STADSNIEUWS NEDERL. TAAL en C0RR. Laatste Berichten Films van deze week: Officiële publicaties ZATERDAG 17 APRIL. Chr. Metaalbewerkers vieren feest herdenking van het negende lustrum. nlet altÜd gespannen zyn dat dachten gisteravond de vele aanwezigen, die in „Prediker" bijeen waren gekomen ter viering van het ne gende lustrum van de afdeling Leiden van de Ghr. Metaalbewerkersbond. Mede aanwezig waren de heren W. Veer man en L. Robbers van de Leidse Chr. Besturenbond, afgevaardigden van de R.K en Alg. Metaalbewerkersbond en deputaties van de afdelingen Katwijk, Noorwijk en Alphen a.d. Rijn. De voorzitter van de jubilerende af deling, de heer P. Barendse, heette hen allen welkom, waarna hü een kort over zicht gaf van het ontstaan en de groei van de afdeling. Met zeer veel waarde ring herdacht hij het werk van de op richters, waarvan de heer J. J. Ooster hout nog in leven is. Nad at de voorzitt er van de lustrum- commissie, de reer A. v. d. Velden, 'nog hulde had gebracht aan de tegenwoor dige voorzitter en penningmeester, de heren P. Barendse en H. Terwee, die beiden de afdeling door de moeilijke oorlogsjaren hebben heen geholpen, heeft de districtsbestuurder, de heer H. H. Hordijk, een propaganda-rede uit gesproken, waarin ook hij herinnerde aan de oprichting van de afdeling in 1903. een tijd van revolutionaire woe lingen .in ons vaderland. Vervolgens I stelde spr. de betekenis van 45 jaren I strijd voor sociale gerechtigheid en ver heffing van de arbeidende stand in het licht. Had men daarbij aanvankelijk vele weerstanden te overwinnen. Inmiddels zijn deze verdwenen en thans is het zo dat niet alleen de werkgever maar ook onze regering, via de Stichting voor de Arbeid, met onze belangen en wensen rekening houdt. Nadat de heer Hordijk er nog op ge wezen had, dat deze strijd door de mannen van de christelijke vakbewe ging in het geloof is aanvaard, waar schuwde hij voor de verderfelijke in vloed van het communisme en de ErV.C., een mantelorganisatie van de CPN. Bij beide stromingen gaat het niet om de absolute vrijheid, maar om de dictatuur van het proletariaat. Slaan wij de huidige actie van het communisme gade, dan is het alsof het nat.-socialïsmc, zy het in een enigszins gewyzigde vorm, weer is op gestaan, aldus spreker. o Willen wij deze strijd echter met suc ces voeren, dan zullen wij op onze chris telijke beginselen moeten terugvallen en deze laten doorwerken op alle terreinen des levens. De heer W. Veerman, die hierna de gelukwensen van de Leidse Chr. Bestu renbond en de aanwezige afdelingsbe sturen overbracht, verbond hieraan een krachtige opwekking tot intensieve pro paganda. Na dit min of meer officiële gedeelte volgde een geanimeerd feest, dat werd verzorgd door het mandoline -en toneel gezelschap „Sempre Avanti" en door de heer H. v. d. Broek als declamator, ter wijl de aanwezigen gul op tractaties werden onthaald. Toen dan ook de voor zitter van de lustrumcommissie een slotwoord sprak, konden allen op een zeer geslaagde lustrumviering terug zien. Medegedeeld werd^ nog, dat de af deling op 28 April in het gebouw voor Chr Sociale Belangen een ledenverga dering zal houden waarin de heer. Hor dijk de nieuwe C.A.O. voor de metaal bewerkers zal bespreken. ^I!ll!llllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllll||||| Terugkerende jongens van overzee Blijkens de passagierslijst van het troepentransportschip „Volen- dam" dat 6 April uit Tandjong Priok vertrek en vermoedelijk 5 Mei te Rotterdam zal aankomen, EE bevinden zich aan boord de navol- gende repatriërende militairen uit Leiden en omgeving J. van As, M. C. de Vogel en P. Brouwer, allen te Leiden, H. F. Juta te Oegstgeest, EE W. F. Kriek te Zoeterwoude, M. P. EE den Hollander te Leiderdorp, H. W. F. Kuikens te Noordwijk aan Zee, W. N. Doeland te Alphen a. d. Rijn en mevr. Harten te Wassenaar. De lijst ligt voor belangstellenden ter inzage aan onze Bureaux Witte Singel 1, Leiden en Koningin Wil- helminastraat 15 te Katwijk aan EE Zee. HiliiiiiiiiililliiiiiliiiiiillliiiiiiiiiiiliiUliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliirH ALG. NED. BOND VAN GEPENSIONNEERDEN. In één jaar boekte de afd. Leiden 390 nieuwe leden. In