Installatie van de Nationale Spaarraad De pot verwijt de ketel PANDA EN HET OOG Marshall zegt: geen directe besprekingen Ook Bevin wil constructieve voorstellen afwachten Voor Palestina nadert het beslissend ogenblik Toenemend sparen betekent vermindering van belastingdruk De nieuwe bonnen Een Rundstedt-leger in het Westen Een Paulus- armee in het Oosten 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLADDonderdag 13 Mei 1948 Tweede Blad No. 26385 De Amerikaanse minister van Buitenl Zaken Marshall heeft gisteren op een persconferentie zijn houding uiteengezet tegenover de mogelijkheid van bespre kingen met Moskou. Hij zeide: ..Tot het vertrouwelijk onderhoud dat generaal Smith met de minister van Buitenlandse Zaken Molotof heeft ge had. werd met een zeer nauwkeurig doel besloten. Er heeft in de Verenigde Sta ten misverstand geheerst ten gevolge van verklaringen of van redevoeringen, die verband hielden met onze actie en onÉe houding ten opzichte van de Sov jet-Unie. Dergelijke verklaringen zullen Waarschijnlijk nog veelvuldiger worden naarmate de campagne Voor de presi dentsverkiezingen drukker zal worden gevoerd. Het werd derhalve van het grootste belang geacht, dat de Sovjet- regering een onderscheid zou maken tussen zulke verklaringen en de preciese politiek van de Verenigde Staten die ongewijzigd blijft. Van het ogenblik, dat ons hoofddoel er in bestond het formele standpunt van onze regering opnieuw te bevestigen, en het te onderscheiden van de talrijke niet-officiële verklaringen, was het voor ons plicht het standpunt van de regering der Verenigde Staten alleen te verduidelijken. „Generaal Smith heeft niet om een algemene bespreking of om onder handelingen verzocht. Wij hebben een lange en bittere ervaring vah zulke pogingen opgedaan. De Amerikaanse regering is niet van plan geweest bi laterale onderhandelingen met de Sovjet-regering aan te vatten over aangelegenheden, die allereerst andere regeringen aangaan. Het onderzoek van om het even welk voorstel be treffende de essentiële vraagstukken, dat de Sovjet-regering kan nastreven, moet plaats vinden in de organisatie, die voor deze aangelegenheden ver antwoordelijk is. „Wij streven naar een actie in de sectoren waar een actie mogelijk en op dit ogenblik dringend noodzakelijk is. Ik bedoel hiermede de vraagstukken, die voor de Veiligheidsraad en voor de an dere organisaties van de Verenigde Vol ken zijn gerezen, zoals de toestand ln Korea, de vraagstukken, die voor de ge allieerde bestuursraad te Berlijn zijn gerezen, en de onderhandelingen over het Oostenrijkse vredesverdrag, vraag stukken waarvan deregeling op de grootste moeilijkheden stuit en waar mede men over het algemeen in het slop geraakt is. „Het zou absoluut spijtig zijn, mocht men bij een poging, om een conferen tie te beleggen, cn algemene bespre kingen te voeren tot de bevinding komen, dat deze besprekingen tot geen overeenkomst kunnen leiden, of ge schillen doen rijzen, omtrent de ver plichtingen, welke men ingevolge der gelijke overeenkomst zou kunnen aan vaard hebben. Dat zou voor de wereld gewichtige gevolgen hebben. Wij kun nen ons niet veroorloven dergelijke mislukkingen te blijven oogsten. Wat wij nodig hebben, is te slagen in een actie overal waar deze actie klaar blijkelijk geboden is"» Onmiddellijk na deze verklaring stormden de vragen der persvertegen woordigers op Marshall af. die zelüe, dat hij op het ogenblik geen plan had tot verdere mededelingen aan Molotof. In nadere toelichting op de betekenis van zijn voorbereide verklaring legde Marshall er de nadruk op, dat specifie ke voorstellen nodig zijn, niet algemene besprekingen. Volgens Marshall moet de Sovjet-regering thans grotendeels het initiatief nemen. Marshall vestigde de aandacht der journalisten in het bijzonder op de pas sage in Molotof's