r Gruweldaden in de hel van Amersfoort De Wapenstilstand voor Palestina WEERBERICHT Poëzie Tegen drie beruchte kampbewakers doodstraf geëist Met een enkel woord 87ste Jaargang VRIJDAG 16 APRIL 1948 No. 26363 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel l. Lelden Giro no.: 67055 Hevige gevechten worden geleverd Dr Lopez (Columbia), voorzitter van de Veiligheidsraad, heeft de resolutie betreffende een wapenstilstand in Pa lestina officieel aan de raad voorgelegd. Hij verklaarde, dat zijn besprekingen met Arabieren en Joden op niets zijn uitgelopen. De resolutie, aldus Lopez, is een ern stige poging om een einde te maken aan de huidige toestand in Palestina. Hij legde er de nadruk op. dat een wapen stilstand geen voorwaarde is voor de uitvoering van het plan tot het onder beheer stellen van Palestina. De alge mene vergadering zou uiteraard geheel vrij zjjn eventuele nieuwe voorstellen te bespreken. Warren Austin (V.S.), die de resolutie steunde, verklaarde dat men noch in de wapenstilstand ,noch in enig ander voorstel een poging moet zien de uit eindelijke oplossing der politieke kwes tie te beïnvloeden. Aanvaarding van het voorstel tot wapenstilstand geschiedt in het belang van de wereldvrede, zo zeide hij. Mosje Sjertok, hoofd van de politieke afdeling van het Joods bureau, verklaar de, dat het bureau bereid was mede te werken aan de totstandkoming van een wapenstilstand, mits deze niet zou die nen als dekmantel voor de voorbereiding van nieuwe agressie en de sluiting en inachtneming van de wapenstilstand te gerechtvaardigde Joodse belangen niet zou schaden. Als de agressie tegen de Joden tot de Palestijnse Arabieren be perkt was, zo voegde hij daaraan toe, zou hij bereid zijn geweest de wapenstil stand onvoorwaardelijk te aanvaarden. De militaire toestand in Palestina was echter volkomen gewijzigd door de in vasie van Arabieren uit andere landen. Tenzij deze strijdkrachten verwijderden nieuwe invallen voorkomen worden, al dus Sjertok, kan een wapenstilstand door de aanvallers benut worden om zich te versterken. Van betrouwbare zijde "wordt thans gemeld, zo besloot hij, dat de regeringen van de Arabische liga plannen uitwerken voor de bezetting van geheel Palestina onmiddellijk na het vertrek van de Britse troepen. Het is de plicht van de Veiligheidsraad dit onder ogen te zien. De Syrische afgevaardigde Faris al Choery steunde de resolutie. Hij drong aan op stopzetting van de politieke ac tiviteit en van toelating van buitenlan ders in Palestina. Hij zei, dat meer dan 60 procent van de tegenwoordige bevol king van Palestina geen Palestijns staatsburger is. ..Als. zij als buitenlan ders worden beschouwd, moet hun ver zocht worden heen te gaan". Mahmoed Fawsi bey (Egypte) zeide, dat de resolutie goed bedoeld was. Een werkelijke en durende vrede was nood zakelijk. De bespreking wordt heden voortge zet. In een speciaal rapport aan de Veilig heidsraad over de voedselpositie in Pa lestina verzoekt de commissie van Pa lestina dringend om onmiddellijke ver zending -van 25.000 ton tarwemeel, daar anders tegen het einde van Mei een. hongersnood onvermijdelijk is. De Joodse strijdkrachten in Palestina hebben bekend gemaakt, dat 200 Ara bieren zijn gesneuveld en 7 kanonnen zijn buitgemaakt bij een groot nieuw offen sief tegen versterkte Arabische dorpen op de vlakte van Armageddon inNoord- Palestina. De verliezen aan Joodse zijde bedragen volgens de bekendmaking 3 doden en enkele gewonden bij de aanval op 7 dorpen rond de Joodse nederzet ting Misjmar Maemek. Van Arabische zijde wordt echter precies het tegenover gestelde gemeld! Fawzi el Kawoekjl, de opperbevelheb