Van alle zijden wordt de jonge staat Israël bedreigd Erkenning door de Sovjet-Unie WEERBERICHT Het Reichswald staat weer in brand Met'een enkel woord 87ste Jaargang DINSDAG 18 MEI 1948 No. 26388 LEiDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. JH. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Alleen de V. St. en Guatenala hadden tot dusver de staat Israël erkend. Doch ook deze belde landen deden* nog geen poging om diplomatieke betrekkingen aan te knopen. Daarbij heeft zich nu ook de Sovjet-Unie ge voegd. Vermoedelijk zullen de satelliet landen nu wel spoedig volgen. Of de erkenning van de Sovjets een de facto dan wel een de Jure-erkenning is, is nog niet zeker. De Joodse staat heeft het lidmaat schap van de V.N. aangevraagd. Daarbij worden nog eens alle toezeg gingen herhaald, by de uitroeping van de staat Israël gedaan. Prof. Weizmann is met algemene stemmen gekozen tot voorzitter van de nationale Joodse raad en men ziet in hem de a.s. president, wanneer tot ver kiezing wordt overgegaan. Hij is op het ogenblik onder doktersbehandeling te New York. Als officiële taal is het Hebreeuws in gevoerd. Een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de mogelijkheid ontkend, dat de Engelse regering de nieuwe Joodse staat in Palestina zal erkennen, zo lang als de militaire sitrxtie zo on standvastig is als op het ogenblik. Engeland zal de gewone maatstaven van het internationaal recht aanleggen, volgens hetwelk van de staat, die om erkenning vraagt, geëist wordt, dat een functionerend bestuur wordt ingesteld, de grenzen precies omschreven worden eti normale internationale verplichtin gen aanvaard worden. Engeland is van oordeel, dat Israël tot nog toe niet aan deze voorwaarden heeft voldaan. In bij het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken betrokken krin gen wordt verklaard, dat men niét on- middeliyk stappen zal doen om het Amerikaanse embargo op de verscheping van wapens naar Palestina op te heffen. Het huidige verbod is niet alleen van toepassing op Palestina, doch op alle landen van het midden-Oosten". Opheffing alleen ten behoeve van de nieuwe Joodse staat zou neerkomen op rechtstreekse interventie in het con flict. De Irgoen is geheel in de staat Israël opgegaan. De Stern-groep heeft trouw belooft maar wil geheel Pajestina „be vrijden". Intussen is de emigratie thans in volle gang. De mannen tot 35 jaar worden direct gemobiliseerd. Israël doet beroep op V.N. De nieuwe Joodse staat Israël heeft een beroep gedaan op de Veiligheids raad om een einde te maken aan de activiteit van de Egyptische troepen in Palestina. ,JJ Gevraagd wordt om onmiddeliyke actie „ter stopzetting en voorkoming van deze openiyke agressie door een lid van de VN., uitgevoerd met zyn geregelde strydkrachteh". De Veiligheidsraad over Palestina. Gisteren hebben de V.S. in de by een komst van de Veiligheidsraad de toe stand „een bedreiging voor de vrede" genoemd en een beroep gedaan op de regeringen, onmiddeliyk een eind te maken aan het vechten. Warren Austin, die de resolutie in diende, zeide, dat de Veiligheidsraad meer inlichtingen moest hebben over hetgeen er in Palestina gebeurde en stelde voor Egypte, Saoedi-Arabie, Transjordanië, Irak, Jemen, Syrië en de Libanon een reeks vragen te stellen. Nadat de Syrische afgevaardigde te vergeefs had aangedrongen op een be spreking van de internationale wetteiy- ke status van Palestina, verzocht Gro- myko (Sovjet-Unie) de raad dringend onmiddeliyk maatregelen te nemen om een eind te maken aan de oorlog in Palestina. Verscheidene leden verklaar den, dat zy meer tyd nodig hadden om de Amerikaanse resolutie te bestuderen. De