burg. Denemarken en Noorwegen doen beroep op V. S. om wapens Denemarken en Noorwegen hebben een beroep gedaan op de"VS om wape nen en munitie ten einde hun verdedi ging te versterken, aldus verneemt Reu ter van Amerikaanse regeringsambte naren. De Amerikaanse regering staat hiertegenover niet onwelwillend. De beide Scandinavische landen heb ben belangstelling voor mitrailleuses, geweren, antitankgeschut en luchtaf weergeschut. Er komen geregeld berichten, dat de Sovjet-Unie Noorwegen verzocht heeft een verdrag van wederzijdse bijstand te tekenen, overeenkomstig het verdrag tussen de SU en Finland. Noorse func tionarissen echter hebben deze berich ten tegengesproken. Deze berichten zouden door Moskou geïnspireerd zijn. en een onderdeel vor men van de „zenuwoorlog", die de Sov jet-Unie tegen haar buren voert". Het vraagstuk hoe Noorwegen en De nemarken Amerikaanse uitrustingen zouden kunnen betalen beide landen hebben weinig dollars maakt de zaak voor de VS ingewikkelder. Enkele maanden geledén is Noorwe gen een lening van 12 millioen dollar toegestaan voor de koop van militaire goederen. Dit is echter onvoldoende om de ge hele behoefte te dekken, zo ziet men in de VS in. De Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft met dertien stemmen voor en geen tegen een resolutie aangenomen, waar in wordt voorgesteld, dat de naties van West-Europa regionale militaire ver bonden sluiten „om hun veiligheid te waarborgen". De resolutie voorziet ook in het geval, dat de Verenigde Staten zich bij zulke regionale pacten zouden aansluiten. Zij moedigt de „niet-com- munistische landen in Europa" aan, een gezamenlijke verdediging op te bouwen „binnen het kader van de Verenigde Naties". De kwestie van de devaluatie in de Marshall-landen De Amerikaanse minister van finan ciën, John Snyder, heeft verklaard dat de V.S. van bepaalde aan het plan- Marshall deelnemende landen devalua tie hunner valuta zullen verlangen. Hy deelde tydens een pedsconferentie me- de. dat de devaluatiekwestie in de loop Vlnke en Co.: ROSSUM van Parama-1 van het programma voor valuta-stabi- rlbo naar Amsterdam, pass. 18/5 Ouessant. lisatie aan de orde zal komen „Geweldige dreiging voor West-Europese Cultuur" EEN ONONTKOOMBAAR LIJKEND GEVAAR. Te Groningen, werd gisteren de alg. jaarvergadering van de Mij. tot Nut van 't Algemeen ingezet, waarbij afgevaar digden uit het gehele land vertegen woordigd waren. De voorzitter mr dr J. E. Hcssc noem de enkele problemen waaraan de grootste aandacht zal moeten worden besteeg, zoals de 50 millioen mensen in Duitsland, die leven zonder ver trouwen, dat hen ooit weer een mens waardig bestaan geboden wordt, ter wijl in Europa 20.000.000 kinderen ver hongeren. Gaandeweg is men gaan beseffen, al dus spr., dat voor een verbetering van de verhouding tussen de volkeren en van de maatschappelijke verhoudin gen binnen de volksgemeenschappén economische hervorming niet voldoen de is. De dreiging, die wy allen voelen, raakt de mens. Zy raakt de West-Europese cultuur. Die dreiging is zó geweldig, het gevaar lijkt zo onontkoombaar, dat het ons gaat toeschijnen, dat wy kleine mensen niets anders kunnen doen, dan gelaten afwachten wat er van ons cul tuurbezit gaat worden. Vervolgens wees spr. op de sterke da ling van het cultuurpeil. De zakelijk heid. het commerciële maakt zich meester van de situatie en verzwak king is het gevolg. De Maatschappij tot Nut van het Algemeen echter