ber van het „Arabische bevrijdingsle ger" en 2 000 Arabieren zijn door de Haganah in een dorp bij Jeruzalem om- I sinlgeld In verband hiermede is generaal Ismail Safwawt pasja, inspecteur-gene- raai van het Arabische bevrijdingsleger, per speciaal vliegtuig uit Cairo vertrok ken in opdracht van de politieke com missie der Arabische liga. Volgens Az- zam pasja, secretaris-generaal van de Arabische liga, hebben de Joden al hun strijdkrachten in de strijd geworpen, die thans in geheel Palestina woedt. De commissie heeft besloten in verband hiermde maatregelen te nemen. Azzam pasja zeide verder, dat de Arabische ge delegeerden bij de V.N. te Lake Success nieuwe instructies hebben ontvangen. Het Egyptische blad Al Zamaan schrijft, dat indien de positie van Kawoekji slechter wordt „een Arabisch land zijn geregelde troepen naar Palestina zal zenden". Prinses Juliana en Prinsesjes vandaag uit Zwitserland PRINS BERNHARD ARRIVEERT MORGEN. H.K H. Prinses Juliana wordt met de Prinsesjes hedenmiddag van Haar ver blijf in Zwitserland terugverwacht op het vliegveld Soesterberg. Prins Bern- hard arriveert morgen op Schiphol. De Prins en de Prinses zijn voorne mens Dinsdag as. te Utrecht de ere promotie van mevr. Roosevelt bij te wonen. Bij deze promotie zullen ook ver scheidene leden van het kabinet tegen woordig zijn. BROODBLOEMSAMENSTELLING NIET ONAANZIENLIJK VERBETERD. Zeer geleidelijk heeft zich de laatste maan den een niet onaanzienlijke verbetering voltrokken in de samenstelling van onze broodbloem. Thans is door vermindering van het raaispercentage de melange voor de komende periode, welke 18 April a s. Ingaat, vastgesteld op 92 tarwe/rogge (uitmaling 85 en 8 maisbloem. De tarwe/roggemelange zal voor 75 uit tarwe en voor 25 -uit rogge bestaan. DE EVACUATIE VAN GEÏNTERNEERDEN. Sedert 21 Juli j.l. 9121 personen bevrijd Sedert 1 Februari 1947 zijn in samen werking met Republikeinse autoriteiten tot 21 Juli 1947 de datum van in zetting der politiële actie de volgen de geïnterneerden naar Nederlands ge bied geëvacueerd: Nederlanders 6854; Ocst-I'ndonesiërs 1822; andere Indone siërs 305; Chinezen 33; buitenlanders 239; totaal 9253. Sedert 21 Juli 1947 werden door de Nederlandse troepen 2826 Europeanen en 6295 Oost-Indonesiërs bevrijd. AANZIENLIJKE SCHADE TE BOGOTA VOOR NEDERLAND. Verwoeste legatie en verloren documenten. Tengevolge van de revolutie te Bogo ta is de Nederlands» legatie geheel ver-, woest en zijn alle officiële documenten verloren gegaan. De beide bureaux van Philips zijn geplunderd. De handel ligt lam. Geen enkele Nederlander is per soonlijk iets overkomen. Djokja's houding blijft zeer vreemd! ABDOELKADIR BRACHT VERSLAG OVER DE INCIDENTEN. In een vergadering van de voorlopige Federale Regering, die gistermiddag te Batavia werd gehouden, heeft de voor zitter der Ned. delegatie voor de onder handelingen met de Republiek, Raden Widjajo Atmodjo Abdoelkadir, verslag uitgebracht over de gebeurtenissen al daar, in de eerste plaats over de onder vonden bejegening der leden en het personeel der delegatie bij aankomst op het station te Djokjakarta. In de vandaag te houden voortzetting der vergadering zal de te volgen koers worden vastgesteld. Het heeft de regering te Batavia ge troffen dat, hoewel was toegezegd, dat de Sultan van Djokjakarta een redevoering zou houden in verband met de incidenten, er volstaan werd met het voorlezen ener verklaring. Bovendien maakte het in regerings kringen een vreemde indruk, dat deze verklaring volgde op een uiteenzetting van het besluit van de heer Koesoema Atmadja, inzake diens afwijzend ver zoek tot kabinetsvorming voor de. Nega