Egyptische afgevaardigde achtte het zeer nuttig het Amerikaanse voorstel te bespreken, voordat de raad zyn stand punt zou hebben bepaald t.a.v. de inter nationale status van Palestina. Faris al Choery (Syrië) zeide, dat de Ameri kaanse vragen „een poging waren, de Veiligheidsraad er toe te brengen stil zwijgend de z g. Joodse staat te erken- Hierna werden verdere besprekingen tot heden uitgesteld. De toestand in Palestina is op grond van artikel 39. van het Handvest der VU. tot een bedreiging van de vrede verklaard. De order tot het staken der viiandeiykheden wordt van kracht bin nen 36 uur na het aannemen van deze resolutie. De door de Veiligheidsraad m- gestelde wapenstilstandscommissie krijgt volgens deze resolutie opdracht, verslag uit te brengen aan de Veiligheidsraad over de uitvoering van dit bevel. Waarnemers te Lake Success wyzen er op, dat in de Amerikaanse resolutie geen gewag wordt gemaakt van „een daad van agressie". ZELFDE WEERBEELD De Bilt verwacht tot morgenavond: Heldere, tamelijk koude nacht Mor- een overdag droog en o^er het alge meen zonnig weer met iets lagere tem peraturen dan vandaag. Meest matige wind tussen Oost .en Noord-Oost. 19 MEI Zon op: 4.41 uur; onder: 20.33 uur Maan op: 16.15 uur; onder: 3.26^ urn: sQ-gx ua gg-Q ^^*2 n aa^^SooH Indien de raad deze resolutie aan neemt, kan Palestina en de omliggende Arabische staten een economische blok kade worden opgelegd. Mislukt dit, dan kan de raad alle militaire maatregelen nemen, die hy goed acht. De vyf grote mogendheden zyn op een besloten by eenkomst niet tot over eenstemming gekomen over de keuze voor dé bemiddelaar der VN. voor Palestina. Twee personen worden als „mogelijke candidaten" genoemd: graaf Folke Ber- nadotte, voorzitter van het Zweedse Rode Kruis, en Paul van Zeeland, voor malig minister-president van België. Actie der Arabische Liga. In Egypte is een perscensuur inge steld. De meeste bladen hebben vrywillig alle medewerking toegezegd. Een 600-tal Zionisten zyn ii^ Egypte gearresteerd. Te Alexandrië is een Belgisch schip aangekomen, dat wapens voor de Joden zou vervoeren. Aan de opper-rabbyn van Alexandrië is aangezegd direct het land te verlaten. Er is een nacht-verbod voor vliegtui gen ingesteld. Egypte zal Engeland niet om hulp verzoeken volgens het verdrag van 1936, daar geen oorlog is verklaard, alleen wordt opgetreden tegen „terroristische benden". Wil Engeland toch helpen, dan gaarne! De Egyptische regering heWt voorts aan de grote mogendheden doen weten dat wapens, bestemd voor de Zionisten, in beslag genomen zouden worden. De territoriale wateren van Palestina zijn „gevaarlyk voor buitenlandse vaartui gen", aldus de mededeling der Egypti sche regering. In de eerste plaats wordt in de nota in herinnering gebracht, dat Palestina destyds van het Ottomanisch rijk deel uitmaakte en dat het Arabisch verzet tegen de Zionisten in feite dateert se dert 1917, toen de Joden krachtens de verklaring-Balfour het recht werd toe gezegd in Palestina een Joodse kolonie op te richten. De liga beschuldigt de Britten hun gegeven woord te hebben gebroken, door de Joodse immigratie in Palestina toe te laten, „hoewel de Palestynse pro ductie ternauwernood in de behoeften van de inlandse bevolking' kan voor zien". Bovendien is er, volgens de bood schap, in Palestina thans geen regelma tig bestuur: „Dientengevolge zijn de jongste onlusten een bedreiging voor de vrede en de veiligheid der Arabische staten, die zich genoopt zien tussenbeide te komen ter handhaving van de orde". „Zodra dit doel zal bereikt zyn, zo be sluit de boodschap, zal aan het optreden der Arabische staten een einde worden