Eigen productie dekt een derde onzer traan-import EERLIJKHEID ZIJ HET PAROOL 2 Amerika wil nog niet direct met Moskou onderhandelen Constructieve suggesties zijn noodzakelijk Italië heeft zijn eerste president Met een enkel woord WEERBERICHT 87ste Jaargang WOENSDAG 12 MEI 1948 No. 26384 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Reeds geruime tijd liepen er geruch ten. dat Amerika de Sovjet-Unie zou willen uitnodigen tot een regelrechte be spreking van alle geschilpunten, die tussen beide partijen hangende zijn. Zij vonden weerklank in enkele suggesties van Senatoren of leden van het Huls van Afgevaardigden, om te geraken tot een ontmoeting tussen Truman en Sta lin. Maar elke bevestiging bleef achter wege. De wenselijkheid van zo'n uitwisseling van gedachten werd unaniem wel inge zien, want de spanningen tussen beide landen, die momenteel-in wezen de twee enige factoren zyn, die de toon aange- X?1}*11.0® wereld, naderden bedenkelijk dicht de grens van de oorlogsmogelijk heden. Niet, dat een van beide nu direct het op oorlog aanstuurde, maar de ver houdingen lagen toch zodanig, dat, zo als wy reeds eerder opmerkten, kleine oorzaken grote gevolgen konden veroor- za^.®n- ^,en voelde als het ware de mo gelijkheid van oorlog nader en nader komen Plotseling is nu een gordijn open ge sehoven: Amerika heeft Moskou uitge nodigd tot een bespreking van alle pun ten van geschil, die beide partijen scheidt «n Moskou heeft dti aanbod aanvaard! Het is radio Moskou geweest, die dit heeft onthuld. Blijkbaar tegen de bedoeling van Washington in, gezien de uitlating van de Amerikaanse gezant te Moskou, die juist een „vis-vacantie" in Frank rijk gaat doorbrengen. Blijkbaar mag men dit zo interpreteren, dat nog geen oatum en geen plaats van onderhande lingen is bepaald, evenmin als wie de onderhandelingen zullen voeren, zodat alles nog enigszins prematuur is. Moskou heeft echter blijkbaar ge meend, dat het feit, dat beide partijen zlcji bereid hebben verklaard om elkaar te ontmoeten en pile geschilpunten ern stig onder ogen te zien, niet langer mocht gorden verzwegen. En voor dat standpunt is veel te zeg gen, want ontegenzeggelijk zal dit enke le feit bijdragen tot een ontspanning in de steeds meer zich toespannende ver houdingen. Het is immers al veel, wanneer twee partijen zich officieel verbinden om hun twistappels in onderlinge bespreking te onderzoeken. Dit getuigt over en weer van de bedoeling om ernstig te streven naar een oplossing! Aan de andere kant mag men ook niet blind zijn voor.de gevaren, aan dit ex periment verbonden: slaagt de bijeen komst niet, worden de geschilpunten niet tot een voor beide partyen aanne- meiyke oplossing gebracht, dan wordt de bestaande controverse niet alleen niet verwyderd, doch verder verdiept en schijnt een uitweg afgesloten. Met alle gevolgen van dien Het is al weer enige weken geleden, dat wij schreven, dat wij de periode van 1938 opnieuw belee'fden. Ook deze be reidwilligheid van beide rivalen van het ogenblik elkaar te ontmoeten in een vry „gesprek", bevestigt opnieuw deze uitspraak. Men herinnere zich de eerste ontmoeting tussen Hitler en Chamber lain te Godesberg! Moge daarop geen nieuw Muenchen volgen, want dat zou niet minder dan een nieuwe oorlog be tekenen. Voor de idee: tot iedere prys geen oorlog meer, zij geen plaats! Muen chen is daar, om te bewyzen, dat dit in zicht juist regelrecht naar de oorlog voert Laten beide partyen nu maar eens eerlijk hun kaarten op tafel leggen, zonder iets achter te houden, zodat ieder precies weet, wat de ander wil en voor staat. zyn