Staking op de bloemenveilingen geproclameerd Twee knapen van vissen op Scheveningse afslag PANDA EN HET OOG VAN MÜG AUDIUM DINSDAG 18 MEI Nederlands legervliegtuig bij Tokio verbrand. ELF OFFICIEREN GEEN NOEMENS WAARDIG LETSEL. Een Nederlands legervliegtuig is in de buurt van Tokio verbrand, nadat het een noodlanding had uitgevoerd, waartoe het gedwongen was dooi slecht weer. De 11 inzittenden «officieren van het Neder landse leger) liepen slechts lichte ver wondingen op. Zij hebben het vliegtuig tijdig verlaten. VOORLOPIG GEEN VERBOD VAN ONDERHOUDSWERKEN. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft besloten voorlo pig voor de zomer van 1948 geen verbod tot het uitvoeren van onderhoudswerken uit te vaardigen. DE KONINGIN BEZOEKT CONCOURS-HIPPIQUE. Vergezeld van haar Dame dh Palais, mevrouw L. P. de Beaufort en haar stalmeester W. F. K. Bischoff van Heemskerk, heeft Hare Majesteit de Ko- ninging gistermiddag, een deel van het nationaal concours hipplque, dat de Ver. van. Paardenfokkers en liefhebbers van de Paardensport te Apeldoorn had geor ganiseerd, bijgewoond. GESCHENK VAN NEDERLANDSE KUNSTENAARS. Aan de Joodse staat. Een groep beeldende kunstenaars heëft een telegram, ondertekend door de di recteur van het Stedelijk Museum te Amsterdam jhr W. J. H. B. Sandberg, gezonden aan de voorzitter van de Ned. Zionistenbond, dr S, Kleerekoper, waarin1 wordt medegedeeld, da^ ter ge legenheid van het uitroepen van de Joodse staat een groep vooraanstaande Nederlandse beeldende kunstenaars, als bewijs van vriendschap en sympathie, besloten heeft aan de jonge Joodse Staat elk een hunner werken aan to bieden. Zij hopen met deze bijdrage aan het museum te Tel Aviv de grondslag te leggen voor nauwe culturele samenwer king. VEERTIG ZWARTE HANDELAREN TE 'NIJMEGEN GEARRESTEERD. De politie te Nijmegen heeft een 40- tal zwarthandelaren gearresteerd we gens grove handel in schaarse goederen. Hieronder zijn verdachten, die al sinds de oorlog verboden handel dreven in goud en vooral gouden munten. De jonaste proef met atoomwapens. ZIJN GOED GESLAAGD. Volgens een verklaring van het Witte Huis was d'e jongste proef fnet atoom wapens „in alle opzichten een succes en een aanwijzing van een zeer aanzien lijke vooruitgang". Bij de proef waren drie atoomwapens betrokken. President Truman heeft zijn alge mene goedkeuring gehecht aan de plan nen van de commissie om direct stap pen te ondernemen tot verdere ont wikkeling der atoomenergie op grond van de uit de proeven verkregen erva ringen. Volgens de verklaring kunnen de wetenschappelijke en technische resultaten op het ogenblik niet worden gepubliceerd. Volgens Lilienthal, voor zitter der commissie, waren meer dan 10.000 personen van leger, vloot, lucht macht en uit de wetenschappelijke we reld bij de proeven op Eniwetok 'be trokken. CONFESSIONEEL ONDERWIJS IN HONGARIJE AFGESCHAFT. De Hongaarse regering heeft besloten de confessionele scholen af te schaffen. In verband hiermede wordt vernomen, dat de aartsbisschop van Hongarije in een herderlijk schrijven heeft verklaard, dat de excommunicatie kan worden uit gesproken over al wie zijn medewerking 4ieeft verleend aan de afschaffing van de confessionele scholen in Hongarije. Zij draagt geen algemeen karakter. Het Landelijk Comité uit de bloemen handel had voor gisteren een staking geproclameerd. Enige maanden geleden leidde een conflict tussen de bloemen veilingen en de veilingkooplieden, tot een stakirfg, die door een comité van actie van bloemenhandelaren was uitge^- roepen. Het conflict ontstond, omdat men het niet eens kon worden over het al of niet doorberekenen van de omzet belasting in de prijzen. Gelijk bekend, bleef die staking toen zonder resultaat. Reéds toen werd door het comité van actie een nieuwe