gemaakt". Ook Transjordanië heeft aan de V.N. doen weten, dat zyn troepen Israël zyn binnengerukt. In het aan Trygve Lie gezonden tele gram verklaart koning Abdoellah o.m.: „Wy zyn verplicht geweest Palestiena binnen te rukken om de onbewapende Arabieren te beschermen tegen massa moorden, gelyk die te Ir Jasin. Wy ken nen onze nationale plicht tegenover Pa lestina en de heilige plaatsen. Wy zul len de Jodenr behandelen zoals het be hoort met handhaving evenwel van de volledige rechten der Arabieren. De Arabische liga heeft aan Trygve Lie een telegram gezonden, waarin zy haar optreden in Palestina rechtvaar digt en voorstelt in Palestina een een heidsstaat te stichten waar de rechten der minderheden gevrijwaard worden. Uit Liverpool wordt vernomen, dat 34 Joodse Christenen daar zyn aangeko men. Volgens hun zeggen had de groep Stern hun doen wefen, dat zy Palestina hadden te verlaten of hun leven ris keerden. De groep Stern zou hen op de zwarte ïyst geplaatst hebben, omdat zij hun godsdienst hadden verzaakt en om dat zy in diverse functies voor de En gelsen gewerkt hebben. Het troepen- schip Georgic heeft hen uit Haifa naar Liverpool gebracht. Sommigen hunner beweren door de groep Stern mishan deld en ter dood veroordeeld te zyn. Zy verklaarden, dat zy uit hun huizen had den moeten vluchten en dat er nog „tweehonderd van hun secte" in Pa lestina waren, die hoopten te vertrek ken, voordat de laatste Britse soldaten Palestina hebben verlaten. De Egyptische regering heeft aan Groot-Brittannie. de Verenigde Staten, Frankryk, België, Polen en China een nota doen toekomen, waarin verklaard wordt, dat Egypte besloten heeft in Pa lestina te intervenieren om een einde te maken aan de massamoorden en eer biediging tot stand te brengen van de wetten van universele moraliteit en de door de V.N. erkende beginselen. Deze interventie, aldus de nota, is niet' ge richt tegen de Joden van Palestina doch tegen de „Zionistische terroristen-ben den" en heeft geen ander doei dan her stel van orde, vrede en veiligheid in dat land, in het byzonder na de beëindiging van het mandaat en totdat een recht vaardige oplossing zal zyn gevonden. In de nota wordt voorts beweerd, dat de ..Zionistische terroristen" allerlei mis daden zouden hebben begaan aan de Arabische bevolking, gehjkend op de „daden van barbaarsheid, welke de Na zi's de Joden en overwonnen volkeren aandeden". VAN HET STRIJDTONEEL. Het Egyptische leger is in volle op mars. De nederzetting El Daszover is bezet en geheel vernield „daar de bezet ting zich weigerden over te geven". (Foto D.Krüyt, Katwijk Zee) De genodigden, die vlaggetjesdag te IJmuiden ter gelegenheid van het uit varen van de haringvloot bywoonden, namen aan boord van de KW 170. de jager van de uit IJmuiden hedenmorgen uitgevaren vloot, een kykje buiten de pieren. Het gezelschap aan boord van de schuit, die binnen enkele dagen de eerste Hollandse Nieuwe aan wal zal brengen. Rede Franse president. Vincent Auriol, de president der Franse republiek, heeft te Dijon een toespraak gehouden, waarin hy hulde heeft gebracht aan „het verzet in uni form of zonder uniform". „Ik zal niet dulden", zo verklaarde hij, „dat men de nagedachtenis van hen, die voor de vry- heid zyn gestorven, zou onteren door schaamteloos diegenen, die de vyand hebben gediend, te rehabiliteren, wy weten.allen tegen Wjelke prys wy de vrij heid hebben herwonnen, wy weten al len, wat het kost de vryheid te verliezen en hoeveel bloed en tranen «nodig zyn om ze te herwinnen. Wy hebben dan ook geleerd dat geen inspanningen te zwaar en geen offers te groot zyn voor een volk, dat het geluk heeft de vry heid te