Gaan de communisten in Italië dreigen! Joodse aanval op Haïfa Plaats der „Repoeblik" is in de Westelijke orde Generaal Koenig bewondert ons leger WEERBERICHT Nederland sleune de opbouwende nalionalislische elementen Lof over voortreffelijke, moderne opleiding Wat er in Indië gebeurt 87ste Jaargang VRIJDAG 23 APRIL 1948 No. 26369 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst er» J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden: 80 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no.: 67055 Alle manifestaties verboden Onze correspondent te Rome telefoneer de ons gisteravond: Te Rome vergaderde hedenmorgén de commissie voor de openbare orde onder voorzitterschap van Paccardi. waarbij ook de minister van Binnenlandse Za ken aartwezig was. Er komen namelijk nog stèeds rapporten binnen, inzake een zekere spanning ten gevolge van de overwinning van de Chr. Democraten bij de verkiezingen. Vooral uit Toscane en sommige kleinere steden in Piemon- te, benevens uit de landbouwdistricten in Apulie, waar het grootgrondbezit overheerst en een bevolking van hoofd zakelijk arme dagloners bestaat, komen berichten van dien aard, dat waakzaam heid geboden blijft. De regering, die duidelijk heeft gemaakt dat zij de de mocratische vrijheden volkomen zal eerbiedigen, kan niet dulden van ex tremistische elementen van enige zijde de orde verstoren' of dat de wederop bouw door agitatie wordt belemmerd. Er gaan geruchten, dat de communisten door de bedreiging met onlusten de overtuiging willen vestigen, dat volledi ge handhaving van de orde slechts mo gelijk zal zijn, wanneer de communisten deel uitmaken van de regering. In kringen van De Gasperi worden deze geruchten niet zonder meer ge loofd, doch wel is duidelijk, dat de re gering niet voornemens is. voor een dergelijke bedreiging te wijken of er zich door te laten beïnvloeden. De meeste spanning heerst in Apulie. met name in het gebied rondom San Severo, waar de arme landbouwbevol king sterk door communistische invloe den is bewerkt. Alle openbare manifestaties zijn door de overheid in geheel Italië verboden, waaraan ook de Christen Democraten zich onderwerpen. De voor 25 April aangekondigde communistische demon stratie in Milaan ter gelegenheid van de bevrijdingsherdenking van Noord- ïtalië is op grond van die algemene be paling eveneens verboden, doch de par- tisanen worden onder bepaalde voor waarden in staat gesteld, deze dag te herdenken. In Rome was gisteren voor het eerst na vele weken de normale rust weerge keerd, en ook de gemotoriseerde politie patrouilles waren niet geregeld te zien. Een belangrijke vraag is thans, wan neer de verkiezingen voor de autonome gebieden zullen plaats vinden. De be doeling is, deze in het najaar te houden, en hun resultaat zal belangwekkend zijn, omdat tegen die tijd de angst voor een algemene communistische overwin ning zal zijn geweken, zodat dan zonder onzuivere invloeden een meninig ten aanzien van de politiek zal worden ge uit. Bij Napels is het tot een vuurgevecht tussen politie en communisten gekomen, die de kerk en andere gebouwen in brand trachtten te steken. Een com munist werd gedood, vijf gearresteerd, terwijl vele wapenen en munitie in be slag' werden genomen. Een grote menigte heeft in de afge lopen nacht na een handgemeen tus- Treinverbinding met Berlijti gestaakt. De spoorwegkantoren van de drie Westelijke mogendheden in Berlijn heb ben telefonisch de mededeling gekregen van Russische zijde, dat de Nord Ex press niet mag rijden