Churchill bewonderde de Verdeel en heers Ook de boeren en de vrouwen in de Russische zone krijgen een eigen partij Laatste Berichten DINSDAG 11 MEI •S t h bewondert Voorhouts bloemenpracht tydens het bezoek, dat hy hedenmorgen aan deze gemeente bracht. Men ziet hem hier omringd door mevr. Nicchols, de echtgenote van de Engelse gezant (geheel rechts), burgemeester j (met ambtsketen), schoonzoon captain Soames (achter Churchill), mevrouw Churchill (met bloe men), de gemeente-secretaris (geheel links) en mevrouw De Graaff (op voorgrond). Ongeveer een half uur in deze gemeente met echtgenote en schoonzoon Heel Voorhout was hedenmorgen Uitgelopen, om in de omgeving van het Raadhuis deel ie nemen aan de har telijke huldiging, die daar voor Chur chill was voorbereid. Zoals wy reeds berichtten zou de populairste vreem deling, die ons land kent, op weg naar het Vliegveld Valkenburg, waar het vertrek naar Scandinavië zou plaats vinden, een bezoek brengen aan Voor hout, om in deze bloemenplaats een kijkje te nemen. Aanvankeiyk ver moedde men, dat Churchill omstreeks tien uur zou arriveren, maar het is even over elf uur geworden, aleer de stoet van wagens voor het gemeente huis temidden van de schoonste mo- za'ücen stilstond. Inmiddels was het daar een gedrang van schoolkinderen rond het gemeentemozaïek, die hem in een spreekkoor een welkom toerië- pen. In de auto van Churchill be vonden zich eveneens zifn echtgenote en zijn schoonzoon, kapitein Saomes, benevens de echtgenote van de Engel se ambassadeur, mevr. Nicchols, die evenals Churchill de auto verlieten en werden begroet door burgemeester De Graaff, diens echtgenote, de gemeen tesecretaris en de voltallige raad, ter wijl ook burgemeester Lambooy van Lisse aanwezig was. Jan Lindeboom en Piet van der Hulst, zoontjes van de wethouders .boden bloe men aan en een kistje typische „Chur- chill-sigaren", waarna het gezelschap een rondgang maakte langs de moza- ieken in de omgeving van het raadhuis, zoals het gemeentemozaïek, het bevrij- Zangconcours Ring Leiden eri Omstreken „LEIDSCH DAGBLAD"-WISSEL BEKER GEWONNEN DOOR „HUIZER-KAMERKOOR". Op het Groot Nationaal Zangcon cours van de Ring Leiden en Omstre ken van Christelyke Zangverenigingen is de „Leidsch Dagblad"-wisselbeker toegekend aan de vereniging, welke het hoogste aantal punten behaalde, n.l. het „Huizer Kamerkoor", dat in de le Afd. Gem. Koren 370 punten ver kreeg. Wy wensen deze vereniging van harte geluk metdeze prys. Het vorig jaar werd deze beker gewonnen door „Looft de Heer" uit Sint-Pancras. De heer C. B. van der Zeeuw had een lauwertak besohikbaar gesteld voor de vereniging, welke het hoogst aantal punten behaalde in de afd. Uitmuntendheid Gem. Koren. Deze viel ten deel aan Halleluja" uit Leiden. Chr. Textieldetaillisten wensen inkoopcombinaties RATIONELE INKOOP DOOR ECONOMISCHE SAMENWERKING. De afdeling Leiden en omstreken van de Ned. Bond van Chr. detailhandela ren in textiel en mode-artikelen, die haar ledental in de laatste maanden niet onaanzieniyk zag stijgen, hield gisteravond in „Zomerzorg" een ver gadering, welke met een kort inleidend woord door de voorzitter, de heer P. Houweling. werd geopend, waarna de heer H. van Eysden, directeur van het bondsbureau van de C.T.B., een uiteen zetting gaf van de inkoopcombinaties, voor welke lichamen in de kring van de christelyke textieldetaillisten steeds meer belangstelling komt. Hoewel het aanbeveling verdient zich by bestaande inkoopcombinaties aan te sluiten, zal in de toekomst getracht worden om met enkele grossies, die met elkaar het ge hele vak bestrijken, tot overeenstem ming te komen. Ten einde tot een nut tige gedachtenwisseling te komen zal zeer binnenkort in Utrecht een verga dering van textieldetaillisten worden gehouden, waarin besprekingen zullen worden gevoerd, welke