De groei van de Indonesische eenheidstaal Abdoelkadir de grootste acht Djokja's incident blunder Zenuwen-oorlog WEERBERICHT Met een enkel woord Burgemeester Oud wilde naar Engeland oversteken Vla ai* hij vertrouwde het zaakje niet 87ste Jaargang ZATERDAG 17 APRIL 194)3 No. 26364 i LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkhorst en 3. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f350 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Juist is te Parijs de conventie der 16Ma rshall-landen getekend, waarme de als ,het ware de practisohe uitvoe ring van genoemd plan in staat van wezen komt te verkeren. Met deze con ventie ihebben alle deelnemers aan het plan om Europa weer op de been te helpen, hun rotsvaste overtuiging on derstreept, om, ieder voor zich, alles bij te dragen het herstel van ons wereld deel te doen slagen. Welbewust, dat naast de steun van Amerika moet staan de volledige samenwerking van alle be trokkenen om het doel te bereiken. Hiermede heeft het voornemen om Europa weer op de been te helpen, alle tegenwerking van Moskou ten spijt, de meest denkbare onderstreping gevon den Maar tevens is daarmede de schei ding tussen Oost en West geaccentu eerd! Dat mag men niet uit het oog verliezen en het zal ontegenzeggelijk ihet Oosten nog scherper dan tot dus ver stelling doen nemen. Niet alleen, dat het slagen van het Marshall-plan een streep haalt door de Sovjet-bere keningen, op zich zelf voor Moskou reden te over om met alle mogelijke middelen zioh te verzetten, bovendien bergt dit slagen gevaarlijke elementen in zich wat betreft de satelliet-staten van Moskou. Het is bekend genoeg, dat een opbloei van West-Europa afgunst zal moeten wekken elders, waar men eigenlijk slechts' op bevel van Moskou niet mee heeft willen doen.En dat zall veler ogen open doen gaan, voor zover dit proces toch al niet bezig ls zioh te voltrekken. Zowel in Tsjecho- Slowakije als in Zuid-Slavië en Roe menië begint zich 'n ondergronds ver zet te organiseren, dat Moskou niet onberoerd kan laten. Dientengevolge zullen de Sovjets on getwijfeld feller dan ooit stelling moe ten nemen en de wereld kan zich pre pareren op een nog scherper vorm van zenuwen-oorlog dan reeds nu in opti ma forma wordt gevoerd. Naast Berlijn komt immers thans ook Wenen aan de beurt en wie weet, wat nog meer in petto is. Veel zal worden gevraagd van de huidige leiders ter wereld! Gelukkig zijn zij zich daarvan be wust en durven zij momenteel duide lijke taal te uiten! Slechts op deze wijze zal een nieuwe catastrophe, die de laatste resten der beschaving zou ver nietigen, vermeden kunnen worden. Het lijkt een paardemiddel, maar de situa tie is nu eenmaal zodanig, dat sleohts langs deze weg nog uitkomst mogelijk is. Het is een hard gelag, dit te moeten constateren, feitelijk mens-onterend, doch de realiteit is niet anders. Slechts kracht, brute kracht, is weer eens maatgevend geworden en men kan bijkans wel zeggen, dat Amerika momenteel weer geheel zich instelt op het rijp-maken van zijn industrie voor de oorlog. En men weet, wat dat te beduiden heeft! Enorme kapitalen zijn al wederom toegestaan voor versterking van de weermacht over de ganse linie, zelfs meer dan de regering vroeg.».. Zoals gezegd, het is, goed beschouwd, weinig minder dan een klap in het gelaat der mensheid. Heeft het mens dom dan nog niet genoeg leergeld be taald en moeten, jutót in een periode als wij thans doormaken, die als het ware schreeuwt om herstel en dienten gevolge aJlle beschikbare gelden meer dan nodig heeft voor productieve mid delen, die