voordat nieuwe regelingen zijn getroffen met de Sovjet- autoriteiten. De Nord Express onder houdt de verbinding van Berlijn, met het Westen sinds 1945 en vervoerde staatsburgers van geallieerde mogend heden,die op verzoek van Russische be ambten hun bagage en papieren moes ten tonen. Deze Sovjet-maatregel zal de laatste schakel in het passagiersvervoer van Berlijn naar het Westen verbreken. De Franse autoriteiten treffen voor bereidingen om in verband hiermede bussen te laten rijden tussen Berlijn en Brunswijk. Sinds begin April hebben de Engelsen een busdienst op deze route. Generaal-majoor Herbert, de Britse commandant van Berlijn, heeft het te genhouden van postzendingen naar de Westelijke zones door de Sovjets „een unilaterale schending van een vierzij dige overeenkomst" genoemd. Sinds het vervoer van postpakketten uit Berlijn naar het Westen op 1 April door de Russen werd verboden, hebben 2500 ton pakketten zich in Berlijn op gestapeld. De vliegtuigramp boven Berlijn De Britse plaatsvervangende militaire gouverneur in Duitsland, generaal Brownjohn, heeft de Russische be schuldiging. dat de Britse autoriteiten zouden hebben „geknoeid" met het wrak van het boven Berlijn veronge lukte Russische vliegtuig tegengespro ken. Hij ontkende voorts, dat het be wijsmateriaal vervalst zou zijn. CONFISCATIE VAN FABRIEKEN IN SOVJET-SECTOR VAN BERLIJN. Naar vernomen wordt, is een aanzien lijk aantal fabrieken in de Sovjet-sector van Berlijn geconfisqueerd door het door de Russen ingestelde beheersinsti tuut. Dit lichaam is belast met de in beslagneming err „overdracht aan het volk" van, industriële ondernemingen die aan vroegere Nazi's en oorlogsmis dadigers behoren. WEINIG WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: In het Zuid-Westen van het land aan vankelijk nog plaatselijk enige regeh, overigens geleidelijk afnemende bewol king. Weinig verandering in tempera tuur des nachts. Morgen overdag weer enige stijging van temperatuur. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Noord-West en Noord-Oost. 24 APRIL. Zon op: 5.25 uur; onder: 19.52 uur. Maan op: 21.27 uur; onder: 5.48 uur (V.m.). Hoogwater te Katwijk te 4.10 en 1&29 uur. sen de Christen-democratische burge meester en een communistische afge vaardigde een aanval gedaan op het bureau der communistische partij te Terlizzi nabij Bari. Het bureau werd verwoest. Romita. de vroegere Italiaanse minis ter van Openbare Werken en leidende figuur in de links-socialistische partij van Nenni, heeft tegenover journa listen verklaard, dat de socialisten zo wel in de Senaat als in de Kamer een autonome fractie moesten vormen, ge heel apart van die der andere politieke partijen, welke het volksfront vormen. Romita zeide dat hij en zijn aanhan gers alle pogingen in het werk zouden stellen om van de partij van Nenni een duidelijke verklaring te verkrijgen ten gunste van het plan-Marshall, dat hij als het enige middel beschouwt om ar beid te verschaffen aan de arbeiders ln het kader van het Europees economisch herstel. Montgomery: „geen druk op de knop-oorlog" LANDLEGER BLIJFT NODIG. Veldmaarschalk Montgomery, chef vaai.de Britse imperiale generale stal, heeft in een toespraak tot leger-cadet- ten te Londen verklaard, dat Engeland in enige toekomstige oorlog geprepa reerd moet blijven op „de strijd te land". „Wij horen vee) spreken over een „druk-op-de-knop-oorlog". Ik zou er echter de nadruk op willen leggen, dat de geleerden tot nu toe geen enkel wapen of ander middel hebben ont