touringcars Zilveren jubileum Ring Leiden van Christelijke Zangverenigingen Plechtige Dodenherdenking op Holterberg Wat er in Indië gebeurt De tentoonstelling van prenten van Officiële publicaties Driedaags concours onder gunstige voortekenen ingezet WOENSDAG 5 MET. „afzienbare serie kransleggingen De ambassadeur van Canada de heer P. Dupuy heeft Woensdag: ter gelegen heid van de plechtigheid op de mili taire begraafplaats te Holten een rede gehouden, in tegenwoordigheid van Prins Bernhard, generaal Foulkes en vele anderen. Spreker wees er op, dat men op de Holterberg bijeen was in een geest van herdenking, dankbaarheid en eensge zindheid. Niet alleen met de Canadese militairen, die op de Holterberg onder witte kruisen rusten, maar ook met alle gesneuvelden van alle verenigde volke ren en in het byzonder met hen. die vochten onder Canadees bevel en van wie de aanwezigen de nationale vlaggen voor zich zagen wapperen. Ten slotte zeide de ambassadeur, dat er jammer genoeg weer wolken zjjn komen opdagen aan onze luchten. Zy werpen schaduwen over dc mooie ge voelens van hoop. Welke ook de moei lijkheden mogen zijn in de toekomst, wij b\jjveri vertrouwen, dat we ze zul len overwinnen. Prins Bernhard heeft aan de voet van het kruis een grote krans gelegd, en circa 1500 kinderen legden bloemen op elk soldatengraf. Dit werd gevolgd door een schier eindeloze reeks van krans leggingen, De Canadese generaal Foul kes trad naar voren met een bloemstuk van grote omvang; zo deden ook om. minister Van Boetzelaer namens de Ne derlandse regering, generaal Kruis, de heer Poswick. ambassadeur van België, namens de Belgische ambassadeur de deken van het Corps Diplomatiqué, de ambassadeur van China, de gezanten van Zuid-Afrika en Denemarken, als mede de vertegenwoordigers der Engelse en Franse ambassades en de heer Ba- ruch, ambassadeur der Ver. St. Na deze bloemenhulde kwamen aan de voet van het kruis bloeihen van vele Nederlandse «ratoriteiten. De Kon. Militaire kapel voerde „O, hoofd bedekt met wonden" Ingezonden Mededeling afe? 'modern goedkoop Vraagt Inlichtingen 1 TELEFOON 22444 RAPPORT COMMISSIE VAN G. D. AAN VEILIGHEIDSRAAD. Thans voor publicatie vrijgegeven. Te Batavia is thans het zeer uitvoe rige rapport van de Commissie van G. D. aan de Veiligheidsraad voor publi catie vrijgegeven. Het handelt over de politieke ontwikkeling op West-Java. Daarin wordt o.a. verklaard, dat de partijen het er over eens zijn. dat net in het leven roepen vart de staat West- Java slechts voorlopig van aard kan zijn in verband met de overeenkomst op'de Renville en het daarm bepaalde betreffende het plebisciet. 1000 MAN VIELEN NEDERLANDSE PATROUILLE AAN. In de omgeving van Koeningen bij Cheribon is een Nederlandse vellig- heidspatroüille aangevallen door een bende van circa 1000 man. die gewa pend waren met slag- en steekwapens. De aanval werd afgeslagen, waarbij de bende zeer aanzienlijke verliezen gele - don zou hebben, terwijl aan Nederland se zijde geen verliezen zouden hebben plaats gehad. In de omgeving van Ta- sikmalaja zijn 7 Indonesiërs doorram- pokkers vermoord. DE STAKINGEN IN DUITSLAND. In Hanover staken thans ongeveer zestigduizend man wegens de naar hun mening te lage rantsoenen. Zij verlan gen, dat het broodrantsoen in Neder- Saksen gelijk zal zijn aan dat der mees te andere Duitse staten en dat het achterstallige vleesrantsoen gedistribu eerd wordt. Dc arbeiders der posterijen, van het gasbedrijf en de electriciteits- bedryven zullen zich bij de stakers Voe gen. In de Amerikaanse zone zijn thans dertigduizend man in staking. De sta king heeft zich uitgebreid over Neuren berg, Mannheim, Kassei en Mtinchen. BRITSE ARTSENBOND ADVISEERT TOT DEELNEMING AAN GEZONDHEIDSDIENST. De Britse vereniging van medici heeft besloten de 56.000 Britse ge neesheren te adviseren deel te nemen aan de nieuwe gezondheidsdienst, hoe wel de meerderheid der leden tegen heeft gestemd. Overeengekomen was, dat de bond de deelneming zou aanbe- len, indien een eventuele meerderheid van tegenstemmende leden onder de dertienduizend zou blijven. (Ruim elf duizend leden méér waren tegen dan er leden vóór waren). Het jongste (derde) plebisciet on der de medici