Gematigd optimisme gerechtvaardigd „Prof." Krekei, prototype van Kamergeleerde, voor het Tribunaal VAN NELLE PANDA EN DE Voor de Jeugd Eerste „Hollandse Nieuwe" op 24 Mei Radio-programma 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 17 April 1948 Tweede Blad No. 26364 Het historisch inzicht faalde. Er was slechts een zaak van enige importantie, by de vier, welke 't Leid- se Tribunaal in Den Haag gistermorgen te behandelen kreeg, ml. de zaak van H. Krekel, die er van beschuldigd werd, op instignatie van dr Seys In- quart, het hoogleraarsambt in de wijsbegeerte der geschiedenis aan de Leidse Universiteit aanvaard te heb ben. Dit geschiedde n.l. nadat de uni versiteit gesloten was geweest, zodat deze benoeming in het kader lag van de Duitse plannen, om „het bolwerk v.an. vrijheid" onder nationaal-socia- listische invloed te brengen. Behalve het gewone rijtje van lid maatschappen der N.SB., Ned. Volks- dienst, Ned. Kuituur Gemeenschap, enz. vermeldde de ten laste legging het schrijven van buitenlandse overzichten in nationaal-socialistische geest. n.l. in De Telegraaf, Het Vaderland en De Haagse Post. Verdachte verklaarde zijn lidmaat schap van de N.S.B. een uitvloeisel van zijn autoritaire gedachte; hij had iets willen doen en meende dit op deze wij ze te doen in het belang van het Ne derlandse volk, hoewel hij niet sym pathiseerde met de N.SB., maar in haar een tegenhanger zag voor al te grote agressiviteit van Duitsland. Op de vraag van de president, of hij in Mei '40 niet onmiddellijk begreep hoe de verhoudingen waren, nadat Rotterdam gebombardeerd was en Mussert de klok van Lunteren aan Goring had over handigd. antwoordde verdachte dat hij alles gezien had vanuit de plaats die Nederland in Europa innam. Zijn ge dachte was nl. steeds geweest een ver enigd Europa, waarin Duitsland de lei dende rol zou spelen „en het zou voor Nederland wel eens goed zijn, als het eens vijf en twintig jaar onder Duits bestuur zou staan". Wat het schrijven van buitenlandse oyerzichten betrof, zeide verd. steeds het wereldgebeuren van twee kanten be licht te hebben. Pas in 1943 was hij tot het inzicht gekomen dat Duitsland een verkeerd spel speelde, doch hij meende de hele zaak toen niet meer los te kun nen laten! De verdediger, mr G. A. Hungerink, schetste verd. als het proto-type van de kamergeleerde, die niet in de reali teit stond en niet besefte van welke grote invloed zyn artikelen waren. Reeds op jeugdige leeftijd was hij in aanraking gekomen met het Duitse denken en het N.S.B.-lidmaatschap was dan ook een consequentie van zijn constitutie. Zijn grote fout is dan ook geweest dat hij zich, als onpractisch mens, in de politiek begeven heeft. Het is zijn bedoeling nooit geweest Nederland voorgoed bij Duitsland in te lijven; hij streefde slechts naar een ver enigd Europa, met Duitsland als leiding gevende natie. De jodenvervolging b.v. heeft hij nooit goedgekeurd, maar het beschouwdals jets onvermijdelijks bij een revolutie, zoals dezé, waaruit weer duidelijk de historicus spreekt. Zijn ar tikelen brachten steeds een zekere ob jectiviteit naar voren" en spr. vroeg zich af of hij met dat schrijven werkelijk zoveel kwaad had verricht. „Zijn lezers waren voornamelijk geestesverwanten, oie door zijn artikelen te lezen de kwestie van twee kanten konden bezien, wat uiteindelijk voor Nederland nog gunstig was. Het grote publiek heeft van zijn schrijven weinig begrepen;' daar was het te gecompliceerd voor. Hij was zich dan ook niet bewust, dat hij door te schrijven, de belangen van het Ned. volk schaadde. Verd. heeft als histori cus een wissel getrokken op de toekomst, maar, gewend als hij is, met