DUC SCHUURPOEDER Doodstraf over Rauter uitgesproken Blaarkop-fokkerij in de Rijnstreék Hij wist zeer goed wat hij deed! De nieuive bonnen In Palestina weinig verandering SPAART ZEEP EN SCHUIMT Radio-programma 87st :e jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 5 Mei 1948 Tweede Blad N». 26379 Bevolking was geen gehoorzaamheid verschuldigd Zoals wü nog in een gedeelte van onze vorige oplage konden vermel den, heetf het Bijzonder Gerechts hof te Den Haag gistermiddag Hans Albers Rauter ter dood ver oordeeld. Hem werd het recht op cassatie verleend. HOF BEVOEGD TOT UITSPRAAK. Inzake deze uitspraak vernemen wij nog het volgende: De president, jhr oir Meeuwsen. opende de zitting en ving aan meteen beschouwing over de bevoegdheid van het Hof, waarbij het beroep van Rau ter en diens verdediger, mr Van Rij- ckevorsel op verschillende uitspraken van andere gerechtshoven en verdra gen bestreden werd en vastgesteld werd dat het Hof in deze zaak be voegd is vonnis te wijzen. 'De president wendde zich dan tot verdachte en verklaarde: „Het Hof acht met eenparigheid van stemmen het tenl as tegelegde bewezen," behalve de invoering van de tweede distribu- tiestamkaart, wat het Hof niet bewe zen acht." Vervolgens werden de ver schillende punten van de tenlasteleg ging stuk voor stuk bespraken. De president verklaarde, dat het Hof niet kon aannemen, dat Rau ter onbekend zou zijn met het lot, dat de Joden na 'n deportatie naar Duitsland wachtte. Gezien zijn lei dende positie en nauw contact met hoge Duitse functionarissen moet hö daarvan op de hoogte geweest zijn. DE DEPORTATIE S. Verdachte heeft tijdens de terecht zitting aangevoerd, dat jeugdige Ne derlanders om militaire redenen naar Duitsland gedeporteerd moesten wor den. Maar het Hof zag deze deporta tie in het kader van de maatregelen om Nederlandse arbeiders voor de Duitse oorlogsindustrie te laten wer ken; militaire redenen waren daar grotendeels vreemd aan. Vervolgens werd nader beschouwd, of de bewezen verklaarde feiten on rechtmatig zijn in de zin van het in ternationale recht. Daarbij werd voorop gesteld, dat het Landoorlogreglement de strekking heeft, beperkingen op te leggen aan de bezetter, en niet om aan de bezetter ruimere bevoegdheden te geven jegens de bevolking van het bezette gebied. In het internationale recht wordt ver der geen onderscheid gemaakt tussen een wettige en onwettige oorlog noch tussen een wettige en een onwettige bezetter. Dit standpunt nam het Hof ook in, waardoor niet alle daden van de Duitse bezetting misdaden tegen het volkenrecht genoemd kunnen wor den. Nagegaan moest worden bij de be oordeling van de tenlastegelegde fei ten, of deze al dan niet onreohtmatig gepleegd zijn. Rauter heeft zich, zo vervolgde de president, herhaaldelijk beroepen op het internationale recht, om te bewijzen, dat hij gerechtigd was tot het nemen van de maatregelen, die hij getroffen heeft. Tijdens de be zetting heeft hij zich echter nooit hierom bekommerd. Altijd ging hij. uit van de vraag: „hoe hy de Duitse zaak het beste zou kunnen dienen." BEZETTER HAD GEEN LEGITIEM GEZAG. Het Hof gaf aan verdachte toe, dat van Duits standpunt uit het verzet ln Nederland onreohtmatig was en dat verdachte dus het recht had maatre gelen tegen de illegaliteit te treffen. Om misverstand te voorkomen haast te de president .zich hieraan toe te voegen, dat van Nederlands standpunt uit, deze zaak geheel anders ligt. In onze ogen had de onrechtmatige bezettende macht slechts een feite lijk, doch geen legitiem gezag en was het Nederlandse volk noch in ethisch noch in juridisch opzicht de Duitse bezetter gehoorzaamheid ver schuldigd. Het gevolg hiervan is, dat ondergronds verzet tegen een vijand in bezet gebied een geoorloofd strijdmiddel kan zijn, aldus de pre sident. BEROEP OP CAPITULATIE- OVEREENKOMST