ra Pasoendan. Diens houding werd vergeleken met die van andere Indonesiërs „die door hun slaafse onderworpenheid zichzelf en hun nageslacht bezoedelen". De inhoud van krantenartikelen en radio-uitzendingen uit Djokja, waarin getracht wordt, de gebeurtenissen op het station als begrijpelijk voor te stellen, vestigde niet dc indruk, dat de in de officiële verklaring geuite verontschuldiging inderdaad algemeen wordt gemeend. Zo komen afgedankte tram- en trein wagens van pasVele van de uit Duitsland teruggekeerde wagens verkeren in een zo slechte toestand, dat di verse gemeenten geen prijs stellen op het bezit van deze oude wagens. Vindingrijken hebben kans gezien zo'n oud wagentje op de kop te tikken en dit ingericht als „landhuisje". Grote campagne voor de geestelijke vrijheid VAN HET PRINS BERNHARD FONDS Het bestuur van het Prins Bernhard- fon-ds deelt mede: ,Jn ihet lioht van het huidige wereld gebeuren zal de gebruikelijke Anjerdag van het Prins Bernhardfonds rondem de verjaardag van zijn Koninklijke Regent, dit jaar staan in het teken van de vrijheid. De campagne zal vaïi grote omvang zijn. Ruilme medewerking is reeds van vele zijden toegezegd. Alle Nederlanders zullen op bijzondere wijze in staat ge steld worden op 29 Juni met het Anjer symbool te demonstreren voor de vrije Nederlandse beschaving. In de korte tild van zjjn nieuwe taak steunde het Prins Bernhardfonds de Nederlandse beschaving, te weten de wetenschap, de kunst, de volksontwik keling, de jeugd en de overzeese ge bieden. met ruim een half millioen gulden." KONING LEOPOLD ANNULEERT PLAATSEN IN K.L.M.-VLIEGTUIG NAAR ZWITSERLAND. Naar wij vernemen heeft Koning Leopold de voor hem en zijn gev-clg besproken plaatsen in het K.L.M.-toe- stel naar Zwitserland geannuleerd. UITSLAGEN BOEJKENWEEKPRIJS- VRAGEN BEKEND GEMAAKT. Op een speciaal daartoe belegde bij eenkomst in het internationaal cultureel centrum te Amsterdam heeft de com missie voor. de propaganda van het Ne derlandse boek der vereniging tot be hartiging van de belangen des boek handels de uitslagen bekend gemaakt van de prijsvragen, die zij bij gelegen heid der boekenweek 1948 uitschreef. Na oppning van de couvert, waarop als motto was vermeld: „Ik houd van schrijven" onder dit motto was de bekroonde novelle „Oeroeg" ingezonden, die door de jury uit negentien inzendin gen was uitverkoren om als geschenk te worden uitgereikt bleek dat het mevr. Hella S. Haasse is, die deze novelle heeft geschreven. In 145.000 exemplaren is dit boekje verspreid. t Aan de tweede prijsvraag, het raden naar de auteur van „Oeroeg", hebben dit. jaar ruim 24,000 lezers deelgenomen, tegen ca. 12.000 het vorig jaar. Inzen dingen kwamen ■binnen niet alleen uit Nederland, maar ook uit Indië, Zwit serland. Engeland en zelfs uit Los An geles. Van deze 24.000 hebben 672 de juiste naam ingezonden, ca. 6900 raadden S. Franke, ca. 5700 Willy Corsari en ca. 3400 mr L. de Bourbon. ZONNESCHIJN De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en overdag zonnig weer met een voor de tijd van het jaar normale temperatuur. Meest matige wind uit Oostelijke richtingen. 17 APRIL. Zon op: 5.40 uur; onder: 19.40 uur. Maan op: 11.18 uur; onder: 3.42 uur. (E.K.) Hoog water te Katwijk te 9.23 en 22.11 uur. Aan de vooravond van de Italiaanse verkiezingen. In Milaan waar nu dage lijks demonstraties en relletjes zijn op het Duomoplein daalt een regen van verkiezingspamfletten neer, die door een laag vliegend vliegtuig afgeworpen worden. Comité Gelderland grenswijziging Nederland-Duitsland GEBIEDSAFSTAND GEËIST TER REALISERING DER NED. INDUSTRIALISATIE. Er heeft zich in Gelderland een co mité van voorlichting gevormd Inzake de grenswijziging Nederland-Duitsland, onder leiding van ir S. van Schaik, di recteur van de A.K.U., oud-minister van Verkeer en Energie. De volgende punten zijn naar voren gebracht 1. Duitsland heeft een schuld tegen over Nederland. 