£ltS7 Voormalig 4 R.l. herdenkt gevallen strijdmakkers -Ons Belang" voltooit zesde bouwplan Ver. van oud-strijders opgericht TOURINGCARS Laatste Berichten MAANDAG 10 MEI Plechtigheid in „De Burcht" Op plechtige wijze hebben gisteren de oud-strijders van het voormalige 4e R.1. hun strijdmakkers herdacht, 4 die in de Meidagen van 1940 hun leven voor het vaderland en de vrij heid hebben opgeofferd. Behalve de ruim 400 manschappen, die deze in „De Burcht" gehouden plechtigheid bijwoonden, merkten wjj ojn. op de oud-commandant van het 4e R.I., de kolonel b.d. H. D. Buurman, de oud commandant van het 3e bat., luit.- kolonel b.d. J. Mallingkrodt, de oud commandant van het 4e depót-bat., luit.-kolonel b.d. H. Wissema, terwijl ook de nabestaanden van de gesneu velde militairen tot deze dienst wa ren uitgenodigd. Terwijl er voor de protestanten een kerkdienst in de Graanbeurs was be legd, kwamen de R.K. op de Burchtheu vel bijeen. Ds J. C. Brokken, veldpredi ker te Schoonhoven, die de dienst in de Graanbeurs leidde, deed dit ,aan de hand van Filippenzen 2 :8b „Ge hoorzaam geworden zijnde tot de dood, ja de dood des kruises". Spreker, die in enige treffende woorden herinnerde aan het offer, dat de gevallen strijdmak kers hebben gebracht, hield de aanwe zigen voor ogen, dat zij zich dit offer waardig moeten tonen. Heel het Neder landse volk, aldus spr., moet met innige dankbaarheid vervuld zijn over dit of fer, waardoor ons land mede zijn vrij heid herkreeg. Zijn wij onshiervan goed doordrongen, dan zullen wij het ons ook tot een ereplicht moeten reke nen om voor de nabestaanden van hen, die hun leven gaven, goed te zorgen. Door velen wordt dit helaas nog te wei nig ingezien. In dit verband achtte spreker het een schande voor het Ne derlandse volk, dat de Stichting 1940 1945 nog onlangs moest verklaren, dat haar. inkomsten teruglopen. Indien wij ons diep bewust zijn, dat wij mogen leven dank zij hun offer, dan roept dit een gevoel van dankbaarheid op en stelt ons dit voor verplichtingen. Ds Brokken, die vervolgens terug greep op zijn tekstwoord, wees er daar bij op, "dat als wij eenmaal staan voor het aangezicht van de Allerhoogste, het er om gaat hoe of onze houding in dit leven is geweest. Dit zal er één moe ten zijn van gehoorzaam tot in de dood. Ook als het vaderland roept, dienen wij bereid te zijn en ons zelf te vergeten. Heel het leven zal in die ure staan in het teken van de gehoorzaamheid en het offer. Stellen wij ons het offer van onze gevallen kameraden voor ogen, al dus spreker, dan is het altijd nog de moeite waard om Nederlander te zijn en is de strijd, welke veens door de Vader des Vaderlands is gevoerd, ook nu nog waard om gestreden be worden. Nadat ds Brokken het dankgebed had uitgesproken, werd het zesde couplet van het Wilhelmus gezongen. Aalmoezenier, pater De Boer. die de plechtigheid op de Burchtheuvel leidde, stond eveneens stil by het offer, dat de manschappen van het 4e R.l. en vele anderen hebben gebracht, waaraan ook hij'de ernstige vermaning verbond hun nagedachtenis nooit te vergeten. Deze plechtigheid werd besloten met het zingen van het Wilhelmus. Na afloop van deze kerkdiensten vond in de Graanbeurs een gemeenschappe lijk samenzijn plaats, waarin de.oud commandant van de mitr. comp., res.- kap. mr J. H. G, Matla, nog een her denkingswoord sprak. Vooraf heeft de oud-commandant van het 4e R.I., kolonel b.d. H. D. Buurman, nog medegedeeld, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd om aalmoezenier maj. De Boer, die on langs zijn zilveren priesterfeest mecht vieren te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. In deze bijeenkomst is voorts nog be sloten tot de oprichting van een Ver eniging van oudrstrijders van het voor malig 4e R.I., waarvan het voorlopig be stuur als volgt is samengesteld: voor zitter, res. kapt., mr J. H. G. Matla, le den de heren J. A. Hoogeveen, P. van Vliet, J. M. Pols, M. A. Oldenhof, H. Eradus, L. Moraal, Ouwerkerk en Bode, Als beschermheer zal optreden de kolo nel H. D. Buurman. Behalve het hou den van een jaarlijkse dodenherden king, zal ook getracht worden één keer per jaar een reünie te houden, waar voor als datum de verjaardag van het regiment, 9 Januari, werd genoemd. Na sluiting van deze bijeenkomst ver trokken de aanwezigen groepsgewijze naar Katwijk, Valkenburg en Ypenburg, waar op de graven van de gesneuvelde militairen een kranslegging plaats vond. DE PLECHTIGHEID TE KATVyiJK Te Katwijk a. d. Rijn vond "deze plechtigheid plaats aan de Cantlneweg. Nadat kolonel Buurman op de gra ven een krans had gelegd, hield deze een toespraak, waarin hij er op wees, dat hij hier voor de achtste maal aan wezig was om de kameraden te herden ken, die in de Meidagen van 1940 zijn heengegaan. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Hendrik Jacobus Cornells, z. van H. J. C. Beerenfenger en A. van Alphen; Sophia, d. van C. Werkhoven en A. G. Visser; Jo hanna Louise, d. van J. de Bruijn en J. K. Kranen; Frederlk Willem Nlcolaas. z van P. W. N. Hugenholtz en A. Sleijser; Catharina Margo, d. van J. H- Fieseler en M. Scheer: Johannes Jacobus, z. van J. J. Koet en C. M. van der Kaal; Petrus Simon Maria. z. van P. J. Capteln en C. L. E. van der Poel; Alida. d. van J. Was senaar en J. C. Klinkenberg: Wllhelmlna Petronella. d. van L. van Duljn en M. van der Plas. Lena Cornelia d. van J. C. van Dijk en L. C. Plomp; Abraham Maria. z. \an A. Faas en G. C. Verwoerd; Netty d. van M. Hagemnn en M S. A. MoolJ: Jan, z, van J. van Rhijn en H. M. Mleloo; Christina d. van S. Pracht en T. N. van der Hoogt; Theodora Johanna Maria, d, van J. P. Ouwerkerk en W. M van Vugt; Johanna Wllhelmlna. d. van F. A. Rekel- hoff en C. Hartman: Jacobus Petrus Maria. z. van J. L. Wltsenbure en C. J. T. Vintges; Robert Johannes Martlnus. z. van P J. D Stroebei en M. Gordlln: Marllke. d. van O. Wltteman en H. W. Posreeveen* Veronlcfn Josephine, d. van G. Steinbach en L. J. Jansen. ONDERTROUWD: L. Bouwmeester jm 21 jaar en E. Staf- feleu Jd 19 laar; P Chrispijn Jm 26 Jaar en J. M. van Leeuwen Jd 23 Jaar; L. van F.s» 1m 25 laar en K Boezaard Jd 20 Jaar; P Pleters eesch. 34 Jaar en M. Rosbergen gesch. 31 jaar- J. van Strater Jm 29 Jaar en A. W. P: Duyndam gesch, 30 jaar; A. M Thorn Jm 23 Jaar en A. J. Vlnkestljn ld 24 laar; J. Vlncourt. Jm 30 Jaar en E. J. Zeeeors ld 24 jaar; L. P. P. van Beers lm 23 laar en M, H. A. van Lies hout Jd 22 Jaar: J. J. Meerburg Jm 28 jaar en A. D. Bron.ctreest ld 26 Jaar; J. C- wiir»r>oAV lm 27 laar en M. van der Molen id 25 jaar; C. G. van Zeljl Jm 26 laar en F. A. van der Blom Jd 26 laar OVERLEDEN: P. J. Nlesene zn.. 21 Jaar; H. W. van Aen Bosch', z., 19 Jaar. Tot de aanwezige nabestaanden zei spr., dat, toen zij het bericht" van het verhes kregen, zij hethoofd hebben laten hangen. In de Meidagen hebben zy een voorbeeld gegeven zonder hoep op gewin-of beloning. Zij hebben hun plicht gedaan, helaas waren er, die zich aan de strijd onttrokken, De' na bestaanden kunnen trots het hoofd opheffen wegens het voorbeeld, dat zij gegeven hebben. De militairen hebben de gelden bijeengebracht om hier een eenvoudig monument op te richten. Een commissie heeft het niet goedge keurd, omdat het gedenkteken niet zou passen in deze omgeving. Spreker hoopte echter, dat het niet lang meer duren zal, dat het monument hier aan wezig zal zijn. Spr. bedankte hen, die steeds de graven van bloemen voorzien en het gemeentebestuur voor het on derhouden der graven. Na deze toespraak werd de „Engelse post" geblazen, waarbij de vlag „half stok" ging en onmiddellijk daarna 2 minuten stilte in acht werd genomen. Vervolgens werd de vlag in top gehe sen en het Wilhelmus geblazen. Voorafgegaan door kolonel Buurman en de afgevaardigden van 't gemeen tebestuur werd langs de graven gede fileerd, waarna allen zich begaven naar Valkenburg, waar oop de militaire graven luitenant-kolonel b.d. J Mul- linckrodt het herdenkingswoordzou spreken. TE VALKENBURG. Nadat allen op het kleine kerkhof waren aangekomen, klonk het signaal „Geeft acht" en onder de tonen van de „Vaandelmars" werd de vlag half stok gehesen. Luit.-Kol. Mallingkrodt begon zijn korte toespraak aldus: „Op plaatsen als deze moeten .niet veel woorden gezegd worden We staan bij het graf van hen, die het offer van hun leven getoracht hebben voor de hoogste- belangen van hun vaderland." Spr. herinnerde er aan hoe men thans in enkele landen weinig respect heeft voor het leven van een militair, want zij worden opgeofferd aan ideologieën en politieke inzichten. Hij hoopte, dat wij voor een dergelijke ramp bewaard zouden blijven. Met een „Zij rusten in vrede" besloot hij zijn toespraak. Na het blazen van de „Taptoe", werd 2 minuten stilte in a-cht genomen. De vlag. werd in top gehesen 'en alle aan wezigen defileerden onder plechtLge stilte langs de graven, waarop tevoren een krans was neergelegd. Ook te Ypenburg vond een dergelij ke plechtigheid plaats. Hier voerde de oud-commandant -van het 4e depót bat., luit.