kunnen leiden tot een zo nauw mogeiyke samenwer king, Voor' de afdeling Leiden en om streken werden naar deze vergadering afgevaardigd de heren Veerman uit Bodegraven, Kraay uit Wassenaar, Van Egmond uit Zoeterwoude en Vonk uit Koudekerk. De heer Van Eysden wees er voorts op, dat ook in de grossiers- wereld voor deze samenwerking begrip bestaat en dat de textieldetaillisten door deze economische samenwerking, met de grossiers kunnen komen tot een meer rationele inkoop. Nadat nog gesproken was over de her waardering van textielpunten, waarby ook de huidige textielpositie ter sprake kwam, heeft de heer G. Raymakers, di recteur van de Leidse textielschool, en kele mededelingen gedaan over de door hem geleide cursus in practisch mate riaalonderzoek. Daarna vertelde de heer Raymakers, aan de hand van een zeer interessante film, het een eri ander over de centra van de zydeteelt in Azië en Europa. dingsmozaïek en het mozaïek van de K.A.B. Burgemeester De Graaff lichtte een en gnder toe. Tijdens de rondgang werd Churchill nog een zanghulde gebracht, n.l. de En gelse en Nederlandse volksliederen, die hy met ontbloot hoofd aanhoorde. Me vrouw Churchill verliet enige ogenblik ken het gezelschap, om een paar Voor- houtertjes uit de wachtende en voort durend juichende kindermenigte de hand te drukken en zich met enige be geleidsters te onderhouden. Churchill deed insgelijks by zijn terugkomst by de auto's. Daar werden wederom tallo ze handen geschud, woorden van dank voor de ontvangst gesproken en dank voor het vererend bezoek. Toen het ge zelschap evenwel in de auto's had plaats genomen, beletten de natuur- iyk gesloten spoorbomen het vertrek, en opnieuw steeg Churchill uit de auto. Het enthousiasme van de Voorhout-ers die zich vereerd voelden, dat Churchill zich de hulde van juist deze kleine ge meente wilde laten welgevallen, uitte zich in voortdurende ovaties, terwyi wederzyds het befaamde V-teken ge bracht werd. Toen ulteindeiyk de weg vrii was. reed de stoet, weer door naar Noordwyker- hout, Noordwhk en Valkenburg, waar het vliegtuig Silvercity de hoge gast na zyn tweede Nederlandse bezoek naar Noorwegen doorvoerde. De gevolgen van het noodweer BRANDWEER KWAM HANDEN TE KORT. Het noodweer van gistermiddag heeft de Leidse Brandweer handen vol werk bezorgd. Het eerste alarm gold een blik seminslag in het perceel Janvossensteeg 57, waar een schoorsteen totaal werd weggeslagen, doch geen verdere schade werd aangericht. Van het pand Hoge- woerd 71 werd door de stormwind een grote spiegelruit ingedrukt. Op niet minder dan zes plaatsen werd de assis tentie van de motorspuit ingeroepen voor het leegzuigen van ondergelopen percelen, n.l. aan de Schelpenkade. Hooigracht, Vrouwensteeg, Vliet, het Plantsoen en de Parkstraat. Aan het einde der Gerestraat werd een houten schuur, in gebruik by de veehouder S. door de storm in elkaar gedrukt, waar bij zich evenmin persoonlijke ongeluk ken voordeden en ten slotte werd de hulp van de brandweer gevraagd voor een blikseminslag in het perceel Da Cos- tastraat hoek Toussaintkade. waar de schade beperkt bleef tot enige vernie lingen aan het dak. Met een zucht van verlichting zagen, vooral de brandweerlieden, het onweer afzakken EVA BONHEUR. Gisteravond gaf het Nederlands Volkstoneel voor K. en O. nog eens een opvoering van Eva Bonheur. het bekende werk van Herman Heyermans, dat de tand des UJds prachtig weet te overleven. Ook nu weer is dit dank baar stuk uitstekend ontvangen waar van het Volkstoneel trouwens een al leszins te loven uitbeelding geeft met Maria - Faassen als gast in de rol van Eva Bonheur. „SOCIETAS PHILOLOGICA, LUGDUNO-TRAIECTINA". Zaterdag werd hier ter stede de 127- ste vergadering gehouden van de So- ciëtas Philologica Lugduno-traiecuna" onder leiding van prol dr H. Wagen voort uit Utrecht. Dr A