verklaring, waarin deze zegt, dat de Sovjet-regering deze verklaring der V.S. slechts met vreugde kan begroeten. „Daar zij, zoals bekend is. altijd een politiek^ van vrede en sa menwerking ten aanzien van de V.S. gevolgd heeft, die bij de volkeren van de S.U. altijd algemene instemming en steun heeft gevonden. De UB.S.K. ver klaart, dat zij het voornemen heeft ook in de toekomst geheel standvastig deze politiek te volgen". Op deze 'passage gaf Marshall de volgende commentaar: „Dat is een zeer belangrijke verklaring". Ik ben er zeker van. dat de wereld met be langstelling zal toezien, met welk een standvastigheid deze politiek wordt voortgezet". Marshall drukte zijn teleurstelling uit over het feit, dat de Sovjet-Unie „het vertrouwen geschonden" had. Marshall voegde er aan toe, dat radio-Moskou al- Je opmerkingen van Molotof had bekend gemaakt, terwijl de omerkingen van de Amerikaanse ambassadeur, Walter Be dell Smith, slechts ten dele waren weer gegeven. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zal echter de gewone methoden van diplomatieke on derhandeling blijven gebruiken. „Wij zijn bereid het risico te nemen", aldus Marshall BEVINS MENING. Beyin, de Engelse minister van Bui tenlandse Zaken, heeft in het Lager huis verklaard, dat de Amerikaanse re gering hem thans volledig op de hoogte heeft gesteld van haar johgste bespre king met de Sovjet-regering. „Ik wil volkomen openhartig spreken, daar ik niet verlangend ben verder in bespre kingen te treden, zolang de weg niet ge- effend is. Ik heb te veel mislukkingen gehad. Er moet heel wat voorbereidend werk worden verricht", aldus Bevin. „Ik verlang naar vrede, naar een re geling met de S.U. Ik wil misverstand uit de weg ruimen, maar ik kaq, niet meehelpen aan het brengen van vrede in de wereld, indien ik de Westelijke mogendheden en mogendheden in an dere delen van de wereld moet vra gen hun beginselen en hun overtui ging te laten varen om zich aan te passen bfj iets, waar z(j het niet mee eens zijn". Bevin verklaarde! dat hij niets van deze onderhandelingen af wist, voordat hij het door de radio gehoord had. Naar aanleiding van de publicatie door de S.U., voordat de Amerikaanse regering het Sovjet-Russisch antwoord ontvangen had zeide Bevin: „Indien de ambassadeur van een land niet volkomen openhartig met de minister van Buitenlandse Zaken van een ander land kan spreken zon der dat het gepubliceerd wordt, in dien hy dat niet kan doen om de partijen tot elkaar te brengen, is de toestand niet alleen ondraaglijk, doch is vrede onmogelijk". Indien de kaarten op tafel worden gelegd, kunnen wij mogelijk een kans krijgen, dat een vredesconferentie wer kelijk succes heeft". Bevin verklaarde, dat Engeland de kaarten op tafel heeft gelegd van het ogenblik af, dat hy zyn functie aanvaardde. Bevin was van oordeel, dat het louter bijeenroepen van een conferentie op grond van algemeen heden zonder gedetailleerde voorberei dende werkzaamheden te verrichten de deelnemers op hetzelfde punt zou bren gen als na de viermogendhedenconfe- rentie. ..Men moet het mij niet kwalijk ne men, indien ik zeg, dat ik verlangend ben naar vrede, zo verlangend naar een regeling met de S.U.. dat ik elke mogelijke oorzaak van misverstand uit de weg wil ruimen door de weg te effe nen zo ver als dat menselijkerwijs mo gelijk is". Na verklaard te hebben, dat niet Engeland de vrede had tegenge houden, besloot Bevin met de woorden: „Al wat ik wil is vrede, dat zeg ik met nadruk". Vrijdag te middernacht! In" een officieel Brits communiqué wordt bekend gemaakt, dat het Britse garnizoen te Jeruzalem Vrijdag naar Haifa vertrekt. Het mandaat eindigt officieel "Vrijdag te middernacht. Sir Alan Cunningham, de Britse hoge com missaris. zal Zaterdagochtend yroeg aan boord van de kruiser Euryalus uit Haifa vertrekken. Een enkele pyper