Transjordanië verklaart het Zionisme de oorlog Arabieren zeggen de uitdaging te aanvaarden WEERBERICHT Met een enkel woord 87ste Jaargang DINSDAG 27 APRIL 1948 No. 26372 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: 0. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst ei) J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel l. LeideD Giro no.: 67055 De Transjordaanse regering heeft gisteravond het Zionisme de oorlog ver klaard. Het Transjordaanse leger heeft Jericho bezet (gelegen 8 KJVI. van de grens). Volgens dezelfde officiële bronnen is te Amman, de hoofdstad van Transjordanië. een overéénkomst getekend tussen de legers van Syrië, de Libanon, Transjordanië en Irak, volgens welke in Palestina een strijd' op drie fronten begonnen zal worden, waarbij veertigduizend soldaten tegen de Joden zullen worden aangevoerd. De campagne zou voor de eerste Mei begonnen worden. Het Syrische parlement is gisteravond in geheime zitting bijeengekomen voor het aanhoren van een verklaring van de minister van defensie, over de bijdrage van Syrië aan de „bevrijding van Palestina". De overeenkomst werd door de Liba nese minister-president getekend na mens Syrië. De Iraakse regent, emir Abdoel Lilah is daarna naar Caïro ver trokken om de overeenkomst ter onder tekening voor te leggen aan koning Paroek van Egypte en aan Saoedl Arabië. Koning Abdoellah van Transjordanië heeft tijdens een interview verklaart, dat, indien de Joden zijn advies niet opvolgen om als burgers in een Arabi sche staat te leven, hij ,.het genoegen en de* eer zou hebben Palestina te red den". ,,Ik ben een Arabische koning van een Arabische staat. Mijn leger is een Arabisch leger en ik zal doen, wat ik wil". Op een vraag, of hij geloofde, dat de Transjordaanse troepen alleen Palestina kunnen veroveren, antwoord de Adboellah, dat zijn Arabisch legioen in staat is „iedere man te offeren". Hij zei, dat de enige manier om het Palestijnse probleem op te lossen, die van oorlog is. nu vreedzame middelen gefaald hebben. ,;Er is geen oorlog in Palestina, maar er zijn alleen wrede aanvallen door de Joden op vreedzame Arabieren". Hij noemde het gebruik van Transjordaanse troepen in, Palesti na ..natuurlijk". Abdoel Rahman Azam Pasja, de se cretaris-generaal van de Arabische liga, heeft na een geheime bijeenkomst van de Liga verklaard: „De Zionisten heb ben de Arabieren uitgedaagd en wij hebben de uitdaging aanvaard. Wij zul len ons best doen hen zeer binnenkort te verslaan". De Egyptische minister-president, Nokrasja-pasja, zeide: „Wij hebben er mede ingestemd, dat alles gedaan moet worden om de Palestijnse Arabieren te redden". Zoals we voorzagen heeft de Britse regering ontkend, dat het mandaat over Palestina eerder dan 25 Mei zal worden neergelegd. De V.N. hebben gisteren een Franse resolutie aangenomen, die de trust- schapsraad verzoekt zo spoedig moge lijk „passende maatregelen voor de verdediging van Jeruzalem en zjjn bewoners" voor te stellen. De resolutie werd eerst door de poli tieke commissie der V.N. en daarna door de algemene vergadering goedgekeurd De politieke commissie onderscheidt zich van de algemene vergadering slechts door een andere voorzitter. Toen de politieke commissie viet de bat over de resolutie begon, stemde de Sovjet-afgevaardigde, gesteund door Polen, er mede in, dat de kwestie Jeru zalem dringend was, doch meende, dat zij door een speciale subcommissie in plaats van door de trUstschapsraad be handeld diende te worden. De Franse resolutie was geamendeerd door de Zweedse afgevaardigde. Faris al Choery (Syrië) zegde zijn steun toe aan iedere maatregel ter be scherming van Jeruzalem indien deze niet werd beschouwd als onderdeel van een plan voor verdeling. Jamal Hoesseini, referende aan het Amerikaanse voorstel voor een trust schap, zeide: ,.Ik ben gemachtigd te bijeenkomst ministers van defensie der vijf West-Europese landen? Van betrouwbare zijde te Parijs wordt vernomen, dat de ministers van