Congres Ned. Unie van Speeltuinarganisaties „Elk land welkom, waar de regering aan het volk behoort" Laatste Berichten Leiden herdenkt de Bevrijding Feestviering beperkte zich tot enkele wijken Het Leidsch Dagblad VRIJDAG 7 MEL Churchill brengt ons land hulde in het Europ. Congres Nadat burgemeester mr W. A. J. Visser van 's-Gravenhage de gedelegeerden in de Hofstad had verwelkomd en mr Ker- stens de openingsrede had uitgesproken, sprak Winston Churchill, erevoorzitter van het congres van Europa, bij de ope ning een rede uit, waarin hij om. het volgende verklaarde: „Sedert mijn rede te Zürlch in 1946 over dit onderwerp en sedert de oprichting van de Britse be weging voor een Verenigd Europa in Januari 1947, hebben de gebeurtenissen onze onderneming boven onze verwach ting uit bevorderd Regeringen van grote mogendheden hebben zich met alle macht tezamen gebonden. De machtige Verenigde Staten .van Amerika hebben het plan-Marshall aanvaard. Zestien Europese staten hebben zich thans vere nigd voor economische doeleinden. Vijf mogendheden hebben nauwe economi sche en militaire betrekkingen aange knoopt. Wy hopen, dat spoedig de vol ken van Scandinavië en het Iberische Schiereiland zich bij deze kern zullen aansluiten, evenals Italië, dat thans zijn plaats onder de volken weer volledig kan innemen. Al degenen, die hun beste krachten hebben ingespannen, zoals de heren Bidault, Bevin, Spaak en generaal Marshall, hebben recht zich tevreden te gevoelen over de gemaakte vooruitgang en reden om trots te zijn op hetgeen zij hebben tot stand gebracht. Dit is een beweging van volken en niet van par tijen. Niemand kan veronderstellen, dat Europa verenigd kan worden op basis van partij of sectie, evenmin als een be paalde natie zich overheersing in deze aangelegenheid kan toeëlgenen. Wij heb ben er geen#behoefte aan te-disputeren over de vraag van wie'de gedachte aan een Verenigd Europa oorspronkelijk is uitgegaan". „Dit congres mag er zich terecht op beroepen de stem van Europa te ver tegenwoordigen. Het is inderdaad tijd, dat deze stem klinkt temidden van de chaos en de inzinking, veroorzaakt door boosaardigen en gehaten uit het verleden en temidden van de gevaren ciie in het heden besloten liggen en de hemel van de toekomst bewolken. Wij kunnen ons alleen uit deze geva ren redden door het afzien van natio nale ranoune en wraakneming, door 't voortschrijdend uitwissen van fron ten en barrières, die ons verdeeld hou den en door ons gezamenlijk te ver heugen in die glorierijke schat van literatuur, van ethiek en van intellect Öie behoort aan ons allen en die het gemeenschappelijk erfdeel van Europa vormt. „Het Is Inderdaad treffend, dat het eerste congres van Europa in Neder land wordt gehouden, dat met zijn naburen in de Benelux reeds door zijn voorbeeld leiding geeft. Voor de gastvrijheid van Nederland breng Ik onze dank tot uitdrukking. Inder daad, Benelux is tegelijkertijd een voorbeeld en een pionier voor onze onmiddellijke vooruitgang." Met betrekking tot Duitsland zeïde Churchill: „Het is de grootse taak der overwinnende landen de Duit sers bij de hand te nemen en hen terug te voeren in de Europese fami lie en ik verheug mij er over dat enige van de meeste eminente en gezaghebbende Fransen in deze geest hebben gesproken. Om Europa te herbouwen en haar licht wederom over de wereld te doen schijnen, moeten wij in de eerste plaats ons zelf overwinnen." „Ik verwelkom daarom de Duit-se de legatie, die wij hier in ons midden heb ben uitgenodigd. Het Duitse probleem betekent voor ons het herstel van het economische leven van Duitsland. Een Verenigd Europa verschaft ons de eni ge oplossing, welke voorziet in econo mische opbloei en uitbanning yan het gevaar ener hernieuwde Duitse agres sie. Het is bovendien een oplossing wel ke zonder enig uitstel aanvaard kan worden. Voorts betoogt Churchill, dat hU niets minder wenst dan de vereniging van geheel Europa. „Verschillende bannelingen uit Tsjecho-ShAvakije en uit bijna alle Oost-Europese landen, eveneens