gelden dan worden wegge smeten aan de meest in/productieve uit gaven, die voor oorlogsvoorbereiding Het is wel diep .beschamend, het beeld, dat de verdwaasde wereld biedt. Naast het Marshall-plan ziet men het streven van West-Europa om zich te verenigen ook in militair verband steeds vastere vormen aannemen. Het lijdt moeilijk twijfel meer, dat ook de reis van de Belgische prins-regent en zijn eerste minister Spaak naar Ame rika in dit kader heeft gestaan en dat in dit opzicht al succes is bereikt. Ca nada heeft zich bij monde van zijn premier Mackenzie King reeds volledig bereid verklaard steun te verlenen en al heeft Washington nog niet ronduit gesproken, de herhaalde uitlatingen, dat Amerika's grenzen minstens aan de Rijn liggen, zijn moeilijk mis te verstaan. Het hoogste goed van de mens blijft de vrijheid en zij verdient ieder offer! Meer en meer blijkt het Westen daar van overtuigd en dientengevolge ziet men het communisme steeds verder achteruit gedrongen worden. Het Nazi dom is niet vernietigd om te worden opgevolgd door een nog gevaarlijker pendant. De kans, dat dit zich ook bij de ver kiezingen in Italië op morgen en over morgen zal demonstreren, stijgt geluk kig zienderogen. Alle drogredeneringen en waan-leuzen worden ook daar lang zamerhand onderkend en als de voor tekenen niet bedriegen, dan is de com munistische opmars naar het Westen thans gestuit. Nogmaals reden te meer om op zijn hoede te zijn, want Moskou is er de figuur niet naar om zioh rustig bij de nederlaag 'neer te leggen. Het beschikt nog over niet te schatten middelen om de onrust levendig te houden en zij zal ze gebruiken, hoe dan ook. Zelfs onder het mom van /vrijheid" zal Moskou blijven wroeten en wroeten! O vrijheid, wat wordt er misdreven in uw naam. WARM. De Bilt verwacht tot morgenavond: Warm en overwegend zonnig weer met later in het Zuiden en midden van het land een kleine kans op onweer. Matige wind uit richtingen tussen Oost en Zuid. 18 APRIL. Zon op: 5.38 uur; onder: 19.42 uur. Maan op: 12.47 uur; onder: 4.12 uur (E.K.). Hoogwater te Katwijk te 10.54 en 23.47 uur (Doodtij). (19 April te 12.00 en 12.29 uur). Inaugurele oratie van prof. dr G. W. J. Drewes In het Groot Auditorium van de Rijks universiteit alhier aanvaardde prof. dr G. W. J. Drewes gistermiddag het ambt van gewoon hoogleraar in de Maleise taal en letterkunde en de algemene taal kunde van de Indische archipel met het uitspreken van een inaugurele oratie over de ontwikkeling van het Maleis tot het Basa Indonesia, Prof. Drewes richtte allereerst een blik op het verleden, dat het Maleis aan krachtige invloeden van buitenaf bloot stelde, zonder dat het daardoor werd doodgedrukt. In de nieuwere tijd werd de uitbouw van het Maleis belemmerd, doordat het middelbaar en hoger onder wijs, waarbij nieuwe begrippen en zaken ter sprake kwamen, in het Nederlands plaats vonden. Bij de Indonesiër rijpte op den duur echter vooral onder invloed van het opkomend nationaal bewustzijn het besef, dat uitbouw van het Maleis in moderne zin noodzakelijk was. De term Basa Indonesia werd als gevolg daarvan gemeengoed, vooral sinds 1930 tengevolge van de leuze „één vaderland, één volk, één taal", gelanceerd door de samengesmolten jeugdverenigingen, In donesia Moeda. Toen naar een Indonesische een heidstaal werd gezocht door het naar eenheid strevende nationalisme kwa men slechts Nederlands en Maleis daarvoor in aanmerking, en de keuze daartussen kon voor de Indonesiër niet twijfelachtig zijn. Zij, die zich in de jaren voor de oorlog zo pro Nederlands «hebben betoond, dat