is gehouden, nadat de minister van Gezondheid, Bevan, ac- coord was gegaan met wijzigingen in het oorspronkelijke regeringsplan. SAMENGAAN VAN MRP EN RPF? In een' toespraak op de openingsbij eenkomst van het nationaal congres van de Mouvement Republicain Po pulaire (de katholieke Volkspartij in Frankrijk) te Toulouse, heeft Maurice Schumann, de voorzitter van de partij, doen verstaan, dat zijn partij zou in stemmen met een unie met de Ras- semblement du peilple Francais van generaal de Gaulle, doch alleen ter ondersteuning van de huidige coali tieregering van Robert Schumann. Maurice Schumann noemde de RPF niet bij name. Zijn verklaring wordt opgevat als een antvfoord op het be roep, dat vorige week door Pleven, de voormalige minister van De Gaulle, gedaan i§ ten gunste van een samen gaan van de RPF met de partijen van de „derde macht" in een herziene re- gering-Schumann. en ,.Ases Tod" uit. Terwijl hoornblazers het trompetsignaal „The last post" de den horen, gingen aan de hoge masten de acht vlaggen der geallieerden half stok. Even later bliezen de trompetters de reveille en werden de vlaggen we derom in top gehesen. Ten slotte heeft nog minister Van Boetzelaer gesproken. Hij wees o.m. op de dankbaarheid van het Nederlandse volk op deze dag en op de hoge idealen, die bezieling hebben gegeven aan de daden van hen, die stre den voor de vrijheid van Europa. Daarin betrok hij de actie van het eerste Cana dese legercorps. De plechtigheid werd besloten met het spelen van de volkslie deren van Nederland. Canada en Enge land door de Kon. Militaire Kapel. Schoenendistributie heden opgeheven Het Ministerie van Economische Za ken maakt bekend, dat met ingang van heden de distributie van schoe nen is opgeheven. Alhoewel reeds gedurende enige tijd de vraag naar schoenen ver achter bleef bij de pro ductie, kon niet eerder tot opheffing worden besloten, omdat, indien het plan-Marshall niet tot stand zou zijn gekomèn, ook de productie van schoenen zeer drastisch verlaagd had moeten worden. Thans acht de regering de grond stof fenvoorzieningf in deze sector vol doende beveiligd, om tot deze ophef fing over te gaan. Tumult tijdens rede van de heer Reinalda POLITIE MOEST ORDE HERSTELLEN De rede, die de heer M. A. Reinalda, Commissaris der Koningin voor de pro vincie Utrecht, tijdens een feestelijke bijeenkomst van het district Noord- Holland van de Stichting '40'45 hield in de gemeentelijke Concertzaal te Haarlem, en die een krachtig pleidooi vormde voor de handhaving van de geestelijke vrijheid en voor het werk van de Stichting, is aanleiding gewor den tot een hevig tumult, dat veroor zaakt werd door een aantal bezoekers, die het kennelijk niet met de spreker eens waren. Toen de heer Reinalda opmerkte, dat de waarborgen voor de rechten der mens niet in overeenstemming te brengen zijn met» de breideling van dc vrije wil, klonken van alle zijden kre ten: „Als u zo doorgaat, lopen wij weg", „U maakt het werk van de Stichting onmogelijk" en „het is hier geen politieke vergadering". Vele van deze uitroepen werden met applaus onderbroken. Het lawaai werd zo groot, dat de heer Reinalda zijn rede geruime tijd moest onderbreken, tot de politie de orde had hersteld, door een groot aantal bezoekers uit de zaal te verwijderen. De heer Reinalda hervatte zijn toespraak met de opmerking: „Ik stel vast, dat, als ik alleen maar spreek over de breideling van de vrijheid, men zich ongerust begint te maken". Luide toejuichingen en abplaus waren het in stemmend antwoord van de zaal. Lang zaam keerde de rust weer. Receptie ter gelegenheid van het Europese Congres PRINSELIJK PAAR AANWEZIG. Prinses Juliana en prins Bernhard zullen hedenavond deelnemen aan een receptie, welke de regering op kasteel Oud Wassenaar houdt voor de leden van het Europese Congres. Verwacht wordt, dat ongeveer duizend personen op deze receptie aanwezig zullen zijn. J.A.P.I. HEEFT VEELSU CCES! Dat de Nederlandse Jeugd een steen tje bijdraagt tot de deviezen-besparing en dus tot het herstel van ons land moge blijken uit de volgende resultaten, welke door de Jeugd-Actie-Papier-In- zameling (J.A.P.I.) over de maanden November en December 1947 en Janu ari 1948 werden