uit Spanje, zijn onder ons aanwezig. Wij verwelkomen elk land, waar de regering behoort aan het volk en niet het volk aan d*ef regering! „Het is niet; de fout van hen, die thans hier vergaderd zijn, noch die van de regeringen, welke zijn inge schakeld in het plan-Marshall of in de Westerse Unie, allerminst echter die van de Verenigde Staten van Amerika dat de eenheid van Europa op dit ogenblik niet volledig kan zijn. Alle staten van Oost- en Zuid- Oost-Europa zijn gedwongen verre van ons te blijven. Wij zien echter met vertrouwen de dag tegemoet, dat deze eenheid voltooid kan worden". „Verre van de vorming van e$n Verenigd Europa te betreuren, heeft het Amerikaanse volk de herrijzing van wat genoemd wordt de oude wereld ver welkomd en vurig ondersteund". „Niets van hetgeen wij hier onderne men is strijdig met het zeer hoge ge zag van de wereldorganisatie der ver enigde volken. Integendeel ik ben er al tijd van overtuigd geweest, dat een Europese raad een ondergeordend en noodzakelijk deel was van deze wereld organisatie". „Tijdens de oorlog was ik van mening, dat er verschillende regionale raden zouden moeten zijn, die de zuilen zmiden moeten vormen waarop de wereldw-ga- nisatie zou moeten berusten. Zo zag ik in de uitgestrekte Sovjet- Unie een van deze groeperingen. De raad van Europa, inclusief Groot- Brittannlë met zijn imperium en ge menebest. zou een andere vormen. De derde groepering zou dan het gehele Amerikaanse continent omvatten. Ik hoopte toen, dat elk van deze grote groeperingen yan staten en volken in eigen kring een aantal geschillen en moeilijkheden zoji \>plossen, welke thans allen aan de hoogste organisa tie worden voorgelegd". WESTELIJK HALFROND KON DIGT ZICH ALS EENHEID AAN. „Tot op zekere hoogte hebben de ge beurtenissen tot een ontwikkeling in deze richting geleid, maar dat ge schiedde niet in de geest, die daartoe nodig was. Reeds kondigt het Westelijk halfrond zichzelf als een eenheid aan. Wij,zijn hier in Den Haag bijeen geko men, om onze regeringen bij de schep ping van een nieuw Europa te helpen, maar wij zijn allen bezorgd en ontsteld en wij voelen ons allen ln gevaar door de eendrachtverstorende houding en po litiek van de derde grote en gelijke partner, zonder wiens actieve medewer king de wereldorganisatie niet kan functioneren en de schaduw van oorlog niet van onze harten kan worden weg genomen. Wij moeten trachten door het leggen van banden de regionale eenheden tot stand te brengen en met geduld en vertrouwen voorbereidingen trachten te treffen voor de dag, waarop er een effectieve wereldregering zal zijn, welke steunt op de belangrijkste groe peringen der mensheid. Daarom moét voor ons en voor allen, die in onze beschaving delen het wachtwoord zijn: „volhouden". Ik ben van mening, dat na de tweede dertigjarige oorlog, die wij zojuist ach ter ons hebben, de mensheid een perio de van rust behoeft en zoekt. President Roosevelt heeft gesproken van de „vier vrijheden", maar de vrijheid, waar het thans het meest op aan komt, is de vrijheid van vrees. Waarom moeten al de hardwerkende gezinnen eerst zo als in het verleden worden gekweld door dynastieke en religieuze twisten, dan door nationalistische strevingen en ten slotte door ideologisch fanatisme? Waarom moeten zü thans weer wor den opgesteld en tegen elkander in strijd worden gestort door verschillend geafficheerde vormen van totalitaire tyrannie, zij allen opgehitst door verdorven mannen, die hun eigen overheersing bouwen op de ellende en de onderdrukking van hun medemen sen? HOOFD BIEDEN AAN TYRANNIE. Dat is de vraag, die wij hier moeten beantwoorden, de vraag die wij hier misschien kunnen beantwoorden'. Eun> pa behoeft slechts zich te verheffen en stand te houden in zijn eigen glorie, be trouwen en deugd, om het hoofd te kun nen bieden aan alle vormen van tyran nie, oud of modem, nazistisch of com munistisch, en zulks dan met onover winlijke kracht.. Ik heb een hoge dunk van dit con gres". „Maar wij moeten niet volstaan met welwillende algemeenhéden