eeuwen te rekenen, is dat' een zeer verre toekomst geweest, waarbij hij de dichtere toe komst over het hoofd zag". Ten slotte pleitte spr. voor een milde strafmaat, die het verdachte mogelijk zou maken weer spoedig naar zijn studeerkamer terug te keren. De zaak van M. Mühlbauer was a'an- gehouden. omdat er verschil van mening bestond over zijn nationaliteit. Het tri bunaal had inmiddels aangenomen dat verd. de Nederlandse nationaliteit bezit. Als landwachter had hij wacht ge houden bij het postkantoor aan de Boommarkt, in de hongerwinter en had daarbij, zoals vijf getuigen kwamen ver klaren, niet alleen het personeel van de P.T.T. gewaarschuwd, wanneer er een razzia op komst was, maar bovendien steeds zijn brood gedeeld met hen, die weinig of niets hadden. J. D. Hoogstraten, uit Voorhout, was lid geweest van de N.S.B.. VTa.. N.V.D., vrijwillige hulppolitie en landwacht, in welke laatste hij de functie vqn blok- leider vervuld had. Hij werd er van be schuldigd aan zijn commandant. C. de Haas in Lisse een brief geschreven te hebben, met namen van zwarthandela ren, onderduikers en luisteraars naar de Engelse zender. Verd. legde dit uit, alsof hy dat gedaan had om een einde te maken aan de veediefstallen in Voor hout, een doorzichtig verhaaltje, wat de president niet beliefde te geloven. Ook zijn raadsman, mr J. v. d. Plas wist met deze brief geen raad en beperkte zich tot het geval een raadsel te noemen. P. W. Kwaadgras was weer een geval, zoals er duizenden zijn, n.l. lid van de N.S.B.met diverse bijfuncties, terwijl hij er van beschuldigd werd vrijwillig in Duitsland gewerkt te hebben. Dit laatste ontkende verd. Hij zpu n.l. zijn vrouw en kinderen .,om gezondheids redenen" naar Duitsland gebracht heb ben, wat de president, gezien de datum: Sept. '44, niet erg waarschijnlijk vond. Zijn verdediger, mr H. F. A. Donders, had er niet veel aan toe te voegen, daar verd. al sedert 3 Oct. '47 in vrijheid ge steld was. Uitspraak in al deze zaken over veer tien dagen. UITSPRAKEN. Het Tribunaal deed uitspraak in de volgende zaken: A. Vlasveld, te Zoeterwoude, interne ring voor de tijd van 3 jaar en 6 maan den, waarvan de laatste tijd vanaf he den, voorwaardelijk, met drie jaar proef tijd en onder toezicht stelling van de stichting Toezicht Politieke Delinquen ten. Ontzetting uit de kiesrechten en het recht om ambteen te bekleden. Het tribunaal gelastte onmiddellijke invrij heidstelling. De zaak van G. J. A. Garthoff, te Zoeterwoude. werd aangehouden, daar het tribunaal het onderzoek niet volle dig achtte. De zaak wordt voortgezet op de zitting van 23 April a.s. om 12 uur.' B. Serne uit Warmond, hoorde 3 jaar en zes maanden tegen zich eisen, tot 8 Nov. 1948, ontzetting uit de kiesrechten en uit het recht om ambten te bekleden. J. H. Onos uit Lisse. werd veroordeeld tot 4 jaar en zes maanden, waarvan nog zes maanden in internering doorge bracht moeten worden, tot 16 Oct. 1948, terwijl de rest voorwaardelijk werd op gelegd, met een proeftijd van 3 jaar en onder toezichtstelling van de Stich ting Toezicht Politieke Delinquenten. Ontzetting uit het recht om ambten te bekleden en uit het kiesrecht. De kwestie Triëst De Britse minister van buitenlandse zaken, Bevin, heeft in een nota aan de Sovjet-ambassade, waarvan afschriften zijn verzonden aan Italië en Joegoslavië, de Sovjet-unie verweten door het op werpen van procedure-kwesties de be handeling van het drie-mogendheden- voorstel om Triëst aan Italië terug te geven te ontwijken. Bevin verwerpt de Russische opvatting, dat een conferen tie over Triëst van de „hoofdzakelijk hierbij betrokken mogendheden" onde mocratisch zou zijn. Deze conferentie