Nederlands korfbalfwaaifial won van België Rondom de Korf RECHTZAKEN Officiële publicatie Kerkelijk Leven Radio-programma MAANDAG 10 MEI Na moeilijke strijd in Antwerpen De insider wist dat de Nederlandse ploeg te Antwerpen tegen het Belgische twaailtal een zeer moelyke strijd tege moet ging en het is zo wel uitgekomen ook. Van de eerste tot de laatste minuut hebben de Belgen gestreden met een vuur dat het optreden der Nederlandse ploeg verlamde. Spelers als Seits en Koper waren bij perioden in midden vak en verdediging niet tegen hun taak opgewassen en de dames Heespelink en Koper konden daardoor haar vorm niet krijgen. De zenuwen speelden vrijwel alle Hollanders parten en het wekte ten slotte nog verwondering dat Ne derland een 64 zege heeft kunnen behalen. De strijd was van meet af aan fel en de Nederlanders werden overdon derd door het tempo van de Belgen. Schepens c.s. Welen verschillende malen zeer oiiel aan, zodat Oerlemans en Kar- sen slechts met grote moeite doelpun ten konden voorkomen. Het was dan ook verwonderlijk, dat het een kwartier duurde, voordat Schepens doel trof (10). Stoeltie c.s. trachtten aan de andere zijde combinaties op te zetten, maar deze strijd liep dood op de hech te verdediging der Belgen, of haalde door mispaatsen niets uit. Het was een verademing voor Holland, toen mevr. Koper na een half uur uit een lastige positie gelijk kon maken. Karsen en de zijnen gingen voor Ne derland, Coremans voor de Belgen aan vallen. Reeds na 5 minuten kwamen de Belgen goedkoop aan een doelpunt, toen door zwaar hinderen een straf- worp ontstónd. Mej. Ceulemans trof doel (21). Oerlemans miste in de volgende minuten een strafworp voor Nederland. Korte tijd daarna brak de rust aan. De tweede helft werd weer fel inge zet. Oerlemans werd door Schepes ste vig bewaakt, maar zag toch kans na drie minuten door te breken en met zijn tegenstander op de hielen gelijk te maken. Mej. Schuiten moest door een sleutel beenbreuk uitvallen. De derde periode was'voor onze landgenoten de gunstig ste. de Nederlanders waren in hun element en de bal zweefde dan óok her haaldelijk om de korf. Na 13 minuten bracht Seits de verdediging volkomen in de war en een goed schot gaf Oranje de leiding (2—3). Mevr. Cxamm kon enkele minuten later mevr. Koper van zich afschudden en de stand weer ge lijk maken, 3—3. In de beginopstelling vlotte het nu bij Nederland iets beter, maar toen Oerlemans niet fel genoeg verdedigde kon Schepens zijn ploeg we- derom de leiding geven. Nederland hield taai vol, waardoor de aanval gele genheid kreeg de felle verdediging zo te verwarren, dat verschillende kansen ont stonden en na een geannuleerd doelpunt werd door Schoonderwoerd i gelijk ge maakt. Toen begreep Nederland dat nu de kans om te winnen aanwezig was. Vele aanvallen werden opgezet en na 37 minuten was het Karsen, die indi rect uit een vrije worp zijn ploeg de leiding hergaf. (45). Het doelpunt van mej. Smittenaar bezegelde de over- vanning. Met Nederland nog steeds in de aanval kwam het einde van de strijd. Na de 25e ontmoeting tussen beide landen luidt de stand: gsp. gw. gel. vrl. v.—t. pnt. Nederland 25 23 1 1 144—37 47 België 25 1 1 23 37—144 3 SCHOOLWEDSTRIJDEN L.K.B. Evenals verleden jaar zullen ook nu op de Zaterdag vóór Pinksteren de schoolwedstrijden van de LKJ3. gehou den worden. Deze wedstrijden mogen zich in een steeds stijgende belangstel ling verheugen. Dit keer zullen 22 twaalftallen deelnemen, waaronder 2 ploegen uit Alphen a/d. Rijn. Het toumooi vindt plaats op het ter rein aan de Da Costastraat. L.K.B.