en gemeen plaatsen. Wij weten, wat wij bedoelen en. wat wij willen. Anderzijds zou het verstandig zijn, wanneer wij ons ln deze kritieke tijd zouden verdiepen in moei zame pogingen om strenge structuren en grondwetten op te stellen. Dat is voor een later stadium weggelegd, waar in de bewindvoerende regeringen de lei ding moeten nemen, Ingevolge ons ini tiatief en in vele gevallen ingevolge haar eigen denkbeelden. Wij zijn hier bijeen, om de grondslagen te leggen, waarop de staatslieden der Westerse democratieën wellicht kunnen steunen. En wij zijn bier bijeen, om een atmos feer te scheppen, welke gunstig zal zijn voor de beslissingen, waartoe de staats lieden zullen worden gebracht. DE TAAK VAN DIT CONGRES. Er zijn vele verschillende gezichts punten, die in beschouwing zullen moe ten worden genomen. Wij Britten moe ten handelen in overeenstemming met onze grote partners in het Britse ge menebest, die ik twijfel daaraan niet onze verlangens delen en onze ge- dachtengang met intense belangstelling volgen, ook al zijn wij onderling door oceanen van elkander gescheiden. Maar te grote overhaasting zou de missie, die wij hebben te vervullen, in de weg staan en geenszins bevorderen. Toch moeten wij niet uiteengaan zonder een besliste stap voorwaarts te hebben gedaan. De taak. die op dit congres voor ons ligt, is niet slechts de stem van Europa te verheffen, van een Europa, verenigd gedurende deze enkele dagen. Wij moeten hier en thans komen tot een «besluit, volgens hetwelk in de een of I andere^vorm een Europese Assemhlée zal worden ingesteld, waardoor het die stem mogelijk zal zijn zich voortdu rend te doen horen. En zulks, naar wij vertrouwen, met steeds gunstiger ontvangst in alle vrije landen van dit werelddeel. GEEN KLEINGEESTIGHEID Een hoge en plechtige verantwoorde-: lijkheid rust op ons van een naar weder geboorte strevend Eüropa. Indien wij ons verdeeldheid en onenigheid permit teren door kleingeestigheid en geschillen ln de kleine kring, indien we tekort schieten in helderheid van blik, of in moed tot daden, dan zal een onschatbare gelegenheid voor altijd voorbij gaan. Maar als wij onze krachten vereni gen en verenigd geluk en vriendschap nastreven en krachtig nastreven de grote verwachtingen der mensheid, dan zal het wellicht mogelijk zijn, dat wij gezamenljjk een gelukkiger, zonniger tijdperk bereiken, waarin aL de kleine 1 Het Congres van Europa geopend WINSTON CHURCHILL TOT ERE-VOORZITTER BENOEMD. Rede van mr P. A. Kerstens. Mr P. A. Kerstens, voorzitter ivan het organiserende werkcomité van het Con gres van Buropa opende hedenmiddag te Den Haag het congres met een rede, waarin hij o.m. zeide, dat uit het zo aanzienlijk verkleinde vrije Europa meer dan twintig verschillende landen verte genwoordigd zijn, w.o. een vrij groot aantal oud-premiers en een nog groter aantal oud-ministers van buitenlandse zaken en andere ministers. Er is een geest van samenwerking, gericht op één gemeenschappelijk doel: de bevordering van een vrij en demo cratisch „Verenigd Europa". De belangrijke vraag Is thans, of de Europese landen bereid en in staat zijn van de dwalingen huns weegs terug te komen. Wij hopen, dat dit congres er in mag slagen het ant woord op deze vraag in hoge mate te beïnvloeden. Het was spr. een voorrecht en een grote eer allen welkom te heten, in de eerste plaats 'Prinses Juliana, die bij het aanvaarden van onze uitnodiging Haar innige wens heeft geuit bij te dra gen tot de hernieuwing- van de vrede en welvaart ln Europa, een zo essen tiële voorwaarde voor het herstel van vrede en welvaart in de gehele wereld. De heer Kerstens verwelkomde voorts in het bijzonder de officiële afgevaar digde van de Heilige Stoel, mgr. Paolo Giobbe, de vertegenwoordigers van de Nederlandse regering en Winston Chur chill. Zich tot de heer Churohill richtende, zei de heer Kerstens, dat het congres het zijn plicht achtte hem tot erevoor zitter te benoemen op grond van het vele werk, dat hij voor de eenheid van Europa heeft gedaan. De heer Kerstens gaf