Overwinning der Christen-democraten in Italië verzekerd Nederlaag voor het communisme Vrijwel heel Italië heeft gestemd WEERBERICHT Mevrouw Roosevelt ere-doctor der Utrechtse Universiteit „Strijdster voor vrijheid en een volmaakte i moeder" Met een enkël woord 87ste Jaargang DINSDAG 20 APRIL 1948 No. 26366 Directeur: J. w. Henny Hoofdredactie- B w Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel l. Lelden - Giro oo.: 67055 Hoewel de definitieve uitslagen van de verkiezingen in Italië pas heden avond bekend zullen zijn, kan toch reeds worden gezegd, dat de chris ten-democraten van de Gaspari éen schitterende overwinning hebben be haald. By een onderhoud met een correspondent van Reuter heeft de secretaris van de christelijk democratische partij, Picconi, verklaard: „Dit is een overwinning zonder weerga. Wy hadden niet gedacht, dat zy zo groot zou zyn. Dit betekent, dat de democratie in Italië is gewaarborgd en geconsolideerd. Nadat geregeld gedeeltelijke uitslagen derbreken en de arrestaties, die de gro- waren bekend gemaakt, waaruit bleek, te politiemacht ran minister Scelba dat tot zelfs in het „rode" Noorden de i heeft mc-eten verrichten, beperken zich 1 volgens het uitgegeven communiqué tot arrestaties van communisten in diverse steden wegens fraude aan stembureaux. christen-democraten, aan de winnende hand waren, gaf 't ministerie van Bin nenlandse Zaken hedenmorgen 7 uur de volgende officieuze uitslagen van de Senaatsverkiezingen, het gehele land 'betreffende: Christen-democraten 3.280.531 Volksfront 1.976.899 Gematigde soc. en rep. 662.463 Nationaal bloc 320 630 Scelba, de Italiaanse minister van Binnenlandse Zaken heeft tegenover een correspondent van Reuter o.m. ge zegd: „De resultaten van de verkiezin gen betekenen een overwinning van de democratische geest van het Italiaanse volk. De consodilatie van de christelijke democratie'komt vooral tot uiting door het feit, dat het Italiaanse volk in de christelijke democratie de macht ge zien heeft, die het communistische to talitarisme, vertegenwoordigd door het volksfront, de weg kan versperren." Tegenover de pers zeide Scelba: ,.Het volksfront was de grootste fout van de communisten, omdat het volk daardoor begTeep, dat het democratische socia lisme had afgedaan en een overwinning vai\ het volksfront een communistische overwinning zou hebben betekend. In dien er een zelfstandige democratische partij zou zijn geweest, zou deze kracn- tige steun ondervonden hebben. Grote massa's blokkeerdeh in 'n om mezien de hoofdstraten van Rome, toen omstreeks zes uur de eerste gedeeltelij ke uitslagen door de luidsprekers wer den bekend gemaakt. Hoewel de be schikbare uitslagen nog slechts 'n zeer klein percentage van de 24 millioen uitgebrachte stemmen uitmaken, was ae stemming onder de massa zodanig, alsof een grote overwinning van de christelijk democratische partij reeds verzekerd was. Inderdaad spraken alle uitslagen van een grote en soms vernietigende neder laag van het volksfront. De voor de regeringspartij gunstige resultaten wer den met luid gejuich ontvangen en men zag mensen op straat elkaar om helzen van vreugde. De feestelijke stemming, die te Rome heerste, werd niet door incidenten on- Ock de partij van Saragat i gematig de socialisten) verkreeg meer stemmen can verwacht werd. Volgens een door „II Tempo" aange haald geruoht zou Togllatti als leider van de Italiaanse communistische par ty vervangen worden door Rugero Grieco, lid van het centrale comité van de partij. Van dit gerucht is nooh bevestiging noch ontkenning verkregen. Volgens berichten uit Bari hebben de gelovigen in de cathedraal van Galli- poll de ogen vap het Mariabeeld zien bewegen. Een grote mensenmenigte stroomde op het horen van dit bericht naar de kerk. Een commissie