dekt, dat het opgeven van de huidige techniek der oorlogvoering te land kan rechtvaardigen." BELGA ONTSLAGEN VAN RECHTSVERVOLGING. Met betrekking tot het gerechtelijk onderzoek, dat tegen het persagentschap Belga enige tijd geleden door de Belgi sche regering werd ingesteld naar aan leiding van geruchten over een devalua tie, wordt thans vernomen, dat dit on derzoek met een ontslag van rechts vervolging is gesloten. Zullen Arabische landen Ingrijpen? Joden hebben een zware aanval inge zet op de Arabische stellingen bij Haïfa. Volgens officiële mededelingen hebben de Joodse strijdkrachten de voornaamste strategische punten langs de kust onder contróle. Ruim een et maal lang is Haïfa beschoten door ma chinegeweren en geweren. Van de b'èrg Carmel zetten de Joden hun hoofd offensief in tegen de zestigduizend Arabieren van Haïfa. „Ohoery huis", het hoofdgebouw van de Palestijnse spoorwegen is, naar verluidt, geheel uitgebrand. De twintigduizend inwo ners van het district Soek vluchtten in paniek, toen de eerste golf van Joodse strijders naderde. Volgens politie-rap porten hebben de meeste Arabische vrouwen en kinderen gepoogd Acre te bereiken. De Haganah heeft de Arabieren een wapenstilstand aangeboden, op voor waarde, dat deze hun wapens zouden overgeven en „alle buitenlandse strij ders" uit Haïfa zouden verwijderen. Strijdkrachten van de Haganah heb ben de stad thans bijna geheel in haar macht. Aan Britse zijde zijn een dode en 16 gewonden gevallen. Naar gemeld wordt, hebben de Ara bieren in het district Wadj Nisnas zware verliezen geleden. Officieel wordt meegedeeld, dat Ara bische eenheden op geïsoleerde punten in Haïfa nog stand houden. Britse troepen hebben zich ingegraven rond om Kingsway, het voornaamste zaken centrum, dat tussen het Arabische en het Joodse stadsdeel ligt. Haïfa heeft 145 000 inwoners, van wie ruim 40 pro cent Arabieren zijn. Volgens de Haganah zijn in de strijd om Haifa 20 Arabieren gedood en be dragen de eigen verhezen 4 doden en ongeveer 32 gewonden. Van de zijde van de Haganah wordt voorts gemeld, dat een detachement van de Irgoen Zwai Leoemi aan de gevechten heeft deelgenomen. Elke bedreiging van de Britse ver bindingslijnen zal worden tegengegaan „met de strengste maatregelen, de staat van beleg inbegrepen". Britse mari niers verdedigen de haven van Haifa, die voor evacuatie gebruikt moet wor den. Alle Britse strijdkrachten in Je ruzalem zijn gealarmeerd „voor het ge val de Haganah een zelfde aanval op de heilige stad willen ondernemen." Van Arabische zijde worden daar be sprekingen ingeluid, om geregelde troe pen naar Palestina te doen oprukken. De regent van Irak zou met dit doel naar koning Abdoellah van Transjor- danië, dat het Brits leger heeft, zijn vertrokken. Te Lake Success is het debat over Palestina voortgezet, doch tot enig re sultaat heeft het niet geleid. Alle par tijen blijven haar eigen standpunt handhaven. President Truman zeide op een pers conferentie: De" enige manier, waarop de V.S. troe pen naar Palestina zouden zenden, zou zijn als deel van een politiemacht der V.N. Op de vraag, of goedkeuring van het Congres verkregen zou moeten wor den voor het uitzenden van troepen, noemde Truman een aantal voorbeel den uit 't -verleden van gevallen, waar in zijn voorgangers zonder toestem ming van het Congres tijdens onlusten in centraal-Amerikaanse republieken troepen (hadden gezonden ter bescher ming van de Amerikaanse belangen. Te Cairo is gemeld, dat onder de lijken van soldaten der Haganah. die