VERWORPEN. Ook het bercep op de capitulatie r overeenkomst werd door het Hof ver worpen. Rauter en mr Van Rijckevor- sel, de verdediger, voerden tijdens de terechtzitting aan, dat op grond van deze overeenkomst de Nederlandse re gering in Londen zich had moeten onthouden van het aanstoken van het verzet in Nederland en het uitwerpen van wapenen. Zoals reeds gezégd, deel de het Hof deze mening niet. Gezegd werd, dat volgens het internationale recht een. capitulatie-overeenkomst tussen commandanten van oorlogvoe rende strijdkrachten de regering niet bond tot staking van vijandelijkheden in gebieden, die niet onder het com- mandement van de bevelvoerende ge neraal vielen. Bepalingen van politie ke aard en de hierboven vermelde zijn verder alleen bindend indien zij ge ratificeerd zijn door de regeringen aan de beide oorlogvoerenden. .Het Hof zag echter m de gesloten overeenkomst alleen een capitulatie-overeenkomst, zonder politieke strekking, die dus geen verplichtingen oplegde aan de Nederlandse regering noch aan de be volking van het bezette Nederland. Bovendien heeft de Duitse bezetter in de oorlogsjaren nooit een beroep gedaan op de capitulatie-overeen komst. Dat was zeker gebeurd als de Duitsers toen aan de capitulatie- overeenkomst die strekking hadden gefeven, die er nu door Rauter aan werd toegedacht. Daarom is het Hof van oordeel, dat de Nederlandse re gering gerechtigd was het verzet in Nederland aan te wakkeren en het verzet door het sturen van wapenen te steunen. Dit laatste noemde de president bo vendien een onderdeel van de gealli eerde oorlogsvoering tegen Duitsland, waarvoor de Nederlandse regering niet de uitsluitende verantwoordelijkheid draagt. Het verzet werd verder „een natuurlijke en noodzakelijke en mits dien ook gerechtvaardigde reactie te gen handelingen van de bezetter." ONRECHTMATIGHEDEN. Na op bovenvermelde wijze stelling genomen hebben tegen het ver weer van de verdediging, ging dc president over tot het onderzoek naar de vraag, of de verschillende bewezen verklaarde feiten onrecht matig waren: de maatregelen tegen de Joden en de deportatie van ar beiders en studenten werden door het Hof onrechtmatig geacht. p En in strijd met hét internationale recht ook de roof van huisraad, het in het openbaar doodschieten van z.g. Todeskandidaten, het interneren van familieleden van ondergedoken poli tieambtenaren en de collectieve geld boeten. Bij het berekenen van de strafmaat had het Hof geen rekening gehouden met het verbeurdverklaren van radiotoestellen, aldus de president, omdat men van oordeel was, dat ver dachte niet aangerekend kon worden, dat hij het juridische versohil tussen het inbeslagnemen van radiotoestellen wat geoorloofd is, en het verbeurd verklaren er van, wat ongeoorloofd is, niet heeft gezien. VERONTWAARDIGING OVER REPRESAILLES. Zeer uitvoerig werd vervolgens het zevende punt van de tenlastelegging besproken: de represailles. Het Hor achtte het nemen van represailles ge oorloofd mits aan bepaalde voorwaar den werd voldaan. Zij mochten alleen als uiterste mid del worden aangewend: Rauter be kommerde zich daar niet om; er moest een redelijke verhouding zijn tussen de daad en de represaille: de dood van drie burgers voor de dood van een Duitser, achtte het Hof excessief. Bovendien moesten dc Duitsers him represaille-maatregelen openlijk verrichten of openbaar ma ken. Daardoor kan het Hof de Silbertan- ne moorden en de moorden in Lei den en Soest niet als represailles be schouwen. Maar, zo vervolgde de president, in stijgende verontwaardi ging, 't moet worden beschouwd als een uiting van een uitzonderlijke laagheid en gemeenheid wanneer een gezagdrager in een gebied waar hij orde en rust moet handhaven, sluip moorden doet plegen." MEDOGENLOOS EN HARDVOCHTIG. Na nogmaals een opsomming