-COMPETITEE. Voor de le klasse werd nog gespeeld: Fluks-veteranenNSA 22. Goed korfbal bij Pernix-Fiks CHR. KORFBAL BOND. Het was een goede wedstrijd, Pernix Fiks. Beide ploegen hebben gedaan wat zij konden en tot lang na de rust was nog alles mogelijk. Vooral de beginver- dedigingen hebben een moeilijke wed strijd achter de rug, want beide aanval len waren gevaarlijk. Juist in een pe riode, dat het in de Pernix-aanval niet meer zo goed vlotte, nam Pernix met een goed gericht schot de leiding, die toen verdiend was. Dat was na ongeveer 20 min., maar daarna kwamen de Fiks aanvallers op dreef en nadat zij enkele malen pech hadden met schieten, werd 10 min. voor rust de gelijkmaker gebo ren. De wisseling was nog geen minuut oud of de eerste aanval had reeds met een mooie doorbraak succes, 21, waar mee de eerste helft, die in zeer hoog tempo werd gespeeld, een einde nam. Ook na de hervatting was het peil hoog, hoewel het tempo bij Fiks wat zakte. Doelpunten bleven voorlopig uit, totdat 20 min. voor het einde met een ver schot uit de hoek van het vak, Per' nix de stanci tot 31 opvoerde. Ondanks felle tegenstand van Fiks kwam Pernix steeds meer in de meerderheid en al spoedig had het nogmaals succes uit een doorbraak <41». De verre schoten van Fiks hadden door de sterke wind geen succes. Ook Pernix vermocht niet meer tot scoren te komen en zo won Pernix deze aantrekkelijke wedstrijd verdiend met 41. In de eerste helft misten beide partijen een strafworp. Scheidsrechter A. Belt leidde deze ontmoeting streng en correct. Pernix IV behaalde in Sassenheim tegen T.O.P. II de volle buit. Met 05 wonnen de Leidenaars. Ruststand 02. Het ongeslagen Pernix V leed haar eerste nederlaag tegenPernix VI. De ruststand (10) was voor Pernix V hoopval, maar de juniores wonnen ten slotte met 12! De stand aan de kop in de le klasse is nu: Excelsior 8 gespeeld, 15 punten; Pernix 8 gesp., 15 punten; V.E.S. 8 gesp., 12 punten. V.E.O. is drager van de rode lantaarn. Botwinnik wereldkampioen EUWE DEFINITIEF OP LAATSTE PLAATS. Botwinnik behaalde Zondagavond de titel van wereldkampioen, nadat hij in zijn partij tegen onze landgenoot, dr Euwe na vijftien zetten met remise genoegen had genomen, zodat hij 12*6 punt heeft, een aantal, dat door geen der tegenstanders meer kan worden bereikt. Behalve het feit, dat Botwinnik de ti tel van wereldkampióen won. is voor Nederland toch ook van belang, dat Euwe definitief op de onderste plaats is beland. Botwinnik en Euwe ontmoetten elkaar voor de laatste maal in dit tour- nooi: Botwinnik, die met wit speelde, koos een moeilijke variant van het da megambiet, welke een zeer nauwkeurige verdediging eist. Euwe loste alle proble men uitstekend op. De lichte stukken gingen van het bord en het was dui delijk, dat regelrecht op een remise werd afgestuurd. Na 15 zetten bood Botwinnik remise aan, hetgeen door onze landge noot aanvaard werd. Hiermede behaalde Botwinnik de wereldkampioenstitel. De partij SmyslovReshevsky uit de 21ste ronde, die na de 73ste zet voor de tweede maal werd afgebroken, eindigde in remise. In de 22ste ronde van het tournooi werd de party Keres—Smyslof afgebro ken in een voor Smyslof betere stelling. De stand is nu: Botwinnik 12^ uit 17 (wereldkampioen); Smyslof 9 uit 17 plus 1 afgebroken par ty; Reshevsky 9 uit 17; Keres 8!4 uit 17 plus 1 afgebroken party; Euwe 4 uit 18. PROMOTIECOMPETITIE K.N.S.B. Philidor verliest laatste wedstrijd van H.C.S.V. Philidor's kansen op promotie zyn voor dit jaar weer verkeken; Zaterdagmiddag werd de laatste wedstrijd tegen H.C.S.V. in Den Haag met 6%Yz en 2 afgebro ken partyen verloren (eindstand vry zeker 73 voor H.C.S.V.) en daarmede wordt de onderste plaats op de rangiyst ingenomen. H.CB.V. promoveert ten koste van Residentie S.C., dat in Rot terdam niet meer dan een geiyk spel tegen Wilhelm Steinitz kon bereiken. De gedetailleerde uitslagen waren: J. B. N. Ruben Jr. (H.C.S.V.)