MORGEN OPENEN LANDHUIZEN van de Gasfabriek Firma M. H. VAN STIJN Het Eeuwfeest Personeel ontvangt een jubileumgratificatie Woensdag 21 April Valkenburg Hartelijk afscheid Ds D. Kuilman VOOR ZELFBEWONING Laatste Berichten Kerkelijk Leven DINSDAG 20 APRIL. Het Eeuwfeest van de Stedelijke Gasfabriek is gisteren gevierd op een wijze een honderd-jarige waardig. Hartelijke toespraken, een door enige honderden personen bezochte receptie en een fraaie wel haast niet te over- ziene bloemenpracht legden evenzovel c bewijzen af van de waardering en hoogachting, welke men van verschillende zijden voor dit jubilerend be drijf heeft. Groot was vooral ook het enthousiasme toen gisteravond wet houder D. v. d. Kwaak mededeelde, dat 't gemeentebestuur besloten had aan het gehele personeel een jubileumgratificatie uit te keren. (Foto Van Vliet) Oud-burgemeester, mr A, v. d. Sande Bakhuyzen, biedt zijn gelukwensen aan. Geheel links de directeur van de Stedelijke Fabrieken voor Gas en Electrici- teit, ir Y. Ykema. Achter mr v. d. Sande Bakhuyzen de vertegenwoordiger van de minister van Economische Zaken, ir G. J. T, Bakker, directeur-generaal der Energievoorziening.. HERDENKINGSSAMENKOMST. Voor de officiële herdenkingsplechtig heid, welke gistermiddag in "de Stads gehoorzaal werd gehouden, bestond gro te belangstelling. Naast het voltallige ooilege van B. en W. waren hier o.m. tegenwoordig de directeur-generaal der Energievoorziening, ir G. J. T, Bakker, die tevens de minister van Economi sche Zaken, prof. dr J. R. M. v. d. Brink, vertegenwoordigde, prof. Ir G. A. Brender Brandis, voorzitter van de vakgroep Gasbedrijven, de oud-bür- gemeester mr A. v. d. Sande Bakhuy zen, de oud-directeur van de Sted. Fa brieken van Gas en Electriciteit, ir G. A. van Klinkenberg, ir J. J. G. van Hoek en mr F. J. J% Trapman namens de Leidse vereniging van Industriëlen en voorts de burgmeesters van die gemeenten, welke in het verzorgings gebied der Gasfabriek liggen, tal van hoofden van dienst, directeuren van diverse gasbedrijven en vele anderen. Nadat de burgemeester, jhr mr F. H. van. Kinschot, al deze personen had verwelkomd, gaf de directeur van het jubilerend bedrijf, ir Y. Ykema, een historisch overzicht, waarvan wij de voornaamste bijzonderheden reeds uit voerig publiceerden. In aansluiting hier op nam de burgemeester wederom het woord. Grote bewondering had spreker voor de moed en het doorzettingsver mogen van de Leidse vroedschap, wel ke in 1845 onder voorzitterschap van burgemeester P. du Rieu, het besluit tot oprichting van een Stedelijke Gas fabriek nam. Vervolgens wees spreker op de grote ontwikkeling van het be drijf en bracht hij in dit verband hulde aan de verschillende directeuren, die met gr®te deskundigheid het bedrijf hebben geleid. Daarnaast had spreker ook bijzonder veel waardering voor de arbeid van het ambtenarencorps en het technisch personeel. Zij allen hebben met zeer veel toewijding een bedrijf opgebouwd, dat niet alleen voor Leiden, maar ook voor tal van buitengemeenten van een bijzondere betekenis is geweest en ook in de toekomst, welke met ver trouwen wordt tegemoet gezien, nog zal zijn. Ir G. J. T. Bakker, die als eerste zijn gelukwensen aanbood, wees er op, dat dit Leidse bedrijf altijd zijn jeugdig élan heeft weten te behouden en niets heeft nagelaten om de belangen van Lelden en een groot aantal buitenge meenten te behartigen. In het slot van zijn toespraak bracht spr. nog de voor genomen concentratie van energie-be drijven ter sprake, waarover hij echter op dit moment nog geen verdere „ont hullingen" -kon doen. Burgemeester J. C. Baumann van Oegstgeest bracht vervolgens de felici taties van de buitengemeenten over, waarbij hij vooral de hartelijke samen- i