zij zich ergerden aan het doordringen van het Maleis in de vertegenwoordigende lichamen, mo gen bedenken, dat het veelal mensen van hun geestesgesteldheid zijn ge weest, die nog maar weinige tientallen jaren geleden geen Nederlands in de mond van een Indonesiër wilden bo ren en die zich in gemoede diets maakten, dat zij 's lands belang dien den met het bezigen en doen bezigen van een jammerlijke brabbeltaal als het door hen gesproken passar-Maleis. Spr. schonk daarna aandacht aan het onderwijs, dat door nationalisten als een der belangrijkste middelen wordt ge zien om het Basa Indonesia te bevorde- Verkiezingsvoorspel Onze Romeinse correspondent meldt: Een grote loterij gaat in Italië aan de eigenlijke verkiezingen vooraf. Daar de opbrengst ten goede komt aan de werk lozen, kan men er ten slotte vrede mee hebben. Een ieder is gerechtigd loten te kopen en in te zenden, doch premies worden alleen uitbetaald aan personen, die kunnen bewijzen, dat zij hun plicht als kiezers hebben gedaan. Op het lote rijbiljet moet men aangeven, hoeveel af gevaardigden de elf belangrijkste par tijen in het nieuwe parlement zullen hebben en ten twaalfde, hoeveel perso nen de snipperpartijtjes zullen vertegen woordigen. Het geheel moet 574 zijn. Enkele dagbladen, b.v. de „Tempo" te Rome, publiceren dag aan dag de ge middelden van deze verkiezingsderby. En het is opvaHend, hoe het „Pront" (communisten en sympathiserende groe pen) gestadig terrein verliest, terwijl de Christen-democraten en de Saragat- socialisten hun kansen zien verbeteren. Woensdag 14 April was de stand: Chris ten-democraten 228; Front 163; Socia listische Eenheid (Saragat) 49; Natio naal Blok rechts-liberalen en qualun- quisten) 46; republikeinen 20; Sociale Beweging (neo-fascisten) 36; royalisten 17, enz. Persoonlijk achten wij deze cijfers voor de Christen-democraten, voor het Nationaal Blok en voor de royalisten een ietsje te hoog, terwijl wij aannemen dat Saragat meer dan 50 man in de Kamer zal krijgen. Het Front zal naar onze mening wel ongeveer 170 halen en we vrezen, dat de neo-fascisten nog groter verrassing zullen blijken dan in boven staande cijfers reeds wordt aangenomen. De Russische weigering om over te ruggave van Triëst met de andere Gro ten te onderhandelen wordt hier alge meen, behalve door de communisten, be schouwd als een bewijs, dat Moskou reeds beseft, dat Togliatti geen kans heeft Italië tot een communistisch land te maken. De laatste dag der verkiezingscam pagne is zeer luidruchtig geweest en veel kleine incidenten als gevolg van ruwe beschuldigingen over en weer. ren als ondergrond en tevens als uit vloeisel van een nauwer culturele een heid. Aangezien het nationale gevoel zich tot geheel Indonesië heeft verwijd. Is ook de idee der cultuur en der taal wijder geworden dan de cultuur en taal van één enkel gebied. Belangrijke in-, vloed hebben b.v. vroeger Moh Hatta en zij het in critische zin Hadji Salim uitgeoefend. Du Perron wees reeds op de waarde en betekenis van deze ontwikkeling in een tijd, toen afgezien van enkele oriëntalisten heel weinig Ne derlanders belangstelling aan de dag leg den voor wat vooruitstrevende Indone sische intellectuelen bezig hield. Het isolement, waarin de Nederlan ders in Indonesië geraakten tengevolge van de Duitse bezetting van het moe derland bracht een verheugende ople- vine van de aandacht voor deze aan gelegenheden in Nederlandse, kring, doch de oorlog met Japan beëindigde helaas deze culturele toenadering. Juist in de Japanse bezettingsjaren kwam het Maleis plotseling voor de taak te