staking in het voor uitzicht gesteld Thans is deze staking, niet zoals de eerste keer voor twee dagen, doch voor onbepaalde tijd, door het Comité van Actie uitgeroepen. Het is de bedoeling de staking te laten voortduren, totdat de veilingen toe zouden geven de twee procent omzetbelasting voor eigen re kening te nemen. Het zou er op neer komen, dat de kwekers dan die om zetbelasting betaalden. De „Vereniging van Snijbloemenexpor teurs" en de „Vereniging van Srijbloe- men- en Potplantenhandelaren op het binnenland" staan afwijzend tegenover deze actie, omdat ook de bloemenwin keliers een afwijzend standpuiit inne men. Bovendien heeft de regering te kennen gegeven, dat bij staking der bloe- menkopers het erkenningsstelsel ter stond zal worden opgeheven, ten gevolge waarvan de bloemenhandel dus open zou komen te staan voor elk een, die zich daartoe getrokken mocht gevoelen. Da, „niet-koopactie" is gisteren op ver schillende veilingen begonnen. Vrijwel alleen voor export werden bloemen ge kocht, zodat grote quanta bloemen op de veilingen doordraaiden. Op de veilingen te Aalsmèör en Hon- selersdijk hebben, de kooplieden zich echter niets of niet veel van de niet- koop-actie aangetrokken. Wel werd overwegend tegen zeer lage prijzen ver kocht, maar de gehele aanvoer ging van de hand. In Rfjnsburg werden nog aardig veel bloemen aangevoerd. Er werd gewoon met veilen begonnen, maar nadat een vijftal karren geveild was, werden de bloemen door de veiling overgenomen. Wij vernemen echter, dat hedenoch tend een partij bloemen, welke niet ver koopbaar bleek, vernietigd is. In Poeldijk gingen slechts zeer kleine partijen tegen zeer lage prijzen van de hand. Bij de leidende figuren van de veiling heerst de mening dat 80% der kooplieden graag zouden willen kopen, maar dit wegens de actie niet aandur ven. Dezelfde autoriteiten verwachten, dat de duur der niet-koop-actie zich zal uitstrekken over een periode van niet langer dan 1of 2 weken. In Boskoop bleven vele kopers uit de banken, doch een groot gedeelte nam er wel in plaats, met het gevolg, dat 1ste soort bloemen gfekocht werden tegen lage prijzen. Wat doordraaide was in hoofdzaak 2dé soort. In Roelofarendsveen werden alle aangevoerde bloemen aan vernietiging prijs gegeven. De staking was er vol komen. Van de zijde van de besturen der twee grote veilingen, nl. die te Aals meer en te Rijnsburg, vernamen wü nog, dat wederom een spoedig verlopen der staking te venvachten zou zijn. Naar de mening dezer besturen zal de staking geen algemeen karakter krij gen. Men is van oordeel, dat het motief, waarop de staking wordt ge proclameerd een voorwendsel zou zijn, aangezien de bloemenhandel vrij is en dus geheel wordt bepaald door vraag en aanbod. Ned. Zionistenbond herdenkt proclomatie Joodse staat. „DE ZWERVERSSTAF IS THANS VERBRAND". Zondagmiddag vergaderde de Ned. Zionistenbond in Amsterdam ter gele genheid van de proclamatie van de Joodse Staat. Naar schatting waren 4.000 Joden in de zalen van het Con certgebouw bijeen. OpperrabUn J. Tal betoogde, dat een staat van Joden nog geen Joodse 'staat is. De heer G. Bolle, commissarisvoor Nederland van het Joodse Nationale Fonds, sprak over de eeuwige verbon denheid van het Joodse volk met het Jondse land. „De zwerversstaf van de wandelende Jood is thans verbrand", al dus spr. De vertegenwoordiger van de Je wish Agency voor Nederland, de heer K. J. Edersheim, herinnerde aan het droombeeld van Herzog. waarvan de Joden thans de verwezenlijking bele ven. „Wij z«jn overtuig, dat de Joodse Staat niets anders wenst dan de meest hartelijke betrekking met het Neder landse volk en de Nederlandse rege ring te onderhouden", zo zeide hij. Prof. mr I. Kisch, president-curator van het Palestina Opbouw Fonds, merk te op, dat de Joden