daarop het woord aan Churchill. Europa-congressisten bevolkten Schiphol HONDERDEN STROOMDEN TOE. Het platform van Schiphol was heden ochtend een verzamelplaats van enthou siasten voor een Federatief Europa. Vliegtuigen van de British European Airways, Scandinavian Airlines en KLM voerden enige honderden congressisten aan en wel ln zulk een tempo, dat de douane op Schiphol voor bergen werk werd geplaatst. Reeds was de douaneloods op de lucht haven één krioelende massa, toen de aankomst van de D C 6 „Prinses Ma rijke" uit Londen, die speciaal vobr Europa-congressisten was gecharterd, de maat vol maakte. Doch ook de eindeloze stroom passagiers, die uit dit toestel op de douane toestroomde werd hoe, dat begrijpt niemand! in een vlot tempo verwerkt. Speciale bussen voerden de honderden naar Den Haag. Militair pact tussen Nederland en België Naar het A.N.P. verneemt, zal ko lonel de Fraiteur, minister van lands verdediging van België 10" en 11 Mei een officieel bezoek brengen aan zjjn Nederlandse ambtgenoot, minister Fié- vez. Dit bezoek vormt dc bevestiging van de tussen Nederland en België bereikte overeenstemming omtrent de meest volledige samenwerking op mili tair gebied ln het kader der vijf mo- gendhedenovereenkomst. Deze samen werking strekt zich zowel uit op het gebied van de organisatie en het ge bruik der strijdkrachten als op dat van de voorziening ln materiaal en het militair-wetenschappelijk tech nisch onderzoek. De ondertekening van de overeen komst zal geschieden op kasteel Oud- Wassenaar en wordt besloten met een diner waaraan waarschijnlijk ook Prins Bernhard zal aanzitten. Bijzondere leerstoel in de economische geschiedenis Dr v .d. KOOY ZAL HEM BEZETTEN. Naar het ANP verneemt- li&t het in het voornemen van het Leids Universi teitsfonds bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte van de rijksuniversiteit te Leiden een bijzondere leerstoel in de economische geschiedenis te vestigen. Voor het bekleden van deze leerstoel is bestemd dr I. P. van der Kooy. se cretaris-generaal van het Ministerie van Economische Zaken. Dr Van der Kooy zal de fnuctie van secretaris-generaal blijven vervullen. W.B.V. „ONS BELANG". Ter gelegenheid van de voltooiing van het zesde bouwplan zal morgenmiddag te halfvier in de Druivenstraat een ge velsteen worden, onthuld door de wet houder voor de Volkshuisvesting^ de heer A. J. Jongeleen. De bewoners van dit bouwplan zullen hieraan enige luister bijzetten. BEZOEKEN VAN H.M. DE KONINGIN AAN LEIDEN EN OMSTREKEN. Ter gelegenheid van de a.s. herden kingsfeesten hoopt het Comité Rege ringsjubileum in „De Lakenhal" een tentoonstelling in te richten van foto's van de verschillende bezoeken, welke KM. de Koningin gedurende Haar re gering aan Leiden en omstreken bracht. Het comité doet een beroep op allen, die beschikken over dergelijke foto's. In het bijzonder bestaat behoefte aan foto's van vóór 1925. Men kan zich wenden tot de directeur van ..De Lakenhal", de heer E. Pelinck. HET BLOEMENFEEST. Hedenavond te kwart over zeven, zal de heer A. Galjaard, chef van de afde- lJng Plantsoenen via.de derde lijn van het gemeentelijk radio-distributienet een toespraak houden, waarin hij uit voerige mededelingen zal doen over het hier ter s'.ede in het kader van de jubi leumfeesten ie houden bloemenfeest. DRIE JUBILEA BIJ GEMEENTEWERKEN. Op 11 Mei as. zal de heer P. Hemerik, hovenier bij de Gem. Plantsoendienst de dag herdenken, dat hij voor 40 Jaar aan genoemde dienst werd verbonden. Van de heren J. Wondergem, bewaar der der Stadswerf en Joh. Hehdriksen. chef der kwekerij was het 25 jaar gele den, dat zij in dienst der Gemeente kwamen. De officiële huldiging door het Ge meentebestuur, de directie en collega's zal plaats hebben op genoemde datum om 11 uur in de aanbestedingskamer van bei Stadhuis (3e verdieping). LEIDSE SPAARBANK. Bij de Leidse Spaarbank is gedurende de maand April 1948 ingelegd 313.792.82 gulden en terugbetaald 534,474.94 gul den; ingeschreven zijn 258 nieuwe in leggers. terwijl 145 boekjes geheel wer den uitbetaald. Het tegoed der 27 081 inleggers, hier onder begrepen 2.705 deelnemers aan de Afhaaldienst, bedroeg einde April 1948 f. 14.367.676.63. 