defensie van de vijf landen der West-Europese Unie Engeland, Frankrijk, België, Ne derland en Luxemburg zijn uitgeno digd voor een binnenkort te Londen te houden bijeenkomst ter bespreking van gemeenschappelijke defensieproblemen. Ofschoon een woordvoerder van bet Franse ministerie van buitenlandse za ken ontkende hierover iets te weten, zijn er toch ernstige redenen om te geloven, dat een dergelijke bijeenkomst inder daad bijeen is geroepen. Het doel van de bijeenkomst zou zijn gemeenschappelijke plannen voor de verdediging op te stellen, die zouden kunnen passen in een schema van ge meenschappelijke Amerikaans-Europese verdediging, ongeveer op dezelfde wijze als het Europese zelfhulp-program voor afging aan het hulpplan van Marshall In dit verband wordt de naam van maarschalk Montgomery als opperbevel hebber genoemd, maar de strategische opvattingen, die hii bij een onlangs af gelegd bezoek aan het Franse leger -uit eenzette. hebben niet geheel en al de instemming van militaire kringen op het continent. VEEL BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Matige, in het Noorden van het land tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid-West en Noord-West. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen. Vannacht iets min der koud, maar morgen overdag iets lagere temperaturen dan vandaag. 28 APRIL Zon op: 5.17 uur; onder: 19.59 uur. Maan op: 1.13 uur; onder: 7.53 uur. (VM.) Hoog water te Katwijk te 6.45 en 19.11 uur. verklaren, dat, wanneer dit voorstel is bedoeld voor de vestiging van een in terim-regering om de leemte op te vul len gedurende een korte en vastgestelde periode tussen de beëindiging van het mandaat en de uiteindelijke regeling van de kwestie, wij bereid zullen zijn de voorzieningen er van te bestuderen, op voorwaarde, dat het zal moeten leiden naar de onafhankelijkheid van Palesti na als een ongedeelde democratische staat, waarin de wettige rechten van de verschillende groepen van burgers ge waarborgd zullen worden". De slag om Jaffa is voortgezet met een zwaar artillerievuur van de zijde der Irgoen zwai leoemi. De Arabieren hebben met artillerievuur geantwoord, dat de buitenwijken van Tel Aviv heeft getroffen. Ook de Britse pantsertroepen hebben het vuur geopend. De Irgoen dringt Jaffa langzaam binnen. Het algemeen hoofdkwartier van de Arabische strijdkrachten in Palestina heeft in een communiqué verklaard, dat sterke Haganah-troepen de stad Acre hebben aangevallen en dat zich daar een hevige slag ontwikkelt. De politie te Caïro en Alexandrië heeft de noodtoestand afgekondigd, die hedenmorgen vroeg zal ingaan. Deze maatregel is genomen met het oog op demonstraties van het volk, die men verwacht als gevolg van de oorlogsver klaring van Trans-Jordanië aan het Zionisme. Het protocol „M" Het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft geweigerd de naam te noemen van de opsteller vanhet pro tocol „M", een vermeend communistisch plan om onrust in het Ruhrgebied te weeg te brengen, teneinde het Europese herstelprogram te saboteren. Jmyhew, onderminister voor Buiten landse Zaken, verklaarde in antwoord op vragen in het Lagerhuis, dat de be trokken persoon niet voor het gerecht zou worden gedaagd. Hij was geen lid van de Nazi-partij en er bestond enige onzekerheid over, of hij werkelijk de opsteller van het protocol is. „Wij kun nen hem of zjjn bloedverwanten niet aan mogelijke represailles bloot stel len," aldus Mayhew. Scheuring in de Nenni-groep Prinses Juliana in de mijnen. Na een verblijf van twee uur in de mijn „Mau- rits" te Geleen, verlaat zij deze met de duidelijke spore nvan het bezoek op het gelaat. IS NENNIAFGETREDEN? Naar uit bevoegde socialistische krin gen te Rome wordt vernomen, is Pie- tro Nenni, leider van de linkse Itali aanse socialisten, die samen met de communisten aan de verkiezingen deel namen. als hoofdbestuurslid afgetreden. Volgens deze kringen geeft Nervni ook zijn functie op van hoofdredacteur van het socialistische