thans hun recht' moeten veroveren. De voorzitter van de Ned. Zionisten bond, dr S. Kleerekoper. hield een rede, over de Innerlijke bevrijding, die thans met de uiterlijke bevrijding samen moet gaan. „De innerlijke slavernij was de on vermijdelijke consequentie van de ballingschap. - Achttien eeuwen lang heeft het Joodse volk gesproken met woorden. Nu het kanon heeft gespro ken beseft de wereld iets van Israels verlangen", aldus besloot spr. Vier woonhuizen te Deurne afgebrand. ZEVEN GEZINNEN DAKLOOS. Gistermiddag heeft een zware, brand gewoed in het pceldorp Deurne, ten gevolge waarvan 4 woonhuizen tot de grond afbrandden en 7 gezinnen dak loos zijn geworden. Door onbekende oorzaak was de brand ontstaan in de schuur van D. Brouwers. De vlammen kregen door de straffe wind direct vat op het woonhuis, dat in korte tijd geheel afbrandde. De vrijwil lige brandweer van Deurne, en die van Helmond konden niet verhinderen, dat de vlammen oversloegen naar 4 wo ningen, waarvan er slechts een gespaard bleef. De materiële, schade is zeer groot. De getroffenen zijn tijdelijk onderdak gebracht en de gpmeente, in samenwer king met sociale zore, tracht de nood zoveel mogelijk te lemgen. SLECHT NIEUWS .VOOR AMATEUR FOTOGRAFEN. In vakkringen van de detailhandel in fotografisch materiaal is men uiterst pessimistisch gestemd ten aanzien van de voorziening van rolfilms voor ama teur-fotografen. Van de import vah lichtgevoelig ma teriaal Is 95% Voor wetenschappelijke, industriële en vakdoeleinden bestemd. De resterende 5% is niet voldoende om ook maar enigszins aan de vraag te kun nen voldoen. Door de schaarste zijn de handelaren geneigd alleeh hun klanten te voorzien, zodat toeristen waarschijn lijk aan het kortste eind zullen trekken. KAAS TIEN CENT PER KILOGRAM DUURDER. Met ingang van Zondag j.l. zijn de maximumprijzen van alle binnenlandse en van overzee 'aangevoerde kaassoor ten verhoogd met 10 cent per kilogram de bestaande maximum-inkoopprijzen voor de detaillisten blijven echter ge handhaafd. Ingezonden Mededeling •Dat is het bewijs,dat Uw ge hoor niet zuiver is. Klanken die langs de gewone weg U met meer gaaf bereiken, neeml U door versterkers heel goed j op. De oorarts kan zekerheid 'verschaffen. Een AUDIUM V-* hoortoestel versterkt juist de zwakke klanken, brochure bij Singel 160, de hoofdagenten Amsterdam-C N.V.v.h P.Geervliel.Keizersgr. 411, A'dom Hooropp. CenlrSchuijlslr. 27, Oen Hoog W. V. C. Ketjen, Turfsingel 19, Groningen MAN REDDE ZIJN DOCHTERTJE. Doch verdween zelf in de diepte Gistermiddag was de 48-j. A. Eygen- raam met zijn vrouw en enige kinderen op de Vlaardingse vaart aan het roeien, toen onverwachts het twee-jarig doch tertje over boord viel. Als goed zwem mer sprong hij onmiddellijk te water en slaagde er in de kleine te grepen, dóch door de wind was de boot intussen af gedreven, zodat hij moeite had deze weer te bereiken. Een tweede persoon kwam te hulp en nam het kind van hem over zonder verder aandacht aan de vader te schenken, die daarop echter op onverklaarbare wijze in de diepte was verdwenen. Eerst na uren kon zijn lijk worden opgehaald. De man laat een vrouw en vijf kinderen achter. NAMEN „DE TELEGRAAF" EN „DE COURANT NIEUWS VAN DE DAG" VERBODEN. Respectievelijk voor 30 en 20 jaar. De Commissie voor de Perszuivering heeft bepaald, dat gedurende 30 jaar na haar uitspraakr van 8 Mei 1948 geen persorgaan mag worden uitgegeven on der de naam „Dagblad de Telegraaf" en dat gedurende 20 jaar na de dag der uitspraak geen persorgaan mag worden uitgegeven onder de naam „De Courant het Nieuws van den Dag". Vergadering Volkspartij Vrijheid en Democratie. GOEDKEURING DER CANDIDATENLIJSTEN. De Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie heeft te Utrecht haar alge mene vergadering