verklaar de, dat zij het beeld de oogleden op en neer en de cgen van links naar rechts zagen bewegen. Kerkelijke auto riteiten staan zeer gereserveerd tegen over dit voorval. „100 JAAR GAS" Gezien en gehoord de talloze reacties op onze Jubileumprys- vraag „100 jaar gas", valt dezë prijsvraag bijzonder in de smaak. Het aantal sympathiebetuigingen overtreft evenwel tot dusverre dat der inzendingen, waaruit blijkt dat de prijsvraag niet zó gemakkelijk is als zij op het eer ste gezicht lykt. Deze ervaring wettigt de reeds eerder uitgesproken veronderstel ling, dat ook zy, die er niet in slagen van alle lantaarns de juis te plaats vast te stellen, aller minst kansloos zijn voor een der fraaie prijzen, waarvan vooral het gasfornuis wel zéér bégeeriyk is. Inzendingen onder het motto „100 jaarg as" worden tot Maan dagmiddag 12 uur ingewacht by de Redactie van ons Blad, Witte Singel 1. Incident te Wenen Vclgens een officiële Amerikaanse woordvoerder te Wenen is daar een auto aangehouden, waarin zioh drie Sovjetrussische officieren in burgerkle ding bevonden. Deze mannen hadden een Duits meisje in de buurt van een Amerikaans kamp voor verplaatste per sonen, waar zij verblijf houdt, aange houden en onder bedreiging met een revolver bevolen in te stappen. De auto is aangehouden door een internationale politiepatrouillewagen, waarin zich Engelse, Franse, Ameri kaanse en Sovjetrussische agenten be vonden. De drie Sovjetrussisohe officie ren zijn door de inzittenden van de politiewagen met uitzondering van de Sovjetrussische agenten uit de auto ge sleept. Alles Is rustig verlopen Onze correspondent te Rome telefo neerde ons gistermiddag: Heden, om 2 uur, werd de stembus gesloten en het is reeds thans zeker, dat de opkomst der kiezers groter is geweest dan in 1946, toen men 87% bereikte. Ditmaal hebben waarschyn- lyk meer dan 90% der stemgerechtig den hun plicht gedaan. Er zyn geen incidenten van betekenis voorgevallen, hoewel hier en daar gebleken is, dat op sommige stembiljetten reeds te voren 'n kruisje was geplaatst voor een der partijen. In de meeste gevallen voor het Volksfront van Nengi of Togliatti. Uit verschillende plaatsen wordt voorts gemeld, dat personen zyn gearresteerd, die probeerden 2x te stemmen. d w.z, die „Na de mislukte voorstelling met de kous op de^kop naar huis". Lewis schuldig verklaard John Lewis, leider van de verenigde mijnwerkers in de V.S., die voor de rechter moest verschijnen in verband met de staking van 400.000 mijnwer kers, is schuldig bevonden aan „beledi ging van het hof". Heden zal vonnis worden gewezen. IN HET NOORDEN KOELER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht weer plaatselijk onweer. Morgen in de loop van de dag geleidelijk van het Noord-Oosten door dringen van een koelere luchtstroom met vrij veel bewolking, maar met slechts hier en daar enige lichte regen. Matige wind tussen Noord en Oost. 21 APRIL. Zon op: 5.31 uur; onder: 19.47 uur. Maan opL 17.11 uur; onder: 5.05 uur (E.K.). Hoogwater te Katwijk té 2.01 ep 14.25 u. Smuts over Duitsland en de Sovjet-Unie Veldmaarschalk Smuts, minister-pre sident van Zuid-Afrika, heeft pp een conferentie te Kaapstad gezegd: „Duits land is waarschijnlijk voor de komen de 100 jaar dood, zoals het na de hon derdjarige oorlog 150 jaar dood was. Ik ben er van overtuigd, dat wy vele jaren niets zullen horen van de Duitse dreiging." Sprekende over het communisme zei- de Smuts: „Nu is Duitsland van de baan en zien wij deze schaduw weer op ons afkomen." Smuts gelooft niet, dat er oorlog dreigt, „doch niemand weet zeker, wat gaat gebeuren." NICARAGUAANSE TROEPEN IN COSTA RICA. Volgens diplomatieke functionarissen te Washington hebben troepen van Ni caragua enkele strategische punten in Costa Rica in de buurt van de Nica raguaanse