partyblad Avanti. Naar men meent te weten heeft Bas so, secretaris van de partij, Nenni's ontslagaanvrage ontvangen en wacht hij het geschikte ogenblik af om haar te publiceren. Intussen heeft Basso de vergadering van het" hoofdbestuur met een greep socialisten onder leiding van Romita, die gisteren gehouden zou worden, tot heden uitgesteld. Naar verluidt zal de groep van Romita een onmiddellijke bijeenroeping van een buitengewoon nationaal partijcongres eisen. Romita verklaarde onlang^, dat hij het samen gaan van de links-socialisten met de communisten in het volksfront „een vergissing" achtte. Nenni verklaarde gisteravond: „Ik heb cp het ogenblik niets te zeggen over de berichten omtrent mijn aftre den. Ik wil zo spoedig mogelijk voor de nationale raad van de socialistische partij verschijnen. Ik wil dan mijn standpunt aan mijn partijgenoten dui delijk maken." Van betrouwbare zijde wordt verno men. dat het bestuur der partij een verklaring zal uitgeven, waarin de po litiek van samenwerking in het volks front wordt verdedigd en verklaard wordt, dat dit de enige politiek in het belang van de partij en de Italiaanse arbeiders is. Waarnemers menen, dat Romita cp het volgende congres een motie zal in dienen, waarin gevraagd wordt om het aftreden van het gehele .bestuur. Nen ni's positie in het bestuur is vaag. Hij was voorzitter, tot deze functie tijdens een onlangs gehouden congres .werd af geschaft. Sindsdien was hjj alleen lid en hoofdredacteur van „Avanti". De nationale raad der partij zal de volgende maand bijeenkomen om de toestand te bestuderen, die is ontstaan tengevolge van de algemene verkiezin gen en het bijeenroepen van een partij congres te overwegen. De „strijd om Berlijn" „De onlangs in de onder Sovjetrussisch toezicht staande Beriijnse pers geuite beschuldigingen tegen de Amerikaanse bezettingstroepen bewijzen, dat gene raal Kotikof, Sovjet-bevelhebber te Ber lijn, door zijn stilzwijgen erkent, de ideo logische strijd om Berlijn te hebben ver-_ loren" .aldus heeft kolonel Frank How- ley, Amerikaans gouverneur te Berlijn, op.een persconferentie verklaard. „Generaal Kotikof", aldus kolonel Howley, „ziet zich thans verplicht zijn toevlucht te nemen tot gemene scheld woorden en valse berichten om de Wes terse geallieerden in discrediet te bren gen. Op het ogenblik dat de Sovjets zich blijkbaar hebben vergist door zich een economische ineenstorting van Duits land voor te stellen, hebben de Sovjet- russische propagandisten een nieuwe campagne van scheldwoorden en per soonlijke laster ingezet. Het enige resul taat daarvan is geweest, dat de Sovjets de Beriijnse bevolking de houding van het rode leger in 1945 in herinnering hebben gebracht", aldus Howley. De Sovjetrusslsche versie van het on geval te Gatow.en omtrent de oorzaken hiervan is geheel en al bezijden de Waar heid; aldus heeft Mayhew, Brits onder minister van buitenlandse zaken, in het Lagerhuis verklaard. „De beschuldigin gen tegen de Britse commissie van on derzoek met de bewijsstukken gemani puleerd te hebben zijn volkomen vals en van alle grond ontbloot." De Sovjet-autoriteiten te Wittenberg hebben 47 aken, die sedert 4'dagen op gehouden waren bij de demarcatielijn, uit de Sovjetzone laten afvaren. Deze aken gaan van Berlijn naar Hamburg. EERSTE AUTOBAND ZONDER BINNENBAND IN EUROPA. Gebaseerd op „anti-plof" principe. De eerste, op het „anti-plof" principe gebaseerde autoband is dezer dagen in Europa aangekomen. Deze autoband, een product van B F Goodrich Cy, Akron USA, heeft geen binnenband. Oppervlakkig gezien lijkt deze rin ding op een gewone buitenband. De schouders, die tegen de moderne velg Komen te ligzen. zijn voorzien v:-sn centrische afsluitrlngen. In de velg wordt een los, het gat afsluitend ven tiel gemonteerd. De velg zelve met de band vormen dan en afgesloten holte, K.L.M. interesseert zich voor Zweedse Scandia-toestellen ZEER ECONOMISCH IN HET GEBRUIK. Naar wij vernemen, interesseert de KLM