bereikt. Ingezameld werd in deze drie maan- den ln totaal 753.540 kg papier. Aan de inzameling namen deel 4797 scholen met 738 990 leerlingen. Over deze periode werd aan de scno- len een bedrag uitgekeerd van f. 125.978,60, welk bedrag wordt besteed aan ontspanningsdoeleinden. De door de vakgroep ..papierindustrie" over boven genoemd tijdvak ter beschikking gestel de prijzen werden toegewezen aan: de O.L. school te Tietjerksteradeel, O.L. school te Loosdrecht en de Chr. ULO te Putten. De drie scholen hebben in deze drie maanden gemiddeld per leerling rond 60 kg. papier ingezameld ,een resultaat, dat er dus zijn mag! GENERAAL FOULKES NAM TE ZWOLLE EEN DÉFILÉ AF. De Canadese generaal Foulkes, weer uit Londen teruggekeerd, heeft Woens dagmiddag, staande voor het hötel Wientjes te Zwolle, een défilé ter ge legenheid van de bevrijdingsdag afge nomen. Talrijke muziekkorpsen, sport verenigingen, padvinders «en militairen namen hieraan deel. Generaal Foulkes werd o.a. vergezeld door de Canadese ambassadeur, de heer Dupuy; de chef van de Nederlandse generale staf, de luitenant-generaal mr H. J. Kruis en door de Commissaris der Koningin van de provincie Overijsel, ir J. B. G. M. Ridder de van der Schueren. HULDE AAN PRINS BERNHARD. Gisteren is generaal Foulkes ook een grootse ontvangst bereid ln Zutphen, waar tevens op plechtige wijze de ont hulling plaats vond van de naambor den „Canadian Bridge" op de Canade- zenbrug. Generaal Foulkes hielcL daar bij een toespraak, waarin liij o.a. de steun memoreerde, die het Canadese leger had ontvangen van de illegale strijders en de Nederlandse officieren, waarbij hij hulde bracht aan Prins Bernhard. VLAGGETJESDAG IN DE HARINGHAVENS. Alle drie de haringvissersplaatsen, VIaardingen, Soheveningen en Katwijk, zullen met Pirtksteren de zogenaamde vlaggetjesdag houden. Van oorsprong een Vlaardingse gewoonte, heeft ver leden Jaar de Soheveningse haring vloot dit gebruik overgenomen en dit jaar zullen ook in IJmulden op de Katwljkse harlngloggers, die daags na Pinksteren uitvaren, de vlaggen wor den gehesen. Ook de trawlschepen en de kust vissers die binnen zijn, zullen de vlaggen hijsen. Saalborn gehuldigd 40-JARIG JUBILEUM. Ter ere van het 40-jarig toneeljubi leum van Louis Saalborn heeft het Am sterdams Toneelgezelschap in de Stads schouwburg aldaar Woensdagavond Goethe's Egmond ten tonele gebracht, waarvan de regie bij de jubilaris zelf berustte. Vier uur lang duurt deze tragedie. Louis Saalborn vervulde nu ln dit stuk de rol van raadsman van Margarethe van Parma, de landvoogdes, die later door haar broer Philips II wordt ver vangen door de beruchte hertog van Alva. Vroeger speelde de jubilaris de titelrol, die nu door Johan Schmitzwerd vervuld. De eerste van de lange rij sprekers, die het woord tot de acteur richtten, was de burgemeester van Amsterdam, mr d'Ailly. „Het is of ik morgen pas beginnen moet. Ik kan bijna niet geloven, dat het veertig jaar zijn" zei Saalborn, na dat vele collega's onder wie Albert van Dalsum en Julia de Gruyter hem had den toegesproken. Saalborn bracht hul de aan zijn onvergetelijke leermeester Willem Royaards. Het toneel was tegen kwart voor een des nachts herschapen in een bloemen tuin, temidden waarvan een flets prijk te, een der vele geschenken en waarop Saalborn in zijn vrije tijd er op uit zal trekken om in de natuur zijn tweede passie, de schilderkunst, te beoefenen. LANDDAG VAN „DE NIEUWE KOERS". Gisterochtend trokken duizenden de- mocratisoh-socialLstische jongeren uit alle oorden des lands Ede binnen om in het openluchttheater de landdag van de socialistische jongerenvereni ging „Nieuwe Koers" bij te wonen. ..Een wapenschouw van de Nederland se socialistische jeugd, een bezinning op de socialistische beginselen in ver band met de komende verkiezingen en een feest der kameraadschap", aldus noemde de algemeen voorzitter, de heer Goos van 't Huil, deze tweede landdag. Deze verklaarde o.a dat tot alle jongeren de oproep klinkt, met vuur de strijd aan te binden tegen alles wa| de geestelijke vrijheid be laagt. Prof. dr W. Banning sprak over de strijd op leven en dood, die ook de jongeren van thans voor gees telijke vrijheid en sociale gerechtig