-kolonel b.d. H. Wissema, het woord, Ingezonden Mededeling MODERN GOEDKOOP Vraagt Inlichtingen! TELEFOON 22444 Ere-tentoonstelling Lucas Verkoren „VERKOREN, JIJ BÉNT ER". De enorme belangstelling voor de Za terdagmiddag in de Lakenhal geopende tentoonstelling van werken van de Leid- se schilder Lucas Verkoren, bewijst wel, hoezeer deze zich een plaats veroverd heeft in de harten der Leidenaars en van vele anderen. Toen na een begroetingswoord van de directeur der Lakenhal, de heer Pe- linck, de burgemeester jhr mr Van Kin schot het woord voerde, bleek zulks mede ten volle uit diens betoog. Als voorz. van het Ere-comité wenste jhr Van Kinschot de heer Verkoren geluk met diens 60ste verjaardag. Spr. wees o.a. op het bijzondere karakter dezer expositie, de eerste, welke in de Laken hal voor een levende Leidse schilder gehouden wordt en besprak *met waar dering Verkoren's voorzitterschap van „Ars", waaraan hij nieuw leven heeft ingeblazen. Aan Verkoren's krachtige leiding is veel te danken. Vervolgens releveerde spreker de kunstwerken van Verkoren en toonde zich vol bewonde ring, dat het hem gelukt is na zijn 40ste Jaar nog datgene te bereiken, waar men in een geheel leven trots op zijn mag. Ook ln het buitenland Gènt hebben Verkoren's "werken sterk de aandacht getrokken. Spr.' besloot met de hoop uitte spre ken. dat Verkoren nog jaren lang palet en penseêl zal mogen hanteren. De heer Verwey uit Haarlem Ver koren's mentor wees er op, hoe zeer hij zich met Verkoren verbonden ge voelt. Voor hem is de figuur van deze schilder indertijd onmiddellijk een ver rassing geweest. Uitvoerig vertelde spr. van zijn kennismaking met Vei'koren en hoe toen reeds dadelijk de weegschaal zijner waardering oversloeg naar de ..artist" De heer Verwey besprak ver volgens Leiden als een stad van fijne distinctie en van meditatie: het is niet verwonderlijk dat daarin figuren opko men, die er van getuigen. Een Lucas van Leyden. een Jan Steen en Rembrandt zijn geen figuren, die in verband ge hecht. kunnen worden met het speci fieke wezen van Lelden. Spr. wil de liever wijzen op een Bakker Korff, Kamerllngh Onnes en een Floris Ver- ster. Ook Verkoren is een van hen. Er zijn weinig steden, die een dergelijke goede soort kunstenaars hebben opge leverd. Spr. behandelde voorts Verko ren's ontwikkelingsgang, stond stil bij de grote waarde van het stilleven en wees pr on. hoe Verkoren aanvankelijk staande onder de invloed van hetlaat- impressionisme (van Driesten en v. d. Windt!aan de nieuwe zakelijkheid het sentiment toevoegde en de idee van de moderne zakelijkheid op „schilderlijke" wijze verwerkt heeft Hij Is daarin vol komen geslaagd Spr. eindigde dan ook met. de woorden: „Verkoren. Jij bént er!" Ten slotte besprak de heer P. Herfst meer in het bijzoncfër de grote capa citeiten van Verkoren met betrekking tot het verenigingsleven, speciaal dat betreffendp ..De Kunst om de Kunst" en „Ars Aemula Npt.'n-ae". h-m voor dit allés hartelijk dankend. Hierop volgde de bezichtiging van deze waardevolle expositie, waaraan wij reeds eerder een beknopte bespreking wjirMpr< pn die het algemene respect afdwong. Drietal Ned. Herv. Gemeente DR K. E. H. OPPENHEIMER WEDEROM OP HET DRIETAL. Tijdens een gistermiddag in de Pie terskerk gehouden vergadering van de drie samenwerkende kerkelijke kiesver enigingen is een drietal geformeerd in de vacature ds D. Kuilman, echter mei de speciale opdracht tot het werk on der de studenten. In alphabetische volg orde komen op dit drietal voor ds P. C. van Leeuwen te Den Haag, dr K. E. H. üppenheimer te Hallum (Fr,) en ds P. J. F van Voorst Vader te Eefde. Dr Oppenheimer, die ook nu wederom op dit drietal voorkomt, werd reeds eerder te dezer stede beroepen, welk beroep indertijd niet werd aangenomen. De mogelijkheid schijnt echter thans niet uitgesloten te zijn, dat wanneer dr Oppenheimer wederom mocht worden beroepen, hij dit beroep zal'aannemen. Zondag 23 Mei zal een beroep worden uitgebracht. MUZIEK VAN DE TOEKOMST? Interessante demonstratie van de heer J. W. Lüske. Op uitnodiging van de afd. Leiden der N.T.K.V. heeft de heer J. W. Lüske, met een groep uitnemend spelende bla zers van het Residentie-Orkest en de zangeres Gusta SchmidtScheepmaker Zaterdagavond in de muziekschool Toonkunst voor een geïnteresseerd ge hoor een demonstratie gegeven in ver band met een uitbreiding van ons hui dige .toonsysteem. Daarbij werden speciaal voor ds hier toegepaste gewijzigde stemming, ge schreven compositie's van de aanwezige prof Fokker en van Lüske uitgevoerd. Deze nog in hoofdzaak wetenschappe lijke experimenten, waarvan de kunst in de toekomst lijkt te kunnen profi teren, brachten oi^s in kennis met de 7e en 11e boven-harmonische tonen, alsmede met de z.g. „vernauwde chro matiek", waardoor een vloeiende bij to naliteit ontstaat en toondenovertui gend aan, dat de muzikale uitdrukkings mogelijkheden hierdoor in hoge mate verrijkt worden. Een toon is samenge steld uit een grondtoon en meeklinkende z.g. „bovenharmonische" tonen. Door de realisatie nu van de „zui vere" 7e en 11e ontstaan talrijke to taal nieuwe intervallen, accoorden en spanningen. De 7e en 11e harmonische tonen ook de 13e, 17e of tot meer tos zijn op de piano niet speelbaar, als niet pas send in de huidige stemming, doch wel op de blaasinstrumenten. Van een reeks harmonische tonen kunnen harmoniën gemaakt worden en van deze „harmo nische" muziek „in geheel nieuwe zin gaf prof. Fokkers „Fanfare" vöor blaas instrumenten een duidelijk, inzicht. Zulks was ook het geval in twee ko raalhymnen van Lüske, waarin men eveneens door de verruiming der tona liteit in kenis werd gebracht' met ge heel nieuwe klankbeelden. In een bij zonder knap door mevr. Scheepmaker gezongen vocalise kwamen de mogelijk heden der „vernauwde chromatiek" duidelijk tot uitdrukking. Men zal moeten afwachten, in hoe verre het hier geopenbaarde, tot „mu ziek van de toekomst" zal uitgroeien. Het oor zal er zich terdege op moeten instellen. In ieder geval constateerden wij reeds een opmerkelijke klankverrij king, waarbij vergeleken de mogelijk heden* van de gewone diatonische toon ladder, waarop hier wordt voortge bouwd, eenvoudiger aandoen. Dr W. Schallenberg en Leo Mens, die tevens een dankwoord sprak, hebben terzake nog enkele leerzame opmerkin gen ten beste gegeven. H. MISSIONARISSEN NEMEN AFSCHEID Tijdens een gistermorgen in de Har- tebrugskerk gehouden indrukwekkende plechtigheid hebben 16 paters Francis canen en 10 zusters van het Kostbaar Bloed (Moederhuis Tienray) voor hun vertrek naar het missieterrein afscheid genomen. Dertien van deze paters ver trekken naar de missie van Brazilië, één naar Java en 2 paters naar Nieuw Gui nea, terwijl de zusters eveneens bestemd zijn voor de missie in Nieuw Guinea. Na de Heilige Mis hield de waarn. Provin ciaal der Minderbroeders, pater Pruden- tieus van Leusden een toespraak, waar in hfj wees op de betekenis van deze dag en het heerlijke werk. dat de vertrek- kenden binnenkort gaan vervullen. Hier op werd het Veni Creator gezongen, waarna de zendbrieven werden voorgele zen en de misslekruisen gezegend. Nadat het Ave Maria was gezongen, volgde de uitstalling van het Allerheiligste, waarop de missionarissen de vredesgroet ontvin gen. Onder het zingen van het Magni ficat verlieten zij de kerk. „Vogelenwijk" neemt speelweide in gebruik HONDERDEN KINDEREN VINDEN EK LEN VROLIJKE ONTSPANNING. Het was voor het bestuur van de „Vogelenwijk, dat kans heeft gezien in twee jaar tijds een prachtige en langs de Nachtegaallaan gelegen speelweide „uit de grond te stampen", Zaterdag middag een vleugdevol moment toen de burgemeester, jhr mr F. H. van Kin schot, het lint, dat tot nog toe de toe gang tot de speelweide had afgesloten, doorknipte en honderden kinderen met groot enthousiasme de tuin in bezit namen en zich al spoedig vermaakten met de op het terrein opgestelde speel- werktuigen, welke momenteel nog be staan uit zes schommels, een wip. een zweefpaal en uit boomstammen be staand klautermaterlaal. Maar ook voor de bewoners van deze volkrijke buurt, die thans hun kinderen op een veilige speelplaats weten, was deze dag er een van grote blijschap, hetgeen zich uitte in een flinke toeloop van nieuwe leden en „speelweidekinderen". Onder hen. die deze openingsplechtig heid bijwoonden, merkten wij o.m. op de heer D. Vijlbrief, lid van het hoofd bestuur van de Nuso, M. I. Smit van de Leidse Bond van Speeltuinverenigin gen en de heer A Galjaard. chef van de gemeentelijke plantsoenendienst. Nadat het muziekgezelschap van „Nieuw Leven" een rondwandeling door de wijk had gemaakt, heette de voortf. van de „Vogelenwijk", de heer Th. Brandt, allen hartelijk welkom, waarna hij in het kort de werkzaamheden me moreerde, welke aan deze opening wa ren voorafgegaan. Zeer in het bijzonder dankte spreker het gemeentebestuur