zich thans sterk voor de nieuwe Zweedse machine de „Scandia". Gisteren zijn de heren Driessen, hoofd van het wetenschappelijk bureau van de KLM en Kramer, hoofd van het voor bereidend technisch bureau, naar Lin- koping vertrokken, waar zij gedurende een week in de Saab-fabrieken de Scan dia op alle punten zullen bestuderen. De „Scandia" is een twee-motorig vliegtuig, dat accomodatie biedt aan 32 passagiers. De kruissnelheid bedraagt 380 km. en het heeft een actie radius van I860 KM. Reeds sinds November 1946 zijn test- vluchten met de Scandia gemaakt en gebleken is, dat de machine zeer eco nomisch in gebruik ls. ^Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll| Boodschap 1 van President Truman aan I Koningin Wilhelmia DANK VOOR ROOSEVELT'S POSTHUME ONDERSCHEIDING. President Truman heeft de volgende boodschap aan Koningin Wilhelmina gezonden: „Met groot genoegen en dank- baarheid heb ik het telegram van Uwe Majesteit ontvangen, waarin U meedeelde, dat wijlen President Roosevelt posthuum tot Grootkruis EE EE in de Militaire Willemsorde is be- EE noemd. Ik ben er zeker van, dat de bverleden president bijzonder trots op deze eer zou zijn geweest, daar EE hij grote achting en bewondering EE voor Uwe Majesteit en het Neder- landse volk koesterde". EE De boodschap van de Koningin H EE aan president Truman luidde: EE ,.Het doet mij genoegen U mede te delen, dat ik posthuum aan wij- len President Roosevelt onze hoog- EE ste onderscheiding heb verleend als erkenning van zijn inspirerend lei- derschap en ais blijk van dankbaar- heid jegens het Amerikaanse volk EE en zjjn millioènen strijders". EE ^iiiiliiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiirH Prinses Juliana bezoekt de mijnstreek ENTHOUSIASTE ONTVANGST IN MAASTRICHT. Met enthousiasme heeft de bevolking van de mijnstreek Prinses Juliana gis teren een waardige ontvangst bereid. Zij bezocht o.a. de Staatsmijnen te Heerlen en verschillende plaatsen in de omgeving. 's Avonds te zeven uur arriveerde de stoet van auto's in Maastricht, waar duizenden langs de route door de stad stonden geschaard. De vele vlaggen in de stad gaven aan deze ontvangst een feestelijk karakter. Op het Gouverneurs huis is de prinses begroet door het vol ledig college van Ged. Staten. Voordat de prinses het gebouw betrad had zij een spontaan en hartelijk welkom in ontvangst te nemen van de georgani seerde jeugd van Maastricht. 's Avonds had Maastricht een optocht geïmproviseerd, waaraan vrijwel alle or ganisaties en muziekgezelschappen van de stad hebben deelgenomen. Tiendui zenden trokken in dichte drommen tus sen de muziekgezelschappen in, achter vlaggen en vaandels en met fakkels en lampions, juichend en zingend langs het Gouvernement", waar de prinses op het bordes dit inderdaad overweldigende schouwspel enkele uren heeft gadege slagen. waarin lucht wordt gepompt op dezelf de spanning als die bij gewone banden gebruikelijk is. Twee-delige velgen zijn onbruikbaar. De band kan niet gemakkelijk lek worden, omdat een beschermende rub berlaag van bijzondere samenstelling zioh rond ieder indringend voorwerp sluit. Wordt zo'n voorwerp weggetrok ken, dan wordt de rubbersubstantie mede in het ontstane gat getrokken, waardoor dit weer wordt afgesloten. De band is onder alle denkbare omstan digheden beproefd en volgens de fa briek waren de resultaten zelfs boven verwachting. Op deze nieuwe soort band van Goodrich schijnen geen patenten te rusten, zodat andere fabrieken op de duur ock dergelijke producten kunnen gaan afleveren. Gezien de voorshands kleine produc tie is van export nog geen sprake. Men zal dit nieuwe product pp de RAI kun nen zien. Bij de viering van het 25-jarig huwelijksfeest van het Engelse koningspaar. De burgemeester van Londen leidt het Eng. Koningspaar de St Pauls Kathedraal binnen. Typisch Engels zijn de historisch^ kleurrijke klederdrachten. Voor - Londen was het gisteren een grote dag: die van de zilveren bruiloft van koning