heid te voeren zullen i hebben. „Het ;aat voor Europa en dus ook voor ons land om zijn of niet zijn. Beslissend is de doorbraak van de socialistische gedachte, gevoed door de krachten van een geestelijke dan wel human is tische lev ensbeschouwing Tenslotte werd een symbolisch spel opgevoerd. DE HARINGVISSERIJ IN HET KOMENDE SEIZOEN. In een uitzending, voorbereid in sa menwerking mpt de afdeling voorlich ting van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, zal drs D. J. van Dijk, directeur van het be drijfschap voor 'visserijproducten, op Maandag 10 Mei as. te 19.45 uur over de zender Hilversum I (310 M.) een ra diocauserie houden over het onderwerp „De haringvloot in het komende sei zoen". BETALING VERMOGENSAANWAS- BELASTING EN VERMOGENS HEFFING. Het Ministerie van Financiën vestigt er de aandacht op, dat aanslagen'in de vermogensaanwasbelasting en in de vermogensheffing ineens met geblok keerd tegoed, dat#op eigen naam, of op naam van de echtgenoot (e) staat, slechts kunnen worden voldaan binnen twee, resp. vier maanden, na de dag tekening van het aanslagbiljet. Ten aanzien van overmakingen uit zulk een geblokkeerd tegoed welke later plaats vinden, mag men er niet op rekenen, dat zodanige betaling als geldig zal worden aangemerkt. De ontvanger heeft in deze de beslissing. Het verdient alle aanbeveling bij de overmaking de wet telijke termijn in acht te nemen. 10C.000STE BEZOEKER AAN R.A.I.-TENTOONSTELLING. Om precies kwart voor negen trad gisteravond de 100.000ste bezoeker van de internationale Automobieltentoon stelling het R.A.I.-gebouw te Amster dam binnen. HUIS VAN NED. CONSUL-GEN. TE JERUZALEM GEPLUNDERD? Volgens Joodse bronnen hebben Britse manschappen, „vergezeld van officie ren", het vorige weekend het huis van de Nederlandse consul-generaal te Jeruzalem, dr J. A. Nederbragt, ge plunderd. Het incident zou hebben plaats gevonden tijdens of na het ge- veoht om de wijk Katamon. De gesto len goederen zouden zijn teruggegeven, nadat de consul-generaal bij het Brit- Ie hoofdkwartier een klacht had in gediend. WITTEBROODSWEKEN VOOR DE TWEEDE MAAL! Huwelijk door vriendjes weer in het reine gebracht. De nog Jeugdige A. O. liet zijn vrouw en kind in Nijeveen op 'n kwa de dag in de steek en trok naar het huis van zijn ouders in Steenwyker- wold. Maar de gemeenschap nam daar geen genoegen mee. Een aantal mannen uit Nijeveen en Wanneper- veen maakte een veldtochfcplan met het doel het h-uwelijk van A. O. weer in het reine te brengen. Zo stonden op 15 November *47 plotseling vijftien mannen voor de deur van het huis in Steenwij kerwold. De vader en moeder protesteerden tevergeefs, maar hun zoon werd door de ontvoerders in een vrachtauto meegenomeh en weer te ruggebracht bij vrouw en kind. Een van de ontvoerders hield een enthou siaste redevoering en voor A. O. be gonnen voor de tweede maal de witte broodsweken! Want dit is het mooiste van deze hele historie: sinds de datum van de ontvoering loopt het huwelijk van A. O. weer in het rechte spoor! Dat vertelde hij aan de politierech ter te Zwolle. De man was echter nog steeds wat verontwaardigd over de hardhandige wijze waarop de hereni ging tot stand is gebracht. De politie rechter glimlachte en de Officier van Justitie deed hetzelfde, maar er kwam toch nog altijd zoiets als opzettelijke vrijheidsberoving bij te pas. Daarom eiste de officier f. 10 boete. De poli tierechter liet de goede afloop en het schoYie doel, dat de ontvoerders na streefden, nog wat zwaarder wegen én maakte er f. 3 van. Alle gezichten, zelfs dat van A. O.! stonden blij. Waar 'n „volksgericht" al niet goed voor is.... Gaat een verwaarloosde traditie thans herleven? Het bezoek van H.M. de Koningin aan de Leidse Universiteit ter gelegenheid van de heropening op 17 Sep. 1945 acht te prof. dr H. van de Waal, directeur van het Prentenkabinet alhier, een uit gezochte gelegenheid tot het organise ren van een tentoonstelling van door Nederlandse kunstenaars vervaardigde prenten van Oranjevorsten. Dat aan dit voornemen indertijd geen gevolg werd gegeven, vond zijn oorzaak in de „ont dekking", die men deed bij het verza melen van materiaal voor zulk een ex positie: het type prent, waarop