xynuoensmuiuscennaic, in. o. c. v. vjau- werking in het licht stelde. Nadat prof. 1 kei en mr M. B. Vos, voorzitter- en se- ir G. A. Brender h Brandis, voorzitter cretaris van het departement Leiden van de vakgroep Gasbedrijven en ir J. van de Mij. voor Nijverheid en Handel J. G. van Hoek als voorzitter van de -Leidse vereniging van Industriëlen In gelijke geest hadden gesproken, heeft de directeur' van de Gem. Reinigings- en Ontsifiettingsdienst, de heer J. H. de Jong, namens alle hoofden van dienst de gelukwensen aangeboden, hetgeen hij vergezeld deed gaan met de aanbieding van een bloemstuk, ter wijl hij tevens de toezegging deed van een schilderstuk, waarvoor n£g overleg zal worden gepleegd met de directie. De heer J. H. Schüller, voorzitter van de Unie van Bonden van Overheids personeel. wees op het aandeel, dat het personeel by de instandhouding en de ontwikkeling van% het bedrijf steeds heeft gehad. Het* verheugde spr., dat hij op deze plaats mocht gewagen van de prettige en zakelijke wijze, waarop thans van de zijde der directie met de organisaties overleg wordt gepleegd. Ook voor de toekomst achtte spr. dit van zeer veel belang. Ook de heer Schüller bood een bloemstuk aan. Als laatste spreker voerde de voor zitter van de personeelsvereniging, de heer H. van Woudenberg, het woord, die er op wees, dat het personeel voor ditmaal eens had afgezien van de aan bieding van het traditionele cadeau, een- tegeltableau of jubileumbord, maar dat het zijn keuze had laten vallen op de opvoering van een historisch spel, waarin het ontstaan en de ontwikke ling van het bedrijf zullen worden uit gebeeld. Over enkele weken zal dit spel in de Schouwburg worden opgevoerd en worden opgedragen aan B.'en W. Ver volgens zette spr. uiteen, dat het Leid se bedrijf in de rij van gasbedrijven de zesde plaats inneemt en dat terwijl zijn verzorgingsgebied, voor wat het aantal gasbetrekkenden betreft (ruim 40.000 gezinnen) eerst cp de 13e of 14e plaats staat. Tenslotte herinnerde de heer Van Woudenberg er nog aan, dat de fabriek zich na de oorlog zo spoedig heeft kunnen herstellen. DRUK BEZOCHTE RECEPTIE. In aansluiting op deze herdenkings samen komst werd in „Het Gulden Vlies", waar 'n wei-stelpende bloemen- sehat was aangedragen, een druk be zochte receptie gehouden, welke werd afgenomen deer burgemeester, wet houder D v d. Kwaak, de directeur, ir Y. Ykema, cn de beide adjunct-direc teuren, de heren dr ir P. Fehmers en ir F. Stokhuyzsn. Behalve de reeds eer der genoemde personen, kwamen hier ook de gelukwensen aanbieden het lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, mr E. J. M. H. Bolsius, mede namens de commissaris van de Koningin in Zuid- Holland, het Eerste Kamerlid, mr P. E. Briët, prof. dr F. K. Th van Iterson, voorzitter van een regeringscoördinatie commissie, mr dr P. G. Kmbbe en de heer H. M. Simonls namens de Kamer van Koophandel, de heren Van. Dorp en Boelee namens de Leidse brandstof- fenhandelaren, J. A. C. Kips, F. C. de Hcsson en C. Schout van de Leidse Middenstandscentrale, N. C. F. v. Gin- (Foto Van Vliet) Ter gelegenheid van het feit, dat het morgen honderd jaar geledèn zal zijn, dat in Leiden voor het eerst de gaslantaarns brandden, zal morgenavond om halfnegen op een drietal plaatsen in de stad, t.w. op de Beestenmarkt, het Ra penburg (Doelenbrug) en op het Stadhuisplein ,een speciale gasverlichting worden ontstoken. Onze foto toont de „gaszuil", welke op het Stadhuisplein is aangebracht. DANSDEMONSTRATIES. In de Foyer van de Stadsgehoorzaal vond Zaterdagavond het slotbal plaats van de leerlingen van de .heer S. P. Wielinga, die in zijn openingswoord met vreugde de aanwezigheid van zo vele leerlingen en oud-leerlingen con stateerde, en tevens dank bracht aan