gehouden, welke werd geopend door de voorzitter mr D. U. Stikker. Deze zeiae o.a. niet te verwachten, dat de huidige regeringspartijen na de ver kiezingen over 2/3 meerderheid zullen beschikken, zodat door de nood gedwon gen de nieuwe regering op een bredere basis zal moeten worden gevestigd. Minstens even belangrijk als het In dische vraagstuk is voor de toekomst van ons land het economisch herstel van West-Duitsland. Spr kan de in druk niet van zich afzetten, dat ook op dit punt ons buitenlands beleid alle kracht mist. Er heerst nog in veel té grote mate de oude sleur en dëmocra- tiserlng van de buitenlandse dienst is hoogst noodzakelijk. Ook het financieel beleid van deze regering kan allerminst onze goedkeuring wegdragen; het draagt te veel het stempel der valse progres siviteit. Nadat mr Stikker critiek had uitge oefend op het beleid van verschillende ministers, zeide hij, dat thans de kans ef is, om al wat in Nederland liberaal en politiek vrijzinnig gevoelt te verenigen en de invloed van het liberaal politiek vrijzinnig deel van het Nederlandse volk op staatkundig gebied met één ruk tot gelding te brengen. Vervolgens werd het ontwerp-verkie- zingsmanifest, waarna de candidaten- lijsten zonder wijziging goedgekeurd werden. In verband met het bedanken van dr ir S. L. Louwes voor zijn candi- datuur had de verkiezingsraad in zijn plaats gesteld de heer G. Ritmeester te Den Helder. Onder de eerste tien can- dldaten aan de kop van de lijst besloot de verkiezingsraad voorts op te nemen de heer J. J. G. S. Falkena te Heeren veen. i Mr P. J. Oud is lijstaanvoerder. PROGRAMMARAAD VAN DE WERELDOMROEP. Bij beschikking van de Minister van O., K. en "VK. zijn benoemd in de pro grammaraad voor de wereldomroep tot lid en voorzitter: P A, Kerstens, lid van de Eerste Kaïr^r; tot leden: H. Algra. lid- van de Eerste Kamer; prof. dr W. Asselbergs, hoogleraar: mr F. J. Brevet; J. A van Houten, chef directie voorlichting van het ministerie van Buit Zaken; dr P J A. Idenburg, di recteur-generaal- van Alg. Zaken met verlof; mr A W Scl\ade van Westrum, hoofd L .reaai Radio van het ministerie van O K. en W mr W. F Schok king, advocaat en prooureur; A. van Velsen, hoofd afd cultureel contact Ministerie vafi O. G mr G A M. Vo gelaar, hoofd afd. Publiciteit Ec Voor lichtingsdienst. „IJshaaien" van 400 en 180 kilo. Hedenmorgen was er iets bijzonders aan de Scheveningse afslag. Er waren namelijk twee vissen aangevoerd, welke de respectabele lengte van, 4.20 en 3.35 meter haalden. De schipper van de Sch -116, de heer Jacob Tuit, die de grootste gevangen had, had in zijn vis sersloopbaan nog nooit zo'n soort vis gezien 1 En hij vaart toch al sinds 1914, dat Is 34 jaar. Jacob Tuit vertelde, dat hij op 5 Mc*, uitgevaren - verleden Donderdagavond om zeven uur de knaap van een vis in zijn netten bad gekregen De Sch. 116 lag toen op 56 gr 44 min Noorder breedte en 4 gr 34 min Oosterlengte. Aanvankelijk dacht hij met een mijn te doen te hebben. Hij was bevreesd geweest, dat de netten zouden scheu ren bij het aan boord takelen van zo'n gewicht: 40tt>kilo. De lever alleen bleek al 70 kilo te wegen. 30) Ze had ons kunnen waarschuwen, zei Lynn woedend. Er zat nu niet veel anders op dan zelf de theeschenkerij te verzorgen. Ik vraag m,e af, wat voor afstand we al afgelegd hebben, riep ze vrolijk tot Peter, toen ze elkaar met volgeladen bladen voor cle zoveelste maal passeer den. Arme Peter! Hij moest rust houden en in plaats daarvan liep hij nu te sjou- \j-en. O, dacht Lynn, éls ik maar iemand anders kon krijgen, dan stuurde ik Elfrieda op staande voet weg! Minna en Jaggers waren gelukkig aan elkaar ge wend geraakt en werkten zeer vriend schappelijk samen. Sinds Minna niet meer de conventionele Engelse menu's behoefde klaar te