was door Frankrijk, de V. S. en Engeland vporgesteld. Bevin wijst er op. dat het voorstel een voorlopige bijeenkomst van de betrokken mogendheden inhoudt. Het had nimmer in de bedoeling gelegen om enige deelgenoot aan het Italiaanse vredesverdrag van deelneming aan de herziening er van uit te sluiten. De voorbereidende bijeenkomst zou geschie den volgens de procedure, die bij de op stelling van het vredesverdrag was ge volgd. De nota besluit met het verzoek aan de Sovjet-regering om zo spoedig mogelijk te laten weten, welke procedure de Sovjet-regering gevolgd zou willen zien voor de behandeling van het voor stel tot teruggave van Triëst aan Italië. De V. St. en. Frankrijk zonden nota's in gelijke geest: POOLSE GEZANT TE WENEN VERDWENEN. Naar vernomen wordt, is de Poolse gezant in Oostenrijk, Feliko Mantel, met zijn vrouw en moeder uit Wenen ver dwenen. Wélingelichte diplomatieke kringen te Wenen vermoeden, dat hij naar Zwitserland is vertrokken. Zij leg gen verband tussen de berichten die enkele weken geleden in de Oostenrijkse pers werden gepubliceerd, en zijn ver dwijning. Volgens deze berichten zou Mantel, die vele jaren 'n vooraanstaand lid van de Poolse socialistische partij is geweest, spoedig naar Warschau te ruggeroepen worden. Mantel en zijn vrouw hebben tijdens de oorlog 8 jaar in Russische gevangenschap yertoefd. RAADSELS voor allen om uit te kiezen; de groteren (1116 jaar) vijf, de kleineren (711 jaar) drie goede oplossingen. Naam. leeftijd en adres onder de oplossingen. In zenden naar Bureau Leidsch Dagblad, of naar Wasstraat 38, tot uiterlijk Dinsdagmorgen 9 uur. I. (Ingezonden door Bep Brouwer). Ik leef in zee; omgekeerd ben ik een boot. II. (Ingezonden door Mary de Meyere) Ik ben de naam van een mens. Laat de laatste letter weg, dan ben ik een in wendig deel van ons lichaam. III. (Ingezonden door Geeske Somer). Verborgen dierennamen: 1. Nzugnib; 2. Wuekelrei; 3. Fintola; 4. Gaiapaap; 5. Nolagfmi; 6. Dokirolk; 7. Iporsochen. Visprijzen handhaven zich goed (Van onze deskundige medewerker) Onder invloed van het schrale weer van de laatste dagen is de trawlvisserij er deze week niet op vooruit gegaan, wat vooral op de kust merkbaar was. Verschillende schepen hebben dan ook dieper water opgezocht. Maandag liep de prijs voor kleine schol wat terug, maar over het algemeen houdt de markt zich goed. De aanvoeren waren iets minder. Er wordt thans ook weer op de Westkust van Engeland gevist met nogal wisselende vangsten. Voor stoom trawlers, die om de andere reis in En geland mogen markten, is dit nog te doen, maar voor de loggers, welke eèns in de zoveel maanden daartoe in de ge legenheid worden 'gesteld, is de afstand wel wat te groot. Met de IJsland-visserij gaat het de laatste weken ook niet best. Men heeft er veel te kampen met slecht weer. Er komt geleidelijk wat verbetering in de materiaalpositie. Van de zijde van het Bedrijfschap werd bericht ontvan gen, dat er weer manilla voor de visserij beschikbaar was aanvankelijk alleen nog maar voor bepaalde doeleinden. Bin nenkort zal men een beperkte toewijzing tegemoet kunnen zien. Op de haringmarkt is er nog weinig vertier. Er komt wat meer vraag uit het binnenland. Frankrijk en in meer dere mate België, is geregeld voor klei nere partijen aan de markt. Over de haringvisserij valt er ditmaal nog geen nieuws te vermelden. Het grootste deel van de schepen zal, gelijk gemeld, Dinsdag 18 Mei a.s. uitvaren en de rest op 1 Juni d.a.v. Ook dit jaar zaï in groepsverband gevist worden, daar dit nu eenmaal noodzakelijk geworden is om de haring zo groen mogelijk aan te voeren. Vorig jaar arriveerde de eerste haring op Vrijdag 