de geheel bezette kleine zaal der Stadsgehoorzaal hield de afdeling Lei den en omstreken van de Alg. Ned. Bond van Gepensionneerden gistermid dag een vergadering, welke o.m. werd bijgewoond door het hoofdbestuurslid, de heer Wolters. De voorzitter, de. heer W.,v. d. Laan, sprak er in zijn openingswoord zijn blijdschap over uit, dat de afdeling zich thans in zulk een grote groei mag ver heugen. Alleen reeds in het laatste jaar traden ruim 300 nieuwe leden toe. Vijf jaar geleden, met 20 leden gestart, telt de afdeling momenteel 921 leden. Ook de Bond zag zijn ledental aanmerkelijk stijgen. Telde deze Bond kort na de oor log nog slechts 8000 leden, thans staan reeds ruim 30.000 gepensionneerden als lid ingeschieven. Ongetwijfeld zal deze sterke aanwas er toe medewerken, dat de autoriteiten nu ook in de toekomst met de belangen der gepensionneerden rekening houden. Voorts deelde de heer Van der Laan nog mede, dat de pen ningmeester. de heer Ouwerkerk, in verband met zijn gezondheidstoestand voor zijn functie had bedankt. Inmid- r5 is hü opgevolgd door de heer J H Adriana. Secretaris en penningmeester brach ten vervolgens hun jaarverslag uit. Het batig-saldo bedraagt f.. 277.71. Tot leden van de. kascommissie werden gekozen de heren Karsten, Zunderman en mevr. Boersema terwijl de heer W. v. d. Laan bij acclamatie als voorzitter werd her kozen. Tot lid en plv. lid van de bonds raad werden benoemde de heren W. v. d. Laan en Teneil. Besloten werd om de minimum-contributie wederom vast te stellen op f. 1.— per jaar. Uitvoerjg is hierna nog de agenda van de a.s. Dinsdag te Utrecht te houden bondsvergadering besproken,, waarbij uiteraard het ontwerp van een nieuwe pensioenwet sterk de aandacht trok. 100% TE DUUR De Prijscontroledlenst te Leiden stel de een handelaar in rijwielonderdelen in verzekering wegens het in de handel brengen van kettingen, assen, velgen, enz. tegen prijzen, welke veelal 100% bo ven de honest eeoorloofde lagen. Zelden zal de bollenstreek zulk een actieve nacht hebben beleefd als de afge lopen nacht, voorafgaande aan het fenomenale bloemenfestyn Ontelbaar zijn de massa's bloemen, die in die "luttele uren zijn verwerkt in mozaïeken, en gestoken op de vreemdsoortigste omhulsels der naar de eer der mooiste ver siering meedingende auto's. In schuren en garages werden de stukken opgetuigd, en in een van die gewoonlijk des nachts rustige ruimten werd ook de wagen van ons blad onder handen genomen en aangekleed in een geurig en kleurig bloemenjasje. De heer Riemcns, van het bloemenhuis „De Zonnebloem" te Lei den besteedde met zijn assistenten blij kens bovenstaande foto zijn tijd en moeite goed: ook het „Leidsch Dagblad" kan bijdragen tot een feestelijk bloeme ncorso. Ingezonden Mededeling Volgens beproefde snelle methode. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 - TELEP. 26558 Leidse Schouwburg KUNSTKRING HET SCHOUWSPEL. „Fluffy neemt de leiding". Deze Amerikaanse mysterie-klucht is door het Roiys-ensemble gebracht zon der Cor R/uys zelf, .die echter de regie verzorgde en een vlot gespeelde voor stelling uitbracht. Een klucht Ls deze mysterie-intrige; al vallen er drie doden en huivert ook verder de dood soms over het toneel. Alles is echter zo intens kluchtig ver werkt, dat men slechts geamuseerd het geval volgt De inhoud zullen we na tuurlijk niet verklappen, Zij slechts- meegedeeld, hoe een oude vrijster, Fluf fy geheten, een knappe detective blijkt te zijn, knapper dan de beroemde be roeps-detective. Of alles logisch is en verantwoord, doet weinig ter zake. Hoofdzaak is: hier wordt, een stuk ge bracht, dat alleszins geëigend is om een prettige avond te bezorgen, een avond van de gulle lach, de moorden ten spijt. De geestige dialoog draagt niet weinig bij tot het welslagen! Zoals gezegd, het wordt vlot gespeeld. Alle hulde voor Nell Koppen, die een prachtig volgehouden Fluffy ten tonele brengt. Verder dienen vooral geprezen Louis de Bree, Annie Verhulst, Jan Teu- lings, Anton Ruys en Eric van Inzen. Ietwat tegen viel de beroepsdetcctive, maar de rest zorgde uitnemend voor de bijrollen. Er is gisteravond braaf gelachen! Het doel is bereikt M. SCHAAKTOURNOOI 100-JARIG BESTAAN GASFABRIEK. Ir West-ra (Gem.werken)—Bergsma (Gem. Secretarie) 10, v. d. Meulen Wassenaar 01, SpekDe Leeuw 10, AbspoelBreedieveld 10, v. Bilsen De Jong 01, v. SteenwijkDe Bruin 10, BurgerRensink 01, v. d. Wijn gaardLaarhoven 01, Kolderman Fuchs 10. AltorfMontanus 01. To taal 55. Gem. Secretarie wint na lo ting. EEN 7—0 OVERWINNING VOOR ONZE HOCKEY-DAMES! De hedenmorgen gespeelde dames In- tersteden-wedstrijd LeidenGent (hoc key) eindigde in een 7—0 zege voor onze stadgenoten. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Nederlands-Indisch Recht de heren P. G. van Wezel (Scheveningen)H. Luijk (Voorburg; J. H. Vijgeboom (Rotter dam); L H. P. S. Makaliwy (Leiden) en E. A. M. Roelofsz (St. Michiels Gestel); candidaatsexamen godgeleerd heid de heer Ph. Ouwendijk (Vierpol- ders HOOGHEEMRAADSCHAP Donderdag vond in het district Was senaar van het Hoogheemraadschap Rijnland de herstemming plaats voor een waarn. hoofdingeland, nodig gewor den doordat bij de stemming op 1 April j.l. geen der candidaten de volstrekte méerderheid kon verkrijgen. Gekozen werd W. A A. J. Baron Schimmelpen- ninck van der Oye te Voorschoten. De Jubileum-ton-spaar-actie SPAARDERS GENIETEN PL:M. 50% REDUCTIE BIJ FEESTELIJKHEDEN. Ons land en daarmede ook onze stad gaan in Augustus een belangryk en heuglijk feest tegemoet: de herdenking van het 50-Jang regeringsjubileum van H. M. de Koningin. Allerwegen worden plannen beraamd om een zo waardig mogelijke herdenking te organiseren. Ook in onze gemeente bereidt het Co mité, dat voor deze gelegenheid uit brede lagen der bevolking is samenge steld, een de gehele stad omvattende feestviering voor. Voor de talrijke at tractieve plannen is nu eenmaal geld nodig. Het jubileumcomité dat zelf niet over geldmiddelen beschikt, heeft ten einde hierin te voorzien, een Jubileum- ton-spaar-actie in het leven geroepen, waarover de penningmeestér van het Jubileumcomité, de heer F. Verstegen, gisteravond via de derde lijn van het gemeentelijk radio-distributienef uitvoe rig heeft gesproken. Spreker somde de voordelen op, welke hieraan voor de spaarders zijn verbonden. Zo zullen zij bij een volgeplakte spaarkaart niet al leen mededingen naar één der fraaie prijzen van deze jubileum-ton-loterij, maar zullen zij ook voor twee personen een belangrijke reductie (pl.m. 50%) ontvangen op de toegangsprijs van de die dagen te organiseren en nader te noemen feestelijkheden. Hoewel dfe heer Verstegen dankbaar gestemd was over de medewerking dei- winkeliers ook de jongens van de Ambachtsschool helpen flink mee was hij enigszins teleurgesteld over de hou ding van enkele bakkers en melkhande- laren, die zich met de verkoop der ze gels niet wensen te belasten en dit, terwiil hun organisaties aanvankelijk medewerking hadden toegezegd. De heer Verstegen eindigde zijn toespraak met enkele suggesties, welke de verkoop kun nen stimuleren. TONEELCLUB „RODOU-VREEWIJK". In de vrij goed bezette foyer dei- Stadsgehoorzaal gaf de toneelclub „Ro- dou-Vreswijk" gisteravond een toneel uitvoering, waarvoor zij het blijspel van Gerard Nielen. „Polly Perkins" gekozen had, een spel van liefde en list. met een blij. slot. Hoewel er enkele zwakke plek ken waren, kan over het algemeen van een zeer goede opvoering gesproken worden. Vooral mevr. Eikerbout, als de jonge weduwe, mevr. Calthorpe, alias Polly Perkins, had een goede avond en droeg met haar vlotte optreden het ge hele stuk. Aan het eind van de uitvoe ring heeft de heer v. d. Wozrd alle me despelenden gehuldigd, waarin hij ook de regisseur, de heer N. v. d. Tuin, liet de len. Tot slot volgde nog een geanimeerd bal, dat onder leiding stond van de heer J. Alphenaar. Gezien de prettige stemming van deze avond, nemen wij aan ,dat „Rodou-Vreewijk" het niet bij deze uitvoering zal laten. ERNSTIG BEDRIJFSONGEVAL. Gistermiddag is de 24-jarige L. R., wonende te Leiderdorp, in de fabriek van de Gebrs. van Wijk aan de Kanaal- weg door eigen onvoorzichtigheid met beide armen tussen de delen van een draaiende kaardmachine geraakt. De E.H.D. heeft het slachtoffer, dat aan beide armen ernstig werd verwond, naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. St. JORISDAG Ter gelegenheid