gege ven te hebben van (ie bewezen ver klaarde misdrijven tegen het intema- tronaal recht, besprak de president nog het beroep van Rauter op gege ven bevelen; op zijn verplichte onvoor waardelijke gehoorzaamheid als SS- man en op noodweer. Ook dit verweer van Rauter werd verworpen. Met nadruk sprekende zette de pre sident uiteen welk aandeel het Hof Rauter' toekende bij al de misdrijven, die in de bezetting door de Duitsers gepleegd zijn. En hij verklaarde dat Rauter bij het uitvoeren van maatre gelen tegen Joden en deportatie een onmisbare schakel vormde" in het ge heel van maatregelen, die nodig wa- ren, om de Duitse politiek in Neder- land be doen slagen. Rauter voerde die maatregelen wel niet uit met een sadistisch genot, of gedreven door haat, maar hij werkte zo hard hij kon mee en wel op een medogenloze en hardvochtige wyze zonder rekening te houden met het internationale recht. DE DOODSTRAF GEBODEN. Onder doodse istilte verklaarde de president, dat het Hof de bewezen fei ten zo ernstig achtte, dat 't de dood straf geboden acht. Uiterlijk 'onbewogen hoorde Rauter dit vonnis aan. In de volle zaal ver- I brak een luid geroezemoes de gespan- j nen aandacht waarmee men een uur I lang de voorlezingvan de senten- i tie gevolgd had. 1 Midden daarin viel de klop van I 's presidents hamer, als teken, dat de zitting gesloten was. Rauter verliet na nog het recht van cassatie verkregen te hebben, met een buiging naar het I publiek de zaal. Voorbeschouwing der centrale stierenkeuring (Van onze deskundige medewerker). De centrale stierenkeuring te Leiden belooft a.s. Vrijdag wel een zeer inte ressante te worden. Immers is op de voorkeuringen reeds gebleken dat het peil van de blaarkop-stieren in de laat ste jaren hier aanzienlijk is verbeterd. De blaarkop-fokkerij, clie in twee fok- gebieden in ons land wordt beoefend, n.l. ln Groningen en in de Rijnstreek, heeft zich ln deze eeuw uitstekend ont wikkeld: beste dieren mot beste pro ductie zijn er gefokt. Beste productie niet alleen aan kilogrammen of liters melk. maar vooral ook omdat; die melk een hoog vetgehalte heeft: 4%*en meer vet in de melk is volstrekt geen uit zondering. Was Groningen steeds de bakermat deter fokkerij en werd daar in niet ge ringe mate de toon aangegeven, in de laatste jaren begint de Rijnstreek het- moedergebied aanzienlijk op zij te stre ven. Het is zelfs al voorgekomen, dat men in Groningen fokvee uit de Rijn streek heeft (terug-)gehaald. Voor de centrale keuring op Vrijdag as. zijn niet minder dan 82 stieren aangegeven, waarvan 9 ouderen, 12 drie jarigen, 18 tweejarigen en 43 éénjari gen, welke laatsten in twee afdelingen naar de leeftijd zijn gesplitst, die resp. 25 en 18 dieren omvatten. Kregen we op de voorkeuringen reeds een zeer goede indruk van het aanwe zige stierenmateriaal en deszelfs pro- productie-afstamming, wat deze laatste factör betreft geeft de catalogus voor de centrale keuring ons de bevestiging van die indruk: niet minder dan 11 stie ren krijgen een 1ste of 2de premie voor hun goede afstamming in cijfers uitge drukt maximaal kan bedragen: 8 voor interieur-, 12 voor melkhoeveelheid- en 4 voor vetgehalte-afstamming, totaal dus 24 punten. Van deze 24 punten behaalde de 3- jarige Groningse Willem 3227, S' (Frieto- Freddy) van Erven J.^H. Verburg te Bodegraven resp. 7, 12 en 4, totaal dus 23 punten, waarmede de le premie ver diend was. De overige 10 krijgen een 2de premie: de Groningse 3-j. Heracles 3534 S (Frie- to) van W. C. v. d. Vis te Alphen a. d. Rijn (7. 