staan, als officiële taal te voldoen toen het Nederlands als zodanig werd afgeschaft. Hieruit vloeit een snelle op de practyk gerichte groei voort. In die jaren is de definitieve grondslag gelegd voor de be langrijke taak. die het Maleis in de vorm van Basa Indonesia in Indonesië heeft te vervullen, een taak, waarvoor haar gehele historische ontwikkeling deze taal had voorbestemd. Met de gebruikelijke toespraken werd deze inaugurele oratie besloten, waarna een drukbezochte receptie plaats vond. „SPECIALE EENHEID" NAAR HET RUHRGEBIED? De Britse inlichtingendienst in het Ruhrgebied stelt eeh onderzoek in naar de juistheid van in de West-Duitse pers gepubliceerde berichten, dat een „spe ciale eenheid" van te Moskou opgeleide communisten uit de Sovjet-unie in het Ruhrgebied is aangekomen om leiding te geven bij de strijd tegen het plan- Marshall. De „eenheid" zou bestaan uit voegere officieren en onder-officieren van de Wehrmacht, die in Rusland zijn gevan gen genomen en later zijn toegetreden tot het „Comité Vrij Duitsland", geleid door veldmaarschalk Paulus en anderen tie der economische samenwerking, die te Moskou. „100 JAAR GAS" Het blijkt wenselijk er even de aandacht op te vestigen» dat de in ons Blad van Woensdag j.l. opge nomen prijsvraag „100 jaar gas" niet is uitgeschreven door het jubi lerende Stedelijke Gas-bedrijf, doch door ons Blad. Enkele inzenders hebben hun op lossing n.l. toegestuurd aan de Sted. lichtfabrieken aan de Langegracht. Men moet ze natuurlijk richten tot de Redactie van ons Blad, Witte Singel 1. Door ouderen geleide Jeugddemonstratie In verband met het incident te Djokja heeft de heer Abdoelkadir voor Radio- Batavia een uiteenzetting gegeven. Hij zeide o.m. dat de gebeurtenissen niet maatgevend zijn voor de gehele repu bliek. Het was een demonstratie uitge voerd door jongens tussen.de 10 en 26 jaar, die echter geleid werd. De verwel- komers kwamen niet spontaan op. Er waren geen vrouwelijke demonstranten. Ik zag hier en daar ouderen die, met stokken in de hand gewapend, het ge heel dirigeerden. Voorts zeide hij o.a., dat de demon stratie vooral was gericht tot de Indo- nesischeleden der delegatie. Toen hy een paar van „zu'n jeug dige verwelkomers" had gesproken en hun vertelde, dat deze demonstratie de grootst mogeiyke blunder was, om dat hiermede de demonstranten de wereld toonden, geen respect te heb ben voor andersdenkenden en geen eerbied voor politieke tegenstanders, die vreedzaam kwamen onderhande len, hetgeen een slecht begin voor hun volksstemming betekende, „keken zq sip". HONGAARS PROTEST. De Hongaarse minister van buiten landse zaken, Molnar, heeft de V.S. be schuldigd van schending van het vre desverdrag met Hongarije door de Hon gaarse restitutie-missie uit de Ameri kaanse zone te wijzen. Hij verwees naar de clausule in het verdrag, luidende, dat alle eigendommen van Hongaarse bur gers, die na 20 Januari 1945 naar Duits land zijn gebracht, teruggegeven moeten worden. Indien de V.S. by hun besluit bleven, aldus Molnar, zou de Hongaarse regering zich genoodzaakt zien maatre gelen te nemen om de Hongaarse be langen te beveiligen. ARRESTATIES IN RIO DE JANEIRO. Een aantal communisten is, naar ge meld wordt, gearresteerd in verband met de ontploffingen, die zich Donderdag in een munitiedepot van het leger buiten Rio hebben voorgedaan en waarbij vol gens een officiële mededeling 20 perso nen om het leven kwamen en ongeveer 120 personen werden gewond. Men ge looft echter, dat vele lijken nog onder de brandende wrakstukken verborgen liggen. De elf verwoeste gebouwen