van de St. Jorisdag, Vrijdag 23 April, houdt het district Rijn land van de Nederlandse Padvinders die dag in de Marekerk een padvinders- en pavindstersdienst, waarin ds. P. W. Spruyt als groepsgeestelijke zal worden geïnstalleerd. De dienst vangt om 6.30 uur aan. TUINTJESVERENIGING „ONS BELANG". De jaarvergadering. Bovengenoemde vereniging ge vormd uit bewoners van de woningen van de woningbouwvereniging „Ons Be lang" hield gisteravond in .Oud-Hor- tuszicht" haar jaarvergadering. De ver gadering was matig bezocht, hetgeen de voorzitter, de heer Joh. v. d. Bos. in zijn openingswoord betreurde. Spr. had meer belangstelling verwacht, vooral van de bewoners van de nieuwe wijk: Drui ven- en Kersenstraat. De secretaris, de heer C. Streefland, las de notulen van de vorige vergadering en zijn jaarver slag, welke algemene instemming von den. De penningmeester, de heer J. Ph. v. d. Bosch, deed zijn jaarverslag en ook dit droeg de goedkeuring van de verga dering weg. Besloten werd, na discussie, de contributie te verhogen van 10 tot 20 cent per ma^nd. De bestuursverkiezing had tot gevolg dat de beide aftredende bestuursleden, de heren Streefland en M. J. Verhagen werden herbenoemd, terwijl als nieuwe bestuursleden uit de bewoners van de wijk Tomatenstraat werden aangewezen de heren J J. J. van Beek en A P. van Biezen. Hierna werd de as. plan- tep- en kweekplantenkeuring besproken en kwamen de diverse plannen van dit jaar ter sprake. Uit een en ander bleek dat het bestuur niet had stilgezeten. Het vertrouwt dan ook .op nog meerdere steun van de leden-bewoners. Een uit voerige rondvraag volgde, waarvan door verschillende aanwezigen gebruik werd gemaakt.o.a. door de voorzitter van de woningbouwvereniging, de heer J. Ger ritsen, die de bestuurders bedankte voor hun werkzaamheden en het werk der vereniging warm aanbeval. Hierna volgde sluiting van de geanimeerde ver gadering GRATIS-FILMS UIT DE OUDE DOOS De plaatselijke commissie van toezicht op de bioscopen, die haar zorgen ook uitstrekt over het gemeentelijk filmar chief. zal. evenals vorig jaar een voor stelling aanbieden, waarbij dan een greep wordt- gedaan uit dat archief. De toegang tot deze voorstelling op Woens dag 21 April in het Lido-theatér om 16.45 is gratis. Het zijn vooral journaals over gebeurtenissen in Leiden, als de lustrumfeesten in 1925, de promotie van de Koningin in 1925 en de promotie van Winston Churchill, welke vertoond zul len v/orden. Toegangsbewijzen voor heer en dame kunnen worden aangevraagd aan het secretariaat: Haagweg 194, Te lefoon 24455 HET DIACONESSENHUIS Jaarverslag 1947 In het jaarverslag over 1947 van bo vengenoemde vereniging wordt allereerst stilgestaan bij de diverse jubilea, w o. het 50-jarig bestaan van het Huis. Op Ue jaarvergadering werden de volgens rooster aftredende bestuursleden, de heer Crommelin en mevr. Wensinck Dau- banton herkozen evenals de voorzitter. In de vacature ontstaan door het over lijden van mej. Meerburg werd mevr. van Kinschot—Dorhout Mees benoemd. In Januari werd gezien de mogelijkheid tot tijdelijke uitbreiding van het be staande Huis aangekocht het perceel 'Witte Singel 26. Op 16 Juli vroeg Dr A. Séret ontslag als geneesheer en leer meester van de Zusters. Zijn trouwé ar beid gedurende 37 jaar zal steeds dank baar worden herdacht. In zijn plaats werden de doktoren Jac. J. de Jong en Dr. van Houweningen Graftdijk aange steld. In September kwam de aansluiting met de Bond van Nederl. Diaconessen- huizen tot stand. Onder de grootste zor gen van het Bestuur behoorde de bouw van het nieuwe Huis of een uitbreiding van het Huis aan de Witte Singel. Het Departement van Wederopbouw wees voorlopig het nieuwe ge"bouw af, omdat de geteisterde gebieden vanzelfsprekend voorgaan; het uitbreidingsplan heeft alle kans van slagen (midderwijl is de toestemming gekomen en zal met be kwame spoed worden aangevangen). Hierdoor kan althans enigszins aan de nood van Protest. Ziekenhuisruimte wor den tegemoet gekomen. Door het te kort aan zusters moest gedurende de zomer- vacanties een gedeelte van het Huis ge sloten worden. Op 1 Januari waren aan wezig: 104 patiënten, opgenomen in 1947 2370 patiënten: totaali 2474 patiënten. Verpleegdagen: 41284; kraamvrouwen 203; grote operaties: 1340: kleine opera ties: 661; oor-, neus-, keel-operaties: 194, totaal: 2195. aanwezig 31 Dec. 1947: 88: overl.: 66, ontslagen 2320, totaal: 2474. Van het vrijbedfonds maakten 3 pa tiënten gebruik gedurende 84 dagen In 1947 vertrokken 13 gediplomeerde zus ters, 4 proefzusters, 3 voorproefzusters, totaal 20 zusters. Gekomen 18 voorproef- zusters, 5 zusters behaalden diploma A: de zusters H. Hardeman, J. Kroeze, G. Lammertsma, J. T: van Vliet, J. M de Koning. 