George VI en koningin Elizabeth. De feeststemming was niet zo uitbun dig als tijdens de overwinningsfeesten en bij het huwelijk van de prinses.. Zij is echter blijmoediger dan tijdens de overwinningsfeesten, terwijl ditmaal milde zonneschijn de feestvreugde ver hoogde. De menigte hoopte zich snel op in alle straten tus-sen Buckingham Palace en de St. Paul's, en op de 27 openbare wegen, die sedert 10 uur voor het auto verkeer waren afgesloten en waar ge- meentestraatvegers bezig waren zand te strooien, groeide de toeloop zienderogen. De eerste postbestelling bracht meer dan duizend aan de koning en koningin gerichte felicitatiebrieven, die uit alle hoeken der wereld komen. Als gewoon lijk was de koning vroeg opgestaan en heeft zich eerst met de staatszaken be zig gehouden. Onder de saluutschoten van 82 stuk ken geschut reden de koning en de ko ningin in een door zes paarden getrok ken open rijtuig van het Buckingham Palace naar de St. Paul. Het rijtuig werd voorafgegaan en gevolgd door ruiters. Prinses Margaret had bij haar ouders in het rijtuig plaats genomen, terwijl prinses Elizabeth en haar echtgenoot in een ander rijtuig volgden. Aan de Temple Bar had een historisch schouwspel plaats. Hier bevindt zich de grens tussen de „City" en de rest van het koninkrijk. De koning bevindt zich hier niet geheel meer op eigen gebied, hij komt in het eeuwenoude domein van de effectenmakelaars, de bankiers en de reders. Om het met paarlen en diaman ten bezette zwaard, het zinnebeeld van de oude vrijheden, dat door de lord- mayor in staatskledij wordt aangebo den, aan te raken., werd een ogenblik stil gehouden. Bij aankomst te St.. Paul's schreden de koning en koningin de treden op naar de grote ingang aan de Westzijde, waar trompetters van de Household Cavalry in schitterende uniformen een fanfare bliezen. Herauten in middeleeuwse dracht gin gen de stoet vooraf qaar de Zuidelijke zijbeuk langs minister-president Attlee en zijn kabinet, buitenlandse ambassa deurs en ministers en vertegenwoordi gers van het Britse imperium. In zijn toespraak zeide de aartsbis schop van Canterbury, dr Geoffrey Fis her, o.m.: „Door al de veeleisende plich ten van hun openbare positie straalt de glans van een huiselijk leven, waarin de hoedanigheid en de harmonie van hun bestaan zetelt. Daarom is de nationale viering van deze zilveren bruiloftsdag in wezen een groot feest met een intiem huiselijk karakter voor ons allen." Na de dienst, die besloten werd met het nationale volkslied en een fanfare van de trompetters, reden de koning en koningin luide toegejuicht door de dui zenden, die langs de kaden van de Theems stonden opgesteld, terug naar Buckingham Palace. Koning George en koningin Elisabeth hebben gisteravond via de radio hun dankbaarheid geuit over „onze 25 jaar gelilk tezamen, de gelegenheden, die ons gegeven zijn om ons geliefd land te die nen, en de zegeningen van ons thuis en onze kinderen." DE HEER PLESMAN VERWACHT VOOREERST GEEN VLIEGTUIGVERNIEUWIN GEN. Onderhandelingen over vliegvelden. De heer Plesman, directeur van de KLM, heeft te New-York verklaard, in de komende 5 of 6 jaar geen bijzondere vernieuwingen op het gebied van de vliegtuigbouw te verwachten. Zelfs in dien de turbine-straalvliegtuigen mo menteel besohikbaar zouden zijn voor commercieel gebruik, zouden de be staande luchthavens en landingsterrei nen ze niet kunnen bedienen., daar zij het huidige luchtverkeer nauwelijks kunnen verwerken. Nog vele jaren zou het passagiersvervoer de voornaamste bron van inkomsten vormen voor de luchtvaartmaatschappijen. De KLM voert thans onderhandelin gen® over het gebruik van nog enkele vliegvelden voor het verkeer van het Oosten, n.l. Chicago, en Los Angeles voor het verkeer van het Westen. Bovendien zal de KLM verzoeken in New-York te mogen landen voor com merciële doeleinden op de route van Amsterdam naar Curasao, waarbij in New-York geladen en gelost zou mo gen worden. BINNENLAND. Twee auto's, die aan