Rutgers van der Loeff (Den Haag)' sprak over „De plaats van de archaeologie". De ardhaeologie is een niet zelfstandig en niet belangrijk on derdeel van het alomvattend geheel der hoogste wetenschap. Maar de ar chaeologie vertegenwoordigt ook een volkomen zelfstandig en zeer belang rijk onderdeel van de kring der monu menten en documenten, waarin men sen belangrijker zyn dan archieven en bibliotheken, kunstproducten belang rijker dan natuurproducten en de hoogste waarde toekomt aan 't zicht baar en tastbaar overschot van een levensvorm, die onherroepeiyk afge storven is. maar toch onsterfelijk in ons voortleeft, zoals het gebied, dat de archaeologie bestrijkt. Na de pauze sprak dr J. Kor ver (Apeldoorn) over het op naam van Lucianus overgeleverde werkje Nero, dat beschouwd wordt als afkomstig van de oude Philostratus. Het bevat een gesprek van de Stoïsche wijsgeer Musonius met een ons onbekende Lem- nier. Musonius, die door keizer Nero is verbannen, schildert hierin, hoe Nero's slechte eigenschappen zich hoe langer hoe meer op eie voorgrond heb ben gedrongen. Óp het hoogtepunt breekt het gesprek at door het bericht van Nero's dood. Wellicht moeten wy in dit geschrift zien een waarschuwing van Philostratus aan het adres van Caracalla, DE „WIRE MASTER" EEN TECHNISCH WONDER. Hoewel wij er ons geenszins op wil len laten voorstaan een expert op technisch gebied te zyn, moeten wy, na de gistermiddag in het gebouw van V. en D. bijgewoonde demonstratie van de „Wire Master", toch toegeven, dat de techniek wel 2eer vér gevorderd is en bykans geen onmogelijkheden meer kent. Stel u voor, dat u in een ge sprek gewikkeld bent met uw gastheer, dat deze plotseling opstaat, even aan een paar knoppen draait van een ap paraat, dat u voor de radio versleten had en dat het gehele gesprek van voren af aan wordt herhaald: Of u luistert naar een geliefkoosd muziek nummer, er komt plotseling bezoek en verder horen is onmogelijk. Enkele manipulaties aan de knoppen en het apparaat staat ogenschijnlijk èf, doch als de visite is vertrokken, kunt u de gehele uitzending nog beluisteren. Nog een andere mogeiykheid van dit won- der-apparaat. U volgt een radiocursus, maar bent op de bewuste avond ver hinderd naar de uitzending te luiste ren, Geen nood. Tydens uw afwezig heid zet u de „Wire Master" aan, die u by thuiskomst precies laat horen wat u die avond heeft gemist. Dit mysterie voltrekt zich simpel met een stalen draad, 'n fractie van 'n mlli- meter dik, die gewillig opneemt, het opgenomene naar believen weer laat verdwynen, weer opneemt enz., enz. Het Vastleggen van muziek of gespro ken woord op deze draad heeft in ver gelijking met de gramofoon ook zeer gTote "voordelen De tussenkomst van de naald is overbodig, zodat siytage en verzwakking van het geluid en/of bijgeluiden uitgesloten zijn. Na dui zend maal klinkt het opgenomene nog even helder als de eerste keer. Boven dien is de opname-tijd veel langer. Moet men bü de grammofoonplaat na vier of vijf minuten afbreken, met de „Wire Masterdraad" kan men 70 mi nuten aan een stuk opnemen. De dirigent Nico van der Linden, die dit wonder van techniek tydens één van zijn bezoeken in Amerika, waar hy de gast was van mevr. Roosevelt, ontdekte, heeft niets onbeproefd gela ten om dit apparaat In Holland te introduceren. De heer Van der Lin den. die gistermiddag dit toestel, dat echter voor ons land nog niet in de handel is, demonstreerde, vertelde ons, dat men in culturele kringen van ons land grote belangstelling heeft voor dit technisch wonder, dat wel op zeer uitzonderlijke wyze dienstbaar gemaakt kan worden aan de verheffing van het culturele leven. Natuurlijk werd er deze middag nog even een „draadje gesne den", waarby ook onze stem op de „draad werd vastgelegd" en de aanwe zigen een liedje zongen. Het resultaat, direct daarop te horen, was verbluf fend: helder, duideiyk verstaanbaar en zender hinderlyke bijgeluiden. Wat al mogelijkheden zou deze „Wire Master" ook voor ons journalisten openen, wy denken aan een druk be zet avond-programma. Vier sprekers op één avond in verschillende zalen. Even voor de aanvang van elke ver gadering een apparaatje plaatsen en het gesprokene nemen wy in de „Wire Master" mee naar huis 't Zal wel een utopie bUjven.... Voor hen, die met "dit „wonder van vernuft" willen kennis maken, bestaat daartoe as. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag om halfdrie de gelegenheid. BAZAR DOOPSGEZINDE KERK. Ten behoeve van het orgelfonds wordt vandaag en morgen in de Doopsgezinde Kerk aan de Pieters kerkstraat een bazar gehouden. Prof. J, P, Byi, voorzitter van de Kerkeraad, opende hedenmiddag de bazar en bracht dank en hulde aan het dames comité voor het vele .verrichte werk. Spr. hoopte, dat de damps net zoveel „koopmanschap" zouden bezitten als de 17de eeuwse voorouders. Namens het comité dankte de voorzitter, mevr. W. Stuurman, professor Bijl voor zyn bereidwilligheid de bazar te openen. De Kerk is voor deze gelegenheid versierd met bloemen en aardige zitjes noden de vermoeide kooplustigen een weinig te rusten en een kopje thee te gebruiken. Een grabbelton, een prachtige te verloten vaste wastafel, boeken en nog vele andere snulsteryen maken een bezoek aan de bazar de moeite waard. Deze is geopend des middags van 2—5 en des avonds van 7%9!1 uur. Het koor deT Doopsge zinde Gemeente zal beide avonden en kele liederen ten gehore brengen. EEN SYMPATHIEKE GESTE. DRIEVOUDIG JUBILEUM BIJ DE GEMEENTE. Drie vliegen in een* klap werden er vanmorgen in de foyer van de Stads gehoorzaal geslagen, by de jubileum viering van de heer P. Hemerik, ho venier, die 40 jaar in dienst van de gemeente is, de heer J. B. Hendriksen, chef van de gemeente-kwekery, die evenals de heer J. Wondergem, be waarder van de Stadstimmerwerf. zijn zilveren jubileum vierde. De directeur van Gemeentewerken, lr D. Bocgerd, opende de ry van spre kers en wenste de jubilarissen neg vele jaren toe in dienst van de ge meente. Hierby werden de gebruikelij ke enveloppen aangeboden. Wethouder Jongeleen voelde het niet aap. als een formule, om tot deze ju bilarissen het woord te richten, doch deed dit uit een pereooniyke behoefte. De wethouder gwaagde van de goede klank, die de naam Hemerik bij de gemeente heeft, prees zyn yver en toe wijding en toonde zyn liefde voor het vak aan, door in te gaan op de tui niers werkzaamheden). die de jubilaris in zljri vrye tyd verricht. Ook voor de heer Hendriksen had spr. veel waardering en hy prees de activiteit van deze jubilaris op het ge bied van de sport. Met de heer Wondergem had wet houder Jongeleen niet zo veel persoon lijk contact gehad, doch wat over hem verteld wordt, getuigt wel van zyn ijver, waarvan trouwens zynlaatste promotie een bewys is. De heer A. Galjaard. hoofdopzichter by de Plantsoendienst, haalde oude herinneringen op en schetste de ont wikkeling van de beplanting ln Lei- d<De heer H. J. Barentse. chef van de afdeling Bruggen en Waterwerken, sprak over de liefde voor het vak en het verantwoordelijkheidsbesef, waar het op aan komt, in dienst van de overheid. Speciaal de sociale belang stelling van de heer Wondargm had sprs aandacht. De heer M. H. Noteboom sprak als voorzitter van de jubileumcommissie en bocd de twee eerstgenoemde jubi larissen een enveloppe met inhoud, be nevens een diploma, aan en aan ae heer Wondergem een horloge en di ploma, terwyl de echtgenoten van de jubilerenden met bloemen verrast wer- ^Tenslotte sprak da voormalige chef van de Plantsoendienst, de heer JOh. Jonker, namens de Kon. Ml), van Tuinbouw en plantkunde, en bood de heer Hemerik 'n zilveren horloge, met 't ddploma voor 40 jaar trouwe dienst, en de heer Hendriksen het diploma voor 25 jaar trouwe dienst aan. De heer Wondergem tenslotte werd nog verbind met een geschenk namens de ambtenaren. Hem werd een soheerap- paraat aangeboden, In de pauze werden alle aanwezigen, waaronder ook de familieleden van de jubilarissen, verversingen aangebeden, onder wie ook de familieleden van de de belangstelling, gelukwensen en aan geboden oadeaux. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Daniel, zn van. J. C. van Dijk en L. W. SmLt; Wlm, zn van H. W. Metselaar en C W. Oudshoorn; Wllhelmina Johanna, dr van M. J. Waatjer en M. C. Henslng; Evert Hendrikus Theodorus. zn van T. Hoogkamer en J. G. Wllmholts; Allda, dr van H. Durieux en I. W, van den Nleu- wendilkr Nicolaas Willem, zn van W. N. van den Haak en G. Hogewonlng; Aldert Nicolaas Theunls, zn van C. Sassen en E. Ouwehand; Emeremtla Maria, d. van J. S. A. van Zeist en M. Spierenburg; Martha Catharlna Maria, d. van M. Hou en C. J. van Veen; Pleter Cornells, zn van L. C. Hoogeveen en A. Krassenburg; Allegonda Maria Euphrasia, dr van C. J. J. A. Morsch en M. G. de Jong; Jacob Wytze, zn van G. H. F. Remmé en T. A. Dolstra; Mattheus. zn. van W. Brinks en M. L. Dek; Maria Johanna,, dr van W. F. Neuteboom en W. E. van der Nat; Olga Eleanor, dr. van J. Verbiest en E. Arroyo; Cecil/la Maria, dr van G. J. Melnders en J. M. W. Dohmen; Nicolaas, zn van C. H. Nleuwenhuiis en B. Varkevlsser; Joannes Cornells Franclscus, zn van A. M. Groot en W. C. J. Manders; Jacobus Johannes Catrlnus Maria, zn van P. B. van Veen en P. J. van der Meer; Gerardus Gregorius, zn van G. G. Lovlnk en J. C. E, Klein. OVERLEDEN. C. A. van Wlik, dr. 7 weken: H. van Beek, man, 65 J. GEHUWD. A. C. de Haas Jm. en A. Bergman. Jd. Een aantal ijs-verkopers van de fa. Jamin heeft ter gelegenheid van de herdenking van de 10de Mei 1940 on derling een inzameling gehouden ten behoeve van de nabestaanden der oor logsslachtoffers. De opbrengst ten be drage van f. 20,— is afgedragen aan het plaatseiyke bestuur der Stichting 1940—1945. BEURSOVERZICHT Amsterdam, 11 Mei. Na de zeer flauwe stemming van gis teren viel vandaag een herstel te con stateren. De opening was althans over de gehele linie beter, maar na de eerste tape bleek, dat met dit hogere peil iets te ver gegrepen was, zodat een reactie volgde, waarbij evenwel het peil van gis teren goed gehandhaafd bleef. De on dertoon was ietsopgewekter. De markt is thans kennelijk niet ongevoelig voor de factoren van ontspanning, die zich de laatste weken op politiek terrein hebben vertoond en waardoor met name een groter vastberadenheid ten aanzien van een économische versterking van West-Europa tot uiting is gekomen. De leidende1 fondsen belandden ten slotte merendeels op het slotpeil van gisteren; enkele cultuuraandelen leden zelfs we derom een koersverlies. Aandelen Deli My. werden verhandeld op 159 tot 163, slot circa 158; de claims tussen f. 146 en f. 156. Claims Arendsburg f. 80 f. 90. De grote internationale fondsen sloten na hogere opening ongeveer op het peil van gisteren; Amsterdam Rubber was 163 en H.VA. 221%. Amsterdamsohe Bank en Rotterdamsohe Bank waren lager. Ned. Staatsfondsen vrijwel onge- wyzigd. Binnenlandse dollarlening 101 y2, Grootboek 1946 onveranderd 991/8. (Van onze Beriynse correspondent). In het komend najaar zullen in de Russische zone van Duitsland'gemeen teraadsverkiezingen worden gehouden cn alles, wat zich in het Oosten op par- typolitiek gebied afspeelt, vindt *feyn verklaring in het vooruitzicht van die gebeurtenis. De Socialistische Eenheids- party Duitsland, indertyd (twee Jaar geleden^ ontstaan uit een gedwongen fusie van de communistische en de sociaal-democratische party, vreest met recht dat voor een deel van haar kiezers de teleurstelling en ontevreden heid groter zullen- zyn