maken, ma| haar eigen fantasie mocht volgen Dij het klaarmaken van gerechten, was ze veel vrolijker geworden. Haar omeletten, ragouts en cakes hadden naam gemaakt. Men begon tegen elkaar te zeggen: „Ik weet ergens in de Downs een klein hotelletje waar je zeer bijzondere din gen kunt eten! Het is er werkelijk iets aparts". w, Lynn overhandigde haar volle blad aan Jaggers, die zich zeer edelmoedig over de afwas ontfermde, zolang de bar nog piet open wfes. Er zijn twee brieven voor u, juf frouw, zei Jaggers. Ik heb ze in het kantoor gelegd. Wat we zonder jou moesten begin nen, zei Lynn volkomen in overeen'- stemming met de waarheid, zou ik wer kelijk niet weten 1 Ik kom uit het Noorden, zei Jag gers, dóór weten ze, wat werken is! Die mensen uit 't Zuiden, bah....! Ze ging naar het kantoor, nam de brieven mee en ging terug naar de tuin om de volgende bladen met thee rond te brengen. Ze vfilde de brieven in haar schortzak steken, maar by het herken nen van Kit's handschrift op één er van. scheurde ze deze haastig open. Er was „dringend" op geschreven. Ze las: „Lieveling, Ik weet dat ik erg laat ben met deze brief, maar zodra je hem ln fcanden hebt, spring dan in een taxi en kom hierheen. Ik ben thuis voor een week-end, volkomen 'onverwachts, en heb je nodig om er samen 'n geweldig feest van te maken. Ik heb een kamer voor Je bij tante Susan, die erg aardig is Verspil geen tijd, maar kom dade lijk!" Lynn stond doodstil met de brief in haar handen. Bloemblaadjes van de goudenregen vielen om haar heen als gouden confetti. De hotelkat kwam op eens ergens tussen de struiken vandaan en begon langs haar benen te strijken. Ik moet naar hem toe!, dacht ze opge wonden. Ik moét! Het was weken gele den sinds ze hem gezien had. Al het verlangen, dat ze vroeger altijd naar hem gehad had, kwam terug en maakte haar zwak. „Ik moét gaan", zei ze hard op.'Maar dan bedwong ze^zich. Hoe kón ze gaan en Peter hier alleen laten op zulk een drukke dag, nu Elfrieda hen ook al ln de steek had gelaten! Ze zou tot hetzelfde soort als Elfrieda behoren, als ze er nu tussen uit liep! Tranen kwamen in haar ogen. Ze wilde hem zo vréselijk graag zien! Ze wilde weten, of hij nog steeds van haar hield en haar nodig had, en of de vonk, die er tusseif hen beiden overgesprongen wós, nog steeds gloeide. Dat hij nu juist vandaag terug moest komen! En waarom had hij gisteravond niet opgebeld? Als hfo ge beld had. had ze het misschien kurinen regelen. Was ze misschien de tweede pijl op zijn boog En had hij eerst Angel geprobeerd Ze slikte even en zette deze gedachte snel van zich af. Ze stond daar te aar zelen met een miserabel gevoel in haar lijirt en de brief in haar hand, en voelde, dat ze hem een telegram moest zenden om te zeggen, dat ze niet kon komen. Juffrouw, riep een man, kunnen we drie thee krijgen! Ik kom,riep ze vriendelijk terug. Thee voor drie personen. Dóór ;noet ik aan denken! Dóór moet ik voor zorgen! Ze schreef haastig iets op voor Kit en liet het Jaggers telefonisch naar het telegraafkantoor doorgeven. „Ben wan hopig, maar kan onmogelijk hier weg, Liefs". Dat was alles, en ze ging terug naar de tuin. Peter keek haar bezorgd aan. Is alles in orde, Lynn?»vroeg hij. Je ziet er moe uit. Het is niets, zei ze vaag. Het komt van al het op en neer draven, dat we gedaan hebben. Ik denk, dat jij ook wel moe bent. Ze wilde het hem niet vertellen. Als ze het hem zei, zou hij willen, dat ze ging. En opnieuw kwam twijfel over haar. Als Kit gewild had, had hij zich toch eerder met haar in verbinding kunnen stellen! Hij had het helemaal niet per brief behoeven te doen; een brief kon heel gemakkelijk niet op tijd aankomen. Hij had kunnen bellen of te legraferen. Maar zoals altijd, begon ze alweer naar excuses voor hem te zoeken. Kom zelf