-^J. Koet Sportsplimters Op 23 en 30 Mei organiseert ADO op het terrein van VTJC het tournooi om de Bevrydingskelk, waarvan de baten ten goede komen van het z,g. Voetballersfonds. Op de eerste dag worden gespeeld: UVSEmma, VUC GVAV, SVV—ADO en DFC—Quick. Op de tweede dag volgen de halve eindstryden en de finale. Door de Alphense Wandelsport- vereniging worden op 2e Pinksterdag weer wandeltochten georganiseerd over twee afstanden n.l.: 20 en 30 km. De start zal plaats vinden om half elf vanaf Hotel Toor. De handicap Golfmatch tussen Noordwyk en De Dommel, eindigde in een 9Vè2% zege voor de Noordwykse Golfclub. Om het kampioenschap 2de klasse van de Bond van Spoorweg Sportvere nigingen in Nederland, speelt de voetbal vereniging ONS van het Leidse spoor wegpersoneel (ongeslagen kampioen van West. afd.) morgen op het Pomona-ter- rein tegen Oldenzaal, de Oostelyke titel houder. Zaterdag speelden de voetballers van de Rotogravure de jaariykse wed- stryd tegen het Amsterdamse GHB: De ontmoeting vond in de hoofdstad plaats en werd met 41 door de Leidenaars gewonnen. De nationale studenten tenniskam pioenschappen zullen dit jaar van 12 tot 17 Mei op de banen van het „Casino" te Noordwyk verwerkt worden. Op 6 en 7 Augustus vindt eveneens in Noordwyk de landenwedstryd Nederland-Zwitser land plaats. De Zwitser Kuber werd winnaar van de Ronde van Romandlë. Onze landgenoten Lambrichts en Syen eindig den resp. als 5de en 6de. De Ronde van Luxemburg bracht de zege aan de Belg Lossie. De Haarlemmer Voorting werd derde. (Philidor) 10; M. J. Jacobsonir A. H. J. Paardekoper 01; J. B. N. Ruben Sr- J. M. Volders 1—0; L. de Bondt—W. F. Schiiss 10; B. TerlouwA. Barkema Yz—Yz\ A. van Zyi—H. J. W. Elemans 10; C. W. BerghoutD. van Gelder afg.; J. J. Valstarmr A. J. Mulder afg.; mr G. C. KlapwykG. Pels 10; mr C. W. KroesW. F. Wakka 10. HILVERSUMS SCHAAKGENOOT SCHAP DEGRADEERT. Voor de promotie-competitie van de K.N.S.B. werd te Amsterdam gespeeld de wedstryd Het Westen (A'dam)Hil- versums Schaakgenootschap. De Amster dammers wonnen met 6Vê3% en pro moveerden door dit resultaat naar de hoofdklasse. SPORTTOURNOOI LICHTFABRIEKEN. Lichtfabrieken A wist na zware stryd de onderwyzers te slaan en daarmede beslag te leggen op de 1ste prys. De uitslag was: Onderwyzers Lichtfabrieken Monnéev. d. Burgh01 Bergmanv. Goor 10 De GeusDuffels 10 Van Ekir De Wilde 10 Bartelsman—FlippoYiYz Slegtenhorst—Bey YzYz Planjer—ir Ten Cate0—1 De Jongv. Oosten 01 Har tingSamson v.01 VermaatJanssen 01 Uitslagen Voetbal tournooi: Lichtfabrieken B—Gem. Secretarie 2-5; OnderwyzersBrandweer 11; (brand weer wint na strafschoppen); Lichtfa brieken ALPSV 0—2. WIELRENNEN „SWIFT COMBINATIE". De resultaten van de gisteren gehou den 80 en 40 km. trainingsritten wer den door de sportcommissie niet als gel dend voor de competitie gerekend, in verband met het feit, dat in de A en B-klasse een valparty enkele renners uitschakelde. De wedstryd werd gewon nen door v. Rysbergen met enkele mi nuten voorsprong. 2. P. J. de Raadt; 3. R. Riethoven; 4, Joop Riethoven; 5. W. Vreeswyk; 6. H. Wolvers; 7. J. Rietho ven Az. 2 klasse: 1. H. Knopperts; 2. J. Vos; 3. J. Vermeulen; 4. N. Goudkuil, deze renner kwam ook knap gehavend terug; 5. J. Vervooren; 6. C. J. v. Velzen; 7. B. Kruit; 8. J. Bunnik. De Junioren reden eveneens buiten competitie-verband. De 25 km.-rit ein digde als volgt: 1. R. Wallet; 2. D. Nieu- wenburg: 3. A. Vermeulen; 4. J. Riet hoven Pz. Slijkhuis en Fanny Blankers wonnen zonder strijd NATIONALE TRAININGS- EN SELECTIEWEDSTRIJDEN. Nieuwe gezichtspunten hebben de ha- tionale trainings- en selectiewedstry- den. die Zondag door de Amsterdamse Athletiekclub in het Olympisch Stadion te Amsterdam gehouden werden, niet opgeleverd. De 100-meter-man Lammers die voor dit seizoen serieus op de 110 meter horden heeft getraind, won dit nummer in de tyd van 15.6 sec. Jan Zwaan, die pas hersteld is van een mo torongeluk. werd derde met 15.8 sec. De ,,kanspaarden" voor de Olympi sche Spelen. Wim Slijkhuis en Fannie BlankersKoen wonnen zonder stryd hun nummers. Slykhuis had op de 5000 meter de Lmburgenaar Lataster als