'Door de Afhaaldienst werd in 9.263 startingen -f. 33.071.50 ontvaimen. Er werden 112 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke in houd van f. 3.010.72. Op de scholen werd f. 103.33 gespaard. (Foto Van Vliet) De kranslegging bij de bevrijdingsbocm op de Zeemanlaan. V.l.n.r. de heren M. I. Smit. voorzitter van de Federatie van Buurtverenigingen, J. Rosdorff, bestuurslid van „De Profes sorenwijik", de wethouders D. v. d. Kwaak en A. j. Jortgeleen, J van Harteveld en H. Mattheus, eveneens bestuursleden van D.P.W. kinderen, die thans opgroeien in deze getourmenteerde wereld, zichzelf niet zullen bevinden als dc overwinnaars, of de overwonnenen in de wisselende tri- omphen van het ene land over het an dere, maar als de erfgenamen van al de schatten van het verleden en als de beheersers van alle wetenschap, alle overvloed en alle glorie van de toe komst". BEURSOVERZICHT AMSTERDAM. 7 Mei. De animo was bijzonder klein en hier en daar werden vrij gevoelige koersverliezen geleden Als extra factor kwam daarbij het verrassende beroep van de Deli Maatschappij op de kapi taalmarkt. In de tegenwoordige om standigheden geldt een nieuwe emissie als een baisse motief en blijkbaar uit vrees voor een scherpe koersdaling, had het bestuur van de vereniging het maken van een notering in Dell Mij. heden verboden. De door deze voor aanstaande cultuuronderneming ge vraagde middelen zijn aanzienlijk: bij na 13 millloen gulden nieuwe aande len tegen 125%. in de verhouding van een nieuw op twee oude aandelen. De koers der oude aandelen was .Dinsdag J.l. 213. Ook 'n emissie van de Arends burg Mij. werd verwacht. Kon. Olie moest 7% prijsgeven, Philips 5% en Unilever kon het hogere opening spell niethandha/ven. Ook in Cultuurfond sen werden enige gevoelige dalingen geboekt. Deli Batavia en Senembah moesten 10% prijsgeven en ook de sui ker- en rubberaandelen lagen zeer zwak en sloten op het laagste punt van de dag. Ook de Soheepvaartwaar- den werden vrij belangrijk lager geno teerd. Grootboekinsohrij vingen '46 de den 991/4; overigens waren staats fondsen - practisch onveranderd. Van de gemeentebesturen wordt meer financiële medewerking verwacht In de afgelopen dagen was Leiden wederom eongresstad, ditmaal van de Nederlandse Unie van Speeltuinorga nisaties. Uit geheel Nederland waren de afgevaardigden Woensdagochtend in de Sleutelstad gearriveerd, waar hun, dank zij de goede zorgen van de Leidse regelingscommissie, een harte lijk welkom werd bereid. ONTVANGST DOOR HET GE MEENTEBESTUUR. Woensdagmiddag om twee uur werden de congressisten door het gemeentebe stuur in de grote hall van het Stadhuis ontvangen. Burgemeester jhr. mr F .H. van Kinschot verwelkomde hen in gezel- sohap van de wethouders Van Schalk en Menken en van de gemeentesecre taris, mr H. Bool. De belangstelling voor het speeltuin werk is volgens spr. nog lang niet vol-- doende. Hij noemde de baldadigheid van de Jeugd en het ontstellend hoge be drag. dat jaarlijks uitgetrokken moet worden voor herstel van de door de jeugd toegebrachte schade. De jeugd heeft ruimte nodig om de natuurlijke drang naar beweging, naar sport en spel uit te kunnen leven In de grote steden wordt dit echter tot een kwaad: de sportver. zijn lang niet voldoende in staat de hele jeugd te omvatten. Daar om is het speeltuinwerk, dat de Jeugd bijeenbrengt op speciale terreinen, wahr zy zich kan uitleven onder goede lei ding op gezonde wijze, van zo groot be lang. Dit doel is echter niet gemakkelijk te verwezenlijken. Daarom juicht spr. het toe, dat de overheid getoond heeft de noodzakelijkheid van dit streven in te zien. zodat de samenwerking tussen overheid en speeltuinorganisaties uit stekend is. Leiden telt thans 5 sport- en speel velden, het uitbreidingsplan Noord om vat bovendien een hele speelwfjk en een tuin, het plan Zuid-West 2 speeltuinen. Het Leids