zy dan ieder van goeden wil le, dan moet een vergeiyk mogeiyk zyn. Maar, eeriykheid sta dan voorop! Dat de besprekingen niet gemakkelyk zullen zyn, is reeds af te leiden uit de publicatie van de gewisselde nota's, die scherp tegenover elkaar staan en feite- lyk in het kort nog eens duideiyk ont vouwen, hoe men over en weer elkaar van hetzelfde beschuldigt: blokvorming met de bedoeling eigen positie zo sterk mogeiyk te maken en daarvan te pro fiteren by de komende botsing. Waarby het grote verschil dan echter is, dat de blokvorming in het Westen geschiedt uit eigen vrije wil der volke ren, althans onder dekking van de grootste meerderheid, terwyl die in het Oosten plaats vindt onder pressie en veelal doorgedreven door een minder heid, die zich eenvoudig van de macht meester maakt met vernietiging van alle andere partyen. Zulks in stryd met ieder gezond denkbeeld van democratie. Zeer moeilyk zal het zyn, om deze beide practyken met elkaar te verzoe nen en slechts een toegeven van Mos kou in dit opzicht, d.w.z. een afzien van verdere pogingen om met dezelfde mid delen als totdusverre toegepast om de macht verder naar het Westen uit te breiden, zal tot een compromis mogen en kunnen leiden. Dat Moskou in dat geval aan het kortste eind trekt, want het moet dan officieel afzien van de pogingen eigen ideologie verder uit te dragen door ge weld-toepassing, ligt voor de hand, maar het zal Moskou's prijs voor behoud van de vrede moeten zyn. Een prys overi gens, die voor ieder weldenkend mens niet te hoog zal zijn betaald, want heeft ieder volk niet het recht om over eigen lot. te beschikken? Voor Moskou ligt hierin trouwens te allen tyde de Achilles-hiel! De onder worpen landen zullen by tyd en wyle dat recht komen opeisen De wereld staat thans voor grote be slissingen. Laat ons hopen, dat de vre deswil, die aan beide kanten, gelukkig, aanwezig schynt, tot een bevredigende regeling zal kunnen voeren. Eeriykheid zy daarom het parool l Latere berichten doen echter twyfel rijzen over de vraag of Amerika wel een aanbod tot besprekingen heeft gedaan en het schynt zelfs, dat gezien de nota wisseling, Amerika „kopschuw" is ge worden om thans reeds met de Russen aan één tafel te gaan zitten. Nietemin, er is iets in beweging ge bracht, dat kansen zou kunnen bieden. Ook al is er, helaas, voor optimisme nog weinig plaats In officiële Amerikaanse kringen verklaart men dat het door Molotof naar voren gebrachte als antwoord aan Bedell Smith niet voldoende blijk geeft van bereidheid tot onderhandelen om te rechtvaardigen, dat Amerika thans toestemt in een vergadering om de geschillen op te lossen. In deze kringen geeft men te kennen, dat meer initiatief van de zyde der sovjet-unie noodzakelijk is om de hoop op zulk een vergadering in vervulling te doen gaan. Men verklaart in deze kringen, dat „ambassadeur Smith het de Rus sen duidelijk heeft gemaakt, dat de V. St. te allen tijde beschikbaar zyn". „Aan de andere kant zijn wy niet bereid met de Russen te vergaderen op basis van schitterende algemeenheden. Als de Russen iets speciaals hebben voor te stellen, constructieve suggesties hebben te doen. zullen de besprekin gen, waarop wy vurig hopen, worden gehouden". Verklaring van Truman President Truman verklaarde: „Met betrekking tot dé recente gedachten- wisseling' tussen ambassadeur Bedell Smith en Molotof te Moskou is de re gering van gevoelen, dat het met het oog op de aanvaarding van het Mars hallplan en de aanbevelingen aan het Congres inzake maatregelen op militair gebied belangryk is, dat er geen mls- vattende verwarring bij de