ook een kopje thee drin ken, zei Petey. De mensenmenigte op het grasveld .was iets minder geworden. De grootste drukte was voorbij. Ze zag dat hij een blad in zijn handen hield met twee ko'ppen er op en twee grote stukken ap peltaart van Minna, die reeds als een specialité 'de la malson bekend stond. Hij droeg het blad het kantoor binnen. Het was hier prettig koel, na de warm te en drukte buiten. Lynn leuhde dank baar achterover in een stoel en dronk de warme thee, die hij haar aangaf. Door het open luik kon ze in de zit kamer kijken. Mevrouw Gale zat breed uit op de sofa met haar handwerk naast zich. Zelfs op de drukste dagen deed ze niet veel anders dan alleen maar zitten en nooit stak ze een vinger uit. Kolonel Partington was klaar met theedrinken, Hij stond in de open deur en voorspelde, naar de hemel kijkend, donderbuien. Zijn hond stond naast hem en keek ook omhoog. De twee leraren hadden hun thee al lang op en waren teruggegaan naar eet; cricketmatch. Lynn, we kunnen zó niet doorgaan. Een dezer dagen verlies ik mijn geduld en verdrink ik dat ellendige kind, zei Peter. Er moet toch iemand te vinden zijn, ik bedoel, het behoeft niet veel bijzonders te zijn. om tooh in ieder ge val beter te zijn dan ElfricLa! (Wordt vervolgd) De Sch 118 schipper Maarten Taal heeft de andere soortgelijke vis, zy het dan in kleiner uitvoering, op ongeveer dezelfde plaats als de Sch 116 vissend, in zijn netten gekregen. Het gewicht bedroeg 180 kilo. Het „thuisbrengen" van de vissen wat de benaming althans betreft! leverde nogal wat moeilijkheden op. We hoorden verschillend© namen voor deze haaiachtige vis. IJshaai leek ons daarvan de meest geslaagde. We heb ben ons laten fertellen, dat deze vissen wel worden aangetroffen aan de West kust van Engeland, doch dat ze meer voorkomen in de IJszee. De uiteindelijke bestemming zal wel de traankokerlj zijn. De beide exempla ren zijn aangekocht door -de vishande laar A. Visser in Den Haag. PATER KUYPERS DODELIJK VERONGELUKT. Op het stationsemplaoement te Box tel is de ruim 70-jarige pater E. Kuy- pers, sedert een week uit Midden-Afri ka gerepatrieerd, om 11 uur gister avond uit de reeds rijdende trein ge sprongen, toen hij waarschijnlijk te laat bemerkte, dat hü moest uitstap pen. De missionaris kwam daarbij te vallen tussen het perron en de trein; hij werd op slag gedood, WEER EEN BREUK MET DE E.V.C Het hoofdbestuur van de Landelijke Bedrijfsgroep Hótel-, Café-, Restau- rant-Lunchroompersoneel, tot nu toe aangesloten bij de EVC, deelt "mede, dat zij de organisatorische verhouding met de Eenheidsvakcentrale heeft verbro ken, omdat de EVC niet bestand ge bleken is tegen politieke beïnvloeding van de CPN (de Waarheid). Bewust wordt door de leiding van de CPN drang uitgeoefend en gezorgd, dat be paalde personen bepaalde functies be zetten in de EVC, waardoor zij en in strument is. geworden in de handen van de CPN. De voorzitter der EVC, B. Blokzijl, is rijp voor de opdrachten, welke hij krachtens de partijdiscipline zonder meer zal hebben uit te voeren op straf fe van liquidatie. Straks volgt de can- didaatstelling als lid van de Tweede Kamer, hetwelk ten kóste zal gaan van zijn voorganger Koenen, de voormalige secretaris der EVC, wélke na gewogen te zijn, te licht is bevonden „Wy keren ons bewust van deze lei ders af," eindigt eenuitgegeven pro clamatie. Wat er in Ihdië gebeurt Republikeinse weigering tot samenwerking. De Republikeinse regering heeft een uitnodiging van Nederlandse zijde afge wezen, welke inhield, dat Nederlanders en Republikeinen gezamenlijk een de legatie zouden zenden naar de conferen tie van de commissie foor Azië en het Verre Oosten, welke commissie een in stelling is van de V.N. en welker con ferentie in Juni zal plaats hebben. Nederland wil geen