tegenstander. Tot 3400 meter wist deze de Amsterdam mer goed te volgen, maar hy moest toen loslaten en Slykhuisvergrootte langzaam zyn voorsprong. In de tyd van 15 min. 4.4 sec. ging hy als eerste door de finish, op een straatlengte gevolgd door Lataster, die er 15 min. 32 sec. over deed. Fanny .BlankersKoen won op haar slofjes de 200 meter en de 80 meter horden. Verheugend w%ren de prestaties op de 800 meter. By de seniores gingen de Amsterdammers De Ruyter. Ribbens en Elstak met tijden, die ruim beneden de 2 minutengrens bleven. Zy noteerden resp. 1. min. 55 5 sec.; 1 min. 56.7 sec. en 1 min. 58 sec. In de eerste finale van de 200 meter, die wegens het grote aantal deelnemers in twee gedeelten was gesplitst, kwa men aan de start: onze nationale kam pioen Kleyn, Schol ten, Lammers, Jan Zwaan. Meyer en Nusse. Al dadelyk ontspon zich een felle stryd tussen Kleyn en Scholten. die zich van de andere lo pers ontdeden. Op 180 meter gooide Scholte zich met een laatste krachtsin spanning naar voren en ging als eerste' over de eindstreep in de fraaie tijd van 219 sec. Kleyn, noteerde 22.1 sec. By het speerwerpen kwam Lutkeveld met een worp van 65 97 meter weer eens ruim over de 60-metergrens, voor de oud-recordhouder Van der Poll, die het slechts tot 54.78 meter bracht. BRIDGE. PARENCOMPETITIE „D.D.S.". In de derde ronde waren de voor naamste uitslagen.' Groep Rood: 1. LeenhoutsKuilman 39 p.; 2. dames Van Ingen Schen'au Rijnbende 36 p.; 3. dames Kanbier— Landzaat 33 1/2 p.; 4. OdendaalLan- gemeyer 32 1/2 p. Groep Groen: 1. PlouvierPlouvier 42 p.; 2. EnsingWaasdorp 39 p.; 3. en 4. ParmentierJansen en Siem—Van Om men 36 p. Groep Zwart: 1. Heer en mevrouw Staal 37 1/2 p.; 2. Mevrouw SeisKan bier 37 p.; 3. en 4. RijnbendeBaggen en heer en mevrouw Scheffers 32 1/2 In de totaalstand gaan aan de kóp: 1. EnsingWaasdorp 186,50 p.; 2. da mes Van Ingen SchenauRynbende 180,16 p.; 3. LeenhoutsKuilman 178,57 p.; 4. PlouvierPlouvier 178,24 p.; 5. Heer en mevrouw Staal 167.42 p.; 6. Van Berge Henegouwen—Van Berge He negouwen 163,83 p. FINALE LANDSKAMPIOENSCHAP VIERTALLEN VAN DE NED. BRIDGE BOND. Zaterdag en Zondag werden te Utrecht de wedstryden om het kampioenschap viertallen voortgezet. In de tweede helft tegen de Continenthal Club bekorte „De Sleutels" haar achterstand met 10 pun ten, hetgeen echter te weinig was om een gelyk spel te behalen. Tegen BrKring '35 werd gelyk ge speeld. hetgeen een zeer mooi resultaat is. Echter tegen AK.B.B. moesten zy het onderspit delven, zodat „De Sleutels" op de vierde plaats is geëindigd. Friesland wist de Continenthal Club te kloppen, waardoor drie teams, met ge lyk aantal w.p. aan de kop staan. De stand is thans Continenthal 7 p.; Br.Kr. '35 7 p.; AK.B.B. 7 p.; „De Sleu tels" 5 p.; Friesland 4 p.; Gorcum 0 p. OM DE DAVIS-CUP. OOK RESTERENDE ENKELSPELEN VOOR NEDERLAND. Ook de beide resterende enkelspelen van 'de Davis Cup-match Nederland Portugal eindigden in overwinningen voor de Nederlandse spelers zonder een set te verliezen. Van Swol sloeg Ricclardi 64, 62, 64 en Van Meegeren sloeg Roguette 61, 6—1, 63. 24) Ik neem.aan, dat U egen bezwaar hebt tegen myn hond, zei hij tegen Peter, toen ze het eens werden óver een één-pers oons-kamer, die uitkeek over de weiden. Het is een brave hond. Lynn wilde hem even strelen, maar het beest liet weinig vriendeiyk zyn tanden zien. Daarna kwamen er twee leraren van de school. Zij namen de kleine kamers onder het dak. En zo waren er dus al drie biyvende gasten. De leraren, meneer Burblet en meneer Hamm, verbreidden het nieuws van het hotel onder de schooljongens en hun ouders. Er begonnen mensen te komen om thee te drinken, lang voor dat de oranje parasols waren neerge zet en de tuin er werkelyk helemaal voor was Ingericht. Peter, zei Lynn op een morgen een beetje aarzelend, na een gesprek met Minna in de keuken om menu's samen te