16 Mei 1947. Mocht de vlootrevue voor Scheveningen doorgaan, dan zal het ditmaal wel Maandag 24 Mei worden, alvorens de eerste Hollandse Nieuwe aan het publiek kan worden ge presenteerd. Hoe komen wij in het Fey enoord-Stadion Met het oog op de te verwachte enor me verkeersdrukte maakt de hoofdcom missaris van politie van Rotterdam het volgende bekend: Teneinde een geregelde aanvoer naar het uitverkochte Feyenoord-Stadion mo gelijk te maken, is het nodig, dat het pu bliek zich tijdig op weg begeeft. Voetgangers zullen niet de minste be lemmering op hun weg naar het Sta dion vinden, daar voor hen geen be paalde regeling wordt ingesteld De RET zal met extra tr^ms reeds te ongeveer 11.30 uur van het Stations plein (DP) af beginnen met een pen deldienst naar het Stadion te rijden. Extra treienen der Nederlandse spoor wegen zullen (alleen van buiten de stad) direct naar het Stadion rijden, terwijl alle treinen van de normale dienstrege ling. uitgezonderd de D-trein, welke om 10.15 uur uit Amsterdam vertrekt, tus sen 10,55 uur en 14.15 uur en na afloop van de wedstrijd tot 1?.25 uur stoppen te Rotterdam-Zuid voor het uit- en in stappen van reizigers. Particulier autoverkeer, zoals algemeen bekend is mag er op Zondag niet ge reden worden. Aan dit verbod zal door het gehele land streng de hand worden gehouden. Ten dienste van hen, voor wie deze bepaling niet geldt (o.a. voor de Belgische gasten), wordt de route naar het Stadion met duidelijke pijlen aan gegeven. Strenge maatregelen zullen worden genomen tegen hen, die met wrakke mo torrijtuigen of zonder benzine in de Maastunnel blijven steken. Aan de vooravond van HollandBelgië. IV. (Ingezonden door Greetje Dorre- paal). Met v zet men bloemen in my, met k ben ik een broodbelegging, met m een rivier, met b ben ik eigenaar, met g maakt men een konijnenhok van mij, en met h ben ik familie van een konijn. V. (Ingezonden door Bert Perreyn). Welke straten worden niet bewandeld? VI. (Ingezonden door Alie Smolders). Op de kruisjes komt van boven naar beneden de naam van een plaats in Nederland te staan. x 1. nevel, x 2. kleur, x 3. onbepaald voornaamw. x 4. een groot dier. x 5. betekent erg. x6. vogel. x 7. natuurverschijnsel, x 8. is niet klein. x9. tegenstelling laatste. x10. een stad in Gelderland. VII. (Ingezonden door Jeanne Poot). Gij kunt geen duim mij rekken, Door veel aan mij te trekken. In tegendeel, ik word, Door veel te trekkenkort! VIII. (Ingezonden door Willy Marks). Mijn geheel is een spreekwoord van 16 letters. 9. 11, 11, 6 is een afgekorte jon gensnaam, 1, 12, 14 een lichaamsdeel, 3. 4, 5. 6 is iets ten uitvoer brengen, 2, 8, 10, 12. 3, 1, 14 een plaats in Zuid- Holland, 15. 16 een voegwoord, 7, 5, 8, 2 iets. wat je op de boerderij vindt, 13, 10. 10, 12 iets, waarmee boten bestreken worden. OPLOSSINGEN der raadsels uit .het vorige nummer. 1. Horizontaal: 1. lam, 4. kanon, 6. kakatoe, 8. als, 9. tik (tolk zonder o), 11. slot, 12. asem. 14. akker, 17. leest, 20. oer. 22. met, 23. nieuwst, 26. kawen (Kauwen zonder u), 27. vel. Verticaal: 1. lak, 2. ananas, 3. mot, 4. kast, 5. nota. 6. klokken, 7. Elspeet, 8. al, 10. ke (Kee zonder e), 11. sla. 13. mat, 15. Ko, 16 Erik, 18. Ems, n, 19. st. 21. Euwe, 24. e.a., v, 25. wel. 2. De echo. 3. Aap, pap. 4. a. Achter zijn geweer, b. Geen een; de anderen vlogen weg. 5. Holle vaten klinken het hardst. Klein, het, Eva. en, lol, lord. nat, H.K.H., hol, st. 6. Hoorn. 7. 