Per week gaan 100 millioen Amerikanen naar de bioscoop Reünie in de Leidse Kweekschool De films zijn loegangkelijk voor alle leeflijden STADSNIEUWS OPVOEDING DONDERDAG SO MEI Feeslelijke herdenking van 80-jarig bestaan Dindsdag j.l. was een dag van vreug de, zowel voor de oud-leerlingen als voor de tegenwoordige scholieren van de Leidse Kweekschool; de eersten waren ten getale van 170 uit alle oorden v&n het land naar Leiden gekomen, in de eersté plaats om het genoeglijke samen zijn met de kameraden van Vroeger, maar ook om het 80-jarig bestaan van de Kweekschool te vieren. In de eerste rijen merkten wij de "alieroudsten op. onder wie dames, die de 80 reeds ge passeerd waren! WELKOMSTWOORDEN. De voorzitster van het réunie-comité, mej. Wartena, opende de bijeenkomst met een hartelijk woord van wejkom. Zij vergeleek deze réunie met die van 1942, toen wü nog onder de Duitse druk zuchtten en ondanks herhaald verzoek van directrice en bestuur niet eens de vlag mochten uitsteken, die thans ge lukkig weer van school en internaat wappert. De herkregen vrijheid legt aan ieder, ook aan de kleuterleidsters, plich ten op, plichten om de strijd tegen misverstanden en verouderde opvattin gen, welke nog al te veel onder ons volk heersen met betrekking tot het kleuter onderwijs, met energie aan te binden in onze vermoeide na-oorlogse wereld. Wij zullen zo moeten werken, dat er steeds meer waardering komt voor het onder wijs aan de kleuters, dat van zo over wegend belang is voor de opvoeding, in zonderheid voor de karaktervorming. „We zijn er nog niet, maar we zullen er komen." Met een onbeschrijflijk enthou siasme werden deze laatste woorden on derstreept en de volle zaal zong daarop met geestdrift het Kweekschoollied. De voorzitter van het bestuur, prof. dr C. de Boer, begroette ,de réunisten met een geestig speechje, waarbij hij een novelle vertelde, die in deze krmg wel bijzonder insloeg, "een verhaal van de schrijver van „La Maternelle" (de kleuterschool), Léon Frapié, waarin dui delijk tot uitdrukking komt, hoe liefde voor het kind primair behoort te zijn in MINISTER WITTEMAN SPRAK MET COMMISSARISSEN DER KONINGIN. Woensdag hebben de Commissarissen der Koningin in ons land met de minis ter van Binnenlandse Zaken en diens se cretaris-generaal, dr Prinsen, een be spreking gehad te Maastricht. Bevin op Labour-Congres De Britse minister van buitenlandse zaken, Bevin. heeft heden in antwoord op een debat over buitenlandse zaken tndens het jaarlijkse congres der Labour party verklaard, dat hU niet kon en niet het voornemen had een politiek in. Oost-Europa te volgen om „te trachten met geweld vele der dingen, die in die Oostelijke staten van Europa zUn gedaan en waar ik het niet mee eens ben, te veranderen." „Ik kan liet communisme van de Sov jet-Unie niet veranderen en ik zal het niet proberen", zo voegde hU hieraan toe. „Het zal allemaal moeten worden opgelost in de loop van de tyd. maar w"U zijn evenzeer niet bereid er werk loos bij te zitten en toe te zien, dat dat proces zich uitbreidt over een ver zwakt, Verscheurd en verdeeld Europa." Bevin gaf dan een „kort overzicht over d° gevaarlijke plekken in de wereld". In de rest van Europa, zo zei hij, waren er bepaalde staten, die als Engeland den ken. Er kan zeker geen bezwaar zijn te gen het zich verenigen met die staten, waarbij hun economische -en defensie politiek in overeenstemming wordt ge bracht. Indien er werd gezegd.'dat de West-Europese Unie de Sovjet-Unie niet omvat „welnu de Sovjet grens is slechts 480 km. weg." t DE MOEILIJKHEDEN TE BERLIJN WEER VERGROOT. De Sovjet afgevaardigden hébben vandaag de bijeenkomst van de sub commissie voor openbare veiligheid van het geallieerde militair béstuursbureau te Berlijn (Kommandantura) geboycot. De vorige week hield de subcommissie een stormachtige vergadering, toen de Britse afgevaardigde, kolonel Stewart, de door de Sovjet-autoriteiten benoem de commandant der Berlijnse politie, Paul Markgraf, ondervroeg. De Sovjet- af ge va a rdigdé, kolonel Yelisarof, ver klaarde gisteravond, dat de Sovjet-af gevaardigden de bijeenkomst zouden boycotten, tenzij Steward „tot de orde werd geroepen". Toen de Sovjet-afge vaardigden vanmorgen niet verschenen, gaf brigade-generaal Benson, de Britse plaatsvervangende commandant, de Britse vertegenwoordigers in alle sub commissies van het