3 zusters, die alleen voor het laatste leerjaar kwamen, behaalden eveneens diploma A. Verdacht van meerdere inbraken, heeft de politie aangehouden de Lei- denaars J. v. d. K. en P. H. Zij zijn ter beschikking gesteld van de Officier van Justitie. Abdoelkadir reist heen en weer HAD SJARIFOEDDIN DE HAND IN DE INCIDENTEN? Abdoelkadir vertrok hedenmorgen weer naar Djokja en na enkele uren verblijf aldaar is hy wederom met Van Vredenburch naar Batavia terugge keerd. Hedenmiddag zullen in het r'aieis besprekingen worden gehouden. „Het Dagblad" schrijft, dat het on- .derzoek betreffende de incidenten heb ben geleid tot aanwijzingen, dat Sjari- foeddin en een zekere Sakirman hierin de hand zouden hebben gehad. Niet zo zeer om de Nederlandse delegatie be paald kwaad te doen, doch meer om de Republikeinse regering in moeilijk heden te brengen, DE REDE VAN DE SULTAN V VAN DJOKJA. Was een herhaling van een reeds vroegere verklaring. De correspondent van Aneta meldt uit Halioerang, dat gezaghebbende Repu blikeinse kringen aldaar hebben ver klaard, dat de te Kalioerang opgevangen uitzending van Radio Djokja van de verklaring van de Sultan een herhaling was van een reeds eerder door de*Sul tan persoonlijk uitgesproken verklaring. Door het ontbreken van een luister- dienst en door onvolledige vertaling is misverstand ontsta.an, doordat de aan kondiging, dat dit een herhaling was, niet is medegedeeld. De bekendmaking is later nog vier- of vijfmaal herhaald. Luxor De bekoorlijke Rita Hay- worth, die kort geleden ons land be zocht, vertolkt de titelrol in „Gilda" een liefdesgeschiedenis die zich grotendeels in de romantische entourage van een speelzaal afspeelt Daar omheen is een spannende affaire gesponnen van een geheim kartel, dat de wereldproductie van een bepaald metaal beheerst en uit dien hoofde de al evenzeer romantisch getinte belangstelling van een aantal buitenlandse spionnen trekt. Voeg daar bij, dat de liefdesverhouding, waarvan hierboven sprake was, meer tot uiting komt in wraakgevoelens dan in tederder sentimenten en we hebben U de voor naamste ingrediënten opgesomd, waar uit deze film is samengesteld, zonder dat wh' er in geslaagd zijn U veel van de inhoud te vertellen, hetgeen trou wens ook niet de bedoeling was. Glenn Ford is haar tegenspeler en hij doet dat voortreffelijk. Casino Dit theater brengt ons deze week de zeer goede film „Boomerang" met Dana Andrews in de hoofdrol. Het verhaal verplaatst ons naar het stadje Fairport in Connecticut, thans 't brand punt der belangstelling, waar de zeer geziene, herder dominé Lambert, is ver moord. Ondanks diverse getuigenverkla ringen lukt het de politie niet enige opheldering in deze zaak te brengen. De oppositiepartij gebruikt deze moord als politiek wapen tegen de politie en wenst tevens hulp van bulten in te roepen. De jonge officier van Justitie, L. Har vey, weigert deze hulp en krijgt nog dagen om de zaak op te lossen. Dan komt het bericht door dat in Ohio een zekere John Waldron is gearresteerd, die een revolver kaliber 32 bij zich had en op de avond van de moord in het stadje aanwezig is geweest. Waldron be tuigt zijn onschuld, maar de bewijzen stapelen zich op en na een langdurig verhoor geeft hij onbewust toe de moord gepleegd te hebben. De officier van Ju stitie Harvey is in zijn hart overtuigd, dat Waldron onschuldig is en ondanks hevige pressie weigert hij hem schuldig te verklaren. Hij gaat echter nog ver der, maar hoe... dat vertellen wij U niet, maar raden u beslist aan dat zelf te gaan zien. Trianon. De Zweedse film „Appas- sionnata" bezit het grote euvel, dat zij wel een tienmaal vertraagde film ïykt. Het tempo is zó