bezitten, om deze te handhaven. De vryheid is een tere plant. In een democratie ontaardt de vryheio dig, wanneer in het land geen sociale discipline heerst. Vryheid is inderdaad orde". Auriol drong aan op een eerlyke me ningswisseling tuisen de verantwoorde- ïyke staatslieden, opdat er een eind zou komen aan velerlei discussies, nou speldeprikkcn en slagen, die, zo zei hy niemand's prestige versterken en al evenmin de zaak van de vrede dienen. „De oprechtheid van woorden moet bly- ken uit de daden. De beste manier om de eerlykheid van een deelgenoot op de proef te stellen is. hem aan zyn woord te houden." Hy verklaarde genoeg te hebben van „vredesverzekeringen, die niet gevolgd worden door enig opbou wend voorstel, terwyl de gewapende vrees blyft regeren en er daden plaats hebben, die het vreselyke oorlogsgevaar nader schynen te brengen". Gaza is bezet, een stad van 38.000 in woners en reeds is het Egyptische leger verder opgerukt en reeds niet meer dan "n 50 K.M. van Tel Aviv verwyderd zyn. Majdel is bereikt. Egyptische vliegtuigen biyven Tel Aviv uit de lucht bombarderen evenals Joodse vliegtuigen. Een vliegtuig is neer gehaald. Het ziekenhuis te Tel Aviv, waar op het dak de rode Davidster en een rood kruis is aangebracht, werd door een voltreffer geraakt. De Joodse regering zal protest aantekenen by het Internationale Rode Kruis. De Poolse gezant te Caïro heeft een officieel protest ingediend bij de Egyp tische minister van Buitenlandse Za ken tegen het bombardement van een Pools schip te Tel Aviv door Egyptische vliegtuigen. De nota eist schadevergoe ding. Dit is het eerste „internationale incident", waarvan in de strijd in Pa lestina melding gemaakt wordt. Gaza is reeds tot het Egyptische hoofdkwartier ingericht. Van Joodse zijde zyn nu ook vlieg tuig-aanvallen op Arabische steden aan gekondigd! Vólgens het te Damascus uitgegeven Arabisch communiqué hebben de troe pen van Syrië en Irak elkaar ontmoet in Noord-Palestina. De steden Noerim, Haisoen, Aifoedin en Sakaria zyn bezet. Het Transjor- daanse legioen, heeft 260 strijders ge vangen genomen en ze naar een inter neringskamp overgebracht, terwyl 86 vrouwen en kinderen aan het Rode Kruis Zyn toevertrouwd. Voorts wordt de bezetting gemeld van de vliegvelden van AiJid en Kalindia op de weg van Jeruzalem naar Ramallah. De stad Ka- limna is ook in handen van het Trans- jordaans leger gevallen, evenals het vliegveld Hydda. STRIJD IN JERUZALEM. In de bultenwyken van Jeruzalem wordt zwaar gevochten. De weerstand van de Arabieren wordt hier sterker en zy gingen in de wyk Sjeikh Jarrah tot het offensief over! De Joden zyn er niet in geslaagd de weg van Tel Aviv naar Jeruzalem te openen, aldus de corres pondent van Reuter. Het bureau van de Hoge Arabische comnüssie maakt de overgave bekend van de Joden uit de oude wyk van Jeruzalem. De Joden hadden de vol gende voorwaarden te vervullen: 1. Inlevering van alle wapens; 2. Alle mannen worden krygsgevangenen; 3. Het internationale Rode Kruis zal zor gen voor de vrouwen en kinderen. Troepen van de Haganah wagen ech ter een vermetele poging om zich een weg te banen door de Jaffa-poort in de oude stad Jeruzalem, teneinde de 1.300 omsingelende Joden te<bevryden. Alle hoop om de oude stad met haar heiligdommen voor de verwoestingen van een,veldslag te sparen, schynt ver loren. De Arabieren weigerden de stryd in de oude stad te staken nadat de Jo den het Arabische voorstel, geen ge bruik te maken van mortieren, van de hand gewezen hadden. Op verschillende plaatsen woedt het vuur. Wederom brandt het Duitse „Reichs wald" en ook nu is het opmerkelijk, dat deze branden ontstaan, terwyl de