stellen, ik wil iets nieuws •proberen. Vind je dat goed? Hy draaide zioh om in zyn stoel. Het kleine kantoortje bevatte hun beider bureaux, de brandkast en het ontvangstloket met het gastenboek. Het herinnerde Lynn aan haar school tijd en gaf haar het gevoel alsof ze in een zeer select soort klas zat. Ik zou élles willen proberen, wat jy een goed idee vindt. Ze leunde ach terover en beet op haar potlood. Ik heb zo gedacht, dat Minna waarschyn- ïyk een uitstekende kokkin is. als ze haar eigen soort gerechten zou kunnen klaarmaken, We hebben nog nooit haar omeletten of soepen geprobeerd, en andere, ongewone dingen. We heb ben aldoor de gewone Engelse hotel menu's gevolgd, omdat we meenden, dat dat hetgene was, wat de mensen wilden. Maar ik geloof edgeniyk niet, dat Engelsen graag week in, week uit hetzelfde bekende voedsel eten. Minna maakte dezer dagen iets voor ziohzelf, iets van macaroni met het een of an der, en 't smaakte voortreffelyk. Ik heb het geproefd om haar aan te fnoedigen. Maar waarom zouden we eigenlyk niet dergeUjke dingen opdie nen? We kunnen zeggen dat Minna een Franse kokkin is. Ze kan van alles zyn, zei Peter. Ga jy je gang maar. Doe precies zoals je goed lijkt. Ze zegt, dat ze ook cakes kan maken. Misschien kunnen we 'n naam bedenken voor een speciaal soort cake by de thee. Ik begrijp niet, hoe je haar de dingen aan haar verstand brengt, zei Peter. Lynn lachte. Dat begrijp ik ook niet. Maar op de een of andere ma nier öegrypen we elkaar. De dagen vlogen in een dèrgelyke vaart voorby, dat Lynn geen tyd over hield om te piekeren. Er waren diver se dagen voorby gegaan, realiseerde ze zioh, dat ze helem&Al niet aan Kit gedacht had. By was weer op zee, en als hy daar was, hoorde ze nooit van hem gedurende weken achtereen. Aan gezien Elfrieda zo'n stumper was, had Lynn bovendien een massa huishou- delyk werk naast het administratieve werk te doen. Lynn had één keer een voorstel gedaan, dat mevrouw Gale misschien in de morgenuren wel eens een helpende hand zou kunnen bieden. Maar dit voorstel werd prompt van de hand gewezen. Je weet heel goed. zei mevrouw Gale yskoud, dat myn hart niet meer is als vroeger. We zyn hier gekomen, opdat ik meer rust zou krijgen. Dat heeft dr James voorgeschreven. Ik "weet zeker, dat hy het af zou keuren, als ik huiswerk deed. Ik ben werkelyk enigszins verbaasd over je, dat je zo iets voorstelt. Lynn had niets meer gezegd. Ze keek met een gevoel van amusement naar haar moeder, die in de zitkamer zat en duur deed tegen de andere gasten. En na enige tyd besefte ze, welke rol mevroutw Gale ziohzelf had toegedacht. Ze zorgde er voor nooit haar verwantschap met Lynn te ver raden. Lynn ontdekte, dat Kolonel Partington, meneer Burblet en meneer Hamm haar als een gast beschouwden en wel als een veel rijkere gast dan zy zelve. Hoe het verhaal ontstond, dat ze de weduwe was van een ryke diamant-koopman, zou Lynn nooit te weten komen. Ze wist,dat het ver standig was maar niet te informeren, hoe geruchten over mevrouw Gale ont stonden. De andere gasten veroorzaak ten geen moeilykheden. Kolonel Bar rington was een zwygzaam man. Hy sprak zelden, alleen voorspelde hy zo nu en dan rampen of andere sombere gebeurtenissen. Hy was zeer gehecht aan zyn hond, die hy erg verwende. Als Lynn hem uit zag gaan voor zyn dagelijkse wandeling met zyn hond, vonid ze dat het tweetal sprekend op elkaar geleek. (Wordt vervolgd). OM HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De uitslagen van de te Hengelo ge speelde partyen om het persoonlyk damkampioenschap van Nederland lui den: A. Jurg (Almelo)—Van Dyk (Wa- geningen) 02; Van der Staay (Rot terdam)J. Jurg (Hengelo) 20; Huis man (Lelden)Doornbos (Overschild) 2—0. KIEVIT VERBETERT NEDERLANDS RECORD 200 M. RUG SLAG. Tijdens regionale wedstrijden, welke te Eindhoven werden gehouden, wist Kievit (Aegir) het Nederlandse record