wil arbeiden om het cultuurbesef weer tot iets levends, iets wezenlijks te maken in ons volk. Vandaag spreekt mr J. Linthorst Ho- man over; „De taak der departementen in het gewesteiyke culturele leven". Eis vijf jaren Dotiutri&t 27, TELEFOON 22895 Het Byz. Gerechtshof te Arnhem heeft zich bezig gehouden met het on derzoek naar de mate van schuld van de „Oberst" T. W. H. Fullriede aan het drama, dat zich te Putten afspeelde op 1 en 2 October 1944. Hem werd ten laste gelegd, dat hy in zyn functie van „Oberst" van de Duit se weermacht als vergeldingsmaatrege len wegens de naby Putten in de nacht van 30 September op 1 October gepleeg de aanslag op Duitse militairen enige honderden mannen gevangen heeft doen nemen en doen overleveren aan de S.S., vrouwen, kinderen en ouden van dagen uit hun huizen heeft doen drijven en ongeveer 100 huizen in brand heeft doen steken. F. had. volgens getuige M. G. Otten, gewezen opper-luitenant bij de motor politie, alles gedaan, om de maatrege len te verzachten. „Als een andere Duit ser het bevel had moeten uitvoeren, zou den de gevolgen veel ernstiger zijn ge weest", zeide O. Jhr M. L. van Geen, burgemeester van Putten, ten tyde van het drama in zjjn eigen gemeente ondergedoken, deelde mede, dat 499 mannen naar Amersfoort waren getransporteerd. Daar werden er 30 vrygelaten en 11 mannen sprongen uit de trein. Naar Neuengamme werden 458 mannen ge deporteerd. Hiervan kwamen er slechts 32 terug. Drie hunner zyn later nog overleden. By de razzia van 1 Octo ber werden nog 6 mannen doodge schoten. Als gevolg van de ramp zijn er thans 254 weduwen en 573 vader loze kinderen in Putten. Er werden 85 woningen verbrand. 4 winkelhuizen, een bakkerij, 4 café's, een' bezembïn- dery. 2 garages cn een bioscoop. Er waren 2000 huizen en het inwonertal bedroeg 10.000. Er kwamen 3500 a 4000 mannen in aanmerking, om te wor den gedeporteerd. Velen konden zich verborgen houden. In een uitgestrekte gemeente als Putten was het uiter aard" moeilijk om hen to pakken, al dus de burgemeester. Dat F. ernstige bezwaren had tegen dé maatregelen jegens de Puttense be volking, bleek uit de getuigenverklarin gen van mevrouw Goedewagen, die op de bewuste Maandagmiddag in contact kwam met de „Oberst". F. zeide. dat ouden van dagen zich niet ongerust hoefden te maken. Mevr. G. vertelde hierop, dat zij thuis een oude moeder had. F. ging met haar mee naar huis en in de woning van de Puttense da mes zag hy foto's hangen van familie leden in marine-uniform en foto's van alle leden van ïiet Koninklyk Huis. F. zeide, op het portret van de Ko ningin wyzend: „Eïne vorziigliclie Frau" (een voortreffelijke vrouw). Hy zeide de kliek van Hitler te haten. „Schei er dan mee uit", zeide de da me, „U krygt van-mijn burgerkleren". Fullriede ging hier niet op in, doch enkele dagen later kwam hij terug en zeide in ernstige moeilijkheden te ver keren, daar hij dc opdracht, om heel Putten te verbranden, slechts voor een deel had uitgevoerd. Dit kon hem de kop kosten, zeide hij en hy vroeg mevr.. Goedewagen aan zyn vrouw en kinde ren in Afrika te schrijven, onder geen beding naar Europa te komen. Aan gaande het bevel voor de mannen, zeide Fullriede. dat met hen niets zou ge beuren. Zij zouden in Amersfoort bly ven, of in Duitsland worden te werk gesteld. F. zeide aan General von Wuhlisch de aanslag op de Duitse officieren te Put ten te hebben gemeld. Hy omsingelde Putten, om de daders te kunnen