langzaam, dat men haast gaat trappelen van ongeduld. Voorts komt er veel melo-dramatiek bij té pas, wat allemaal erg jammer is, want wij hadden goede herinneringen aan voorgaande Zweedse producten en in het bijzonder aan de actrice Vevica Lindfors, die hier ook al veel minder tot haar recht komt. Van het gegeven een beroemd pianist, die zijn heel Jonge vrouw sterk liefheeft, maar haar in zijn egoïsme tevens als een bezetene tyran- niseert, met verschillende complicaties tot gevolg zou veel te maken zijn ge weest, maar de uitwerking daarvan lijkt ons hier psychologisch niet altijd logisch en aanvaardbaar. Een voordeel is de 14 fraaie muzikale illustratie, die soms vergoedt, wat deze film in andere op zichten tekort schiet. De levensloop van de musicus Dahlhoff, vertolkt door Georg Rydeberg, is tragisch en eindigt voor hem noodlottig, maar hij heeft veel aan eigen schuld te wijten, zodat onze sympathie onmogelijk in elk opzicht naar hem uit kan gaan. En de houding van zijn vrouw is ten slotte wel erg half slachtig Lido „De Copra-afgod" is een span nende geschiedenis, waarvan de sugges tieve werking nog wordt versterkt door de daarin gedemonstreerde kleuren pracht. De bekende Sabu, eens bekend als een jeugdige kornak, doch inmiddels uitgegroeid tot een volwassen man, speelt er een hoofdrol in, terwijl verder het show-element er in sterke mate in is vertegenwoordigd. Er valt te genieten van uitstekende zang en muziek, maar ook van enerverende gevechten, die U ademloos het gebeuren op het witte doek doen volgen. Rex. Een film met Victor Mac Laglen betekent altijd spanning en „Zo nen der Zuidzee" vormt op die regel geen uitzondering. Integendeel „span ning" is eigenlijk een te zwak begrip voor de sensationele handelingen eD in triges, waarvan de toeschouwer hier ge tuige is en die tal van hqogtepunten be vat, waarbij de adem iri de keel blijft stokken. Hy wordt gesecundeerd door Jen Hall en het ls vooral dit tweetal, dat de aandacht voortdurend gespannen houdt. Zoals de titel met aan niets te wénsen duidelijkheid te kennen' geeft, speelt de film zich af op een der schil derachtige Zuidzee-ellanden, waar de parelvissers hun gevaarvol beroep uit oefenen. HONDERD JAAR MODERN SPIRITISME Het Spiritisch Genootschap Leiden herdacht gisteravond ln het Federatie huis het 100-jarig bestaan van het mo derne spiritisme. De voorzitter van het genootschap, de heer Bontekoe, consta teerde in zijn openingsrede, dat de be langstelling voor het spiritisme zich in Leiden blijkbaar in stijgende lijn be vindt, getuige de tot de laatste plaats bezette zaal. Met enkele inleidende woorden gaf hij daarna de spreker van deze avond, dr. K. H. E. de Jong, pri vaat-docent in de para-psychologie te dezer stede, gelegenheid iets van de ge schiedenis en het ontstaan van het mo derne spiritisme té vertellen. Na de in teressante causerie van dr. De Jong, werd door een tweetal media enkele ex perimenten uitgevoerd. UITREIKING VAN BONKAARTEN. Dezer dagen worden aan het Distri butiebureau wederom nieuwe bonkaar ten uitgereikt. Het kantoor is geopend van 8V4113/4 en 24 uur. Meegebracht dienen te worden: Stam kaarten van alle gezinsleden, inwisse- lings'oonmen van de thans lopende bon kaart, restant van de thans lopende brandstoffenkaart, waaraan zich bon Reserve 2 bevindt, eventueel inlegvel len (voor schoenenbonnen eindigend op 7) en controleka-art moeders (voor toe slagkaar ten) Maandag zyn de gezinnen aan de beurt waarvan het Hoofd een stam kaartnummer heeft van 43.001 tot en met 47.300. BAND NEDERLANDINDIE De afdeling Leiden van de Band Ne derland—Indië houdt as. Dinsdag in de foyer der Stadsgehoorzaal haar jaarver gadering, waarin tevens de uitreiking zal plaats vinden van de speciaal voor dit doel vervaardigde gedenktégel aan de betrekkingen der gedemobiliseerde leden In deze vergadering zal ook aanwezig zyn de voorzitter van het hoofdbestuur, de kapitein Bos, die de vergadering zal toespreken. TRAGISCH ONGELUK TE LISSE. Vanmorgen om 9 uur ls het 9-jarig zoontje van de heer Pauw uit de Ju- lianastraat te Lisse by het oversteken van de Kanaalstraat gegrepen door een zandvrachteuto van de firma Mens, be stuurd door de heer De Haan.