gemeentebestuur erkent dus het belang van dit werk en zal de speel- tulnver. bü haar mooie, doch moeilijke werk steunen waar het kan. Spr. ein digde met de congressisten een prettig en leerzaam congres toe te wensen. OPENING VAN HET CONGRES 's Middags om drie uur werd het con gres in de Graanbeurs geopend met een woord van welkom door de voorzitter van de Leidse regelingscommissie, de heer D. Vijlbrief, die o.m wees op de grote bloei van het speeltuinwerk in Leiden, Waren er tot voor kort in deze gemeente nog maar 4 speeltuinen in ex ploitatie, thans is dit aantal reeds tot 14 gestegen. Spr. achtte deze toename van groot belang, aangezien de na-oor- logse jeugd opnieuw opgevoed dient te wordéh. De speeltuinverenigingen kun nen bij deze heropvoeding zeer belang rijk werk verrichten. De landelijke voorzitter, de heer J. Dubois, gaf hierna een overzicht van het speeltuinwerk, waarbij zich reeds 250 verenigingen hebben aangesloten/Vervol gens weidde spr. uit over de werkzaam heden van de NUso. Hoewel reeds en kele gemeentebesturen zeer sympathiek tegenover het werk van de speeltuinver enigingen staan en dit ook financieel steunen, oordeelde spreker in vele op zichten deze „liefde" nog te platonisch. In tal-van plaatsen van ons land ver lenen de gemeentebesturen geen finan ciële steun en deze is volgens spreker, gelet op de belangrijke bijdrage, welke de speeltuinverenigingen aan de herop voeding van onze jeugd verlenen, on ontbeerlijk. Spr. hoopte, dat dit in de toekomst zou veranderen. Nadat uitvoerig van gedachten was gewisseld over het jaarverslag van de secretaris, de heer A. A. de Boer, refe- Foto Ministerie van Predikanten De onlangs afgedrukte foto van het voltallige ministerie van predi kanten der Leidse Ned. Herv. Ge meente kan nog slechts tot mor genmiddag 1 uur aan ons Bureau worden besteld (prns f. 1.50 of f.2 50). Na - dit tijdstip binnenkomende orders zullen niet meer in behan deling worden genomen. ADMINISTRATIE „L.D.". Hoewel de herdenking van onze bevrijding zich toch waarlijk, wel leent voor een zij 't gepaste feestviering, was daar Woensdag in onze stad, behoudens dan dc vele vlaggen, welke waren uitge stoken, maar heel weinig van to bemerken en bleef zij beperkt tot enkele buurtfeesten. Het ligt voor de hand, dat de komende jubi leumfeesten hier niet vreenfd aan zijn geweest en dat ook de He melvaartsdag 5 Mei was een halve Zaterdag daartoe 't zijne heeft bijgedragen. IN DE PROFESSORENWIJK. De Professorenwijk, welke in voor gaande jaren altijd van deze dag „wel iets wist te maken", deed het nu ook heel wat bescheidener en opende de feestelijkheden met een korte herden king bij de bevrijdingsbocm in de.Zee manlaan. In tegenwoordigheid van de wethouders A. J. Jongeleen en D. v. d. Kwaak, welke laatste ook ere-voor zitter van de vereniging is en de voor zitter van de Federatie van B.V., de heer M. I. Smit, sprak de voorzitter, de heer P. D. Beversluis, hier een rede utt, waarin hij herinnerde aan het heuglijk feit der bevrijding en de of fers, welke hiervoor zijn gebracht. Onze vrijheid, aldus spr., werd duur gekocht En Juist dat geeft en moet aan 5 Mei immer geven het cachet van'grote vreugde, getemperd door de herinnering aan nationale rouw en leed. In aansluiting c.p deze woorden legden twee meisjes een krans bij de bevrijdingsboom, waarop gezamenlijk het eerste couplet van het Wilhelmus werd gezongen. Het Leids Politle-muziekgezelschap, dat vooraf reeds een wandeling dooi de wijk had gemaakt, bracht hierep een vrolijke stoet kinderen naar de speelweide, waar verschillende kin derspelen wérden gehouden. Hieraan namen ruim 400 kinderen deel. Tot slot volgden nog een poppenkastverto- nmg én een voetbalwedstrijd tussen, een juniorenelftal uit de Burgemees- terswijik en' de Professorenwijk, welke ln een gelijk spel (22) eindigde. Een uiterst spannende en door vele „supporters" bijgewoonde wedstrijd, ontwikkelde zich 's aivonds, eveneens i op het terrein van de speelweide, tus- j sen de seniorenelftallen van bovenge noemde