Nederlandse houthakkers de bossen hebben verlaten. Reeds Zondag ste gen rookpluimen boven de heuvels op uit de dichte dennenbosjes van Ner- gena-Noord ten Zuid-Oosten van Groesbeek, maar ook meer naar de kant van Goqh by Asperen woedt het vuur Het brandt hier in kleindennen, maar ook het fyne sparrenhout, dat voor mijnstutten wordt gebezigd. Het brandend terrein lijkt zich te bevin den tussen Asperden en Pfalzdorf aan de Nederlandse kant van Kleef en Gocli. Vele Nederlandse houtfirma's hebben hier k&pvergunningzowel «voor mijn- hout als - geriefhout, dat aan onze we deropbouw ten goede kemt. Het Reichs- 'wald omvat in zyn geheel 6.739 HA., waarvan, volgens Duitse houtvesters, 't overgrote deel niet of weinig waarde meer heeft door de opvallend vele en zware branden. Thans zyn- er 150 Ne derlandse arbeiders aan 't werk; Duit- De atoomcommissie der V.N. De commissie der V. N. voor de atoom energie, die byna twee jaar tevergeefs getracht heeft een overeenkomst te be reiken over internationale controle van atoomwapens, heeft te Lake Success haar pogingen opgegeven. Gromyko gaf de V. S. de schuld van de mislukking. Hy sprak de wens uit, dat de commissie voort biyft gaan met haar werk. „Ik geloof, dat een overeen komst mogelyk is, doch niet op basis van de Amerikaanse voorstellen Met negen stemmen tegen twee (Sov jet-Unie en Oekraine) besloot de com missie echter een einde te maken aan haar bestaan. Stalin antwoordt Wallace. DIENS OPEN BRIEF ZEER GEPREZEN. Maarschalk Stalin heeft persoonlyk geantwoord op de open brief, die Wal lace tot hem richtte. Stalln noemt de brief van 'Wallace „een document van het grootste belang" en verklaart: „Ik ben van oordeel, dat onder de politieke documenten van de laatste tyden, die de consolidatie van de vrede, de totstand koming van' internationale samenwer king en de verzekering van de demo cratie beogen, de open brief van Wallace, candidaat van de derde party voor de presidentsverkiezingen in de V. S., het belangrykste is". De bijzondere betekenis van de open brief schuilt in het feit, dat hy zich niet beperkt tót een verklaring, doch verder gaat en werkeiyk een ernstige poging is om een vreedzame regeling van de ge schillen mogelyk te maken, doordat een concreet program daartoe aan de hand gedaan wordt. Men kan niet zeggen, dat de open brief van Wallace alle geschil punten omvat, ook niet dat enkele for muleringen en commentaar in die brief geen aanvulling behoeven. Dat is echter niet het belangrykste op dit ogenblik. Het voornaamste is, dat Wallace in zyn brief een open en eerlyke poging doet een concreet program te geven voor een vreedzame regeling, concrete voorstellen doet t.a.v. van alle voornaamste geschil punten tussen de -Sovjet-Unie en cle V. S." „Het is mogelyk, dat men vóór of te gen het program van Wallace is, doch niettemin is één ding zeker. Er is geen staatsman, die geeft om vrede en samen werking tussen de volken, die dit pro gram kan negeren, daar het de hoop en het streven van de volken naar de consolidatie van vrede weerspiegelt, waardoor het ongetwyfeld de steun zal hebben van vele millloenen gewone men sen. Ik weet niet, of de regering der V.S. het program van Wallace goed keurt als basis voor overeenstemming tussen de Sovjet-Unie en de VB. Wat de regering van de Sovjet- Unie betreft, deze is van mening, dat het program van Wallace zou kunnen dienen als een goede en vruchtbare basis voor een dergelijke overeenkomst cn voor de ontwikkeling van de in ternationale samenwerking, daar de Sovjet-regering van mening is. dat ondanks het verschil van economisch stelsel en ideologie, het naaast elkaar bestaan van deze stelsels