opspo ren. Hierop ontving hy telefonisch het bevel de schuldigen te straffen, de man nelijke bevolking van 1850 jaar te arresteren en hét dorp Putten In de as te leggen. Hy won tyd zo zeide hy.c^oor schriftelyke bevestiging te vragenen daarna door te vragen waarheen en door wie de mannen .zouden worden vervoerd daar hy zelf geen troepen noch mate riaal ter beschikking had. Von Wühlisch zond hem de trein, waarmede de man nen naar Amersfoort zyn vervoerd. Hy heeft de opdracht tot verbranden van Putten slechts gedeeltelijk uitgevoerd. Verdachte zeide toe te geven, dat het bevel onmenseiyk was, maar de hele oorlog is onmenselyk, zo zeide hy. On wettig achtte hy de maatregel niet. De president; „Door het onmenseiyke bevel slechts gedeelteiyk uit te voeren, was u er niet af. Volgens het Duitse strafwetboek van 1940 is een mindere strafbaar, wanneer hij een misdryf pleegt in opdracht van een meerdere". Fullriede zeide. met de S.S. niets tema ken te willen hebben. Die was te „rück- sichtlos". De procureur-fiscaal mr J. Fikkert zeide in zyn requisitoir, dat, daar de Duitse bezetters dag in dag uit het oor logsrecht, met voeten traden, het verzet der Nederlanders geoorloofd was. In derdaad kon F. niet weten, welke een verschrikkelyke dood de gevangen Put- tenaren wachtte. Maar hij wis„ hoe „rücksichtlos" dc S.S. was en verdachte moet hebben geweten, dat dc mannen als slaven naar Duitsland werden vervoerd. De repressailles war^n niet in verhouding tot de aanslag. Vcrd. heeft misdaden tegen de menselijkheid gcolcegd. Er kend moet worden, dat hij het bevel heeft verzacht. Zijn strafbaarheid is derhalve geringer dan die van Chris tiansen en consorten. De procureur-fiscaal requireerde ten slotte een gevangenisstraf van 5 jaren. De verdediger mr A. A. H. M. Plogch concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. Het Labour-Congres I,emaal' vüld )e nlet?' Lynn en er anderen. Ik denk altijd aan je, als ik was nog een ïh haar stem te in mijn hut ergens midden op de oce- "noren. 'aan lig. Ik vervloek die vent met zijn Je voelt je hier niet ongelukkig, hotel, die zo beslag legt op jouw tyd." 32) Zijn arm om haar heen drukte haar een ogenblik stevig tegen hem aan. Je weet, dat je my kunt ver trouwen. Dèt wist ze inderdaad. Van 't ogen blik af, dat ze hem langs de trap naar beneden had zien komen, koortsachtig en slordig in de ■uitgegroeide kamer jas, had ze geweten, dat ze hem kon vertrouwen. Ze droogde haar tranen af en streek over zijn hand. Je bent werkelyk 'n goede vriend, op wie je aan kunt, zei ze, maar het heeft allemaal niets met geld te ma kken. Het isEn ze vertelde hem, terwyi ze daar samen in de zomerse tuin zaten, haar geschiedenis met Kit. Hoe alles zo goed scheen te gaan, tot dat zy uit de stad had! moeten vertrek ken. En hoe ze nu vandaag een brief had gekregen van Kit, die nèt aan wal was, met het verzoek om naar de stad te komen, terwijl ze onmogelijk weg kon gaan. Maar waarom heb je het mij niet gezegd? Ik zou er voor gezorgd heb ben, dat je kon gaan, zei Peter ont steld. We zouden het op de een of andere manier geregeld hebben. Ze lachte en zei: Maar dat is juist de reden, waarom ik het je niét vertelde. Je bent zo goed voor ons, je 1 laat moeder hier zo maar zonder iets te 'betalen wonen, terwijl ze helemaal niet helpt, en je En ikj heb jou hier als een zeer competent hoofd van de huishouding aangesteld op het salaris van 'n ste no-typiste, zei Peter