van de „Highland light infantry" zal van degalerij van het regeringsgebouw te Jeruzalem mor genochtend het Britse mandaat „uit luiden". Als de Britse hoge commissaris, sir Alan Cunningham, de heilige stad ver laat, zal een officier van het regiment de Union Jack van het „Witte Huis" neerhalen. Een slotplechtigheid ter gelegenheid van het einde van het 30-jarig Britse bestuur in het heilige land zal later op de dag te Haifa plaats vinden. Volfeens een officieel communiqué, uitgegeven te Kyrenia op Cyprus, zal de Britse regering alle Joodse illegale im migranten vrijlaten, zodra het Joods bureau bereid is hen naar Palestina te verschepen." Vrijdagnacht, precies 12 uur, zal de soirvereine Joodse §taat worden uitgeroepen. Volgens mededelingen zal het een „coöperatieve staat" zijn, genaamd „Nieuw Judea". Bij het einde van het mandaat zullen de Zionisten, zo zei dr Seidel, een onafhankelijkheidsverkla ring aan de V.N. doen toekomen. De Joodse staat zou als grondgebied op eisen: geheel Galilea en Negeb, de Mid dellandse Zeekust van Haifa tot Tel Aviv, met inbegrip van het Arabische Jaffa, de Jezreel-vallei en Samaria ,het grootste gedeelte van de Jordaan-vallei. Deze eisen zouden uitgaan boven het geen het verdelingsplan der V.N. als Joodse staat omschrijft. Volgens Seidel zou de voorlopige grondwet van de nieuwe staat voorzien in: algemeen kiesrecht en openstelling van het staatsburgerschap voor alle rassen en geloofsgemeenschappen, vrij heid van het woord, de pers, geweten en godsdienst; staatseigendom van pu blieke diensten spoorwegen, post en telegrafie; aanmoediging van nationaal landbezit en bemoeilijking van het par ticulier grootgrondbezit; coöperatieve boerderijen, coöperatieve eenheden voor de lichte industrie en coöperatieve in- en verkoopinstellingen. Seidel zei voorts, dat de Joodse staat het liefst neutraal zou blijven, zelfs op gevaar niet toegelaten te zullen wor den tot de V. N. Met de Arabieren zou men in vrede willen leven. Binnen de Joodse staat zouden zij gelijkgerechtig de burgers zijn. De V. S. stellen de V.N. thans, als nieuwste poging om overeenstemming te verkrijgen, de benoeming voor van een hoge commissaris «voor Palestina, die zou worden gekozen door de grote vijf. D? hoge commissaris zou alleen een bemiddelende taak hebben. De V: S. stellen ook de afschaffing van de commissie voor Palestina voor. Zowel Joden, als Arabieren hadden tevoren het plan voor een voorlopig be wind van de V. N. met zekere bestuurs functies voor geheel Palestina verwor pen. Hoewel niet officieel aangekondigd, verwacht men Zaterdag ook het bin nenrukken der Arabische troepen in Pa lestina. Vandaar ook de staat van beleg in Egypte! Van de strijdtonelen is weinig nieuws. Jaffa schijnt geheel door de Joden te zullen worden bezet. KOOPT NEDERLAND VOOR VA MILLIOEN DOLLAR VOLKSWAGENS? De controledienst van de Brits-Ame rikaanse zone deelt mede, dat, opgrond van de in de afgelopen maand gesloten overeenkomsten, België 'voor 420.000 dollar en Nederland voor anderhalf millioen dollar volkswagens zal aan kopen. Van bevoegde zijde te Brussel ver klaart men niet op de hoogte te zijn van deze overeenkomsten. Ook .van officiële zijde in Nederland kon men de grootte van het bedrag voor ons land niet be vestigen. Het psychologisch moment is aangebroken! In Den Haag had gistermiddag de in stallatie plaats van de Nationale Spaar- ra&d, welke tot taak zal hebben het Ne derlandse volk te doordringen van de noodzakelijkheid spaarzaamheid te be trachten. i De installatie geschiedde door de mi nister van Financiën, prof. mr Lieftinck, die er o.a. op wees. dat het feit, dat qns lar\d voor een ernstige inflatie werd be hoed, op de duur een steun voor de spaarzin van ons volk zal blijken te zijn. De ongetwijfeld zware belastingdruk en de diep Ingrijpende bijzondere hef