de heer en mevr. A. J. Maas-Wielinga, die de leiding van het onderwijs in het afgelopen seizoen droegen. Spr. ging in op de paedagogische waarden van goed d-ansonderricht. De muziek tijdens het bal werd op goede wijze verzorgd door The Constel lations uit Amsterdam en The Pinguins uit Den Haag. Hoogtepunt van .de avond vormde ongetwijfeld de dansdemonstratie, die geopend werd door een .Formation", uitgevoerd door een achttal Haarlemse dansleraren op sublieme wijze. De Dual Tango, gedanst door de heer en mevr. v. d. Meulen uit Den Haag en de heer en mevr. Maas-Wielinga, mocht even eens bijzondere waardering oogsten. Tot slot volgde nog een rumba, gedanst door de heer en mevr. Maas-Wielinga. Dit echtpaar in het bijzonder oogstte door elegante en juiste uitvoering van de diverse nummers waarvan de dual-tango voor het eerst in Nederland werd gedemonstreerd, bijzonder succes. Niet ten onrechte werd die bewondering aan het einde uitgedrukt in een aar dige bloemenhulde, waarin alle dames overigens deelden. Tot laat in de nacht werd het ge noeglijke bal voortgezet tot de sluiting kwam met het spelen v^n het volkslied. LEIDSE* BESTUURDERSBOND OP WEG NAAR DE 6000 LEDEN. In het zo juist van de hand van de heer C. J. Piena verschenen jaarverslag van de Leidse Bestuurdersbond wordt 'n uitvoerig overzicht gegeven van de actie, welke in het afgelopen jaar op ver schillend terrein is ontplooid. Het le dental van de bond, dat op 1 Januari 1947 5363 bedroeg, was aan het einde van het jaar opgelopen tot 5539. In to taal zyn thans 26 organisaties bij de Bond aangesloten .waarvan de Alg. Ned. Metaalbewerkersbond, met 971 leden op 31 December jJ-, de grootste is. Met leedwezen wordt in dit verslag melding gemaakt-, dat het nog steeds niet is mogen gelukken om wederom de beschik king over een eigen gebouw te verkrij gen. Wel is reeds komen vast te staan, dat het vroegere Volksgebouw aan de Herengracht niet rendabel is te exploi teren. VROUWENAVOND r „HAAGWEGKWARTIER". De Buurtvereniging „Haaigwegkwar- tier" organiseerde gisteravond in het v.m. Ohr. Mil. Tehuis a. d. Mcrschweg een bijeenkomst in het bijzonder voor de dames der leden. De zaal was tot de laatste plaats bezet, toen de voorzit ter, de heer C. F. Lardee, een kort wel komstwoord sprak en vervolgens het startsein gaf voor de sjoelbakwedstrij den, waarvoor de winkeliers in -de wijk tal van aardige prijzen hadden beschik baar gesteld. Na dank te hebben ge bracht aan de organisatoren, de heren Polanen en Crama. herinnerde spr. nog aan de feestelijkheden ter herdenking van de Bevrijding op 5 Mei a.s. Afgewisseld met het ronddienen wan versnaperingen en opgeluisterd door muziek, hadden de wedstrijden een ge animeerd verloop. De hoofdprijzen vielen ten deel aan: le pr. mej. Hollebeek; 2e pr. mej. Bou- ter; 3e pr. mej. Kooren; 4$. pr. mej. Jansen; 5e pr mej. Mutgarts6e pr. mej. Groenendijk; 7e pr. mej. Herson; 8e pr. mej. Schenkelveld; 9e pr. mej.. Mizee; 10e pr. mej. Speel. GRATIS LUCHTREIS. De Leidse Luchtvaartclub1 had op de Huisvlijt-tentoonstelling in de Laken hal een modelvliegtuig ingezonden, waaraan voor de bezoekers van deze expositie de attractie verbonden was, het juiste gewicht van dit model te ra den. Degene, die het juiste gewicht ried of dit benaderde, kreeg als prijs een rondvlucht van een half uur in een sportvliegtuig van het vliegveld Ypen- burg. Het juiste gewicht bedroeg 1365 gram en van de 265 inzenders was het acht jarige meisje N. v. Dam uit de Lange Scheistraat 3 met 1375 gram de geluk kige. De 2e prijs werd gewonnen door mej. Delmeer met 1380 gram. UITREIKING VAN BONKAARTEN. Dezer dagen worden aan het Distri butiebureau wederom nieuwe bonkaar ten uitgereikt. Het kantoor Is geopend van'8%—113/4 en 24 