op het slagveld van Misjmar Hemek zijn gevonden, er vijf aan de hand van zioh op hen bevindende documenten geïdentificeerd zijn als van Sovjetms- sisohe officieren. Volgens geruchten zou ock een Sovjetrussisch officier gevan gen genomen zijn. PRO-COMMUNISTISCHE BRITSE AMBTENAREN VAN HUN POST ONTHEVEN. Gemeld wordt, dat 15 vooraanstaande pro-communistische ambtenaren in En geland van hun post worden ontheven. Onder hen bevinden zich vier vrouwen. Zij zijn werkzaam op de ministeries van voedselvoorziening, arbeid, volksgezond heid ep vliegtuigbouw. De betrokken ambtenaren zullen, met behoud vfen sa laris, met speciaal verlof worden ge zonden. Oproep tot Europese Federatie Een der hoogtepunten van het bezoek van Generaal Koenig aan ons land vormde het militaire défilé te zijner ere te Amersfoort. Hieraan namen 2400 man „troepen en enige esquadrons pantser- en gevechtswagens deel. Generaal Koenig, voorgelicht door Generaal Kruis slaat het voorbijtrekken van de gevechtswagens gade. TIJDENS HET „CONGRES VAN EUROPA". Vrijdag 7 Mei zal de burgemeester van Den Haag de 800 deelnemers aan het „Congres van Europa" verwelkomen, waarna de heer P. A. Kerstens het con gres zal openen en de ere-voorzitter Winston Churchill, een toespraak zal houden. Prinses Juliana en prins Bern- hard. zullen gelijk gemeld deze ope ningszitting bijwonen, 's Avonds is er een receptie door de Ned. regering op Kasteel Oud-Wassenaar. Zaterdag d.a.v. vergadert- het congres in drie secties. Het hoogtepunt is Zondag 9 Mei. Op de openbare betoging op de Dam te Amsterdam ..preekt de burgemeester der hoofdstad een welkomstwoord, waarna korte toespraken worden ge houden door o.a. Churchill. Jouhau, Koos Vorrink, Henri de Greeve en ds Gravemeyer. Op Maandag 10 Mei worden de rap porten van de politieke en van de culturele sectie behandeld in plenaire zitting. Na de sluiting van het congres zullen de gedelegeerden worden ontvangen door Prinses Juliana en Prins Bern- hard. Het is de bedoeling, dat in- de slot zitting een boodschap tot de bevolking van Europa'wordt gericht, waarin wordt gewezen „op de noden, de verlangens en de eisen van deze "tijd, en op de noodzaak, te komen tot een federa listisch Europa". HET „LABOUR-TELEGRAM AAN NENNI". De leiders der Britse 'conservatieve partij hebben een Lagerhuisdebat "ver langd aangaande het telegram met goe de wensens, dat door een groep Labour- parlementsleden verzonden is akn de Italiaanse socialistische partij van Nen ni, deel van het volksfront. De opposi tie in het Lagerhuis ging tot deze actiè over, nadat de regering geweigerd had een onderzoek door alle partijen toe te staan, aangezien het „een interne aan gelegenheid van de Labour-partij" be trof. MIJN ST AKIN G IN FRANKRIJK. Ongeveer 130.000 mijnwerkers zijn in staking in het mijngebied rondom Rijs- sel in Noord-Frankrijk. De mijnwerkers stellen de eis, dat hun een rouwdag met doorbetaling van hun loon wordt toege staan, in verband met de explosie, die Maandag te Salaumines plaats vond. Zij eisen voorts betaling voor de dagen, .Waarop tengevolge van de ramp niet werd gewerkt, vol loon voor de gewon den en een premie van 5.000 fr. voor de leden der reddingsploegen. In vele mij nen is het werk ten dele neergelegd, in andere geheel. ZONDER ZWARTE BARET. De eerste person^;" berecht wegens moord, nadat het Britse Lagerhuis voor vijf jaar de doodstraf heeft afgeschaft, as de 22-jarige Thomas. Hij werd schul dig bevonden aan de dood van de po- litiéman Edgar. In plaats van de lange