grens bezet „ten einde Ni caragua te beschermen tegen een inva sie van troepen uit Costa R-ica." oproepen van andere kiezers hadden vervreemd of gekocht. In sommige ge vallen werd een misleidende laatste pressie uitgeoefend op de kiezers door middel van strooibiljetten met de leuze: „Als gy voor Christus zyt, streep dan Garibaldi door". De kiezer, die door het portretje van Garibaldi een streep zou zetten, zou daarmee echter hebben ge stemd voor het communistische Volks front. Te Rome is een voorzitter van een stemlokaal gearresteerd, terwijl hy by het overhandigen van stembiljetten de bovenvermelde raad gaf. Opvallend is het grote aantal zieken, en hulpbehoevenden, dat ter stembus is getogen. In de grootste ziekenhuizen waren stemlokalen ingericht. Andere zieken werden met Rode Kruis-auto's vervoerd, begeleid door zusters en non nen. Vele duizenden zyn op draagbaren de lokalen binnengedragen. In een dorp je in Calabrië kwam de oudste kiezer van Italië, een boerenvrouw van 106 jaar, te voet, barrevoets, 2 K.M. ver om te stemmen. In Milaan werd een vrouw in de rij door barensweeën overvallen. Zij heeft eerst gestemd en 10 minuten later werd haar dochtertje geboren. Het dagblad „Momento" weet te be richten, dat de communist Terracini, voorzitter der Grondwetgevende verga dering, terwyi hy in de ry op zyn beurt stond te wachten, tegen een groep jour nalisten heeft gezegd: „Het Front heeft tegen de hele wereld te vechten. Het buitenland bemoeit zich veel te veel met deze verkiezingen. Men heeft zelfs klei ne Idioten als Hollanders, Belgen en Ieren gemobiliseerd". Dit was biykbaar een toespelling op de vele brieven die men in Italië in deze dagen, vooral uit Nederland ont ving met de aansporing te stemmen op de Christen-Democraten. Saragat, leider der Sociaal Democra ten, merkte op: „Binnen enkele dagen zullen wy weten, of Italië tot West- Europa behoort of tot de Balkan". Vanaf heden zyn alle vergaderingen en samenscholingen verboden, terwyl de Regering voor valse berichten over de verkiezingsuitslagen waarschuwt. Er be staat nameiyk een zekere vrees, dat na het bekend worden der uitslagen zich ongeregeldheden voor zullen doen. Reeds gisteren is te Palmi in Zuid- Italië een gymnasium, waarin vier stemlokalen waren gevestigd, afgebrand en het is mogelijk dat by deze brand stichting politieke redenen in het spel zyn geweest. De eerste uitslagen zullen hedennacht bekend worden gemaakt, deze gelden echter voor de Senaat. Voor het Parle ment kunnen ze eerst Woensdag bekend zyn. BURMA LID DER V.N. De algemene vergadering van de VN heeft Burma met algemene stemmen als lid der V.N. aanvaard. Spaak optimistisch NA ZIJN BEZOEK AAN AMERIKA. Tijdens een in het kabinet van de Belgische eerste-minister gehouden persconferentie, heeft de teruggekeerde Spaak verklaard, dat hij tijdens zyn be zoek aan de Verenigde Staten zeer veel begrip heeft ontmoet voor de toestand in Europa en voor zyn noden en be hoeften. „Ik geloof werkelyk niet aan het Amerikaanse imperialisme, waarover sommige kringen het hebben. Amerika is een land dat zeer bewogen is door de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakne die voor vele Amerikanen als een soort Ont hulling is gekomen van een gevaar dat de wereld bedreigt. Men heeft de ontwikkeling in Tsjc- cho-Slowakije in Amerika gevoeld als een zware slag, toegebracht aan de democratie". Minister Spaak zeide verder, dat men in Amerika van de noodzaak doordron gen is, dat Europa zich «organiseert en dat men bereid is hiermede met alle ten dienste staande middelen te helpen. „Ik verheug my over deze opvatting ten zeerste, want ik ben van mening, dat deze organisatie van West-Europa een kwestie is van leven of dood. Deze vereniging van West-Europa moet daarom zo snel en zo gauw mogelijk