politieke* compromissen. MET BETREKKING TOT DE RENVILLE-OVEREENKOMST. De Nederlandse delegatie heeft, ten einde met de Republiek tot overeen stemming te kunnen geraken, tot haar het verzoek gericht, de Nederlandse sou ver einiteit te erkennen tot het tijdstip, waarop het bestuur zal zijn overgedra gen aan de voorgestelde Ver. Staten van Indonesië. De Nederlanders hebben verklaard, niet bereid te zijn tot enig compromis niet betrekking tot de politieke grond slagen van de Renville-overeenkomst. NEDERLANDSE DELEGATIE VANDAAG WEER NAAR DJOKJA. Aneta verneemt, dat het thans wel vaststaat dat de Nederlands-Republi keinse onderhandelingen deze week wederom naar Djokja zullen worden verplaatst. Indien technisch mogelijk, vertrekt de delegatletrein vandaag voor de tweede reis naar Djokja. Dr. KOETS WEER TE BATAVIA. Met de Constellation, die heden uit Nederland op Kemajoran landde, arri veerden dr P. J. Koets en zijn echtge note. Zij werden om. verwelkomd door dr en mevr. van Mook, de heer Neher, Raden Abdoelkadir en dr. Idenburg. Dr Koets zeide, dat hij veriieugd was weer in Indonesië te zijn en aan zijn werk te kunnen gaan. GANI TE DJOKJA. Vandaag is dr A. K. Gani uit Bata via te Djokja aangekomen. Hij zal ver slag uitbrengen aan Soekarno en Moh Hatta. Nederland erkent staat „Israël" nog niet. In politieke kringen te Den Haag ver luidt, dat omtrent een eventuele erken ning van de Joodse staat „Israël" door Nederland nog geen beslissing te ver wachten is zolang geen klaarheid in de thans ontstane situatie is gekomen. PRIJSVERHOGING GESTERILISEERDE MELK. Met ingang van Maandag 17 Mei a.s. wordt de prijs van gesteriliseerde melk en de daaruit bereide melkproducten in verband met de gestegen verwerkings kosten van gesteriliseerde melk verhoogd met 2 cenrper liter. Het prijsverschil tussen gepasteuriseerde- en gesterili seerde flessenmelk, dat tot dusver 1 ct. per liter bedroeg, zal dus voortaan 3 ct. per liter bedragen. BREDA ZET DE KLOK TERUG. Vrolijke wethouders in de paardentram. Vele Jaren geleden was Breda bekend, om het leuke ponnytrammetje, dat tochten door het Mastbos en het Ul- venhoutse bos maakte De Duitsers von den het zó aardig, dat ze het meteen maar in beslag namen. Maar nu is hét weer in ere hersteld, zij het in ietwat modernere vorm. Er zijn fonkelnieuwe „trams" gekomen en de ponnys zijn vervangen door pittige rossinanten. Met 'n officieel tintje is deze „tram lijn" in dienst gesteld. Wethouders van de gemeepten Breda en Nieuw-Ginni- ken hebben zich in een vrolijke bui laten rondrijden en zeiden in verschil lende speeches, dat zij het een voor treffelijke gedachte vonden, dat in deze tijd iran techniek^de klok op deze wijze een kwart eeuw wordt teruggezet; 19-JARIGE NOORSE STUDENT WINT VAN GOGH-PRIJSVRAAG. De 19-jarige Noorse student Halvdai^ Ljosne uit Oslo won de door de Neder landse legatie in Noorwegen gehouden prijsvraag over Van Gogh, uitgeschre ven in verband met de Van Gogh-ten- toonstelling. Er kwamen 50 opstellen binnen over het leven van deze schilder. Jjosne zal nu een paar weken van zijn vacantie in ons land doorbrengen op uitnodiging van Ijet ministerie van O., K. en W. De prijswinnaar is een zoon van de Noorse schilder Knut Ljosne. .Alle bladen in Noorwegen wijden thans artikelen en interviews aan Halvdan Ljosne en Vincent van Gogh. „WAT KOST MIJN VACANTIE?" Zo luidt de titel van een gidsje, 'uit gegeven door het Directoraat-Generaal van de Prijzen te Den Haag, welke de prijsregeling inhoudt voor vacantie- pensions, -hotels en -logementen, als mede voor de meest voorkomende spij zen en dranken. Dit gidsje, dat te ver krijgen is aan alle kantoren van de A.N. V.V., van de plaatselijke V.V.V.'s, van de Ned, Reis vereniging, van reisbureaux en bij het voornoemde