uur. Meegebtacht dienende worden: Stam kaarten van alle gezinsleden, inwisse lingsbonnen van de thans lopende bon kaart, restant van de thans lopende brandstoffenkaart, waaraan zich bon Reserve 2 bevindt, eventueel inlegvel len (voor schoenenbonnen eindigend op 7) en contrölekaart moeders (voor toe- slagkaarten) Morgen zijn de gezinnen aan de beurt, waarvan het Hoofd een stam kaartnummer heeft van 51.601 tot en met 55.900. RAADSAGENDA VOOR MAANDAG A.S. In de raadszitting van, Maandag aa. zal de heer J. H. Rieraens als raadslid worden beëdigd terwijl de geloofsbrief van de heer G. Hordijk zal worden on derzocht. Voorgesteld wordt de heer A. D. Lee man te benoemen tot tijdelijk leraar in de oude talen aan het Gymnasium, evenals de overplaatsing van de heer H. Kors als onderwijzer van de school voor V.G.L.O. naar de school Zuidsin gel A. Verder zijn er voorstellen inzake ver strekking en uitkering van voorschot ten aan bijz. scholen en inzake het ver lenen van medewerking aan het bestuur der Ver. voor Chr. Onderwijs voor een school in het Zuid-Oosten der stad. f.3500 wordt gevraagd voor verbete ring der overkluizing van de Langebrug. f. 706 voor steun bij de restauratie van perceel Haarl. straat 174 van de N.V. Van Cleef's Manufacturen-. Bedden- en Tapijtenhandel, nog f. 600 voor de speel tuinver. Ons Eiland, ruim f.1850 als' ex tra-subsidie voor de Sportstichting, f4340 voor een commando-auto voor de brandweer, f.2500 subsidie voor de Vebo. f. 22.400 voor verbetering der salarissen aan de Bewaarscholen. Voorgesteld wordt het verlenen van medewerking in de uitvoering van de Premie-regeling woningverbetering en splitsing. Ten slotte is er een hele reeks voor stellen betreffende verkoop van grond en verhuringen, terwijl voorgesteld wordt het verzoek van Leidse kermis exploitanten in 1948>hler een Luna-p^rk te houden, af te wijzen. BEURSO VERZICHT AMSTERDAM. 20 April 1948. Het zeer beperkte zakenverkeer op de effectenbeurs was oorzaak dat de koer sen heden algemeen een dalende rich ting insloegen. Voor aandelen Kon. Olie werd in het eerst nog 344% bedon gen, maar het slot kwam op 338% voor de oude en 327% voor de nieuwe. Gro ter nog waren de verliezen voor de Bhilipsaandelen, die wat de oude soor ten betreft terugliepen tot 275% en de nieuwe tot 263. Ook Unilever deelde in de algemene flauwe tendens. Het fonds liep geleidelijk tot 295% terug. A.K.U. bood nog het meeste weerstand en zak te 3% in. Ook de andere afdelingen der beurs deelden in de zwakke tendens en zo zag men de leidende soheepvaart- fondsen over de gehele linie enige pro centen inboeten, waarbij Scheepvaart en voorts vele directeuren van bedrijf ven en tal van zakenrelaties. FEEStAVOND STADS GEHOORZAAL. „Alle goede dingen bestaan in drieën" en zo ook deze dag, welke met een feestavond in de versierde Stadsgehoor zaal werd besloten. Ook nu waren er weer zeer veel autoriteiten, die met het voltallige personeel al spoedig, dank zij de opgewekte klanken van „The Gold Star Band" o.l.v. de heer J. Nederlof, in een vrolijke stemming werden ge bracht. En voor zover er nog een Nurks in de zaal mooht zijn geweest, dan zal deze toch wel spoedig na het ope ningswoord van wethouder D. v. d. Kwaak, waarin hij de voor alle ver heugende mededeling deed, dat het gemeentebestuur besloten had om het 'personeel een jubileumgratifi catie te verstrekken, daaruit ver dwenen zijn. Voor wat het bedrag van deze gratificatie betreft, deel de wethouder Van der Kwaak het volgende mede: het personeel, dat niet langer dan zes maanden in het bedrijf werkzaam is, zal f. 25 ontvangenvan 7 tot en met 12 maanden f. 50,terwijl aan allen, die langer dan één jaar aan het bedrijf verbonden zijn, f. 75,zal worden uitgekeerd. Het applaus, dat wethouder Van der Kwaak na deze mededeling had te in casseren, was groot en heeft dat van Lou Bandy, die mede aan deze avond zijn medewerking verleende, vele malen overtroffen. Opgevoerd werd de revue „Draag de zon in je hart", waaraan medewerkten de Wama's, Ted Valerio, Frans du Meè, Cobj' Beek en Greetje van Schaik. Zij allen, en vooral ook Leu Bandy, heb ben een programma van zang, muziek en kostelijke humor gebracht, waarme de alle aanwezigen zich uitermate heb ben geamuseerd. W. v. d. Laan 25 JAAR VOORZITTER VAN 3 OCTOBERVERENIGING. Op 1 Mei as. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer W. van der Laan benoemd werd tot voorzitter van de 3 October-Vereniging. Waar zeer zeker velen op die dag de heer Van der Laan zullen willen gelukwensen, zal de jubi laris op Zaterdag 1 Mei des middags van 3 uur tot 4.30 uur receptie houden in restaurant „Het Gulden Vlies". VALKENBURG wij orize nieuwe zaak. VANAF 5 UUR GELEGENHEID TOT BEZICHTIGEN. De verkoop vangt aan Donderdag te 10 uur. Beleefd aanbevelend, Unie met een verlies van circa 8% de toon aangaf. Ook Indische fondsen lie pen terug. Het beste weerstand boden nog de T abate aan delenwaar de ver liezen tot 2 k 3% beperkt bleven, maar Amsterdam-Rubber liep tot 188 en H.V.A. tot 251 terug. - VOORSCHOTEN ERNSTIGE AANRIJDING. Maandagavond omstreeks 8 uur heeft ter hoogte van de Zilverfabriek, Leidse- weg, een ernstige aanrijding plaats ge had. De 74-jarige heer W. v. d. S. stak met zyn rijwiel de. straat over, nadat hij enkele motorrijders had laten passeren. Gederailleerde trein tussen Voorschoten-Den Haag door andere trein geramd GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN, DOCH ERNSTIGE MATERIELE SCHADE EN STAGNATIE Hedenmiddag heeft zich tussen Voor schoten en Den Haag 'n ernstig spoor wegongeval voorgedaan, dat evenwel geen persoonlijke ongevallen veroor zaakte. De trein die omstreeks een uur in Leiden uit Den Haag mqest aanko men, is bij het geïmproviseerde stati onnetje nabij het voormalige „Hulp en Heil", even voorbij post 64, uit de rails gelopen door tot nog toe niet vermelde oorzaak. De achterste wagens rukten dé rails over een afstand van omstreeks 50 meter los. Deze wagens kwamen over het spoor LeidenDen Haag te staan. Enkele minutèh later is dc trein Leiden Den Haag, die om kwart voor een uit Leiden vertrokken was, met matige vaart op deze gederailleerde wagens ge reden. Op dat moment waren dc pas sagiers uit de gederailleerde wagens reeds uitgestapt. Daardoor hebben zich in het geheel geen persoonlijke onge lukken voorgedaan! Deze beide gecombineerde ongevallen hebben het treinverkeer over het gehele baanvak volledig gestremd. Zowel rails als bovenleiding z|jn zwaar beschadigd. Stoomlocomotieven sleepten de andere op het baanvak stroomloos staande electrische treinen weg. Leidse Schouwburg VOORSTELLING VOOR K. EN O. School der Dapperen. De mensen willen geen oorlog en toch worden zij geregeld in een oorlcg gesleept. En zijn zü er eenmaal in, dan doet ieder zijn plicht voor het vaderland en soms meer dan dat. Het mensenleven is dan bijzaak geworden, voorop staat: bereiken van het vastge stelde doel. In „School der Dapperen", van de jeugdige Arthur Laiurents is dit' een der thema's, waarnaast echter nog an dere zijn gesteld van zuiver innerlijke aard, als toevallig door de uiterlijke feiten gedekt. Feitelijk beheersen de innerlijke factoren het geheel en het i stuk is er od. dientengevolge niet min- j der op geworden. Integendeel, juist daardoor heeft het aan fascinerende kracht gewonnen en is het uitgewerkte conflict mede geworden tot een propa ganda tegen de waanzin van de oorlog. Scherp belicht is het gewetensconflict van de Joodse soldaat Oonny. Steeds is hij gebukt gegaan onder zijn