bestuursbureau in structie „de erkende procedures in acht te nemen en alle eventuele botsingen te voorkomen". TSJANG KAI SJEK BEËDIGD. Maarschalk Tsjang kai tsjek heeft hedenochtend de eed afgelegd als pre sident der Chinese republiek. De president wees op „de noodzaken lijkheid de strijd tegen het communisme voort te zetten", door de politieke, eco nomische, culturele en sociale actie te coördineren met de militaire operaties, „hetgeen eën versterking van de tucht en de uitsluiting van de omgekochte ambtenaren vereist". De maarschalk heeft vervolgens de drie hoofdprincipes bepaald, die ten grondslag moeten liggen aan de Chi nese buitenlandse politiek: 1. Steun aan de V.N.. teneinde deze organisatie te versterken, 2. Voortzetting van de vredespolitiek en van de internationale samenwerking op elk gebied. 3. De noodzakelijkheid de V.N te doen beseffen, dat eën grootmoedige hou ding ten opzichte van Duitsland en Japan moet worden aangenomen. BIJZONDERE BEVOEGDHEDEN VOOR BEN GOERION. De voorlopige staatsraad van Israël heeft de premier, David Ben Goerion, gisteravond ruime bevoegdheden ver leend, in evrband met de noodtoestand. „Wij moeten snel handelen en geen tyd verspillen", aldus verklaarde deze. FINSE REGERINGSCRISIS OP KOMST. Tijdens de beraadslaging over het re geringsrapport 1945 heeft het Finse par lement een motie van vertrouwen in de minister v. binnenlandse' zaken, Leine (communist), met 81 tegen 61 stemmen aangenomen. De vertrouwenskwestie werd gesteld naar aanleiding van het onderzoek over do activiteit van de po litie in 1945. Volgens de Finse grondwet zal minis ter Leine verplicht zijn ontslag te ne men en daar het waarschijnlijk is, dat de volksdemocraten, die deel uitmaken van de regering, hem zullen volgen, mag men, althans gedeeltelijk, een regerings crisis verwachten. de opvoeding, maar dat toch ook ken nis van de Kinderziel en tact niet ge mist kunnen worden. De leerlingen brachten nu een tv/ee- cal met veel toewijding en élan gezongen liederen ten gehore onder leiding van mej. Wartena, nl. „Gebet" van Haupt- mann en „Het is Mei, het is purperen Mei" van Jaap Verburg. Intussen was mej. Voltman, de'oud directrice, binnengekomen, die met een hartelijk applaus werd begroet. MEJ VOLTMAN OVER HET VERLEDEN. Zij vertelde van de oude tijd in de oude Kweekschool onder levendige in terrupties van de ouderen, die zich weer jong waanden onder de hoede van Haanstra en Louise Hardenberg, die beide talentvolle hervormers van het Nederlandse kleuteronderwijs. In de dagen van Haanstra stond de waardering voor het „Bewaarschool- onderwijs" nog op belangrijk lager peil dan tegenwoordig; men keek er met minachting op neer en vond het veel minder belangrijk dan het L.O., dat zoveel meer ontwikkeling van de leiders vergde. Haanstra heeft toen met behulp van zijn assistenten een 80-tal leerlin gen opgeleid voor de akte L.O. en smaakte de voldoening, dat slechts twee van dezen het Lager Onderwijs gingen dienen. MEJ. GLA*SZ VERTELT VAN HET HEDEN. Deze causerie werd voortgezet door mei. Glasz, de tegenwoordige directrice; zy xrolc een vergelijking tussen het oude en het nieuwe ey meende dat tussen die beide veel meer overeenkomst dan verschil valt op te merken, al is er na tuurlijk in de loop der tijden wel een en ander veranderd. Merkwaardig, hoe tal van denkbeelden over vernieuwing van het onderwys ln onze tijd reeds door Haanstra in practyk werden gebracht. Hij had in zyn tijd reeds geyverd voor zelfwerkzaamheid en tegen het inpom pen van onbegrepen kennis. Toen en ook thans nemen het onderwijs in de leven de natuur (eigen tuintjes), tekenen, boetseren, zang en paedagogiek met aanverwante vakken een dominerende plaats by het onderwys in. Het probleem van het Voorbereidend Ortderwys is thans nypender dan ooit, nu meh in steeds ruimer kring de betekenis van Eerste vangstresultaten van Katwijkse haringvloot 13 SCHEPEN MET 172 KANTJES. De eerste vangstresultaten van de Katwykse haringvloot van hedennacht luiden als volgt: KW 22 (Orion) 12 kantjes; KW 29 (Margrieta Maria) 2 kantjes; KW 42 (RÜnmond I) 10 kantjes; KW 43 (KUn- mond II) 11 kantjés; KW 44 (Ryn- mond III) 17 kantjes; KW 45 (Nep- tunus) 17 kantjes: KW 50 (De Jan) 28 kantjes; KW 54 i Annie) 13 kantjes; KW 67 (Noordster) 18 kantjes: KW 97 (Van d. Duyn van Maasdam) 17 kantjes; KW 151 tVooruit) 8 kantjes; KW 167 (Ne