voor de hartelijke steun, welke de ver eniging bij de inrichting van de speel weide had mogen ontvangen en waar door het mogelijk was dit terrein reeds nu te kunnen openstellen. Ook de chef van de plantsoenendienst liet spreker in deze hulde delen. Ten slotte wees de heer Brandt nog op het belangrijke werk, dat de speeltuinverenigingen ln het belang van de jeugd kunnen doen. BurgemeesteY Van Kinschot, die blij was, dat hij vandaag een door hem een Jaar geleden gedanq belofte kon üilos- sen, zeide, dat het gemeentebestuur met zeer veel belangstelling het mooie werk der speeltuinverenigingen volgt. Ook het gemeentebestuur is overtuigd, dat op deze wijze nog heel veel yoor de jeugd kan worden gedaan. Op zijn beurt bracht de burgemeester hulde aan het bestuur, dat kans heeft ge zien in zulk een korte tijd tot dit re sultaat te komen. Spr. besloot met de beste wensen voor de groei dèr vereni ging en verklaarde vervolgens de speel weide voor geopend. De heer Gijn, die als oudste Inwoner van de wijk namens de buurtbewoners het woorc\ voerde, bood vervolgens de gelukwensen aan, hetgeen hij'vergezeld deed gaan met de aanbieding van een wip en een zweefpaal, welke Inmiddels op het terrein waren opgesteld. Spreker hoopte, dat deze speelweide voor de jeugd niet alleen een bron van genot zou zijn, maar dat zij ook de kameraad schap zou aankweken. Vervolgens voerden nog het woord de heer Vijlbrief namens de Nuso, de heer Smit namens de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen en de heer Groenewegen voor de Volkstuinvereni ging „Zonneveld", waarna de burge meester de openingsplechtigheid ver richtte. „ADIEU EN.... AU REVOIR". Schouwburgavond „Tot Ieders Genoegen". Zaterdagavond voerde de toneelver eniging „Tot Ieders Genoegen" vooreen goed bezette Schouwburg het ernstige stuk „Adieu enau revoir" op. De Opera-zangeres, Anita Gianottl, moet kiezen tussen haar gezin, dat van haar dreigt te vervreemden en de kunst Haar man brengt de oplossing door 'n compromis voor te steden, waarbij zij zowel haar gezin als de kunst trouw kan blijven. Van de spelers moeten we noemen mevr. BoomSchild, die de rol van Anita goed vertolkte en de heer J. de Ru Jr, mej. A. v. Benten en de héér J. Bodenstaffdie hun rollen eveneens voortreffelijk over het voetlicht brach ten. Deze laatste uitvoering van het seizoen mag zeker geslaagd heten, al leen Kuise „T.I.G." de gebezigde taal! Aan het slot van de avond werd aan de heer Boom Sr. het ere-lidmaatschap aangeboden, als dank voor de vele dien sten, die hij als secretaris aan „T.I.G." bewezen heeft. De dames werden in de bloemetjes gezet. Voorjaars Koempoelan te Vogelenzang Onthulling van gedenksteen De druiven en kersen zijn rfjp, ffw.z. voor de bewoners v&n het zesde bouw plan van de woningbouwvereniging „Ons Belang", die Zaterdagmiddag mét het bestuur en talrijke genodigden het feit herdachten dat de bouw van de 82 wo ningen aan de Druiven- en de Kersen straat werd voltooid. Dit geschiedde door de onthulling van een eenvoudige gedenksteen in de gevel van een woning in de Druivenstraat, waar maanden ge leden de eerste steenlegging plaats vond. Namens het gemeentebestuur waren aanwezig de wethouders Jongeleen en Menken, terwijl verder tegenwoordig waren de heren G. F E. Kiers, directeur van de volkshuisvesting in Zuid-Hol land, hoofden van gemeentediensten en afgevaardigden van de zusterverenigin gen in Leiden, Oegstgeest en Rijnsburg. Toen allen zich voor het perceel ver zameld hadden, heette de voorzitter van „Ons Belang", de heer J. Gerritsen, al len hartelijk welkom, waarna hfi er op wees, dat men niet zonder moeite tot voltooiing van dit bouwplan was geko men. Voor het vele werk van zUn mede bestuurders zegde hij hartelijk dank, terwijl hij hetzelfde deed ten opzichte vaji het gemeentebestuur en de ver schillende takken van gemeentedienst, daarbij speciaal wijzend op het aandeel, dat weth. Jongeleen hierin gehad heeft. Na voorts gewezen te hebben op het feit, dat de woning als een graadmeter kan worden beschouwd voor het bescha vingspeil van een volk, dankte hij alle medewerkers bij de bouw. Voorts bracht hij dank aan de bewoners der huizen. sDeciaal aan het comité voor de harte lijke ontvangst, welke men het bestuur en de autoriteiten deze middag in deze feestelijk versierde straten had bereid. Spr, gaf de verzekering, dat het bestuur onvermoeid verder zal gaan met het plan-Noord. Hierna werd door weth. Jongeleen de