Jood-zijn en ook in dienst is het niet anders. Telkens en telkens wordt hem dit ver weten en het soheelt tenslotte maar heel weinig of zijn beste vriend, het boerenkmippeltje uit Arizona, zou hem in de nood der verschrikking hebben uitgescholden voor „bange rot-Jocd".... Diens sneuvelen geeft hem een shock, waardoor zijn benen verlamd worden. De dokter weet hem echter te genezen, hem suggererend, dat ieder mens blij is, wanneer zijn metgezel de dood vindt omdat hij in leven is gebleven. Of. het Conny echter blijvend geneest? Zeer mooi is deze psychiatrische kwes tie uitgewerkt en vol verbeelding. Hét Amsterdams Toneelgezelschap heeft aan dit sterke oorlogspel een uit muntende vertolking gegeven over de ganse linie onder regie van Van Dal- sum, die zelf de psychiater ten voeten uit deed leven. Maar alle anderen zon der onderscheid waren geheel in him rollen, vooral de Oonny van Robert de Vries, doch Jacques Snoek, Lo van Heilsbergen, Cas Baas en Ben Groenier voldeden evenzeer. Het was een prachtige voorstelling van een zeer knap stuk, dat niet nage laten heeft diepe indruk te maken. Na afloop nam het applaus bijkans de vorm van een ovatie aan. M. juist op het moment dat de heer mr J. v. S. hem tot op een 10-tal meters met zijn motorrijwiel was genaderd. Niet tegenstaande laatstgenoemde uit alle macht remde, was een aanrijding niet meer te vermijden. De heer mr J. v. S. en zijn diopassagierster, ,mej. D. kwa men te vallen evenals de heer W. v. d. S. Nadat dr C. Kuijpers ter plaatse de eerste hulp had verleend heeft hij de heer v. d. S. naar een ziekenhuis te Leiden overgebracht. Hij had o.m. een grote wond aan het hoofd bekomen. De neer mr J. v. S. en mej. D„ die beiden klaagden over pijn in armen en benen konden hun reis op eigen gelegenheid vervolgen. Prof. dr G. Sevenster typeert zijn werk Ds D. Kuilman nam gisteravond af scheid als predikant van wijk V in het wijkgebouw Staalwijk aan de Heren straat. waar talrijke genodigden en ver tegenwoordigers van alle kerkelijke groe pen waren samengekomen om hun dank tot uitdrukking te brengen voor de twintigjarige arbeid van de scheidende predikant in deze wijk van Leiden. On der meer waren aanwezig, ds W. H. Kelder Jr., dr A. Th. van Leeuwen, dr J, Riemens, en da H. M. van Everdin- gen. De heer A. v. d. Baan, voorzitter van het huldigingscomité, verwelkomde ds Kuilman, die vergezeld was door zijn echtgenote en kinderen, en deelde mede dat Burgemeester en Wethouders ver stek moesten laten gaan bij dit afscheid door het gelijktijdig eeuwfeest van de Gasfabriek. Na gezamenlijke zang van de drie verzen van Gezang 130 en ge bed, kreeg prof. dr G. Sevenster als ere voorzitter van het huldigingscomité het woord om het afscheidsgeschenk aan te bieden. Spr. stelde het op prijs deze taak zich niet alleen als vriend, maar ook na mens de wijk toebedeeld te zien. omdat het gelegenheid schonk, zijn oprechte achting en dankbaarheid te uiten. Met name de prediking uit de volheid van het Evangelie zullen velen zich dank baar herinneren, omdat zij het evange lie eerst daardoor hebben leren verstaan. De wijze van prediking van ds Kuil man analyserend, afhankelijk van de persoonlijke aard, die ook daarin niet* behoeft terug te treden, dacht spr. in de eerste plaats aan de boetprediking en het wijzen op de gevaren die ons be dreigen. Doch de prediking van ds Kuil man kende tevens de volle rijkdom der vertroosting, het woord van vergeving 'en nieuw levensperspectief. Kenmerkend was steeds de openhartigheid, waarmee twijfel en onzekerheid werden geschetst, een twijfel die maar al te dikwijls aan het geloof grenst Dit deed ons echter leren moeite te doen om het geloof te behouden, waardoor dit iets levends wordt, omdat het positieve antwoord dan