-Het ventje werd op slag gedood Wapenstilstand voor Palestina aanvaard in veiligheidsraad. Na een lange nachtzittlng werd te gen twee uur plaatselijke t(jd door de Veiligheidsraad een resolutie tot sta ken van het vuren in Palestina aan vaard met negen stemmen vóór en twee onthoudingen. De resolutie eist het staken van enige politieke activiteit," die de rechten van een der beide partyen zou kunnen schaden. Er werd paragraaf voöf para graaf gestemd. De delen, welke handelen over beëindigen van alle militaire acti viteit en geweld en die, volgens welke beide partyen moeten afzien van het in Palestina brengen van gewapende groepen en strydend personeel, werden eenstemmig aangenomen. Het ulteinde- ïyke resultaat der stemming was, dat Argentinië, België, Columbia, China, Canada, Frankrijk Engeland en Syrië voor waren en de Sovjet-unie en de Oekraïne zich onthielden. De Veiligheidsraad verwierp een voor stel tot instelling van een wapenstil standscommissie, nadat Syrië had voor gesteld, dat de consuls van Amerika, België en Frankryk ln Jeruzalem deze taak op zich zouden nemen. BRITS RAPPORT GEREED INZAKE VLIEGTUIGONGELUK BIJ BERLIJN. Het gereed gekomen Britse rapport over de vliegtuigbotsing by Beriyn zal heden door commodore Walte van de R.A.F., die het onderzoek geleid heeft, per vliegtuig naar Londen gebracht worden, om aan sir Brian Robertson voorgelegd te worden. Robertson wordt namelijk uit Parys, waar hy voor de dubbele zone van Duitsland de conven tie voor Europese economische samen werking heeft getekend, te Londen ver wacht. Wélingelichte kringen menen, dat het rapport door de Britse regering gepubliceerd zal worden. SPOORWEGONGELUK IN ENGELAND. Hedenochtend vroeg is de posttrein van Londen naar Schotland by Wins- ford op de personentrein van Glasgow naar Londen gelopen. Volgens spoorweg beambten zyn er veertien doden te be treuren en zyn elf personen zwaar ge wond. Twintig hebben een schock ge kregen of liepen minder ernstige ver wondingen op. Nader vernemen wy, dat het aantal doden tot 20 is gestegen. Onder hen be vinden zich 2 baby's. Er zyn 21 ge wonden. De minister van Onderwys, dr J. Gielen,.zal Maandagavond van 8.05 tot 8.15 een radiotoespraak houden over Hil versum I in verband met de aanstaande Jeugdweek. ALKEMADE Een vreemde poging tot woonhuis-ontruiming De 72-Jarlge Leendert Hoogendorp uit Rypweterlng neeft, krachtens de gemeente wet, ter vernietiging aan de Kroon voor gedragen een besluit van Burgemeester en Wethouders der gemeente Alkemade dd. 6 April 1948, waarin hem werd voorge schreven, dat hij zijn woning moet rullen met die van zijn buurman Hasslng. Hoo- gendoorn heeft de aandacht van de Kroon er op gevestigd, dat het besluit van B. en W. zyns Inziens met de wet ln stryd ls, Hy heeft voorts bij het Ministerie van Binnenlandse Zaken te 's-Gravenhage zijn beklag er over Ingediend, dat B. en W. van Alkemade. met gemeente-werklieden en hulp van dc politie, gepoogd hebben hem tot ontruiming te cfwingen. zónder voorafgaande vordering, als voorgeschreven ln de Woonrulmtewet 1947. Ten slotte heeft hy er de bevoegde auto riteiten op gewezen, dat hy vóór de mis lukte uitzetting, welke geen doorgang kon •■Inden, omdat de Rijkspolitie niet bereid was haar medewerking daaraan te ver lenen, voor en aleer de stukken ln orde waren, de wettelijk voorgeschreven oproe ping niet heeft ontvangen en dat B. en W. In stryd met de Woonrulmtewet 1947 kenneiyk de plaatselijke advies-commissie buiten deze kwestie hielden. Hoogendorp heeft Inmiddels een oproe ping van de advles-comml6sle ontvangen. OEGSTGEEST GOUDEN HUWELIJKSFEEST. A.s. Dinsdag hoopt het echtpaar Vincent Cornelisse en Marie Cornelia Colpa wo nende Rijnzlchtweg 100 alhier hun 50- Jarige echtvereniging te herdenken. De bruidegom ls 73 en de bruid 72 Jaar en belden genieten nog van een góede ge zondheid. 