derland VII) 8 kantjes en de KW 170 11 kantjes. In totaal zyn dit 13 schepen met 172 kantjes. KUNSTKRING HET SCHOUWSPEL. DE Grote Race. Voor de Kuiïstkring Het Schouwspel gaf gisteravond in de Leidse Schouwburg de Haagse Comedia nog een. voorstelling van het Engelse spel „De Grote Race", dat ook nu weder op de bezoekers, die hot Huis vrijwel vulden, een zeer genoege- lyke avond bezorgde en ten zeerste is ge waardeerd. WINKELWEEK EN LUNAPARK. Mogenavond te kwart over -zeven zal de heer J. C. J Lambermont, lid van het Jubileumcomité 1948 vla de derde lijn van het gemeenteiyk radio-distri butienet een causerie houden, waarin hy een en ander zal mededelen over de hier ter stede te organiseren winkel week en het omstreeks die tijd te hou- .den Lunapark. (Van onze correspondent te New-York) gestaan, enkele dubbeltjes duurder. In nog kleinere plaatsen bestaan legio kwartjesbioscopen, waar men nimmtr Het is en blyft een wonderiyk ver schijnsel, dat een Amerikaanse Presi dent zich een jaar lang moet afsloven met alle zorgen van de hele wereld voor een schamele 75,000 per jaar, en een universiteitsprofessor zich tientallen ja ren moet voorbereiden voor zyn ambt voor misschien 10.000. terwyi men daarnaast ziet dat een ot andere ge tapte Juffrouw of mijnheer van de film in diezelfde periode enkele honderddui zenden ontvangt. Het verschijnsel Is niet te verklaren uit de kwaliteiten en capaciteiten van die juffrouw of die meneer. Zoals zy of hy het doet, zyn er misschien nog en kele tienduizenden ce vinden. Om grote begaafdheden te vinden moet men waar lijk niet naar Hollywood reizen. Wat een Betty Grable of 'n Van Jonhson „bren gen" is een „type' dat ih de Ameri kaanse smaak valt. En wanneer men er eenmaal in slaagt om zyn „product" aan de Amerikaanse massa-markt te ver kopen, welnu dan is de fortuin gemaakt. Het bezoek aan de bioscoop is fantas tisch groot. En er kunnen dus flinke pryzen betaald worden voor de film vertolkers. Aiperika telt 19 000 bioscopen Projec teert men 'dit cijfer op de Nederlandse verhoudingen, dan zou b.v. een stad als Amsterdam over de 100 theaters moeten dit onderwiis eiat ivmprt hp o,- An»sceiaam over ue ïuu tneaiers moeten n» J vSnrfn* f XXs I bitten, een stad als Nijmegen al 15. naar voortdurend toeneemt, doch een wetteiyke regeling nog ontbreekt en een belangryk tekort valt w^ar te nemen aan behoorlijke gebouwen en goed opge leide leerkrachten. Mej. G. bracht hulde aan het bestuur voor de belangloze toe wijding aan de zaak van de Leidse Kweekschool, die nog steeds als voor- .heen met financiële moeilijkheden heeft te kampen. Na de pauze, waarin de deelneemsters een overvloedig gebruik maakten van de gelegenheid zich met elkaar te onder houden onder het genot van een thé complet, kwamen de leerlingen aan de beurt. In een aantal keurig bewerkte enorme boekbladen' van karton, .die als in een boekwerk konden omgeslagen worden, Vertoonden zy enige flitsen uit het kweekschoolleven, toegelicht met zeer korte toneelstukjes. Iedere flits wekte herinneringen, soms byzonder vermakelyke. De ruimte ontbreekt ons deze nader aan te duiden; genoeg zij. dat zij alle geweldig aansloegen in deze bodem.- Na nog een uurtje gezellige kout volg de een- gemeenschappelijke 'maaltijd, waarna ieder zich haastte om met de laatst mogelijke gelegenheid huiswaarts te keren. Het is voor oud en jong een goede dag geweest; aanmoedigend en verkwikkend. SPEELTUINVERENIGING „WESTERKWARTIER". Gisteravond hield de Speeltuinver. ..Westerkwartier" ccn buitengewone le denvergadering in de Chr. Schodl aan de Hoge Morschweg. De belangstelling was zeer matig; van de ruim 300 leden waren er behalve hét bestuur tien opgekomen. De voorzitter de heer C. F. Lardee opende deze bij eenkomst $n betreurde deze slechte op komst. In verband mét het 20-jarig bestaan op 6 November a.s. werd een feest-com- piissie benoemd, bestaande uit de he ren G. Heijnen, Smit en Klauw, en mevr. J. v. d. Zon. Bij de feestviering zal in de eerste plaats aandacht worden geschonken aan de jeugd. Nadat de heer Klejet, 2de voorzitter nog een propagandistisch toespraakje had gehouden, gaven de heren Ge Heynen en Gé Merischie nog enige ac- cordeonnummere ten beste. Ook was er nog een gratis tombola welke pryzen gratis door de winkeliers Uit de buurt waren beschikbaar gesteld. Daarna sloot de voorz. deze vergade