2. Europa moet zich zo snel mogelijk herstellen. 3. Nederland kan hierbij een belang rijke actieve rol spelen door onontgon nen kolenlagen, die slechts uit de Maas goed bereikbaar ziin, in exploitatie te nemen. 4. Een economisch gezond Nederland kan alleen tot stand komen als in ver-1 sterkte mate tot industrialisatie wordt overgegaan. Industrialisatie is niet uitvoerbaar, in dien niet over voldoende kolen in eigen bodem wordt beschikt. De aanwezige ko len in Limburg raken binnen afzienbare t\jd op. 5. Gebiedsafstand van Duitsland aan Nederland, inhoudende voldoende kolen om industrialisatie van Nederland te kunnen realiseren, moet als basis van schulddelging met kracht en overtuiging door de Nederlandse regering worden bepleit. Het comité zal trachten aan zeer ve len duidelijk te maken, welke de conse quenties zijn van het aanvaarden en welke de consequenties voor Nederland zouden zijn van een weigering van haar eisen. Is het Nederlandse volk de ogen open gegaan voor de rechtvaardigheid en het grote belang der gestelde eisen, dan kan het door uiting te geven aan zyn be langstelling de regering de steun geven, waarom deze in November 1947 bij mon de van de minister-president heeft ge vraagd en waarop deze moet kunnen i rekenen als de beslissende besprekingen een aanvang nemen. NEDERLANDSE DELEGATIE OP 16-LANDENCONFERENTIE. De 16-landenconferentie, welke van daag te Parijs is aangevallen wordt van Nederlandse zijde bijgewoond door mi nister Van Boetzelaer, dr H. M. Hirsch- feld, regeringscommissaris en dr H. N. Boon, chef der afd. Politieke Zaken van het Ministerie van Buitenl. Zaken. DE GOUVERNEUR VAN CURACAO ONDERSCHEIDEN. Hf P. Kasteel, de gouverneur van Cu rasao, is benoemd tot commandeur in het Franse Legioen van Eer De plech tige uitreiking van de onderscheiding werd verricht door de prefect van Gua deloupe op het Franse gedeelte van St, Maarten, Op het Nederlandse deel reikte dr Kasteel aan de prefect en aan de bur gemeester van het Franse gedeelte van St. Maarten Nederlandse onderschei dingen uit. EEN GROET VAN DE „KOTA INTEN" Wij ontvingen het navolgende tele gram:. „Passagiers aan boord van het m.s. „Kota Inten" op weg naar Canada, groeten van uit de Atlantische Oceaan hun familie, vrienden en bekenden in Nederland. Wij hebben goed, weer en een voorspoedige reis." Ir Feber opende Bloemententoonstelling W estbroekpark. KEURCOIXECTIES DER BOSKOPERS. Gistermiddag opende de waarnemend- burgemeester van Den Haag, wethou der lr L. J. M. Feber, onder grote be langstelling de permanente bloemen tentoonstelling in het Westbroekpark aldaar. Hij wees er op, dat deze expositie een tweeledig doel heeft: in de eerste plaats wil zij het publiek de schoonheid van bloemen en planten tonen en daarnaast wil zij een idee geven van wat de Ne derlandse kwekers het buitenland bij export hebben aan te bieden. De tentoonstelling in het Westbroek park bevat namelijk de mooiste voort brengselen van wat de Nederlandse kwe kerijen te bieden hebben. Het hoogte punt dezer tentoonstelling ligt echter in de maanden Juli en Augustus. Ten slotte dankte spreker allen, die tot het tot standkomen dezer tentoon stelling hadden bijgedragen, waarbij hij om. wees op de Boskopers, die hier hun kerncollecties bijeen hadden gebracht en op de Algemene Bloembollenkwekers- vereniging, die gratis 100.000 bloembol len beschikbaar