1. Aap. 2. hond, 3. zebra, 4. paard, 5. kat. Beste raadselnichtjes en -neefjes, Het kruiswoordraadsel viel in de smaak! Nu onze 3e ronde, wat jullie ook weer bést zal bevallen. Onze vier weken schieten al weer op! Tot volgende keer. Allen hartelijk gegroet door jullie Raadseltante, Mevr. M. J. BOTERENBROOD. Nee, dat ben ik niet. Bent u dan Tansy Dearlove? Neen, zei Lynn. Misschien kan ik heter weggaan, als u iemand verwacht... Nee, gaat u niet weg, doet u dat vooral ndet! zei de jongeman. Het is van geen belang, wie u precies bent. Hij wankelde, sloot zijn ogen en greep de trapleuning vast. Hij scheen het nog kouder te krijgen en zijn kleur werd neg valer. u. bent dus geen van hen? Ik vrees van niet, al heb ik er geen flauw idee van, wie U bedoelt. Bent u niet op mijn advertentie gekomen? Neen. Hebt u geen telegram van my ontvangen? Nee, zéker niet. U behoort in bed te liggen, weet u dat? Natuurlijk moet ik in bed liggen, zei de jongeman kortaf. Zullen wemaar ophouden met beleefde praatjes. Ik houd daar helemaal niet van. Wat ik wel eens zou villen weten, is, waarom zei n vredesnaam schrijven, dat ze komen, terwijl ze niet het minste plan schijnen te hebben om werkelijk te komen Hij ging op de trap zitten. Wie? vroeg Lynn verbaasd. Minnie Mocket, Tansy Dearlove, Dora Diplook, Susie Squelch (in de laatste had ik zelf niet veel vertrou wen, maar ze had goede getuigen van een dominee). Er was er nog een, haar naam ben ik kwijt. Ik zou u haar foto kunnen laten zien. Ze zag er droefgees tig uit als een schaap. Lynn zei: Ik zou graag willen weten, waar u het allemaal over hebt. U bent ziek, weet u, en ik zou willen, dat u weer naar bed ging. Dat zal ik doen, als u mee naar boven gaat om nog even met me te praten. Ze nam hem bij zijn arm en bracht hem naar boven. De deur van zijn kamer stond open. Het was een vrese lijk hok van een kamer. Meer een hol, dan de slaapkamer van een menselijk wezen. Er stond een soldaten-kampbed. Aan de deur hing een patronentas, een halster van een revolver en een mili tante riem. De jongeman kroop in het bed, en was klaarblijkelijk blij er weer in te liggen Hij huiverde nog steeds. Hij keek Lynn boven zijn laken met Ogen, die koortsachtig schitterden, aan. Hebt u veel geadverteerd? vroeg hij, terwijl een huivering, die zo hevig was, dat Lynn dacht, dat hij uit het bed zou vallen, door hem heen schokte. Nee, ndet veel, zei Lynn kalme rend. Ze wist dat Je met zieke mensen zachtjes om moest springen en deze main was ernstig ziek. Het is een zonderlinge bezigheid, zoiets als vissen, weet u,-ging hij door. Je zet een lokaas uit met honingzoete woorden. Je haalt het binnen en be kijkt de vangst, oftewel de post. De visseh kwamen op mijn lokaas af. Min nie Mockit, Tansy Dearlove, enz. Zelfs was er één bij, die naar haar foto te oordelen, zo zou kunnen gaan blaten. U moet niet zoveel praten, zei Lynn, terwijl ze wanhopig om zich heen keek en zich afvroeg, wat ze ver volgens zou moeten doen. *En u mag zeker niet opstaan en rond gaan wan delen. Ik zie, dat u veel doorzicht hebt. merkte de jongeman op. Zegt u me eens, als u hier niet gekomen bent cp mijn advertentie of een telegram van mij, waarom bent u dan wel hierheen gekomen? Ik hoopte een kop thee te kun nen krijgen! Een kop thee! Zijn stem werd fluisterend, alsof hij over iets wat heilig was sprak. Alsof hy lang géleden kopjes thee met echte melk en suiker gekend had, die bij zonder lekker waren geweest, maar als of zo iets voor hem nu niet meer be stond. Ik zou zelf ook zin hebben in een kop thee. Maar ziet U, er is een grens aan hétgeen de oude Jaggers kan doen. Ik heb het zo met hem geregeld, dat ik voor de zaken binnenshuis zou zor gen en hij voor die buitenshuis. Jag gers kan bier schenken, maar ik geloof niet, dat hij veel verstand heeft van thee. Ik voej momenteel eigenlijk niet veel voor bier, zei de jongeman somber. Dat