en een vreed- - zame regeling van de geschillen tussen de Sovjet-Unie en de V. S. niet alleen mogelijk, doch tevens ongetwyfeld noodzaKelyk Is in het belang van een algemene vrede". sers daarentegen zeer weinig. Eiken en beukenhout wordt er momenteel veel gekapt, maar de Nederlandse firma's, geleerd door de lessen van vorige ja ren, zetten er alles op om zo spoedig mogelyk het gekapte hout naar ons land te vervoeren. Geleid door de sterke Noord-Oosten wind kreeg het vuur een geweldige om vang. Gistermiddag werd de brandweer van Frasselt gealarmeerd, maar de brandweerheden stonden voor 'n moei lijke taak. Het vuur in de droge den nen breidde zich zo snel uit, dat het niet tegen te houden was. Als er een vonk in de dichte boss ages terecht komt, dan slaan in een minimum tyd tengevolge van de krachtige wind de golven van een vuurzee hoog op. Truman voorspelt Op een vergadering van de democrati sche party heeft president Truman zon der aarzelen voorspeld, dat hy by de presidentsverkiezingen in November de overwinning zal behalen. Hy zeide .ge durende de komende vier jaar zal er een democraat in het Witte Huis zetelen en hy staat nu voor u." Rapport adviesraad der V.N. DEVALUATIE ALS EIS GESTELD. Naar de nationale adviesraad het voornaamste orgaan, dat de Ameri kaanse economische politiek bepaalt heeft medegedeeld, zullen de V. S. van de landen van het plan-Marshall „eisen" een devaluatie van hun valuta ln overweging te nemen, indien dc V. S. dit noodzakelijk achten. Enige wyzigingen in de wisselkoersen (devaluatie van valuta) zouden mis schien in de naaste toekomst aange bracht moeten worden, aldus het rap port. „De wisselkoersen van soipmlge Europese landen zullen tydens de duur van het Europese herstelprogram aan gepast moeten worden. Dfcze aanpassing van de wisselkoersen kan niet voor alle landen tegeiykertyd geschieden". Het rapport zegt verder, dat het monetaire fonds en de wereldbank „in de goede richting" gaan en de raad het niet nodig vindt het charter van een der instellin gen thans te wijzigen. Er wordt echter aan toegevoegd, dat de V. S. op 't ogen blik geen geld meer aan het fonds die nen te verstrekken. Een woordvoerder van de nationale adviescommissie heeft naar aanleiding van een interpretatie van de mededelin gen van de raad, dat de V. S., IndieM een land zou weigeren tot wyziging van zyn wisselkoersen over te gaan, het zouden bedreigen met inhouding van de Mar shall-hulp, verklaard, dat deze interpre tatie" volstrekt overdreven" was. In officiële kringen in Washington wordt het Britse pond, dat thans ge waardeerd wordt op iets meer dan 4 dollar, beschouwd als een van de Euro pese valuta, die voor een eventuele de valuatie in aanmerking zou kunnen komen. In de laatste maanden hebben Frankryk en Italië maatregelen geno men om hun valuta ten opzichte van de dollar te devalueren. Dreigt kabinetscrisis in Frankrijk? Pleven, voorheen minister van finan ciën onder De Gaulle, heeft verklaard, dat, wanneer de verkiezingen voor de departementale raden en voor de raad van de republiek, welke in het begin van de herfst gehouden moeten worden, de winst voor de Gaullisten, zoals tot uiting gekomen by de gemeenteraadsverkie zingen in October J.I., zouden bevestigen, de algevaardigden van de Nationale Ver gadering moreel verplicht zouden zyn hun mandaten ter beschikking van het kiezerscorps te stellen. Pleven heeft als leider van de „demo cratische unie van de socialisten van het verzet" de contróle over een 25-tal stem men, die, te zamen met die van de voor standers van De Gaulle, de meerderheid voor de regering van Robert Schuman in een minderheid zouden kunnen doen