10.5 en 4 21.5 p.), de Gro ningse 3 -j. Concurrent 3388 S (Frieto) van M. van Zwieten te Alphen a. d. Rijn (6, 10.5 en 4 20.5 p.): alle drie R.P. stieren; de 2-j. Groningse Gloriant 3563 S. (Thomson-Marchines) van J.P. Verwey te Woerden (7, 12 en 3 22 p.)J de 2-J. Groningse Gustaaf 3441 S (Martinus-Thomson) van A. H. Rotte veel te Oude-Wetering (7, 10.5 en 3 20.5 p.) en de 2-j. Groningse Maurits 3623 S (Martinus) van wed. G. v. Dorp te Hazerswoude (7, 10.5 en 3 20.5 p.) Verder de éénjarigen: Klaas 3785 S (Graaf v. d. Waarddijk), Groningen van L. de Wit te Alphen a. d. Rijn (7, 10I> en 3.5 21 p.); de Groningse Donar van Schultinga (Apollo) van wed. J. Bulk te Rijnzaterwoude (7, 10.5 en 4 21.5 p.)de Groningse Jupiter (Julius) van H, Roest te Zoeterwoude (6, 10.5 en 4 20.5 p.)de Groningse Matador van Alma (Martinus) van H, Blijleven te Nieuwkoop (6, 12 en 3.5 21.5 p.) en de Groningse Caron 3754 (Adriaan) van J. C. Groenewegen te Zoetermeer (7, 12 en 3 22 p.) De stamvader Martinus (Thomson), die we nogal aantreffen in de pedigree's behaalde op de jongste centrale keu ring in Groningen de 1 B-prijs voor ex terieur alsmede de hoogste onderhouds bijdrage ad f.200.die verleend wordt op fokwaarde, waaronder ook de pro- ductie-afstamming meetelt. Zijn in Leiden 83 stieren voor de cen trale keuring aangegeven, in Groningen bedroeg dit aantal 41. Voor het tijdvak van 9 t.m. 22 Mei 1948. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 806. 361 melk, 5 liter melk. 363 melk, 7 liter melk. 366 vlees, 100 gram vlees. 367 vlees, 300 gram vleès. 368,369 boter, 250 gram boter of mar garine of 200 gr. vet. 388 algemeen, 250 gram kaas of 312% gr. korstloze kaas. 386 algemeen, 400 gram brood of 1 rant soen puddingpoeder/vermicelli e.d. 384 algemeen, 1600 gram brood (geldig t.m. 15 Mei). 373 reserve, 800,gram brood (geldig t.m. 15 Mei). 374 reserve, 200 gram kaas of 250 gr. korstl. kaas. 376 reserve. 400 gram brood (geldig tJn. 15 Mei). BONKAARTEN KD, KE 806. 863 melk, 12 liter melk. 866,867 vlees, 100 gram vléés. 868 boter. 250 gr. boter öf margarine of 200 gr. vet. 869 boter, 125 gr. boter of margarine of 100 gr. vet. 888 algemeen. 100 gr. kaas of 125 gram korstl. kaas. Weer een commissie ingesteld rapport trustschapsraad. Óe trustschapsraad van de V.N. heeft thans overeenstemming bereikt over de tekst van zijn rapport aan de algemene vergadering over Palestina. Het rapport zal mogelijk heden aan een plenaire ver gadering van de algemene vergadering worden voorgelegd. Na een historisch overzicht van zijn werkzaamheden komt de raad in het rapport tot de volgende conclusies er» aanbevelingen. 1. Na overleg met de trustschapsraad hebben het Arabische hoge comité en het Joods bureau op 2 Mei bevolen bin nen de muren van Jeruzalem het vuren te staken. Partijen kwamen voorts over een, dat de bepalingen van wapenstil stand voor Jeruzalem verder zullen wor den uitgewerkt in overleg met de hoge commissaris. 2. De trustschapsraad brengt ter ken nis van de algemene vergadering, dat vertegenwoordigers van het Joods bu reau en het Arabische hoge comité heb ben verklaard, dat hun gemeenschappen de heilige plaatsen zullen eerbiedigen en" beschermen. 3. De trustschapsraad heeft medede ling ontvangen, dat de mandaat-mogend- heid bereid zou zijn, wanneer de alge mene vergadering daarmede accoord gaat, onder de Palestijnse wetten vóór 15 Mei een neutraal persoon te benoe men, aanvaardbaar voor Arabieren en Joden, als bijzondere gemeentelijke com missaris voor Jeruzalem. De trustschaps raad beveelt de algemene vergadering aan, dat zij de mandaatmogendheid haar volledige instemming met zulk een maatregel te kennen geeft. 4. De raad erkent, dat deze aanbevo- lert maatregel niet voldoende is ter be schaming van de stad en haar bewo ners. Hij is van oordeel, dat de algemene vergadering dringend aandacht moet schenken aan de noodzakelijkheid van een voorziening wat betreft het beheer van de activa der Palestijnse regering te Jeruzalem en een doeltreffende hand having van orde en recht in het gebied der gemeente Jeruzalem, hangende een definitieve regeling. Tot zover het rapport. Na een moeilijke en langdurige ver gadering werd het rapport door de trustschapsraad ten slotte met negen stommen vóór, bij twee onthoudingen (Frankrijk en de Sovjet-unie) goedge keurd. Er waren geen tegenstemmers. Naar wordt vernomen, hebben bespre kingen over een wapenstilstand ,die gis teren te Jericho zouden worden gehou den tussen de Arabieren en de V.N.