had gesteld. Ook prees hij» het aandeel van de Ned. Dahlia vereniging en de Ned. Boomkwekerij - vereniging. Hierop werd een rondgang door het Westbroekpark gemaakt. N.C.S.V. TEGEN MILITAIRE STUDENTENCORPSEN. dagelijks bestuur van de Ned. Chr. Studentenvereniging heeft aan de Het generale staf een telegram verzonden, waarin wordt gezegd, dat het dagelijks bestuur, hoewel in principe niet afwij zend staande tegenover de plannen voor een Nationale Reserve, de vorming van afzonderlijke studentencorpsen tooh uitermate ongewenst aoht op gTondvan fatale accentuering van sociale en klas se-tegenstellingen. Poëten zijn singuliere figuren op dit ondermaanse. Zij hebben dikwijls een streepje vóór op gewone stervelingen, die zich helaas meer met het aards-ge- bondene bezig moeten houden. In geconcentreerde vorm, hetzij geïnspireerd, hetzij na moeizaam wikken en wegen, originele en wijze dingen zeggen, die andere mensen misschien aanvoelen, maar niet on der woorden kunnen brengen, is dan ook 'n opgave, die 't uiterste 'ergt. Das Jaarom komt de poëet een uit verkoren plaats in de samenleving rechtens toe! De dichteres Senorita Victoria Ocampo behoeft echter gelukkig niet uitsluitend van de inkomsten harer verzen te leven. Zij behoort namelijk tot de rijkste vrouwen van Argentinië en haar met vee overdekte landerijen strek ken zich tot aan de horizon uit. Op kosten van de Engelse belas tingbetaler logeerde zij nu voor de variatie, in verband met een „litte raire missie", acht weken in het Londense Claridge-hotel, welk grap je op 6620 gulden kwam te staan. Toen men daarop een aanmerking durfde maken, werd als verdediging aangevoerd, dat deze senorita ge wend was aan het „Allerbeste op élk gebied". Zij zorgde tijdens haar bezoek voor het „aankweken der internatio nale vriendschap door ontplooiing van culturele relaties" en was bo vendien de stichteres en directrice van een belangrijk Argentijns lit terair tijdschrift, met 3000 abonné's der intellectuele élite, op een be volking van ruim16 millioen. Om nu die 3000 abonné's op de hoogte te houden van de ontwikke ling der moderne Engelse littera tuur, mocht zij op kosten der En gelse regering per eerste klas de oceaan oversteken, in het duurste hotel logeren, er een auto met chauffeur op na houden en werden orchideën aangeboden, iedere keer als zij een theater bezocht. Bovendien hadden haar visites aan Shaw, Lady Astor en Engelse dichters ook 'teen en ander gekost. Maar de senorita ging na deze glorieuse gratis vacantletrip ik kAn 't begrijpen! vol bewonde ring voor Al wat Engels is, naar haar uitgestrekte landerijen terug. Zij gaf voor haar 3000 lezers een dubbelnummer uit met de heer lijkste impressies van haar reis. die zowat 825 gulden per week vor derde. Dit mocht de beloning zijn voor de Engelse belastingbetaler, die zich toch wel even in de haren gekrabd zal hebben over zóveel poëtische vrijgevigheid! Maar de relaties tussen Engeland en Argentinië zijn er door ver sterkt En dat is in 'n wereld, waarin men als van-ouds op de loer ligt om elkaar aan te vallen, héél be langrijk FANTASIO. Drie S.S.'ers, die van April 194^ tot Maart 1945 de politieke gevangenen in het concentratiekamp Amersfoort op onmenselijke wijze hadden mishan deld, n.l. dc 29-j. W. van der, Neut. de 25-j. J. J. A. v. Roessel en de 29-j. J. J. G. Gombert stonden gisteren te Utrecht terecht. De tenlastelegging bevatte o.m. een lange opsomming van de gepleegde gruweldaden, o.a. vreselijk schoppen en slaan het z.g. „robben", besmeuren met fccaliën, onderdompeling van ge vangenen in een beerput, het hoofd in een wespennest houden, brandende sigaren uitdoven op