op de 200 meter rugslag. dat sinds 1940 op naam staat van Metman (Het IJ) met 2 min. 34.4 sec., met 1.4 sec. te verbeteren Hy zwom deze afstand in 2 min. 33.0 sec. ATHLETIEK. NEDERLANDSE PLOEG VOOR WHITE CITY. Op tweede Pinksterdag wordt door het Britse Zondagsblad „The News of "the World" in het White City Stadion in Engeland een internationaal athletiek tournooi georganiseerd. De Nederlandse ploeg voor deze „British games" is Zon dag na afloop van de athletiekwedstry- den in het Stadion als volgt samenge steld-: 100 meter: Scholte (AV 23); 400 me ter: Blok (AV 23); 1500 meter: De Ruy ter (AV 23); hoogspringen: Keyzer (Prinses Juliana). TENNIS. Leldse LTC I-WGA 6—2; Leidse Hout Haarl LTC 2 3—5; Leidse LMTC 4— All round 2 3—5; Leidse LTC 3—Hille- gersberg 5 71; Leidse LMTC 2PTT 2 44; Te Werve 6—Leidse Hout 3 1—7 Leidse Hout 4Algemene 4 53. ROEIEN. DIE LEYTHE WON ALLE „GLADDE" NUMMERS. Op de Zweth by Delft werden gisteren de roeiwedstryden van het district „Het Westen" van de NJR.B. gehouden, voor treffelyk georganiseerd door de roeiver eniging „De Delftse Sport". Langs de gehele baan heerste een ge zellige drukte, culminerend by café „Zwethheul", waar zich de finish bevond Aan deze wedstryden, welke een vlot verloop hadden en zich kenmerkten door een sportieve sfeer, namen de volgende verenigingen deel: De Delftsche Sport, Nautilus, De Laak, Die Leythe en Het Spaarne. De Leidse Roei- en Zeilvereniging Die Leythe kwam in alle uitgeschreven num mers uit, te weten: de dames in de styi- nummers Overnaadse sciff en Overn. Vier en snelroeien in Gladde sciff en Gladde Vier; de heren in Overn. sciff, Overn. Vier, Gladde Twee en Gladde Vier. Hiervan werden alle „Gladde" num mers, op'één na (Dames sciff) door Die Leythe gewonnen. Met de Overn. num mers, waaronder het (verplichte) hoofd nummer „Overn. Vier, Heren", werd geen enkel eindsueeës bereikt. De verdere uit slagen luiden: Gladde sciff Dames, gewonnen door De Laak (Den Haag). Overn. sciff, styiroeien: Het Spaarne (Haarlem). Overn. Vier, styiroeien: De Laak. Overn. sciff, heren: Het Spaarne. OVern. Vier, heren: D.D.S. 3(4 jaar internering voor „Boerenleider" Roskam Het Arnhemse tribunaal heeft zich byna vyf uur lang bezig gehouden met de zaak tegen de z.g. „boeren-leider" uit de bezettingstyd. Roskam, in de dagen zyner glorie leider van de vjn. „Land stand". Hy was voorts gemachtigde van Mussert. lid van de Germaanse SS, als boerenleider van de Landstand verant- woordelyk voor de financiële en mate riële schade, toegebracht aan de door hem en zyn handlangers geliquideerde of „opgeloste" agrarische organisaties, zond boeren en landarbeiders uit door de Oost-Compagnie, schreef artikelen in „de Landstand" met de bedoeling het verzet te breken, pachtte „Groot Bate laar" te Lunteren het eigendom van het Leger des Heils, dat er toen niets meer over te zeggen had. Het Tribunaal stelde vast, dat be klaagde niet op eigen voordeel uit was, geen verraad pleegde en voorts landge noten heeft geholpen. Daartegenover staat, dat Roskam zich niet ontzag met Duitse hulp en Duits geld zyn inzichten te verwezenlyken. Zyn werk werd pas beëindigd met een onvrijwillig ontslag. Roskam werd veroordeeld tot 31/2 jaar internering met aftrek van detentie, zo dat hy in begin November vry komt. Voorts werd hy ontzet uit de kiesrech ten met ontzegging voor het leven uit het recht om enigerlei functie te bekle den by een landbouworganisatie. HAAGSE RECHTBANK. Verduistering in dienstbetrekking. Wegens verduistering in dienstbetrek king heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad de chauffeur D. M. K., uit Leiden, die enkele malen goe deren had meegenomen van zyn pa troon. De Officier 'vorderde acht maan den gevangenisstraf. De Burgemeester houdt op Woensdag 12 Mei spreekuur van 11 tot 12 uur. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Doe- tlnchem (toez.) G. J. v. Andel te Rlnsu- mageest; te Welsum (toez.) J. Vuyst cand. en hulppred. te Driebergen; te Nykerker ven J. Godthelp te Zwijndrecht. Bedankt voor Meerkerk C. A. .Korevaar te Gouda; voor Dlnteloord H. A. v. Sloo- ten te Haaften; voor Eemnes-Bulten W. de Bruyn te Lexmond; voor De Lier C. Jongeboer te Wijk by. Duurstede. Geref. Kerken Aangenomen naar Nymegen (vac. H v. Rhljn) G. v. Doornik 'te Mlnnertsga. Bedankt voor Tiel H. Torenbeek te Bun schoten-Spakenburg; voor Wolvega G. v. Doornik te Mlnnertsga. Geref. Kerken onderli. art 31 K.O. Bedankt voor Bunschoten-Spakenburg (3e pred.pl.) H. Veltman te 's-Hertogenbosch; voor Groningen (6e pred.pl.) E. T. v. d. Born te Amersfoort. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Mus sel J. H. Velema te Bunschoten. Geref. Gemeenten Beroepen te Nun- speet A. v. Stuyvenberg te Yerseke. Bedankt voor Moercapelle dr C. Steen blok te Gouda. Ingezonden Mededeling i% Laslig dat telkens navragen Spreekt Uw vriend, onduidelijk of is Uw gehoor slechter dan U meende De ooraris kan zekerheid verschaffen. Met'een - AUD1UM boortoestel -nemen Uw moeilijkheden snel een <1 einde. 'Vraagt gratis AUDIUM brochure Smgel 160 bij de hoofdagenten-} Amsterdam-C N V.v.h.P. Geervliet Keizérsgr- 411, A.'dom Hooropp. Cenlr, Schuijfslr. 27, Den. Hoog W. V. C. Ketjen, "Turlsingel 19, Groningen SCHEEPSBERICHTEN. ALGORAB. RotterdamCalcutta. 7/5 v. Marseille; BEVERWIJK. AmsterdamLu- beck. pass. 8/5 IJmulden; CHAMA, 2/5 van Singapore te Abadan; LEOPOLDS- KERK, ti/o van Rotterdam te Bremen; MARIEKERK, RotterdamJapan, 7/5 v. Suez; MEERKERK. ShanghaiRotterdam 7/5 van Genua; MIRZA. 4/5 van Espe- rance, alwaar dokken: MURENA. Algiers Abadan. pass. 7/5 Kaap Bon; NOORD- WIJK, 8/5 van Huelva naar Nederland: OSSENDRECHT, 7/5 van Cardenas naar Tafara; PAULA, 1/5 van Hongkong naar Pladjoe; RANDKERK. RotterdamCal cutta. 7/5 van Port Said; RIDDERKERK. RotterdamJapan, 7/5 te Hongkong: TIBA. 7/5 van Buenos Aires te Rosarlo: WILLEM RUYS, Batavia—Rotterdam, 8/5 te Colombo verwacht; ZEELAND, 7/5 van de Tjme naar Amsterdam; ZONNEWIJK. ClenfuegosRotterdam. 7/5 800 mijl West Azoren. K.N.S.M.: BREE HELLE. 8/5 te Am sterdam van Gdynia; BREDA. 6/5 te Curasao van Antwerpen naar Barran- qullla. BACCHUS, 5/5 te Cludad Trujlllo van Antwerpen naar Barahona; EUTERPE. 8/5 te Amsterdam van Gothenburg: HESTLA, 6/5 te Curacao van Cristobal naar Antwerpen; STUYVESANT, 7/5 van Am sterdam naar Dover. MIJ Nederland: BENGKALIS,. 7/5 van Alexandrlë naar Sfax, LAWAK 4/5 te Cebu van Batavia naar Amerika; LOM BOK. 5/5 van Cebu naar Tarakan; ORANJE, 6/5 passeerde Dondrahlad op weg naar Singapore; POEL AU LAUT, 7/5 van New York naar Baltimore; ROEPAT, 7/5 van Marseille naar Genua; SAPAROEA.5/5 van Belawan naar Tandjong Pandan. Oost Afrika Lijnen: NORDKAP. 7/5 te Mombassa van Zanzibar. H. West Afrika Lijnen: MAASKERK, wordt 12/5 te Lagos verwacht; MELIS- KERK. 7/5 te Amsterdam kwam van Hamburg; ZWIJNDRECHT, 8/5 van Ta- koradl naar Freetown. K.P.M.: KARATON, 7/5 van Kaap Guardaful gepasseerd A'damBatavia Vlnke en Co.: OOTMARSUM was 7/5 43 gr. noord 44 gr. west. Oceaan: ADRASJTUS. pass. 5/5 Gibral tar RotterdamShanghai; POLIPHEMUS. 5/5 te Sorong naar Batavia: POLIDORUS, 3/5 te Singapore BataviaAmsterdam. Gratie voor F. Th. C. Rosier By K3. is gratie verleend aan G. R. Mozer, tot de doodstraf veroordeeld by sententie van het Byzonder Hof te Amsterdam en aan F. Th. C. Rosier uit Oegstgeest, tot de doodstraf ver oordeeld 't>y arrest van de Bijzondere Raad van Cassatie. In beide gevallen is de doodstraf veranderd in levens lange gevangenisstraf. BEËDIGING PRINSES JULIANA ALS REGENTES. H.KH. Prinses Juliana zal als Re gentes van het Koninkrijk worden be ëdigd in een verenigde vergadering der Staten-Generaal, welke op Vrydag 14 Mei des middags te kwart voor twee zal worden byeengeroepen in het ge bouw der TWeede