men het oog had, was nimmer vervaardigd van de thans regerende Oranjevorstin Was het in vorige ecuwen traditie, dat de beste Nederlandse prentkunste naars mede in opdracht van het Hof zich kweten van de eervolle taak tot vervaardiging van min of meer „offi ciële" afbeeldingen, tegen het einde van de vorige eeuw stierf deze goede gewoonte allengs uit. Daardoor is er in zekere zin een gebrek ontstaan aan waardige afbeeldingen van Koningin Wilhelmina, aangezien foto's niet in alle opzichten de verdiensten van een getekend en symbolisch verrijkt por tret kunnen bezitten. Wie zich de in aesthetisch opzicht nauwelijks ver antwoorde afbeeldingen voor ogen haalt, die bij festiviteiten vooral na de oorlog als b.v. etalagestuk of on derdeel van verslering gebruikt wor den, zal zich bewust worden dat hier van een gemis sprake is, dat niet slechts de prentkunst zelve gevoelt, doch eigenlijk ook ons volk als geheel. Op grond van deze bewustwording werden stappen ondernomen in de rich ting van het herstel dier oude traditie, en door het gereedkomen van de gra vure door mevr. E. Reitsma-Valenca, uit gegeven door het Leidsch Universiteits- Fonds, waarover wij onlangs reeds uit voerig schreven, is men daarin in eer ste instantie reeds verdienstelijk ge slaagd. Tevens werd door de voltooiing van deze gravure voorzien in de lacune, die Indertyd de verwezenlijking van de voorgenomen expositie van prenten van Oranjevorsten verhinderde, zodat prof. Van de Waal alsnog materiaal van deze aard bijeenbracht in een tentoonstel ling, die morgen zonder officieel ver toon in het Prentenkabinet in de Klok- steeg wordt opengesteld eri te bezichti gen zal zijn tot 1 Augustus a.s. Prof. Van de Waal zette ons dezer da gen bij een bezoek aan de expositie uit een dat het bijeengebrachte materiaal voornamelijk beoogt aan de kleine kring van Nederlandse prentkunstenaars v» r- golijkend studiemateriaal te verschaf fen ln de wijze, waarop men in vroeger tijden de moeilijke opgave van het scheppen van een representatief Vor- stenportret oploste. Zulk een prent im mers stelt bijzonder eisen aan waar digheid, symbolische entourage, eisen, die ook thans nog hun geldigheid be zitten maar door de gewijzigde omstan digheden om een andere oplossing vra gen. Het vinden van de juiste stijl van zulk een portret, vroeger door de regel maat van opdrachten een gegroeide en levende, verfijnde stijl, is wel een van de zwaarste taken, waarvoor de huidige prentkunstenaars zich gesteld zien, wanneer, naar prof. v. d. Waal hoopte, aan de vergeten traditie weer nieuw le ven wordt ingeblazen. De natuurlijke ontwikkeling dier stijl is afgebroken, en de thans vereiste moet van de grond af opnieuw worden opgebouwd. Mevr. Reitsma, aan wie de zeldzame eer te beurt viel dat H.M. voor de thans gereed gekomen prent tweemaal heeft willen poseren, moge niet ln alle op zichten geslaagd zijn bij de verwezen lijking dezer pioniers-opgave, zeker is zij er in geslaagd, voor de specifieke moeilijkheden een oplossing te vinden, die het uiteindelijke resultaat een waar dige afbeelding deed zijn. De werkteke ningen, die op de expositie eveneens te zien zijn. geven een helder beeld in de ontwikkelingsstadia van de Drent, die na uitgifte ten bate van het Universiteits fonds binnenkort ook met gewijzigd on derschrift in de handel wordt gebracht teneinde de reeds genoemde leemte in ons volksleven te vervullen. Prof. Van de Waal wees ons op de mogelijkheid, dat het Leidsch Univer- siteils Fonds of eventueel andere in stellingen of de kunstenaars persoon lijk in de toekomst ook van de overige leden van het Koninklijk Huis der gelijke officiële afbeeldingen zou kun nen vervaaijdigdden, opdat daarmede dc oude traditie geheel wordt her steld. Behoudens deze afbeeldingen valt Ko ningin Wilhelmina behelst het tentoon gestelde materiaal een rijke collectie prenten uit vroegere eeuwen, ten dele in het bezit van het Prentenkabinet zelve, deels in bruikleen afgestaan door H.M. de Koningin uit het Koninklijk Huis- Padvinderskamp NwP.V. EEN GESLAAGDE WEDSTRIJD. Woensdag en Donderdag werden op het terrein van de afdeling Oegstgeest der NP.V. weer de traditionele wedstrij den van het district Rijnland gehouden. Het kampje, dat Woensdag om 5 uur begon, werd geopend door de D. C. van Rijnland, de heer A. Beekes, die o.m. de drie Jury-leden, die speciaal uit Den Haag gekomen waren, welkom heette. 