kan ik me voorstellen, zei Lynn. Ze had zyn pols gevoeld en deze ver ontrustte haar. Hy behoorde doodstil te liggen en goed verzorgd te worden. Maar voor zover ze het beoordelen kon, was er niemand hier, die voor hem zorgde. (Wordt vervolgd). Strijd vol onzekerheden (Van onze sportredacteur) De vreugde van de paar duizend Nederlanders, die vorige maand in Antwerpen getuige waren van het zeer eervolle, maar ook zeer geflatteerde gelyk spel, dat Oranje op de Rode Duivels behaalde, werd op weg naar huis al danig getemperd door het idee hoe de revanche in Rotterdam wel zou moeten aflopen. Iedereen dacht aan het stomme ge luk, dat Nederland zo trouw terzijde had gestaan en dat toch niet altyd het Oranje-doel zo fortuinlijk dichtgespij kerd zou kunnen houden. Eens krijgt Fortuna er genoeg van en dan gaan wy er tegen de technisch beter spelende Belgen dik en dik in. Neen, toen we thuis kwamen, waren wij allesbehalve optimitlsch gestemd en het werd be- Terlouw Zal hy Möring afdoende vervangen? paald duister in de Nederlandse voet balharten. toen een paar weken later Henny Möring, die ln Deurne tot de grote steunpilaren behoorde, het onge luk had zyn been te breken. Maar ziet, met Pasen kwam het drle- hoek-tournooi in Londen. De knappe overwinning van onze B-ploeg op de sterke Engelse amateurs; het veelbelo vende spel van Terlouw, een Schaap en een Engelsman, die een prima partij vertolkten; zij zorgden voor de verkwik kende zonnestralen, die het algemeen pessimisme een aardig eind deed weg smelten. Daarna kregen wij de waardeloze oefenwedstrijd ln Rotterdam, waar men De opstelling is als volgt: NEDERLAND geenszins de indruk opdeed, dat de K.C. uit de 22 daar medespelende candida- ten een elftal zou kunnen vormen, in staat het geiyke spel van Deurne thans door een overwinning te laten volgen. Het hoogste voetbalcollege heeft de mogèiykheden dan ook langer bestu deerd dan gewoonlijk en eerst Zondag J.l. kwamen de uitverkorenen uit de bus. Een ploeg, die aangenaam verraste en zeer zeker sterker is althans op pa pier dan vorige maand in Antwerpen. Een elftal ook. dat Nederland een zeker gerechtvaardigd optimisme heeft teruggegeven en morgen 55.000 geluk kige kaartbezitters met een beduidend lichtere tPed naar de Feyenoord-kuip zal laten trekken. Met deze regelen willen wij echter geenszins beweren, dat Oranje nu gaat winnen. Daar passen wy wel voor op, want de vooruitzichten zyn zoals ge- wooniyk en dat Is Juist de grote trekpleister van de ontmoetingen met onze Zuiderburen volkomen onzeker. Het is echter wel opmerkelijk, dat Nederland in 9 achtereen volgende thuiswedstrijden, begonnen in 1934, baas bleef over België, ook in ontmoetingen waarby nauweiyks op succes gehoopt was. De tekortkomingen van het Belgische spel zijn alom bekend. Het veldwerk is technisch goed en zeker beter dan het Nederlandse, maar dat op de juiste wyze bekronen, neen, daar sukkelen de Rode Duivels al jaren mee. Ook de Belgische K.C. heeft even met de handen in het haar gezeten. Links binnen Chaves, de sterke Gentenaar, liep een ernstige enkelblessure op en is voor enige weken op non-actief gesteld. Een strop voor de Belgen, want het lag in de bedoeling om niets te veranderen aan het elftal, dat Nederland in Maart het vuur zo na aan de schenen gelegd had. Nu heeft men voor hem een plaats vervanger gevonden in de Antwerpenaar Van den Audénearde, in ons land niet onbekend. Misschien dat hy de Belgische voor hoede het nodige geluk aanbrengt om Schijvenaar c.s. een paar maal te pas seren. Dat zal de practyk van het groe ne veld moeten uitwyzen. Voorlopig zyn wij er van overtuigd, dat onze achter hoede zyn mannetje