wijken. Ook deze wedstrijd, welke ojn. werd bijgewoond door de burgemeester, jhr mr F H. van Kln- i schot en wethouder Van der Kwaak, J eindigde ln een, gelijk spel (00). Tot besluit van deze dag werden in de Van 't Ho-ffstraat „spelen voor oude- l ren" gehouden, waai-voor -de belang stelling buitengewoon groot was. IN HET HAAGWEGKWARTIER. Ook in het Haagwegkwartier was een aardige feestviering opgezet, wel ke ln de christelijke sohool aan de Hoge Morschweg werd ingezet met een feestmiddag voor de kinderen, ge volgd door een voetbalwedstrijd tussen een elftal van de buurtvereniging en de Gebr. Pel, welke door het buurtelf- tal met 41 werd gewonnen, 'n Fraaie doos bonbons was de beloning. In de avonduren maakte het muziekgezel schap van „Nieuw Leven" een rond wandeling door de wijk/ waarna op het Genestetplein een openluohtbioscocp plaats vond, in aansluiting waarop nog een dansje werd gemaakt. Met een kort woord heeft voorzitter Lar- dee deze dag, waarvoor grote belang stelling bestond, gesloten. De uitslag van de ter gelegenheid van dit feest gehouden winkelweek, luidt als volgt: le pr. (met eervolle vermelding) de dames v. d. Berg, le pr. P. Klelnhans, 2e pr. J. Ober, 3e pr. H. Dietz en 4e pr. J. Sinteur. reerde dr. G. Mettrop, geneeskundig Inspecteur van de Volksgezondheid over „Jeugdzorg in één geheel". De eerste congresdag werd besloten met een avond in de Schouwburg, wel ke door enige Leidse verenigingen werd verzorgd. TWEEDE CONGRESDAG. De tweede dag van het congres bracht na de bestuursverkiezing de be handeling der voorstellen. Het bestuur van de N.UB.O. is thans als volgt geformeerd: le voorzitter J. du Bois, 2e voorz. G. Bosch, le secretaris A. A. de Boer, 2e secr. D. Vijlbrief (i.p.v. H. H. Bodt Jr., die nu eorste penning meester ls i.p.v. Th. van Eysden). Een van de eerste besluiten van be lang was de benoeming van een admi nistrateur in vaste dienst, de heer W. Klaren, een zoon van U. J. Klaren, de grondlegger van het speeltuinwerk. Dank zij de regeringssubsidie was de N.U.S.O. tot deze aanstelling in staat. De beide bestuursvoorstellen, het In stellen van een technische commissie, die zich zal bezighouden met het In richten van speeltuinen, en de abonne mentsverhoging op het maandblad wer den aangenomen. De overige voorstellen zullen hot vol gende jaar opnieuw aan tie orde worden gesteld. Arnhem -werd aangewezen als de vol gende eongresstad. HET FEEST IN DE OVERIGE WIJKEN. Ook in vele andere wijken was er feest. Zo had het Fruitkwartier in de middaguren voor de kinderen in „Roy al" aan de Doezastraat een attractie- volle samenkomst belegd, terwijl de ouderen 's avonds in. de foyer der Stadsgehoorzaal feest vierden. Na een inleidend woord van 'de voorzitter, de heer Rumpt, waarin deze opwekte vooral toch het feit der bevrijding niet te veronachtzamen, werd een gevari eerd programma afgewerkt, dat geheel door eigen krachteir werd verzorgd. In de middaguren vond voorts op de Hooglandse Kerkgracht bh de ge denksteen welke is ingemetseld in de muur van het Weeshuis, een korte plechtigheid plaats. De voorzitter van de buurtvereniging „Om de St. Pan- cras", de heer Nic. Timmermans, wees op de betekenis van deze dag en deed 'n eenvoudige bloemenhulde aanbren gen. Een kinderkoor o.Lv. mej. Van der Helde zong hier enkele liederen. Na af loep volgde in de zaal van de heer Van Zijp een filmvoorstelling voor de buurtkinderen. Tenslotte hadden het Maredijkkwar- tier, Rondom de Haven en Tuinstad- wijk in de slechts matig bezette Stads gehoorzaal een bonte bevrijdingsavond georganiseerd, welke weid geopend dóór de voorzitter van de Federatie van B.V., de heer Smit. Leutige con ferences van John Kloos, verbluffende staaltjes van telepathie van André du Lanoelle, goede acrobatiek van de Waco's en geestig sneltekenwerk van de clown Nicholls, aangevuld met her sengymnastiek zorgden voor een gea nimeerde avond. Doodstraf voor v. d. Waals Hedenmiddag veroordeelde de Rot terdamse Kamer van het Haagse Bijz. Gerechtshof de 35-jarige Anton van der