fingen mogen, aldus spr.. voor de ont plooiing: van de spaarzin een belemme ring zijn en veel ongerief, misschien zelfs wrevel wekken, voorzover zij het budget helpen sluitend maken en de druk van de staatsschuld verminderen, vor men zii een bijdrage tot de bestrijding van inflatie en tot het handhaven van de waarde van het geld, hetgeen op lan gere termijn gezien het steunpunt bij uitnemendheid is voor een herstel van het sparen. Naarmate dit sparen toeneemt en dus een groter deel van de noodzakelijke investeringen door binnenlandse particuliere leningen kan w;orden ge dekt, d.w.z. tot meer normale finan cieringsmethode kan worden terugge keerd, betekent dit een ontlasting van het staatsbudget, de enige weg om op de duur tot een verlichting van de belastingen te geraken. Met de onbevredigende toestand van het budget en de daarmede samenhan gende hoge belastingen staat in nauw verband met het feit. dat de staat on der de heersende omstandigheden tot een abnormale fipancieringstaak is ge roepen, die zo spoedig mogelijk door de particulierq instellingen dient te worden overgenomen, waarbij de staat zo nodig subsidair kan optreden. De regering hoopt, dat in de Rijksbegroting voor 1949 zich een belangrijke ontwikkeling in deze richting zal kunnen weerspiegelen. De vraag mag worden gesteld aldus de minister waarom zolang is ge wacht met de actie voor sparen. Een volk, dat jaren onder druk heeft ge leefd. dat zijn bezit gedurende lange jaren heeft zien verbruiken en voor vij andelijke doeleinden heeft zien misbrui ken, dat daarna een ernstige reactie op dit alles doormaakt en naar compensa tie snakt, verkeert stellig niet in een toestand, die voor het sparen bevorder lijk is. Zeker niet,, indien op het gebied der eerste levensnoodzakelijkhedeh van meer duurzaam karakter, zoals schoeisel, kleding, huisraad, fietsen en dergelijke zaken, een grote achterstand is in te halen, en, in verband met de hoge prij zen, de marge, die het lopend inkomen laat boven de normale kosten van le vensonderhoud, voor velen uiterst ge ring is. Komen daar dan nog boven op een algemene geldblokkering en, voor de be ter gesitueerden, een verzwaring van de belastingdruk, gepaard gaande met grote begrotingstekorten en veel onzekerheid met betrekking tot de mogelijkheden van economisch herstel en een internatio nale politieke stabilisatie, dan vormt dit niet de meest gunstige atmosfeer voor sparen en spaarbevordering. Zonder redelijke kansen op succes late men een beroep op een volk om tc sparen liever achterwege. Voor zulk eenberoep moet het psychologisch moment met begrip en zorgvuldigheid worden gekozen. Sinds de aanvaarding van het wets ontwerp tot instelling van een natio nale spaarraad hebben de omstandig heden zich zodanig ten gunste gekeerd, dat de minister meent, dat dit mo ment thans is aangebroken. De goederenvoorziening is in het laat ste jaar onaanzienlijk verbeterd. De kos ten voor het noodzakelijke levensonder houd zijn geruime tijd stabiel gebleven. Verschillende groothandelspryzen ver tonen een tendens tot daling en de ar beidsproductiviteit neemt gestadig toe. 27) onlangs aan 'iemand, die toevallig bin nen was komen lopen, vertellen, dat liet eten werkelijk uitstekend was. Met het gevolg, dat er onmiddellijk kamers besteld werden voor 14 dagen. Je moe der is 'n soort levende reclame, waar voor we niet 'behoeven te betalen. HOOFDSTUK V. Peter Landon kleedde zioh die avond langzaam uit. Hy keek om zich heen. De nieuwe kamer verschafte hem méér genoegen dan hij kon verklaren. Hy had gedacht, dat hy om dit soort din gen niets gaf. Maar dat bleek niet zo te zijn. De frisse gordynen, de glan zend gewreven balken, het keurige bu reau, dat ergens uit een of ander ka mertje, waar het ongebruikt stond, weggehaald was, ,al deze dingen ga ven hem het gevoel, dat hij