bran den nog steeds en er is nog kans op verdere explosies. Het leger bevindt zich in een toestand van paraatheid. binnenland Donderdagmiddag heeft de Minister van Sociale Zaken de „Gemengde commis sie Departement van sociale zaken/Sticn- tlng van de Arbeid Inzake noodvoorzie ning kinderbijslag zelfstandigen" geïnstal leerd. H.M. de Koningin is voornemens, op 20 dezer aan mevrouw Roosevelt een diner aan to bieden ln het paleis Soestdljk. Onder grote belangstelling is gister morgen te Bussum ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de korporaal-vlie ger Ment Ink, die met een legervliegtuig in Sterksel bij Gllze Rijen is neergestort. Woensdag a s. komt een 63-tal direc teuren en assistentdirecteuren van coöpe ratieve zuivelfabrieken uit Frankrijk naar ons land ten einde een *i-daags bezoek te brengen aan de Nederlandse coöperatieve zuivelindustrie. buitenland Marschalk Carmona van Portugal heeft het feit herdacht, dat hij twintig jaar geleden tot president van de republiek werd gekozen. Het Sloveense hooggerechtshof heeft 2 personen, waarvan epn een voormalig leider van de Sloveense clericale partij, ter dood veroordeeld wegens spionnage voor de Amerikaanse geheime dienst. Tien andere personen werden veroordeeld tot dwang arbeid van 2 Jaar tot levenslang. Functionarissep van het Amerikaanse militaire bestuur hebben de Duitsers toe stemming gegeven een nieuwe „Centrum partij (R.K.) op te richten. Winston Churchill zal op 12 Mei a.s. van de universiteit van Oslo het eredocto raat in de wijsbegeerte ontvangen. Vijf Britse vrachtauto's met kantoor uitrusting en persoonlijke bezittingen van leden der Britse bestuurscommissie zijn door een Sovjet-controlepost te Helmstedt tegengehouden en naar Berlijn terugge stuurd. aldus een Britse woordvoerder. Elpidio Qulrino, voormalig vice-pre sident, ls als nieuwe president van de Phlllppijnen beëdigd. De havenarbeiders van Marseille zul len Zondag niet werken „uit protest tegen de komst van generaal de Gaulle". Generaal Barrios, Chileens minister van defensie, heeft militaire instructies uitgegeven, met het doel „elke verrassen de beweging van de communisten ln ChLll af te wenden en verwarring, welke een revolutlonnalre daad onder de Chileense bevolking teweeg zou kunnen brengen, te voorkomen". Clinton Anderson, minister van land bouw der V.S.. heeft medegedeeld, dat hij op 10 Mei zal aftreden. Anderson wil zich candldaat stellen voor de senaatsverkiezin gen in Nieuw Mexico. Een Amerikaanse expeditie, georgani seerd door het nationaal aardrijkskundig genootschap, ls van het Zuidpoolgebied te New York teruggekeerd. Volgens verklarin gen der onderzoekers bestaat het Zuid poolgebied niet uit twee grote eilanden, zoals men meende, maar uit één vaste land, nauwelijks minder groot dan Zuid- Amerlka. De Engelse minister van binnenlandse zaken heeft ln het Lagerhuis bekend ge maakt. dat de doodstraf ln Engeland voor lopig wordt gewijzigd ln dwangarbeid voor het leven. Frankrijk. Engeland en de VB. heb ben zich verzet, tegen een Sovjet-voorstel volgens hetwelk een clausule aan het vredesverdrag voor Oostenrijk zoü worden toegevoegd, die Oostenrijk zou verhinderen buitenlandse technici ln dienst te nemen bij de militaire en civile luchtvaart. Abdoelkadir noemde de Republikeinse propaganda in pers en radio „weinig gastvrij". Nog steeds worden wij onheus bejegend". Abdoelkadir beëindigde aldus: „Ik moge u verzoeken, uw regering te hel pen om op de vlugst mogelijke wijze te komen tot een goede oplossing van het Indonesische probleem, door haar te steunen en er vertrouwen in te stel len, dat zij met de grootst mogelijke voorzichtigheid en beleid ook in deze zaï handelenWij zijn er nog niet, maar wij komen er wel". De Derde Conferentie van Parijs besloten Onze Parijse correspondent telefoneer de ons hedenmorgen: In dezelfde met vlaggen der 16 lan den versierde klokkenzaal aan de Quai d'Orsay stonden wij gisteren cp elkaar gedrukt om de conferentie der 16 lan den te zien besluiten, die juist een maand geleden osp deze zelfde plaats geopend was. 