sovjet-rege ring bestaat wat betreft het standpunt van de Amerikaanse regering". „De ambassadeur Smith werd der halve opgedragen contact met Molo tof te zoeken teneinde de politiek en de bedoelingen van de V. S. jegens de sovjet-unie, met het oog op de aard van de jongste propaganda-verkla- rïngen, zo duidelyk mogelijk uiteen te zetten". „De door ambassadeur Smith afge legde verklaring betekent geen nieu we richting in de Amerikaanse poli tiek". „Zy was een herhaling van het Amerikaanse standpunt, zoals het herhaalde malen tut uitdrukking is gekomen". „De twee in het oog springende punten van de verklaring van Smith zyn de volgende: 1. de politiek van de Amerikaanse regering in interna tionale aangelegenheden is de laatste weken en maanden duidelijk genoeg gebleken. Deze politiek heeft de steun van de overweldigende meerderheid van het Amerikaanse volk en zal even krachtig en vastbesloten blyven. 2. Aan de andere kant wenst de re gering het onmiskenbaar duidelyk te maken, dat de Ver. Staten geen vij andige of agressieve bedoelingen je gens de sovjet-unie koesteren". Aanvullend Amerikaans commentaar De Amerikaanse regering heeft op Molotof s verklaring inzake een by een- komst tussen de regering der V. S. en de sovjet-unie een gedetailleerd ant woord gepubliceerd in de vorm van een aanvullend commentaar, dat Bedell Smith op 9 Mei aan Mototof heeft ge geven, toen deze het antwoord op de Amerikaanse nota indiende. Naar aanleiding van Molotof's opiner- rikaanse bases, de omsingelingspolitiek king over „de ontwikkeling van de Ame- en oorlogsbedreigingen" heeft Smith verklaard, dat de gehele geschiedenis der V. S. een weerlegging vormt van enige verdenking, dat een politiek ge voerd wordt, dieeen agressieve oorlog in zich sluit. „Het aansluiten van de West-Europese landen", aldus Smith In zyn rapport aan het ministerie van buitenlandse zaken, dat een parafrase bevat van zyn aan Molotof gegeven commentaar, „de steun, die zij van de V, S. ontvangen, is een directe weer spiegeling van de vrees, die gerezen is ten gevolge van de expansionistische politiek van de sovjet-unie. By de publicatie van de details van Smith's opmerkingen heeft het minis terie zich onthouden van enig com mentaar op het Sovjet-Russische voorstel tot hervatting der bespre kingen tussen beide landen". Smith heeft in zijn antwoord aan Molotof onder meer nog verklaard: „De V. S. stellen op prys en begrijpen ten volle het verlangen en inderdaad de noodzakelijkheid van nauwe en vriend- schappelyke betrekkingen tussen de sovjet-unie en haar naburen, doch de feiten spreken voor zichzelf en ik ben volledig op de hoogte van de gebeurte nissen, die volgden op de aanvaarding door Tsjecho-Slowakye van de uitno diging voor de conferentie over het Europese herstelprogramma te Parijs en de daarop volgende intrekking van deze aanvaarding tydens het kort daarop gevolgde bezoek aan Moskou van Masa- ryk en Gottwald". Verder heeft Smith er de nadruk op ge legd, dat de V. S. het communisme niet om zijn marxistische ideologie bestrij den, doch „louter en alleen, omdat wy by herhaling gevallen hebben meege maakt, dat communistische minderhe den op onwettige wyze en tegen de wil van de meerderheid der bevolking aan de macht kwamen. De V. S. blyven overtuigd, dat deze staatsgrepen van een minderheid geheel onmogeiyk zou den zyn geweest zonder de geestelijke en daadwerkeiyke steun van.de S.U." In verband met Molotof's klachten over de handelsbetrekkingen tussen bed de landen verklaarde Smith, dat de V. S. onder voorwaarden van redely k en oprecht wederzyds begrip niets