ring. ACADEMISCHE EXAMENS Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde, op proefschrift getiteld „Onderzoekingen over den invloed van insuline en glucose op de Cluconeogenese en clycogenolyse in leverweefsel In vi tro", de heer H. J. Colenbrander te Weert; idem tot doctor in de Rechtsge leerdheid. op proefschrift getltejd „AcTat en ISlamletische plichtenleer in Indone sië", de heer mr J. Prins te Leiden en op proefschrift getiteld ..De bflzóndere Rechtspleging", de heer W. M. E. Noach, te Lelden. A.R. JONGEREN STUpiECLUB. De AJ&.J.O.S. kwam gisteravond by- een in het gebouw voor Chr. Soc. Be langen, onder leiding van de heer C. Kromhout. De heer J. J. Overduin Jeidde in het onderwerp „Gezag en Vrijheid". Spr. zette uiteen, dat gezag en vrijheid geen tegenstellingen behoeven te zyn. Tus sen beide moet het juiste evenwicht worden gevonden. Het overheidsgezag, dat zijn bevoegdheid aan Go$ ontleent, is beperkt. Warè vryheid is niet be staanbaar zonder gezag. By de bespre king werd het onderwerp in verband gebracht met verschillende actuele pro blemen. Eesloten werd de Leidse A.R. Jonge ren opte wekken om deel te nemen aan de verkiezingsbetoging, welke op Zaterdagmiddag 5 Juni a-s. te Amster dam gehouden wordt. In het weekblad „Handelsbelangen" van morgen .wordt o.a opgenomen de creölteurenlijst in het faillisement van de nalatenschap A, G. Giezen in leven kermis-exploitant te Leiden. Het passief is groot f. 118.313,15, waar van f. 16.427,35 preferent; het actief, is nog niet juist bekend. Dit zyn cyfers, die in Nederland niet tc halen zyn. Men bedenke bovendien, dat het systeem van doorlopende voorstel ling in Amerika veel verder is doorge voerd dan in Nederland. In een stad als New-York b.v. gaan verschillende bio scopen 's morgens om 10.30 uur open en zy sluiten om 2 uur 's nachts. Intussen wordt het program 4 a 5 keer afge draaid, hetgeen neerkomt op eeii verdere vergroting van wat men zou kunnen noemen de bioscoop-capaciteit. Het hoeft dan ook niet te verbazen, dat het bioscoopbedrijf niet minder dan drie kwart van de amusementsdollars van het publiek opslokt. De gemiddelde Amerikaan geeft per maand een dollar uit aan bioscoopbe zoek, dat is reeds een recette van 140 millioen. De jaarrecettes liggen momen- teeMn de buurt van $1,8 milliard, het geen een formidabele Sprong is van de gemiddeld „slechts" 600 millioen, die voor de oorlog ontvangen werd. Toch zyn de Amerikaanse bioscopen gemiddeld niet duur! Anders zou het niet mogelijk zijn, dat er per week 100 millioen Amerikanen naar de bioscoop gaan.,Slaat men het bezoek om over de wekelijkse recette, dan komt men op een cijfer van nog geen veertig dollarcents per plaats. Deze cijfers gaan natuurlyk niet op voor de grote première-theaters in New-York of Los Angeles. In New- York betaalt men in die theaters prijzen die liggen tussen de 1 en 2. Maar daarvoor krijgt men behalve de film dan ook een show aangeboden van circa een uur lang met de beste amusementskun stenaars van het land. Het beroemde Radio City heeft b.v. een vast orkest van 40 leden, een corps de ballet voor klas sieke dansen van 36 meisjes, en de be roemde en bij vele Nederlanders welbe kende Rockets eveneens 36 meisjes die voor dc moderne dansnummers zor gen. Voorts heeft Radio City een eigen mannenkoor: de Glee Club. Maar Radio City is ook een super theater, zeker het grootste en waarschifnlyk het fraaiste van de gehele wereld, met uitermate verzorgde programma's. Gaan wij echter de provincie in. dan zakken de entree prijzen ook onmiddcllyk sterk, In steden van gemiddelde grootte zit men voor 50 k 60 cents, en alles is ccn rang, ieder gaat zitten, waar hij zin in beeft. Soms zijn kleine gedeelten, waar roken la toe- Uitzending/ van zwakke en rustbehoevende kinderen LEIDSE RAAD VOOR KINDERUIT ZENDING DOJET BEROEP OP LEIDSE BURGERIJ. Eén van de vele sociale taken, waar toe ons ïand en ous volk zich altyd bijzonder aangetrokken hebben ge voeld, is de uitzending van zwakke cn rustbehoevende kinderen. Reeds voor ae oorlog had dit werk, dat zich over 50 koloniehuizen uitstrek te, de steun en sympathie van velen. Talloze verenigingen en stichtingen wij denken o.a. aan het Centraal Genootschap voor Kinderherstel lingsoorden en Koloniehuizen en het Bio-vacantie-oord hebben voortdurend al haar krachten aan dit möoie doel gegeven, t)aarnaast hebben ook