eindelyk I iets vJh een thuis had gevonden. Wat wouwen schaars en knappe jonge marmien in grote getale aanwezig zyn. Geen wouw had Peter Landon ooit uitverkoren voor speciale gunsten. En plotseling besefte hy, hoe hy al clie jaren iets gemist had. Hy zat op de rand van zyn bed, diep in gedachten verzonken. Buiten scheen de volle maan tussen de appelbomen, Een vroe ge nachtegaal probeerde een zomers wijsje. En opeens rijpte er een gevoel in Peters hart. Een gevoel van hoop, dat hy niet verder zou kunnen om schrijven. Het enige wat hy wist. was dat hy zich plotseling onbeschryflyk en onberedeneerd gelukkig voelde. Hy zei eerst niets. Hy vertelde haar over zyn gesprek met meneer Mercer had ze een moeite voor hem gedaan! en het bankorediet, dat in orde was Het was lang geleden, dat een wouw gemaakt. Tenslotte sneed ze het on- j enige moeite voor hem had genomen. derwerp zélf aan. Ik hoop, dat je niet al te veel be zwaar hebt tegen je nieuw© kaïmer. zy'n stem klonk haast nederig. Ik weet heus niet, wat ik zeggen moet, Lynn. Je had wérkelijk niet zoveel moeite voor me moeten doen. Je moet ontzettend Hard gewerkt hebben om dit allemaal voor mij in orde te kry - gen, en dat terwyi je toch al genoeg te doen hebt.... Ik houd er van dit soort dingen te verzorgen. Hy stond bij het raam en keek naar de tuin. Hy voelde zich meer bewogen dan hy wilde bekennen. Ik herinner me, hoe mijn moeder, jaren geleden, mijn eerste eigen ka mertje voor me inrichtte. Toen ik straks boven kwam en de deur open deed en daar alles precies voor me klaar zag liggenhad ik datzelfde gevoel als toen. Ik heb eigenlyk ver geten datHy maakte zyn zin niet af. Moeder en ik zyn naar boven verhuisd naar de grote kamer, zei Lynn. Dat had je niet moeten doen. Er is daar geen badkamer. We kunnen naar beneden komen voor de badkamer. Je moet het zake lijk bekyken, Peter, jy weet even goed als ik, dat moeder haar geld niet waard is. Hij glimlachte en tikte met 'n siga ret ot> de rug van zyn hand, voo^deze aan te steken. Misschien verricht je moeder geen werk in het zweet haars aansrhyns. maar ze geeft wel sfeer aan het geheel. En ik hoerde haax Zoals vele niet mooie mannen, was hy zeer nederig, wanneer het hem zelf betrof, Het grootste deel van zyn leven had hy tot nu toe doorgebracht in af gelegen gebieden van het Ryk, waar Elfrieda stond niets te doen met een stofdoek in haar rechterhand en haar voet in haar linkerhand gekneld. Ze keek naar een torretje, dat tegen het venster op het portaal op en neer kroep. Niemand had. haar speciaal ge zegd, dat ze die tor dood moest ma ken, en dus stond ze er, zonder er iets aan te doen, naar te kykèn. Jaggsrs trof haar zo aan. Hy wenkte Lynn: Is het niet verschrikkelijk! Ik geloof, dat ze beter is dan hele maal niemand, zei Lynn twyfelend. Als ze maar Iemand zcuden kunnen krij gen, die de theerommel afwaste, zou den ze het misschien tenslotte toch beter zónder haar kunnen doen. Het is de schuld van haar ouders, zei Jaggers, als ik zo'n kind had, zou ik het een flink pak slaag geven. Op die manier zou ik het wel een en an der bijbrengen. Maar ja, als de ouders zelf niets te vertellen hebben, kun je niet verwachten; dat ze een kind wat Aan het prestatieloon is een nieuwe kans gegeven. De bedryfsuitkomsten zijn in vele bedrijfstakken van dien aard, dat in het algemeen behooriyke winsten worden gemaakt en bevredigende divi denden tot uitkering komen. Door het ruimer voorhanden komen van de benodigde grondstoffen heeft het herstel met. name in de bouwsector een aanmerkelyk hoger tempo bereikt. Het begrip investeren en zyn betekenis wordt hierdoor tot een meer begrijpeiyke en aanschouwelyke werkelijkheid. De Mars hall-hulp opent perspectief. Het is ongetwyfeld moedgevend, d?t gedurende het afgelopen jaar reeds duidelijk symptomen vielen waar tè nemen ran een