geschieden." Wat Spaak eveneens genoegen heeft gedaan is, dat hy dezelfde gevoelens ook tydens zyn bezoek aan Canada heeft ontmoet. „Men ziet hier de toestand op dezelfde wijze als in Amerika en myn bezoek aan Canada en aan Amerika heeft het optimisme, dat ik koesterde ten aan zien van de hulpverlening aan West- Europa. geheel bevestigd. Ik weet. dat er grote moeiiykhcden zyn en zich altyd incidenten kunnen voordoen. Deze incidenten bergen ech ter alleen njaar gevaren in zich, wan neer het een of andere land ze wil exploiteren om een oorlog te begin nen. Ik geloof echter niet, dat dit op het ogenblik het geval is. We hebben de tyd voor ons om een goede politiek te voeren, een nieuwe en moedige po litiek, die zonder twijfel moeilyk Is, doch die niet boven onze krachten ligt en waarin wij zullen slagen. Het zal een politiek zyn, waarin vele dingen zullen veranderen en die ons de moge lijkheid zal schenken een duurzame en solide vrede te vestigen." Met betrekking tot een desbetreffende vraag, merkte Spaak op, dat hy de or ganisatie van een z.g. Atlantisch Ver bond in het huidige stadium niet op portuun acht. „Ik ben van oordeel, dat men niet alles tegelyk kan doen en dat wij thans eerst een reële vorm aan het pact van vyf moeten geven'.. DE TREINRAMP BIJ WINSFORD. Het is thans gebleken, dat een sol daat, op weg naar huis, de trein, die jongstleden Zaterdag in Engeland een ongeval had. tot stilstand heeft ge bracht door aan de noodrem te trekken (het gevolg was, dat een andere trein er op in reed en 24 personen om het leven kwamen). De soldaat heeft de trein doen stilstaan om te kunnen af stappen. Hy heeft zich by de politie aangegeven. De jongste foto van HM. de Koningin. Foto Merkelbaeh Weer een proef met een „atoom-wapen" WAS HET GEEN BOM? Officieel wordt thans bekend ge maakt, dat op de Atol Eniwetok In de Stille Oceaan een proef is genomen met het atoomwapen. Verder is niets meege deeld. Dit is de vierde Amerikaanse proef met een atoomwapen. De proefnemingen hadden plaats Nieuw Mexico (16 Juli 1945) en op Bikini-eilanden (30 Juni en 24 Ji 1946In het kader van de oorlogvoering werden twee atoombommen geworpen, nameiyk op Hirosjima en Nagasaki (1945). s in Juh Terwyi de Bikiniproef werd byge- woond door de vertegenwoordigers van de grote mogendheden, leden van het congres en persvertegenwoordigers, wa ren by deze jongste proef alleen een kleine groep militaire leiders en atoom- -éeskundigen en twee congresleden, ver tegenwoordigd van de congrescommissie voor atoomenergie, als toeschouwers aanwezig. In de na de proef uitgegeven verkla ring wordt alleen gesproken van „een atoomwapen". Volgens het officiële rap port zullen de wetenschappeiyke en technische onderzoekingen van de grond in de streek, waar de proef genomen is, nieuwe belangryke gegevens aan de hand doen en een ruimer begrip geven van de verschijnselen der kernsplitsing voor het gebruik van atoomenergie voor vredes- en militaire doeleinden. De door de Koninklyke familie en talryke autoriteiten bygewoonde plech tigheid in de Domkerk te Utrecht, waar bij hedenmiddag aan mevr. Roosevelt het eredoctoraat in de Rechtsgeleerd heid werd toegekend, werd geopend met een begroetingswoord van de Rector- Magnificus, dr U. G. Bylsma. Vervolgens trad prof. dr L. J. Hymans van den Bergh naar voren, om mevrouw Roosevelt met de cappa te omhangen. Hierna was het woord aan de promo tor, prof. dr S. van Brakel. Hij zeide om,: „Voor de eerste maal in de geschiede nis heeft de Ryksuniversiteit te Utrecht het eredoctoraat in de rechtsgeleerdheid toegekend aan een vrouw. De Senaat kent deze onderscheiding toe aan U, een volmaakte moeder van 5 kinderen, een benyden&waardige grootmoeder van 16 kleinkinderen, die desondanks tyd vond haar beste krachten in te zetten