herinneringssteen onthuld, waarop het Wilhelmus ten gehore werd ge bracht. Vervolgens zeide de heer Jonge leen, dat de moeite en zorgen, die aan dit woningbouwplan zijn voorafgegaan, niet tevergeefs zijn geweest. Een derge lijk blok woningen zal volgens spr. niet zo spoedig weer tot stand komén. waar aan het gebrek aan materiaal en aan geschoolde arbeidskrachten niet vTeemd is. Voorts deelde spr. mede. dat het in ,.5'edoeling ligt, rond deze woningen middenstandswoningen te gaan bouwen en hij wenste de particuliere bouwers toe. dat deze er even goed uit zullen zien Als voorzitter van de huisvestings- commissie kent spr. het leed dat er heërst in tal van gezinnen door de gro te woningnood en het tekort bedraagt hier noe steeds 3000 woningen, terwijl dit jadrlijks toeneemt. Namens het gemeentebestuur wenste spr. het bestuur van harte geluk, even els rie ontwerper van het plan. architect C Ponsen en zijn uitvoerder, de heer De Best. en de aannemersfirma Stada, wier werk de vollediee waarderinv heeft van het gemeentebestuur. Hierna werden door de autoriteiten de huizen bezichtigd, d.w.z. een woning voor een kleiner gezin en een woning vonr pen croot gezin en allp^ waren vol lof over hetgeen hier tot stand is ge bracht Na deze bezichtiging verenigden allen zich weer in het verenigingsgebouw van de zusterver. „De Tuinstadswijk". waar na een kopje thee de sluizen der wel sprekendheid weer werden open gezet, aangezien niet minder dan zeven per sonen noe het woord voerden: de heer H. v. d. Horst namens de bewoners der nieuwe straten, de heer Oostveen na mens de Nat. Woningraad, de heer R. Enslngh, als directeur van het Gem. Huisvestingsbureau de heer Stada als aannemer, de heer De Jongh naftiensde zusterverenigingen, de heer Boom na men* „Buitenlust" te Oeestgeest, de heer Zandbergen namens .Spinoza" te Rijns burg en ten slotte de architect, de neer C. Ponsen. Van al deze toespraken ver- vermelden we uit de toespraak van de heer Enslngh. dat door deze 82 wonin gen in totaal 170 „gevallen" weggewerkt konden worden. Aan het slot van deze bijeenkomst heeft de heer Gerritsen alle sprekers bedankt voor hun wensen. RUIM HONDERD DEELNEMERS UIT RIJNLAND. Ruim 120 leidsters en leiders van het district Rijnland der NP.V. stonden Za terdagmiddag op het terrein van „Tey- lingerbosch", geschaard rondom de vlag- gemast, waar de districtscommissaris oübaas A. Beekes, hen allen op deze 6de Koempoelan na de bevrijding, hartelijk welkom heette. Al direct zat de echte Padvindersgeest er in, niet in het minst door de vlotte spelen, welke na de opening georgani seerd werden. Er waren inleidingen over geestelijke training, natuurverkenning, de „zwerf tocht" en gesprekken van hart tot hart, benevens een gezellig kampvuur, waar dit maal de ernst de boventoon voerde. In de Zondagmorgen gemeenschappe lijk gehouden kerkdienst in Bennebroek ging de nieuwe districts-geestelijke oü baas ds P. W Spruyt voor, die wees op de geschiedenis van Abraham, Izak en Jacob, die in tenten toonden, óók toen zij in het beloofde land verkeerden. Strijden moeten ook wij voor het ge loof, het komt niet pasklaar ln je han den. Tijdens de dienst werd het „Onze Vader" gemeenschappelijk gebeden. Dit gezamenlijk, luisteren, zingen, bid den en belijden is een onriiisbare stimu lerende factor in een Koempoelan ge worden. Om 5 uur Zondagmiddag werd deze zeer geslaagde Koempoelan door de dis- trlchts-commissaris op de gebruikelijke wiize, bij de vlaggemast en met het „Hoort, zegt het voort", gesloten. KATHOLIEKE ARBEIDERS VIEREN FEEST VAN DE ARBEID. Op waardige wijze hebben Leidens Katholieke arbeiders "het feest van de arbeid gevierd, eerst in de kerk en tenslotte in een gezellig samenzijn. Voorafgegaan door een algemene H. Communie in de diverse parochie-ker ken, vond deze dag een hoogtepunt in het plechtig Lof. dat deken Homulle, 's middags in de dekenale kerk cele breerde. In een hooggestemde predi cate wees rector Vester op de zware plicht van de arbeid, die in 's men sen leven is Ingebouwd om God te lo ven en die nog nooit zó als last ge voeld is, als in deze tyd van genot zucht en groeiend verzet tegen de ar beid, omdat, wanneer de mens Gcds bestaan ontkent, dit zichzelf wreekt. Daarom is het nodig, dat op deze dag de arbeid weer eens in 't zuivere licht gesteld wordt. Hierna ging de deken zegenend langs de ryen van arbeiders, die allemaal hun gereedschap hadden meegebracht. De Stadsgehoorzaal was 's avonds zeer goed beizet. De K.A.B.