's Avonds was er een groot kampvuur, waar de 6 patrouilles hun kunnen toon den. De verschillende recreaties waren uitstekend; het was voor de jury dan ook geen gemakkelijke taak om de win naar aan te wijzen. De Hemelvaartsdag werd begonnen met een grote „stunt" voor de verken ners. Zij moesten namelijk om 10 uur hun eten koken, gingen daarna op „hike" (grote opdrachtoefening) en mochten pas om halfdrle hun maaltijd nuttigen. Deze moest dus op de één of andere manier warm gehouden worden. Werke lijk slaagden zij er in om op de bepaalde tijd allen heerlijk warm eten voor te zetten. Voorwaar een grote prestatie. Aan het einde van de middag werd de uitslag bekend gemaakt: 1. de Blauwe Reigers, Alphen a.d. Rijp; 2. Jan van Galengroep Leiden; 3. Shawano's, Oegst geest; 4. Prinses Julianagroep, Katwyk aan Zee; 5. M'hlala Panzigroep (4 en 5 met gelijk puntenaantal) en 6 Prinses Irene groep, Hillegom. Hierna sloot de D.O. met een kort woord dit geslaagde kamp. Een woord van lof komt toe aan de aienstploeg van de Tecumsehstam Oegst geest, die onder leiding stond van de V.T.'s Korenhof en Casparl. Deze heb ben op keurige wijze voor de terrein- organisatie (of zoals zij het zelf heel plastisch uitdrukten voor de „vuile was") gezorgd. archief, of in bruikleen verkregen van het Amsterdams Prentenkabinet, het Oranje Nassau Museum en particuliere verzamelingen. Een van de waardevolste stukken is een juist uit Engeland door de Nederlandse kunsthandel aangekocht prentje op perkament .ter ene zijde af beeldend Willem van Oranje, ter andere zijde Prins Philips Willem, vervaardigd door Goltzius. Het bestaan van dit zeer fraaie stuk is eerst kort geleden bekend geworden. De werktekening van mevr. E. Reitsma- Valenca, waarvoor H M. de Konihgin tweemaaj poseerde. De expositie werd gearrangeerd onder toezicht van de conservator van het Prentenkabinet, de heer K. G. Boon. Zij biedt behalve aan de kleine kring van ingewijde prentkunstenaars ook aan een groter publiek van belangstellenden een interessant overzicht van de Nederland se prentkunst op dit speciale terrein. BERICHT VOOR IMPORTEURS VAN IN II. S.-DOLLARS TE BETALEN GOEDEREN. De Centrale Dienst voor In- en Uitvoer deelt mede. dat als tijdelijke maatregel en met Ingang van 26 Mel a s. ln ver band met de technische uitvoering van de .Marshall-hulp", naast de reeds ge bruikelijke documenten bij de Inklaring van het overwegend deel van In U. S.- dollars ln het buitenland gekochte goede ren nog verdere bescheiden bij de douane moeten worden ingediend. De inklaring zal worden geweigerd. In dien deze bescheiden niet worden over gelegd. Een circulaire met nadere aan wijzingen Is by de Centrale Dienst voor In- en Uitvoer te verkrygen. Voor goederen, welke reeds zyn Inge klaard ha 3 April J.l. zullen bovenbe doelde verdere bescheiden door de CDIU alsnog bij de betrokken Importeurs wor den opgevraagd. BEVOORRADING MET LEDER. In aansluiting op de mededeling van de Minister van Economische Zaken, dat de distributie van schoeisel met Ingang van 7 Mei wordt opgeheven, deelt de direc teur van het Rijksbureau voor Huiden en Leder het volgende mede Alle producenten van schoeisel, waar van de aflevering tot heden uitsluitend tegen gelljktydige of voorafgaande afgifte van bonnen of vergunning mocht plaats vinden, worden ln afwachting van een nadere regeling gemachtigd de fabricage van dat schoeisel op normalë wijze voort te zetten. Daartoe mag door hen gedu rende de maand Mei 1948 ter herbevoorra ding leder worden betrokken tut ten hoogste een 13de gedeelte van de hoeveel heden, die zij ln het Jaar 1947 rechtmatig hebben betrokken. De bestaande voor schriften inzake vertegenwoordiging blij ven onverminderd van kracht, terwyi na dere aanwijzingen zullen volgen. INLEVERING RANTSOENBONNEN TEXTIEL „E 81". Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat handelaren ln textiel de nieuwe rantsoenbonnen voor textiel met opdruk ,.E 8f' onmiddellijk na 9 Mei kunnen in leveren ter verkrijging van handelscoupu res De bonnen E 81 moeten op afzon derlijke opplakvellen worden geplakt en wel voor één en tien punten afzonderlijk, doch kunnen met hetzelfde ontvangstbe wijs als de overige bonnen worden inge leverd. DISTRIBXTIEDIENST LEIDEN. In de periode van 10 Mei tot en met 26 Juni zal een uitreiking plaats vinden van de navolgende distributiebescheiden: Bonkaarten voedingsmiddelen 808: Tabaks-Versnaperlngenkaarten 808: Toeslagkaartjes aan Jonge en a.s, moe ders. Bonkaarten voedingsmiddelen zullen worden uitgereikt volgens dezelfde leef tijdsindeling als by de vorige uitreiking. Mannelijke personen, geboren in 1930 en vroeger ontvangen naar keuze een tabaks-, een versnaperingen- of een gemengde kaart, vrouwelijke personen, geboren ln 1930 en vroeger ontvangen naar keuze een versnaperingen- of een- gemengde kaart, de overige g-roepen hebben uitsluitend recht op een versnaperingenkaart. Voor uitreiking moet worden overgelegd dc stamkaart en de lnwlssellngsbon van de thans lopende bonkaart. Toeslagkaartjes aan Jonge on a.s. moe ders worden Uitgereikt tegen overlegging van een bij de T.D. behorende confróle- kaart Moeders. De tiltrelking vindt ln de Agentschappen Hazerswoude, Zocterwoude, Hazerswoude (Rijndyk). Zoeterwoude (Rtfndyk) en Lei derdorp plaats volgens een letterindellng. welke door middel van raambiljetten wordt bekend gemaakt, ln hot agentschap Katwyk elke Vrydag volgens een straat- Indeling. welke door middel van raam biljetten wordt bekend gemaakt. Men raadplege dus deze raambiljetten. Te RUnsburg vindt de uitreiking plaats op Dinsdag 11 Mei voor do letters A tot en met *E. Woensdag 12 Mei F tot cn met K. Vrydag 14 Mel L tot en met P en Dinsdag 18 Mei R tot en met Z. De uit reiking voor de Rysjes vindt plaats te Rljnsburg op dezelfde dagen en volgens dezelfde letterindellng. Te Oegstgeest vindt uitreiking plaats op Maandag 10 Mei letters A t/m E, Ddnderdag 13 Mei F t/m. Kn, Donderdag 20 Mei Ko t/m N., Maan dag 24 Mei O t/m. S en Donderdag 27 Mei- T t/m Z. Te RUpweterlng Woensdag 26 Mei. letters A t/m Z. Te Valkenburg Dinsdag 25 Mei letters A t/m Z. Te Roe lof aren dsveen Maandag 24 Mei letters A t/m. K en Dinsdag 25 Mel L t/rii Z. Te Warmond Woensdag 19 Mei letters A t/m. G, Donderdag 20 Mel H t/m. L, Woens dag 26 Mel M t/m. S, Donderdag 27 Mei T t/m. Z. De Morsch Dinsdag 25 Mel A t/m. Z. Na-uitreikingen zullen plaats vinden te Hazerswoude. Roelofarendsveen en Oegst geest op Vrijdag 28 Mei. De loketten ln de agentschappen zyn geopend van 8.30 tot 12 uur en van 1.30 tot 4 uur. te Katwyk van 8.30 tot 12 uur en van 24.30 uur. De uitreiking van bovengenoemde be scheiden vindt te Lelden plaats ln de pe riode van 31 Mei t/m 26 Juni. De inde ling wordt nog nader .gepubliceerd. Deze publicatie wordt slechts éénmaal ge plaatst, Belanghebbenden wordt ln over weging gegeven deze uit te knippen. UITREIKING BONKAARTEN. Op de ln de volgende periode af te ha len bonkaarten (zie voor het uitrelkings- fichoma de afzonderlijke publicatie) zal op de bonkaart van 't hoofd naast de lnwlsse llngsbon, de datum worden gestempeld van do volgende uitreiking. In hot vervolg wordt dus geen uitreikingsschema meer gepubliceerd. Ten einde verwarring en daardoor moeilijkheden te voorkomen, wordt dringend geadviseerd de bonkaar ten voor de komende periode af te halen in de plaats, waar men deze ook ln het vervolg zal afhalen. Op de na-ultrelklng wordt geen stempel op de bonkaart geplaatst.-Men kan op eon in - het" uitreikingslokaal aanwezige lyst nagaan, op welke datum de volgende bon kaart kan worden afgehaald, en deze dan zelf op do bonkaart invullen. Haal echter Uw distributiebescheiden steeds op tyd. U bespaart Uzelf en de Dls- trlbutiedienst moeilijkheden. De L.R.B. licht heel haai stieven Op 't ledden van een' mensenleven. De Ring van Christelijke Zangverenigingen „Leiden en Omstreken", opgericht 12 Januari 1923, bestaat thans vijf en tvrintig jaar, hetgeen wel een geluk wens waard is! Want in al die jaren heeft de Ring met haar telkens weer kerende veel omvattende concoursen, voortreffelijk werk gedaan ter bevorde ring van de zangkunst, welke in de eerste plaats is ingesteld op de verheerlijking Gods. Wij herinneren