-com- missie van drie de consuls-generaal van de V.S., Frankrijk en België niet plaats gehad. Volgens een bericht uit Joodse bron heeft een ambtenaar van de Palestijnse regering, die als tussen persoon optreedt, de commissie meege deeld, dat het onmogelijk was de verga dering te Jericho per telefoon of radio te regelen. Een Brits woordvoerder heeft echter gemeld, dat de wapenstilstandsbespre kingen voor Jeruzalem „bevredigend" verlopen. De concentratie van Arabische troepen langs de grenzen duurt onverminderd voort. Haganah en Irgoen gaan voort hun posities te verbeteren en te versterken, De Joodse groep Stern heeft het eind van haar bestand met de Britten aan gekondigd en verklaard, dat „de recht streekse oorlog tegen de Britse vijand zal worden hervat." Het desbetreffende communiqué, dat wordt beschouwd als een antwoord op de aankomst van Britse versterkingen in Palestina, zegt, dat het doel van de Stern-groep is, te bewijzen, dat het Britse leger niet in staat is orde en ge zag in het heilige land te handhaven. Egyptische burgers zijn bezig het land te verlaten. Koning Abdoellah van Transjordanië heeft in een telegram aan de V.N. aan geboden de Joden in Palestina de vol ledige Arabische nationaliteit te verle nen in een ongedeeld Palestina als mid del om een eind te maken aan de hui dige slachting". - Het totale aantal slachtoffers in Pa lestina bedraagt voor de periode van 30 November 1947 tot 1 Mei 194&: 2878 do den en 5063 gewonden. De politieke commissie der V.N. nam een Cubaans voorstel aan voor een sub commissie van acht leden, welke een plan zal uitwerken voor een voorlopige regering voor Palestina. Dc stemmen verhouding was: 33 stemmen vóór, zeven tegen en dertien onthoudingen. In de subcommissie zullen zitting hebben: Argentinië, België, Canada, Frankrijk, Guatemala, India, de Sovjet unie en de V.S. De subcommissie moet in het licht van de toestand in Palestina en van het werk van de Veiligheidsraad en de trustschapsraad en rekening hou dend met alle voorstellen, die in de loop van het debat der politieke commissie zijn gedaan, een voorstel voor een voor lopige regering in Palestina formuleren. De subcommissie moet rekening houden met de practische uitvoerbaarheid van het eventuele voorstel en mag het ad vies inwinnen van instanties en deskun digen. AMERIKAANSE SUPERFORT IN BEIEREN VERONGELUKT. Maandagavond laat is een Ameri kaans superfort neergestort en in Brand geraakt op 2% tan van 't vlieg veld in Beieren, waarvan het startte. Van de' bemanning van 12 koppen werd 1 lid gedood en zijn de 11 ande ren er ernstig aan toe. Het vliegtuig maakte deel uit van een eskader, dat gestart was voor-een /gewone nachte lijke oefenvludht" naar Port Said en terug. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend gemaakt. algemeen, 400 gram brood of 1 rant soen puddingpoeder/vermicelli e.d. 884 algeméén400 gram brood (geldig tin. 15 Mei). 