de blote lichamen der slachtoffers, waarvan er voorts een aan zijn baard werd opgehangen. Bovendien had Van der N., volgens zijn eigen verklaring, acht- A negenmaal deelgenomen aan executies. Van de twee anderen stond dit niet vast. Een aantal ex-gevangenen, die de hel van Amersfoort overleefd hebben, tra den als getuige op. Hun verklaringen BINNENLAND Blijkens mededeling van de Ameri kaanse regering wordt geelst, dat personen, die het grondgebied van de Ver. Staten betreden, in het bezit zijn van een officiële verklaring, waaruit blijkt dat zij binnen de drio jaren, voorafgaande aan het tijd stip van binnenkomst in de Ver. Staten tegei\ pokken zijn Ingeënt. Bedoelde ver klaring moet tevens gegevens omtrent de reacties op de Inenting bevatten. Financiële- en handelsdeskundigen der vijf mogendheden zullen In het begin van de volgende week ln 's-Gravenhage bijeenkomen en de vijf ministers van Financiën de daarop volgende week te Brussel, ter bespreking van de handels- "redleten en de nadelige saldi van de han del tussen de leden van de Westelijke Unie. Het comité van Belgisch-Nederlands- Luxemburgse samenwerking deelt ons mee. dat wegens het aftreden van dr G. Bolke- stein als vooraitter van het comité, mr E. E. Menten te Warmond tot zijn op volger benoemd is. Met Ingang van 1 Mei a s. zal de benzinetopwijzing voor buitenlandse tou- rlsten ln Engeland worden verhoogd. Voor een verblijf van 14 dagen zal een hoeveel heid benzine worden toegewezen, welke voldoende is voor het afleggen van 600 mijl (ongeveer 965 km). De Eerste Kamer zal op Dinsdag a.s. des middags om halftwee met voortzetting des avonds om halfacht en op Woensdag en Donderdag d.a.v. des v.m. om elf uur ln openbare vergadering bijeenkomen. In Mei zal uit liet IJsselmeer onge veer 100.000 kg ondermaatse aal worden weggevangen om te worden Uitgezet in de polders, die in de winter van 1946'47 hun palingsjand hebben verloren. Deze maat regel is niet erg naar de zin van de IJssel- mccrvlssers. De Canadese generaal Foulkes zal Zondag 2 Mei a.s., vergezeld van zijn echt genote ln Hoek van Holland aankomen. De Nederlandse Bond van vrouwen werkzaam ln bedrijf en beroep zal morgen te Utrecht haar jaarvergadering houden. BIJ de Tweede Kamer ls Ingediend een wetsontwerp van wet tot goedkeuring van het Kon. Besl. van 15 December 1947, houdende voorlopige in werking stelling van enige wijzigingen in het tarief, dat deel uitmaakt van de Nederlands-Belglsch- T douane-overeenkomst. Op het bouwwerk aan het Ki.M - kantoor aan de Raamweg in Den Haag ls gistermiddag een staking uitgebroken, waarbij met Inbegrip van de ongeveer 50 metselaars en opperlieden, die bet werk al op 31 Maart hebben neergelegd, 270 ar beiders ziin betrokken. Aanleiding is een loongeschll; de leiding van de staking ls ln handen van de E.V.C. Naar Ned. Oost-Indië kan zeepost worden verzonden met het m.8. Oranje dat Maandag a.s. en met het m.s. Astyanay, dat 28 April a.s. vertrekt. Naar Curacao en de overige O.G. in de West vertrekken Dinsdag a.s. het s.s. Breda en 4 Mei het s.s. Stuyvesant, die belde zeepost mee nemen. Op 4 Mei vertrekt het s.s. Helena met zeepost naar Oranjestad (Aruba). Het verdient aanbeveling de correspondentie twee dagen te voren ter post te bezorgen. BUITENLAND Op 18 April a.s. zal ln Oostenrijk de zomertijd worden Ingevoerd. Het hoofd van de Sovjet-delegatie bij de vier-mogendhedencommissie voor de vroegere Italiaanse koloniën, Fjodoref, is zonder opgave van redenen naar Moskou teruggeroepen, zo wordt te Tripoli verno men. Men verwacht echter, dat hij spoedig terug zal kéren. Het proces tegen de Amerikaanse mijnwerkersleider John Lewis, die beschul digd wotdt van ongehoorzaamaan de rechtbank wegens het niet aflasten van een staking van vierhonderdduizend mijn werkers, is uitgesteld tot Maandag 19 April. De politie van Glasgow heeft een Inval gedaan in de bureaux van „Jong Schotland", een beweging met uiterst nationalistische opvattingen, en twee vrachtwagens vol explosleven meegenomen. 