tenminste inhoud heeft. Ook bij belsheid en actualiteit typeerden, de prediking, terwijl naast dat alles nog de duidelijke en populaire voordracht de steeds grote schare van toehborders rechtvaardigden. Prof. Sevenster sprak nog over de zielzorg en de evangelisatiearbeid, die eveneens aanleiding werden voor een al gemene achting en waardering. De echtgenote van ds Kuilman heeft dit alles door haar steun en haar offers geschraagd, waarvoor de wijk eveneens grote dankbaarheid koestert. Het verheugde spr., dat het afscheid van ds Kuilman niet volledig is. en dat desondanks voldoende aanleiding be-» stond, om de dank van de wijk tot uit drukking te brengen door een materieel geschenk, bestaande uit een enveloppe met inhoud, vergezeld gaande van een album met handtekeningen der schen kers. DsD. J.Vossers sprak als voorzitter van de kerkeraad en bracht daarbij z'n erken telijkheid onder woorden voorde grote trouw van ds Kuilman in zijn werk voor de kerkeraad. De heer J. P. Mulder Sr. schetste als voorzitter van de Gemeen tecommissie de groei van de gemeente gedurende het predikantschap van ds Kuilman door diens harde arbeid onder Gods zegen. Ds P. W. van Vledder uitSchiedam, sprekende namens de gemeenteleden van Borne, waar ds Kuilman voor zijn komst naar Leiden stond, herinnerde aan de daar gesmede banden, die het ook voor Borne onmogelijk maakten, dit afscheid zonder meer voorbij te gaan. De heer A. v. d. Baan ten slotte, waarnemend voorzitter van Staalwijk, bood als dank aan ds Kuilman hét voor zitterschap „honoris causa" van de wijk aan, terwijl de dank jegens mevr. Kuil man tot uitdrukking werd gebracht door een fraai bloemstuk. Ds. Kuilman dankte getroffen voor deze huldeblijken, waarbij hij zich tot de diverse sprekers richtte met per soonlijke erkentelijkheid. De aanwezi gen bleven nog geruimetijd bijeen, waarbij zij gelegenheid vonden ds Kuil man met een persoonlijke handdruk nog rustige jaren temidden van de wijk toe te wensen na de moeizame arbeid, die algemene waardering vwekte. Ingezonden Mededeling De N. V. STANDAARDBOUW deelt mede, dat zij momenteel voorzelfbewoning nog de navol gende panden gelegen te SAS- SENHEIM beschikbaar heeft: 1. EEN KLEIN LANDHUISJE, drie kamers, woonkeuken, badka mer enz. Koopprijs f 16.000. Rijks bijdrage plm. f7000. Direct te betrekken. 2. TWEE GROTE LAND HUIZEN, vijf kamers, badkamer, keuken, enz. Koopprijs f22.500. Rijksbijdrage plm. f 10.000. 1 Juli a.s. te betrekken. 3. Nog ZEVEN MOOIE LAND HUIZEN aan de Beukenlaan te genover het Park, 5 kamers, keu ken. badkamer enz. Koopprijs f 18.500. Rijksbijdrage plm. f 9.000. 1 Augustus a.s. te betrekken. 4. 33 zeer mooie kleine LAND HUISJES met grote tuinen, drie of vier kamers, badkamer, keu ken, enz. Koopprijs f 16.000. Rijksbijdrage plm. f7.000. Einde dit jaar te betrekken. Over de Rijksbijdrage wordt voorlopig 4% rente vergoed. Desgewenst ruime hypotheek be schikbaar. Vestigingsvergunning gegarandeerd. Inlichtingen N.V. STANDAARDBOUW. Bezulden- hout 127, Den Haag. Tel. 770887. 60.000 ton aardappelen naar West-Duitsland Met ingang van heden zal een aan vang gemaakt worden met de export van 60.000 ton Nederlandse consumptie aardappelen uit de oude oogst van 1947 naar de Britse en Amerikaanse bezet tingszone in Duitsland. De levering zal in dollars betaald worden. EEN 70-JARIG HUWELIJK! Dinsdag 27 April ajs. zullen de 93-J. Egbert Veen en de 92-j. Jantje van der Helde in Zuidveen by Steenwijk de dag herdenken, dat zü voor 70 jaren in het huwelijk traden. De belde oudjes, die nog een goede gezondheid genieten, zullen op die dag door hun dorpsgenoten ge huldigd worden. We kunnen ons inden ken. dat het een groots festijn zal wor den r Benelux-studie-conferentie in hoofdstad geopend BEGROETINGSWOORD VAN N.V.V.