Waals, voormalig SD-spion en verrader van tientallen illegalen tot de doodstraf. OEGSTGEEST Plechtige herdenking der gevallenen Uitgaande van de kerkeraad der Ned. Herv Gemeente ls, in saaien- werking met de Oranjevereniging, op Hemelvaartsdag des middags een bij zondere kerkdienst gehouden in' „Het Groene Kerkje". Groot was hiervoor de belangstelling. Met de kerkeraad en ae beide predikanten,d s G. F. Cal- lenbach en B. C. Visser, waren mede tegenwoordig de burgemeester, de heer J. C. Baumann, en as Jac. Eringa, Geref. predikant alhiet, alsook vele familieleden van Nederlandse en en kele van Engelse militairen, die hier hun laatste rustplaats heboen gevon den. Als sprekêr trad deze middag op ds D. Kuilman uit Leiden, die na het votum liet zingen Gezang 302 1, 2 en 3. Na voorlezing van de Schriftge deelten uit Jesaja 40 1 en 2, 69 en 2631 en vervolgens Romeinen 8 18 —22 en 3539 ging ds Kuilman voor in gebed. In stille dankbaarheid tot God herinneren wij ons hen die een maal Jong geworden, waren aangewe zen om te sterven; hen, die ln vrijheid en leven zich hebben moeten offeren voor ons. Als wij naar de laatste lust plaats van uw geliefde doden gaan, hopen wij dat Gcd, Die deze slagen toebracht, u nabij moge zijn en zege nen in dit verlies. In de Engelse taal herhaalde spr. deze woorden tot de uit Engeland overgekomen familiele den. Ter overdenking had ds Kuilman gekozen: Romeinen 8 28 a: „Wij we ten, dat degenen, die God liefhebben, alle dingen medewerken ten goede." In rijn gedachteniswoord verplaat ste spr. zioh naar de donkere dagen des levens, overdenkende de tekst woorden, deze in vei'band brengende met de oorlogsdagen en gebeurtenissen. HIJ herinnerde, zichtbaar bewogen, aan de talrijke offers, gebracht door zo velen in ons land toen de geallieer den zich plaatsten tegenover d© over weldigende Duitse legers; aan de zo ontelbaar vele mensen, die zich ver plaatsten van het ene land naar het andere, zich over de slagvelden ver spreidende, ver van het ouderlijke huls, dikwijls verwaarloosd en verwil derd; aan de mlllioenen mannen, vrouwen en kinderen, hopende cp uit komst uit de grote muil der vernieling gespannen door doodsangst in alle delen der wereld. Maar. alle dingen, ook de gruwelen van de oorlog, kun nen medewerken ten goede voor allen, die God liefhebben. Van dit standpunt uit, bracht ds Kuilman uit de grond van zijn hart, in een gevoelvolle rede de overtuiging, dit grote bezit niet te kunnen mis sen zowel in als na de oorlogstijden, al snoeven wij nog zo fel tegen de tyrannie, *en bracht daarbij cp de voorgrond de grote kracht van het geloof indien wij weer mochten komen te staan tegen een macht die ons van de vrijheid en geloofsovertuiging zou willen beroven. Aan het eln-de van de dienst werd staande gezongen Gezang 301 1 en 6, waarop ds Kuilman de zegen uitsprak. Vanuit de kerk gin gen allen in pleohtige volgorde, voor afgegaan door de kerkeraad en Oran jevereniging, naar de graven van de Nederlandse militairen, welker namen door ds Kuilman werden afgelezen. De burgemeester legde daarop een grote krans neer, waarop twee minuten stil te werd in acht genomen: In dezelfde volgorde gekomen bij de Engelse gra ven, is daar door een drietal Engelse familieleden een krans gelegd. Na ook hier 2 minuten stilte werd de plech tigheid besloten door ds Kuilman met het bidden van het Onze Vader (in de Engelse taal). Van hieruit werden de familieleden genodigd ln de Wil lem de Zwijgerkerk, waar ln de zijzaal door de O.V. de thee werd aangebo den. Hier sprak de voorzitter, ae heer N. v. Weizen, nog een kort woord en sprak hierbij de verwachting uit dat ln 't vervolg deze dag als een Jaar lijkse herdenkingsdag zou mogen be stemd blijven- Ook ds Eringa heeft zioh hier met een korte rede tot de familieleden gericht. VOORSCHOTEN Zondagsdienst doktoren Gedurende het weekeinde wordt de medische Zon dagsdienst waargenomen door dr F. J. M. Tonino, Voorstraat 23, Tel. 493. De krant voor iedereen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3