873 reserve, 400 gram brood (geldig t.m. 15 Mei). BONKAARTEN ZA, ZB, ZC. ZD, ZE, MD, MF, MG, MH 806 (BIJZ. ARBEID, A.S. MOEDERS EN ZIEKEN) Geldig ztfn de bonnen van de strook E. Deze bonnen zjjn 14* dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 7 Mei worden gebruikt met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 10 Mei mag worden gekocht. Ingezonden Mededeling 'n Erdal-produd dus goed Wat heerlijk, vind je niet, om nu ivoor de zomer naar buiten te gaan. Maar in de winter -gaan we vast en zeker weer naar de flat terug. Ieder een uit onze kringen gaat 's winters naar de stad terug." Lynn antwoordde niet, maar in haar hart smeekte ze: „Moeder, w&nneer zul 'je je nu eindelijk eens realiseren, dat wij niet tot „de kringen" behoren. We zijn twee heed gewone mensen met niet helemaal genoeg "geld om rond te komen." Ze zei echter niets, want ze wilde er vóór alles voor zorgen, dat haar moe der dn een goed humeur in „Het Vro lijk Avontuur" aan zou komen. Het zou moeilijk genoeg zijn om haar aan Peter Landon voor te stellen, die, dat voelde Lynn, natuurlijk geheel iemand anders verwachtte. Die daoht, waarschijnlijk, dat haar moeder een charmante ouder^ dame zou zijn in het zwart met parels. Zélfs als me vrouw Gale in een goed humeur was. s;ou de verrassing voor hem nóg groot genoeg zijn. Maar als ze ontstemd was, en één van haar buien zou krijgen, dan zou de schok wel eens dodelijk voor hem kunnen zijn! Hij had hen niet vergeten. Er was een taxi aan het station en 'n kleine man met blauwe ogen en een verbrand gezicht stond hen op te wachten. Hij stopte de plaid om mevrouw Gale in op een manier, die haar beviel. Het is hier prettig, zei mevrouw Gale, ik voel, dat ik het hier prettig ga vinden, Lvnn. Mijn voorgevoelens bedriegen me niet vaak. Ik weet bijna altijd ze ker, of een plaats me zal bevallen of niet. Dat zegt me een stem In mijn binnenste. Waarom lach je, Lynn? Nergens om, moeder, zei Lynn gedwee. Die jongeman moet wel iets ge presteerd hebben," weet je. Ze geven je niet zó maar het Victoria Cross, zoa-ls ze met het IJzeren Kruis doen. Ik moet te weten komen, wat hij gedaan heeft. Mannen vertellen je nooit zulke dingen. Onzin, liefje, zei mevrouw Gale. Probeer jij me nu niet te vertellen wat mannen doen en wat ze niet doen. Ver geet niet, dat ik vier echtgenoten heb gehad. Alles wat mannen nodig heb ben, is een beetje aanmoediging en dan vertellen ze je hun hebben en houden. Ik vraag me wel eens af, moeder, hoe het moet zijn, als je zó dikwijls getrouwd bent geweest. Wel, lieve kind, zei mevrouw Gale kalm, ik denk niet, dat je dat ooit zult ervaren. De mannen zijn niet meer als vroeger en er zijn. er, hoe dan ook, tegenwoordig niet meer zoveel. In mijn ty-d schenen er altijd twee of drie in reserve te zijn, die op je stonden te wachten. Peter Landon had erg zijn best ge daan om hen behoorlijk te ontvangen. Hij was opgestaan en behoorlijk ge kleed, hoewel hij er nog miserabel uit zag en in zijn bed behoorde te liggen. Hij had nog 'steeds, merkte Lynn, iets nodig om zich aan vast en staande te houden. Hij was langer en magerder, dan ze zich herinnerde, en in zijn blijdschap, dat ze wérkelijk vgekomen waren lette hij ln het geheel niet op het ietwat zonderlinge uiterlijk van mevrouw Gale. Hij had de zitkamer gestoft op de manier, zoals een man dat doet, en hij had bloemen in de vazen geschikt. Lynn vermoedde, dat hij ook thee voor hen gezet had. Waar schijnlijk had hij hun kamers gege ven, die voor hotelgasten 'bewaard be hoorden te blijven, als het hotel straks eenmaal zou lopen. Dat zouden ze later dus moeten veranderen. Lynn maakte zich hierover even zorgen. Als mevrouw Gale zich eenmaal in een kamer geïnstalleerd had, zou het niet gemakkelijk zijn haar naar een klei nere kamer te krijgen. Hij bleek een kleine suite voor hén bestemd te heb ben met een eigenbadkamer. Gewoon lijk werden huishoudsters niet op een dergelijke manier geïnstalleerd. Ze daoht aan het kleine, slordige kamer tje, dat de eigenaar voor zichzelf had uitgezocht, met het smalle kampbed er in. Over een poosje zou ze dit alles eens serieus met hem moeten bespre ken. Maar nü nog niet, want hij be doelde het allemaal erg goed. 1 Mevrouw Gale was enthousiast over alles. Als ze zioh alleen maar niet ge droeg, alsof ze 'n rijke hotelgast