liever zouden doen dan deel te nemen aan een uitbreiding van de handel met de S. U. en by te dragen tot het econo misch herstel van de sovjetstaten, die tijdens de oorlog geleden hebben, doch dat er een wijziging in de Amerikaanse opvatting over de handel met de S.U. is gekomen, die wederom een directe weer slag is van de sovjetrussische expan sionistische politiek. Met de mededeling, dat hy niet het spelletje van de „de pot verwijt de ke tel, dat hy zwart ziet" wilde gaan spe len, had Smith aan Molotof gezegd, dat hij onlangs enkele Amerikaanse over eenkomsten met de S.U. uit het verle den nog eens nagegaan was, in het by- zonder de Roosevelt-Litwinof-overeen komst, en dat hy hem er aan wilde herinneren, dat de enige bepaling in deze overeenkomst, die de S.U. niet geschonden had, die was aangaande de toestemming tot de aanwezigheid van een Amerikaans geestelyke te Moskou. „Het zou echter geen nut hebben, hier op door te gaan en de belangrijke ge schilpunten ter zyde te laten", zo had Smith er aan toegevoegd. Waarnemers merken op, dat Smith op bijna elk punt van critiek in Molo tof's opmerkingen is ingegaan, doch niet sprak over het Sovjet-Russische voorstel tot „een bspreking en bijlegging van de geschillen, die tussen ons be staan". In het bericht van giste ren over de onderhavige nota-uitwisse ling, afkomstig van radio-Moskou wordt gesproken over „een Amerikaans voor stel om besprekingen te beginnen over de regeling van geschilpunten, die tus sen beide landen bestaan". Red. L. D.). Door deze waarnemers wordt aange nomen, dat de oorspronkeiyke uitwis seling van gezichtspunten en de aanvul lende verklaring van Smith gediend hebben om nadruk te leggen op de grote meningsverschillen, die aan de dag zouden treden, indien de voorgestelde by eenkomst werd gehouden. Sommige waarnemers zyn van mening, dat het ministerie met de publicatie van de opmerkingen van Smith beoogt, het initiatief by de uitwisseling enigszins te herwinnen en de bestaande moeiiykhe- den perspectief te geven met betrek king tot het voorstel tot een byeen- komst. Engeland is geheel buiten dezs kwes tie gehouden, maar het volgt met grote aandacht het verloop van zaken. Zowel Engeland als Frankrijk zouden een toenadering tussen beide partyen ten zeerste toejuichen. Een nieuw Nederlands bedrijf (Van een byzondere medewerker) Traan is zowel voor de gezondheid als voor industriële doeleinden een belang rijke stof. De lepel levertraan, welke in genomen moest worden voor het naar bed gaan met het klontje suiker er na, zullen by velen nog als een wrange her innering leven. Maar traan is goed. Voor technische doeleinden wordt traan gebruikt, o.a. in de textielindustrie en de leerbedrijven. Echter traan werd voor de oorlog geïmporteerd. Byna 1000 ton van deze vettige massa kwam uit de Noorse landen en ook nu zyn Noorwegen en IJsland de traanleveranciers by uitstek, waarby Nederland in kostbare deviezen moet betalen. De winning van traan is vry eenvou dig. De levers van de kabeljauw worden uitgesneden en verzameld, vervolgens door een kookproces tot smelten ge bracht, waardoor de traan zich van de andere stoffen afscheidt en als een vette stof boven komt dryven. Een chemische reiniging en verdfere behandeling ver edelt deze grove grondstof, waarna me dicinale en technische levertraan over- biyft. Het is aan het initiatief van de Ne derlandse zakenman, A. J. de Nys, te danken, dat sinds enige tyd deze win ning ook in Nederland plaats vindt. Deze man, die, met volle medewerking van de overheidsinstanties, in staat werd ge steld om dit bedrijf te beginnen, heeft