droog. Werkelijk, geloof me, het komt niet allemaal van inyn kant. Maar dit mag niet wèèr voorkomen Als die jongeman aan de wal is, ga jy er bussen uit om plezier met hem te maken. We zullen boven- hebben. Dan zullen er geen moeilijk heden meer zijn. Ze knikte zwijgend. Luister eens, Lynn. Schrijf 'die zeeman van jou, d^t de directie van dit hotel hem uitnodigt om hier te komen logeren, net zo vaak als hy wil. Het is erg lief van je Peter. Maar je vergeet, dat we geen kamer meer vry zullen hebben, nu die twee oude dames hier als vaste gasten komen inwonen. En het gaat niet aan, te zeg gen, dat hy dan jouw kamer wel kan krygen en dat jij wel ergens op de planken zult slapen. Daar wil ik niets van horen. Maar ik zal hem wèl schry'iven, dat hy hier kan komen. Kit zal het hier vast en zeker erg leuk vinden. Ik geloof niet, Lynn, dat je bang behoeft te zijn, dat hij je vergeet. Je bent niet het soort vrouw, dat 'n man gemakkelyk vergeet. Zelfs niet als ei- Angels zyn. Het Is een zonderlinge samenlöop, maar die Angel Is de dochter van de man, die Jou probeert uit be kopen. De grote Jones-Watson. Gecompliceerd al- is het wel Lynn? Nee, ik vind het hier enig! Het succes van ons werk vind ik heerlyk. Het geeft je het gevoel, dat je iets op bouwt. Maar ikmis alleen Kit soms heel erg. Ate-ik tyd voor me zelf hebZe stond op. Je bent lief en ik dank je heel erg Peter, zei ze en legde even haar hand op zyn schou der. Het wordt tyd, dat ik naa/r bin nen ga en kyk hoe. het inet het dek ken van de tafels voor het diner staat. Peter bleef nog lange tyd, nadat ze weg gegaan was, voor zich uit zitten staren. De mjuggen dansten nog steeds aan de hemel, maar hy zag ze niet en dacht er ook niet aan, dat ze mooi weer voor de volgende dag aankon digden. HOOFDSTUK IV. Kit schreef: „Het speet me heel erg van Zaterdag, lieveling. Ik had je zo graag willen zien. Ik kon je niet eer der berichtsturen door omstandighe den, waaraan ik zelf niets kon ver- Hy schreef niet, wat hy die avond wèl gedaan had en of hy met iemand anders uit was gegaan. Zo was hy al- tyd. Nonchalant en vaag, en aanne mend, dat je allerlei dingen wist, die je werkelyk onmogelijk kón weten. Maar het had geen zin te klagen. Daarmee zou ze hem zéker verliezen. Niets dood liefde gemakkeiyker dan gezeur en klagery. En dus schreef ze liem opgewekt terug, dat ze hoopte, dat het een volgende keer beter zou lopen en dat ze aannam, dat hy zijn verlof ditmaal zonder haar toch nog wel op prettige wy-ze had doorge bracht. ATTLEE AAN HET WOORD. - De Britse premier, Attlee, heeft tij dens de voortzetting van het jaarlykse congres der Labourparty te Scarbo rough In Yorkshire, zijn vertrouwen uitgesproken, dat Engeland zyn huidige moeilijkheden, hoe groot deze ook schy- «en te zyn, zal overwinnen. „Wy rea liseren ons thans, dat de dingen, die tot stand zijn gebracht, slechts mijl palen zyn op de lange weg. die wij heb ben betreden", zo verklaarde Attlee. Te oordelen naar wat de tegenstan ders der regering zeggen, aldus Attlee, zou men denken, dat de regering alle problemen heeft verwaarloosd om wets ontwerpen betreffende de nationalisa tie van bepaalde industrieën aan te ne men. De regering is echter ook op an dere terreinen actief geweest. Er zyn by voorbeeld maatregelen genomen om de onafhankelijkheid van India, Seylon en Birma te bewerkstelligen. Deze vormden „een uniek bewijs van het feit, dat ware democratie imperialisme ver werpt en de