dan de onver schilligheid en angst en dat de verkie zingen haar een gevoelige tegenslag zul len bezorgen. De plannen tot oprichting van quasi-afhankeiyke nieuwe partyen betekenen dan ook niets meer dan een poging, om de krachten van haar te genstanders te verdelen. Hoe meer par tyen, des te meer versnippering van stemmen Een nationaal-democratische party Voor de vroegere Nazi's! Een bóeren- party voor het landvolk en een vrou wenpartij voor het zwakke geslacht! En al deze partyen onder leiding van ver kapte communisten, van Duitsers, die een opleiding hebben genoten op een van de propagandascholen der Sovjet= Unie, of afkomstig zyn uit het „Komitee Freies Deutschland", der vereniging van Duitse krygsgevangenen in Rusland! De bond van democratische vrouwen, een organisatie,- die haar anti-clericale strekking niet onder stoelen en banken schuift en het vrye huwelyk propageert, zou te gelegenertljd tot politieke party kunnen worden geproclameerd. Soortge- Ujk is de situatie by de boeren. Er be staat een vereniging van boeren met byna een half millioen leden en een goed functionerende administratie. Of schoon zij nog geen erkende politieke party is, deed zich by de jongste districts- enl anddagsverkiezingen het eigenaardige verschünsel voor, dat zjj candidaten stelde. In de Duitse Econo mische Commissie (de Economische Raad van het. Oosten) is zy vertegen woordigd met twee gedelegeerden. By de onteigening van de landbouw in de Russische zone, wist zy zich in het befeit te stellen van machines, gebouwen cn vee. Slechts een deel daarvan werd aan de nieuwe kolonisten afgestaan, zy be schikt o.a. over ruim 6000 tractoren, die zy evenals de andere machines en werk tuigen tegen een vast tarief aan de boe ren uitleent. De boeren, die na de bo demhervorming voor Jiet grootste deel kleine boeren zyn en In de meeste ge vallen niet over voldoende geldmidde len beschikken, om de nodige werktui gen zelf aan te schaffen, bevinden zich uit dien hoofde tegenover haar m een afhankelyke positie. Behalve 200 machi ne-reparatie-inrichtingen» heeft zy by na 3800 dekstations ingericht, waar het beste fokvee is ondergebracht. Als straks deze boerenbond beer en party wordt en besluit, alleen nog maar hulp te verle nen aan Ingeschreven leden, wat zullen dan de milliocnen kleine boeren en landarbeiders doen? Wat zullen ze künnen doen? In de Schwerinse uitgave van „Der Freie Bauer", is reeds een oproep ver schenen aan alle boeren van Mecklen burg tot het bezoeken van een verga dering, waarin de oprichting van éen eigen party aan de orde zal worden ge steld. Ongetwyfcld verwacht de Russische bezetting, die zelf weliswaar niet op de voorgrond treedt, maar niettemin de drijvende kracht is, dat de beoogde vorming van nieuwe partyen niet zal nalaten indruk te maken op de bevol king der Westeiyke zones. Het „verdeel en heers" is een oud recept, dat in som mige gevallen nog altyd een verbluf fend effect kan hebben. Dc Sovjet-Rus sen en hun Duitse aanhangers probe ren het met alle middelen! Ministers Lieftinck en Götzen naar Indië VOOK FINANCIËLE BESPBEKINGEN Naar wij vernemen, zullen de mi nisters mr P. Lieftinck en L. Götzen zich onmiddellük na Pinksteren naar Ned. Oost-Indië begeven, teneinde met dc autoriteiten aldaar financiële besprekingen te voeren. PROT./CHR. WERKGEMEENSCHAP P. v. d. A. VOOR SAMENWERKING MET KATHOLIEKEN. Gekant tegen negatief anti-papisine. De algemene vergadering der Prot. Chr. Werkgemeenschap in de P- v. d. A. heeft een resolutie aangenomen, waarin o.a. wordt verklaard, dat zy de samenwerking met de Katholieke Volks partij voor het heden, en, zo de politieke constellatie dat vergt, ook voor de toe komst aanvaardt. Zij kant zich tegen elk negatief anti-papisme en is over tuigd dat de geestelijke gevaren, die naar het oordeel van velen aan deze