thans zyn eerste resultaten behaald, en zij geven een optimistisch beeld voor de toekomst. Op de vele vissersschepen zyn yzeren Churchill in Oslo De Britse oud-prehiier, Winston Chur chill, met zyn echtgenote uitgenodigd tot een bezoek aan koning Haakon van Noorwegen, heeft te Oslo voor de radio gesproken. Hy bracht hulde aan- Noor wegen „voor de onschatbare hulp van de Noorse tankschepen en voor het offer van zovele gezonken schepen en verlo ren gegane levens", Churchill dankte voor de eer hem be wezen door de uitnodiging naar Oslo te komen. In het byzonder zeide hy geroerd te zyn door de geestdriftige ontvangst, waaraan jong en oud had deelgenomen. binnenland! Nu sinds 1 Januari J.l. weer monsters per luchtpoost naar Ned.-Indlë kunnen worden verzonden, bestaat er geen be zwaar meer tegen dat, met inachtneming van enkele beperkende bepalingen, mon sters worden ingesloten in naar Ned.-In- dië te verzenden brieven. Ter gelegenheid van het 60-jarlg be staan is de zilveren medaille van het Concertgebouw toegekend aan mevr. J. BeukersVan Ogtrop, oud-presidente van het Toonkunstkoor Amsterdam. De Bergen op Zoomse gemeenteraad heeft een crediet verleend van f. 182.000 voor de restauratie van de stadstorèn, die in de volksmond „De Peperbus" heet. F. 122.000 zal nodig zijn voor direct nood zakelijke werken, de overige f. 60.000 biy- ven gereserveerd voor in de toekomst ge leidelijk uit te voeren werkzaamheden. Tydens een kort maar hevig onweer sloeg de bliksem in de eeuwenoude koren molen op de z.g. Viersprong, tussen Lochem en Dlepenheim. De molen, die tot nog toe een sieraad in het landschap was, ging geheel verloren Wij vestigen de aandacht op de mo gelijkheid, welke bestaat voor de verwan ten van dienstplichtigen, die kostwinner of medekostwinner zijn, In het genot van kostwinnersvergoeding te worden gesteld. De Aanvraag hiertoe moet mondeling geschieden bij de burgemeester van de ge meente, waar de verwanten wonen. Op 18 Mei a.s. vertrekt Hr. Ms. ka nonneerboot „Van Kinsbergen" uit Wil lemstad (Curasao) op thuisreis naar Den Helder, waar het schip op 10 Juni zal aan komen. Van 46 Juni zal het in de haven van Lissabon vertoeven, waar de opva renden post kunnen ontvangen, mits deze niet later dan 1 Juni ter post bezorgd wordt. BUITENLAND. De 23-Jarige Berlijner Heinrlch Czer- wlnskl is door de politie aangehouden wegens bedelarij per brief. In drie maan den tyd had deze Jongeman meer dan 800 brieven naar Amerika en andere landen gezonden, met het verzoek hem een le- vensmiddelenpaket toe re zenden. HIJ ont ving er gemiddeld één per dag. Voor deze uitbuiting van de buiten landse liefdadigheid hield hij er een secre taresse op na, die tien uur per dag werkte. De brieven, die hy by elkaar fantaseer de, waren zodanig gesteld, dat zij ieders hart vertederden. De volgende bijeenkomst van het ge allieerde bestuursbureau voor Beriyn is thans definitief op Donderdagochtend a.s. vastgesteld. Het Griekse ministerie van welvaart heeft bekend gemaakt, dat het aantal vluchtelingen uit gebieden van de Griekse guerillastryd eind April ruim een half millioen bedroeg. De Britse regering heeft geweigerd aan het eiland Cyprus zyn onafhanke lijkheid te verlenen. In de grondwet wordt "bepaald, dat Cyprus in het kader van het Britse gemeenebest moet blijven. Einaudi gekozen Onze Italiaanse correspondent telefo neerde ,ons gisteravond: Dinsdagavond om halfnegen heeft de president van de Italiaanse Kamer van afgevaardigden, Gronchi, bekend gemaakt, dat Luigi Einaudi met 518 stemmen is gekozen tot eerste presi dent der Italiaanse