verkeren. Verder eiste Pleven, sprekende op een party by eenkomst, het invoeren van een systeem van eenvoudige meerderheid inplaats van het huidige systeem van evenredige vertegenwoordiging by de verkiezingen voor de raad van de repu bliek en afschaffing van het bestaande recht van de parlementaire partijen tot benoeming van een zesde gedeelte der leden van de raad.' Pleven verbond aan deze eisen de be dreiging, zyn steun aan de regering te zullen onttrekken by niet-inwilliging. Men acht hierdoor de mogelijkheid van een regeringscrisis binnen betrekkeiyk korte tyd aanwezig. BINNENLAND De 32-Jarlge G. Dolk uit Slledrecht Is by het zwemmen, ln de Merwede ver dronken. De A.N.W.B. heeft dr C. J. Brenkman, arts te Amsterdam als 50.000ste wegen wachtlid ingeschreven. Deze ls reeds meer dan 50 Jaar lid van de A.N.W.B. Het speciale wegenwacht-lidmaatschap werd eerst anderhalf Jaar geleden Ingesteld. Het Britse stoomschip „Polglen", ls bij Borkum op een mUn gelopen. Na twee uur verdween het schip, dat geladen was met mljnhout. ln de.diepte. De bemanning bestaande uit 14 koppen werd door de op weg naar Delfzyi zijnde Nederlandse coaster Glory" aan boord genomen en te Delfzijl aan land gezet. De Belgische prins-regent heeft bet oorlogskruis 1940 met palm toegekend aan de v.m. Nederlandse militaire attaché te Brussel, generaal G. J. Sas. die thans dezelfde functie te Washington bekleedt. Het 4-Jarlg dochtertje van de heer Wiek te Aarle Rixtel viel onder een met paard bespannen wagen, met het gevolg dat het meisje met het hoofd onder een der wielen terecht kwam en op slag werd gedood. De moord op de 9-Jarlge Keesje Ver meulen. wiens ïyk op 28 April, ln een zak genaaid, in de Delrshavense Schle werd gevonden, ls vermoedeiyk opgehelderd. De politie heeft als vermoedelijke dader ge arresteerd een 24-jarlge Instrumentmaker te Rotterdam. De 61-Jarige wielryder J. van R werd bij het oversteken van een weg te Ede gegrepen door een passerende auto. De wTelryaer vloog met zijn hoofd tegen de spijl van de voorruit en was vrywel op slag dood. De 16-Jarlge W. Jongerius uit Schie dam. die op de Parallelweg van de Rbks- weg onder Nleuwerkerk aan de IJssel fietste, werd door een vrachtauto over reden en gebood. Ir. D. J. van Aalst, directeur hoofd uitvoerder der Maatschappy tot uitvoering van Zuiderzeewerken ls ln Epe geheel onverwachts overleden. Van 1926 af was lr van Aalst vertegen woordiger van de Hollandse Betonmaat- schapplj ln Soerabaya. In Juni 1947 re patrieerde hy naar ons land. Kort daarop volgde zyn benoeming by de maatschappij tot uitvoering van Zuiderzeewerken. Hij bereikte de leeftyd van 58 Jaar. De Moerdyk-verkeersbrug ls nu ge schikt voor dubbel verkeer, omdat ook de laatste boog van een breed wegdek is voorzien. Do stoplichten hebben thans afgedaan. Op 20 Mei zal de Eerste Kamer weer vergaderen. O.a. zal worden behandeld do West-Indische staatsregeling. De afdeling effectenregistratie van de Raad voor net Rechtsherstel heeft thans de aangekondigde uitvoeringsbe schikking gepubliceerd, welke betrekking heeft op de eigendomserkenning en uit levering van effecten. De Nederlandse ambassadeur in do V.N. mr Van Kleffens ls uit New York op Schiphol gearriveerd HIJ zal besprekingen met de regering voeren. BIJ een onbetekenend brandje ls ln een aan het woonhuis van de tuinder H. aan de Stalbergweg te Venlo aangebouwde schuur het drie-jarig zoontje om hé* leven gekomen. Op 1 Mei J.l. hebben ambtenaren van de Centrale Vermogens Opsporingsdienst de 22-jarige L. J. van Wachum uit Was senaar. een der hogere ambtenaren van de Stichting Nederlands Kunstbezit te Amsterdam, gearresteerd. Deze