samenwerking verbonden zyn, het best voorkomen worden, wanneer de Prot. Christenen zich niet in eigen confessio nele, practisch sociaal behoudende, par- ty-ovranlsaties opsluiten, doch in sa menwerking met Rooms-Katholieken en humanisten, de P. v. d. A., als strydstef voor het democratisch socialisme, de sterkste positie in het Staatkundig le ven van ons land doen innemen. BOND Jonge meisjes die op kinderen passen en daarmee geplaagde ouders in de ge legenheid stellen eens een avondje uit te gaan, hebben zich in Newton, Ame rika, tot een bond verenigd en een „loonovereenkomst"- opgesteld. Het uur loon per kind is op 25 cent bepaald, vooropgesteld dat het meisje na ac- coord bevinding van haar „patroon" een bezoek mag meebrengen. Na mid dernacht bedraagt het uurloon de helft meer en voor „overwerkuren" wordt een byzondere regeling getroffen. Oncjer overwerk" verstaat men het tydsverschil tussen het uur dat de oudere voor hun terugkeer vast stelden en de .tyd dat zy werkeiyk met of zonder verontschuldigingen naar huls komen. boskoop Oudste inwoner overleden In de ouderdom van 94 jaar is ten huize van zijn zoon, de heer P. F. Bosman, overle den de heer Nicolaas Bosman, ReUers- koop 150. De overledene, die de laatste 2 jaar bedlegerig is geweest, genoot voordien een goede gezondheid. noordwijkerhout Dodelijk ongeval in de Dorpsstraat Hedenmorgen reed de 15-jarige H. v. d. Steeg, wonende achter de St. Ba- vo alhier, in ie Dorpsstraat in de rich ting van het dorp, langs een aan de kant. van de weg gepasseerde melk wagen van Van Heemskerk. Juist op dat moment wilde een zware zandauto passeren. De jongen zag het gevaar van die manoeuvre in en wilde het trottoir opryden om in veiligheid te komen. Dit lukte hem echter niet, en hij viel om vlak voor de wielen van de zware auto, die hem over het mid- denlyf gingen. Medische hulp mocht niet meer baten, want de jongen was op slag dood. De politie was snel aan wezig, stelde 'n onderzoek in en waar schuwde het parket in Den Haag. voorhout Churchill ontvangt een Voorhoutse Deputatie GiBtermorgen om halftwaalf heeft Win ston Churchill op de Engelse ambassade een Voorhoutse delegatie ontvangen be staande uit: Drs C. J. N. de Graaf, burgemeester. P. L. v. d. Hulst en H. L. Lindeboom, wet houders; J. J. Koomén, raadslid; J. v. d. Aartweg, gemeentesecretaris; J. G. A. Blermann en H. N. M. Roozen. Het geheel was een persoonlijk Initiatief van burg. de'Graaff. die ln samenwerking met Jhr. Boreel. voorz. van het A.N.V.V. en mej. Jordaam- secretaresse van het provinciaal V.V.V. bovenstaand bezoek heeft georganiseerd, met de bedoeling de mogelijkheid te scheppen, de heer Chur- chll Voorhout als een der mooiste ge meenten ln de bloembollenstreek te laten zien en tevens de prachtige aangelegde mozaïeken o.a. het styivolle mozaïek van het taevrydlngsembleem. Alvorens tot dit bezoek over te gaan wilde de heer Churchill eerst een depu tatie van uit de gemeente ontvangen. Op de Engelse ambassade werden de heren ontvangen in de ontvangkamer door de echtgenote van de Engelse ambassa deur waarna zij zich naar de studeer kamer begaven waar zy na enig wachten werden ontvangen door de grote Churchill, die ongedwongen met een leder kennis maakte. Enige ogenblikken later com pleteerde mrs Churchill het gezelschap en nodigde hen uit tot een dronk. In on gedwongen sfeer vertoefden zy daar 26 minuten. De dames stelden veel belang ln de mooie tulpen welke door de depu tatie waren meegebracht en stelden vele vragen omtrent de.teelt der bloembollen welke .door de heer Koomen als bloem bollenkweker en vakman werden beant woord. Hierna kwam de auto voor.De heer Churchill nam van allen weer af scheid met een ,,au revolr every body" met de belofte zyn reis naar het vliegveld Valkenburg te onderbreken om in Voor hout te vertoeven. Zeer