ons vele concoursen, zowel in de openlucht als in de zaal, waarop een grote serie koren zich deed horen op een wijze, welke volkomen in overeenstemming was met do reputatie van de Ring Leiden en Omstreken. Ook het Groot Nationaal Zangcon cours van dit jaar, dat op drie byeen- komsten afgewerkt zal worden niet minder dan 38 koren uit plaatsen in onze onmiddeliyke omgeving als ver-af gelegen schreven in! zal ongetwyfeld in de verschillende afdelingen veel uit voeringen te genieten geven, die waar devol geacht kunnen worden, gezien binnen het kader van dilettantisme in de goede betekenis van het woord. Drie juryleden van erkende bekwaam heid, n.l. Willem van Laar, Otto de Vaal en Leo Smeets zyn aanwezig, om te oordelen over de talrijke uiteenlopen de prestaties, welke zich uitstrekken van de 4e afdeling tot de superieure afdeling en waarin gestreden wordt om talryke prijzen, w.o in de eerste plaats genoemd mag worden de door de Directie van het „Leidsch Dagblad" beschikbaar gestelde zilveren wisselbeker. De openings-bijeenkomst vond gister middag plaats in de Stadszaal, waar verschillende leden van het Ere-Comité biyk van belangstelling gaven, o.a. de voorzitter, burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot, de wethouders de heren D. v. d. Kwaak en J. C. van Schaik, de heer K. van Diepeningen, burgemeester van Leiderdorp en de heren J. G. J. Verhey van Wyk. Na gebed van de voorzitter van het Ringbestyur, de heer G. Goedhart, sprak burgemeester jhr Van Kinschot een openingswoord. Spr. verklaarde met veel genoegen de uitnodiging om dit concours te openen aanvaard te hebben, mede ln verband net het 25-jarig jubileum van de Ring, waarmee hij zyn gelukwensen uitsprilk. Voor dit drie-daagse zangconcours be staat wederom grote belangstelling om dat de koren gaarne willen meedingen naar de pryzen, men zich aan elkaar wil toetsen en leren wil van de prestaties van anderen. Gemeenschappeiyk zingen, aldus spreker, doet „wonderen"; men voelt zich één en wil iets naar buiten oresteren. Als men zingt, wordt uiting gegeven aan hetgeen innerlyk leeft. Spreker heeft ergens als definitie van het lied gelezen, dat „het de tolk van het hart en het orgaan van de geest is". Zo moge het ook op dit concours, dat spr. hierna voor geopend verklaarde, zyn! Vervolgens ging het bekende belletje ten teken, dat het concours kan aan vangen en liet als eerste koor zich ho- rgn ln de 2e afd. Gem. koren „Zingt den Heer" uit Hoog-Soeren onder leiding van de heer J. Oostewyk. Nog verschil lende andere koren kwamen aan de beurt, doch Zaterdagavond komt eerst de hoofdschotel: dan zullen niet minder dan 22 koren optreden, elk met ver plichte, zowel als vrije nummers, zodat de liefhebber van koorzang dan zyn hart terdege kan ophalen! De Indrukken van deze eerste middag waren zodanig, dat men het beste voor het verdere verloop van dit door de or ganisatoren als steeds uitstekend voor bereide concours, kan verwachten. Men zal begrijpen, dat het niet mo- geiyk is iedere koorprestatie afzonderiyk te bespreken dit zou kolommen ver gen! waarom wy willen volstaan met de navolgende uitslag van het gezonge ne op deze stralende Hemelvaartsdag. 2e afd. Gemend Koor Zingt den Heer uit Hoog-Soeren 2e pry's 281 pnt. 2e afd. Volharding uit Hardlnxveld le prys B. 308 punten. Dubb. Mann.kwartet Cresendo uit Winschoten, lq prys B, 308 pnt. le Afd. Gem. Koor Volkszang uit Mld- delharnis, le prys B, 341 pnt. le afd. Gem. Koor Zang Veredelt uit Hardinxveld, le prijs B, 304 pnt. Afd. Uitm. Gem. Koor Sliedrecht uit Sliedrecht, le prys B, 337 pnt. Afd. Uitm.- Gem. Koor Kunst na Ar beid uit Halfweg, le prys B. 316 pnt. De uitslag werd bekend gemaakt door Otto de Vaal, die o.m. opmerkte, dat de verplichte werken, waaraan steeds hogere eisen gesteld worden, zioh ln opgaande lyn bewegen, wy moeten met de tijd mee, aldus spr. en het concours krijgt daardoor 'n betere naam. Verenigingen met een kleine eerste prys moeten nog hard werken. Een eerste prys A kon deze middag nog niet behaald worden. De voorzitter, de heer Goedhart, iheeft koren en belangstellenden voor medewerking en aanwezigheid zyn dank betuigd.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2