Kamer. De beëdiging, die op de meest een voudige wijze zalgeschieden, vindt plaats om 2 uur. 14). Het schip vertrok op de vastge stelde tyd en stoomde plechtig de ri vier op op weg naar Amerika. Panda slaakte een zucht van verlichting toen de kade uit het gezicht verdween. „Nu zyn we veilig!" zei hy. „Nu kan er niets meer gebeuren!" Maar hy ver giste zich, (gelukkig maar, want dan zou het verhaal hier uit zyn en dat is te vlug, niet waar?) Nee, een klein mo torbootje maakte zich los van de wal en voer in snelle vaart achter het lang zaam voortgiydende schip aan. „D-dat isdat is de dief!" zei de heer Stapper, die naast Panda aan de railing stond. „Hy komt achter ons aan!" „Joris Goedbloed!" riep Panda uit. „Wat een brutaliteit! Wat zou hy wil len? We moeten de steen verstoppen, baas! Nü zyn we weer even ver!" Daar leek het inderdaad op. Joris Goedbloed greep een touwladder en be gon aan boord te klimmen alsof dat zo hoorde. „Hela!" riep de eigenaar van de mo torboot. „Ik kryg nog geld van je!" „Schrijf het maar op!" riep Joris al klimmende. „Ik zal U betalen, wanneer ik terugkeer!" VOOR DINSDAG 11 MEI. Hilversum I (301 M.) AVRO 7.00; nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30; licht pianospel; 7 50: dagopening door dr J. C. A. Fetter; 8.00; nieuws; 8.15: aubade; 8.45: muziek van Engelse componisten; 9.15: morgenwijding door ds J. A. van Nie; 9.30 Brandenburgs concert van Bach; 9.45: arbeidsvitaminen; 10.30: voor de vrouw; 10.35: gram.muziek; 10.50: voor de kleuters; 11.00: Faure-Lalo concert; 11.45: voordracht; 12.00: Pierre Palla. orgel; 12.30: weerpraatle; 12.33: ons platteland; 12.43: D. Willcbrandts piano; 13.00: nieuws: 13.15: Skymasters; 13.45: gram. muziek; 14.00: met naald en schaar; 14.30: muziek van J. v. Gilse; 15.00: radlo- matlnee; 16.40: de schoolbel; 17.00: en- semblemuzlek voor de Jeugd; 17.30: gram. muziek; 17.45: medisch pionierswerk in Indonesië; 18.00: nieuws; 18.15: Tom Erlch, plano; 18.30: Ned. strijdkrachten; 19.00: samenspraak met dr Wilhelm Röpke: 19.15: 6onatenprogramma; 19.45: NIWIN-klanken; 19.50: wederopbouw; 20.00: nieuws; 20.05: echo van de dag; 20.15: bonte Dinsdagavondtreln 21.30: ver zoekprogramma; 22.10: buitenlands over zicht door H. Ch. G. J. v. d. Mandere; 22.25: P. Stadiën, plano: 23.00: nieuws; 23.1524.00: liefdevolle klanken. Hilversum II (415 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: werken van Mozart; 7,45: morgengebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: opgewekte muziek; 9.00: lichtbaken: 9.30: waterstanden; 9.35; wer ken van Wagner en Strauss; 10.00: voor de kleuters; 10.15: Zuidzee-klanken: 10.30: schoolradio; 11.00: fragmenten uit Rus sische opera's; 11.30: als de ziele luistert; 11.40: gram.muziek; 12.00: Angelus; 12.03: Metropole Orkest; 12.30: weeroverzlcht; 12.33: Metropole Orkest: 12.55: zonne wijzer; 13.00: nieuws: 13.20: vioolsonate v. Beethoven; 13.45: liederen van Fauré; 14.00: strijkkwartet: 14.30: moedermaand; 15.00: schoolradio: 15.30: kinderkoren zingen: 16.00: ziekenbezoek; 17.00; na schooltijd; 17.15: treurmars van J. van Gllse; 17.30: wigwam; 17.45; elck wat wils; 18.20: sportpraatje; 18.30: van plant en dier; 19.00: nieuws; 19.15: Weense specialiteiten; 1945: Ned. Jeugdgemeen schap; 20.00: nieuws; 20.05: de gewone man; 20.12: Radio Phllh. Orkest; 22.10: voordracht; 22.20: gram.muziek; 22.37: actualiteiten; 22.45: avondgebed en lltur- flsche kalender; 23.00: nieuws; 23.15 4.00: avondconcert. AGENDA Schouwburg: Ned. Volkstoneel „Eva Bónheur". 8 uur nam. DINSDAG: Prediker: Propaganda-avond „Draagt Elkanders Lasten". 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Bazaar 25 en 9% uur nam. Stadszaal: Uitvoering Chi. Gymnastic®» ver. D.O.S. 8 uui nam. Hooglandse Kerk: Chr. Stud. Raad. Op voering van een Pinksterspel, 8.30 uui.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 6