7.11 vond ook documenten. Drie personen werden gearresteerd. Het Amerikaanse leger heeft meege deeld. dat het binnenkort een niet nader genoemd aantal strijdeenheden naar Alaska zal sturen voor de ..zomeroplel- dlng". Te Triest ls een grote pro-Italiaan6e demonstratie gehouden. Meer dan 100.000 personen namen er aan deel. De betoging verliep zonder Incidenten. De Duitse politie heeft 105 personen gearresteerd, die de treinen op het station van Schlrndlng aan de Beierse grens plun derden. Tot deze personen behoorden 63 spoorwegemploye's en negen douane-amb tenaren. Er zijn grote hoeveelheden goede ren gestolen. Te Joengsjahl, ongeveer 95 km ten Noorden van Karatsji zijn 15 personen om het leven gekomen en 30 gewond bi) een botsing tussen een passagierstrcln en een goederentrein. De wreldunie van Zionisten-revisio nisten houdt in de week van 1923 April een partijraad-conferentie ln Parijs, waar aan gedelegeerden uit 40 landen deel nemen. Namens de Nederlandse Unie ls als ge delegeerde aangewezen de heer Charles Nljveen. voorzitter der Ned. Unie van Zl'mir ten-revisionisten. President Manuel Roxas van de Phl- lippbnen is te Manilla aan een hartaanval overleden. HIJ werd 55 Jaar oud. vormden een even lange als verplette rende aanklacht tegen de verdachten. Zij hadden de gruwelen aan den lijve ondervonden en verhaalden daarvan. Op de vraag van een hunner of hij de mis handelingen zelf gezien had. antwoord de deze: „Gezien, mijnheer de presi dent, „ik heb Ze gevoeld en ben daar blijvend invalide van". Enkele Joodse getuigen hadden wonder boven wonder kans gezien te ontsnappen en de dans te ontspringen, maar verreweg de mees ten was het niet gelukt en namen wer den genoemd van slachtoffers, die ten gevolge van de bestialiteiten en aan uit putting zijn overleden. De baarden der ongeschoren gevange nen werden op egraffineerde wijze uit getrokken of in brand gestoken, bran dende sigaretten op hun blote lichamen uitgedoofd of met gier overgoten. An deren werden in de teerput onderge dompeld. De Amsterdamse getuige Kei zer werd door verdachte Van der Neut met een potlood in het oog gestoken, waardoor hij het licht hieruit mist en zo bleven de getuigenverklaringen door gaan. Zij konden niet aangeven, welke der verdachten het ergste en welke het minste zou zijn geweest. Z y deden niet voor elkaar onder. Verschillende van hun slachtoffers zyn aan de gru welijke mishandelingen overleden. Dc Utrechtenaar Gombert toonde zich een meester in het uitdenken daarvan en wanneer dan nog Van der Neut in de buurt kwam, brak de hel pas goed los. De procureur-fiscaal mr L. W. M. M. Drabbe, achtte het in vreemde krijgs dienst treden volkomen bewezen, even zeer als de ten laste gelegde mishande lingen. Mr Drabbe vroeg zich af, hoe het mo gelijk is, dat mensen zich aan der gelijke bestialiteiten hebben kunnen schuldig maken. Iemand die zo iets doet is geen mens, riep mr Drabbe uit. Mr Drabbe beschouwde Gombert als de geestelijke vader van de vele geraffineerde mishandelingen. Van der Neut als de bruut, bereid om dit alles uit te voeren en Van Roessel als de man op de achtergrond. Mr Drabbe besloot zyn requisitoir mot het eisen van de doodstraf tegen alle drie éi verdachten.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1