voldaan ging het gezelschap toen huiswaarts. MOLEN VAN MARKELO VERLOREN. Tydens het hevige onweer van gis teravond boven Twente, is de fraalo eeuwenoude korenmolen te Markelo door de bliksem getroffen en totaal vernield. De molen brandde gfeheej uit. De schade, die zeer groot is, wordt slechts voor een klein deel door verze kering gedekt. De inboedel en de voor raad granen en meel in de molen kon den worden gered. REIZEN NAAR ZWITSERLAND EN FRANKRIJK. Thans is wederom de gelegenheid opengesteld reisdeviezen aan te vragen voor toerisme naar Zwitserland. De aanvragen moeten by kantoor deviezen- vergunningen der Ned. Bank worden ingediend via de deviezenbanken en de erkende reisbureaux. Voorts is een speciale regeling getrof fen, waardoor een totaalbedrag van f. 500.000 voor toeristische reizen gedu rende Mei, Juni en Juli 1948 naar Frankrijk beschikbaar is gekomen. Aan vragen kunnen worden ingediend tot uiteriyk 20 Mei a.s. Alle t/m. 30 April 1948 ingediende aanvragen worden als vervallen beschouwd. KLACHT VAN nOLTEN'S BURGE MEESTER. Over gedrag van publiek op Canadees Kerkhof. De burgemeester van Holten, mr W. H. Enklaar, heeft zich ernstig beklaagd over het schouwspel op het Canadese kerkhof tydens Hemelvaartsdag. Het talryke bezoek geleek meer op een ker mis. dan op een bedevaartsgang. Het gedrag van het publiek op het kerkhof was gericht op bevrediging van sensatielust en nieuwsgierigheid, on waardig en oneerbiedig, aldus de bur gemeester. Hy spreekt de hoop uit, dat Holten voor een toneel als op Hemel vaartsdag gespaard mag biy'ven, anders zal het gemeentebestuur van Holten, hoe ongaarne ook. zich genoodzaakt zien afdoende doeltreffende maatrege len hiertegen te nemen. DE STAKINGEN IN DUITSLAND. Radio Hamburg heeft medegedeeld, dat thans ongeveer honderdzestigdui zend Duitse arbeiders in beneden-Sak sen in staking zUn uit protest tegen de lage rantsoenen. Men eist het aftreden van August Block, de minister van voed selvoorziening. In Muenchen staken 32 33 duizend arbeiders. DE BESPREKINGEN TUSSEN SMITH EN MOLOTOF. Generaal Bedell Smith heeft, op doorreis voor een vacant ie-tri/p in Frankrijk, te Beriyn verklaard, dat de Sovjets het vertrouwen geschonden hadden door publicaties te doen over zyn besprekingen met Molotof. Hy zei- de, deze besprekingen als „volkomen vertrouweiyk" beschouwd te hebben. NU AMERIKA EN DE SOVJETS GAAN TRATEN. Uit alle delen van de wereld jcomen berichten binnen, die van opluchting spreken, nu Amerika en de Sovjets gaan praten. Echter bUJft men in po litieke kringen gereserveerd ten aan zien van de verwachting van een wer kelijke overeenkomst tussen de beide partijen. In Duitsland was het gevoelen van opluchting zowel aan de kant van de Dpitsers zelf als van de bezettings autoriteiten. Men noemde het besluit tot overleg „de eerste zekering" ln de gevaarlyk hoog gestegen spanning. RAZZIA DOOR HAGANAH. De politie van de Haganah heeft in Jeruzalem een razzia gehouden op Joden, die poogden te ontkomen aan de door de Haganah ingestelde mili taire dienstplicht, grotendeels ortho doxe Joden tussen achttien en veertig jaar. Charles William Taussig, 'n ver trouwd medewerker van wyien presi dent Roosevelt en lid van de „Braln- trust" tijdens de beginperiode 'van de „New Deal", is op 51-Jarige leeftyd overleden. Prinses Elizabeth en do hertog van Edlnburg zullen Donderdagavond te Dover scheep gaan met bestemming voor Duin kerken zy Zullen vergezeld worden door de Franse ambassadeur Masslgll, dto tij dens het weekend naar Londen zal terug keren x>m deel te nemen aan de bespre kingen over Oultsland. 0 Gisterochtend zyn te Volo ln Zwitserland, weer 15 communisten, onder wie een vrouw, terechtgesteld, door de militaire rechtbank veroor deeld wegens hulp aan de Partisanen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3