naties, die door een ge- meenschappelyke opvatting met elkaar zyn verbonden, tracht op te bouwen op grondslag van gelykheld en kameraad schap." Attlee verklaarde, dat de regering een vrye socialistische gemeenschap tracht op te bouwen door middel van de me thoden van een sociale democratie. Een gemeenschap, die door ondemo cratische methoden wordt veranderd verliest de gewoonte der democratie. Een gemeenschap, die in de stryd alle morele beginselen ter zijde stelt, ver liest die beginselen. Wy hebben gezien, dat, waar dit gedaan wordt, een terug keer tot de democratie eerst naar een verre toekomst wordt verbannen en vervolgens geheel verworpen." Het mooie weer bleef voortduren. Katie arriveerde en de huishoudelyke situatie veranderde hierdoor plótseling aanmerkelijk ten goede. Toen Elfrieda heJ stadsbestuur van Beriyn was en ver- de volgende morgen, een half uur te Vflf' waJt in J" laat, aan kwain zetten, wachtte Lynn haar op. (Wordt vervolgd). Er is een resolutie aangenomen, waar in een beroep op de regering wordt ge daan te streven naar nauwere samen werking met de landen van Europa en met de bevryde volken van Azië cn Afrika in socialistische zin. Dit gaat in tegen Churchill c.s. Een resolutie, waarin de wyze, waar op de genationaliseerde industrieën be heerd worden, aangevallen wordt, is voorlopig niet in stemming gebracht. Ze zal eerst door het party bestuur be studeerd worden. De plaatsvervangende Britse premier. Morrison, verklaarde in een rede, dat Engeland al het mogelyke moest doen om verder bloedvergieten in Palestina te voorkomen. Hij verzekerde de verga dering, dat de Britse regering alles zou doen om vrede, samenwerking en wel vaart te bevorderen, hetzy zelfstandig hetzy met andere regeringen tezamen. Hij deed een beroep op Arabieren en Joijen. - DE STATUS VAN BERLIJN. Tydens een bijeenkomst van de plaats vervangende commandanten van Ber lijn verwierp de Russische afgevaardigde een Brits voorstel om Beriyn de status van een staat te verlenen. Dit zou, zo zeide hy, de splitsing van Duitsland nog meer in de hand werken en bovendien een belediging zijn van dc Beriyners en het Duitse volk. De Britse afgevaardigde wees er echter op, dat dit de wens van vat was in het eerste artikel van de nieuwe ontwerp-constitutie voor Beriyn, Uiteindeiyk werd besloten de kwestie naar de volgende vergadering van het geallieerde militaire stadsbestuur 28 Mei te verwyzen. op Voor het tydvak van 23 Mei t/m 5 Juni 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van Bonkaarten KA, KB. KC 806 362 Melk: V* liter melk (reeds aange wezen, geldig t/m 22 Mei); 391 Melk: 6 liter melk; 393 Melk: 7 liter melk; 396 Vlees: 100 gram vlees: 397 Vlees: 300 gram vlees; 398, 399 Boter: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet; 412 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 414 Algemeen: 200 gram brood (geldig t/m 29 Mei): 416 Algemeen: 1600 gram brood (gel dig t/m 29 Mei); 417 Algemeen: 50 gram thee; 418 Algemeen: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas; 419 Algemeen: 125 gram koffie; 403 Reserve: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas; 404 Reserve: 800 gram brood (geldig t/m 29 Mei); 406 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m 29 Mei). Bonkaarten KD, KE 806 893 Melk- 12 liter melk; 896, 897 Vlees: 100 gram vlees; 898 Boter: 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet; 899 Boter: 125 gram boter of marga rine ol 100 gram vet; 912 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d.; 914 Algemeen: 200 «gram brood (geldig t/m 29 Mei): 916 Algemeen: 400 gram brood (geldig t/m 29 Mei): 918 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas; 903 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m 29 Mei). Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD. ZE, MD, MF, MG. MH 806 (bjjz. arbeid, a.s. moe ders en zieken) Geldig zijn de bonnen van strook F. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrydag 21 Mei worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 24 Mei t».s. mag worden gekocht. Een rantsoen vermicelli e.d. bedraagt 300 gram vermicelli, macaroni, spa ghetti, noedels, mie, tarwegriesmeel en met tarwegriesmeel samengestelde pud dingpoeder of 400 gram vermicellisoep (d.i. droge soep, waarvan tenminste 75 uit vermicelli bestaat of de ver- micellivorm heeft). Oud-voorzitter der v.m. Artsenkamer voor Tribunaal Dr CROIN LEGT VERANTWOOR DING AF. De 55-j. Haagse arts C. Ch. A. Croin, tydens de bezetting voorzitter van de „Artsenkamer", paatsvervan- gend leider van „Medisch front", ge machtigde van Mussert voor de „Art senkamer" cn leider van dc Ver. van Ziekcnfondsarten, stond voor het Haags Tribunaal terecht. Het bleek, dat dr C., eertyds chirur gisch specialist op het gebied van blaas- en nierziekten, door samenloop van om standigheden voorzitter van de Artsen kamer is geworden. Hy erkende, dat hy fouten heeft gemaakt door het wetenschappclyk pad op politiek kompas te willen be wandelen. Zijn doel is geweest gun stiger voorwaarden voor het zieken fondswezen te scheppen. Hoewel lid van de NSB en enige tijd van de SS zag dr C., naar zijn zeggen, reeds in 1943 in, dat hij op het verkeerde pad was. Hij hield op met publicaties en toe spraken. Dr C. legde er de nadruk op, dat de Maatschappij voor Geneeskunst na de oorlog haar bezit, dat indertild naar de Artsenkamer overging, ongeschonden heeft teruggekregen. Ook zeide hij. dat hij tegen geen enkele arts maatregelen liet nemen, toen geweigerd werd con tributie voor de artsenkamer te betalen, hoewel met deurtvaarders gedreigd werd. Toen de artsen symbolisch hun bevoegdheid neerlegden om aan het lidmaatschap van de Artsenkamer te ontkomen, heeft dr C. volgens eigen verklaring, geen maatregelen genomen. Tegen artsen genomen maatregelen kwamen van Duitse zijde. Enige getuigen bevestigden in hoofd zaken de verklaringen van dr C.. die volgens zyn verdediger, door het verzet der artsen wel als de personificatie van het gevaar voor de medici werd gedood verfd. doch dit niet was. Volgens dr C. werd het programma van de Artsenka mer door of namens dr Wimmer opge steld. Het Tribunaal brengt op 31 Mei advies. HAAGSE RECHTBANK. Diefstal en oplichting De lasser J. C, R. te Leiden heeft terecht gestaan wegens diefstal van goederen en oplich ting daarvan. De Officier eiste tegen hem acht maanden gevangenisstraf. De rechtbank heeft verdachte conform die eis veroordeeld. Letsel door schuld De directeur A. C. de L. uit Amsterdam heeft terecht gestaan wegens het te Leiden veroorza ken van een aanryding. waarby iemand yry ernstig werd gewond, die tengevolge daarvan is overleden. Tegen verdachte werd zes maanden hechtenis geëist. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot drie maanden hechtenis en intrek ken van het rybewys gedurende een Jaar. 22). Stapper en Panda dienden een klacht in over de steward, die hun de slang in de hut had gebracht en lie pen toen weer terug naar him hut. Ze merkten niet, dat dezelfde Chinese be diende druk in gesprek was met een deftige oosterling. „Daar lopen de nietswaardige zonen van meikevers!" sprak de Chinees in zyn bloemrijke taal. „Ze beschikken over grote krachten! Ik heb Uw brief in hun hut gelegd en daarna de slang binnengebracht, zoals U my, in Uw verheven wysheid, had bevolen. Maar het heeft niet geholpen! De slang is dood en van Uw brief trekken ze zich niets aan!" „Dat gaat te vèr!" zei de deftige Oos terling. „Als hogepriester van Mug móet ik de smaragd terug brengen! Ten kos te van alles! Doe je best, onwaardige! Spreek met je mede-bedienden en zeg hun, dat ze moeten slagen! Het Oog van Mug mag niet langer door deze wormen worden ontwyd! Wee je ge beente, wanneer ik niet, vanavond nog, in het bezit van de steen ben! Ik be veel je, je best te doen! Ik, Kom Si, persoonlijk!" VOOR VRIJDAG 21 MEI. Hilversum I (301 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: ontbytmuziek; 8.00: nieuws; 8.15: strijd lied; 8.18: operamuziek; 8.50: voor de hulsvrotjw; 0.00: 'lichte klanken: 9.30: muziek van Mendelssohn; VPRO 10.00- morgenwijding door ds A. L. Broer; VARA 10.20: gram.muziek: 10.30: voor de vrouw; 10.45: zang en plano; 11.00: voor dracht; 11.20; licht concert: AVRO 12.00: plano en orgel; 12.30: weerpraatje; 12.33: sportagenda: 12.38: vlooi en plano; 13 00- Vie^W8:, 13,15Vaudeville Strykorkest; 14.00: kookkunst; 14.20: Kamerorkest; 15.00: voordracht; 15.20: kamerorkest; VARA 16.00: orgelspel; 16.30: voor de Jeugd; 17.00: Kentucky Minstrels; 17.20: wipen do muziek; 18.00: nieuws; 18.15: lles: 18-30: Ncd. strijdkrachten; 19.00: denk om de bocht; 19.15: kwartet Jan Corduwener; VPRO 19.30: waar ls Uw God? 19.50: tien voor acht; 20.00: nieuws- 20.05: sonate van Brahms; 20.30: het ge zin In de wereld; VARA 20.00: verzoek programma: 21.35: buitenlands weekover zicht door dr C. D. J. Brandt; 21.50 Con certgebouworkest; VPRO 22.40: vandaag; 22.45: avondwydlng; VARA 23.00: nieuws; 23.15: swing and sweet; 23.40—24.00: or gelspel. Hilversum II (415 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: reveille; 7.45: woord voor de dag 8.00: nieuws: 8.15: gewijde muziek; 8.30. opgewekte muziek; 9.15: ochtendbe zoek; 9.30: waterstanden; 9.35: sympho- nlsch morgenconeert; 10.30: morgendienst 0.1.v. ds J. Hartkamp; 11.00: pianorecital A Dankmeyer; 11.30: harmonie-orkesten; 12.00: Ancora Trio; 12.30: weerbericht: 12.33: ensemble Lachman; 13.00: nieuws; 13.15: Vrij en Blij; 14.00: Don Kozakken- koor; 14.20: voordracht; 14.40: geestelijke liederen; 15.10: orkest M. Gould; 15.30* Holanda Sextet; 16.00: voordracht; 16 20: R. Casadesus. plano; 16.40: solisten uit het omroeporkest; 17.30: Ncd. kamerkoor? 18.00: Sans Soucl; 18.30; vacantlevreugcl in groepsverband: 18.45: Ned. Hervormd Kamerkoor; 19.00: nieuws: 19.15: toe spraak; 19.30: actueel geluld; 10.45: Chr. Werkgeversverbond; 20.00: nieuws; 20.05: proloog; 20.15: orgelconcert M. Bocjcel; 20.45: hoorspel „Stanley"; 21.30: de Va rianten; 22.00: vragen aan voorbijgangers; 22.30- negro spirituals; 22.45: avondover denking: 23.00: nieuws; 23.15: orgel en plano; 23.45—24.00: slotaccoord. AGENDA VRIJDAG: c™ a« a a n Zcc 1 Haasnoot) Spr. C. Costerus van Odljk. 7J uur nam. ZATERDAG. Wassenaar (Kasteel Dulnrell): Kunstcentrum „Marjo Tal". 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5