formule, die tot dusver bij een doodvonnis werd uit gesproken, zei rechter Hilbery slechts: ,.De straf, die het Hof u oplegt, is de bij de wet voorgeschreven straf, te we ten: de dood door ophanging." De rech ter had evenwel niet de gebruikelijke zwarte baret op. Ook stond er niet, zoals tot dusver, een geestelijke achter de rechter om het woord vamen" uit te spreken na de woorden: „Moge God uw ziel genadig zijn." (Van onze Parlementaire Redacteur). In de Indische kwestie koiüt het in ternationale aspect tc sterker op de voorgrond, naarmate de tegenstelling tusen communisme en anti-commu- nisme zich toespitst. Het was de heer Kerstens (Kath.). die daarop tijdens de behandeling van Overzeese Gebiedsdelen in de Eerste Kamer, wees. Djokja moge, om wel ke redenen dan ook, met de Sovjets coquetteren, aldus deze spr„ zo zijn ook alle repoeblikeinen er van over tuigd dat hun plaats in de Westelijke orde ligt. Indonesië is niet alleen economisch, doch ook strategisch van zeer groot belang voor het Angel saksische blok; en de Indonesische schakel staat via Nederland in ver band met de wereldorde. Hier ligt de, vermoedelijk blijvende, basis voor de samenwerking tussen Nederland en Indonesië, mits wij loyaal aan de Federatie de Ver. Staten van In donesië zelfstandigheid toekennen. Wü moeten niet trachten, via de Unie een staatsrechtelijke greep op Indo nesië te houden. Als Djokja waar van spr. ook in het jongste incident de onmacht en/of onwil gedemon streerd zag belemmerend werkt, dan zal Nederland de hand moeten bieden aan die nationalistische ele menten, die willen opbouwen. Eigenlijk was deze rede het meest tegemoetkomende geluid jegens het standpunt der oppositie, dat wij tot dus ver hebben gehoord; welk standpunt thans weer met evenveel gloed als des kundigheid werd geformuleerd door de heren Algra (AR) en Molenaar (VVD) Ook de heer De Zwaan (CH) deed dit, in grote trekken, maar tot hem als oud-Indischgast spreekt het mislukken der tot nu toe gevolgde Indiëpolitiek sterker; hij keerde zioh dan ook krach tig tegen minister Jonkman, wie hij dubbelzinnigheid verweet. Er is, aldus spr., geen wezenlijk verschil tussen het streven van regering en oppositie, doch slechts onderscheid in methode. De re gering zoekt bjj het totstand brengen ener nieuwe orde niet naar overeen stemming met de loyalen. maar met de revolutionnairen Hetgeen tot resul taat heeft, dat de loyalen ook de re- volutiormaire weg werden opgedreven, in de Oost zowel als in de West. De Duitsers niets geleerd? NAZI ALS BURGEMEESTER HERKOZEN. Te Schwabisch Gmund in de Ameri kaanse zone van Duitsland is met over weldigende meerderheid van de 33-dui- zend zielen tellende bevolking de vroe gere nationaad-sccialistisohe burge meester, Fr am Konrad, herkozen, aldus meldt 't Amerikaanse legerblad ..Stars and Stripes". Konrad was sedert 1932 lid van de partij en heeft ook deel uitgemaakt van de S.A. Zijn tegenstan der bij de verkiezing was de half-Jood Franz Czisch, de eerste burgemeester van de stad na de oorlog. Volgens het Amerikaanse blad zijn de supporters van Czisch mishandeld en geterrori seerd, werden grote Davidssterren op de straten geplakt en is aan Czisch ook materiële schade berokkend. Tij dens de verkiezingscampagne leenden de aanhangers van Konrad een auto met geluidsinstallatie van de plaatse lijke communistische partij af deling en maakten daar propaganda mee. Federale vorm de beste voor Duitsland Generaal Koenig, de bevelhebber van het Franse bezettingsleger in Duitsland