voor de bestude ring van de sociale positie van de vrouw, die streed voor de vryheid en die tegelyk een steun was voor haar roemrijke echtgenoot. U was echter reeds jaren tevoren een stuwende kracht op opvoedkundig, politiek en sociaal terrein. Denken wy aan uw belangstelling op het gebied van de wetgeving, waarop spr. uit voerig inging. Uw naam is onlosmakelijk verbonden met de grote en edele man. die gedu rende meer dan 12 jaar de eerste bur ger van de U.S.A. was. Bezield door de hoge Idealen van vryheid en demo cratie, die tevens de idealen waren van het land dat hy vertegenwoordig de, ging by het Amerikaanse volk voor op de weg. die leidde tot de triomf van deze grote beginselen van de huidige beschaving. Eerder dan de meeste anderen begreep hy. welke grote opofferingen nodig zouden zyn oui dat doel te bereiken. Toen Amerika in de loop van de tyd actief in de grote stryd betrokken werd, voerde hy de oorlog, trouw aan deze Idealen, loyaal ten opzichte van zyn geallieerden, vasthoudend aan zyn doel om met een goed geweten, dat hem een onwankelbaar geloof in de ulteindelyke overwinning gaf. U was zyn vrouw en tegelijk zyn trouwe medewerkster. BINNENLAND Op het te Brussel gehouden congres van het Internationaal verbond van weg gevoerde arbeiders is tot voorzitter van het bestuur van het verbond benoemd de heer Beauchamps (Frankrijk), kabinetchef van het Franse ministerie van oud-strijders, terwijl de heren Haymese en Van Ahren, twee Nederlandse afgevaardigden, tot vlce- voorzltters werden aangesteld. De derde en laatste overspanning van de brug bij Keizersveer zal 29 of 30 April Ingevaren worden. Men hoopt de brug tussen de grote verkeersweg Breda Utrecht eind Juli begin Augustus voor het verkeer open te stellen. Dat is ongeveer een half Jaar eerder dan men' aanvankelijk had verwacht. BU de Tweede Kamer 'ls thans in gediend het reeds in uitzicht gestelde wetsontwerp tot goedkeuring van het ver drag nopens samenvoeging van douane- behandeling aan de Nederlands-Belgische grens. Gisterochtend is een zware tankwagen van de Shell, toen hij de bocht nam van de ArnhemsewegDorpstraat, gekanteld en tegen de gevel van de uitspanning de Smlttenberg terechtgekomen, welke daar door zwaar beschadigd werd. De tankwagen sloeg lek. waardoor circa 200 liter stook olie verloren ging. De chauffeur kwam er slechts met een schrammetje af. Donderdag 29 April belegt de Ned. Ver. van Hulsvrouwen haar 32ste algemene ver gadering in hotel Krasnapolsky te Am sterdam. Inleidingen worden gehouden door mej. Ar N. S. C. Tendeloo en mevr. het onderwerp wereld". „De hulsvrouw in de De politie te Deventer heeft de 47- Jarlge J. aldaar in hechtenis genomen, die beschuldigd wordt van een poging tot zware mishandeling door zijn echtgenote met een mes te lijf te gaan. De man ls ter beschikking van de Justitie te Zwolle gesteld. Morgen zullen te Den Haag handels besprekingen aanvangen tussen Engeland, Frankrijk, België, Nederland en Luxem burg. Zij zullen door deskundigen worden gevoerd en als voorbereiding aienen voor de byeenkomst van de ministers van Financiën der 5 genoemde landen te Brus sel, wrelke volgende week plaats vindt. BUITENLAND De regering van Columbia heeft een decreet gepubliceerd, waarbij de militaire perscensuur wordt Ingesteld. De directeur van een Londens restau rant. die weigerde een nlet-blanke een West-Afrikaanse lector aan de Londense universiteit een maal te verschaffen, heeft zyn spijt betuigd en de onvoorwaar delijke verzekering gegeven, dat een der gelijke gebeurtenis zich niet zal herhalen. De 55-landenconferentle over vrijheid van voorlichting te Genéve heeft met al gemene stemmen drie resoluties aangeno men, waarin oorlogsophitsing, nazistische en fascistische propaganda, valse en ver- draalde berichtgeving