's Morgens is het z.g. Handvest der Economische Samenwerking van Euro pa bekend gemaakt en 's middags zijn de President en leden van het Uitvoe rend Comité benoemd: Spaak werd voorzitter, terwijl ens land in het exe cutieve comité zitting zal hebben. Een historische dag, zei Bevin in zijn korte speech, die herhaaldelijk werd onderbroken om spreker de gelegenheid te geven zijn voorhoofd aI te wissen. Bidauit heeft nogmaals de nadruk gelegd op het feit, dat geen enkel land van de E.RP. is uitgesleten. De deur blijft open. stelde hij vast. De conven- sommigen beschouwen als de geboorte akte van de Verenigde Staten van Eu ropa, bestaat uit 11 dikke documenten, die ,de vruchten zijn van 4 weken ge staag commissie-werk Deze documen ten werden ondertekend door de ver tegenwoordigers der 16 landen, waaron der de vrouwelijke minister van Trans port uit Zweden, en de 2 bevelhebbers der Franse en Amerikaans-Engelse zo nes in Duitsland. Men verwacht, dat dit weekend zal worden gebruikt voor verscheidene di plomatieke tète tête's, in het bijzon der van de zijde van de representanten van het pact van vijf. Uit een gisteren gepubliceerd inter view in Le Monde met enze minister vanB uitenlandse Zaken blijkt dat mr Van Boetzelaer voorlopig meer waarde hecht aan Brussel daan aan Parijs. SOEPELER HOUDING DER RUSSEN. De Russische hoge commissaris in Oostenrijk, generaal Koerasof, heeft het Britse bezettingspersoneel toegestaan evenals vroeger de Semmering-demar- catielijn te overschrijden met de grijze pas, die door de Britse autoriteiten is verstrekt, zonder identiteitsbewijzen met foto te tonen. Deze toestemming werd verleend na dat de Britse hoge commissaris op een vergadering van de geallieerde bestuurs raad een krachtig protest tegen de Rus sische controlemaatregelen had laten horen. Palestina in de V. N. Te Flushing Meadows is de tweede speciale zitting van de algemene verga dering der V.N. door de Braziliaanse afgevaardigde Muniz geopend. In deze zitting zal men verdere actie inzake de Palestijnse kwestie overwegen. José Arce van Argentinië werd tot voorzitter van de vergadering gekozen. Hij verzamelde 31 stemmen op zich. De Chinese gedelegeerde Tsiang verwierf J8 en sir Carl Berendsen (Nieuw Zeeland) 2 stemmen. De algemene vergadering koos verte genwoordigers van de V. S., Engeland, Frankrijk, de Sovjet-unie, Zweden, Tur kije ?n Peru tot vice-voorzitters van de vergadering. De afgevaardigden der Sovjet-unie, Joego-Slavië en Guatamala onthielden zich van stemming ten aanzien van een resolutie van de commissie van orde, waarin de agenda voor de speciale zit ting over Palestina werd - goedgekeurd. De Sovjet-afgevaardigde verklaarde, dat zjjn land zich van stemming onthield, omdat het geen deel had gehad aan het bijeenroepen van de speciale zitting. Joego-Slavië en Guatamala onthielden zich, omdat zij „geen duidelijk idee hadden, waarom de speciale zitting bijeen werd geroepen". De commissie van orde keurde de agenda goed en be sloot tevens, dat de lidmaatschapsaan- vrage van Birma tijdens een voltallige bijeenkomst