blijkt vol bewondering te zijn voor het Nederlandse leger. Hü deelde mee, zeer getroffen te zijn door de uitstekende'geest, die er in heerst. Vol lof was hij over het jonge kader, over de voortreffelijke en moderne op leiding: en over de ernst waarmee de jeugd die" opleiding in het leger volgt. Hij "bezocht verschillende legeronder delen en was daardoor in de gelegen heid zich zelf een beeld te vormen over de uitstekende methode, welke bij de opleiding werd toegepast. „Uw kader is uitstekend op de hoogte. Het heeft zich door vele buitenlandse be zoeken een goed inzicht verschaft in de beste en meest moderne wijze van instructie." K k j - Met ingang van 1 Juni as. zal een V PT WOOrn eendaagse treinverbinding tussen Sema- VV WWI r en Batavla tot stand komen- BINNENLAND. Op initiatief van Buma en de stich ting „Nederlandse muziekbelangen" is een gedenkteken opgericht op het graf van de op 8 September 1944 overleden componist Jan van Gilse, dat zich bevindt op het kerkhof van het „Groene Kerkje" te Oegst- geest. Het gedenkteken is ontworpen aoor de beeldhouwer Marl Andrlessen. De ont hulling zal geschieden op 11 Mei a.s, des middags te 3'uur. Op 76-jarlge leeftijd is te Muiden overleden de heer J. L. de Raadt, oud burgemeester dier gemeente. Dezer dagen is de benoeming te verwachten van de heer D. G. E. Middel burg, consul-generaal in Sjanghai, tot consul-generaal te Antwerpen, ln de plaats van de heer Ruys. De Franse generaal Koenig heeft gis termorgen met een Nederlands legervlieg tuig een kort bezoek aan het Leeuwar dense vliegveld gebracht. De 58-J. gepensionneerde ambtenaar der N S., A. M. te Amsterdam, was gis termiddag bezig met werkzaamheden in de kelder van zijn woning; hij werd door de eiectrische stroom getroffen en over leed onmiddellijk. Bij K. B. Is aan de minister van oor log de heef Fievez verlof verleend tot het aannemen van het Grootkruis ln de Kroonorde van België. BUITENLAND. Hans Fuchs, een 25-Jarige Duitse boer, die ziln verloofde had vermoord, ls door een gerechtshof te Mueuchen van de doodstraf vrijgesteld, daar hil als lid van de „Fuehrer brigade" was grootge bracht en „men daarom niet kon ver wachten, dat hil enige morele remmen had". Een Amerikaans tribunaal voor oor logsmisdaden te Neurenberg heeft 23 van de 24 vroegere hoge functionarissen van de LG. Far ben vrijgesproken van be schuldigingen wegens plundering van fabrieken in Tsjecho-Slowaklje en Oos tenrijk. Deze vrijspraak betreft alleen de beschuldigingen t.a.v. deze twee landen en geldt niet voor die t.a.v. de plunde ringen ln Polen, de Sovjet-Unie Frank rijk en Noorwegen. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken. Will ard Thorp, heeft aangedrongen op het voeren van een campagne met het doel te komen tot uitbreiding van de Amerikaanse aanko pen van Europese goederen. Gewapende Arabieren hebben een aanval gedaan op de Barclaybank te Jeru zalem en zijn met 18.000 pd. st. ont komen. Koning George van Engeland, ko ningin Elizabeth en prinses Margaret zul len voor hun reis naar Nieuw Zeeland en Australië van 27 Januari tot eind Juni 1949 Engeland verlaten. Het Britse en het Amerikaanse mi litaire bestuur heeft de Duitse raad voor de kolenlndustrle van het Ruhrgebled op dracht gegeven onmiddellijk een intensief onderzoek in te stellen naar de daling van de kolenproductie met ruim 30.000 ton per dag in het Ruhrgebled, die de laatste weken heeft plaats gevonden. De Noorse brigade zal tot 1951 aan de bezetting van DuttslqAl blijven deelne