steeds overheidsinstan ties dit werk financieel gesteund. Tydens een gistermiddag in het ge bouw van de G.G. en G.D. aan de Mare gehouden persconferentie hebben zowel dr J. G. Bazuin, de leider van de Schoolartsendienst als de secretaris van de Leidse Raad voor Kinderuitzending, de heer C. Kuilman, ons een uiteenzet ting gegeven van de ontwikkeling van dit werk, dat reeds in 1883 in Nederland ter hand werd genomen. Hoewel aan vankelijk de medici op de achtergrond bleven,v toonde deze al spoedig, dank zy de krachtige pogingen, welke van de zyde van de hoogleraren Scheltema in Groningen en E. Gorter te dezer stede in deze richting werden ondernomen, eveneens grote belangstelling voor dit werk. In 1920, by de reorganisatie van de Volksgezondheid, ging ook de over heid zich met het werk bemoeien en kwam er een subsidieregeling tot stand. In de loop der jaren hebben vele vereni gingen zich de zorg voor het zwakke en veelal ook schoolvermoeide kind aan getrokkén. Sindfc die tfld bewoog zich de kinderüitzendihg in stygende lijn, zo werden alleen al in 1938 plm. 24.000 kin deren, verdeeld over 50 koloniehuizen, verpleegd. Het aantal verpleegdagen be droeg dat jaar ongeveer 900.000. Ruim een wereldpremière behoeft te ver wachten, maar waar projectie en geluid toch niets te wensen overlaten. HET JEUGD-BIOSCOOPBEZOEK. Maar met de entree's van de volwas sen bezoeker zijn wy er niet. En hier raken wij aan een van de meest peni bele vraagstukken van het Amerikaanse leven: het jeugdbioscoopbezoek. Een leeftydsgrens is er niet: alles is „toe gankelijk voor alle leeftijden". Wel is waar hebben dc kerken een bioscoop commissie, die aanbevelingen geeft en sommige films ten sterkste veroordeelt, maar hiermee kan men toch niet alles opvangen; een feit is, dat in vacanties en gedurende de weekends het jonge volkje 'n hoog percentage der bioscoop bezoekers vormt, in de theaters bulten New-York tegen de geringe prys van slechts 0,20. En hoewel vele ouders toegeven, dat niet alles, wat onder deze jonge ogen komt, even geschikt is, heerst er toch een enorme gemakzucht om zyn kroost een kwartje in de hand te stoppen, waarmee het zyn entree en een zokje pinda's kan bekostigen en dan verder een hele middag „opgeruimd" is. Mis schien dat het personeelsvraagstuk of de kleine behuizing, waar het land mee sukkelt, de verklaring is, dat vele ouders hun kroost de straat op- en de bioscoop insturen. twee millioen gulden, waarvan de helft door overheidsinstanties werd gedragen, werd in 1938 aan dit werk ten koste ge legd. Ten einde, deze kinderuitzending ook hier ter stede zo effectief mogelijk te doen zijn, werd kort na de oorlog een Leidse Raad voor Kinderuitzendfng in het leven geroepen, Welke als overkoe pelend orgaan voor de op dit terrein reeds werkzaam zyndc verenigingen wenst werkzaam te zyn. Dank zy een doeltreffende samenwerking konden het vorig jaar plm. 200 kinderen wórden uit gezonden. Van groot belang is het, dat alle kinderen, die voor een dergelijke uitzending in aanmerking komen, voor af door de schoolartsendienst worden gekeurd, terwyi ook een selectie wordt toegepast, waarby er voor wordt ge waakt, dat kinderen, die een sanato- riumverpleging van node hebben, niet ln een vacantiekolonie terecht komen. By de keuring, zo werd ons verteld, onderscheidt men twee groepen van kinderen. Allereerst zy, die bedreigd worden uit hoofde van aanleg en omge ving en voorts zy, die ter versterking of .^verdere genezing enige tijd moeten 'worden uitgezonden. Nadat dr Bazuin ons nog iets had verteld over de gunstige resultaten, welke met deze kinderuitzendingen wor den bereikt, zette hy uiteen, dat oók dit jaar weer een 200-tal kinderen op uit zending wacht. Uiteraard is hiermede, vooral ook door de verhoging van de verpleegprys en de oorlogsschade, welke aan verschillende koloniehuizen is ont staan, wederom een groot bedrag ge moeid. Ten einde ook dit Jaar het werk in zyn volle omvang te doen slagen, zal as. Zaterdag op de Leidse burgerij een beroep worden gedaan dit werk finan cieel te steunen. Daartoe zullen die dag kaarten worden verkocht (minimum prijs tien cent), waarop een rebus voor komt, welke met een pr/.tzegeltoeslag moet worden ingezonden en waarvoor geldpryzen, beschikbaar worden gesteld. Voor dit bedrag kan speelgoed worden gekocht. Hopelyk zal de opbrengst evenredig zyn aan het