7 kinderen zagen het levens licht waarvan er ln 1933 2 zyn gestorven, 1 dochter en hun enige zoon. die ln Was senaar is omgekomen. De bruidegom was nog enige Jaren bezorger van ons blad. Dat z(| nog menig Jaar van hun welver diende rust mogen genieten is veler wens. Zl] nog vermeld dat het bestuur van de Buurtver. Ons Genoegen van hun belang stelling blijk gaven en dat de woning In een bloemenhof werd herschapen. VOORSCHOTEN JONGEREN K.V.P. De afdeling Voorschoten van de Jonge ren organisatie van de K.V.P. hield een vergadering waarin mede aanwezig waren de leden van de N.K.J.B. van de parochie ..Haagse Schouw". Nu besloten ls dat de Ryndljk en het Dorp één afdeling zullen vormen hoopte de voorzitter dat ook de Ryndljk vele trouwe leden zal leveren. HIJ deelde voorts mede dat de kerngroep voor gezinspolitiek inmiddels ls gestart en zelde te vertrouwen dat zij met succes zal verder werken. Ver volgens sprak de heer M. Duljvesteln. di recteur van het Dloc. Bureau der Katho lieke actie te 's-Gravenhage over het on derwerp: Bestrijdt het communisme ln Nederland niet negatief maar positief. Hy liet uitkomen, dat het communisme ir in fJe-'ofifluto nog steeds veel te veel wind In de zeilen heeft, doordat er nog zovele toestanden ziin. die "m verbptorloe -oenen. Wanneer dus. aldus spr., het Nederlandse volk niet zorgt dat de nog - -tnando crr.tc maatschappelijke verschil len worden weggenomen cn de vele on rechtvaardige toestanden verdwijnen, zal ook ln Nederland het communisme een I kans hebben. AANMELDING „NATIONALR. RESERVE". Gedurende het tijdvak van 19 April tot 15 Mel as. zyn by de afdeling „Militaire Zaken" ten 6tadhulze aanmeldingsformu lieren en voorlopige voorwaarden voor het sluiten van een verbintenis by „de Nationale Reserve" verkrijgbaar. De voorwaarden van aanmelding zyn o.a. 1. De vrywllllgers moeten do leeftyd van 21 Jaar hebben bereikt. 2. De leeftijdsgrens ls 60 Jaar voor offi cieren of oud-offlcleren, de overigen 50 Jaar. 3. De vrijwilliger zal een militaire dienst tijd van ten minste zes maanden moeten hebben volbracht. 4. In beginsel kan geen verbintenis worden gesloten door: a. dienstplichtigen van de lichting 1945 en Jongere lichtingen; b. zij, die afgekeurd zyn voor de mili taire dienst; c. zy, aan wie op grond van de be staande bepalingen gedwongen ont slag of nlet-eervol ontslag uit de mili taire dienst of uit een Overheidsbe- trekklng ls verleend. Zy. die tot vorengenoemde groepen behoren, moeten zich niet aanmelden. Lelden, 17 April 1948. De Burgemeester van Lelden, F. H. VAN KINSCHOT. De Directeur der Stedeiyke Fabrieken van Gas en Electricltelt maakt bekend, dat wet het oog op de herdenking van het 100-jarlg bestaan der Gasfabriek het kan toor Langegracht en de Toonwlnkel Hool- praebt voor het publiek gesloten zullen z(jn op: Maandag 19 April a.s. nö. 12 uur en Woensdag 21 April a.s. de gehele dag. Ook geen cokesafglfte. Lelden. 17 April 1948. AGENDA ZATERDAG: Schouwburg: K.V. „Lltterls Sacrum", „Weekend". 8 uur nam. ZONDAG: Schouwburg: Do Hagbespelers „De Big van 't regiment", 8 1/4 uur nam. DINSDAG: Stadszaal: Chopln-avond Theo van der Pas, 8 uur nam. Gerecht 10: Ethische seance, 8 uur nam. WOENSDAG: Schouwburg: K.V. „Lltterls Sacrum", ..Weekend". 8 uur nam. DONDERDAG: Schouwburg: K.V. „Lltterls Sacrum", „Weekend", 8 uur nam. DE BIOSCOPEN Casino „Boomerang" (14 Jaar) Zat en Zon 2±, 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 2},. 7 -en 9 1/4 uur. Lido „De Cofrra-afgod" (14 Jaar) Zat en Zon 2i. 4J. 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 2J, 7 en 9 1/4 uur. Luxor „Gllda" (18 Aar) Zon 2J, 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 21, 7 én 9 1/4 uur. Rex „Zonen der Zuidzee" (18 Jaar) Zat en Zon 2 1/4, 4 1/4, 7 1/4 en 9 1/4 u.; overige dagen 2 1/4, 7 1/4 en 9 1/4 uur. Trianon „Apposslonata" (lé Jaar) Zat en Zon 2 1/4, 4J, 7 en 9 1/4 uur; overige dagen ,2L 7 en 9 1/4 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 17 April 13 uur tot Zaterdag 24 April 8 uur witu - --.or Apotheek Duy3ter Nieuwe R|1n 18. Tol. 20523 en Apotheek Douza, Doezastraat. Te Oegfijeesr door de Oegstgeester- to - finark 8, Tel. 26274. De Zondagsdienst der Huisartsen te Lel den wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door ie dnVroren Van Alphen. Van Es. Lahr en Teeuwen. Te Oegstgeest door dr Flu. tel. 22030 en v. d. Vliet-de Vries. Tel. 22331. De dienst der dierenartsen wordt morgen waargenomen door de heren Van Oostrom en Van zyverden.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3