herlevende spaarzin. Het grootste deel der gemaakte be sparingen deed zich voor in de be drijfssector. Met het.herstel is in ons land nog slechts een begin gemaakt. Besparingen zullen de bron moeten vormen, die be leggingsmiddelen verschaft. Het zal de taak van de Nationale Spaarraad zijn aldus de minister het Nederlandse volk er op te wijzen, dat en in het nationale belang en in het individuele belang spaarzaamheid waar dat mogelijk is. dient te worden betracht. Aan de raad zal worden ge vraagd zijn autoriteit tc stellen ach ter projecten- van propaganda voor deze gedachte. Bevordering van het sparen is van belang voor alle Nederlanders, voorts voor alle spaarinstellingen en in het algemeen belang. De voorzitter van de Nationale Spaar raad, mr d'Allly zeide in zyn antwoord- rede, dat in verband met de vraag, wel ke zou kunnen rijzen, hoe er bil de hui dige scanning tussen lone en pry zen nog gespaard zou kunnen worden, dat er on- tegenzeggelyk naast groepen in de be volking, die niet kunnen sparen, er ook groepen zyn, die dat wel kunnen. DUITSE GENERAALS UIT BRITSE KRIJGSGEVANGENSCHAP ONTSLAGEN. Zes en zeventig Duitse officieren, van wie de meesten generaal zyn. zyn uit het Britse, krijgsgevangenkamp te Bridgend ontslagen, zy zy>n per trein naar Harwich vertrokken, vanwaar zy per schip naar Duitsland gaan. De veldmaarschalken Von Rundstedt, Von Brauchitsch en Von Manstein zijn niet by de vertrekkenden. Rundstedt en Manstein verkeren in slechte ge zondheid en Brauchitsch schryft zyn memoires. Het zal hum niet worden toegestaan zich als gewone burgers in Engeland te vestigen. Voor het tijdvak van 16 t/m 29 Mei 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 806: 380 algemeen: 200 gram brood (geldig t/m 22 Mei); 381 algemeen: 400 gfam brood of 1 rantsoen gebak 382 algemeen: 1600 gram brood (geldig t/m 22 Mei); 383 algemeen: 750 gram suiker, boter- hjftnstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram versnape ringen; 385 algemeen: 100 gram bloem of zelf- ryzend bakmeel of kindermeel; 387 algemeen: 120 gram spysolle; 389 algemeen- 2 eieren; 379 algeryeen:250 gram waspoeder; 375 reserve: 800 gram brood (geldig t/m 22 Mei); 378 reserve: 400 t/m 22 Mei). gram brood (geldig Bonkaarten KD, KE 806: 879 algemeen: 500 gram waspoeder; 880 algemeen: 200 gram Wood (geldig t/m 22 Mei; 881 algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen gebak; 882 algemeen: 400 gram brood (geldig t/m 22 Mei); 883 algemeen: 500 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 1000 gram Jam stroop enz., of 500 gram versnape ringen; 885 algemeen: 100 gram bloem of zelf- ryzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits; 887 algemeen: 120 gram spysolie; 889 algemeen: 2 eieren; 875 reserve: 400 gram brood (geldig t/m 22 Mei) 878 reserve: 5C0 gram bloem of zelfry- zend bakmeel of kindermeel of kin derbiscuits. Tabaks- en versnaperingskaarten enz., QA, QB, QC 802: 49, 50, 53 tabak: 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak; 51 versnaperingen: 200 gram versnape ringen of 200 gram suiker, boter hamstrooisel enz, of 400 gram jam, stroop enz.; 54 versnaperingen: 100 gram versnape ringen, of 100 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop, enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrydag 14 Mei wordén gebruikt. Niet-aangewezen en vernietigd kun nen worden: de bonnen 332, 334, 335, 834, 835 melk, 340, 341, 342. 344. 