-VOORZITTER KUPERS. Met een openingswoord van de voor zitter van het Ned. Verbond van Vak verenigingen, dc heer E. Kupers, is hedenochtend de Benelux-studiecon- ferentie, geox-ganiseerd door het Alg. Belgisch Vakverbond, Federation Na tionale des ouvriers du Luxembourg en het N.V.V. in de congreszaal van Krasnapolsky te Amsterdam geopend. Namens de Luxemburgse en Belgische Vakverbonden richtten ook de vice-voor- zitters v. d. conferentie, B. Bartel en P. Finet inleidende woorden tot de talrijke congressisten uit de drie deelnemende landen. Cijfers van het Marshall-plan De administrateur van het plan- Marshall, Hoffman, heeft vandaag de zolang geheim gehouden cijfers omtrent de voorgestelde hulpverlening aan de verschillende Europese landen voorge legd aan de begrotingscommissie van het Huis van Afgevaardigden. Daaruit blükt, dat in het eerste Jaar Engeland het grootste bedrag toegewezen krijgt, nl. 1.324.300.000 dollars. De daarop vol gende bedragen zünFrankrijk 1.130.800.000 dollars. Italië 703.600.000 dollars. Nederland 599.600.000 dollars, West-Duitsland (Britse en Amerikaanse zones) 437.400.000 dollars. Volgens de voorstellen zal in totaal worden uitgegeven aan graan 957.200.000 dollars, katoen 511.300.000 dollars, petro leum 379.700.000. dollars en tabak f10.200.000 dollars De voorlopig voor andere landen uit getrokken bedragen zijn: Oostenrijk 185.600.000 dollars. België en Luxemburg 295.500.000 doll., Denemarken 130.800.000 dollars. Griekenland 106.400.000 dollars, IJsland 10 900.000 doll., Ierland 113.900 000 dollars, Noorwegen 32.800.000 dollars, Zweden 28.400 000 dollars Turküe 100 millioen dollars, Franse zone van West- Duitsland 96.400.000 dollars en het Saar- bekken 15.600.000 dollar6. Zwitserland en Portugal zijn de enige landen voor welke In het eerste jaar geen geld uitgetrokken ls. HILLEGÖM TULP AAN MEVR. ROOSEVELT AANGEBODEN. Hedenmorgen is op het Palcis te Soestdyk aan mevr. Roosevelt een nieuw tulpensoort aangeboden, ge wonnen door wijlen de lieer B. Ryn- veld alhier en genaamd „Eleanor Roosevelt". De aanbieding geschiedde door een acht jarig zoontje van wijlen de heer Rijnveld. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Breuke- len (2e pred.pl.) M. C. Groencwoud to Hcemse; te Kamperveen (toez.) P. J. Dors man te Schelluinen; te Maartensdijk W. L. Mulder te Rijssen; te Oldebrock (vac. G. J. Koolhaas) J. v. d. Heuvel te Schoonhoven; te Velp (vac. wijlen dr J. Brandenburg) H. v. Vliet te Kerkrade; te Wllnls J. W. v. d. Linden tc Kootwijk; te Eemnes-Eul- ten W. de Bruyn te Lexmond; te Leeuwar den Th. E. v. d. Brug te Apeldoorn; te Do Lier C. Jong te Maarn-I Hattem. Aangenomen naar Almen-Harfsen V/. J. H. Baart. cand. te Bussum, die bedankt© voor Altforst en voor Nleuwdorp; naar Oterleek-Schermer P. Kela. Jeugdpred. Ver. v. Vrfjz. Herv. te Amsterdam: naar.Utrecht (vac. dr J. F. Beerens) dr A. F. N. Lokker- kerker te Loosduinen die bedankte voor Amersfoort (vac. M. G. Gcrritsma). Benoemd tot hulppred. te Wierden F. Kljftenbelt, em. pred. te Feyenoord. Gcref. Kerken Aangenomen naar Alphen a. d. Rijn (vac. J. H. A. Bosch) W. WIJma te Gas- selternijveen, die bedankte voor Bodegra ven.' Gouda (vac. J. P. C. ten Brink). Maassluis (vac. wijlen J. H. Rietberg) en voor Winterswijk; naar Hengelo (O.) (2e pred.pl.) F. Vroon te Wllnls. die bedankte voor Coevorden: naar Eist (Gld.) J. Ver- have te Amelde (Z.H.): naar Plngjum- Zurlch J. v. d. Zande, cand. te Sneek, die bedankte voor Grouw-Irneum. Hyum- Flnkum. Hoornsterzwaag, Munnekeburcn. Schaard-Exmorra, Stavoren, Wartena en Wielingen. cl. v. u. ci1u5 u, Jongeboer te Wijk by Düurstede; n-Maar8bergen J. J. v. Zorge to

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3