goede doel. Smits Siebinga ontplooide loffeiyke kwa liteiten. Dirigent Berghout, die wU indertyd reeds als voortreffeiyk cellist leerden waarderen, wist zijn warm muzikale in- tentle's tót gelding te brengen: zyn dui- deiyke dirigeertechniek was hierbij van groot voordeel Ook het koortje had hy goed in de hand. Wel is waar was het Bach-motet „Jesu, Meine Freude" wat te hoog ge grepen aan menige passage moet nog gevyld! maar enkele oude zangen, Debussy's geestige „Yver, vous n'estes qu'un vlllian" en vooral de reeds ge noemde verheffende Diepenbrock gaVen veel zuiver genot. Het helaas matig bezochte concert vond plaats onder auspiciën van „K. en O", namens welke organisatie Herman Stenz woorden ten begroeting heeft ge sproken, daarbij de wens uitend, dat deze eerste samenwerking tussen studenten en burgerij door meerdere van dergehjke avonden gevolgd moge worden. Een wens. waarbij wy ons van harte aansluiten, gezien de verblijdende resultaten van ditmaal. Want Berghout weet deze ensembles ln veilige banen te leiden! H. N.V. KON. NED. GROFSMEDERIJ In de hedenmiddag onder presidium van de heer N. C. F van Ginkel gehou den aandeelhoudersvergadering van de N.V. Kon. Ned. Grofsmederij werden de verlies- en. winstrekening goedgekeurd. Er werd over 1947 een netto-winst van f. 188 714 gemaakt. Het dividend werd vastgesteld op 24 c/0 (Incl. 18 achter stallig dividend) op de prioriteitsaan delen en 6 90 op de gewone aandelen. By acclamatie werd de heer N. C. F. van Ginkel tot commissaris herkozen. Tot- leden van de „Commissie boekjaar 1948" werden benoemd de heren jhr C. C. Roëll, W. J. Kramer en B. Pot. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Hendrik Cornells Johannes z. van G. wyilng en F. M. Lindhout; Geertruida d. van G. Kokkedee en M. Rietbergen; Maria Catharina d van D. Koet en J. van der Plas; Cornells zn van C. Colpa en E. Arnoldus; Cornells zn van C. van Vliet en M. Bos; Willy dr van D. P. Kuyvenhoven en W. A. Teske; ISrna dr van G. de Jong en S. van Schoonder- woerd den Bezemer; Jacob Gerard zn van G. Groenhuizen en C. Lepelaar; Johanna Elisabeth dr van P. van Dam en P Kluivers; Huberta dr van H. L. ten Gate en H. Hupkns; Hendrien dr v. H. L. ten Cate en H. Hupkes; Robert zn van W. Boogert en Y. C. Stormer; Johannes Hendrik zn van H. J. van der Woerd en J. H. van Leeuwen; Barbara dr van G. Star en B. Wassing; Johan nes Cornells zn van T. W. van Rooyen en A. Bos; Rudolf Jakobus zn van W. A. Weber en E. J. Schouten; Christina dr van T. van der Blom en C. Huf. OVERLEDEN. D. T. Nederlof, man, 47 jaar: M. C. Schouten, gesch., 67 j.; C. A. Smeeing huisvr. van C. Schipper, 48 jaar; H. A. B. Keller, man, 80 jaar; H. Marks, man 55 jaar; C. S. S. Letschert, huisvr. van P. Geertsma, 62 Jaar. Concert Leids Studenten zangkoor en Leids Studentenkamerorkest „Collegium Musicum" Ondanks de korte voorbereiding, welke Henk Berghout ter beschikking stond hij verving als dirigent de ongesteld ge worden George Robert is hy er in geslaagd ons met bovengenoemde ensem bles een avond te bereiden van weldadig, geanimeerd en voor alles geësteiyk be schaafd musiceren^ Vocaal, zowel als in strumentaal waren er heel verdienste- lyke prestatie's, die, naarmate de avond vorderde, beter en beter werden, met een werkelyk imponerend gezongen Christus is opgestanden" van Diepenbrock tot slot. Als gewoonlyk had deze avond sléchts één euvel: de gebruikeiyke overladen- heid. om van het te late begin maar niet te spreken De waarde ligt heus niet in de kwanti teit, maar in de kwaliteit! Die kwaliteit nu was gisteren genoegzaam aanwezig, ondanks de kleine orkestbezetting en het geringe aantal zangers en zangeressen. Zeker: er waren tekortkomingen, gelijk bij dilettanten, die bovendien ieder jaar wisselen, niet anders te verwachten is. Maar we zien die graag door de vingers, omdat er de factor is van de toewyding, de ernst en het jeugdige enthousiasme. Het orkestje speelde het 4e kwartet van Stamitz nog wat gejaagd en vlak en leek hier in 't algemeen nog niet erg op dreef Maar het liet zich gelden in een prachtige suite voor fluit- en orkest van Telemann, waarin Herman Muller met kleine, doch zuivere toon. uitstekende adembeheersing en veel vloeiende virtuo siteit de fluitsolo blies. Er ontstond te vens een harmonieuse samenwerking met de muzikale en accurate claveciniste mej. Berkelbach