Republiek. De enige andere, die bij de laatste stem ming nog stemmen op zich verenigd had, was Orlando, die het tot 320 bracht. Einaudi werd geboren te Cumeo in Pie- mont op 24 Maart 1874, Hy is een be roemd econoom, eertijd economische me dewerker van de Stampa te Turijn, later van de Corriera della Sera. Hy heeft verscheidene belangrijke boeken gepubli ceerd, merendeels op belastinggebied, en was gedurende vele jaren hoogleraar te Turijn in de staatshuishoudkunde. Reeds voor de oorlog bekleedde hy een sena torszetel. Bijna alle hedendaagse econo men zyn zdjn leerlingen geweest. Na de oorlog heeft Einaudi o.m. de functie van directeur van de Italiaanse Bank be kleed, voorts het vice-presidentschap van de ministerraad en de ministerszetel voor het staatsbudget. Heden zal de nieuwe president door De Gasperi worden afgehaald van zyn woning, om in plechtige stoet naar het parlementsgebouw te worden gebracht, waar hy zal worden opgewacht door de voorzitter van de kamer van afgevaar digden. Na de eedsaflegging zal de nieu we president een korte toespraak hou den, waarna hy door De Gasperi in een plechtige stoet zal worden begeleid naar zyn ambtswoning, het Quirinaal. 21 ka-: nonschoten zullen de nieuwe president hulde betuigen. In de representatiezalen van de ambts woning zal Einaudi dan De Gasperi in audiëntie ontvangen, die hem het' af treden van de huidige regering zal me dedelen. Het staat de president vry, deze ontslagname al of niet te aanvaar den. Door deze verkiezing heeft de Itali aanse Republiek thans haar eerste pre- De Britse autoriteiten hebben voor lopig het verbod op padvinders-organisa ties in de Britse zone van Duitsland op geheven. Katholieke, Evangelische en an dere ke/ken mogen hun eigen padvinders- organisaties oprichten, die echter door de Internationale padvinders-organisaties moeten worden erkend. Er zal geen uni form mogen worden gedragen. Het presidium van de Opperste Sov jet der Sovjet-Unie heeft gisteren het verdrag van vriendschap, samenwerking en wederzijdse bijstand met Finland gera tificeerd. Na,ar het Britse ministerie van bui tenlandse zaken heeft medegedeeld, zijn de regeringen van Engeland en Guatemala overeengekomen het geschil over de sou- verelnltelt van Brits Honduras aan het Internationale Hof van Justitie voor te leggen. Dieven, die Zaterdag J.l. Inbraken in het kasteel Coburg, toebehorend aan het huls Saksen-Coburg-Gotha, hebben kunst schatten ter waarde van een millioen dollar meegenomen. Hiertoe behoren schilderijen van. Leonardo da Vinei en Lucas Kranacb Jr. De bisschop van Selcesfehervar (Hon garije) heeft een priester van zijn bisdom verboden zijn priesterlijk ambt nog ver der uit te oefenen. Volgens katholieke kringen ls dit gebeurd om redenen van louter confessionele aard en volgens rege ringskringen om zuiver politieke redenen. De regering wil hem handhaven. sident. De keuze is moeilyk geweest en het heeft tydens de stemmingen niet aan spanning ontbroken. Enrico de Ni- cola, die de functie van voorlopig pre sident bekleedde, verovérde zich veler sympathie en nog 2 weken geleden zag men in hem de eerste Italiaanse presi dent. Doch deze bewindsman had één gebrek: telkens weer wilde hy de be vestiging hebben, dat hy het gehele volk achter zich had, terwyi hy even min anderen kon beïnvloeden. Hierdoor ontstonden moeiiykheden, die er uit- eindelyk toe leidden, dat hy niet eerste president zou worden. De gezondheids redenen. die hy voor zyn aftreden voor wendde, zyn in wezen niet meer dan inderdaad een voorwendsel geweest. Toch was men in politieke kringen er van