ex-kelzer Wil helm toebehoorden toen hij In balling schap te Doorn woonde, zijn door de Ne derlandse regering te koop aangeboden ln de V. S. Bij voldoende deelneming zullen ook dit jaar door het Ned. Roode Kruis kin dertransporten naar Denemarken en Zwe den worden georganiseerd. Alleen kinde ren kunnen worden medegenomen, die door een Deense of Zweedse familie zijn uitgenodigd. Zij moeten in het bezit zijn van een geldig Nederlands paspoort. Gisterenhielden de Katholieke so ciale orgfinlsatles ln „Bellevue" te Amster dam een congres, waarin voorlichting werd gegeven over het communisme. Aanwezig waren o.m. de ministers mr dr J. P. Wit- teman en A. H. J. L. Flévez, de leider van de Katholieke Kamerfractie prof. E. P. Romme en vele Katholieke Kamerleden. Gisteravond reed een vrachtauto met oplegger van de ATO bij de vlucht heuvel van de kruising Fred. Hendrik straat en De Clerqstraat te Amsterdam, toen de wielrijder door tot nog toe onop gehelderde oorzaak onder de oplegger te recht kwam en vrijwel op slag werd ge dood. In de vacature-KoeJemans was, gelijk gemeld, de heer N. A. Mourer benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer. Deze heeft echter voor zijn benoeming bedankt. In zijn plaats is benoemd verklaard de heer J. .Brandenburg te Amsterdam, die echter reeds lid dier Kamer ls. Ter gelegenheid van de Nederlandse dag heeft een afvaardiging van Neder landse industriële gisteren onder leiding van de Nederlandse ambassadeur te Brus sel, baron Van Harlnxma thoe Slooten. en de Nederlandse minister van verkeers wezen lr Vos-, een bezoek gebracht aan de Internationale Jaarbeurs te Brussel. BUITENLAND. Op voorstel van Ecuador heeft het bureau van de Pan Amerikaanse confe rentie besloten, dat ae tiende Pan Ame rikaanse conferentie te Caracas zal plaats hebben. Het Britse militaire bestuur in Duitsland heeft geweigerd een vergunning te verlenen voor het drukken van een communistisch 1-Meimanifest aan de Hamburgse bevolking. De christen-democratische unie en de christen-socialistische unie van de Brits- Amerikaanse zone van Duitsland zullen een ontwerp voor een Duitse grondwet opstellen. De Democratisch Socialistische Jon- waarblj proi woord zal voeren. Volgens berichten ln de Oostenrijkse pers ls tijdens een bijeenkomst van dok ters te Graz besloten een staking af te kondigen, IndieD niet aan de verlangens der dokters tegemoet gekomen wordt, Het hoofd van het Cubaanse leger heeft in een rondschrijven aan alle leger posten de order uitgegeven, dat op 1 Mei geen communistische demonstraties mo gen worden toegestaan Koreaanse opstanden in Kobe en Osaka zijn het werk van Japanse en Ko reaanse communistische raddraaiers, aldus verklaarde generaal Eichelberger, de op perbevelhebber van de Amerikaanse be zettingsstrijdkrachten. Onder de 800 per sonen. die sedert gisteren zijn aangehou den, bevinden zich .,8 Japanse commu nistische leiders". De Amerikaanse overheid maakt boven dien bekend, dat de grootscheepse razzia, die gisteren is begonnen, zal worden voortgezet tot alle verdachten zullen zijn aangehouden. Elf van de zestien Joegoslaven en Oostenrijkers, die vorige week voor het gerechtshof van LJoeblJana hadden te ver schijnen zijn ter dood veroordeeld wegens sabotage en verraad; onder hen ls een vrouw. Vier anderen werden tot 15 20 jaar dwangarbeid veroordeeld. In Calcutta woeden cholera, pokken en builenpest. Tot vorige week waren er, sedert Juni laatstleden, 4946 doden aan pokken en 956 aan cholera. Builenpest ls weer in de stad verschenen voor het« eerst sedert 50 Jaar. Nog gisteren vielen door deze ziekte zeven doden. Socialisten en communisten zullen met hun onderscheidene vakverenigingen afzonderlijke 1-Mel-dQmonstratIes houden in Berlijn. De leuze van de socialisten zal ..vrijheid en brood" zijn, die van de com munisten „vrijheid en eenheid". - Volgens Radio Boedapest heeft Nagy. voorzitter van het Hongaarse Huls van Afgevaardigden, bekend gemaakt, .dat 35 sociaal-democraten