besproken zou worden. Het pioces van der Waals. Hoe Jan Kwak verraden werd Bij heropening der zitting werd Söhreieder gehoord met betrekking tot de arrestatie van Kwak. Hij zegt, dat Van der Waals uit zichzelf mededelin gen heeft gedaan-over de illegale groep Kwak. Mevr. Kwak-De Hartog werd als ge tuige gehoord. Van der Waals kwam in April 1941 bij haar M>on Jan, die voor een illegale organisatie werkte. Haar zoon had haar gezegd, dat Van der Waals voor doorzending van berichten naar Engeland kon zorgen. Enige dagen later bleken een paar mensen van die groep gearresteerd te zijrn. Van der Waals kwam later waarschuwen, dat de SD Jan Kwak zocht. Zij behoefde zich niet ongerust te maken, want hij had voor een veilige schuilplaats voor Jan gezorgd. „Had ze nog iets onder haar berusting, dat voor Jan gevaarlijk kon zijn?", had hij gevraagd. Ze had hem daarop de tas van haar zoon toever trouwd, Toen de SD later huiszoeking kwaim doen, werd er niets gevonden. Later kwam er met een Duitser een man mee, die zijn hoed diep in de ogen had gedrukt. Aan de stem hoorde ze evenwel,,dat het Van der Waals was. Hij liep onmiddellijk naar de plaats waar de patronen verborgen waren, maar ze had ze voordien al verwij derd. Haar zoon kwam niet thuis. La ter hoorde ze, dat hij gearresteerd was. Toen zijn moeder hem in October be zocht, vertelde Jan haar dat Van der Waals hem had verraden. Mevr. Kwak is daarop naar de woning van Van der Waals in de Rodhussenstraat gegaan, die zeide, dat hij van de arrestatie wist. Later vernam zijn moeder, dat hy ter dood veroordeeld en gefusilleerd was. Na, verklaringen van A. J. Bakkes, medewerker van de gefusilleerde Kwak. werd de weduwe van de ex-illegaal A. J. W. Stoppelenburg uit Rotterdam, de stichter van de groep „Vrij Nederland" als volgende getuige gehoord. Stoppe lenburg was gearresteerd en werd tot 5 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Op een briefje dat Stoppelenburg door de tralies had weten te smokkelen door bemiddeling van de vrouw van een cel genoot, stond: „Van der W. is de ver rader." Bij eeh tweede proces werd Stoppe lenburg ter dood veroordeeld en daarna gefusilleerd. Schreieder werd dan als getuige be treffende het geval van burgemeester Oud gehoord. Hü zeide, dat Van der Waals hem heeft medegedeeld, dat burgemeester Oud het plan had naar Engeland te gaan. Van der Waals heeft 10.000 tot 12.000 gulden gekre- fen van de burgemeester om de voor- ereidselen te treffen voor de reis. Toen de zaak niet doorging, heeft Schreieder Van der Waals gevraagd hem dit geld te geven. Van der Waals meldde hem echter enige dagen later, dat er bij hem was ingebroken en dat het geld verdwenen was. Pres.: „Is er niet een schip gekomen dat bij Scheveningen zou ankeren om burgemeester Oud naar Engeland te brengen?" Schreieder kan zich niet voorstellen dat dit schip voor 'burgemeester Oud ■bestemd was. „Wel is er later zo'n schip geweest. Burgemeester Oud vertelt dan als ge- I tuige hoe hij er toe gekomen is, om het plan op te vatten naar Engeland te gaan, Van de zij.de van een zijner ambtenaren werd hem gemelddat een arrestatie dreigde, die zeer ernstige ge volgen zou kunnen hebben en dat het beter was, om naar Engeland uit te wijken. Er was iemand die voor de overtocht naar Engeland zorg kon dra gen, en wel een zekere Kranendonk. Deze kwam later, op introductie van ds Westmyse de burgemeester versohil- lende malen bezoeken. In werkelykheid was dit Van der Waals, wat later bleek. Kranendonk verzekerde de burgemees ter dat hij heel goede contacten met Engeland had, minister