347, 844, 846 en 847 reserve, 300, 330, 800, 830 algemeen. by. zullen brengen. -- Ais iemand Elfrieda op het juiste ger op de been te brengen, waarvan de (Van onze correspondent te BerHjn). Het is begonnen met onthullingen van het Praagse dagblad „Obrana Lidu". Het blad der Tsjechische communisten publiceerde onlangs een sensationeel verhaal over de vorming van een Duits militair apparaat door de Amerikaanse» bezettingsautorltelten in het Westen. By het lezen er van werden we sterk herinnerd aan de publicaties, clie enige maanden geleden in Amerikaans ge oriënteerde bladen zijn verschenen over het vermaarde leger van Duitse krijgs gevangenen, dat in de Sovjet-Unie zou zyn georganiseerd en waarvan sedert dien in de gehele wereldpers zoveel op hef ls gemaakt. De Russische propa ganda is ditmaal klaarblykehjk een zet ten achter. Gewoonlijk beticht rij haar politieke tegenstanders van schandda den, die haar eigen party van plan is te plegen. In het onderhavige geval schynt haar caihpagne slechts te die nen om achteraf de manipulaties met het z.g. Paulus-leger te rechtvaardigen of althans om er de aandacht van af te leiden. Hoe het ook moge zijn, de be schuldigingen zyn interessant genoeg, om er nota van te nemen. Wat wordt de Arperikanen alles in de schoenen geschoven?- Naar aanlei ding van een verordening van de plaats vervangende Amerikaanse militaire gouverneur, Generaal Hay, volgens wel ke de politieorganen der landen ln de Amerikaanse zone van linksradlcale elementen zouden moeten worden ge zuiverd, doken in de communistische pers geruchten op over plannen der Amerikanen om een geheim Duits le- moment zo nu en dan een flink pak slaag had toegediend, zou ze nu een beter lid van de maatschapfpy zyn. Het komt ook door al aie films, die ze gaat zien, zei Jaggers. In mijn jeugd waren er geen films. Als wij i vrye tyd hadden, lazen we mooie, gce- I de avonturenboeken. Maar die kinde ren van tegenwoordig lummelen maar wat rond en kyken hoe de filmsten-en i zich gedragen en dan denken ze. dat dè,t het leven is. Ik word er ziek van, als ik ct aan denk, dat op een goede dag de een of andere man. zo'n kind tot vrouw neemt. (Wordt vervolgd) TH 17). De Chinese bediendeschreed glim lachend de deur uit en het de mnnd in de hut staan. En terwijl de heer Stap per en Panda nog min of meer ver baasd stonden te kyken, hoorden ze duidelijk, dat de sleutel aan de buiten kant van de deur werd omgedraaid. „Wat is dat?" riep Stapper verschrikt. „Die kerel sluit ons op, Panda! Wat be tekent dat?" „Ik weet het niet", zei Panda. „Het lykt me kinderachtig.. Als we hard op de deur kloppen en flink roepen is er toch altyd wel iemand die ons hoort! U zult zien, dat het slot binnen vyf mi nuten weer open is, baas. Wacht maar evenl" Panda deed een stap, maar vtórdat hy de deur had kunnen bereiken, ging het deksel van de mand langzaam om- hoog. Uit de opening verscheen het on- gunstige gelaat van een grote cobra <dang, die hen gluiperig aankeek. Panda gaf een gil en sprong naar j Stapper toe. „Een brilslang!" riep hij. „W-wemoe- ten iets doen! V-vlug!" ..Ja-ja-ja!" riep Stapper. „Ietsd-doen? I Maar w-wat?" _g. industrie-polltie en andere politio nele eenheden de kern zouden vormen. Dat gebeurde maanden geleden. Het Tsjechisch orgaan brengt thans de voortzetting van de historie. In het Neustadter Kamp bU Kassei zouden 120 veneraals van Hitlers verslagen en ont bonden weermacht (in comfortabele villa's) zyn geïnterneerd en ermede be- zie zlin de geschiedenis van de tweede wereldoorlog te schrijven. In werkelijk- held zou deze commissie van historici «en reïncarnatie zyn van de Duitse ge nerale staf èn zou zy de opdracht héb ben de vorming en organisatie van een nieuw Duits leger voor te bereiden. Veldmaarschalk von Rundstedt zou na zijn ontslag uit Britse kriigsgevangen- schap met de leiding worden belast. Tot de commissie zouden voorts beho ren: generaal Halder, de maia; di(ï Ier voor het experiment van Stalingrad waarschuwde en de generaals Kessel- -ing. von Brandt. Gunther en von "Vrendt. Laatstgenoemde zou het toe- -irht hebben over de waoenvoorraden De National-Zeitung, de <naJona^J" bolsjewistische) Benjamin onder de I Berlijnse dagbladen, de Vorwarts cn I ".ndere communistische kranten zorgen -oor nieuwe onthullingen In bizonie zouden collectes onder de bevolking worden gehouden om de mis in staat te stellen overeenkomstig hun rang en stand een goed leventie te leiden. Bij de generale staf van het Amerikaanse leger te WashPjfton ^j,u drie maanden geleden een geheime al- leling zijn gevormd, waarin 27 oflicie- ren van het voormalige oppercomman do der Duitse weermacht plannen uit werken voor de deelneming van een te schennen Duits leeer aan een oorlog te gen ifdeline zou in ver binding staan met de ..generale staf" in het kamp by Kassei. De bekende DniK<> oont-.-n-rr^r>or«a'' C"-*"l«rian zou ooi: deel uitmaken van de staf. hetgeen zou "erklaren, waarom d« Am«rikan«n hem niet a«n Polen willen uitleveren. De "afkondiging van een begrensde perscensuur door generaal Clay" en de I mogen baren. mededeling, dat buitenlandse vliegtui gen niet boven bepaalde gebieden van de Brits-Amerikaanse zone mogen vlie gen, zouden verband houden met de aanleg van geheime vliegvelden in West-Duitsland. Deze luchtbases zou den dienen om er vliegende forten en zware bommenwerpers te stationeren, uit Amerika naar Duitsland worden ge bracht. Ten slotte zou er ook een Duits lucht- wapen in de maak zyn, dat onder lei ding zou komen van generaal Walter Warlimont, uit de Spaanse burgeroor log bekend als commandant van het „Legion Condor". De Russische propaganda gebruikt zwaar geschut.,Ze doet het*altyd als er lets van haar eigen kant op til ls.Wat de bezettingsorganen van de Oostelijke zone in het schild voeren, ls overigens niet moeliyk te raden. De kans op een accoord tussen Anglo-Amerikanen en Russen wordt hoe langer hoe geringer en de mogeiykheld van een formele breuk en als gevolg daarvan van een formele schelding van Oost- en West- Duitsland hoe langer hoe groter. Als het streven naar samenwerking In de politiek der bezetting definitief mis lukt, als er naast elkaar een West-Duit se staat en een Oost-Duitse republiek zouden ontstaan, krygt het in Sovjet- Russische propagandascholen opgeleide leger van Paulus en consorten eindelyk gelegenheid de van buiten geleerde les sen in de praktyk om te zetten. De weg wordt al gebaand, een schyn van recht geconstrueerd.... Casino van Monte Carlo door bankroet bedreigd MET HAAR ZOU DE GEHELE STAAT VALLEN. (Van onze correspondent te Parijs). Het koninkrijk Monaco ziet zich voor een historisch probleem gesteld: ten gevolge van de crisis wankelt nameiyk het Casino van Monte Carlo op de af grond van het bankroet en omdat deze wereldvermaarde speelbank van ouds alle kosten van onderhoud voor de Prins, de ministers, het leger(tje) en de Administratie dekt, is een fallllsement van de speelzaal wel met ondergang van de staat (en de monarchie) gelijk te stellen. De Prins hoopt echter de staat (en zyn dynastie) nog te kunnen red den door de bystand te aanvaarden van enige Amerikanen, die hem de helpen de hand (gevuld met dollars) hebben toegestoken. Niettemin baart een en ander momenteel nog enige constitutio nele zorgen en moeilykheden. Mocht de zaak niettemin beklonken worden, dan zal van staatswege aan de onderdanen van de Prins die allen in dienst staan van het Casino en nog nooit belasting hebben betaald evenals vóór 1936, weer gratis water, gas en electriclteit geleverd kunnen worden. Er is ook nog sprake van, dat Mona co vollediger souvereinitelt ten opzichte van Frankryk wil eisen en echte gren zen zal instellen, mogelijk met douane rechten die dan nog even moeten wor den bepaald. Of de regering van Mo naco eveneens overweegt als autonome achttiende staat deel te nemen aan de uitvoering van het Marshall-plan, Is in Parys nog niet bekend. In het licht der overige plannen, zou zulk een voor nemen echter nauweiyks verwondering

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5