Dir. Gen. (Be- zuidenhout 97) zal ongetwijfeld van veel nut zijn voor de vacantiegangel*, die wil weten, waar hij financieel aan toe is! 20). „Bravo!" sprak Joris Goedbloed. het kistje in ontvangst nemend. „Voor wat hoort wat! Ik het kistje en jullie een gevaarloze slang, dat is de overeen komst nietwaar? Welnu, let op!" Met deze woorden trok hij een klein pistool uit zijn zak, richtte en schoot. De slang viel neer. Het monster kron kelde nog even, maar bleef toen. stil liggen het was in het hart getroffen.' „Zo, ons leven is gered!" zei Panda vrolijk, toen de voetstappen van Joris Goedbloed buiten de hut wegstierven. „Ja!" zuchtte de heer Stapper. „Dat is waar! Maar onze smaragd Is weg! Het was een moeilijke ruil, Panda! Huh!? Niet?" „Helemaal niet!" zei Panda. „Ik heb de smaragd nog!" „Wat zeg je!?" riep Stapper. „Hoe kan dat? Huh? Wat? Je hebt het kistje aan die gewetenloze vos gegeven! Niet waar? Huh? Volg je me?" „Zeker!" gaf Panda toe. „Hij vroeg om het kistje en dat heb ik hem ge geven! Maar ik heb de steen er eerst uitgehaald, dat spréékt! Kijk maar!" En hij haalde de fonkelende smaragd met een blijde lach onder het kussen vandaan. „Pandaje bentje bent.... onbetaalbaar!" zei de heer Stapper. 4 SCHEEPSBERICHTEN. ABBEDIJK, 14/5 van Galveston naar New Orleans; ALGORAB. 13/5 van Livorno naar Alexandrië; ARKELDIJK, 13/5 van New Orleans naar Londen, Antwerpen en Rotterdam; BLOMMERSDIJK, 13/5 van Roterdam te New York; BOSKOOP, Cuba Antwerpen, pass. 14/5 Vllsslngen; EEM- DIJK. 13/5 van Rotterdam te Galveston; HERA. 14/5 van New York te Port au Prince vqrwacht; NIEUW AMSTERDAM. 14/5 van Port of Spain te Bahla; POSEI DON. TrinidadSavanna. 14/5 in Mon^ Passage: PYGMALION, 14/5 van Curapacf naar Puerto Cabello; TELAMON, 14/5 van New York te Aruba ver#fecht; VEENDAM, New YorkRotterdam, 17/5 11 uur V.m. te Southampton verwacht; AMSTELDIJK, New OrleansRotterdam. 14/5 te Londen; 'JK. New YorkRotterdam. 14/5 te Londen; DUIVENDIJK, Rotter damVancouver. 15/5 te Antwerpon; EDGAR LUCKENBACH, New York—Java. 14/5 te Port Said; FLORENCELUCKEN- BACH (chartel:), New YorkJava, 12/5 van Aden; OSSENDRECHT, 14/5 van Ta- rafa naar Engeland; ALKAID. 14/5 van Rio Grande te Santos; ALHENA, wordt 18/5 8 uur v.m. van Buenos Aires te Rot terdam verwacht; COLYTTO, 14/5 van Casablanca naar Rotterdam; WESTER- DAM. 15/5 12.30 uur van Rotterdam naar New York. K.N.S.M.: ARIADNE. 13/5 van Taragona naar Valencia; BACCHUS, 12/5 te Curasao aangekomen van Barahona naar Maracai- bo; CHARLES MARSHALL, 12/5 te New York aangekomen; DRACO, 14/5 van IJmuiden naar Leixoes; HERMES, 13/5 te Curacao van Puerto Cabello naar Barran- quilla; NIOBE. 13/5 van Helslngfofs te Kotka aangekomen op weg naar Amster dam; SOCRATES, 13/5 van Rio te Ja neiro vertrokken naar Recife; STUYVE- SANT, 13/5 van Madeira naar Paramaribo; TIBERIUS. 14/5 van Antwerpen naar Rot terdam; TRAJANUS, 14/5 om 5 uur 's morgens Ouessant gepasseerd op weg naar Rotterdam; DANAE, 14/5 Gibraltar gepasseerd van DJldJelll naar Antwerpen; jlLOS, 14/5 Dungeness gepasseerd van Rot terdam naar Vigor ORNEN, 14/5 te Lel- xous van Antwerpen naar Oporto; THE SEUS, 14/5 van Catania naar Palermo; TIBERIUS, 14/5 te Rotterdam van Ant werpen. Nedèrland: CELEBES, 14/5 van Batavia naar Colombo: JOHAN VAN OLDEN- BARNEVELT. passeerde op thuisreis Gi braltar 14/5; REMPANG, 14/5 van Balik Papan naar Noenoekan; ROEPAT. 15/5 te Port Said van Genua naar Suez. Mij Oceaan: ADRASTUS, 12/5 van Suez naar Singapore. Vinke en Co: LARENBERG, van Free town naar Amsterdam, pass. 14/5 Flnls- terre. H. West Afi-'ka iilnen- 7WI.TN^rechT. 13/5 vertrokken van Freetown naar Konakrl. AGENDA WOENSDAG: Breestraat 7: Jaarvergadering N.V. Dub* btMeman'» Boekhandel, 10 our voorra.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2