V. d. Sprenkel. Ten slotte heeft het „Collegium Musi cum" weten te boeien met Corelli's Con certo Grosso op. 6 no 1, waarin de stuw kracht van de eerste vilolist Veltman wel eens te voortvarende afmetingen aannam, hetgeen echter vergoed werd OEGSTGEEST EEN MOOI SUCCES VOOR ..OLYMPIA". De gymnastiekvereniging „Olympia" alhier heeft deelgenomen aan het jubel feest \an het K.N.G.V. te Arnhem met drie groepen voor verenigingskampen. Het strekt deze jonge* vereniging en haar leider deh eer G. W. Röhncr in het bijzonder, tot eer, dat alle drie de groepen een prys wisten te behalen. De dames en de Joiigensgroep behaalden elk een 3e prijs, terwijl de melsjesgroep met een 2e prijs huiswaarts keerde. Een mooi resultaat, dat beloften in houdt voor de toekomst, SASSENHEIM Gemeente-secretaris geïnstalleerd Gisteravond vergaderde de gemeente raad ter Installatie, van de nieuwe Ge meente-secretaris, de heer G. A. Stol- wyk. Onder de aanwezigen was o.a. de heer Van der-Hoeve, burgemeester van Voor schoten. In zyn openingswoord herinnerde de voorz. aan de radiorede van H.M. de Koningin waarin zy haar aftreden aan kondigde. Hy bidt haar toe, dat zy nog lang in ons midden moge biyven. Nadat de heren Van- Breda en Kor- tekaas de nieuwe secretaris hadden binnengeleid legt deze in handen van de voorz. de bij de Wet voorgeschreven eden af. Na deze plechtigheid wenst de voorz. hem van harte geluk. Hy herin nert aan de toespraak van burgemees ter Gouverneur, by de installatie van de heer Los, en resumeert vervolgens waar de secretaris mag en moet spre ken en wat zyn taak behelst. Hij zegt de heer Polman dank voor het werk dat hy als loco-secretaris heeft verricht en met de wens dat de secreta ris in het belang der gemeente moge werkzaam zyn verklaart hy hem voor geïnstalleerd. De heer Stolwijk dankt voor de goede wensen, die hy ontvangen heeft. Het heeft hem goed gedaan, dat zijn benoeming met alg. stemmen is ge schied, want dat toont dat men ver trouwen in hem heeft en vertrouwen heeft hy nodig, zowel van B. en W. als van de raad en de gemeente. Hy dankt de burgemeester van Voor schoten voor wat deze voor hem ge weest is. Moge het my gegeven zyn, de zo juist door mij aanvaarde functie, zó te ver vullen dat het zal strekken tot het wel- zyn der gemeente. Nadat namens de raad de heer Van Breda' enige hartelyke woorden had ge sproken, werd de vergadering gesloten. VOLSCHOTEN HEllMK MATEN EN GEWICHTEN. Op 10 en 11 Juni a.s. telkens van 10 tot 12 uur en van 13 tot 16 uur zal In een lokaal van het perceel !1 f-nej. P. M. L. de O - 'f| -ïg wuiden ge houden voor ierijk van maton gewichten Stuurs had 't oude heertje me tot praten genood, toen hy zich op z'n plantsoenbahkje in de zon zat te koesteren. Er bleek harmonie in onze op vattingen wat betreft het dure leven, de schaarste aan textielpun ten en de zonderlinge Russische manupulaties inzake het verkeer^ Maar toen de publieke opinie om trent jeugdopvoeding ter sprake kwam. botsten de meningen. Terwijl lk persooniyk die zaak niet zó somber bekeek, werd het heertje verschrlkkeiyk rood. vatte vuur en vlam en keek nóg zuurder dan eerst. „Nee meneer, U kunt me vertel len, wét U wilt, maar ik ga er niet mee accoord. De jeugd is brutaal en luidruch tig, rookt te veel, smyt met 't geld, is eigenzinnig, weet 't altijd beter en heeft totaal geen eerbied voor oude mensen, zoals ik". Toen ei' nog véél meer vreseiyks kwam, stopte ik z'n ratelende woor denstroom, zei dat hij die zaken toch heus te eenzydig inzag en vroeg, of dat nu niet 'n échte oude- herenkwaal was. Het oude heertje wond zich nog heviger op en keek alsof hy me doorboren wilde. „Ze zegg i, dat lk 'n ouwe zuur pruim ben, die de zon niet in 't water kan zien schynen. Dat mag waar zyn, maar even waar is, lk garandeer 't! dat de jeugd van tegenwoordig geen bldeugt en er van haar niets terecht komt. Die Jonge mensen van nu komen later zeker niet zo netjes voor de dag als lk en zullen beslist niet van zo'n „rustige" ouderdom ge nieten. Ze raken in de goot. Dat zeg ik. Basta-!" Ach, hemeltje lief! Daar zat me dat deftige, op kook hitte gebrachte heertje ineens eigen lof te zwaaien! Uiteriyk: -O! zo netjes! Maar innerlyk was er toch iets mis Natuurlyk was zyn opvoeding prima geweest. Maar zij bracht hem toch niet zó ver, dat hij oud geworden de zaken zonnig, vredig en vooral., rustig kon bekyken. Ik