en 5 leden van de boerenpartij hun zetels te/ beschikking hebben gesteld. Tan Joeg, het Joegoslavische persbu reau, meldt, dat Joegoslavische grens wachten twee Britse officieren en een vrouw vlak bij de Oostenrijkse grens hebben gearresteerd. Een dtr Britse offi cieren werd, toen hij onverhoeds een aan val op een der twee grenswachten deed, doodgeschoten. De Joegoslavische autori teiten zullen een onderzoek naar dit voörval Instellen. De woordvoerder van het Ameri kaanse departement van buitenlandse za ken heeft verklaard, dat het Joegoslavi sche ministerie van buitenlandse zaken de ambassade der Verenigde Staten te BelgTado heeft verzocht het Amerikaanse personeel van het consulaat der Verenig de Staten te Zagreb te beperken wegens .hulsvestingsmoellljkhede a". BIJ een botsing tussea eer. Joego slavische en een Italiaanse grenspatroullle bij het dorp Grimaces in de provincie Udlne zijn een Joegoslaaf en een Italiaan gedood en drie Italianen gewond. President Trumans kablnetscommls- sle voor het wereldvoedselprogram heeft medegedeeld, dat het mogelijk zou zUn de graanexport gedurende de rest van het marktjaar, eindigend 30 Juni aanstaande, te verhogen, ten einde hét totaal der graanexport te brengen op ongeveer vijf mlllioen bushel meer dan vorig Jaar. Enkele predikanten in Denemarken zijn begonnen met een nieuwe wijze van prediking. Het ls de z.g vraaggodsdlenst- oefening. Zij gaan uit van het feit, dat er vele mensen zijn, die rondlopen met on beantwoorde vragen van allerlei aard, hen de vrede roven en aan een gezond chris telijk leven ln de weg staan. VROUW DOOR ROOKVERSTIKKING OMGEKOMEN. Zij wilde haar poes en kanarie halen Gistermiddag brak in het perceel Eer ste Constantijn Huygensstraat 25 te Am sterdam brand uit. Twee brandwachten vonden op de zolderverdieping een vrouw die dood bleek te zijn. Het was de 38-J. mevr. H. van Campen, die met een vriendin de zolderverdieping bewoonde. Zij moet door rookverstikking om het leven zijn gekomen. De bewoonster van de tweede etage, mevr. Bartelsman vertelde: „Ik was bij mevr. Van Campen, toen een andere be woonster van het huis schreeuwde, dat er brand was. Dadelijk renden mevr. Van Campen en ik naar beneden. Maar op de tweede etage aangekomen, zag ik dat de trap in brand stond, zodat ont snappen daarlangs niet meer mogelijk was. Toen ik mijn huiskamer inrende, om via het balcon naar de buren te vluchten, riep mevr. Van Campen, dat zij haar poes en haar kanarie ging ha len. Zij stormde weer naar boven, maar kon niet meer terugkomen, omdat in tussen de trap van de twebde naar de derde verdieping ook was gaan bran den. De bewoners van de eerste etage ver loren hun hele inboedel, des te tragi scher, omdat zij vijf jaar geleden bij een bombardement eveneens alles zijn kwijt geraakt NA 1 MEI UITVOERVERGUNNING VOOR MOTORRIJTUIGEN. De ANWB vestigt er de aandacht op, dat na 30 April a.s. alle motorrijtuigen, welke de Nederlandse grens overschrij den, voorzien moeten zijn van de ult- voeiwergunningdaartoe ingesteld door de Centrale Dienst van ln- en uitvoer. De verkeersbonden kunnen deze docu menten op aanvraag verstrekken. Daartegenover ls het Belgische trip tiek dan niet meer vereist. De Belgi sche banden-registratie is niet tegelijk met het triptiek vervallen. De overige tot dusverre noodzakelijke stukken blijven eveneens gehandhaafd, oa. dus het nationaliteitsbewijs, dat men in elk geval nodig heeft bij terug keer naar ons land. Verder blijven ook de speciale documenten voor vracht wagens bestaan (Niwo-ontheffing, ver- voersvergunning enz.). KOFFIE IN RESTAURANTS WORDT BETER! Met ingang van 9 Mei a.s. zullen de toewijzingen koffiesurrogaat aan de Horeca-bedrijven vervangen worden door toewijzingen echte koffie, zij het dan in de verhouding 2:1. Door deze verstrekking is het moge lijk een kopje koffie te serveren, dat op redelijke wijze aan de eisen van het publiek kan voldoen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1