was, die het hotel met haar aanwezigheid vereerde! Een kleine trilling on> Peter Landon's mondhoeken stelde haar echter gerust. Zo lang hij óók de hu il). „Ik heb het Oog van Mug weer terug, meneer Stapper!" zei Panda trots „Wat!?" riep de secretaris van het Oosterse Genootschap. Hij staarde met grote ogen naar het kistje onder Pan da's arm en begon toen opgewonden ln het rond te dansen. „Geweldig!" riep hy, „Bewonderens waardig! Dat is knap!" „Och ja!" zei Panda bescheiden. „Ik heb geluk gehad. Nu móéten we maar gauw naar het schip gaan, want ik denk zo, dat de dief het er niet bij laat zitten!" Voorlopig had de dief het echter te druk met de - Ohinees. „Eerwaardige vreemdeling gelieve mij het Oog van Mug tertug te geven!" zei de Chinees beleefd, maar dreigend. „Ik heb geen Oog meer, goede vriend!" zei Joris verwonderd. „Ik heb het klei nood aan U verkocht!" „Inderdaad!" zei de Chinees, „daar na heeft Uw bediende hem echter te rug genomen. De grap is aardig, doch ik, nietswaardige, vind er niets aan! Geef de steen terug!" „Ik heb geen Oog en geen bediende!" zei Joris ongeduldig. Ik heb Uw steen niet terug laten stelen! En nu heb ik geen tijd meer, het spijt me!" Hij duw de de Oosterling opzij en stapte zijn kamer binnen.... moristische kant kon zien, zou alles goed gaan! U moet niet zo ronddraven, be rispte ze hem na de thee. Ik ben weer in orde. Eerlijk! Ik krijg nu eenmaal zo nu en dan der gelijke aanvallen. Daar moet ik op re kenen. Meestal bij verandering van weersgesteldheid. Maar *het betekent niets. Het is alleen maar wat malaria. Malaria Tertiana noemen ze het. Het leek me verre van aange naam. U hebt waarschijnlijk nog nooit de andere soorten malaria gezien, zei hij. Maar laten we niet over zo'n ver velend onderwerp als ziekte praten. Ik heb een massa dingen aan u te ver tellen. Minna, de keukenmeid, komt terug. En Jaggers heeft een meisje op het oog. Hij is niet erg enthousiast over haar, maar het is 'n werkkracht. Terwijl mevrouw Gale aan het uit pakken -was, nam Peter Lynn mee om haar alles te laten zien. De slaapka mers, de zitkamers, de bar, waar Jog gers de leiding had, maar waar een aardig meisje er zeer goed bij gebruikt zou kunnen worden. Hij Met haar de tuin zien, en het kleine ondiepe rivier tje, dat er doorheen stroomde, en een grote goed-geventileerde schuur, die vol oude rommel lag. We zullen hier alles opruimen, zei Lynn, er een dans vloer in leggen en er een band laten spelen. We zullen van die veranda bij de bar een soort biertuin maken, waar de mensen buiten kunnen zitten en lichte drankjes kunnen drinken. Waar ook jonge mensen kunnen komen. Ik heb het altijd een vreselijk gezicht ge vonden: kinderen, die buiten calé's stonden te wachten. Ja. Eh we moeten de een of an dere cocktail bedenken voor geheel onthouders. Iets met een aardig kleur tje. Met kersen! We nemen oranje parasols en tafeltjes er onder. En ais we een paar bootjes te pakken kunnen krijgen en wat hengels, zouden we kunnen adver teren, dat hier geroeid en gehengeld kan worden. Dat zou iets zijn voor de jongens van de school op hun vrije middagen, als er tenminste vis is. Het eerste, waarvoor we moeten zor gen, is een brochure uit te geven, en die naar de school te sturen, cpdat de jongens die aan hun ouders kunnen gev$n." (Wordt vervolgd) VOOR DONDERDAG 6 MEI. Hilversum I (301 M) AVRO 8.00: nieuws; 8.15: klassiek concert: 9,15: mor genwijding door ds D. W. Veldkamp; 9.30* orgelconcert Pierre Palla; 10.15: H. Schlus- nus zingt; 10.30: voor de vrouw; 10.35: zangklasse; 10.50: voor de kleuters; 11.00: graag gehoorde platen: 11.30: Virtuoso Sextet; 12.00: lunchmuzlek; 12.30: ln 't spionnetje; 12.35: Franse accordeonmu- zlek; 13.00: nieuws; 13.15: Metropole Or kest; 14.00 symphonleën van Mahler; 15.00 voor zieken en gezonden; 16.00: oud-Fran