ls opgeslo ten in het hoofdbureau van politie te Amsterdam. Een uitgebreid onderzoek wordt tegen hem ingesteld. Met ingang van 1 Juni 1948 ls benoemd tot burgemeester van Alkmaar mr dr H. J. Wljtema, thans burgemeester van-Bellen (Dr.) Deze is lid van de Party vay de Arbeid. De heer F. W. Steenhuisen, burge meester van de gemeente Tletjerksteradeel Frleslands oudste burgemeester heeft ln een speciale raadsvergadering afscheid fenomen van zyn gemeente. Hl] ls ruim 7 Jaar burgemeester van Tletjerksteradeel geweest. BUITENLAND Vyf Russen werden gedood by een schermutseling met* de Perzische grens bewaking ln Azerbeidsjan. Volgens Perzi sche militaire kringen trachtten 40 Rus sen de grens te overschryden. De laatste stakende arbeiders ln Hannover hebben besloten heden het werk te hervatten. De staven van de Japanse marine en landleger hebben oorlogsmisdaden met opzet geheim gehouden voor de geallieer de opsporingsdiensten, zo heeft de Austra lische afdeling voor oorlogsmisdaden te Tokio verklaard. De Griekse minister van oorlog, Stratos. heeft meegedeeld, dat „de com munisten verdreven zyn uit het district Roemell". Bovendien waren „zeveh distric ten door do regeringstroepen bevrijd". Aldaar keerde de bevolking haar haar haardsteden terug. Acht Roemeense officieren en In genieurs zyn in Turkije aangekomen en hebben als politieke vluchtelingen om asyl verzocht. Zij beweerden dat ln Roe menië „ten hemel schreiende communis tische onderdrukking" heerst. Naby Salonikl heeft de Griekse po litie het lichaam gevonden van de vermiste Amerikaanse radio-omroeper George Polk. Het lichaam was aan Ijanden en voeten geboeid en vertoonde een hoofdwond. De Griekse politie beweert „de schat der guerlllastrljders" te hebben gevonden, zijnde achtduizend gouden sovereigns. Een Parljse likeurstoker blijkt op een handelstentoonstelling een schilderij van Rubens gebruikt te hebben, dat een Bacchus voorstelde. Het was een door de Duitsers ontvreemd doek, dat de likeur stoker voor 3500 francs by een antiquair gekocht had. Tien personen zyn Zaterdagochtend om het leven gekomen by een vliegramp ln het Witkopgebergte ln de Oranje Vrij staat Zuld-Afrlka De Amerikaanse ambassade te Mos kou heeft meegedeeld, dat een 21-Jarlge Amerikaanse sergeant by de staf van ae Amerikaanse militaire attaché geweigerd heeft naar de Verenigde Staten terug te keren. De Joegoslavische politie heeft de Rooms-jKathoIleke bisschop van Mostar, mgr. Peterculle, gearresteerd. De Japanse regering heeft een eco nomisch vijfjarenplan aangekondigd, dat beoogt de Japanse economie ln 1952 te herstellen tm het vooroorlogse peil. Het eerste grote proces van oorlogs misdadigers voor een Duitse rechtbank is geëindigd na twee en een halve maand terechtzitting. De beklaagden waren de commandant en 25 bewakers van het con centratiekamp te Komma, dat tussen 1934 en 1939 bestond. De commandant van het kamp ls ter dood veroordeeld en vier bewakers tot levenslange dwangarbeid, de overigen zyn veroordeeld tot straffen van 4 tot 15 Jaar. De Ford-motorenmaatschappy heeft een vakbondsels tot verhoging van het uurloon met dertig dollarcents beant woord met een voorstel tot loonsverlaging. Pater Edward j. Flanagan, de stich ter van Jongensstad" ln de staat Ne- wïfi^c ^'1' o ln een Amerikaans legerhospltaal te Berlijn aan een hart aanval overleden. vertoefde ln Duitsland om de teiestand van de Duitse Jeugd ln de Ame- 'uSffid Pre£jttlngSZOn° te be«u<lereu. streek, waar de grote hydro-electrlsche ro«ff^tTb^wrra- en ïe'Tng^tot'Te graven Zl1n rf*v, cmnnIn d» ™?rdra°t8 •en onbekende taal zyn gegrift.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1