men met het oog op „de internationale toestand", zo is te Oslo medegedeeld. De Berlljnse gemeenteraad heeft met 83 tegen 20 stemmen een nieuwe grond wet aangenomen. De door de communis ten beheerste socialistische eenheidspartij stemde tegen Ongeveer 200.000 mijnwerkers heb ben gisteren gehoor gegeven aan de op roep van hun ledder, John Lewis, om het werk te hervatten. Naar verluidt, hebben thans ten minste 330.000 van de 400.000 mijnwerkers het werk hervat. Generaal Koenig deelde voorts mee, ten zeerste getroffen te zijn door het zeer goede en levendige contact, dat er in ons land tussen de bevolking en het leger bestaat. Het blijkt, dat het stre ven van generaal Kruis, om tot een goed en wezenlijk samengaan van volk en leger te komen, al successen heeft. De Franse bezoeker heeft ook gelegen heid gehad te zien, dat er in ons land hard aan het herstel gewerkt is en wordt. „Niettegenstaande de zware sla gen, die aan het land werden toege bracht, heeft het Nederlandse volk kans gezien door hard werken reeds veel te bereiken." zo zeide hij. Generaal Koenig gaf over Duitsland een mening, die niet alleen gebaseerd is op de periode, waarin hij er als 'be velhebber van het Franse bezettingsle ger in de Franse zone de leiding heeft. „Ik ben al 15 jaar in Duitsland. Naar mijn opvatting moet men Duits land organiseren op een wijze, die waarde heeft voor de geallieerden, maar ook voor de Duitsers zélf. Generaal Koenig achtte een fede rale vorm voor Duitsland de beste. Ten aanzien van het opnemen van Duitsland in de Europese Federatie meende hij, dat zulks beslist nodig is. Alleen moet men natuurlijk voorko men, dat Duitsland daarin een eerste plaats gaat innemen. „Wij moeten vooruit en vele Duitsers begrijpen heel goed. dat zij een andere weg moeten volgen en een andere plaats moeten gaan innemen." Hij achtte het nodig, dat er tussen de vijf landen thans een pact gesloten wordt, een samengaan, dat ook op de militaire zijde betrekking heeft. Dat ons land thans de neutraliteit verlaten heeft, achtte hij vanzelsprekend. De vijf landen zullen eerst zelf de maatregelen moeten nemen om in het militaire apparaat te voorzien, los van Amerika. Daarna kan men dan nog zien of de Ver. Staten, daaraan hun steun willen verlenen. Op de vraag, tenslotte een indruk te geven over de toestand in de Franse zone in Duitsland, zei generaal Koenig: „Tot mijn verlegenheid moet ik zeggen goed." De heer Molenaar wees op het loyale karakter der opositle en op het feit, dat de beer Stikker daarom in het college der negen mannen had zitting genomen. De heer Algra wees op de noodzaak van een krachtig bestuur in Indlë, op dat de Indische bevolking niet afhan kelijk gerake van internationale con cerns. waarvan men de funeste gevol gen in diverse midden-Amerikaanse republieken kan zien, en waarvan de symptomen bereids ook in Indlë zijn te onderkennen. Spr. en zijn fractie zijn immer voorstander geweest van de federatieve gedaohte; van een .groeien in vrijheid" Er moet geestelijke verwantschap zjjn tussen Nederland en Indonesië; waar voor bij ons vereist is een vernieu- wing in Christelijke geest, onder af legging van alle rassenwaan en su perioriteitsgevoel. Ook op medisch ge bied hebben wij weer ontstellend veel te doen in Indonesië. Besluiten te Bogota De. conferentie te Bogota heeft het bestaan van Europese koloniën op het Westelijk halfrond veroordeeld en het Voorstel aangenomen tot oprichting van een speciale commissie, die naar vrede lievende middelen moeten zoeken om van deze koloniën bevrijd te worden. 