se liedjes; 16.20: filmkrant; 17.00: kalel- doscoop; 17.20: over dieren; 17.30: Sky- masters; 18.00: nieuws; 18.15: sport; 18.30 Ned. strijdkrachten; 19.00: Stichting 1940- '45; 19.05: les Gars de Paris; 20.00 nieuws; 20.05: echo van de dag; 20.15: meesters der melodie: 22.55: hoorspel „En eeuwig is de vrijheid"; 22.10: Meiliederen; 23.00: nieuws; 23.1524.00: gram.muzlek. Hilversum II (415 i\L) KRO 8.00: nieuws; 8.15: Brandenburgs concert van Bach; 8.25: Inleiding Hoogmis; 8.30: Hoog mis Dominicanerklooster Nijmegen; NCRV 9.30: nieuws; 9.45: koorzang; 1U.00: dienst Geref. Westerkerk Utrecht, voorg. ds H. W. H. van den Andel; 11.30: werken van Bach en H&ndel; 12.00: Ned. Kamerkoor; KRO 12.15: Kareol Septet; 12.30: weer- overzlcht; 12.33: Kareol Septet; 12.65: zonnewijzer; 13.00: nieuws; 13.20: Omroep Kamerorkest; 13.45: voor de vrouw; NCRV 14.00: Toogdag Prot. Jeugdbonden te Utrecht; 17.00: Busch Strijkorkest; 17.30: Philadelphia Symphonle Orkest; 18.00: Kon. Mil. Kapel; 18.45» NCRV-kwartet; 19.00: nieuws; 19.15: Bondsdag Jongellngs- ver. op Ger. Grondslag te Den Haag; 19.65 Bach-koraal; 20.00: nieuws; 20.05: proloog;. 20.15: Radio Philh. Orkest; 21.15: dè vaart der volken; 21.35: P. van Egmond. orgel; 22.05: Vrij en Bl(); 22.30: Sympho- nlsche koraalbewerkingen; 22.45: avond- overdenking; 23.00: nieuws; 23.1524.00: Kamermuziek. VOOR VRIJDAG 7 MEI. Hilversum I (301 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: orkest A. Sandler; 8.00: nieuws; 8.15: strijdlied; 8.18: operamuziek; 8.60: yoor de hulsvrouw; 9.00: lichte klanken; 9.30; muziek van Schubert; VPRO 10.00: mor genwijding door ds P. Brakman; VARA 10.20: walspotpourrl; 10.30: voor de vrouw; 10.45: Mendelssohn; 11.00; voordracht; .11.10: licht orkestconcert; AVRO 12.00: Lyra Trio; 12.30: weerpraatje; 12.33: sport agenda; 12.38: Plano Romantique; 13.00: nieuws; 13.16: Skymasters; 13.45: Dorothy Lamour en Bop Hope; 14.00: kookkunst; 14.20: dans-sulte van Dowland; 16.30: gra- mofoonmuzlek; VARA 16.00* zang en gi taar; 16.30: voor de Jeugd; 17.00: J. Jong. orgel; 17.20: wij en de muziek; 18.00 nieuws; 18.16: felicitaties; 18.30: Ned. strijdkrachten; 19.00: denk om de bocht; 19.15: kwartet Jan Corduwener; VPRO 19.30: waar is U^ God? 19.50: tien voor acht; 20.00: nieuws; 20.05: Kwintet van Schumann; 20.30: de kunst van het sa menleven; VARA 21.00: verzoekprogram ma; 21.30: kabinet der kleine zaken; 21.60 op vleuglen van muziek; 22.00 buitenlands overzicht; 22.15: swing and sweet; VPRO 22.40: vandaag; 22/45 avondwijding; VARA 23.00: nieuws; 23.1524.00: muziek van Brahms. Hilversum II (415 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: reveille; 7.45: woord voor do dag; 8.00: nieuws; 8.15: geestelijke liede ren; 8.30: licht klassiek concert; 9.15: ziekenbezoek; 9.30: waterstanden; 9.35: symphonlsch concert; 10.30: morgendienst o.l.v. ds P. de Ruig; 11.00: J. Bleumers. viool; 11.30: orkest A. Kostelanetz; 12.00: Trio Knlbbeler; 12.30: weeroverzicht; 12.33 Sans Soucl; 13.00: nieuws; 13.15: Eupho- nla; 13.45: suite van Gluck; 14.00: Do Vijf Zapakara's; 14.20: voordracht; 14.40: geestelijke muziek uit de baroktljd; 15.10: sangh en spel; 16.00: voordracht; 16.20: ensemble Lachman; 16.40: Philadelphia Orkest; 17.15: planoduo; 17.45: Kamer orkest; 18.30: het evangelie In esperanto; 19.45: geestelijke liederen; 19.00: nieuws: 19.15: Nederland op zee. 19.22: appél voor ex-pol. gevangenen uit bezettingstijd; 19.30 actueel geluld; 19.45 gevaren voor de middenstand; 20.00: nieuws; 20.05: pro loog; 20.15; Collegium Muslcum Amstel- lodamense; 20.45 luisterspel over Stanley; 21.30: lenteprogramma; 22.00: vragen aaa voorbijgangers; 22.30: negro spirituals; 22.45: avdndoverdenking; 23.00: nieuws; 23.15—24.00: piano en orgel.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5