Gerbrandy per soonlijk kende en uit Engeland „ge dropt was". „Hy vestigde op mij abso luut de indruk geregeld heen en weer te gaan „Het geld heb ik hem ook toever trouwd; nu vind ik het vry onnozel van myzelf, maar de omstandigheden lagen toen zo geheel anders. Later heb ik om verschillende redenen, die mijn wantrouwen opwekten, de reis afgelast. Van der Waals was buiten gewoon verontwaardigd en zeide, dat het wat moois was, dat de burgemees ter van Rotterdam zyn woord brak; hy had nog nooit zün woord gebro ken. Enige tyd later ben ik door de S.D. verhoord." Er ontstaat dan een gesprek tussen Gromyko, de Sovjet-afgevaardigde in de Veiligheidsraad, hefft zich gekant tegen verscheidene punten in de wapen stilstandsresolutie voor Palestina, daar deze onbiliyk zouden zyn voor de Joden. De raad hervatte gisteravond laat zyn besprekingen over deze kwestie. Parodi (Frankrijk) steunde de resolu tie en drong er op aan niet te veel tyd aan details te besteden. Warren Austin (V.S.) zei. dat de voor gestelde wapenstilstand geen perma nente regeling zou zyn. Hij was bereid sommige der door het Joods bureau voorgestelde wijzigingen te aanvaarden om duideiyk te maken, dat de resolutie niet bedoeld is om vredelievende immi gratie te beperken. Het voornaamste doel van de actie van de raad is, zo zei hy, de hartstochten tot bedaren te bren gen en met koeler hoofd een regeling te vinden. Prinses Juliana met jongste prinsesjes terug Gistermiddag is Prinses Juliana met de Prinsesjes Margriet en Maryke in een speciaal vliegtuig uit Zwitserland naar ons land teruggekeerd. Het toestel landde op het vliegveld Soesterberg. On- mlddeliyk na de landing begaf de Prin ses zich met beide kinderen per auto naar het Paleis Soestdyk. Prins Bernhard wordt vandaag met de twee oudste Prinsesjes in ons land terug verwacht. HET A.S. CONGRES VAN EUROPA. Te Parijs js de agenda vastgesteld voor het congres van Europa, dat van '710 Mei in de Ridderzaal ten Den Haag zal worden gehouden: Vry dag 7 Mei: Plenaire openingszit ting; receptie door de Ned. regering op kasteel Oud-Wassenaar. Zaterdag 8 Mei: Zittingen der drie secties, de politieke, de economische en de culturele. Zondag 9 Mei: Grote massa-betoging op de Dam te Amsterdam. Maandag 10 Mei: Plenaire zittingen voor de aanvaarding van rapporten, re soluties, enz. ONZE VERLIEZEN. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zyn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Serg. C. Vink, Dor drecht. Kon. Ned.-Indische LegerSoend. korp. Irl, Ned.-Indië. burgemeester Oud en Schreieder of de burgemeester wel dan niet door Schreie der is verhoord, hetgeen fotografen en filmoperateurs tot grote actie brengt. „Na deb evrijding heb ik. vernomen, wét voor een oplichter en verrader Van der Waals was, maar wat het doel van deze geschiedenis is geweest, is my nooit helemaal duidelijk geworden," zo besluit de burgemeester zyn verklaring. Van der Waals wordt dan gevraagd of hij inderdaad onder de naam Kra nendonk de burgemeester heeft be zocht. .Dat is waar", antwoordt verd. Nadat nog verschillende andere per sonen ondervraagd zyn, werd de zit ting tot vanmorgen geschorst. Tydens de zitting van de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzonder Gerechtshof in de zaak tegen de meest beruchte Nederlandse S.D. spion Van der Waals, werd o.m. de burgemeester van Rotterdam mr P. J. Oud, gehoord. V.l.n.r. Mr Oud, Scheieder, daarachter in toga de verdediger van - Van de* Waals, mr Van der Starp en geheel recht» 4e beklaagde.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1