-sympihonie, onder leiding van Jan Gordyn, liet zich van haar beste zijde horen, ter wijl het KAB.-toneel, onder regie van de heer J. P Mank, een voortrcf- feiyke duit in het zakje deed. De heer Joh. Grasso, hoofdbestuur der van de R.K. metaalbewerkersbond „St. Eloy", sprak over de waarde van de arbeid, zoals de katholieken het zien, die een zegen is, door God ge schonken en waarvan de zwaarte en moeite een straf der erfzonde is, die aan de zegenvan de arbeid zelf ech ter niets afdoet. In welklinkende tonen zong de heer Grasso een jubelend loflied op het pionierswerk van de K.A.B., waardoor wij thans voor de publiekrechtelijke bedryfsorganisatie staan, en besloot met een oproep tot de jeugd om hun krachten te geven voor het werk van de K.A.B. Het uitstekend gespeelde spelletje van Godfried Bomans „Een Eeuw adhter". ging vooraf fthn 't slot woord van de geestelijk adviseur, rec tor Bernefeld. OEGSTGEEST RAADSAGENDA. De Gemeenteraad zal in openbare vergadering bijeenkomen op Woensdag 12 Mei as. des avonds te 7 uur. De agenda vermeldt o.m. de volgen de punten: Beëdiging en installatie van de heer J. S. van Mameren als lid van de Raad. -Voorstel van B. en W. tot wyzigingvan de precariverordening. Idem lot wyzi ging van de verordening tot heffing van reinigingsrechten. Idem tot wyzi- ging van de verordening tot heffing van een belasting op honden. Idem tot aan koop van een perceel grond ean de Willem de Zwijgerlaan hoek Terwee- weg. Idem tot verkoop van diverse per celen bouwgrond. Idem inzake de bouw van 8 woningen aan de Celebesstraat door de WB. Ver. „Buitenlust". Idem tot verhuur van de in aanbouw zijnde woningen aan Javastraat en tot het verlenen van toestemming aan D. v. d. Vyver om een schuur te bouwen op de tuin achter het huis Javastraat hoek Sumatrastraat. Idem tot beschikbaar stelling van een crediet voor toepassing van de „premieregeling woningverbete ring en -splitsing". Idem tot beschik baarstelling van een crediet voor verbe tering van het rywlelpad langs de Rijns- burgerweg. Idem tot beschikbaarstel ling van een crediet voor het aanbren gen van versieringen ter gelegenheid van het Regeringsjubileum van H. M. de Koningin. Idem tot verpachting van viswater aan A, Middelkoop. DE DODENHERDENKING. Naar aanleiding van het verslag in zake de dodenherdenking op de be graafplaats 't Groene Kerkje, wordt ons medegedeeld, dat deze geschiedde in samenwerking met het Ned. Oor logsgraven-Comité, dat tevens heeft zorg gedragen voor de kranslegging. 1RHOUT CHURCHILL KOMT DINSDAG A.S. Naar de burgemeester ons mededeelde zal Winston Churchill Dinsdagmorgen een bezoek brengen aan onze gemeente. De bevolking wordt opgewekt de vlaggen uit te steken. Van gemeentewege zijn mooie mozaïeken aangelegd van tulpenbloemen rondom het raadhuis. Opbrengst kerkebollen In de afge lopen week werd de jaarlijkse velling van bloembollen gegeven ten bate van het Ned. Herv. Orgelfonds, gehouden. Zy bracht f. 342 op. vooRsi Horr De collecte Nationale Reclasse- rlngsdag wordt dit jaar in Voorschoten gehouden op Zaterdag 5 Juni a.s. Deze collecte komt de Reclasserlngsinstellin- gen van alle gezindten ten goede. Het plaatseiyk comité van uitvoering wordt gevormd door Zr J. E. H. J. Barmen 't Loo en de heren D. J. Brinks, A. W. C. van Dongen, J. H. Krooshof, L. A. Mooy en G. C. Verrips. Secretaris is de heer J. H. Krooshof, Willem de Zwygerlaan 23, telef. 637. Zuid-Holland tollen-„paradijs" HET BEZIT 5 VAN DE 15 NEDERLANDSE WEGTOLLEN. De 'ANWB heeft een overzicht sa mengesteld van de nog bestaande landtollen in ons land, welke alle op een concessie of beastingverordening berusten. In totaal bleken dat er 15 te zyn, waarvan er niet minder dan 5 in de provincie Zuid-Holland zijn ge legen 1 De overige tollen liggen: twee in Friesland, drie in Overysel, twee in Gelderland., één in Utreoht. één in ^Noord-Holland en één in Limburg. De vyf tollen die in Zuid-Holland de weggebruikers van tyd tot tyd dwars zitten, bevinden zich: op de bruggen te Leimuiden en Bilderdam over de Drecht (één tol), op de brug over de Hollandse IJsel te Haastrecht, op de brug over de Glessen te Pin- kenveer, op de Nieuwebrug over de Rijn onder Waarder en last but not least, het befaamde Warmonderhek in de toegangspoort tot het watersport centrum Warmond. Naar de rechts grond van deze laatste tol wordt door de provincie een onderzoek ingesteld. De tolheffing te Leimuiden zal een natuurlijke dood sterven