en het zaaien van haat wegens ras of nationaliteit worden veroordeeld. De Argentijnse politie heeft meege deeld. dat 92 mannen en vrouwen gisteren zijn gearresteerd op een concert, dat ge organiseerd was door de Argentijnse vrou wenbond. Deze bond wordt een recrute- rlngsbureau voor de communistische partij genoemd. Gemeld wordt, dat de politie ln Rlo de Janeiro 300 communisten heeft ge arresteerd sedert de ontploffing in een op slagplaats van munitie nabij Rlo. tflc Donderdag J.l. plaats vond. Men gelooft, dat deze arrestaties het be gin vormen van een Jacht op communis ten door het gehele land. De persafdeling van het Hongaarse ministerie van binnenlandse zaken maakt bekend, dat de politie een gehele organi satie heeft ontdekt, die Hongaarse mili taire geheimen en verschillende uitvindin gen van Hongaarse technici naar Amerika heeft gestuurd. Tot nu toe zijn 14 personeD gearresteerd. De regeringen van India en Pakistan hebben een overeenkomst getekend, vol gens welke zij „alle propaganda tot ver eniging van India en Pakistan of delen daarvan" zullen tegengaan. Zo nauw verbonden te zyn geweest met de grote dingen, die uw echtgenoot verrichtte, voor hem in elk opzicht „een hulpe tegenover hem" te zyn geweest, is voor U iets om trots op te zyn en is een reaen te meer voor onze bewonde ring en onze dankbaarheid. Franklin en Eleanor Roosevelt zijn twee namen, die voor ecuwig verbon den zyn. Zij zullen in de geschiedenis verbonden blijven, zoals zy verbonden waren gedurende het leven. En wan neer wy U zelf op dit uur eren, is het alleen maar natuuriyk. dat wij tege lijkertijd een piëteitvolle en dankbare gedachte wyden aan de nagedachtenis van de grote en goede man, die uw echtgenoot was". Daarop sprak Mevrouw Eleanor Roo sevelt een rede uit, waarin zy er o.a. op wees, dat haar echtgenoot en zy zelve een zeer speciale band met Nederland hebben. Aan de Roosevelt-kant van on ze families, ofschoon wy slechts neven in de vyfde graad zyn, stammen wy beiden af van de oorspronkelyke Claas Martinson van Rooseveldt, die de eerste was om naar de V. St. te komen en die in New York landde. Vanaf die dag is onze fam'iie bekend geworden door de naam van dc plaats waarvan onze voor vader kwam en afstammelingen van die eerste goede Nederlander kan men thans vinden in vele verschillende ge bieden in de Ver. Staten. De Roosevelts hebben hun aandeel gehad in het bou wen van een nieuwe wereld over de Atlantische Oceaan en op die wyze heb ben zy nauwere banden gebracht tussen de zogenaamde nieuwe wereld en de oude wereld der Nederlanden. Tydens de laatste oorlog werd die band verstevigd door de bezoeken die Uw Koninklyke familie ons bij tal van gebeurtenissen bracht. Heden hebben het volk van de oude wereld en het volk van de nieuwe in de V. St. met een gezameniyk probleem te maken van herstel na de verwoesting van een lange oorlog. Door het plan- Marshall hopen wy, dat alle democra tieën van Europa in staat zullen zyn zichzelf ln een periode van jaren econo misch te herstellen, woorden Mevrouw Roosevelt eindigde met de woorden „Ik ben ten zeerste vereerd en ik be tuig U myn grote dankbaarheid uit een zeer vol hart. Ik voeg er de hoop aan toe, dat ik in staat mag zyn een klein beetje de good-will te vergroten, die tussen dit land en het myne moet groeien". Na de rede van mevrouw Roosevelt besloot de rector-magnificus, prof. U. G. Bylsma de plechtigheid met een kor- tè toespraak. Hierop volgde een thee. waarna me vrouw Roosevelt en Prinses Juliana zich per rytuig naar de Sociëteit van de vrouweiyke studenten begaven. Prins Bernhard verbleef enige tyd op d« U.S.C.-sociëteit op het St. Janskerkhof. Ten slotte begaven de hoge gastea zich atar het paleis Soestdtyk. LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1