liet hem achter, pruttelend en mokkend. Als de dood hem komt bezoeken, zal hy nóg mokken en pruttelen. Maar hy vergeef, dat daarvan wereld nóch jeugd beter worden. Gelukkig gaat die moeilijke we reld tóch door, ook al zit dat nette heertje niet meer op z'n gemak- keiyk bankje. En de jeugd zal er ondanks hem toch wel iéts van maken! D&t zeg lk. Basta FANTASIO. Fonds voor de Kankerbestrijding ALS NATIONAAL HULDEBLIJK VOOR II31. DE KONINGIN. Het Nationaal huldcblyk, dat aan H.M. de Koningin zal worden aange boden tor gelegenheid van haar 50- jarig regeringsjubileum, zal zijn: „een fonds voor de kankerbestrijding." Dit besluit is genomen na overleg met de Koningin zelve, die de wens heeft geuit, dat het huldeblijk zodanig zou worden gekozen, dat 't ieder lid van de bevolking ten nauwste zal beroe ren. H.M. heeft gemeentel, dat een fonds, waaruit het onderzoek en de bestrij ding van een van de meeste gevreesde ziekten kunnen worden bekostigd, hier voor het meest geëigend is en heeft de wens geuit, dat de bedragen, die in de andere delen van het Rijk, in Oost en West, zullen worden byeengebracht, zullen worden besteed voor een fonds ten behoeve van de volksgezondheid in die gebiedsdelen. Hierover is reeds con tact opgenomen met de Gouverneurs van Indonesië, West-Indlë en de An tillen. De gelden voor dit fonds zullen wor den byeengebracht door de verkoop cp grote schaal van herdenkingsinsignes. Voorts zal de gelegenheid worden opengesteld bijdragen te storten op voor dit doel te openen bankrekenin gen, op de postgiro of by gemeente giro te Amsterdam. 7- V YYttOC^JllicilbW IJ UI 1 tl door diens fraaie toon. Ook dé cellist het verkeer langs de weg. WASSENAAR 25-JAUIG BESTAAN TRAMVERBINDING DEN HAAG—WASSENAAR. Op 2 Jüni a.s. bestaat de lijh Den Haag Wassenaar 25 jaar. In Huize Nieuw Rykfldorp te Wassenaar zal de directie van de H.T.M. op die dag receptie houden, waartoe zij om 2 uur n.m, ln versierde trams met het H.T.M.-muzlekkorps aan de halte Kerkdam zal aankomen en met haar genodigden en leden van het Wasse- naarse feestcomité e.a. vandaar zal gaan, de muziek voorop, naar Nieuw Rijksdorp. Aldaar zal tevens worden geopend ccn tentoonstelling vah de Stichting Tram archief, de Ned. Vereniging van Belang stellenden in Spoor- en Tramverkeer en van de Wassenaaree politie op gebied van BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 20 Mei. De effectenbeurs gaf vandaag een voortzetting te zien van de gisteren in getreden reactie op de devaluatiestem- ming van Dinsdag J.l, De verzekering van de Amerikaanse minister van fi nanciën dat niet terstond te verwach ten is, dat de Ver. Staten van de aan het plan-Marshall deelnemende landen een devaluatie hunner valuta's zullen verlangen, heeft bijgedragen tot het verminderen van de hierover ontstane ongerustheid. Gevolg hiervan was, dat het koerspeil verder inzakte en do markt, vergeleken met Vrydag J.l. de laatste dag voor de devaluatiehausse flauw gestemd was. Sterk kwam dit tot uiting voor claims Deli My., die tot be neden f. 100 terugliepen. Het laagste punt was 95 (gisteren slot 127) waarna een herstel intrad tot f. 105. Tabéks- fondsen werden, evenals de overige aan delen, van cultuUrondernemingen, lager gewaardeerd, maar Amsterdam Rubber benaderde weer vry dicht het vorig koerépeil, want de rubbersituatie, met name in Ned.-Indlë, wordt gunstig be oordeeld. Kon. Olie verloor een 7-tal punten; aandelen Philips leden betrek- kelyk het grootste koersverlies door circa 10 in te zakken. Ook Unilever, certificaten Hoogovens en Aku waren vrij aanzienlyk lager. Scheepvaart Unie bood betrekkeiyk goed weerstand. De binnenlandse dollarlening reageerde tot 1021/16. In Amerikaanse certificaten werden gisteren 883 stuks verhandeld. Het Wassenaar6e Feestcomité workt plannen uit voor feestavonden voor het personeel van de Wasscnaarso lyn en voor de kinderen dier beambten zal een feest middag worden gegeven. Uit de Wnesc- naarse burgery kwamen daarvoor reeds veel giften binnen, maar om de herden king voor het personeel zo feestelijk mo gelijk te maken zullen verdere bijdragen uit de Wassenaar8e gemeenschap nog gaarne worden Ingewacht, te gireren on der no. 3946 aan do Nutsspaarbank to Den Haag te nbehoevo van het Jubileum comité Wassenaar of to deponeren ln de geplaatste bussen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3