staat en dat Ter louw, die een knap maar daar tegen over niet zo'n harde voetballer als Mö ring ls, het vertrouwen van de K.C. niet zal beschamen. En wie weet brengt onze nieuwe voorhoede wel een grote verras sing. De debutanten In deze linie. Schaap en Engelsman zullen voor een vaste plaats vechten, zoals trouwens de helo ploeg er nog een extra scheDje zal op gooienmet het Olympische voet bal tflurnooi in het vooruitzicht. Na 65 ontmoetingen luidt de stand: Gew. Geiyk Verl. Doelgem. Nederland 34 13 18 168-119 België 18 13 34 119-168 KRAAK (Stormvogels) VAN BUN (MVV) STOFFELEN TERLOUW (AJax) (DCV) RIJVERS WILKES (NAG) (Xerxes) ENGELSMAN (Quick) VLCEK SCHIJVENAAR (EDO) DE VROET (Feyenoord) SCHAAP ('t Gooi) LENSTRA (Heerenveen) Tsjecho-Slowakye THHtlFAYT (Charleroi) VAN DEN AUDENEARDB MERMANS (F.C. Antwerpen) (S.C. Anderl) HENRIET ERROELEN DE BUCK (Charleroi) (S.C. Anderlecht) (Aalst) ANOUL AERNAUDS (F.C. Luik) (Berchem Sport) MEERT (S.C. Anderlecht) LEMBERECHTS (F.C. Mechelen) VAN STEELANDT (St. Nicolaas) BELGIË EN NU fP EEN KOPJE 56) De commissaris en de professor droogden zich wat af, tot ze weer toon baar waren en de professor klopte Pan da goedkeurend op het hoofd. „Een handig ventje!" sprak hy. „Inderdaad'" beaamde de commissa ris. „Natuurlyk had hij de hulp van onze politie-scheikundige en daarom was het niet zo moeiiyk voor hem, maar toch „Och wat!" riep Panda. „Ik heb die scheikundige versteend! Hy was de schurk!" Nadat de commissaris weer was byge- komen van de schrik, vertelde Panda alles wat er gebeurd was. Nu, toen kwam het politiebureau in actie. Nu het gevaar geweken was, traden uit alle deuren opgeruimde politiemannen naar bulten, I die zacht zingend hun plicht gingen doen. Rode Kruismannen besproeiden zorgzaaam de versteende ambtenaren met het kooksel van de professor en na enkele uren was iedereen weer gewoon behalve de politie-deskundige. Deze schurk liet men versteend op de binnen plaats van het politiebureau zetten als een waarschuwing voor alle dieven van uitvindingen. Een strenge, doch recht vaardige straf. VOOR ZONDAG 18 APRIL. Hilversum 1 (301 M.) VARA 8.00: nieuws; 8.15: strijdlied; 8.18: muziek van Mozart; 8.20: het bos ln het voorjaar; 8.40: Intermezzo; 9.12: sport; 9.15: ver zoekprogramma; 9.45: geestelijk leven; 10.00: muziek van Beethoven; 10.30: voor dracht; 11.00: Kunst ua Arbeid; AVRO 12.00: lunchmuzlek; 12.30: Zondagsclub; 12.40: gemengd koor; 13.00: nieuws; 13.15: Romancers; 13.50: spoorwegen spreken; 14.00: A.Navarra, cello; 14.05. boekbe spreking; 14.30: kamerorkest; 15.30: fllm- praatje; 15.45: Skymasters; 16.30: sport; VARA 17.00: kinderkoor; 17.20: de Itali aanse verkiezingen; 17.30: Ome Keesje; 17.50 na de wedstrijd Holland-Belglë; 18.00 ln gesprek met de lezer; 18.30: Ned. stryd- krachten; 19 00: Oecumenische dienst; AVRO 20.00: nieuws; 20.05: actualiteiten; 20.15: waltztime; 20.45' hersengymnas tiek; 21.15: de speeldoos; 21.35: operette muziek; 21.45: deel III hoorspel „Johann August Suter"; 22.30- Chr. Blomkamp, plano; 23.00: nieuws; 23.1524.00: gram.- muzlek. Hilversum II (415 M.) KRO 8.00: nieuws; 8.15: A Segovia, gitaar; 8.25: In leiding Hoogmis; 8.30: Hoogmis te Ugche- len; NCRV 9.30: nieuws; 9.45: Eng. koor zang; 10.30: dienst Luth. Gem. Den Haag. voorg. ds mr D .G. Hoevers; 12.00: cantate van Nleland; KRO 12.15. aoologle; 12.30 orkest A. Kostelanetz; 12.55: zonnewijzer; 13.00: nieuws; 13.20: Zwitserse solisten; 14.00: orkest zonder naam; 14.30: repor tage HollandBelgië doo- L. Pagano; NCRV 17.00: dienst Geref. Zulderkerk, Ede, voorg. ds J. Drost; 18.30: concert van Bossl; 19.00: de psalmen van Sweellnck; 19 15: kent gij Uw bijbel? 