overtuigd, dat hy voor een nieuw beroep gezwicht zou zyn .indien dit door algemene stemmen was uitgebracht. De Christen Democraten echter, die hem zijn houding in de moeiiyke zomer maanden van 1947 hebben kwalijk ge nomen. wilden een ander op de presi- Hptrf Q9rpf.pl 7lpn De president van de Republiek moet geen partyman zyn, hetgeen oorzaak werd dat noch De Gasperi noch Sforza tenslotte zyn benoemd. Ten aanzien van Sforza moet men bedenken, dat deze zich veel vyanden heeft gemaakt, en dat de doorsnee burger hem persoonlyk niet mag. Sforza heeft, mede door een verklaring van de Saragatparty, begre pen dat het allerhoogste ambt moet wor den bekleed door iemand, tegen wie geen enkele gesloten groep bezwaren koestert en trok zich derhalve terug. Een besluit dat hem eert. Is het nuttig, zo vroeg Saragat, een president te hebben die met een geringe meerderheid uit de bus komt? Door het zwichten van Sforza heeft Italië een uitnemend minister van buitenlandse zaken voor zich behouden en is voorkomen, dat een president werd benoemd, wiens beslissingen in belang rijke aangelegenheden mogeiyk door ge sloten groepen zouden worden becritl- seerd. Toen tenslotte de keuze ging tussen Bonomi, Einaudi en Casati gaven zowel de liberalen als de Saragat-socialisten de voorkeur aan Casati, die zowel per soonlijk door zajn innemend optreden als geschikter werd beschouwd als door de overwegiyg, dat men Einaudi wel eens koningsgezind toeschryft. Toen echter de andere partyen aan Einaudi de voor keur gaven, legden zy zich bil deze keus neer, waardoor Einaudi als eerste Ita liaanse president het Quirinaal binnen treedt. De België NOG GEEN OPLOSSING. De berichten, dat In België socialisten en katholieken tot een compromis waren gekomen inzake de onderwys-kwesties, biyken voorbarig te zyn geweest. Naar Roltn, de bemiddelaar verklaar de, zullen hedenochtend de onderhan delingen worden voortgezet. Des mid dags om 14.30 zal biyken of men tot overeenstemming kan komen. Op een vraag of de besprekingen nog steeds gevoerd worden, gebaseerd op de ver onderstelling, dat Spaak terug zal ko men als eerste-minister, antwoordde Rolin bevestigend. „Wy achten het in het belang van het land dat de heer Spaak weer het eerste-ministerschap op zich neemt. Indien zou blyken dat Spaak om persooniyke redenen het premier schap niet wilde aanvaarden, zouden wy de gehele toestand opnieuw moeten on derzoeken", verklaarde hy. vaten geplaatst en In volle zee worden by het schoonmaken van de kabeljauw de levers in deze vaten verzameld. By thuiskomst in de havens IJmuiden en Scheveningen worden de vaten naar de fabriek doorgezonden. Hier volgt dan het kook- en veredelingsproces, waarna het eindproduct als een goudgele vloeistof te voorschyn komt. By een goede sorte ring, welke afhangt van de vissers aan boord, is uit elke 1000 kilo lever niet minder dan 300 kilo traan te bereiden. Uiteraard betekent dit niet 30% medi cinale levertraan. Een gedeelte ervan ia tweede soort, de technische traan. De verwachtingen zyn, dat de produc tie het eerste jaar plus minus 300—350 ton zal opleveren, zodat reeds een derde van de import gedekt kan worden. Het streven is om de gehele invoer in eigen land te produceren, zodat een belang- ryke deviezenwinst ontstaat. De V.S. en de West-Europese Unie De Amerikaanse regering heeft de Senaat aanbevolen een resolutie goed te keuren, die formeel collectieve defen sieregelingen als de West-Europese Unie steunt en de V.S. ermede in verband brengt. Het voorstel, dat niet uitdrukke- ïyk verwyst naar de West-Europese unie, werd in de vorm van een ontwerp