18 landen waren het er over eens. dat „het een juist streven is van de Ame rikaanse republieken om de koloniën op te ruimen". Drie landen onthielden zich van stemming, waaronder de V.S. 17 landen steunden het voorstel voor het oprichten van een commissie, vier onthielden zich van stemming, waar onder'de V.S. De 21 Amerikaanse republieken heb ben met algemerie stemmen het inter nationale communisme veroordeeld en hun volledige medewerking toegezegd om het te bestrijden. KASJMIR VERWERPT VOORSTEL VEILIGHEIDSRAAD. De algemene raad van de nationale conferentie van Djammóe en Kasjmir heeft met algemene stemmen de resolu tie van de Veiligheidsraad (benoeming van een commissie van goede diensten, die tot taak heeft toezicht te houden op een plebisciet over de toekomst van de staat) verworpen. De algemene raad prees de houding van de Indische dele gatie, die geweigerd heeft, „het onrecht vaardige en eenzijdige voorstel" van de Veiligheidsraad te aanvaarden. Verkeer wordt over statusquo-lijn hervat Uit het communiqué der Commissie v, G. D. van gisteravond blijkt, dat in de financieel-economische commissie een belangrijke mate van overeenstem ming werd bereikt. Het verkeer, zowel van personen als handelsgoederen over de statusquo- lijn zal worden hervat, en wel langs wegen, in onderlinge afspraak tussen de regeringen overeen te komen. De eerste resultaten van de hervat ting van het verkeer zullen spoedig merkbaar worden. ONRUST IN HET DJOKJASE. Verschillende bandieten gearresteerd. Blijkens een door de Sultan van Djok ja uitgegeven communiqué, werden tij dens een optreden der Republikeinse ptolitie en militairen tegen een gewa pende bende bij Djokja, drie onruststo kers gearresteerd. Er sneuvelden aan Republikeinse zijde twee man en twee werden gewond. Het communiqué noemt dit een voortzetting van de zuiverings actie tegen ordeverstoorders, zoals die reeds eerder bij Solo en Wonosobo plaats had; de actie was niet gericht tegen een bepaalde organisatie of par tij. Enkele dagen eerder werden eyen- eens in het DJokJase. negen bandieten door de republikeinse politie overmees terd. Verdrag van Brussel in Tweede Kamer NEDERLANDSE WIL TOT EUROPESE SAMENWERKING. (Van onze parlementaire Redacteur). De Tweede Kamer heeft een aanvang gemaakt met de behandeling van het Verdrag van Brussel, waarover bereids op 18 Maart j.l. een regeringsverklaring werd afgelegd en de Kamer zich provi sorisch uitsprak. Feitelijk was de gedachtenwisseling thans een herhaling van het gesprokene op 18 Maart j.l. Wederom bleef niet achterwege een protest tegen de poging, om .,de vijf Westerse mogenheden ach ter het socialistische wagentje te span nen". Maar, gelijk de heer Kerstens op merkte: „De hoofdzaak is, dat we tot een Europese eenheid komen, los van alle politiek of religieuze gezindte. De politiek komt later wel. Dat is nu een maal onvermijdelijk en in zeker opzicht ook goed. Mits men elkaar maar niet verkettert of voor zich het monopolie opeist". Critiek op het ontwerp werd niet veel vernomen. Gewezen werd op het belang van Duitsland, op de onaange name geschiedenis van het Brits em bargo ten aanzien van Indlë, op de mo gelijkheid van toetreding van verdere staten enz. Alles bijeen werd het een getuigen van Nederlands wil tot West- (en wil dere) Europese samenwerking en dt hoop, dat de herboren eenheid dm Ch*. Staten tot de grootste hoogte mag wor» 'den opgevoerd. voortzetting.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1