19.30: nieuws; KRO 19.45: Melodieus Medley: 19.50 boek bespreking; 20.05 de gewone man; 20.12: klein orkest en vocaal kwartet; 20.45: hoorspel ..De zee heeft genomen"; 21.45: Omroepkamerorkest; 22.37: actualiteiten; 22.45: avondgebed en lit. kal.: 23.00: nieuws; 23.1520.00: eram.muziek. VOOR MAANDAG 19 APRIL. Hilversum I (301 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: orkest R. Ventura; 8.00' nieuws; 8.15: strijdlied; 8.18: de Italiaanse verkiezingen; 8.23: lichte klanken; 9.15' werken van Schumann; VPRO 10.00: morgenwijding door ds J. J. Thomson; VARA 10.20: Love Tales; 10.30: voor dc vrouw: 10.45: zie kenbezoek; 11.20: officiële ontvangst van mevr. Roosevelt. Ridderzaal. Den Haag; 12.30: weerpraatje; 12.33. voor het plat teland; 12.38: J. Jong, orgel; 13.00: nieuws; 13 15: kalender; 13.20: tango's en rumba's; 14.00: muziek van Debussy; 14.30 de schoolarts; 14.45: filmselecties: 15.20: hoorspel ..Eenmaal ln je leven" 16.23: cantate van Bach: 17.00. de f.cnool ls uit; 17.30: Pusztaklanken: 17.45: wederop bouw ln Indonesië; 18.00: nieuws; 18.15: varia; 18.20: Gram.muziek; 18.30: Ned. De vliegtuig-botsing te Berlijn Een nieuwe Russische brief, waarin enkele voorwaarden worden gesteld, waaronder de Russen bereid zyn hun vroegere standpunt op te geven, dat de Brits-Russische commissie van onder zoek naar het vliegtuigongeluk boven Beriyn alleen Britse en Russische getui gen zou moeten horen, ls door de En gelsen als „niet te beantwoorden" ter zijde gelegd. Generaal Brownjohn, de plaatsvervangende Britse militaire gou verneur, zeide, dat de brief, die geadres seerd was aan de leider van de Britse commissie van onderzoek, ln de eerste plaats „vol misvattingen" was en in de tweede plaats reeds gepubliceerd was. Hy was derhalve niet van plan hem te beantwoorden. De brief was gisterochtend bijna woor- deiyk ln het officiële orgaan van de Russische bezetting de Taegliche Rund schau, afgedrukt. De Britse commissie heeft haar on derzoek voltooid en zal een rapport op stellen. strljdkr.; 19.00: kwartet J. Corduwener; 19.15: Fries programma; 19.45: Ned. op zee; 19.52: appél voor ex-pol. gevangenen: 20.00: nieuws; 20.05: minister Glelen over Jeugdweek; 20.15: Vaudovlllestrykorkest; 20.45: radiodebat over Esperanto; 21.05: Meester-Trlo; 21.30: Koos Vorrlnk over Rusland; 21.45: Beethovencyclus; 23.00: nieuws; 23.15: Ramblers 23.4524.00: rus tige klanken. Hilversum II (415 M.) -- NCRV 7.00: nieuws; 7.15: reveille; 7.45: woord voor de dag; 8.00: nieuws; 8.15: Te Deura Laudamus; 9 00: A Rubinstein, plano; 9.15: ziekenbezoek; 9.30: waterstanden; 9.35: planotrio; 10.00' E. Barther. sopr.; 10.30: morgendienst o.l./. ds A. C. Die- derlks; 11.00: St. Pauls Suite v. Holst: 11.15: voordracht; 11.35: Internationale koorzang: 12.00: P. Moolenaar, plano: 12.30: weeroverzlcht; 12.33: Ancoratrlo; 13.00: nieuws; 13.15: Vrll en Blij; 13.45: Paul Robeson zingt; 14.00; voor de scho len; 14.35: composities van Bljvanck; 15.05 The Golden Waltz van Winter1; 15.15: Pusztaklanken; 15.30: alt en plano; 16.00: bijbellezing; 16.45: concert van H&ndel; 17.00: voor de kleuters: 17.15: Holanda Sextet: 17.45: P. van Egmor.d. orgel; 18.15 Sport; 18.30: verzoekprogramma: 19.00: nieuws; 19.15; boekbespreking: 19.30: ac tueel geluld: 19.50: Ned. Kamerkoor; 20.00 nieuws; 20.05. Droloog: 20.15: Concertee- bouworkest; 20.45: klassiek concert: 21.00: NCRV-kwartet: 21.15: van soldaat tot burger; 21.35: Sans Soucl; 22.00: wat onz# Jonge blinden wensen: 22.15: Sweellnck» kwartet; 22.45- avondoverdenking; 23.00: nieuws; 23.1524.00' werken van Ameri kaan» •omponisten.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5