resolutie door Lovett, onder-minister van Buitenlandse Zaken aan de Se naatscommissie voor buitenlandse be trekkingen voorgelegd. Het ontwerp is het resultaat van besprekingen van enkele weken tussen leiders van het congres, minister Marshall en andere functionarissen van het ministerie van Buitenlandse Zaken. In de resolutie wordt niet rechtstreeks de mogeiykheid ter sprake gebracht, dat de VB. West- Euroa op leen- en pachtbasis van mili taire goederen voorzien of dat de V.S. verplichtingen aangaan, die te vergeiy- ken zyn met een militaire alliantie, wel wordt de grondslag voor een dergeiyk program gelegd en nadrukkehjk ver klaard, dat dergeiyke defensieregelin gen wetteiyk binnen het kager van de V.N. liggen. Bij het aannemen van de resolutie, die waarschyniyk door beide partyen zal worden goedgekeurd, zal waarschyniyk de clausule toegevoerd worden, dat de huidige politiek van steun aan de West-Europese unie niet zal worden gewyzigd, indien de republi keinen by de presidentsverkiezingen de overwinning mochten behalen. Weer strijd in Jeruzalem Terwyi het Rode Kruis aankondigde dat Jeruzalem' tot open stad zou wor den verklaard en de commissie der VN In een hooggestemde oproep jubelt over het bereiken van de wapenstilstand in de heilige stad, komt hedenmorgen be richt, dat de stryd weer is hervat. In de voorstad Mekor Hayimin 't Zuid westen van de stad werd met zwaar ge schut geschoten. Na vier dagen rust is de stad weer opgeschrikt door het geluid van schoten uit lichte wapens en mor tieren. Volgens Joodse kringen zouden de Arabieren een aanval begonnen zyn. V Koning Abdoellah van Transjordanlë zal het opperbevel voeren over de in Palestina opererende Arabische legers. Dit besluit werd na verscheidene by- eenkomsten der Arabische leiders geno men. Ieder Arabisch leger zal zyn eigen bevelhebber en zyn operatiesector in Pa lestina hebben, de generale staf van ko ning Abdoellah zal worden samengesteld uit officieren van Arabische legers en zal belast worden met de samenorde- ning der militaire operaties. Het hoofd van de generale staf zal waarschyniyk een Egyptenaar of een Irakees zyn Scandinavië blijft neutraal „Het is duidelyk, dat Indien de Zweed se leiders niet tot het Westeiyk blok willen toetreden, wU dat ook niet zullen doen vla een Scandinavische alliantie", aldus de Zweedse minister van buiten landse zaken, Unden. „Men kan zich echter een andere vorm van Scandina vische samenwerking voorstellen name lijk dat de Scandinavische landen een onafhankelijke groep vormen, die zich buiten alle machtsgroeperingen houdt. Mocht er een conflict komen, dan die nen wy buiten de strydende groepen te blyven en samen te werken bh' de ver dediging van onze onafhankeiykhetö, wannéér wy worden aangevallen." DE EXECUTIES IN GRIEKENLAND. Te Salonikl zyn zeven personen ter dood gebracht en te Trlkala drie wegens deelneming aan de opstand in 1944. De Franse gezant te Athene heeft op last van zyn regering by de Griekse mi nister van buitenlandse zaken en waar nemend minister van Justitie, Tsaldaris, geprotesteerd tegen de executies. Rauter in cassatie Naar wy vernemen heeft Rauter be roep in cassatie aangetekend. RUSTIG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankeiyk zwaar bewolkt met plaat- seiyk mist, later tijdelijke opklaringen. Vrijwel overal droog weer met weinig vrind en ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 13 MEI. Zon op: 4.50 uur; onder: 20.24 uur, Maan op: 7.47 uur: onder: 0.56 uur (n.m.). Hoogwater te Katwyk te 6.20 ea 18.48 uur.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1