als de in de nabyheid in aanbouw zynde provinci ale weg en brug gereed zyn, hetgeen vermoedelijk in 19501951 het geval zal zyn. ACHT ERE-LEDEN KON. NED. AARDRIJKSKUNDIG GENOOTSCHAP. Op de Zaterdag te Amsterdam gehou den ledenvergadering van het KNAG werden tot ereleden benoemd: prof. dr Hans Wilhelmson Ahlmann, hoogleraar te Stockholm, Sir Arthur Keith, anthro- poloog te Farnborough (Kent), prof. dr Paul Rivet, stichter en directeur van het Musée de l'Homme te Parijs en prof. dr Carl Skottsberg, directeur van de Bota nische tuin te Göteborg, alsmede de Ne derlanders: dr C. Braak, W. A. Engel- brecht, prof. C. H. de Goeje en P. M. van Rïel. DE VERKIEZINGEN IN ZUÏD-KOREA. Tydens boi> ngen vóór de verkiezingen zyn reeds 66 .ersonen gedood en 30 ge wond. lp het gebied van Seoel kwamen twee communisten om het leven, toen een stembus gebombardeerd werd en de stembiljetten vernietigd wérden. By een reeks gevechten te Kyongsang- nando werden 10 communisten en 5 aan hangers van de rechterzyde gedood, ter- wyl 1 communist en een politieman ge wond, twee gebouwen verbrand en de electrische geleiding in het ongerede gebracht werd. ITALIAANSE PRESIDENTS VERKIEZING. In de gemeenschappeiyke zitting van de nieuw gekozen Italiaanse Kamer van Afgevaardigden en de Senaat heeft En rico de Nicola, sinds 1 Juni 1946 voor lopig president van Italië, de meeste stemmen behaald. De nieuw te benoe men president moet in de eerste drie stemmingen een meerderheid van twee derden behalen, terwijl ln de vierde stemming een enkelvoudige meerderheid voldoende is. De officiële cyfers van de, eerste stem ming luiden als volgt: de Nicola 396 stemmen, graaf Sforza (minister van buitenlandse zaken) 353 stemmen. WEDEROM WILDE ZWIJNEN IN BRABANT. In het dorp Giersbergen, onder de gemeente Drunen, heeft de landbouwer Berkelman Zondag een verrassende vondst gedaan. Hoewel men zich in Bra bant van het wilde zwyn verlost waan de, vond de landbouwer op een beschut plaatsje in het open veld een nest met 8 jonge wilde zwynen, die hoogstens en kele dagen oud zyn. Het moeder-zwyn is ln de buurt van het nest gesignaleerd. 130.000 BEZOEKERS AAN DE R.A.I.-TENTOONSTELLING. De automobieltentoonstelling, die van 30 April tot en met 9 Mei J.l. ln het R.AJ.-gebouw te Amsterdam Is gehou den, heeft ruim 130.000 bezoekers ge boekt. ZATERDAGAVONDKLOK VOOR AUTOMOBILISTEN. De KNAC heeft de minister van ver keer en waterstaat verzocht, de aanvang van het z.g. Zondagsryverbod te stellen op 4 uur vjn., terwyi mede in overwe ging is gegeven dat verbod om 21 uur te doen eindigen. In het adres heeft de KNAC tevens de hoop uitgesproken, „dat deze eenzy- dige vrijheidsbeperking spoedig geheel zal worden opgeheven". NIEUW AMERIKAANS VOORSTEL WAPENSTILSTAND PALESTINA. Uit gezaghebbende bron te Cairo wordt vernomen, dat de Amerikaanse regering by de verschillende Arabische regeringen een nieuw voorstel heeft In gediend voor een wapenstilstand in ge heel Palestina. Het voorstel, dat gisteravond door het Egyptische kabinet zou bestudeerd zyn, zou voor drie maanden gelden en per kwartaal verlengd kunnen worden.. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 10 'April. Vandaag bestond aanvankelyk we derom een zwakke stemming. De aan dacht gin* in de eerste plaats uit naar de aandelen Deli My., die heden ex- claim werden 'verhandeld en naar de claims. By een vorige slotprijs van 213 werden oude aandelen Deli My. ex- claim op 155 ingezet. De eerste trans acties werden afgesloten tegen circa f. 142. Aandelen Deli-My. gingen naar beneden tot 148, terwyl de claims zelfs daalden tot f. 120. Toen echter trad een vrij flink herstel in; by het slot golden de aandelen Deli-My. circa 158 en de claims circa f. 137. De gehele markt vertoonde een overeenkomstig beeld. Middenbeurs werd goed weer stand geboden en verscheidene aande len konden zich herstellen tot onge veer het peil van de openingsprijzen. Bij het slot was er weer een kleine inzinking. Koninklijken zetten van 314 in tot 308 en waren by het slot 311. Nieuwe Koninkiyken resp. 306, 297^, 303^ en 301. De Cultuurfondsen lagen vrij zwak in de markt. Amsterdam. Rubber daalden van 167 tot 160. waar na de koers een paar punten naar bo ven ging H.V.A.'s van 227 tot 222 doch konden zich nadien weer herstellen. Tabaksaandelen waren versohelden® punten lager. De Amerikaanse markfc was stil en gaf slechts fractionele ver schillen te zien.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3